pzc Stroomprijs niet zomaar lager Festival mikt ook op jeugd Onderzoek ontstedelijking na 1650 Delta in onderhandeling met energieslurpende bedrijven 13 Beethoven Academie is een orkest om te onthouden Twee keer brons in finale Kunstbende Cornettist Steketee componeert eigen cd maandag 17 oktober 2005 ODELBURG - De negen ener- bedrijven die in .problemen dreigen te komen joor (If ho&e energieprijzen, LMdm niet denken dat de filmproducenten zomaar de 19 dektriciteitsprijs verlagen. Dat r alleen als bedrijven bereid r, hun productie soms (deels) «Ateleggen- ij; zegt directeur energie van V:a. D. van der Klaauw. Ne- s energie-intensieve bedrij- J waaronder Pechiney in Viis- ^:en en Dow Benelux in Ter gen. willen samen langlopen- jcontracten sluiten om elektri- y! m te kopen om een redelij - •enstabiele prijs af te kunnen «ken met de energieprodu- en. Oud-Hoogovens-top- 33 J.F. van Duyne is door mi- ":ér Bnnkhorst gevraagd het Küortium te leiden. [fcla is een van de energiepro ducenten die tegenover Van hrae aan tafel zit. „De hoge aógieprijzen zijn voor de ener- ^ntensieve bedrijven abso- een probleem", erkent Van Klaauw. „Maar dat bete- I niet dat de energiebedrij- hen zomaar tegemoet kun- g komen." e negen bedrijven - waarvan dneklant zijn bij Delta - ma- *20 procent uit van de natio- energievraag. „Zou de Ne- dandse Mededingingsautori- dat consortium niet zien als melvorming?" verlagen van de energieprijs riniet voor de hand, stelt Van Klaauw. „De marges zijn Interdun. De grootverbruikers ebben het alleen over de abso- K prijs; het bedrag dat zij per legawattuur aan de energiele- ancier moeten betalen. Maar leveranciers kijken ook naar idere prijzen. Zoals bijvoor- eeid die van gas en steenkolen; •brandstof van de meeste ener- ecentrales. De prijzen van gas i steenkool fluctueren enorm, nergiebedrijven kunnen zich et veroorloven meer geld te wten betalen aan brandstof- Bi dan er aan inkomsten bin nenkomt." De energiebedrijven is het niet toegestaan gezamen lijk een prijs af te spreken voor de grootverbruikers. De mede dingingsautoriteit NMa en de Europese regelgeving staan dat niet toe. Van der Klaauw denkt dat er al leen over een prijsverlaging te praten valt als de energieslur- pers bereid zijn hun productie deels stil te leggen als de energie bedrijven dat willen. „Elke dag geven we aan de be heerder van het landelijke net, Tennet, door hoeveel stroom we de volgende dag denken te pro duceren. Ook geven we aan wat we denken dat er wordt afgeno men. Als meer wordt afgenomen dan we vooraf hadden inge schat, moeten we stroom op de internationale markt inkopen, tegen (hoge) dagprijzen. Als we met de ondernemingen kunnen afspreken dat zij op zo'n mo ment minder stroom afnemen, hoeven we geen dure stroom in te kopen. Met het geld dat we zo besparen, kunnen we mogelijk de prijzen aanpassen." Aanvan kelijk pleitten de energie-inten sieve bedrijven voor de bouw van een nieuwe centrale. Daar ziet Van der Klaauw niets in. „Hun concurrenten in het bui tenland kopen stroom die is op gewekt met waterkracht. Geen enkele conventionele centrale kan zo goedkoop werken." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Van een ver stedelijkte samenleving in de ze ventiende eeuw veranderde het Nederlandse kustgebied in een agrarische samenleving in de ne gentiende eeuw. Naar de oorza ken van die ommezwaai wordt een groot historisch onderzoek verricht. Zeeland is uitverkoren als onderzoeksgebied. Het initiatief komt van het insti tuut voor geschiedenis en cul tuur van de Universiteit van Utrecht. Er is 500.000 euro voor beschikbaar gesteld door NWO, Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek. Het project, waarvan de resulta ten in vier boeken worden neer gelegd, neemt vijf tot zes jaar in beslag. Onderzoeksleider W. Mijnhardt vindt Zeeland geknipt voor het onderzoek. Het is een overzichte lijk gebied en er zijn veel bron nen beschikbaar. Hij is zeer in zijn nopjes met de financiële steun van NWO. ..Zoveel geld is nog nooit gegeven voor Zeeuws Tussen 1650 en 1850 daalde het inwonertal van Middelburg van 30.000 naar 15.000. luchtfoto Aero Lin Photo historisch onderzoek." Mijn- hardt merkt op dat het onder zoek een boven-provinciale uit straling heeft: landelijk en Euro pees. Als uitgangspunt geldt de situa tie in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in de gouden, zeventiende eeuw. ,.De meeste mensen weten wel dat in die zeventiende eeuw het Neder lands kustgebied het meest ver stedelijkte was van Europa. West-Nederland kende voor die tijd uiterst moderne steden, met veel inwoners. Haarlem en Lei den hadden tussen 50.000 en 60.000 inwoners, Middelburg had er omstreeks 1660 circa 30.000", vertelt Mijnhardt. Die situatie was niet alleen een ge volg van de positie van de Repu bliek als internationale handels natie, maar ook van ontwikke lingen op het gebied van onder meer scheepsbouw en lakenin dustrie. Tussen pakweg 1650 en 1850 verdween de verstedelijkte samenleving. Er was sprake van een nadrukkelijke ontstedelij king. Bijvoorbeeld het fiere Mid delburg telde omstreeks 1800 nog maar 15.000 inwoners. Ook Zeeuwse steden als Veere en Zie- rikzee kenden een vergelijkbare ontwikkeling. Vragen waarop Mijnhardt en zijn mede-onder- zoekers onder meer antwoord hopen te vinden, zijn: was er sprake van een trek van stad naar platteland; werd de politie ke betekenis van het platteland groter; hoe zat het met de cultu rele en godsdienstige emancipa tie? Het project begint in septem ber volgend jaar met een confe rentie in Zeeland. De Geus krijgt brief asielzoekers AARDENBURG - De problemen van 61 asielzoekers in de gemeente Sluis zijn binnenkort ook in Den Haag be kend. Niet omdat minister Verdonk voor de rechter is ge daagd, zoals de PvdA wil, maar omdat haar collega De Geus een actiebrief van de Oostburgse Raad van Kerken heeft gekregen. Burgemeester J. Sala van Sluis overhan digde de brief - waarin de Oostburgse kerken protesteren tegen het stopzetten van een gemeentelijke subsidie - tij dens de opening van het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren. De problemen voor de asielzoekers dreigen te ont staan, doordat Sluis wil bezuiningen op een subsidie aan de Stichting INLIA. Maar de gemeente doet dat, omdat het Rijk zijn verantwoordelijkheden zou ontlopen. Minis ter De Geus beloofde de boodschap over te brengen. Boek kinderspelen gepresenteerd KAPELLE - Tijdens de Zeeuwse Dialectendag in De Vroone in Kapelle is zaterdag het boek Koekoek schiete- broek, Kinderspelen in Zeeland gepresenteerd. Het is een uitgave van de Zêêuwse Dialectverênigieng, waaraan ver schillende mensen hebben gewerkt. Zoals de titel al doet vermoeden geeft het boek een beeld van de spelletjes die vroeger op straat werden gespeeld. Het eerste exemplaar werd in ontvangst genomen door Esther Goedhart. Motorrijder zwaar gewond RILLAND - Een 47-jarige motorrijder uit Staphorst heeft zaterdagmiddag zware verwondingen opgelopen toen hij op de Oude Rijksweg bij Rilland ten val kwam. De man maakte deel uit van een groep van ongeveer tien motorrijders. Op een gegeven moment kwam zijn voor wiel tussen de uitlaat en het achterwiel van de motor voor hem. De man verloor de macht over het stuur, ging onder uit en kwam tegen een verkeersbord terecht. Hij is met de traumahelicopter naar het E rasmusziekenhuis in Rotter dam gebracht. Hij liep vermoedelijk een klaplong en di verse fracturen op. Auto in de sloot KAMPERLAND - Een dertigjarige automobilist uit de gemeente Noord-Beveland is zaterdagmiddag in de sloot beland op de Oost Westweg ter hoogte van Kamperland. Hij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis in Goes gebracht. Daar werd een bloedproef gedaan, om dat bij de politie het vermoeden bestond dat de man een slok op had. Bromfietser en passagier gewond SCHOONDIJKE - Bij een aanrijding tussen een brom fiets en een personenauto in Schoondijke zijn de bromfiet ser en zijn passagiere gewond geraakt. Het ongeluk ge beurde gistermiddag om tien voor zes toen een 22-jarige automobilist uit de gemeente Sluis over de Koningin Julianastraat reed en op de kruising met de Dorpsstraat geen voorrang gaf aan de van rechtskomende bromfiets. De bestuurder van de bromfiets, een zeventienjarige jon gen uit Oostburg, en zijn passagiere, een zeventienjarig meisje uit Breskens, kwamen door de aanrijding ten val. Ze werden met onder meer verwondingen aan het been overgebracht naar het ziekenhuis. kunst AARDENBURG, St. Baafs- kerk Festival van Zeeuws Vlaande ren, De Beethoven Academie met pianist/dirigent Stefan Mar Beethoven Leonore III en symfonie nr.2 Mozart pia noconcert no 24. doorArie Karreman Dc zeventiende editie van het Festival van Zeeuws Vlaanderen werd zaterdag ge opend met een optreden van de Beethoven Academie uit Antwerpen. Een orkest opge richt in 1993, dat zich toelegt op het zo authentiek moge lijk uitvoeren van de laat klassieke en vroeg romanti sche muziek. Wat dit laatse betreft kunnen we zeggen dat rij in deze doelstelling volle dig geslaagd zijn. Een mooie, heldere orkestklank met veel aandacht voor detail en een boeiende dynamiek. Goed ge kozen tempi en een verras send mooie timing. öe ouverture Leonore III opent heel spanningvol en we baarden een mooie opbouw san somerheid naar grillige snjd en de uiteindelijke triomf van redding. Heel boeiend. Het was wel even *ennen in deze akoestiek. Ik bob al meermalen geschreven dat musiceren in het koor van d? kerk altijd akoestische pro blemen met zich mee brengt. Deklank kaatst heen en weer daardoor je eerst de indruk ■®igt dat alles nogal romme lig is. Als je daar dan op een Sgeven moment doorheen gaat luisteren dan hoor je rael moois. Ik ben daarom om altijd voorstander ge feest om een orkest aan de andere zijde van de kerk te Plaatsen. Hetzelfde akoesti- probleem doet zich name- rj °ok voor met de jaarlijkse 'atthaus Passion. 111 het pianoconcert van Mo- (voor het eerst uitge roerd door Mozart zelf in jw) was dit probleem nog inderlijker. De overigens Prachtige vleugel en het per fecte spel van Vladar wordt overschaduwd door het feit dat je veel pianotonen dubbel hoort en dat doet de tranpa- rantheid geen goed. Op zich een heel fraaie vertolking van dit concert. Het was een en al verfijning en muzikaliteit. Or kest en solist profileerden zich als één instrument. Bla zers en strijkers speelden per- fekt en gingen muzikaal hele maal mee in de solopartij.. De korte maar virtuose cadens was indrukwekkend. Het tweede deel (Larghetto) was echt genieten. Prachtig tem- po( je hoort het vaak te lang zaam) met veel veerkracht, mooi lijnenspel en bijzondere verstilde momenten. Het Allegretto was fris en bijna dansant te noemen. Een hoogtepunt van de avond vond ik de 2e symfonie van Beethoven, geschreven in 1802. Hier hoorden we een heel klassieke Beethoven. Ik vind dit altijd een sterke en prachtige compositie. Mooie inleiding met weer die prachtige orkestklank, over gaand in die heerlijke vrolij ke thema's, die mooi licht, transparant en met veel speel vreugde werden neergezet. Het Larghetto was ontroe rend mooi met een perfekte eenheid tussen blazers en stijkers. Dit orkest snapt hoe de lijnen speelt zonder over dreven sentiment. Na een pit tig Scherzo een stevige finale met die typische Beethovenac- centuering. Nergens banaal of hoekig maar altijd weer die aandacht voor verfijning, contrast, een zeer verzorgde dynamiek en prachtige ex pressie. Dit orkest, bestaande uit jonge musici en spelend in de oorspronkelijke opstelling, verdient alle lof en stimulans om op deze wijze door te gaan.Hier hoor je zeer gemoti veerd musiceren. En ondanks de akoestische hindemissen hebben we geno ten van een boeiend openings concert van een festival dat onder de noemer van het the ma 'Capriccio' nog veel inte ressants in petto heeft de ko mende weken. foto Peter Nicolai Burgemeester Sala, minister De Geus, festivaldirecteur Pieters en festivalvoorzitter De Graaf in de Sint Baafskerk. Klassieke muziek met grappig karakter moet zalen doen vollopen door René Hoonhorst AARDENBURG - Minister De Geus heeft als bewindsman van Sociale Zaken weinig te maken met cultuur. Maar de Stichting Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren maalde daar zaterdag niet om, blij als ze was een Haagse coryfee de opening van het ze ventiende festival te laten ver richten. De Geus maakte zich direct ge liefd door de lof van Zeeland en in het bijzonder Zeeuws-Vlaan deren te zingen. Als 'rechtgeaar de Hollander' kwam en komt hij vaak aan de Zeeuwse kust va kantie vieren; een broer is neer gestreken in Roverberg (een buurtschap bij Lamswaarde) en zijn politiek assistent is Jeroen de Graaf, die op zijn beurt weer de zoon van festivalvoorzitter Wiebe de Graaf is. Behalve die linken met Zeeland heeft De Geus ook wel enige affi niteit met cultuur én met klassie ke muziek. De minister mag zich na een drukke vergaderdag of een politiek debat op het scherp van de snede graag een beetje afreageren door de toet sen van zijn piano thuis te teiste ren. Hij liet zich niet verleiden tot uitspraken over zijn spel, maar het bruilofts- en partijen niveau is hem geenszins te hoog gegrepen, viel even later uit di verse monden te vernemen. Met de theoretische kennis over muziek zat het ook goed. Met een toespeling op het zonnige zo merweer in de vooravond meld de De Geus dat de organisatie had afgezien van een uitvoering van de Vier Jaargetijden. Hoe wel Vivaldi de seizoenen zeer subtiel weet te vangen in klan ken, is het moeilijk voorspellen welk seizoen de hoofdrol moet hebben tijdens het festival. Voorzitter De Graaf van het Fes tival Zeeuwsch-Vlaanderen en burgemeester Jaap Sala van Sluis waren wel blij met het mooie weer. De festivaldatum is wat naar achteren verplaatst om beter uit de verf te komen én om daardoor ook meer toeristen van buiten te trekken. Mooi weer kan die seizoensverlenging alleen ten goede komen. Het programma van het festival moeten de rest doen. Volgens Sa la kan er dan weinig mis gaan. De internationale musici, de lo catiekeuze en de presentatie staan garant voor een 'kleinscha lig, maar hoogwaardig muziek feest'. Het thema capriccio (muziek met een schertsend, geestig, rit misch karakter) moet er aan meehelpen dat veel mensen wor den aangesproken. Jongeren Ook jonge mensen, hoopt De Graaf. Het moest de festival voorzitter van het hart dat alle voordeelacties voor jongeren tot nu toe slechts beperkt resultaat hadden. „We hebben de leeftijd opgerekt tot 23 jaar. Jongeren tot die leeftijd kunnen voor vijf euro een hoogwaardig concert in een karakteristiek ge bouw bijwonen", probeerde hij nog maar eens zieltjes te win nen. Hoewel de 'constante zorg om het voortbestaan' bestuurders en medewerkers benauwd, blijft de ambitie om het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen 'nog ster ker neer te zetten' onvermin derd branden. Directeur Filips Pieters heeft al een thema voor volgend jaar in het hoofd: het Oosten. „Niet alleen het Verre Oosten, maar ook het Mid den-Oosten en niet alleen au thentieke muziek uit die stre ken, maar ook allerlei interes sante kruisbestuivingen." Die experimenten vinden na tuurlijk juist plaats in muziek stukken die tegendraads en grappig zijn bedoeld. Liefheb bers genoten van eigenzinnige uitvoeringen van stukken van de naamgever van de Beethoven Academie in de Sint Baafs in Aardenburg. En zij kunnen tot vrijdag 18 november nog elf con certen bezoeken in kerken in de streek en het Scheldetheater en café Porgy Bess in Terneuzen. door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - De Zeeuwse fi nalisten van de Kunstbende heb- be het zeker niet slecht gedaan tijdens de landelijke finale in Amsterdam. Geen goud, geen zil ver, maar wél twee keer brons. De Kunstbende is een creatief podium voor jongeren van 13 tot en met 18 jaar. Elk jaar ho pen honderden acteurs, filmers, muzikanten en kunstenaars ont dekt te worden. In wedstrijd- vorm mogen ze zich bewijzen. De finale was zaterdag in de Am sterdamse Westergasfabriek. Op het podium stonden 250 finalis ten, onder wie 15 uit Zeeland. Anita Bekers van Scoop zat ook de in de bus. „Het was al een he le belevenis om op zo'n groot po dium te mogen staan, voor zo veel mensen te spelen. Iedereen moedigt elkaar aan, breakdan- cers ontmoeten breakdancers en muzikanten luisteren naar eik aars muziek. Er hing een echte festivalsfeer. Heel gezellig." Bekers: „Onze rapjongens wa ren erg goed, maar ze hebben niet gewonnen. Voor hetzelfde geld hadden ze dat wel gedaan." Wel gewonnen heeft Max Huis- sen met zijn schilderij op canvas- doek. In de categorie 'expo' ein digde de Max Huissen op de der de plaats en De Dromenvangers kregen met hun dans- en thea- teract de derde prijs in de cate gorie 'alles mag'. Over twee we ken begint de Kunstbende met een nieuwe wedstrijd met als thema 'extreem'. Dit jaar was dat 'dromen'. De dromers van dit jaar doen volgend jaar weer mee, weet Bekers. „Als je een maal in Amsterdam op het po dium hebt gestaan, wil je méér." door Rolf Bosboom GOES - Huug Steketee heeft sa men met de Hepworth (Persim mon Homes) Band, een presti gieuze brassband uit Engeland, een cd opgenomen: Shining Wa ters. Steketee schreef de muziek en nam de cometsolo's voor zijn rekening. Steketee (1959) is geboren in Kloetinge en groeide op in Zee land. In 1982 werd hij eerste trompettist bij het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in Haarlem. Dezelfde functie ver vult hij al sinds 1986 bij het Re sidentie Orkest in Den Haag. Hij woont nu in Hoofddorp. „In mijn vrije tijd componeer ik voor cornet en brassband", zegt Steketee, die in zijn jonge jaren cornettist was bij diverse Zeeuw se brassbands. De voorbereiding duurde alles bij elkaar vier jaar. Via de Engel se brassbandkenner Chris Hei- me werd contact gelegd met de Hepworth (Persimmon Homes) Band, die wordt gedirigeerd door Mark Bentham. „Brass band is net als voetbal. Je hebt een ranking en deze band staat op nummer dertien in de mondi ale top-200." De twaalf num mers die op Shining Waters staan, heeft Steketee zelf ge schreven. Voor een deel was dat al eerder gebeurd, zoals bij Sea side Impressions. Dat driedelige werk componeerde hij in op dracht ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van brass band Apollo Domburg in 1999. Op twee stukken, het titelnum mer en Love's End, speelt Peter Masseurs, eerste trompettist van het Concertgebouw en goe de vriend van Steketee, als so list mee. Voor de opname van de cd kocht hij zijn eigen apparatuur en werkte hij nauw samen met twee oud-studenten van hem: Robert-Jan Hoffman en Maar ten Elzinga. Met zijn drieën wil len ze, onder de naam Projectau- dio, vaker cd's gaan maken. „Het kan van alles zijn, van oud tot heel nieuwe muziek", zegt Steketee, die zelf het 'knip- en plakwerk' voor zijn rekening neemt. „De enige voorwaarde is dat de muziek nog niet eerder is opgenomen." Cd. 'Shining Waters'van Huug Ste ketee en de Hepworth (Persimmon Homes) Band, Kirklees Music Be stellen via www.projectuudiGml

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29