PZC Kokkelbedrijven wijzen bod af Kapelle komt campings tegemoet FLEXUS De Consumenten bond is heel tevreden. Net als de consumenten. Surfdag zonder surfen Brandweerdag met hindernissen Hoe fit bent u? \ersekse ondernemingen bezinnen zich op stappen voor hogere vergoeding 20% KORTING nis l\ „H* 0113-315643 SS«i8®pz?-;' S»s3i,«460 aa Goes KtMidden-ZeBlandiOII 3-315520; ÖCdsren: 0114-372770; JSal 020.4562500. maandag 17 oktober 2005 [Doe de fysiofitheidscan KLEIN FRANKRIJK tl 4461 ZN GOES 0113 222 919 FYSIOTHERAPIE www.flexus-fysiotherapie.nl ■^armen van der Werf ÏEBSEKE - De Yersekse schelp- fierbedrijven Roem van Yerse- -f fD Prins Dingemanse. die Klief waren in de mechanische tokkehisserij op de Wadden- st. nemen geen genoegen met [i\ bedrag dat minister Veer- Jun van Landbouw hen biedt ils compensatie voor het verbod 0 die visserij per januari dit jur. Vertegenwoordigers van het so'ikelbednjfsleven komen van- ivond bij elkaar om te bespre- welke stappen zij gaan on tnemen. Hei kabinet besloot vrijdag 70,4 biljoen euro netto uit te trek- ja om de kokkelsector te com- iseren voor stopzetting van mechanische kokkelvisserij jp de Waddenzee. De door mi eter Veerman ingestelde onaf- 't hankelijke commissie schadebe- pallng kokkelsector had eerder dit jaar eensgezind geadviseerd Sttobijna 100 miljoen euro be schikbaar te stellen. Zowel directeur H. Lacor van Eoem van Yerseke als directeur i Foudraine van Prins Dinge- case rindt het onverteerbaar cat minister Veerman van het uanieme advies van de commis- ge is afgeweken. Zij voelen zich l woreen tweede keer op een zij- i spoor gezet. „Van Veerman zou ten wij eerst door mogen vissen, naar korte tijd later laaide in g Den Haag de discussie over gas winning in de Waddenzee op", aldus Foudraine. „De mechani- 3 she kokkelvisserij is vervol gens uitgeruild voor een ak- k koord over gaswinning. We zou- den fatsoenlijk gecompenseerd worden, werd daarna gezegd. Dovencentrum voor heel Zeeland 'doorWendy van den Hurk Wat de commissie schadebepa- ling kokkelsector voorstelde, was al een minimum. Nu is dat bedrag nog verlaagd. Schanda lig" Ondernemersrisico Bij de vaststelling van de 70,4 miljoen euro netto heeft Veer man er rekening mee gehouden dat de mechanische kokkelvisse rij vanaf 2005 hoe dan ook aan extra beperkingen zou zijn ver bonden. Er is naai- zijn oordeel ook sprake van 'normaal onder nemersrisico'. Natuur- en mi lieuorganisaties die lange tijd te gen de mechanische kokkelvisse rij op de Waddenzee hebben ge streden, vonden dat de sector praktisch geen compensatiegeld zou mogen krijgen, omdat de Raad van State oude, wel benut te visvergunningen naderhand heeft vernietigd. De Yersekse schelpdierbedrijven hebben de vergoeding hard nodig om te herstructureren, aldus Lacor en Foudraine. Roem van Yerseke in vesteert onder meer in alterna tieve methoden om mosselzaad te winnen. Prins Dingemanse doet dat ook en zoekt evenals Roem van Yerseke naar nieuwe schelpdierproducten om zo de conservenfabrieken draaiende te houden. De conservenbedrij- ven in Yerseke - waaronder ook het bedrijf van Heiploeg Shel lfish, sinds kort de Shellfish Group - draaiden voor een be langrijk deel op kokkels. Bij de Shellfish Group was niemand bereikbaar voor een reactie. Van de 70,4 miljoen euro netto is 6 miljoen euro bestemd voor het sociaal plan voor de ruim honderd ontslagen werknemers van de kokkelbedrijven. De kos ten van het sociaal plan zijn op 7,5 miljoen euro geraamd. Dat op dit bedrag is beknibbeld, noemt wethouder J. Bliek (SGP) van Reimerswaal (waaronder Yerseke valt) 'het kwalijkst'. „De bedrijven kunnen zich ver weren, die ontslagen werkne mers niet." Claim De gemeente Reimerswaal had in verband met het visserijver bod een claim ingediend bij de rijksoverheid van 1,74 miljoen MIDDELBURG - Een plek om je thuis te voelen. Om samen te laarten, te bingo'en, te knut- selen en er flink op los te geba- ren. In Middelburg staat nu een dovencentrum, voor heel Zee- Praten met de voorzitter is een I! beetje lastig. Ze is namelijk zelf ook doof. Daarom wordt Hannie loziasse getolkt door Ruben Vos die haar strak blijft aankijken. En vertaalt: „Doven hebben een sterke behoefte om samen dingen te doen. De samenleving is toch gebouwd voor horenden en dus moeten we er zelf wat van maken. Daarom hebben we dovencentrum. Eerst had den we er ook een, maar daar van werd het huurcontract niet jd. We moesten eruit. Toen kregen we deze locatie. En die is nog beter dan de vorige ook." loziasse wijst naar het gras van bet voormalige Arduin-terrein. Hier kunnen de doven ook 'ekker buiten zitten. Het is ook de plek waar ze de tweede Werelddovendag wil organise- ien. Vos vertaalt weer: „De eerste keer in Mechelen was echt een succes. In 2009 willen *e het naar Zeeland halen. Tot -e lijd kunnen we zelf groeien. Nu komen hier ongeveer twintig tót dertig doven samen. Ze zijn •an alle leeftijden. Maar in Zee- knd wonen veel meer doven. is niet precies na te gaan, ®sar ik gok het aantal op ruim tachtig.'' toe zijn allemaal welkom aan &J. van Sprengerlaan, bij het asielzoekerscentrum. De doven- is iedere zaterdag vanaf b 00 uur open, tot 22.00 uur. bziassse begint druk te geba- Kn Vos vertaalt haar: „Of later. Als het hier heel gezellig is." fer informatie is te vinden via: *VMzswd.nl Eén dj per gast •BHXIET - De 16+fuiï van Achting Jeugdsoos Biervliet is raterdagavond uitgelopen op «n enorme flop. Slechts vier jongeren kwamen P kijkje nemen. „We zaten 2even vrijwilligers en vier c;sener komen slechts vier jon- pren, ongelofelijk gewoon", B-gtConny de Visser namens de door Rob Paardekam BORSSELE - Wat was het prachtig weer hè, zaterdag. Nou niet voor sur fers! Er stond zo weinig wind dat tij dens de jaarlijkse surfdag op het Ka- lootstrandje bij Borssele niet gesurft kon worden. Eens per jaar komen surfliefhebbers uit de regio op een dag in het najaar bij el kaar om samen hun hobby te beoefe nen. Overdag houden ze verschillende wedstrijden in wind- en kitesurfen om er 's avonds met z'n allen een feestje van te maken. Dat feestje - met een bar becue en verschillende bandjes - kwam er, maar gesurft werd er niet veel. Een vrouw probeerde op het strand haar kitesurfscherm nog de lucht in te krijgen, maar hoog kwam hij niet. Als alternatief werd er wat gewakeboard. Daarbij sta je op een soort snowboard en word je door een boot voortgetrok ken om vervolgens allerlei stunts uit.te voeren. Organisator Marijn Hendrikx zei het jammer te vinden dat er niet ge surft kon worden, zeker omdat het vol gens hem weieens een van de laatste ke ren geweest zou kunnen zijn dat de surf dag gehouden werd. „We hopen natuur lijk dat de containerterminal er niet komt, maar je houdt het toch niet te gen." Volgens Hendrikx is het Ka- lootstrandje een geliefde locatie voor surfers uit Borsele. Als het zand straks wellicht plaats heeft gemaakt voor be ton, moeten die uitwijken naar Vrou wenpolder of Neeltje Jans. Er is trouwens nog een reden waarom ze liever op de Kaloot blijven. Hen drikx: „Het verwarmde koelwater van de kerncentrale komt hier het water in. Dat is in de winter toch wel erg lekker." foto Willem Mieras Klein Stelle en De Rusen mogen toch uitbreiden door Rob Paardekam WEMELDINGE - Burgemeester en wethouders van de gemeente Kapelle gaan toch akkoord met de uitbreiding van de campings Klein Stelle en De Rusen in We- meldinge. In juni behandelde de gemeente raad van Kapelle de recreatieno ta. Daarin werd onder meer ge steld dat de voorziene uitbrei ding van camping Klein Stelle aan de Stelhoekweg onder geen beding kon plaatsvinden. Het nieuwe deel komt namelijk op een inlaag, die onderdeel uit maakt van de ecologische hoofd structuur. Ondertussen heeft de gemeente overleg gevoerd met de belan genbehartiger van de camping uitbater. Die is met een alterna tief gekomen: de camping breidt uit op een deel van de inlaag en het andere deel daarvan wordt gebruikt voor natuurcompensa tie. Het college heeft wel oren naar dat plan, al stelt ze in het advies aan de gemeenteraad dat het de nodige overredingskracht zal kosten om ook de provincie zover te krijgen. Duidelijk is wel dat de natuur compensatie vóór of gelijktijdig met de uitbreiding van de cam ping moet plaatsvinden en niet op de lange baan mag worden geschoven. Het is nu aan de cam pingeigenaar om met een goed onderbouwd plan te komen. Landschapscamping Ook de eigenaren van De Rusen aan de Oude Ruisweg willen graag uitbreiden. Ze hebben nu een minicamping en willen daar graag een grotere landschaps camping van maken. Het college wil daar nu medewerking aan verlenen, maar ook hier geldt dat de initiatiefnemers zelf moe ten aantonen dat de locatie ge schikt is. Volgens B en W kan een landschapscamping ook el ders in Wemeldinge komen. Op verzoek van de Kapelse CDA-fractie is ook de situatie van de familie Steenbakker aan de Nieuwendijk in Wemeldinge nog eens bekeken. Die wil bij de woning graag activiteiten op het gebied van recreatie opzetten en zou daar te weinig ruimte voor krijgen. Een passage in de re creatievisie stelt echter dat 'het denkbaar is dat in andere delen Kapelle krijgt cultuurraad euro, met name omdat de Julia- nahaven in Yerseke nog in 1996-'97 is heringericht voor twaalf vrij grote kokkelschepen. Die investering kan niet meer worden terugverdiend. „Wij heb ben nog niets uit Den Haag ge hoord", aldus Bliek, Of de kokkelsector veel tegen het kabinetsbesluit kan onderne men, is de vraag. Een juridische strijd kan een lijdensweg wor den. De Tweede Kamer gaat nog praten over het kabinetsbesluit. De sector kan proberen langs die weg druk uit te oefenen. KAPELLE - De gemeente Kapelle krijgt een cultuurraad. Die kan het college en de gemeenteraad gevraagd en onge vraagd adviseren over zaken die te maken hebben met het cultuurbeleid. Kapelle heeft op het moment al een culture le commissie. Die heeft de gemeente onder meer geholpen bij het opstellen van een cultuurnota. Toch vinden beide partijen het van belang dat er een breed samengestelde raad komt die de gemeente op elk moment kan adviseren over zaken die met cultuur te maken hebben. Het is de be doeling dat mensen uit allerlei verenigingen en stichtin gen daarin zitting nemen, zowel publiek (bijvoorbeeld de bibliotheek) als privaat (het verenigingsleven). In de raad komen ook cultuurdeskundigen. Daaronder verstaat het college iedereen die beroepshalve met kunst of cultuur be zig is. Dat kan bijvoorbeeld een kunstenaar zijn. Burge meester en wethouders van Kapelle stellen de gemeente raad voor om het benoemen van de leden aan hen over te laten. Dat is gebruikelijk. Zo gaat het ook bij onder meer de cliëntenraad en de seniorenraad. De gemeenteraad be slist in haar vergadering van 25 oktober over het oprich ten van de cultuurraad. Die begint om 19.30 uur. Fietser geschept in Goes GOES - Een 52-jarige fietser uit Oud-Heusen is vrijdag middag gewond geraakt toen hij op de kruising van de Oranjeweg en de Patijnweg in Goes werd geschept door een achttienjarige automobilist uit Goes. Die kwam uit de richting van de brandweerkazerne en wilde rechtsaf slaan richting het station. Volgens de politie reed hij door oranje en zag hij plots de fietser voor zijn auto. Die kon hij niet meer ontwijken. Het slachtoffer is gewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie is nog op zoek naar ge tuigen van het ongeluk. Jongen beroofd in Goes GOES - Een zeventienjarige jongen uit de gemeente Goes is in de nacht van zaterdag op zondag op gewelddadige wijze beroofd van zijn portemonnee en mobiele telefoon. De jongen liep rond twee uur in de Opril richting de Kei zerstraat, waar hij zijn fiets had gezet. Hij weet zich nog te herinneren dat hij twee personen heeft gezien en ineens op de grond lag, waarna zijn portemonnee en telefoon wa ren verdwenen. Daarna is hij op zijn fiets gestapt en weg gereden waarna hij op de Beestenmarkt ten val kwam. Hij is met schaafwonden aan arm en gezicht voor behan deling overgebracht naar het ziekenhuis. De politie in Goes is op zoek naar getuigen van de beroving. Aanhouding na mishandeling OOST-SOUBURG - De politie heeft zondagmorgen rond 9.00 uur een 24-jarige Oost-Souburger uit zijn bed ge licht. De man wordt ervan verdacht tijdens een woorden wisseling, eerder die ochtend rond half zeven op het Oran jeplein in zijn woonplaats, een 24-jarige plaatsgenoot met een scherp voorwerp in zijn nek te hebben gestoken. Het slachtoffer is met de ambulance naar het ziekenhuis ge bracht. De vermoedelijke dader is vastgezet. Wat de pre cieze aanleiding was tot de ruzie is niet duidelijk. De man nen kenden elkaar 'van gezicht'. (Advertentie) op onze kinderkleding O.A. GAASTRA BARBARA FARBER TOMMY HILFIGER TIMBERLAND MC GREGOR langstraat 11-13, Zoutelandc Tel.: (0118) 566003 Ook zondags open (Advertentie) van de kern, bijvoorbeeld aan de randen, ruimte wordt gebo den voor dagrecreatieve ontwik kelingen als een midgetgolfbaan of een kinderboerderij'. Die pas sage biedt de familie volgens het college voldoende mogelijk heden om iets te ontwikkelen. Een camping aan de Nieuwen dijk sluit het college overigens uit. Het voorstel om Klein Stelle en De Rusen meer ruimte te ge ven, wordt besproken in de ge meenteraadsvergadering van dinsdag 25 oktober. Die begint om 19.30 uur in het gemeente huis in Kapelle. RILLAND - Luid aangemoedigd door leeftijdsgenoot jes rende deze jongen zaterdag over het hindernissen parcours bij de brandweerkazerne in Rilland. Het was weer jeugdbrandweerdag en dag betekende dat jongens en meiden uit de groepen zeven en acht van de basisschool het tegen elkaar opnamen tijdens een behendigheidswedstrijd. Aan enthousiasme ontbrak het niet. Als de jongeren zich over een aantal jaren met dezelfde passie op het brandweervak storten, zit het met de toekomst van de vrijwillige brandweer in Rilland wel snor. Aan de brandweerdag, die mede dankzij het fraaie weer veel publiek trok, werkte ook het korps uit Yerseke mee. Samen met de brandweerlieden uit Ril land gaf het diverse demonstraties over hulpverlening en het gebruik van kleine blusmiddelen. De jeugdbrandweerdag werd voor de zevende keer gehou den. foto Willem Mieras Consumentenbond Lees klanten is (zeer) tevreden, net als de alles over op onze website en stap ook op www routemobiel.nl of bel I Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. zeeuwse almanak Routeplanner Met opa, oma, pappa, mam ma en haar kleine zusje gaat het vijfjarige Middelburgse meisje naar de Veluwe voor een korte vakantie. „De Velu we, dat ligt in Gelderland", weet ze haar buurman te ver tellen. „Zo, helemaal naar Gelder land. Weet jij dan wel de weg?", wil hij van haar we ten. Dat blijkt voor haar geen enkel probleem te zijn. „Ja hoor, het is heel gemakkelijk. Ik ga gewoon op de achter bank zitten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 25