Forthomme speelt voor killer Jeugdige judoka's grijpen titel PZC De Wielingen eist titel voor zich op Wotorcrosstitel weer naar Dave de Jonge 23 Jean Paul de Bruijn bedwingt de nummer één van de wereld in Goes Hoogerland vijftiende in Australië maandag 17 oktober 2005 jogrfrigBakker i GOES - Het killersinstinct van n foijnd Forthomme is terug en tan Paul de Bruijn kan zich nieten met de beste spelers j riD de wereld. De biljartzaal (J0 pelta/Ockenburgh barstte ^termiddag uit zijn voegen bij ifi geweld dat op de groene la ths'werd vertoond. De Goese l y-arters speelden in een zinde- gevecht met 4-4 gelijk te- J «D de ploeg die met Torbjörn gJomdahl en Daniel Sanchez op snier de meeste potentie heeft a||e ploegen in de eredivi- gelijke spelen in de ope- ^essie hielden de spanning het laatst in de wedstrijd. Ro- Forthomme. die tot nu toe Jgeen wedstrijd had gewon- ■ji sleepte het kostbare puntje jjde wacht door een overwin- op Blomdahl (50-46 in 28 beurten). Foor de remise in partijpunten „cook een klein gelukje nodig, ik Habraken had tien beur- nodig voor zijn laatste twee Tramboles en ontsnapte in die Büdfase bij 49-49 aan een bijna resere nederlaag. Door een mira- rieuze misser van Matti Herm- kwam de Brabander eerst op jftig en werd het in de nastoot Kg 50-50. Me', de winst van Roland For- thomme. de gelijke spelen van lean Paul de Bruijn (tegen San- Éez) en Henk Habraken en het rerhes van Martin Spoormans pegen Jean van Erp) haalde lelta/Ockenburgh het maxi mal haalbare uit de topper. ogste moyenne van de ca was voor Forthomme, de Geëiste apotheose was in de par- öi tussen De Bruijn en Sanchez tenen. De partij tussen de twee finalisten van het WK dit jaar in ,ugo verliep tot de helft in het toordeel van de Hulstenaar •14), maar kantelde na een jraakmakende serie van elf an Sanchez. kerde derde carambole van de ipanjaard werd na afloop nog ang nagepraat. „Ik weet zeker dat hij mis was", zei De Bruijn, Jean Paul de Bruijn (links) speelde de revanche voor het WK van dit jaar tegen de Spanjaard Daniel Sanchez. De partij eindigde onbeslist, omdat de Hulstenaar in de nastoot naast zijn tegenstander kwam. foto Dirk-Jan Gjeltema die de arbiter overigens geen verwijten maakte. De Belg Koen Pöpsel, die na de wisseling van scheidsrechters koud aan tafel stond, was net zo zeker van zijn zaak. „Hij bewoog, dus was het een rake carambole." Wonderbaarlijk Het bleek achteraf wel een cru ciaal moment in de partij. San chez, de nummer één van de mondiale ranglijst en heersende wereldkampioen, vocht zich te rug en gleed bij 50-47 als eerste door de finish. Het werd dood stil in de zaal, toen De Bruijn aanlegde van het acquit. Hij scoorde één keer. twee keer en kreeg voor de gelijkmakende ca rambole een curieuze positie voorgelegd. „Ik moest de bal zwaar aanspe len, het maximale tegeneffect ge ven, de kloskans vermijden en een groot gat achter bal drie ont- wijken7' Het lukte hem wonderbaarlijk, al scheelde het maar een milli meter van de klos. De voltreffer ontlokte bij de Hul stenaar een bedekte juichkreet en bij Sanchez een moedeloos ge baar. Zijn come-back in de par tij werd uiteindelijk maar half beloond. „Het was al heel wat dat ik die kloof nog gedicht had en eerst aan de finish was", zei hij later, toen hij op een stoel was geklom men om de partij tussen Fort homme en Blomdahl te zien. Wilma, de mentale coach van de kleine Spanjaard, was al buiten gewoon gelukkig met de tussen- sprint. „Ik hou Daniel altijd voor dat er een Nederlands ge zegde bestaat: hardlopers zijn doodlopers. Vrij vertaald, heb ik tegen hem gezegd, wil dat zeg gen: loho runs fast, dies fast. Hij zei het in de pauze tegen me, toen we samen een sigaretje stonden te roken. Twee beurten later dichtte hij in één keer een gat van elf punten." Roland Forthomme verloste zichzelf van een complex dat hem al weken achtervolgde. De bliksemstart in het nieuwe jaar van de Waal, met overwinnin gen in de wereldbeker in Egypte en de superprestige in België, kreeg in de eredivisie maar geen vervolg. Het ene puntje tot nu toe, tegen Peter de Backer, stak sober af tegen de score van vo rig jaar. Maar de Zweed Blomdahl haalt in Forthomme meestal onver moede krachten boven. Hij speelde vorig jaar één van zijn beste partijen ooit tegen deze te genstander, won in Egypte met 3-1 en kwam gisteren na een tamme start in het ritme dat hem zo gevreesd maakt. Losseband Blomdahl nam een snelle voor sprong (23-10 in tien beurten), maakte een kleine inzinking door en zag Forthomme met een serietje van zes bij 37-36 voor het eerst aansluiten. Daarna maakte Forthomme de carambo les bijna spelenderwijs en raak te Blomdahl de weg kwijt. Het laatste punt van de Belg was briljant: een riskante losseband, die hij ook nog met zijn 'verkeer de' voorhand moest spelen. „Ik heb mezelf vandaag bevrijd van een mentaal probleem", be kende Forthomme. „Mijn na tuur is dat ik snel speel en onder alle omstandigheden kalm kan blijven. Dat had ik de laatste we ken niet meer. Ik raakte de con trole over mezelf kwijt." Dat komt, moet hij zelf ook toe geven, door de roes waarin hij leefde na die toernooizeges bij de start van het seizoen. „Als het in een partij even niet liep zoals ik wilde, begon ik te kla gen en nerveus te worden. Dat had ik vroeger nooit. Vandaag heb ik gezegd: wat er ook ge beurt tegen Blomdahl, ik ga mijn kalmte niet verliezen. Dat is mijn redding geweest. Ik heb me geen moment druk gemaakt om het scorebord en ben in me zelf blijven geloven." Het resul taat: een prachtige overwinning op Blomdahl: 50-46 in 28 beur ten. Delta/Ockenburg-Gebr. Van VVan- rooij 4-4. Daniel Sanchez-Jean Paul de Bruijn 50-50 (34 beurten); Henk Habraken-Matti Hermse 50-50 (52 beurten); Roland For- thomme-Torbjöm Blomdahl 50-46 (28 beurten); Jean van Erp-Martin Spoormans 31-50 (33 beurten). De Leeuw en Provoost imponeren MIDDELBURG - De Zeeuwse dammers Johnny de Leeuw en Bennie Provoost hebben zaterdag in de ereklas se van de nationale competitie een topprestatie geleverd. Johnny de Leeuw versloeg de Kameroener Jean-Marc Ndjofang, een van de topspelers van het Amsterdamse Hil- tex en onlangs nog deelnemer aan de voorronde van het WK. Ondanks de winstpartij van de Goesenaar verloor Angarde uit Tilburg met 14-6. De ploeg blijft daardoor hekkensluiter in de ereklasse. Zeeuws kampioen Provoost slaagde erin nationaal groot meester Johan Krajenbrink te kloppen. Mede dankzij de ze winstpartij won landskampioen Meurs/Denk en Zet met 15-5 van het Twentse Maas van 't Hoog. Het was de eerste overwinning van de ploeg uit Culemborg, die een zwakke competitiestart kende. Matige start Klaartje Zuiderbaan GOES - Zeilster Klaartje Zuiderbaan is matig van start gegaan bij het wereldkampioenschap matchracen bij Ber muda. De Temeuzense won met haar equipe twee races en verloor er vier. Zuiderbaan had bij het eiland in de At lantische Oceen vooral moeite met de harde wind. „We wisten niet precies hoe de J24-boot zou reageren in deze omstandigheden. De boot is nieuw voor ons", liet ze giste ren weten. Van de Vreede verlaat ploeg 's-HEER ARENDSKERKE - John van de Vreede komt ko mend seizoen niet meer uit voor de zrtc Theo Middel kamp. De jonge wielrenner uit Krabbendijke maakt de overstap naar PRC Delta uit Spijkenisse. Hij ziet bij die club meer mogelijkheden. Het voorbije seizoen verliep uiterst positief voor John van de Vreede. Tot driemaal toe slaagde hij erin een tweede plaats (onder meer bij het districtskampioenschap bij de beloften) te bemachtigen. Een overwinning zat er echter niet in. „Als ik meer steun had kunnen krijgen van mijn ploegge noten, had er wel een mogelijkheid ingezeten om te win nen. Dat was helaas niet het geval. Ik denk dat er op dat gebied bij Delta betere mogelijkheden zijn, omdat er meer en sterkere renners zijn dan bij Middelkamp", ver telde Van de Vreede zaterdag na de eerste wedstrijd om de Zeeuwse ATB in 's-Heer Arendskerke. Naast de sterkere formatie zijn er op ander gebied ook meer mogelijkheden dan bij Middelkamp. „Dan heb ik het over materiaal, kleding enzovoort. Dat is uiteraard ook belangrijk, maar de voornaamste reden is toch de sportieve. Ik kan nog één jaar bij de beloften rijden en daar wil ik dan nog behoorlijk wat uithalen ook. Met na me in de topcompetitie wil ik me laten zien", aldus Van de Vreede. Goede tijden marathonlopers AMSTERDAM - Twee weken na de kustmarathon deden de Zeeuwen Franky Beljaars en Wim Besuyen mee aan de marathon van Amsterdam. Beljaars was gisteren uiterst tevreden met zijn eindtijd van 2 uur 47 minuten en 30 se conden bij de masters H40. Wim Besuyen bleef ook nog binnen de drie uur met een eind tijd van 2 uur 55 minuten en 35 seconden bij de mas ters H50. oor Rinus Verberkmoes AXEL - De finale om het open Zeeuws kampioenschap motor cross leverde zaterdag geen ver rassingen meer op. De hoop op ren sensationeel slot was geves- ligd op Adriaan de Visser in de klasse 125 cc. Hij bleek echter :l opgewassen tegen Dave de Jonge. Die prolongeerde zijn ti- han van Liere uit Kapelle be- p met zes punten achterstand up De Jonge uit Heinkenszand lande slotrit van de titelstrijd. Hij achtte zich vooraf echter al kansloos. „Zijn materiaal is he rren sneller dan dat van mij. 'ij rijdt op een viertaktmotor ran250 cc, terwijl ik op een 125 tctweetakt moet rijden", zei de let gevaar voor De Jonge moest moral van Adriaan de Visser ko len. die vorige week tweede tas in het eindklassement van i-competitie. De Westka- pellenaar begon met tien punten achterstand en won de eerste achiftingsrace gemakkelijk. Dat De Jonge ook. De finale w dan ook de mooiste en boeiendste van de dag moeten torden. ■«ïmaal uit het starthek, legde Dave de Jonge zijn concurren te echter meteen zijn wil op. Ockenburgh in olgende ronde HILVERSUM - De biljarters 'an Delta/Ockenburgh hebben ttnder veel tegenstand de vol gde ronde in de bekercompeti- ■f score van 8-0 en ruime "planden (11-1) werd de twee- aivisieploeg van De Maar- ^nalk in Hilversum simpel op- cjgezet Alleen Roland Forthomme een setje afstaan tegen de cch fel verzettende Ronald Dek te- Daarna vloerde Forthomme tegenstander in de derde set echts zes beurten. tLMaarschalk"De,ta/ Ocken- '°rgn 0-8. Ronald Dekker - Ro ti ronhomme 1-2, setstanden 2-15; Fred Copier - Paul de Bruijn 0-3. (9-15, J)' Kelvin Steenbergen - Spoormans 0-3 (3-15, 7-15, lRené van der Laan - Henk «Qbraken 0-3 (13-15, 6-15,14-15). Hij pakte de kop en bouwde aan een voorsprong die opliep tot 25 seconden op De Visser. Die hield Van Liere achter zich. Dave de Jonge werd derhalve eindwinnaar, Van Liere behield door zijn derde plaats net twee punten voorsprong op De Vis ser, die derde werd in het eind klassement. Voor De Jonge was de titel weer een bekroning van dit seizoen. Eerder won hij het kampioen schap van Zuid-Nederland van de KNMV. Zekerheid In de kwartliterklasse reed Ar no Ruttinger uit 's-Heerenhoek al met de zekerheid van de titel op zak. Er kon hem niets meer gebeuren. Ruttinger wilde ech ter ook tijdens de laatste wed strijd bewijzen dat alleen hij aanspraak mocht maken op het kampioenschap. Temeer daar hij in de voorlaatste cross in Ril- land-Bath twee keer onderuit was gegaan. Niemand kon de 28-jarige be roepschauffeur een strobreed in de weg leggen. De tweede plaats ging naar Erik van der Wekken uit Zierikzee, die in het dagklas sement als vijfde eindigde. Mar tin Broodt uit Vrouwenpolder werd derde Veteranen Zoals Ruttinger als kampioen startte, zo begon ook Peter Ma- ranus uit Aagtekerke als zekere winnaar aan de afsluitende man ches bij de veteranen. Maranus wist echter dat de laatste wed strijddag hem weinig goeds zou brengen. „Deze baan met veel zand ligt me niet", zei hij. „Ik moet het van snellere, harde banen heb ben." Maranus werd veertiende op rui me achterstand van winnaar Jo han Aerts uit Geel met pal daar achter Ronald Doens uit Bier vliet. Mykel van de Goor uit Vlissin- gen werd achtste. Dat was vol doende om als tweede in het kampioenschap te eindigen, voor Rinus van Dommelen uit Vlissingen. Die werd op de slot dag dertiende. Bij de kleinsten (50cc) besliste Lars de Nood uit Oost-Souburg de strijd in zijn voordeel. In de groep 65cc deed Jordi van 't Hof uit Dirksland dat ook. In de cate gorie 85cc won Stefan Hage uit Goes. Het kampioensteam van Geelhoed. Van links naar rechts: Sjors Riddersma, Swen Hilberdink, Jurian Verrijzer, Tamar Oranje, Tonny Mulder (coach), Liam Mulder, Jonathan Baldauf en Pieter van de Heuvel. foto Marcel van de Kerkhof/judogalery4all door Edward Oranje G1LZE - Het A-team van sportschool Geelhoed heeft op het districtskampioen schap judo voor jeugd de titel veroverd. De B-ploeg eindigde op een vijfde plaats. De A-selectie greep de winst na een buiten gewoon spannend finalegevecht met Sport school Jan de Rooij uit Goirle. In de halve finale van dit Zuid-Nederlands kampioen schap was het Zeeuwse team oppermach tig tegen Van Rijt uit Helmond. Die wed strijd werd met 6-1 gewonnen. In de kwartfinale had Geelhoed de grootste moeite met Sportschool Van de Pol uit Hel mond. De twee teams eindigden gelijk (3-3), maar omdat Geelhoed al zijn drie winstpartijen met een vol punt had gewon nen, mochten de Zeeuwen doorgaan. In de finale was de spanning te snijden. Sport school Jan de Rooij uit Goirle was de te genstander. De lichtgewicht Pieter van de Heuvel (Vlis singen) won met een yuko zijn partij in de klasse tot 28 kilogram, Jonathan Baldauf uit Westkapelle verloor in de klasse tot 31 kilo met een vol punt. De voorsprong van Geelhoed wankelde. Liam Mulder uit Oost-Souburg boekte met een ippon wel winst in de klasse tot 34 kilogram. Tamar Oranje uit Westkapelle wist in de klasse tot 37 klilo een yuko-voorsprong met een schitterende heupworp om te zetten in een ipponscore. Jurian Verrijzer uit Colijnsplaat en Swen Hilberdink uit Vlissingen verloren hun partijen in de klassen tot 41 en 44 kilo gram met ippon, waardoor de stand voor de laatste partij op 30-25 in het nadeel van Geelhoed was. Maar Geelhoed had met meervoudig Zuid-Nederlands kam pioen Sjors Riddersma (+45 kilogram) een sterke laatste troef in handen. Hij moest minimaal een waza-ari scoren om zijn team districtskampioen te maken. Heupworp De Middelburger was duidelijk de betere judoka en wist halverwege de partij een yuko te scoren. Zeven seconden voor tijd wist Riddersma er nog een heupworp uit te gooien, waarmee hij de verlossende wa za-ari liet noteren. De B-selectie werd uitgeschakeld in de kleine finale door het team van MaJa- HeiCha uit Raamsdonkveer door Sjaak Sinke VLISSINGEN - Als de Delta- crosscompetitie dit jaar net zo spannend wordt als het Zeeuws veldloopkampioenschap estafet te, dat zaterdag in Vlissingen werd gehouden, dan valt er van de wintercyclus veel te verwach ten. De teams van Dynamica en De Wielingen gaven elkaar weinig toe. Pas in de laatste ronde haal de Theo Rabout de Zeeuwse ti tel binnen voor De Wielingen. Wim van Sparrentak rammelde namens Dynamica in de eerste zes kilometer het omvangrijke veld van achtien teams com pleet door elkaar. Patrick van Quekelberge (Wielingen), Wou ter Jansen (Dynamica 2), Jos de Cock (RKHAV) volgden op eer biedige afstand. Nog verder daarachter liepen de Dynamica- masters Mauricio Gonzalez, Rian van de Broeke en Pieter van Horssen. Voorsprong Bart de Koster nam voor Dyna mica het stokje en zag Eric Cap- pon (Wielingen) in het verdere verloop van de strijd wel dich terbij komen Micha Janse had de ondankbare taak om de der tig seconden voorsprong van Dy namica te verdedigen tegen Rut- ger Veerman. De Zeeuws-Vlaming, ondanks het schitterende weer in de lan ge broek, omdat hij zijn korte sportbroekje was vergeten, had bijna vier kilometer nodig om Janse in te rekenen en bezorgde De Wielingen in de afsluitende twee kilometer een voorsprong van dertig seconden. Die mar- gen mocht door Theo Rabout worden verdedigd. Achterstand Niels Koole moest derhalve in de achtervolging om te proberen de titel voor Dynamica alsnog veilig te stellen. Aanvankelijk wist Koole per ronde vijf se conden van zijn achterstand af te knabbelen, maar Rabout kreeg lucht van de opmars en zette er in de laatste twee ron den nog even de turbo op. Hij fi nishte met een voorsprong van dertig seconden en stelde de Zeeuwse titel voor De Wielin gen veilig. „De eerste titel is binnen", stel de Rabout, die zich volgend sei zoen weer mengt in de strijd om de Zeeuwse crosstitel. Rabout krijgt af te rekenen met Niels Koole, twee weken geleden nog tweede in de Kustmarathon. Verder zal korte crosskampioen Rutger Veerman een gooi doen naar de lange crosstitel. Dat doen ook Floris Jan Koole en Al- win Vermeulen. Als de huidige crosskampioen, Arjan Beije, op zijn besluit terugkomt om de crosscom petitie voor gezien te houden, staan er deze winter ze ven boeiende wedstrijden op de rol. GOES - Johnny Hoogerland heeft het wielerseizoen op een fraaie manier afgesloten. De Yersekenaar eindigde zater dag in Australië in de Herald Sun Tour op de vijftiende plaats in het eindklassement In het jongerenklassement nam hij de vijfde plaats in. Hoogerland finishte in de zeven de en laatste etappe, een crite rium in Melbourne, in het pelo ton op de 43e plaats. De Austra liër Simon Gerrans van de Ag2R-ploeg legde beslag op de eindzege. Hoogerland had een achterstand van 7 minuten en 21 seconden. Wegmans Westa uitgeschakeld GOES - Wim Wegman is met zijn ploeg Westa uitgeschakeld in de tweede ronde van de Euro pa Cup II tafeltennis. De Middelburgse coach zag zijn spelers op het Portugese eiland Porto Santo (bij Madeira) een keer winnen en twee keer verlie zen. Westa versloeg Serajevo met 3-1, waarna nipt verloren werd van het Portugese Porto Santo (2-3) en het Spaanse Bombon- nes Barcelona (1-3). Porto Santo plaatste zich voor de volgende ronde. De ploeg won alle drie duels met 3-2.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 23