Quick Step beleeft boerenjaar PZC Oranje kan nog niet zonder routiniers PZC Alonso wint nog een titel voor Renault Tweede wereldtitel Pedrosa in 250cc 17 Tristan Hoffman neemt geëmotioneerd afscheid Paolo Bettini wint ook Ronde van Lombardije Roelofsen treedt uit schaduw van Assink maandag 17 oktober 2005 rHOENLO - Tristan Hoffman in rijn geboorteplaats afscheid genomen als Klief wielrenner. 35-jarige Achterhoeker m gisteren een afscheidswed- J aangeboden, waarbij vrij- „1 je voltallige nationale top aanwezig was. „Dit is ongeloof lijk. Zo'n afscheid had ik niet verwacht", zei Hoffman geëmo tioneerd. Halverwege het door Max van Heeswijk gewonnen criterium stapte Hoffman af. Daarna nam hij plaats in een ploegleiderswa gen van CSC. Volgend jaar gaat hij bij de Deense formatie aan de slag als ploegleider. Hoffman was veertien jaar be roepswielrenner. Hij behaalde 21 overwinningen, waaronder in 1992 de nationale titel in zijn eerste jaar als prof. In Pa- rijs-Roubaix finishte hij vijf keer in de topvijf. In 2004 werd hij achter Magnus Backstedt nog tweede. Begin dit jaar kwam Hoffman in de Omloop Het Volk echter zwaar ten val Door een gecom pliceerde beenbreuk werd hij ge dwongen gedurende lange tijd te revalideren. Toen ontstond het idee er de brui aan te geven. Maar aangezien hij van zijn baas Bjarne Riis de kans kreeg ploegleider te worden, blijft hij in het peloton actief. Tijdens 'Dwars deur Grolle' na men zijn collega's, oud-ploegge noten, vrienden en bekenden af scheid van Tristan Hoffman. „Het is mooi geweest. Ik heb ge noeg gefietst. Ik kijk met tevre denheid terug op mijn loopbaan en nu is het tijd voor een nieuwe functie." Ook Rudie Kemna, Bart Voskamp en Rolf Aldag re den in Groenlo hun laatste prof- koers. ANP svjfFriward Swier DEN HAAG/COMO - CSC mag jan het ploegenklassement van dt ProTour gewonnen hebben, rtiDanilo di Luca van Liquigas irtt weliswaar de cindlaureaat na het ProTour-klassemenl, de jfhle winnaars van het wieler- •„f 2005 hebben toch echt een andere naam. wielerformatie j'ick Step. werkgever van Tom jjonen en Paolo Bettini. gaf jam geldschieters en fans in de sndagswedstrijden veruit de '#e$te waar voor hun geld. hnager Patrick Lefevere weet •3! als geen ander. „Ik heb de «te ploeg van de wereld", ju- s!de de slimme Belg na de Ron- ■i van Lombardije. Opnieuw nseen van zijn coureurs, Pao- 3 Bettini, aan de haal gegaan net de winst in een van de vroe- ;ere wereldbekerwedstrijden. Akkoord, zijn formatie werd Rechts twaalfde in de Pro- Tour-ranking, maar wie maalt iiar nu om. Lefevere: „Als ik rorgen op de Grote Markt in Brussel de mensen vraag naar 'de stand in de ProTour hebben !rdaar geen idee van. Ze weten it wij de beste ploeg van de we- ieid hebben \1aanderen noemen ze het sn boerenjaar, een jaar waarin reel, zo niet alles meezit „Dit is en boerenjaar, inderdaad", al ius Lefevere, die telkenmale be- rijst dat hij een uitermate goe de kijk op de zaak heeft. )e formatie heerste in veel van le \Toegere wereldbekerklassie- ers Tom Boonen bracht een he- natie in extase door de Ronde an Vlaanderen en Parijs-Rou- baix te winnen. Filippo Pozzato won vlak na de Tour de France de HEW Cyclassics in Hamburg. Boonen moest weliswaar in het groen die Tour de France verla ten vanwege een knieblessure, maar sloeg keihard terug met winst op het WK in Madrid. Bet tini won twee weken terug het Kampioenschap van Zürich, in de Ronde van Lombardije was hij zaterdag andermaal de bes te. Hij is hard op weg om het aantal klassiekerzeges dat zijn vroegere ploegmaat van Quick Step, Johan Museeuw, behaalde (11) te evenaren of overtreffen. De kleine Toscaan, regerend olympisch kampioen, heeft er in middels acht op zijn naam staan. In zijn huidige conditie kan Bet tini alles aan. Zaterdag waren alle ogen op hem gericht, maar niemand kon hem weerstaan. De Italiaan zelf had Gilberto Si- moni en Frank Schleck als zijn voornaamste tegenstrevers aan geduid en was dan ook nauwe lijks verrast dat hij juist die twee meekreeg toen hij op een kleine vijftig kilometer van de streep de beslissende vlucht for ceerde op de Madonna del Ghi- sallo. Ook Giampaolo Caruso en Carlos Sastre wisten nog aan te pikken. In de eindspurt was Bet tini sterker dan Simoni (tweede) en Schleck (derde). Bettini kirde van plezier in Como: „Ik klop hier een geweldige Simoni. Dat ik een klimmer zoals hij in pro blemen kan brengen op een klim als de Ghisallo brengt me veel vreugde. Ik had het gevoel dat ik vandaag niet kon verlie zen. De enige tegenstanders dit jaar waren mijn gezondheid en de bondscoach GPD Paulo Bettini toont trots de beker die hij verdiende met de zege in de Ronde van Lombardije. foto Giuseppe Cacace/AFP Sauerbreij mist kans op Spelen SOLDEN - Nicolien Sauerbreij heeft haar eerste kans op plaatsing voor de Olympische Winterspelen niet kunnen verzilveren. De snowboardster kwam zaterdag in het Oos tenrijkse Solden niet door de kwalificaties van de parallel reuzenslalom. Door een fout in haar eerste kwalificatie run eindigde ze als zeventiende in haar serie. Ze had bij de beste zestien moeten komen om verder te gaan. De tweede mogelijkheid voor Sauerbreij om zich te kwalifice ren voor Turijn volgt half december in het Canadese Le Relais. ANP Kunstrijdsters ontbreken in Turijn WENEN - Bij de Olympische Winterspelen van Turijn in 2006 is geen Nederlandse kunstrijdster van de partij. Mar- tine Zuiderwijk miste zaterdag in een kwalificatietoer nooi in Wenen de laatste kans op vaderlandse deelne ming. De 21-jarige Naaldwijkse werd tiende, waar een plaats bij de eerste zes noodzakelijk was. Zuiderwijk werd in de lange kür twaalfde, met 69,38 pun ten. De Chinese Yan Liu won met 92,70. Twee dagen eer der was de Nederlandse in de korte kür als dertiende geëindigd. Liu won ook het totaalklassement. In de Oostenrijkse hoofdstad had Zuiderwijk een Olym pisch ticket voor haar land kunnen veroveren. Ook dan was het nog niet zeker of zij, dan wel concurrente Karen Venhuizen, had mogen afreizen. Daarvoor had één van de twee nog moeten voldoen aan de eisen van sportkoepel NOCNSF. ANP Toptijd Friesinger in Inzeil INZELL - Anni Friesinger is het olympisch seizoen met overtuiging begonnen. De Duitse topschaatsster reed za terdag in Inzeil op de 1500 meter een tijd van 1.57,21. Dat was de beste tijd ooit op een buitenbaan gereden. Het vorige 'Freiluft-record' stond ook op naam van de in de omgeving van Inzeil wonende rijdster. 1.58,34. „Beter had ik het seizoen niet kunnen beginnen", zei ze nader hand. ANP Heideman wint eerste marathon AMSTERDAM - Jan Maarten Heideman heeft in Amster dam de eerste schaatsmarathon om de Essent/KNSB Cup gewonnen. De winnaar van het eindklassement van vorig jaar versloeg in de massasprint de Fransman Cedric Mi- chaud en Ingmar Berga. ANP WB-zege Gerco Schroder OSLO - Gerco Schroder heeft de tweede kwalificatiewed strijd voor de wereldbeker op zijn naam gebracht. De Twentse springruiter was gisteren in Oslo met de 14-jari- ge ruin Eurocommerce Monaco in de barrage alle andere foutloze combinaties te snel af. Hij finishte, opnieuw zonder een balk af te gooien, na 41,05 seconden. De zege leverde hem 25.000 euro op. Broer Wim Schroder eindigde met Eurocommerce Montreal als derde. Het verschil met de Zwitser Beat Mandli was slechts driehonderdste seconde. Het verschil in beloning 8 mille. Leopold van Asten bleef met VDL Groep Fleche Rouge in de extra omloop ook zonder straf- punten en werd negende. ANP Yao Jie verliest ladmintonfmale DEN BOSCH - Badmintonster 1'aoJic heeft in Den Bosch de fi- ialc van het Dutch Open verlo te als eerste geplaatste Neder- andse verloor in een zwakke andstnjd met 11-7 11-2 van de Duitse Xu Huaiwen. Beide speel- ters komen overigens oorspron- telijk uit China. Mia Audina en Lotte Bruil slaagden er eerder opwel in de finale van het vrou- wendubbel te winnen. In de an dere finales was geen Nederland sedeelname, ANP Tsjizjov leider WK dammen AMSTERDAM - Aleksej Tsjiz jov heeft gisteren in de derde tonde van het wereldkampioen schap dammen alleen de leiding genomen i versloeg met zwart de Wit-Rus Sergej Nasevitsj en ham daarmee daarmee op vijf punten. Op een punt achter stand volgen drie concurrenten, bader wie Kees Thijssen. Hij ver- ploeg de Litouwer Edvard Bu- pnski. ANP Gemankeerde handbalploeg aan vooravond WK afgeschoten door Roemenië i sportredactie Stationspark 28 Postbus 31 Ü60AA goes Tel: 0113-315640 Fax: 0113-315669 E-mail: sport@pzc.nl Jan Dagevos (chef) fnts 8akker (coördinator zuid) koen de Vries (coördinator midden) My Boogert (coördinator noord) Mke Boersma Roeland van Vliet Barry van der Hooft centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 W60 AA goes Tel: 10113)315500 Rax: (0113)315669 Mail; redactie@pzc.nl 'NTERNET wwvv.pzc.nl Mail: web@pzc.nl door Bauke Boersma ROTTERDAM - Aan het eind van een lange week waarin hét thema angstvallig als non-the ma werd afgedaan, kwam het hoge woord er eindelijk uit. Ver nadat de nationale vrouwen- handbalploeg zaterdagavond in de finale van het Holland Toer nooi was afgeschoten door Roe menië (22-32) verzuchtte bonds coach Sjors Röttger in een ake lig leeg Rotterdams Topsport centrum: „Inderdaad, we kun nen nog niet zonder Olga Assink en Natasja Burgers." Die ontboezeming was volledig in strijd met de goed-nieuws- show die door alles en iedereen bij Oranje de hele week was op gevoerd, maar geheel in overeen stemming met de wrede werke lijkheid. Zonder de gelouterde Assink en Burgers (en zonder aanvoerster Monique Feijen, maar die haalt het WK in decem ber zeker niet) bleek Oranje nog wel opgewassen tegen IJsland, Tsjechië en Slowakije, landen van de B-garnituur. Maar voor de eerste echte test, tegen WK-deelnemer Roemenië, zakte de ploeg als een baksteen. Kwaliteit „Natuurlijk zullen we Assink, Burgers en Feijen missen", zo luidde samengevat de bood schap die Röttger en co aanvan kelijk de handbalwereld instuur den. „Maar als ze er op het WK niet bij zijn, houden we genoeg kwaliteit over. We streven naar een plek bij de eerste tien." Zonder de geblesseerden Assink (die hevig twijfelt of ze het WK haalt) en Burgers (die keihard werkt aan een tijdige rentree) door Bauke Boersma Andrea de Groot schiet namens Nederland op het doel van Roemenië. kan dat wel eens een illusie blij ken. „Zo'n dramatisch slecht duel als vanavond mag ons op het WK in de eerste groepsfase maar één keer overkomen", keek Röttger vooruit naar het evenement dat vanaf 5 decem ber plaatsheeft in Sint Peters burg. „Laat dat dan tegen Uru guay zijn, die pot win je op een slechte dag ook nog wel." Zonder de routiniers, die Oranje al een decennium op sleeptouw nemen, zijn Rusland en ook Kroatië op voorhand al een on neembare hindernis. Waardoor de handbalsters van China en Ja pan móeten winnen om bij de eerste drie te eindigen om zo een plaats bij de laatste twaalf te verkrijgen. En dat wordt een hels, zo niet onmogelijk, karwei zonder Assink en Burgers. Samen met Feijen gaf het duo, foto Marcel Antonisse/ANP op hun posities behorend tot de Europese- en wereldtop, Oranje de voorbije jaren smoel. Vanwe ge de technische en tactische kwaliteiten, maar ook (zeker in het geval van Burgers) door hun persoonlijkheid. Nu is Diane La- mein aanvoerster, maar de speel ster van het Duitse Vfl Olden burg is geen gemaakte leider en gedijt beter als ze in de schaduw van het supertrio kan opereren. Verder kent de huidige selectie geen enkele speelster die de kar op wereldniveau kan trekken. Dat werd zaterdag pijnlijk dui delijk, al waren er ook wel wat excuses voor de wanprestatie te gen Roemenië. Ervan uitgaande dat Assink en Burgers het WK niet halen, heeft Röttger al een basisteam in gedachten. Maar al te veel speeltijd gunde hij die ideale formatie niet. „Wat dat betreft was dit Holland Toer nooi een echt voorbereidingsmo ment richting WK", legde de bondscoach zijn vele wisselin gen tijdens de eindstrijd uit. Hij was ook wel gedwongen ge regeld verse krachten het veld in te sturen. „Ik ben boos op en teleurgesteld in sommige clubs" stelde de ge tergde bondscoach. „Veel speel sters kwamen hier met blessu res, variërend van licht tot iets zwaarder. Ik heb het idee dat de clubs niet voorzichtig genoeg met ze omgaan, dat ze vanwege de grote belangen steeds maar weer worden ingezet, terwijl ze eigenlijk soms rust moeten krij gen." Om de ploeg over zes weken vol ledig fit aan de start van het WK te krijgen, voerde Röttger afgelopen week met iedere speel ster een gesprek. „Daarin heb ben we hun medische situatie doorgenomen en heel nadrukke lijk de bal bij hen gelegd. Ze moeten zelf aan de bel trekken als ze menen rust te moeten krij gen. Iedereen is enorm gefocust op het WK, dus ik verwacht dat ze dat ook zullen doen." Maar meer nog zal Röttger ho pen dat Olga Assink en Natasja Burgers het WK halen. Want zonder die routiniers kan het Ne derlands team nog niet. ROTTERDAM - De toernooizege was voor Roemenië, maar de Nederlandse handbalsters konden zich zaterdagavond na het Holland Toernooi troosten met twee andere prijzen. Debbie Klijn werd verkozen tot beste doelvrouw en Diane Roelofsen was topscorer van het toer nooi. Diane Roelofsen? Dat is toch die handbal ster die sinds de start van het project 'Meiden met een Missie' vooral zitvlees kweekt? Die de ondankbare rol van vaste stand-in voor Olga Assink vervult? En uitgerekend die handbalster maakte de meeste treffers op een internationaal toernooi? „Tja", glimlachte Roelofsen (30) in het Topsportcentrum in Rotter dam, „wie had dat gedacht? Ik topscorer op zo'n toernooi. Het is ook de eerste keer dat zoiets me overkomt. Met 28 doel punten in vijf wedstrijden nog wel. Dat zijn inderdaad Olga Assink-achtige cij fers." Roelofsen, al jaren in de Duitse Bundesli- ga actief en na omzwervingen bij Bayer Leverkusen, Lützellinden en Nürnberg nu spelend voor Rostock, trad met haar prestatie uit de schaduw van Olga As sink, een van de beste cirkelloopsters ter wereld en derhalve onbetwist eerste keus in Oranje als ze fit is. Maar dat is ze niet en het is maar de vraag of ze er over zes weken bij is tijdens het WK in Sint Pe tersburg. „Ik hoop oprecht van wel", zei Roelofsen, die in het verleden al meer maals getuigde van realiteitszin door op te laten tekenen dat zij niet half zo'n ge polijste handbalster is als Assink. „Olga geeft de ploeg immers een enorme meer waarde. Maar als ze het niet haalt, hoop ik er te staan." „Ik ben denk ik ook de eerst aangewezene om Olga te vervan gen. Maar dan moet ik wel zorgen dat ik in vorm blijf. Tijdens de WK-kwalifica- door Leo van de Ruit SHANGHAI - Bij de ontkno ping van het langste seizoen in de formule 1 heeft Fernando Al onso nog een titel voor Renault gewonnen. De 24-jarige Spanjaard zegevier de in Shanghai in de Chinese Grand Prix vóór zijn Finse ri vaal Raikkonen. De jongste we reldkampioen ooit overhandig de daarmee zijn Franse baas de wereldtitel bij de constructeurs. De laatste kansen van McLa ren-Mercedes op de troostprijs verdwenen toen de Colombiaan se teamgenoot van Raikkonen, Juan Pablo Montoya, halverwe ge moest opgeven wegens een mechanisch defect. Renault beëindigde de langste serie Fl-race uit de historie winnend met 191 punten tegen 182 voor McLaren. Vóór Shanghai was de marge slechts twee puntjes. Voor de fenomenale winnaar was het in Shanghai de zevende overwinning uit de 19 mogelij ke De wedstrijd in China ver liep incidentrijk. Bij het oprij den naar de startplaats ramde Christijan Albers in zijn laatste race voor Minardi de Ferrari van de uittredende wereldkam pioen Michael Schumacher. Het was de schuld van de Duitser, die kruiste. Hij kreeg een offi ciële waarschuwing. Beide boli des raakten onklaar. De cou reurs namen een reservewagen en startten in de pits. Schumacher haalde het einde van een miserabel seizoen van Ferrari niet. Hij spinde van het circuit. Christijan Albers finish te wel, als laatste op vijf ronden van winnaar Alonso, De coureur uit het Noord-Hollandse Laren is voor volgend jaar kandidaat bij het nieuwe team van Mid land, het voormalige Jordan. Twee keer kwamen de safety cars de baan op. Eerst voor Mon toya met losgeslagen carosse- rie-onderdelen, later na een crash van de Indiër Narain Karthikeyan (Jordan). De eerste Indiase coureur in de geschiede nis bleef lang in zijn brandende wrak zitten maar sprong er toen toch maar uit en rende naar vei ligheid. Robert Doornbos finishte op de veertiende plaats als beste Ne derlander. De Rotterdammer zou voor volgend jaar kandidaat zijn bij verschillende teams, waaronder Williams ANP tie tegen Spanje was ik dat duidelijk niet, het was dan ook logisch dat ik in de uitwedstrijd niet speelde. Maar nu ben ik fit, in vorm en de ploeg weet me steeds beter te vinden. Ik hoop dat vast te hou den tot en met het WK. Sjors Röttger hoopt dat ook. „Ik heb enorm veel bewondering en respect voor hetgeen Diane deze week heeft laten zien", stelde de bondscoach, die met Oranje nog een oefentoernooi en twee oe fenstages te gaan heeft voor het WK. „Ze was zo'n beetje de enige speelster die echt fit naar Rotterdam kwam en haalde hier de hele week een heel hoog niveau. In de finale was haar schotpercentage wat lager, maar vrijdag tegen IJsland scoorde ze negen keer, dat was 75 pro cent. Ongelooflijk hoog, heel knap." van onze sportredactie PHILLIP ISLAND - Wereld kampioen Valentino Rossi heeft gisteren op Phillip Island voor de vijfde keer op rij de Australi sche MotoGP gewonnen. De Italiaanse Yamaha-coureur was op de eindstreep een secon de sneller dan de Amerikaan Nicky Hayden (Honda) die hem in de kwalificaties van pole posi tion had afgehouden. In de raceklassen met kleinere inhoud waren de kampioen schappen vóór de Australische Grote Prijzen nog open. De 20-jarige Spaanse favoriet Dan iel Pedrosa behaalde daar met een indrukwekkende overwin ning zijn tweede opeenvolgende wereldtitel in de 250cc binnen. Kort voor de finishvlag achter haalde hij de Argentijn Sebas- tien Porto om met 0,027 seconde te zegevieren. Derde was zijn landgenoot Jorge Lorenzo. Op Phillip Island bereikte hij een onoverbrugbare voorsprong van 51 punten op de Australiër Casey Stoner die voor eigen pu bliek van zijn motorfiets afviel en gedwongen was op te geven. Stoner had de twee vorige WK-races op zijn naam geschre ven en ging nog voor de titel. Voor Pedrosa was het de derde wereldtitel, want hij was ook al eens kampioen in de 125cc. Vol gend jaar gaat hij de strijd aan met Rossi in de MotoGP In de kleinste raceklasse is de WK-strijd nog open. De beste kansen heeft de Zwitser Thomas Luthi. Na zijn zege in Australië telde hij de Honda-coureur twaalf punten voorsprong op de Fin Mika Kallio. In het WK wegrace staan nóg twee wedstrijden op het pro gramma. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17