Adriaanse blind voor zakdoekjes Feyenoord stelt orde op zaken PZC Heerenveen heeft goud in handen Moeizame overwinning voor koploper Juventus Van der Vaart krijgt rood na afloop van duel met Wolfsburg Real Madrid nieuwe koploper in Spanje Koemans Benfica wint uitwedstrijd bij FC Porto: 0-2 maandag 17 oktober 2005 door René Zwaap PORTO - Het waren niet de min sten onder de aanhangers van FC Porto die afgelopen zaterdag na de pijnlijke 0-2-thuisneder- laag tegen aartsrivaal Benfica de witte zakdoekjes tevoor schijn haalden. Ook een gewe zen boegbeeld als oud-spits Fer nando Gomes, begin jaren ne gentig een van de onbetwiste sterren van de club, zwaaide in het vak van de trouwe socios lang en omstandig met zijn zak doek. In totaal gingen er naar schat ting zo'n tweeduizend witte zak doekjes - of bij gebrek daaraan een wit papiertje - de lucht in. Voor iedereen zichtbaar, behal ve voor Co Adriaanse. „Ik zag al leen witte zakdoekjes in het Ben- üca-vak", aldus Adriaanse na afloop. Adriaanse ontkende nu ook dat hij twee weken geleden had ver klaard dat hij gelijk de koffers zou pakken als hij witte zak doekjes in het Estadio de Dragao ontwaarde. Die uit spraak, aldus de verliezende coach, was 'uit de context' ge rukt. Niettemin heeft Adriaanse dat wel degelijk gezegd, en nog wel live op de Portugese televi siezender Sport TV, zodat er weinig te redden valt. Adriaanse kaatste de bal en kreeg hem terug. Plet is de prijs die hij moet betalen voor zijn hoogmoedige uitspraken van de afgelopen weken. Na de flitsen de seizoensstart ligt zijn geheel vernieuwde FC Porto behoorlijk in de kreukels. De lof die hij eer der kreeg toegezwaaid maakt plaats voor hoon. In sportkrant O Record beschuldigde oud-Por- to-speler Jaime Magelhaes Adriaanse van gebrek aan ken nis van het Portugese voetbal. „Co Adriaanse een ramp", kop te de krant. Benfica had in veertien jaar tijd niet meer gewonnen in Porto. De nederlaag kwam dan ook kei hard aan in het Estadio de Dragao, waar Adriaanse kamp te met de Wet van Murphy: alles wat mis kan gaan, gaat mis. RKC Waalwijk zakt verder weg ENSCHEDE - RKC Waalwijk zakt na de goede seizoensope ning steeds verder weg. Na vijf zeges op rij, verloor de ploeg van trainer Adrie Koster nu voor de derde keer. FC Twente was in Enschede met 2-0 te sterk. De Zweed Bakircioglü maakte beide treffers. Klaas Jan Huntelaar nam de ge hele productie voor zijn reke ning in het duel met NAC: 0-3. Heerenveen speelde vanaf de 2 le minuut met tien man na een rode kaart voor verdediger Seip. Vitesse, Roda JC en NEC ont worstelden zich gisteren enigs zins aan de slechte start van dit seizoen. NEC won met 3-1 van hekkensluiter RBC Roosendaal, waar Frits Paap uit Serooskerke met twee keer geel na ruim een uur uit het veld werd gestuurd. Vitesse versloeg in eigen huis ADO Den Haag met dezelfde cij fers. Roda JC won voor eigen pu bliek met 2-1 van FC Utrecht en sprong daardoor van de zeven tiende naar de veertiende plaats op de ranglijst. ANP Hearts blijft koploper in Schotland GLASGOW - Hearts blijft ook na de topper tegen Celtic de ver rassende leider in de Schotse competitie. In de uitwedstrijd te gen de traditionele topclub bleef Hearts knap overeind: 1-1. Celtic nam al na twaalf minuten de leiding door een goal van Beattie. Skacel tekende vier mi nuten later voor de gelijkmaker. Glasgow Rangers verloor giste ren opnieuw punten in het duel met Dundee United: 0-0. ANP In het uitverkochte stadion za gen 50.109 toeschouwers FC Por to vanaf de eerste minuut hope loos worstelen met zichzelf. Bijna alle spelers bleken hope loos uit vorm, alsof ze alle ener gie al hadden verspild tijdens de uiterst intensieve voorberei ding. De Braziliaan Jorginho - die normaal gesproken iedere de fensie stuk speelt - kreeg geen bal voor de goal. Topschutter Benni McCarthy sjokte de hele wedstrijd ongeïnspireerd over het veld. Verdediger Bruno Al- ves vergaarde een rode kaart met een gefrustreerde kopstoot tegen Nuno Gomes, de held van Benfica. Zo beroerd als Porto speelde, zo gesmeerd liep het bij Benfica. Coach Ronald Koeman was de gebraden haan van de avond. Porto liep zich stuk op de muur van spelers die Koeman rond zijn doel had opgesteld, met een heldenrol voor aanvoerder Luisao. De Braziliaanse reus werkte iedere bal in de buurt van doelman Quim rigoureus uit het veld. Benfica heeft alle vrome voorne mens om aanvallend voetbal te spelen laten varen en is nu weer de stug verdedigende counter- ploeg die het verleden jaar on der Trappatoni ook al was. Za terdag kwam Benfica twee keer voor de goal van de jarige Por to-doelman Vitor Baia. Twee keer werd het een goal. In de 56e minuut kopte Nuno Gomes totaal vrij binnen uit een prach tige voorzet van het Kaapverdi- aanse supertalent Nelson. In de 63e minuut velde Gomes het vonnis, na een reeks van misver standen in de Porto-defensie. Co Adriaanse Koeman toonde zich na afloop een gelukkig mens. Zijn ploeg had in de tweede helft 'fantas tisch gevoetbald', zo meende hij. Dat Adriaanse hem na de over winning niet had gecomplimen teerd, zag Koeman door de vin gers. Vooraf aan de wedstrijd hadden de coaches nog een broederlijk onderonsje gehad. Voor de came ra van de Arabische zender Al Jazeera - die de wedstrijd live had uitgezonden - legde Koe man later uit dat hij geen per soonlijke wrok tegen Adriaanse koestert. Standbeeld Koeman is nu de held van Lissa bon. Uit winnen bij FC Porto is evenveel waard als een Europa Cup. Er gaan, weliswaar nog wat schertsend, al stemmen op om een standbeeld ter zijner ere op te richten in het Estadio da Luz, naast dat van Eusébio. Een paar weken geleden was Koeman nog de schlemiel van Dirk Kuijt laat Groningen-doelman Bas Roorda kansloos en zet Feyenoord op een 2-1-voorsprong. door Hans Leber ROTTERDAM - De koploper van de eredivisie heeft het niet zo op eerste helften. Net als eer der dit seizoen tegen Sparta, Heerenveen en FC Twente deed Feyenoord gisteren tegen FC Groningen pas in de tweede helft zaken. Met 4-1 werd de angstgegner (Groningen won de voorgaande twee keer in de Kuip) aan de kant gezet na een 0-1-ruststand. „Als het zo afloopt heb ik het graag iedere week zo", zei Feye- noord-trainer Erwin Koeman na een wedstrijd waarin Feye noord niet als koploper oogde, maar wel won na twee (Rapid Boekarest en FC Utrecht) neder lagen op rij. Een warme najaarsdag, de zon op de tribunes, zelfs Feyenoords grote supportersschare maakte een timide indruk. Een zelfde loom gevoel leek zich meester te hebben gemaakt van de Feye- noorders. Dirk Kuijt miste, wat voor hem zeer ongewoon is, drie opgelegde kansen in de eerste helft. De Rotterdammers leken zich niet aan het agressieve ver dedigen van Groningen te kun nen onttrekken. Een indrukwek kende minuut stilte vooraf, om dat oud-Feyenoorder Cor Veld hoen deze week op 66-jarige leeftijd plotseling overleed, kan er moeilijk debet aan zijn ge weest. Veldhoen was van het type dat er altijd stond voor zijn club. Gebrek aan scherpte? Een muur die niet goed staat, waardoor in de achtste minuut Bruno Silva's vrije trap er hard doorheen gaat en naast doelman Patrick Lode- wijks inslaat, is dat slapte? Feye noord kreeg kansen, maar tot aan de rust leek het elftal daar niet erg hard voor te werken. Te rug uit de kleedkamer was er plotseling wél die druk op FC Groningen. Intentie „Het was voor hen ook erg ver moeiend zoals ze speelden", zei aanvoerder Dirk Kuijt. „Omdat we al kansen hadden gekregen, zijn we geen moment in paniek geweest. Onze doelpunten kwa men wel. En als ik in de eerste helft de kansen benut, is er hele maal geen andere tweede helft nodig." Het was ook de analyse van Er- win Koeman. „We gaan de eer ste helft niet met een andere in tentie het veld in dan de tweede. Het is knap van mijn ploeg dat er rustig en geconcentreerd is doorgespeeld. Een tegenstander kan nooit negentig minuten op topniveau verdedigen. Mis schien is er niet heel goed ge voetbald, maar dat was sowieso moeilijk. We hebben tien jon gens in de selectie die twee we ken weg zijn geweest voor inter landverplichtingen. Er liepen er een paar op hun tandvlees. Daar om ben ik tevreden over van daag." Ook Hossam Ghaly, na de Uefa Cup-uitschakeling bij Rapid Boekarest door Koeman uit het elftal gelaten wegens slordighe den en het nemen van te veel ri sico's, maakte gisteren weer zijn van onze sportredactie TURUN - Juventus bleef zaterdag ook na zeven speelrondes zonder puntenver lies in de Italiaanse voetbalcompetitie. De club uit Turijn behaalde een moeiza me 1-0-zege op het laag geklasseerde Messina. Del Piero was de maker van het enige doelpunt. Juventus heeft met de maximale score uit zeven duels vijf punten voorsprong op AC Milan. Dat maakte, in afwachting van het duel met PSV voor de Cham pions League, geen fout. Het lastige uit- duel bij Cagliari werd gisteravond pro bleemloos tot een goed einde gebracht: 0-2. Gilardino opende de score al na één mi nuut. Voor er een half uur was verstre ken verdubbelde de Oekraïense spits Sjevtsjenko de Milanese voorsprong. Trainer Ancelotti had voor Stam en See- dorf een basisplaats ingeruimd. Beiden speelden de hele wedstrijd. Voormalig PSV'er Vogel mocht ook be ginnen en de negentig minuten volma ken. Kaladze, Pirlo, Inzaghi en Kaka kre gen rust. De laatste twee vielen in de slot fase nog wel in. Udinese versloeg Siena met 3-2 en dank- Je ziet vaak dat spitsen die veel sco ren in de eerste divisie het in de ere divisie vervolgens niet redden. Toch heeft Heerenveen het anderhalf jaar ge leden aangedurfd Klaas Jan Huntelaar over te nemen van AGOVV. De club heeft daardoor nu wel goud in handen, want Huntelaar ontwikkelt zich meer en meer tot een echte klassespits. Zijn drie doelpunten zaterdag tegen NAC waren daar weer eens het bewijs van. Bij Heerenveen is Huntelaar nog sterker geworden. Dat komt denk ik vooral ook door de gerichte trainingen bij Heerenveen. Er wordt vaak gezegd dat bij Heerenveen te hard wordt ge traind, maar daardoor is hij fysiek wel veel beter geworden. Huntelaar is héél doelgericht en staat altijd op de goede plek. Daarnaast scoort hij niet alleen de 4-0 of 5-0. In de Uefa Cup maakte hij laatst een schitterende en belangrijke goal en ook voor Jong Oranje is hij de afgelo pen tijd belangrijk geweest. Ze zeggen dat een tweede jaar bij een club altijd moeilijker is, maar Huntelaar laat nu zien dat de goals die hij vorig seizoen maakte geen toevalstreffers zijn ge weest. Nu je hem zo ziet voetballen, vraag ik me ook af waarom Ajax zijn spitsen uit Griekenland en Zweden moet halen. Van het bedrag dat ze aan Charisteas en Rosenberg hebben uitgegeven had Ajax Huntelaar makkelijk kunnen ha len. Bij zo'n ploeg krijgt hij nog meer kansen dan bij Heerenveen. En dan speel je waarschijnlijk niet met 0-0 ge lijk tegen Heracles, wat natuurlijk een aanfluiting is. Maar ja, Ajax had Koné ook kunnen hebben. Ais je hem nu ziet spelen, dan zet je toch vraagtekens bij hun keuze. AZ heeft Huntelaar voor dit seizoen ook willen kopen, maar dat ging niet door. In Alkmaar kwamen ze vervol gens met Arveladze op de proppen, ie mand die ze bij Ajax ook niet nodig hadden. Dat is de tweede inschattings fout die ze hebben gemaakt. De kans is straks natuurlijk wel groot dat ook Feyenoord hem wil hebben als vervan ger voor Kuijt. Huntelaar is wel een ander type, hij heeft dat vele sleuren niet nodig. Je ziet hem een hele tijd niet en dan slaat hij in één keer toe. Ik ben nu benieuwd hoe Huntelaar het in de komende wedstrijden in de Uefa Cup gaat doen. Dat is toch weer een ni veau hoger, waar het er allemaal wat harder en gemener aan toe gaat. Als hij daarin goed overeind blijft, is de kans Ronald Koeman het Portugese voetbal. Nu is hij de grote triomfator, terwijl colle ga Adriaanse zich in de gevaren zone bevindt. Zo gaat dat in het Portugese voetbal, wist Koeman al. „De ene dag is de stier zwart, de an dere dag is hij wit." GPD van onze sportredactie HAMBURG - Rafael van der Vaart heeft zaterdag bij het duel met VfL Wolfsburg de rode kaart gekregen. De Nederlandse international van Hamburger SV kreeg de straf omdat hij na het laatste fluitsignaal onenig heid kreeg met Maik Franz. Ook de speler van Wolfsburg kreeg rood na het handgemeen. HSV leed bovendien de eerste neder laag van het seizoen: 0-1. Op weg naar de kleedkamer be moeide Van der Vaart zich met een opstootje dat in zijn buurt ontstond. Mede daardoor groei de het incident uit tot een flinke schermutseling. De voormalig Ajacied gaf zeker tot twee keer toe iemand een stevige duw. Vol gens scheidsrechter Stark speel den bij het handgemeen de be treffende twee spelers de groot ste rol. „Zij zijn op duidelijke overtredingen betrapt." HSV staat nu op de derde plaats, op twee punten van de leiders Werder Bremen en Bayern München. Bayern moest in de slotseconden van de top per tegen Schalke door een om streden strafschop de zege prijs geven, 1-1. Werder Bremen had op eigen veld weinig moeite met Nürnberg, 6-2. Sören Larsen maakte in de der de minuut van de blessuretijd gelijk voor Schalke tegen Bayern München. De Deense topschutter scoorde van elf me ter. De titelverdediger liep nog meer schade op. Kort na de 1-1 kreeg ook nog eens Martin Demi- chelis de rode kaart, wegens grof spel. Roque Santa Cruz had Bayern al vroeg op voorsprong gezet. Kaiserslautem-Dortmund ken de zes doelpunten en twee doel puntenmakers: 3-3. Oud-Feye- noorder Ebi Smolarek van Dort mund en Halil Altintop schoten er beiden drie in. Engeland Achter het ongenaakbare Chel sea (5-1 tegen Bolton Wande rers) is Tottenham Hotspur naar de tweede plaats van de Pi*. League geklommen. Dp p\1 van trainer Martin Jol won? terdag met 2-0 van Everton dal de zevende nederlaag in de L ste acht wedstrijden incasseer de. Oud-Ajacied Mido en Jenas scoorden na de rust. Internal nal Davids speelde de wedstrijd bij de Spurs De verrassende tweede plaali voor Tottenham is nog wel iet wat geflatteerd. Manch^ United heeft één punt minder maar moet nog een wedstrijd in halen. Ook nieuwkomer fm Athletic (1-0 tegen Newcastle United) en Charlton Athletic (vandaag thuis tegen Fidhai hebben minder verliespunta dan de Spurs, die niette®- trots mogen zijn op hun beft start ooit in de Premier League. Manchester United versloeg terdag staartploeg Sunderlasj op eigen veld met 3-1, Rod Van Nistelrooij en Rossi maai ten de treffers voor de Manrj. nians, uiteraard met Oranje-uit. blinker Van der Sar in het dod Van Nistelrooij bracht zijn com- petitietotaal op acht. Daarna bleef hij voorlopig topscorer ii de Premier League. De aanval, sleider ging in de 78e mini* naar de kant. Chelsea kwam tegen Bolton pa na de rust (0-1) op gang. Lag, pard (2x), Drogba (2x) en Gi johnsen brachten tussen de en 74e minuut de Londenseh fers op hun naam. Robben ke^ bij Chelsea geblesseerd toe. Het ploeterende Arsenal heptj laagvlieger West BromwieU bion tegen een pijnlijke neè laag aan: 2-1. De Gunners,™ Bergkamp in het basisteaa kwamen dankzij Senderos dj wel op voorsprong. Kanu (ex-.b senal) en Carter bezorgden c ploeg van coach Wenger alm de derde competitienederla- De Nederlandse jeugdintemati nal Owusu-Abeyie viel in dei minuut in bij Arsenal. Liverpool, met Zenden de m le wedstrijd in actie, won a 1-0 van Blackburn via eentis fer van Cissé een kwartier va tijd. ANP opwachting. Koeman: „Hossam was verantwoordelijk voor de vrije trap waaruit het Gronin- gen-doelpunt viel, maar heeft wel goed gespeeld. Hij deed ook heel goede dingen. En maakte een goed doelpunt." Kwetsbaar Dat gebeurde vlak voor tijd na dat Ali Boussaboun, Dirk Kuijt en Salomon Kalou eerder in de tweede helft al orde op zaken hadden gesteld. Feyenoord mag dan koploper zijn, Koeman zegt al maanden dat zijn ploeg kwetsbaar is. „Maar blijkbaar hebben we toch een bepaalde kracht. Ik zat zaterdag bij PSV-AZ (3-0) en over AZ zegt iedereen dat het zo geweldig is. Tja, dat was daar ook niet te zien." GPD foto GPD van onze sportredactie MADRID - Real Madrid is de nieuwe lijstaanvoerder in de Spaanse Primera Division. De ploeg won zaterdagavond de Ma- drileense derby tegen Atletico met 3-0 en sprong daarmee naai de koppositie. te die zege volledig aan spits Di Michele. Hij scoorde driemaal. Intemazionale haalde voor eigen publiek uit tegen Livor- no: 5-0. Materazzi opende de score en oud-Feyenoorder Cruz was de maker van het tweede doelpunt. Na rust voerden Cambiasso, Cordoba en Recoba de score verder op. De bezoekers speelden bijna de gehele tweede helft met tien man. Co- co kreeg vlak na rust rood. Empoli was op eigen veld met 1-0 te sterk voor AS Roma en Sampdoria ver loor met 2-1 van Ascoli. Lazio Roma won door een treffer van Zauri met 1-0 van Fi- orentina. ANP/SID Verrassing Getafe had die plaats gisteren weer kunnen overnemen, maar verzuimde te winnen van Real Betis. Barcelo na volgt voorlopig op ruime ach terstand. Zaterdagavond werd in de slotfase tegen Deportivo La Coruna een 3-1-voorsprong verspeeld (3-3). Een late treffer van invaller Ruben Castro be zorgde Deportivo in het eigen Riazor-stadion een punt tegen Barcelona, dat voorlopig vijfde staat. Dat was zuur voor Rij kaard, wiens ploeg na driekwart wedstrijd nog met 3-1 leidde. Aan de hand van de steraanval lers Eto'o en Ronaldinho leek Barga in La Coruna uit te lopen naar een simpele zege. De thuis ploeg was na een openingsoffen sief door Valeron al na tien mi nuten op een 1-0-voorsprong ge komen. Maar Deportivo trok zich daarna terug waardoor Bar celona het initiatief in handen kon nemen. Na 42 minuten leid de dat tot de gelijkmaker. Eto'o rondde een combinatie met De- co bekwaam af. Nadat Ronaldinho kort voor en kort na rust (de tweede uit a strafschop) had gescoord, ia het duel gespeeld. Muni) bracht een kleine twintig mie ten voor tijd de spanning ter (3-2), waarna Castro het verdis de punt voor Deportivo val stelde. Van Bommel (bank) nc< Van Bronckhorst. (rust) kwam actie voor Barcelona. De Madrileense derby tussen) letico en Real eindigde in 3-0-overwinning voor 'De K ninklijke'. Tien man Ronaldo was de grote man het Vicente Calderon-staÉ van Atletico. De Brazilia scoorde twee keer, in blessun tijd bepaalde een eigen dod punt van Perea de eindstand! 3-0, Atletico speelde hét groc ste deel van het duel met lit man. Lopez werd al na zevend nuten het veld uitgestuurd. Voor Getafe eindige het weé einde in mineur. Bij een zeget Real Betis had de ploeg de knsp pe koppositie in de de Spaan competitie kunnen behouda De ploeg verloor echter, do een strafschop in de zevental minuut, benut door RicardoOi viera. In de 89e minuut moe Diego Rivas bovendien met ft rode kaart van het veld. International Jan Kromte bleef bij zijn ploeg Villam aan de kant. Bij Alaves eindiga het duel in 1-1. ANP/RTR ook groter dat Huntelaar straks mee mag naar het WK. Met spitsen als Van Nistelrooij en Kuijt om zich heen, kan hij daar veel leren. Hij is heel leergierig en je hebt er toch meer aan om hem mee te nemen, dan een oudere spits als Van Hooijdonk. Als hij zo doorgaat zal de belangstel ling van andere clubs ook groter wor den. Ik ben benieuwd of het Heeren veen lukt hem te behouden. En als dat niet lukt, zal het de club waarschijnlijk weinig moeite kosten om ergens anders een goede vervanger vandaan te halen. Dennis de Nooijer Ronaldo (rechts) was zaterdag de grote uitblinker in de Madrilce derby tussen Atletico en Real. De Braziliaan scoorde twee keefr,^ foto Felix 0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 16