>ZC laat zien hoe je topper wint De wind is spelbreker bij recordpoging Ajax is bezorgd over scorend onvermogen 24 loné en Cocu leiden landskampioen langs onttroonde koploper AZ 'SV ziet geen waad in band iet Chelsea „«««0113-31564° ■v/nzc."! "il redactie@pzc.nl Is 31,4460 AA Goes «rtentie-exploitatie: M pn Midden-Zeeland. 0113-315520, Saanderen: 0114-372770; ionaal: 020-45625 00. 17 oktober 2005 Mark Huizinga vermaakt jeugd in Terneuzen ^Honrivan der Steen HDHOVEN - Alleen al dat gjeop Lamey, zo delicaat als penseelstreek van Rem it. Voor een speler als Arou- one kom je naar het sta- De spits gaf PSV-AZ (3-0) ijrdagavond tenminste nog beetje glans. actiein de 67e minuut leidde mets, omdat Lamey de bal ch; controleerde. Het was de dstnjd in een notendop. De cper had enkele uitblinkers, iaantal spelers van inferieur «■au en heel veel spelers die idag niet hadden. Om te be ier. het hele elftal van AZ. laatste was toch ook de ver aste van Guus Hiddink, die d ploeg perfect had ingesteld het elftal van Louis van al, dat dit seizoen zo veel in- ik maakte PSV speelde zoals Valtijd speelt: snel terugzak- i bi] balverlies, veel fysieke jx geven op de bal vanaf veer meter van de eigen goal, loe- op de snelle uitbraak, des- ods met een lange hijs naar vo- Op die wijze kreeg PSV bin- -itwintig minuten twee prima nsen, verprutst door Afellay Culma. AZ had zelden of it uitzicht op een goal. aar ddink had Koné opdracht ge en de opbouw van AZ te ont- relen door Opdam te dekken, lar de jonge Demy de Zeeuw dat werk moeiteloos over. it als dinsdag bij Jong Oranje akte De Zeeuw na een half geblesseerd; dat was het ïkpunt in de wedstrijd. Ron iar kwam De Zeeuw vervan- ir daarmee raakte AZ NDHOVEN - PSV heeft rbaasd gereageerd op uitspra- m van Jeu Sprengers. De (VB-voorzitter en Uefa-pen- ngmeester wil dat de relatie isseii de Eindhovense club en helsea gedetailleerd in beeld ordl gebracht. Hij doelt met ïme op de constructie rond SV-verdediger Alex, die be- ddwordt door en wiens trans- rrechten in bezit zijn van Chel- IV-voorzitter Rob Westerhof it niets vreemds in de deal Chelsea. „Wij weten offi- «1 niets van een onderzoek, tt het huren van een speler is ets mis. Dat gebeurt in de Ne- trlandse competitie ook." Hiddink, trainer en tech- sch directeur van PSV, zegt en vrees te hebben voor het on- noek. „Er is niets illegaals samenwerking. Alles ffld Alex is al uitgebreid in de lenbaarheid geweest. Ik wil et horen of lezen dat deze con- tucbe of samenwerking niet Ze mogen alles onderzoe nt maar zullen niets vinden." inleiding om de band tussen IV en Chelsea nader te bekij- is het deze week aangekon- igde Fifa-onderzoek naar de ran de rijke clubs, die in de i® van de wereldvoetbalbond macht in het voetbal in han- hebben. In de Britse krant hancial Times beschuldigde ifa-president Sepp Blatter de genaars van de rijke clubs van 'Jdwest-kapitalisme, dat het «tbal dreigt te vermoorden', ij doelde daarmee onder ande- op Roman Abramovitsj, de snrijke eigenaar van Chelsea, lagers beaamt dat de samen- tussen PSV en Chelsea net geval van Alex niet ille- is. ..In principe is er niets wettigs aan, maar het is no 's dat dit soort zaken transpa- at wordt, zeker voor het pu- Het is zaak deze banden Win de gaten te houden en er N>er naar te kijken. Er is «smis met contacten tussen j maar als dit tot een mono- we leidt, gaat het ten koste de competitie. In Engeland apt de publieke belangstelling 'enig omdat men al weet wie .arnPi°en gaat worden." ~®a won in Engeland aUe ne- P duels en voert de ranglijst jannet een voorsprong van ne- P punten. De ploeg scoorde al f 69 en heeft nog maar drie -ntreffers geïncasseerd. GPD van de regen in de drup. Vlaar zakte gruwelijk door het ijs in de vijftig minuten die hij mee deed. De jonge international was zwak in de passing, meestal weinig doortastend in de duels, blunderde met een terugspeel bal - die gelukkig voor hem niet tot een doelpunt leidde - en ten slotte werd hij van het veld ge stuurd met twee keer geel. De kaarten kreeg hij voor het lomp afstoppen van Koné en een gewelddadig lijkende trap naar Afellay. Het was het ge volg van onkunde, een slecht met de borst gestopte bal, zodat hij te laat was met zijn tackle. Vlaar was zwak, Opdam én de hele AZ-voorhoede ook, zodat de slag op het middenveld ook voor PSV was. Cocu won van Landzaat, Afellay was beter dan Schaars en Simons had geen moeite met Van Galen. Het werd een abc'tje voor PSV. Co cu brak kort voor rust de ban op een assist van Koné. In de twee de helft werd het als vanzelf 2-0 en 3-0, door weer Cocu (met rechts) en invaller Vennegoor of Hesselink (een intikkertje). Van Gaal deed wat hij kon, ging 3-3-4 spelen, maar PSV hield de zaken simpel onder controle en vond het geen probleem overal één-op-één te staan. Hiddink kon het zich permitteren Cocu een applauswissel te geven, Koné was al naar de douches vertrokken met kramp. Koné en Cocu (topscorer nu bij PSV met vijf goals) en in iets mindere mate Afellay waren de smaakmakers van een teleurstel lende avond. De oude Cocu, bijna 35, speelt bij PSV beter dan hij misschien ooit deed, de talenten Koné (21) en Afellay (19) kunnen PSV weer het bril jante geven dat de club zo veel jaren had met spelers als Roma- rio, Ronaldo en Nilis. Het is nodig, want zonder Koné en Afellay is PSV een nogal saai elftal. Uitstekend georgani- seerd, moeilijk te kloppen, met de uitstraling van een topclub, maar niet erg opwindend om te zien. Maar welk elftal is nog wel opwindend om te zien? AZ ja. Maar zaterdagavond dus even niet. Van Gaal. „Eigenlijk viel het me nog mee, als je zag hoe we de eerste helft speelden. Na rust herpakten we ons ten minste, maar toen was het te laat. Je venvacht een topwed strijd, dat werd het niet en dat lag vooral aan ons." GPD PSV-er Arouna Koné wordt hardhandig gestuit door AZ-verdediger Ron Vlaar, die daarvoor zijn eerste van twee gele kaarten krijgt. foto Ed Oudenaarden/ANP Haile Gebrselassie wint marathon van Amsterdam, maar niet in gewenste wereldtijd door Wilko Voordouw AMSTERDAM - De marathon kent zo zijn wetten. De klassie ke afstand van 42,195 kilome ter is voor krijgers, mensen die het lijf-aan-lijfgevecht aandur ven met de elementen en zich zelf. De Ethiopiër Haile Gebrse lassie (31) vocht gisteren in Am sterdam een robbertje op een zaam hoog niveau uit. Hij won, maar zijn tijd kwam niet in de buurt van het gewenste wereld record: 2 uur 6 minuten en 20 seconden in plaats van 2.04,55 uur. Daarmee eindigde de mara thon van Amsterdam een beet je in een anticlimax. Want veel, zo niet alles, was juist gericht op dat wereldrecord. Toen dat er niet kwam en er 'slechts' sprake was van een persoon- lijk- en een parkoersrecord en ook nog een beste jaartijd, zag de kerstboom van Amsterdam er kaal uit: een heel mooie piek, maar gestoken op een boom met weinig ballen en an dere tierlantijntjes. Hazen Tot de dertigste kilometer liep het allemaal zoals tot in de puntjes was gepland door race directeur Jos Hermens. Het doel was om Gebrselassie in zijn tweede serieuze marathon naar de beste tijd ooit te lood sen. Er waren zes hazen inge huurd om samen met de atleet de klus te klaren. Alles liep vol gens schema. Halverwege kwam de kopgroep door in 62 minuten en lag daarmee een mi nuut voor op het uit 2003 stam mende wereldrecord van Keni- aan Paul Tergat. Maar de wind werd toen ineens de spelbreker. Er stond een ste vige bries uit het oosten en Ge brselassie beaamde achteraf dat een tijd van 2 uur en 4 mi nuten mogelijk was geweest. „Maar de wind, ik kreeg er ge woon geen vat op. Tussen de ge bouwen kwam het van alle kan ten. Iedereen verspeelde veel kracht", zei de teleurgestelde, maar al vlot weer volop lachen de Ethiopiër. Er waren in Amsterdam een kleine 20.000 nummers en één Haile. De atleet van de 18 we reldrecords startte zonder rug nummer. De organisatie vol stond met 'Haile' onder het lo go van de hoofdsponsor. De Ethiopiër had uiteindelijk maar één doel. Hij wilde het wereldrecord, om op jacht te gaan naar Emil Zatopek, de man die in zijn carrière 22 we reldrecords pakte. Amsterdam had als marathon bovendien een extra belang: er is in de hoofdstad minder geld dan in pakweg Chicago, New York of Berlijn. Echte wereldtoppers gaan daar voor veel geld heen, maar willen wel eens een uit zondering maken als blijkt dat er een heel snelle tijd gelopen kan worden. Dus zette de orga nisatie alle kaarten op Gebrse lassie (startgeld 200.000 euro) De Ethiopiër Haile Gebrselassie passeert de finish van de marathon van Amsterdam, maar weet dan al dat zijn wereldrecordpoging op niets is uitgelopen. foto Olaf Kraak/ANP en enkele peperdure hazen. Daarna was het geld op. Voor aansprekende vrouwen was geen budget, om maar te zwij gen over een breed veld bij de mannen, een garantie voor fel le strijd. Het was dus Haile voor en Hai le na. Daardoor kreeg de re cordpoging van Gebrselassie niet de omlijsting die het ver diende. Nadat hij in de teleur stellende 2.06,20 de finish pas seerde, moest het publiek in het Olympisch Stadion meer dan twee minuten wachten op de nummer twee, de verrassen de Keniaan Daniel Yego. De man die de keizer uit Addis Ab eba het langst kon bijbenen, werd nog bijna ingelopen door Tesfaye Tola, ook een Ethio piër. De beste 'bijna-Nederlander' was Hagenaar Jamal Baligha. De Marokkaan die zich tot Ne derlander wil laten naturalise ren liep naar de zevende plaats met een persoonlijk record van 2.15,22 uur. Hij werd gevolgd door beste Ne derlander Sander Schutgens. De Limburger scoorde in zijn debuutmarathon een meer dan verdienstelijke 2.17,53 uur. „Tot halverwege zat een tijd van 2.13 uur er in. Maar na 32 kilometer kwam de man met de hamer langs. Die sloeg keihard toe." In de gedevalueerde vrouwen race won de Ethiopische Kutre Dulecha in een tijd van 2.30,06 uur. Beste Nederlandse - en tweede vrouw - was Kristijna Loonen in 2.34,08 uur. GPD NBA-speler overlijdt in zijn slaap LOS ANGELES - NBA-speler Jason Collier is in de nacht van vrijdag op zaterdag thuis op 28-jarige leeftijd in zijn slaap overleden. Collier klaagde vrijdag over pijn in zijn borst tegenover zijn vrouw. Hij overleed door hartfalen. Collier zou deze herfst aan zijn zesde seizoen in de NBA beginnen. Hij maakte in 2000 zijn debuut bij Houston Rockets. In 2003 stapte hij over naar Atlanta. Collier speelde vorig seizoen zeventig wedstrijden, waarin hij een gemiddelde haalde van 13,5 punten en 2,6 rebounds. Bettini ook de beste in Lombardije COMO - Paolo Bettini heeft zaterdag in Como de 99e edi tie van de Ronde van Lombardije gewonnen, de laatste wedstrijd dit seizoen van de ProTour. De Italiaanse wiel renner was in de eindsprint van een kopgroep van vier de snelste na een rit over 246 kilometer. Hij won twee weken terug ook de voorlaatste koers van de ProTour in Zurich, pagina 17 Quick Step beleeft boerenjaar Wellens wint eerste Superprestige RUDDERVOORDE - Bart Wellens won gisteren in het Belgische Ruddervoorde de openingswedstrijd van de Su perprestige veldrijden. De Belg versloeg landgenoot Sven Nys in de sprint. Gerben de Knegt werd vierde en was bes te Nederlander. De cyclus omvat acht wedstrijden. De vol gende race is op 30 oktober in Sint-Michielsgestel. Adriaanse verliest het van Koeman PORTO - Ronald Koeman kwam zaterdag als winnaar uit de bus in het Nederlandse onderonsje in de Portugese voetbalcompetitie. Met Benfica versloeg hij het FC Porto van collega-trainer Co Adriaanse met 2-0. Het was voor het eerst in veertien jaar dat Benfica bij Porto won. Beide goals werden na rust gemaakt door Nuno Gomes. De twee teams beëindigden het duel met tien man. Bruno Alves (Porto) en Leo (Benfica) moesten met rood naar de kant. pagina 16 Adriaanse blind voor zakdoekjes Nederlagen voor Hoek en Kloetinge GOES - De voetbalhoofdklassers Hoek en Kloetinge le den zaterdag een nederlaag. De Zeeuws-Vlaamse ploeg legde het met 1-0 af bij Rijnsburgse Boys, terwijl de Bevel anders op eigen veld geen partij waren voor FC Lisse: 1-4. pagina 19 slechte cijfers Hoek liegen niet Kloetinge buigt nederig het hoofd door Harry Hekkert AMSTERDAM - En weer won Ajax een thuiswedstrijd niet. Drie dagen voor het Champions League-duel met FC Thun was Heracles zaterdag een te groot obstakel: 0-0. Nog meer dan over het puntenverlies maken de Amsterdammers zich zorgen over het scorend onvermogen. Trainer Danny Blind constateer de al eerder dat Ajax moeite heeft met scoren. Een oplossing weet hij niet. Tegen Heracles koos hij voor drie aanvallers; Boukhari, Rosenberg en Ro- sales, dit seizoen samen goed voor één goal (Rosenberg). Te gen Heracles ging het niet beter. Blind telde een handvol hele én een handvol halve kansen. Zijn spelers slaagden er in 22 doelpo gingen niet in de bal langs Pieckenhagen te werken. Vooral Rosenberg trof blaam. Hij ver prutste enkele aardige mogelijk heden en probeerde drie keer op zichtig een strafschop te versie ren. Ook dat mislukte. Ajax be taalde zes miljoen euro voor het talent, maar hij ontbeert de be langrijkste eigenschap voor een spits: scoren. Misschien is hem dat niet eens aan te rekenen en heeft Ajax gewoon de verkeerde aanvaller gekocht. In Zweden stond Rosenberg niet bekend als makkelijk scorend. In één sei zoen bij Halmstads BK maakte hij 14 goals in 26 duels, maar bij Malmo bereikte Rosenberg het gemiddelde van een middenvel der (8 goals in 52 duels) Blind stelt bij absentie van de geblesseerde Charisteas Rosen berg steeds op. Het is aanneme lijk dat hij morgen tegen FC Thun voor Anastasiou kiest. De Griek lijkt beter in het team te passen en makkelijker te combi neren, ook al had het halfuurtje dat hij Rosenberg verving niet het verlangde resultaat. Ajax heeft na acht duels al tien verliespunten. Het doelsaldo geeft het probleem weer. Ajax scoorde tot nu toe in de eredivi sie slechts vijftien keer en incas seerde al tien goals. Dat het ge brek aan schotkracht in de com petitie al opbreekt, erkende Blind. „We verloren tegen ADO Den Haag en Heracles vier pun ten. Daardoor komen we tekort om voor de titel mee te doen. Zuur, maar de realiteit." Verder dan „veel op afwerken trainen" komt Blind niet. Op nieuw een spits halen, is volgens hem geen optie. Daardoor moet Ajax het hebben van de scorings drift van middenvelders als Galasek, De Jong en Sneijder. De laatste is clubtopscorer met drie treffers. Galasek kwam te gen Heracles niet in de positie voor zijn derde competitiegoal. Hij stond achterin, omdat Blind besloot de lichtgeblesseerde Ma- duro te sparen voor het duel met Thun. Mede door Maduro's ab sentie verschilde de basis op ze ven posities met het team dat twee weken terug van Sparta won. Veel voor een trainer die zegt weinig te wisselen. Doel man Stekelenburg keerde terug na een schouderblessure. Vonk, Pienaar, Heitinga, Vermaelen en Babel zaten op de bank. Es- cudé, aan het begin van het sei zoen aanvoerder, zelfs op de tri bune. Blind is nog duidelijk zoe kende. Net als zijn spitsen. GPD Ajax-trainer Danny Blind probeert tijdens het duel met Heracles het spitsenprobleem op te lossen. Babel (links) en Anastasiou (mid den) staan klaar om in te vallen. foto Hans van Weel/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15