pzc Timmer aanvoerder zonder band Zeldzame blackout badmintonster Audina Weg naar top duister en onaangenaam Positie van Maaskant bij Willem II wankelt Dammers op WK in greep van spanning 21 De toonzetter van AZ twijfelt nooit aan zichzelf Nederlanders door in Madrid Roy Keane zwaait af als international Jeroen van Dijk keert terug als badmintoncoach A zaterdag 15 oktober 2005 ALKMAAR - Het boertje uit Hierdcn is bij AZ een man van de wereld geworden. Henk Tim- per heeft zelfs geen aanvoer dersband nodig om als baas van df kleedkamer te worden er kend. ..Ik doe de dingen die ik denk dat ik moet doen. Anderen noemen je dan al snel een leider. Vind ik een raar woord." Hij heeft in naam van Oranje -ogmaar net de laatste eonfetti- rjppers van zijn schouders ge- 'itfgd. Herinnering aan een suc cesvolle campagne naar het WK 3 Duitsland. En hoewel hij als bete doelman van de eredivisie Vechts' tweede keuze is bij l>anje. lijdt Timmers betrok- benheid er niet onder. „Ik heb ien topper voor me, Van der Sar jsmisschien wel de beste van de rëreld. Dan is het makkelijker I accepteren. Al blijft het moei- jk om na de warming-up naar cébank te lopen." Bij AZ, dat vanavond de kraker r, tegen PSV speelt, is het anders- «n. Daar is hij de toonzetter. Hij is in die rol gegroeid. „Ik Kngenjpt, ook als mens. Ik heb Kt "nodige meegemaakt. Ik speelde voor Ajax en Feye- toord. daar geleerd mijn verant woordelijkheid te nemen. Daar naakte ik kennis met de top en gezien dat ik er niet voor onder Hoe. Op latere leeftijd zijn mijn ogen echt open gegaan. Daar voor was het te vrijblijvend." .Barry van Galen is misschien wel de beste voetballer van de eredivisie. Iemand die in het veld voorop gaat, maar daar bui len geen leiderstype. Het is moei lijk zelf te beoordelen waarom je een overwicht hebt. Ik doe de dingen op gevoel. Blijf rustig als bet slecht gaat en ga te keer als we goed bezig zijn. Juist om de boel scherp te houden." Foulen De leider mag geen twijfelaar ,Ik twijfel nooit aan me zelf. Als ik dat zou doen, voelt achterhoede dat direct. Een twijfelaar wordt ook niet se- neus genomen. Natuurlijk Schroder tweede in kwalificatie OSLO - Gerco Schroder werd gisteren bij de kwalificatie voor de wereldbekerwedstrijd in Os lotweede. De Twentse springrui ter reed met de 11-jarige merrie Eurocommerce Lanapoule fout loos in 68,63 seconden. De Duit ser Franke Sloothaak deed met Aquino hetzelfde. Ze werden alleen afgetroefd door de Braziliaan Bernardo Al- ves, die zijn Belgische ruin To pic van 't Voorhof een kwart se conde sneller rondstuurde. Wim roder (Eurocommerce Ber- en Leopold van Asten (VDL Groep Fleche Rouge) maakten sen springfout, Jeroen Dubbel dam (BMC Nassau) twee. ANP MADRID - Alle Nederlandse golfers gaan naar de tweede belft van het Open Madrid. Ro bert-Jan Derksen ging als 14e over, Maarten Lafeber als 25e raBolf Muntz als 52 e. Muntz herstelde zich met een J: ronde van 67 van een zwakke l> opening in 72. Voor de 36-jarige Brabander dreigde vroege uit- j >iakeling. De Fransman Rap- ro üelJacquelin leidt met 128 sla- pa (2 keer 64) en wordt op drie slagen gevolgd door de Noord se Darren Clarke en de Engels san Gary Emerson. De Span- pard Seve Ballesteros, die na j |aee jaar zijn comeback maak- 'a werd uitgeschakeld. Hij had aanslagen (150) te veel. ANP maak ik fouten, een mens heeft af en toe een tikkie nodig. Je moet niet bang zijn om op je bek te gaan. Dat maakt het makkelij ker om fouten te accepteren." De grootste tik die hij bij AZ in casseerde, was de 'verbanning'. Timmer werd ooit verhuurd aan Feyenoord en later Ajax. „Ach teraf is het de juiste stap in mijn carrière geweest. Misschien heeft het ook zo moeten zijn." In Rotterdam en Amsterdam be landde Timmer in een wereld waarvan hij dacht dat die in Alk maar nooit te evenaren zou zijn. „De historische achterstand is ook niet in te halen. Al is AZ wel goed bezig. Als een club Louis van Gaal binnen kan ha len als trainer, zegt dat iets over het niveau. Het vertrouwen van die trainer slaat prompt over op spelers. Die ook naar die club met die grote trainer willen." Dat AZ een geslaagde poging kan doen de concurrentie te overvleugelen verraste Timmer niettemin. De opmerkelijke uit dager van vorig seizoen heeft zich weer gemeld om de traditio nele topdrie van de eredivisie te ontmantelen. Eerder dit seizoen werd Ajax al één helft wegge speeld. Vanavond wacht met PSV een nieuwe graadmeter. Europa „Normaliter wordt Ajax of PSV kampioen. Anders is het voor één van beide een schande Wij zijn goed bezig als we de druk er op kunnen houden. Al doen we qua spelersmateriaal niet on der voor de echte favorieten." Van Gaal leerde zijn spelers dat er uitbreidingsmogelijkheden zijn. Timmer gaat daar in mee. „Ik geloof ook dat het nóg beter kan. Zeker in de competitie. Wij hebben de ploeg nagenoeg bij el kaar gehouden. En hebben er met Shota Arveladze een spits bij die het verschil kan maken." Over Europese progressie heeft de doelman vraagtekens. „We hebben een prima seizoen gehad in de Uefa Cup. Maar op de juis te momenten zat ook alles mee." De doelman is ervan overtuigd dat hij in zijn sportieve ontwik keling profijt heeft van zijn rela tie met schaatsster Maiianne Timmer. „Ze heeft begrip voor de stemmingen waarmee ik soms thuis kom. Ik kan slecht te gen mijn verlies. Marianne weet hoe ze daarmee om moet gaan en kan daar dan luchtig op rea geren. We kunnen elkaar ook sti muleren. Al geldt dat meer voor mij naar haar dan andersom Ze is erg op zichzelf gericht. En denkt soms spontaan dat ze er niets meer van kan. Dan speel ik even de psycholoog." Ooit ging hij mee naar een trainingskamp van zijn vriendin. Gewend aan het collectief belandde hij in een wereld waar de eenling voor op staat. „Marianne wordt afge rekend op secondes. Als zij haar werk niet doet op het ijs, lachen ze haar uit. Ik ben als doelman ergens ook een individualist in een team. Maar wel iemand die moet weten wat zijn backs en voorstopper doet. Op het ijs telt alleen de solist." „Waar we nog wel eens verschil van mening over hebben, is de inzet. In mijn beleving bestaat half met. Het is honderd pro cent of stoppen. Marianne zegt nog wel eens dat het ook iets minder kan. Misschien omdat zij impulsief is en ik langer over de dingen nadenk." De gesprekken thuis gaan vrij wel nooit over sport. „Ons nor male leven is eigenlijk best saai. We zijn huiselijk, houden alle bei van koken. Mensen denken dat we handdoeken met gouden randjes hebben of dat we feest beesten zijn. Maar dan moet ik ze toch echt teleurstellen." De laatste tijd gingen de ge sprekken voornamelijk over het buitenland. Timmer kon naar het Spaanse Villarreal, maar AZ liet hem niet gaan. „Het zou an ders een moeilijke keuze zijn ge worden. Ik zag mezelf al spelen voor 100.000 mensen in het sta dion van Real Madrid. De finan ciën waren ook niet verkeerd. Maar ik zou ook alleen op een hotelkamer zitten. Zonder vrien din en dochter. En was dat het allemaal waard?" „We hebben er vaak over ge praat. Marianne kreeg tranen in haar ogen toen ze hoorde dat er belangstelling was. Ze zag het helemaal met zitten. En Isa, mijn dochtertje van drie, kijkt al beteuterd als ik een paar da gen weg ga met Oranje. 'Dan kan ik je alleen op televisie zien en niet knuffelen', zegt ze dan. Daarom zijn we allemaal blij dat ik bij AZ blijf. Want een boertje uit Hierden hoort in Ne derland. Toch?" GPD DUBLIN - Roy Keane (6) zal het Ierse voetbalelftal nooit meer aanvoeren, hij heeft besloten een punt achter zijn interlandcarrière te zetten. De 34-jarige aanvoerder vindt het genoeg nu Ierland is uitgeschakeld voor het wereldkampioenschap in Duitsland. The Mean Man, geboren in Cork, speelde 68 interlands. Hij kondigde eerder aan dat hij volgend jaar ook stopt bij Manchester United, waar hij sinds 1993 voetbalt. ANP/RTR foto Paul McEriane/RTR door Sven Remijnsen DEN BOSCH - Achter dikke, zwarte gordijnen in de coulissen van de Maaspoort in Den Bosch dacht Mia Audina gisteren na over wat haar was overkomen: een ontluisterende nederlaag (2-11, 1-11) in de kwartfinale van de Dutch Open badminton. Haar echtgenoot en de bonds coach probeerden haar uit de put te praten. Maar toen ze ein delijk de moed vond de gordij nen open te trekken en de we reld tegemoet te treden, zag die er nog net zo hopeloos uit. Audina werd door Xu Huaiwen uit de Dutch Open geslagen op een manier die haar zelden over kwam. Twee keer eerder, zo wist ze. De laatste keer was vijf jaar terug in de olympische kwartfinale in Sydney, waar ze tegen de Deense Camilla Martin ook maar drie punten maakte. „Dat was ik niet vergeten, maar zoiets zal me niet gauw meer overkomen, dacht ik Hoe kan dit? Alles ging fout, ik herkende mezelf niet. Wie er ook had ge staan, ik had verloren." De zeldzame blackout kwam als een volslagen verrassing. „Als je zoiets voelt aankomen, zeg je van tevoren af." Het ging im mers net weer beter met de Ne derlandse van Indonesische af komst. Na het zilver van Athene beleefde Audina (26) een verve lend na-olympisch jaar. Ze had een lichte burnout en maakte een duikeling op de wereldrang lijst. In augustus verloor ze al vroeg bij het WK, maar de diep ste dalen leken gepasseerd. Vori ge maand leek Audina zelfs de hoogste toppen weer te beklim men toen ze de finale bereikte van het Indonesisch Open. Op de Dutch Open zou ze nog hoger reiken, dat zou logisch zijn. Maar in topsport is niets vanzelf sprekend, en zelfs dat niet. In eens bevond Audina zich op een mooie vrij dagmiddag in Den Bosch tegenover de Chinese Duitse Xu Huaiwen. Audina be gon goed en maakte de eerste twee punten van de partij. In een kwartier tijd voltrok zich vervolgens het volgende scena rio: alle shuttles die Audina speelde, vielen verkeerd; uit, in het net of tegen de netrand. Xu Huaiwen maakte achttien pun ten op rij, stond Audina bij een stand van 2-11 0-7 nog één punt ondag bleek weer eens dat de weg *Jvoor sporters naar de top duister «onaangenaam is. Rinus van de Ven, Renvoi motorcrosser uit West-Sou- w?.kwam bij het Open NK in Mill val. kreeg het stuur in zijn buik en enkele uren de dood in de ogen. fiat zal Van de Ven ten val hebben ge acht? Een piepklein moment van on oplettendheid? Een concurrent die iets ISnzijn lijn afweek? Een milliseconde overmoed? Een ongeluk zit in een klein oekje. ook voor een talent als Van de ra. Het lijkt erop dat hij zich bij het flote leger der afvallers voegt. Alweer oen carrière in de knop gebroken. Een opsporter in spe moet evenwichtskun- enaar zijn, het is weinigen gegeven op de been te blijven, laat staan naar het eind van de dunne draad te schuifelen. Laten we eens kijken naar de talenten die de voorbije jaren genomineerd wer den voor de titel sportman, sportvrouw of talentvolste sporter van Zeeland. Ve len vielen met donderend geraas naar beneden. Enkelen zijn na rijp beraad gewoon van de draad gestapt. Voorbeel den zijn onder meer rolstoeltennister Angela Maas, tennister Silvana Bauer en tafeltennisser Kalun Yu. Ze waren een eind op weg. Maas naderde de mon diale topdrie, Bauer was een van de bes ten ter wereld in haar leeftijdsgroep en Yu versloeg enkele maanden voordat hij stopte de Chinese wereldkampioen Liu Guoliang. Voor Maas lag het wat anders, maar Yu en Bauer waren het le ven van een topsporter spuugzat. Richard Slabbekoorn, sportman 2002. miste ook de boot. Hij verraste dat jaar in Olympia's Tour, maar zijn naam sij pelde daarna in de vergetelheid, onder meer door de ziekte van Pfeiffer. Dit jaar boekte hij amper aansprekende successen. Turnster Monique Nuijten (sportvrouw 1999) is een soortgelijk ge val, al heeft ze mondjesmaat van de smaak van echte topsport mogen proe ven. Dat geldt ook voor zwemster Anna bel Kosten, mountainbiker Patrick Tol- hoek en atlete Anjolie Wisse. Voor hen gold dat het halen van de subtop wel ging, maar dat blijven te zwaar was. Andere genomineerden zoals Brechje de Ruijck, Carmen de Ridder, Jessica van der Spil, Erwin Veldman, Marleen Willeboordse en Thamar Zweistra ma ken momenteel zwiepende bewegingen op de draad omdat ze uit evenwicht zijn geraakt. Maar ze staan nog. Er zijn legio redenen: onwillig paard, onwilli ge schouder, studie. Talenten als Antho ny van Assche, Daniel Ward, Yvonne Wisse en Johnny Hoogerland zijn nog hard onderweg richting top. Ze doen er alles aan. De een ligt wat meer op sche ma dan de ander, maar er is hoop. Er zijn drie genomineerden die zich wél bij de wereldtop hebben gemeld. Biljarter Jean Paul de Bruijn had dat al gedaan toen hij in 2003 sportman van het jaar werd, maar maakte sindsdien nog veel progressie. Dressuurruiter Laurens van Lieren maakte met zijn paard Hexagons Ollright in één jaar Nederland groepshoofd EK-loting LONDEN - Nederland zit bij de loting voor de kwalifica tie voor het EK voetbal in 2008 in de pot met de zeven sterkste landen. Ook Griekenland, Portugal, Engeland, Tsjechië, Frankrijk en Zweden zijn groepshoofd. De lo ting is op 27 januari. De organiserende landen Zwitser land en Oostenrijk zijn direct geplaatst. De loting vormt één groep van acht en zes van zeven landen. De nummers een en twee plaatsen zich voor het EK. ANP/RTR Gebrselassie krijgt vijf hazen mee AMSTERDAM - Met vijf hazen gaat de Ethiopiër Haile Gebrselassie (32) morgen tijdens de Amsterdam Mara thon op jacht naar het wereldrecord. Als het lukt, ver dient hij 250.000 euro bonus bovenop de 200.000 euro startgeld die hij ontvangt. De hazen moeten Gebrselassie door de eerste 25 kilometer loodsen. Jim Svenoy begint, Francis Kiprop is de laatste. GPD Nedved bereid tot rentree Tsjechië PRAAG - Pavel Nedved is bereid tot een rentree in de Tsjechische voetbalselectie. De 33-jarige middenvelder zegt beschikbaar te zijn voor de WK-kwalificatieduels met Noorwegen op 12 en 16 november. De afgelopen week lieten diverse internationals, onder wie Jan Koller, weten op Nedveds comeback te hopen. ANP/DPA Ghaly terug in basis bij Feyenoord ROTTERDAM - Feyenoord-middenvelder Hossam Ghaly keert morgen tegen FC Groningen waarschijnlijk terug in het elftal, nadat hij in de met 3-1 verloren uitwedstrijd te gen FC Utrecht voor straf aan de kant zat. Trainer Erwin Koeman, die eerder nog zei 'klaar te zijn' met Ghaly, wei gert de Egyptenaar af te schrijven. „Als Hossam een paar procent verandert, is het al goed." GPD Oranje onder 19 lijdt nederlaag HERFORD - Het Nederlandse elftal voor spelers onder 19 jaar verloor gisteren bij het EK-kwalificatietoemooi in het Duitse Herford van Griekenland. Het duel eindigde na een 1-2-ruststand in 2-3. Voor Oranje scoorden Henri co Drost (Heerenveen) en Luigi Bruins (Excelsior). ANP Stekelenburg keert terug bij Ajax AMSTERDAM - Maarten Stekelenburg maakt vanavond tegen Heracles zijn rentree bij Ajax. De keeper is fit en krijgt van trainer Danny Blind de voorkeur boven Hans Vonk. Blind is altijd duidelijk geweest; een fitte Stekelen burg is dit seizoen altijd eerste keus. GPD PSV moet Lucius missen tegen AZ EINDHOVEN - PSV speelt vandaag in Eindhoven de top per tegen AZ zonder Theo Lucius. De verdediger is de af gelopen dagen onvoldoende fit gebleken. Michael Reizi ger, die eveneens geblesseerd was, is door coach Guus Hiddink wel opgenomen in de selectie, maar of de oud-in ternational in de basis start, is twijfelachtig. ANP van onze sportredactie TILBURG - De positie van trai ner Robert Maaskant bij Willem II wankelt. Zijn ploeg stelde ook gisteravond tegen Sparta (0-0) teleur. Met acht punten uit acht duels voldoet Maaskant niet aan de verwachtingen in Tilburg. Met de duels met AZ en Feye noord voor de boeg moet de trai ner het ergste vrezen. De aan hang mort al weken en zag de ploeg alleen thuis tegen ADO Den Haag (1-0) winnen. Zelfs te gen tien man (rode kaart Mi- chels in 70e minuut) was Willem II gisteren machteloos. De Rot terdammers hadden zelfs kan sen genoeg om de tweede uitze ge van het seizoen te behalen. In de slotfase incasseerde ook Rose van Sparta rood. In de eerste divisie slaagde FC Zwolle er niet in de achterstand op koploper VW te verkleinen tot twee punten. De topper ein digde in 1-1. Na een snelle ope ningstreffer van Platvoet, maak te Almeida een kwartier voor tijd gelijk namens de thuisclub. Excelsior, dat evenveel verlies- punten heeft als VW, profiteer de in Doetinchem niet van de misstap. De Graafschap hield de ploeg op 1-1. Helmond Sport klopte Emmen: 2-1. ANP toe, maakte er toen zelf weer vier en was klaar. Na het lange gesprek achter de gordijnen zag Audina er uit als een dood vogeltje. Haar man, de vrolijke gospelzanger Tylio Lob man, zette zijn peptalk voort. Met enig succes, want Audina zei: „Ik moet dit snel een plaats geven. Het is gebeurd, pech, ik kan de wedstrijd niet opnieuw spelen. Ik mag nu niet gaan twij felen aan mezelf. Ik stond pas nog in de finale in Indonesië." Volgende week kan ze revanche nemen in Denemarken. „Ik ver wacht dat ze daar de zaak gaat rechtzetten", zei bondscoach Martijn van Dooremalen. „Borst vooruit, Mia!", riep Tylio met gebalde vuist. „Je zult er staan in Denemarken!" Mia pro beerde te lachen. Maar ook dat lukte gisteren niet. GPD van onze sportredactie AMSTERDAM - Met het vorde ren van het WK dammen nemen de spanning en voorzichtigheid toe. En daarmee ook het aantal remises. Werd er in de voorron den vrolijk op los gescoord, in de finalegroep kon gisteren slechts één overwinning worden genoteerd. De overige vijf par tijen eindigden in remise. Getmanski was de winnaar van de dag. De jonge Rus versloeg in de kortste partij van gisteren (41 zetten) Farid. Dat betekende de tweede nederlaag voor de ti telloze man uit Azerbeidzjan, die tot verrassing van velen de fi nale haalde. Getmanski klom op naar de gedeelde eerste plaats. Daar is hij in gezelschap van Ts- jizjov en Valneris. De negenvou dige Russische wereldkampioen remiseerde met titelverdediger Georgiev, de Let Valneris met Kees Thijssen. De andere Neder landers in de finale., Alexander Baljakin en Gérard Jansen speel den onderling remise. Na 66 zet ten was het gedaan, op voorstel van Baljakin. De drie Nederlan ders behoren tot de grote groep van zeven deelnemers met twee punten, 50 procent. ANP een reuzensprong en is met het Neder lands team absolute wereldtop. De mooiste progressie maakte judoka Eli sabeth Willeboordse. Zij overwon een beenbreuk en werd Europees kam pioen. Die ernstige blessure maakte het succes nog een stuk heroïscher. Misschien heeft Rinus van de Ven de laatste dagen wel aan haar gedacht, ter wijl hij de pijn verbeet in het zieken huis in Nijmegen. „Ik heb de laatste da gen veel over motorcross gedacht", liet hij gisteren weten. „Ik ga door met cros sen en kom sterker terug dan ooit." De kans van slagen lijkt klein. Maar mocht hij ooit de top bereiken, dan heeft Van de Ven een gigantische krachttoer verricht. Koen de Vries van onze sportredactie DEN BOSCH - Jeroen van Dijk is terug in het badminton. De zesvoudig nationaal kampioen stopte in 2000, maar keerde de ze week terug in Nederland. Als assistent-bondscoach begeleidt Van Dijk de Duitse ploeg in Den Bosch bij het Dutch Open. De 31-jarige Nederlander woont nu in Saarbrücken, waar de Duitsers een van de twee trai ningscentra hebben. Van Dijk woonde al niet meer in Neder land, hij was uitgeweken naar Denemarken. Daar volgde hij en kele vakken aan het gymna sium. „De Duitsers zochten een assistent-bondscoach en belden Poul-Erik Hoyer Larsen. Die was echter niet beschikbaar en hij verwees ze door naar mij." Van Dijk kwam met de Duitse bond een contract overeen tot en met de Spelen 2008. Of hij ook na Peking doorgaat als coach, valt nog niet te zeggen. „Ik had dit avontuur ook niet ge pland, ik had het prima naar mijn zin. Ik zou in Denemarken wiskunde studeren. En nu zit ik hier. Ik zie het wel." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 79