Misbruik van internet aangepakt APK 38 w Geef Geef Geef! lucht leven PZC Chatten is niet meer dan communiceren 404040 Meer dan een postzegel 0 Giro 55055 00* Scholengemeenschap Scheldemond in Vlissingen wil msn 'en verbieden Mogelijk mosselbedrijfujt middeleeuwen in Hulst kijk voor meer vacatures in de regio op www.pzc.nl/banen of bij kleintjesmarkt OPTIMALE SERVICE Bosch Car Service Daar kom je graag terug ÜBDVAG cTk U Astma Fonds zaterdag 15 oktober 2005 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse scholengemeenschap Schelde mond wil een halt toeroepen aan msn'en en misbruik van in ternet. Daarvoor stelt de school een toezichthouder aan, die er op let dat de leerlingen onder lestijd werken aan hun lessen en niet te veel tijd kwijt zijn aan chatten, surfen en spelletjes doen. Directeur H. van Arenthals: „Zonder overdreven bescher mend te willen zijn, moeten we wel erkennen dat internet een krachtig medium is." De toezichthouder zal ook gele en rode kaarten uitdelen, als de leerlingen op misbruik worden betrapt, waarna een sanctie volgt. Via een soort moedercom puter houdt de toezichthouder in de gaten welke sites de leerlin gen bezoeken. Van Arenthals heeft onlangs ook ouders erop gewezen dat de invloed van het medium niet moet worden onderschat. Een school kan bovendien allerlei re gels opstellen, maar kinderen chatten of e-mailen meestal van huis uit. „We denken dat een ru zie tussen kinderen nogal eens ontstaat door e-mailcontact of döor msn'en. Die ruzie kan dus 'si avonds begonnen zijn, maar némen ze mee naar school. Dat merken we steeds vaker." Jongeren chatten gemakkelijk en veel. Volgens Van Arenthals schuilt het gevaar erin dat jonge ren zich veel meer vrijheden per mitteren als ze chatten, dan wanneer ze tegenover elkaar staan. Daardoor kunnen gemak kelijk onenigheden en misver standen ontstaan. „En kinderen kunnen elkaar op een subtiele manier intimideren. Pesten dus. Achter de computer durven ze vaak veel." Scheldemond is niet de enige school die maatregelen wil tref fen tegen misbruik van internet. Veel scholen in het land zijn be zig om een soort internet-proto col te ontwikkelen. „Door goede regels te stellen, kunnen inter net of de nieuwe media meer waarde hebben." De directeur zegt dat de nieuwe media 'natuurlijk bij deze tijd horen en dat er ook gebruik van gemaakt moet worden'. „We hebben bijvoorbeeld lessen ge geven waarbij we meetings hebben nagespeeld. Daarbij ho ren chatsessies en werden er ook webcams gebruikt. Maar het uitgangspunt is dat we goed met internet om moeten gaan." Hij vindt dat een school een vei lige omgeving voor de leerlingen moet zijn. „Mij zul je niet horen zeggen, dat ze van pesten juist hard worden. Dat gaat te ver. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Martijn (15 jaar uit Vlissingen) vindt het zinloos om msn'en te verbieden tijdens tussenuren op school. Chatten is niet meer dan klet sen met je vrienden, lekker snel en leuk, zegt hij. „Dan kun je gewoon praten ook wel verbie den, of een telefoongesprek. Chatten is de moderne manier van communiceren." Een aantal scholen denkt er aan om msn'en te verbieden. Msn staat voor Microsoft Network Messenger, kletsen met elkaar via internet. Pesten de jongeren zouden verhuisd zijn van de telefoon naar chat- boxen als msn. Digitaal pes ten? „Ik heb daar nog nooit van gehoord", zegt Youssef Ah- rouch. Hij is leerling van Schel demond in Vlissingen en zit in het vijfde jaar van de havo. „Face to face durven sommi gen misschien minder dan via de chat", zegt Youssef. „Maar ik denk dat dat ook gezond kan zijn. Dan is het bespreekbaar geworden." Maar hij zou er niet lang over treuren als het msn'en op school aan banden wordt gelegd. „Ik bedoel niet dat het helemaal afgeschaft moet worden, maar een beetje zou kunnen. Ik denk dat er al tijd een paar computers moe ten blijven, waarop van alles mag; dus ook waarop spelletjes Hanna de Kraker (r) en Carolien Jacobusse hebben geen ervaring met pesten via msn. foto Ruben Oreel gedaan mogen worden." Zelf komt hij niet zoveel toe aan msn'en op school. „Ik heb mijn tijd hard nodig, want ik loop al wat achter. En als je eenmaal begint aan msn'en dan ga je maar door. Het is best versla vend. 's Avonds doe ik het wel- Hanna de Kraker uit Nieuw en Sint Joosland en Carolien Ja cobusse uit 's Gravenpolder ho ren er van op dat ook openbare scholen beperkingen stellen aan het gebruik van internet. „Het zijn toch openbare scho len?" De twee jongeren van 18 en 19 jaar zitten op het Hoornbeeck college in Goes en Rotterdam. „Ik heb voor christelijk onder wijs gekozen; ik ben van de ge reformeerde gemeente", zegt Hanna. „Dan weet je dat er geen 'open internet' is. Ons net werk wordt gefilterd, omdat de reclame- en pornosites aan stoot kunnen geven." Thuis msn'en ze wel en Carolien heeft 'open internet'. „We msn' en met vrienden. Ik met men sen van de kerk", zegt Hanna. „Het is denk ik wel belangrijk dat je nooit probeert om een ru zie uit te praten via msn. Als er een meningsverschil is, moet je naar de ander toegaan en el kaar recht in de ogen kijken." Pesten Ze hebben het zelf nog niet meegemaakt, dat een bood schap via msn verkeerd over kwam. „Je past je taal aan, aan diegene die je tegenover je hebt. Ik schrijf anders naar Hanna dan naar een nieuwko mer in de chatbox." En hebben ze ervaringen met pesten? „Die persoon laten we niet toe in de chatbox. Dus nee. Ik vind msn'en een beetje op pervlakkig", zegt Hanna. Als Carolien op school naar 'open internet' wil, dan moet ze naar de administratie gaan om een briefje te gaan halen. „Daarna moeten we toestem ming vragen van de leerkracht en opgeven wat we willen op zoeken." Ze zeggen dat ze geen last van die regels hebben. „Maar ik weet eigenlijk niet zo goed waarom het aan regels gebon den is. Voor mij persoonlijk zou het niet nodig zijn, want als mij iets niet bevalt, dan klik ik het weg", zegt Carolien. door Harold de Puysseleiir We moeten ze beschermen, zon der jongeren te betuttelen. On der goede omstandigheden kun nen we onze leerlingen eigen verantwoordelijkheid bijbren gen." HULST - Aan de Bierkaaistraat in Hulst heeft tussen de twaalf de en de veertiende eeuw moge lijk een mossel- en kokkelver- werkend bedrijf gestaan. Aanwijzingen daarvoor zijn ge vonden door de medewerkers van het bedrijf Archeomedia. Zij hebben deze week een proef - opgraving gedaan op het terrein waar de Woonstichting Hulst volgend jaar hoopt te beginnen met de bouw van een apparte mentencomplex. Provinciaal archeoloog Robert van Dierendonck noemt de vondst van de vier afvalkuilen 'een mooi gegeven'. Zekerheid over bedrijfsmatige verwerking van mosselen en kokkels op die plaats is niet te geven, aldus Van Dierendonck. „Maar als het gaat om resten van menselijke consumptie, hebben die mensen wel heel veel mosselen, en kok kels gegeten, want de kuilen hadden een diameter van een halve meter." In dezelfde grondlaag hebben de bodemonderzoekers overblijf selen van een haardplaats en aardewerkresten ontdekt, waar van uit sommige de vorm van een braadpan uit de dertiende eeuw kon worden afgeleid. Voor zover de archeoloog be kend is, zijn er nooit eerder zul ke oude restanten gevonden in de binnenstad van Hulst. In de onderste niveaus van de proefafgraving is verder onder een kelder een nog bijna intact bodemprofiel gevonden dat er op wijst dat het terrein langdu rig open heeft gelegen. Van Dierendonck spreekt dan over de pleistocene dekzandlaag - 'de moederbodem waarop Hulst is ontstaan' -, waar nog resten uit de prehistorie ver wacht mogen worden. „We spreken hier op zijn vroegst over tienduizend jaar voor Christus. Jagers of de vroegste landbouwers uit het Neoliticum hebben daar wel- licht vuursteenrestenachtermt ten." Van Diereml„nck J op dit moment „og gM, spraak over doenofhetde J te waard is een uitgebreid^ cheologisch onderzoeking len op het terrein aan de Bi» kaaistraat. Die conclusie wl pas over een aantal weken- trekken, als het veldwerk vs2 is uitgewerkt en geëvalueerd. Kokkelsector is teleurgesteld in minister DEN HAAG - De kokkelsetk is teleurgesteld over het hel dat minister VeermanvanlJ bouw wil uittrekken om de b drijven te compenseren voor j stopzetting van de mechanist! •uJ kokkelvisserij in de Waddem] begin dit jaar. Veerman wil met netto 70,6® joen euro over de brug kor» terwijl de onafhankelijke co: missie-Maljers hem juli ditjs adviseerde netto 94,5 miljoenb schikbaar te stellen. Het kabinet heeft gisteren beö ten het advies van de comnn sie-Maljers niet volledig op volgen. „Een forse legem* reageerde voorzitter G. BrJ van de producentenorganiss voor de kokkelsector direct,I wees erop dat de commissie-Mi jers met eensluidend adviess gekomen. Minister Veent heeft alles nog eens laten doon kenen en is tot de conclusie er bijvoorbeeld niet moei v. den uitgegaan van een ja oogst van 4000 ton kokkelvlt maar 3000 ton. Hij heeft daarin laten m gen dat vergunningen over dei gelopen jaren naderhand d de Raad van State zijn ve tigd. Of de kokkelsector iets gaal b dernemen tegen het kabinet; sluit, durfde Braks nog ni zeggen. KAT. 1 BINNEN- EN BUITENLANDS NIEUWS KAT. 2 ZEELAND KAT. 3 600 JAAR GOES KAT. 4 REPORTAGE KAT. 5 WONEN KAT. 6 TRENDS JONG KAT. 7 REIZEN Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Administratief medewerker Engiplast 6 W16 Medew. udm. organisatie/int- beheersing ZorgSaam 6 W16 Sloapodviseur Woonboulevard Poortvliet 6 Wil Airconditioningmonteur Glerum Koel- en Kiimoattech. 7 W27 Medew. control Zeeland Seaports 1 11 Sportinstructeurs Toke Care 1 6 Asbestsaneerders/slopers Sagro 6 W16 Medew. financiële odministralie Landal GreenParks 7 W27 Stukadoor Thissen i-'Z 11 Autohersteller Autoschade Sturm 6 W16 Medew. marketing ondersteuning Zeeland Seaports 1 11 Tandartsossistent Tandartsenpr. Dentil Point 7 W27 Commercieel assistent De Hypotheker 7 W27 Orthopedagoog/psycholoog Auris (De Kring) 7 W27 Topverkopers Hogozon 1 6 Commissieleden Gem. Vlissingen 2 20 P 0 adviseur Gem. Kapelle 1 6 Trade- Marketanalist Delta 7 Uil Docent Wiskunde K.S.E. 7 W27 Personeelsfunctionaris ZorgSoom 6 W16 Vakman schilderwerk Woningstichting Walcheren 6 W16 Elektromonfeur Glerum Koel- en Klimaottech. 7 W27 Projectleider ontwikkeling en realisatie Zeeland Seaports 1 11 Verkopers Raab karcher 6 Wil Grondwerkers Sagro 6 W16 Projectmanager Morsaki 7 W27 Voorbewerker/spuiter Autoschade Sturm 6 Wil Management assistent Logus 1 11 Regiomanager delta Hiswa 6 W16 I2B2IEI keuring pers. auto excl. afmeldkosten excl. 3-gas- en dieselroetmeting BORSSELE, Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Herculesweg 12a, Telefoon 0118 - 62 76 80 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 WISSENKERKE, Autobedrijf de Moor Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 www.boschcarservice.nl NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32, 7411 HS Deventer, tel.: 0570 - 611 899, fax: 0570 - 645 602 Internet: www.kinderhulp.nl! e-mail: info@kinderhulp.nl GIRO DEVENTER VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN kinder postzegels Met uw ge14 steunt u kinderen in binnen- en buitenland. Kijk op www.kinderpostzegels.nl uoor kinderen door kinderen Het aantal kinderen met astma is in de afgelopen tien jaar verdubbeld. Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen met astma. 0 www.astmafonds.nl 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 76