Sociale werkplaatsen halen opgelucht adem Pareltjes moetje aan iedereen laten zien PZC Getuigenissen van de Ramp te boek PZC Kokkelsector vindt compensatie te laag Veiligheid is volgens burger belangrijkste taak van gemeente Studie gebruik monumenten Staatssecretaris schrapt herkeuringen 15 oktober bolle buikendag op neeltje jans met lezing en signeren door daphne deckers zie www.neeltjejans.nl door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Ze staan statig en mooi te zijn, de monumenten van Zierikzee Maar ze zijn vaak ook eenzaam en leeg. De gemeente Schouwen-Duiveland kijkt samen met de Rijksgebouwen dienst en de VW Schouwen-Duiveland naar mogelijkheden om met name de monumentale stadspoorten leven in te blazen. Hard nodig, vindt VW-directeur Jur- gen Klapwijk. „Het zijn pareltjes en die moet je aan iedereen laten zien. Nu zie je alleen de buitenkant. Je kunt er be wonderend omheen lopen en that's it. We moeten daar gewoon echt mee aan de slag." Klapwijk sluit zich wat dat betreft vol mondig aan bij de mensen van organisa tiebureau Stichting Schaapslab, die vo rig jaar al riepen dat er veel meer moest gebeuren met tot de verbeelding spre kende gebouwen als de Zierikzeese stadspoorten. Bijvoorbeeld door de ge schiedenis in historische taferelen bij en in een poort laten herleven. Prima idee, vindt Klapwijk. „Je ziet dat het verleden steeds meer in de belang stelling komt. Geschiedenis gaat steeds meer leven en daar moet je iets mee doen. Om monumenten als de Sint Lievens Monstertoren, het oude Zierikzeese stadhuis en de stadspoorten leven in te blazen, bestaan in de visie van wethou der W. Renden van de gemeente Schou wen-Duiveland meerdere mogelijkhe den. Tijdens een discussie eerder dit jaar over het gemeentelijk kunst- en cul tuurbeleid gaf de wethouder alvast een paar prikkelende voorzetten, waaron der het idee om in de op termijn leegko mende voormalige gevangenis het Gra vensteen - nu nog het Maritiem mu seum herbergende - een bijzonder hotel met 'gevangenisbedden' te maken. Een andere mogelijkheid die de wethou der aandroeg, was het commerciële ge bruik. De stadspoorten lenen zich vol gens Renden prima om er een restau rant in te vestigen. Een idee wat bij VW-directeur Klapwijk enthousiasme opwekt. „Dan zit je met je restaurant absoluut op een A-locatie. En het kan zonder het uiterlijk en het karakter van het monument aan te tasten. Elders ge beurt het ook. Kijk maar naar de Camp- veerse toren in Veere. Een museale in vulling kan ook. Klapwijk. „In Amers foort hebben ze in de Koppelpoort een museum ondergebracht. En dat werkt ook." Plompe Toren Ander voorbeeld van wat kan, is wat Vereniging Natuurmonumenten gedaan heeft met de Plompe Toren. De toren, volgens overlevering enig overblijfsel van het verdronken dorp Koudekerke, is vrij toegankelijk. De bezoeker wordt getrakteerd op een zichzelf automatisch in- en uitschakelende audio-visuele voorstelling. Een ruimte als De Vier schaar in het oude Zierikzeee stadhuis leent zich prima voor intieme - akoesti sche - concerten, en hetzelfde geldt voor de stadspoorten. Buitenkant De Schouwen-Duivelandse heemkundi ge vereniging Stad en Lande staat, stelt voorzitter J. Erbrink, welwillend tegen over een mogelijk breder gebruik van monumenten. „Al is het voor ons wel een voorwaarde dat de buitenkant on aangetast blijft. We willen niet dat er bijvoorbeeld aan een van de poorten een groot bord met 'Restaurant op de eerste etage' gehangen wordt. Maar als het uiterlijk ongemoeid gelaten wordt, hebben wij er verder geen moeite mee." In de gemeentelijke cultuurnota, die voor het eind van dit jaar het levens licht ziet, wordt aandacht besteed aan de functie van monumenten. Het zal echter, houdt wethouder Renden de no dige slagen om de arm, nog wel even du ren voor echt concrete plannen voor de monumenten ter tafel liggen. „Zoiets heeft gewoon zijn tijd nodig." De Noordhavenpoort: een van de monumentale pareltjes van Schouwens monumentenstad Zierikzee. foto Marijke Folkertsma door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelsector is teleurgesteld over het bedrag dat minister Veerman van Land bouw wil uittrekken om de be drijven te compenseren voor de stopzetting van de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee begin dit jaar. Veerman wil met netto 70,6 mil joen euro over de brug komen, terwijl de onafhankelijke com- missie-Maljers hem juli dit jaar adviseerde netto 94,5 miljoen be schikbaar te stellen. Het kabinet heeft gisteren be sloten het advies van de com- missie-Maljers niet volledig op te volgen. „Een forse tegenval ler". reageerde voorzitter G. Braks van de producentenor ganisatie voor de kokkelsector direct. Minister Veerman heeft alles nog eens laten doorrekenen en is tot de conclusie dat er bijvoor beeld niet moet worden uitge gaan van een jaarlijkse oogst van 4000 ton kokkelvlees, maar 3000 ton. Hij heeft daarin laten meewegen dat vergunningen over de afgelopen jaren nader hand door de Raad van State zijn vernietigd. Of de kokkelsector iets gaat on dernemen tegen het kabinetsbe sluit, durfde Braks nog niet te zeggen. Maandag wordt daar in de producentenorganisatie over gesproken. Het netto compensatiebedrag van 70,6 miljoen dat Veerman wil uittrekken, is opgebouwd uit drie onderdelen: 63 miljoen euro voor de vergunninghou ders (onder meer Roem van Yer- seke, Heiploeg en Prins Dinge- manse in Yerseke), 6 miljoen voor een sociaal plan voor ont slagen werknemers en 1,6 mil joen voor de sanering van sche pen en enkele kleinere kokkelbe- drijven. Het compensatiegeld - bruto negentig miljoen euro - moet uit het Waddenfonds komen, waar uit ook natuurontwikkeling zal worden gefinancierd. zaterdag 15 oktober 2005 sl5 Rotonde wordt geasfalteerd ZIERIKZEE - De rotonde op het kruispunt van de Laan van Saint Hilaire met Scheldestraat, Eerste Weegje en Weststraat in Zierikzee is bijna klaar. Maandag begint het asfalteren. Vanaf 31 oktober kan het verkeer gebruik maken van de rotonde. Nog deze maand krijgt de belangrijkste ontsluitingsweg van de nieuwe woonwijk Poortambacht 11 - via het Eer ste Weegje - een asfaltlaag. De gemeente Schouwen-Dui veland heeft ervoor gekozen nog voordat de bouw van de nieuwe, driehonderd woningen tellende, woonwijk begint al een ontsluitingsroute voor dit deel van Poortambacht te creëren. De gemeente hoopt daarmee te kunnen voorko men dat vrachtverkeer van en naar de bouwplaats voor overlast in de andere delen van Poortambacht zorgt. De ontsluiting bestaat uit de rotonde en een nieuwe weg die vanaf het Eerste Weegje naar het te bouwen Poortam bacht 11 voert. De rotonde zorgt verder voor een veiliger verkeerssituatie op de kruising van Laan van Saint Hilai re, Scheldestraat, Eerste Weegje en Weststraat. Inbraak in woning in Waarde WAARDE - Uit een woning aan de Raadhuisstraat in Waarde is in de nacht van donderdag op vrijdag tussen ne gen uur 's avonds en zeven uur 's morgens ingebroken. Twee portemonnees zijn onder meer meegenomen. Een raam was geforceerd om in de woning te komen. Middeleeuwse mossels gevonden HULST - Aan de Bierkaaistraat in Hulst heeft tussen de twaalfde en de veertiende eeuw mogelijk een mossel- en kokkel verwerkend bedrijf gestaan. Aanwijzingen daar voor zijn gevonden door de medewerkers van het bedrijf Archeomedia. Zij hebben deze week een proef opgraving gedaan op het terrein waar de Woonstichting Hulst vol gend jaar hoopt te beginnen met de bouw van een apparte mentencomplex. Provinciaal archeoloog R. van Dieren- donck noemt de vondst van de vier afvalkuilen 'een mooi gegeven'. Zekerheid over bedrijfsmatige verwerking van mosselen en kokkels op die plaats is niet te geven, aldus Van Dierendonck. „Maar als het gaat om resten van men selijke consumptie, hebben die mensen wel heel veel mos selen en kokkels gegeten, want de kuilen hadden een dia meter van een halve meter." Voor zover de provinciaal archeoloog bekend is, zijn er nooit eerder zulke oude restanten gevonden in de binnen stad van Hulst. Werkstraf voor diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 38-jarige inwoner van Hansweert bij verstek tot twintig uur werkstraf. De man had op 9 decem ber 2003 in Kruiningen bij de Zeeuwse Reinigingsdienst aan de milieustraat een radiocassetterecorder gestolen. Straf voor agressieve wildplasser MIDDELBURG - De politierechter heeft gisteren een 26-jarige inwoner van Sas van Gent voor wederspannig- heid veroordeeld tot dertig uur werkstraf. Daarnaast kreeg hij 130 euro boete, omdat hij bij het bekeuren voor wildplassen een valse naam had opgegeven. Haritieme dag n bioscoop n Vlissingen fLISSINGEN - Morgen wordt (Maritieme Dag gehouden in ioscoop Cine City in Vlissin- [en. De opening om 11.00 uur lordt verzorgd door oud Schel- l-dirccteur J. Weug. rzijn optredens van het Schel- (loodsenkoor, de 4 Tuoze Ma lozen en er zijn zeegedichten, bkzijn er maritieme stands en unstenaars en wordt het boek inootwederopde Westerschel- f van E. de Vriend gepresen- (erd. In het werk staan verha- invan de loodsen, bemannings- den en redders die een ramp ióben meegemaakt op de Wes- schelde. Het gaat over sche- die zijn gezonken tussen B 6S0 en 1950, tussen Borsele en fetkapelle. Bworgklachten: <800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; nterdagstot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 ^OAB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 fax 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Kleemans WiPankow Esme Soesman f*'e,|ta Lanting HBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^60 AA goes Tel: 10113)315500 Pa*: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl wternet ""Wpzc.nl E-mail: Web@pzc.nl t~~~. door Melita Lantinq OUWERKERK - „Daar zouden we toch iets mee moeten doen." Met die woorden heeft Anne-Ma- rie Vinke het balletje aan het rol len gebracht. Het eindresultaat is Helpt hen! Het zijn wezen, een boek met verhalen van hulp verleners tijdens de watersnood ramp in 1953. Het boek ontleent zijn titel aan het persoonlijke verhaal van L. van Kessel, ten tijde van de Ramp een boerenzoon van 22 jaar. Hij kwam naar Zeeland als hulpverlener. „Ik herinner me de angstaanjagende overtocht over het Haringvliet. En de rit daama over de smalle dijken. Als de chauffeur een meter naar links of naar rechts was gegaan, had ik het niet kimnen navertel len Zo'n goede zwemmer was ik niet. Ik ben nu 74 jaar, maar de beelden staan nog steeds in mijn geheugen gegrifd. Zo zie ik nog dat meisje en dat jongetje. Op zijn jasje zat een briefje geprikt. Helpt hen! Het zijn Wezen", ver telt Van Kessel. Anne-Marie Vinke was als pro- jectsecretaris nauw betrokken bij de vijftigjarige herdenking van de watersnoodramp in 2003. Zij kreeg alle brieven van hulpverleners, waarin dezen hun verhaal vertelden. Ze las ze allemaal en rubriceerde ze in haar computer. Rond de 1650 reacties kreeg ze. Soms stond er in een enkele zin waar ze hulp hadden verleend, soms waren het brieven van vier kantjes. Vinke heeft het allemaal geno teerd en gearchiveerd. „Het idee om al die verhalen na afloop in archiefdozen te doen, sprak mij niet aan", zegt ze. Systematisch Om uit al die verhalen een selec tie te maken, is Vinke heel syste matisch te werk gegaan. „De Ramp begint met een storm en een buurman die hulp verleent aan zijn buren door te zeggen 'we moeten weg'. De laatste hulpverlener is de man uit Fries- land die de klei komt omploe gen zodat het weer een akker wordt. Telkens heb ik er bepaal de dingen uitgehaald die gebeur den. ik zat bijvoorbeeld te den ken aan elektriciteit. Op een ge geven moment moet er weer elektriciteit komen. Dan keek ik in mijn lijsten en vond zeven ver halen over elektriciteit. Daar haal je dan een of twee uit." Ze vertelt dat ze niet elk verhaal even geschikt vond voor het boek. „De hele gruwelijke verha len zijn er niet ingekomen. Ik heb ze wel gelezen, maar soms dacht ik: 'dit is te erg, te bloede rig'." Het boek is uiteindelijk een bloemlezing van verhalen van hulpverleners geworden. „Het enige wat Jan (co-schrijver Jan Zwemer, red.) en ik hebben ge daan is het geheel aan elkaar praten." Dat Vinke heel veel tijd en ener gie in de verhalen heeft gesto ken, blijkt wel als ze verteld hoe veel moeite ze heeft gedaan om een baby op te sporen die tij dens de redding in een bootje ge boren zou zijn. Niemand kent het verhaal. „Het is dan ook niet opgelost", zegt Vinke enigszins spijtig. 'Helpt hen! Het zijn wezen' is uit gegeven in de reeks ooggetuigen van de twintigste eeuw bi] uitgeve rij Den Boer/de Ruijter. ISBN 90-74576-63-X door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De inwoners van Schouwen-Duiveland zien een gedegen veiligheidsbeleid als de belangrijkste taak van de ge meente. Dat blijkt uit een opinie peiling onder de leden van het ei- landelijk Burgerpanel. Een van de vragen die de ge meente aan het panel voorlegde, was om een toptien samen te stellen van de belangrijkste dien sten of producten die de gemeen te levert of zou moéten leveren. Een opvallend groot aantal men sen - 46 procent van de onder vraagden - zet het veiligheidsbe leid op de eerste plaats. Het gaat daarbij met name om de aandacht voor de verkeersveilig heid in de kernen. Het werk van de afdeling Open bare Werken (groenvoorziening en groenonderhoud) wordt door de Schouwen-Duivelanders eveneens zeer belangrijk gevon den. Het milieu in algemene zin wordt minder hoog gewaar deerd. Slechts door een enkeling wordt het toezicht op de uitvoe ring van de Milieuwet en natuur bescherming als een belangrijke taak van de gemeente gezien. Paspoorten Met stip op drie prijken sport en sportvoorzieningen en op de vierde plaats in de toptien ein digden de gemeentelijke loket ten. Met name de uitgifte van za ken als paspoorten en rijbewij zen wordt gezien als een belang rijke taak van de gemeentelijke afdeling Burgerzaken. Het dage lijks bestuur van de gemeente wordt, bij benadering, gewaar deerd met een vijfde plaats. Hierbij wordt door de onder vraagden vooral benadrukt dat zij van het gemeentebestuur een consistent beleid verwachten. Net buiten de topvijf staat op nummer 6 de leefbaarheid in de Schouwen-Duivelandse kernen. Op plaats 7 eindigde het sociaal beleid, op 8 de communicatie, op 9 de reiniging en 10 de overi ge diensten en producten. Verder is de mening van het Bur gerpanel gevraagd over de dienstverlening door de gemeen te in het algemeen en de persoon lijke behandeling door ambte naar of bestuurder in het bijzon der. Bijna 41 procent van de on dervraagden geeft de gemeente een acht als rapportcijfer. Ruim 37 procent vindt de prestaties van de gemeente zeker een ze ven waard. Ook over het ge meentelijk taalgebruik wordt re delijk positief geoordeeld. Van 35 procent van de ondervraag den krijgt het een 7 en dik 16 procent geeft zelfs een 8. Ruim 28 procent van de ondervraag den vindt een zesje wel voldoen de. Minder positief zijn de menin gen als het gaat om het beoorde len van de door ambtenaren en bestuurders betrachte zorgvul digheid. Ruim 23 procent deelt hiervoor een 7 uit, dik 21 pro cent komt niet verder dan een zesje en ruim 14 procent houdt het op een vijf. Bijna 11 procent is absoluut niet tevreden met het werk van de gemeente en deelt een drie uit als rapportcij fer. Dweilfestival WESTDORPE - Dweilband Tandsjen Bei houdt zaterdag 5 november voor de negende maal een dweilbandfestival in café 't Oude Raedthuys in West- dorpe. Het festival, dat om 20.00 uur begint, wordt gepresenteerd door Roel van Antwerpen. Advertentie j^nrFrank Balkenende GOES - Honderden werkne- jjfj in de sociale werkplaatsen j Zeeland halen opgelucht ■dein. Staatssecretaris Van 'Rw( van Sociale Zaken neemt sjnplan om hen te laten herkeu- terug. Dat voornemen zorg- je voor grote onrust op de werk er. Mensen vreesden hun wan te verliezen. >der druk van de Tweede Ka ar haalde Van Hoof donder- Z één van de angels uit zijn vrvorraingsplan voor de socia- i werkvoorziening: de herkeu- rjig van mensen die al voor !?98 in een sociale werkplaats 1 verken, maar volgens de nieu- n selectiecriteria daar zouden weten vertrekken. Van Hoof rilde werknemers die sociaal set vaardig zijn, maar verder handicap hebben, opnieuw ir.en beoordelen. Dat gold ook iwr WAO'ers op de werkvloer h minder dan tachtig procent dtfidsongeschikt zijn. 5e sociale werkplaatsen in Zee- ir.d hebben zich met hand en una tegen de herkeuringen ver- s: en gezamenlijk gelobbyd in Den Haag. Ze vonden het on- rtchtvaardig dat werknemers bsoms al twintig jaar een be schermde, vertrouwde werkplek se'oben, worden gedwongen hun KI te zoeken op de arbeids- rkt, Daar hebben ze minima- "t kansen op een baan, waar- icorhet gros in de bijstand zou elanden. De sociale werkplaatsen vonden j hei daarnaast onbehoorlijk dat ie oude doelgroep opnieuw zou forden gekeurd, terwijl in 1998 sbeloofd dat dat niet meer zou «uren. en opgeluchte directeur LLeenhouts van de sociale terkplaats Betho (Bevelanden I n Tholen) constateert dat de bby heeft gewerkt. Bij de lelho hepen zestig tot zeventig van de 480 werknemers gevaar. „Ik ben blij voor onze mensen. Ze waren ongerust en spraken me aan of belden me thuis. We hebben al donderdagavond ie dereen op de hoogte gesteld van het goede nieuws. Er gaat nu een golf van opluchting door het bedrijf." Ook bij Lété in Middelburg is de stemming in majeur. Hoeveel van de bijna zevenhonderd werknemers (445 in de sociale werkvoorziening, 160 bij het Ad ministratief Dienstencentrum Zeeland) in de gevarenzone za ten, kan J. Rijk, manager staf diensten niet zeggen. „We zijn in elk geval blij dat dit onder deel van het hervormingsplan van tafel is. Voor onze werkne mers, maar ook voor het bedrijf. Die herkeuringen waren voor ons misschien wel de doodsteek geweest, omdat je werknemers met een behoorlijke verdienca paciteit ziet vertrekken en je mensen terugkrijgt die weinig productiviteit leveren." Van Hoof wil namelijk WSW-werknemers (Wet Sociale Werkvoorziening) strenger selec teren. Een beschermde werk plek moet straks alleen beschik baar zijn voor mensen die nooit uitzicht zullen krijgen op een ge wone baan. De staatssecretaris denkt zo de lange wachtlijsten voor de sociale werkplaatsen korter te maken. Directeur F. Dieleman van WSW-bedrijf De Zuidhoek in Zierikzee maakt zich zorgen over de nieuwe selectiecriteria. „Als wij alleen mensen mogen aannemen die nauwelijks iets produceren, zit je als sociale werkvoorziening in een sterf huisconstructie. Ook dit is een pijnpunt in het hervormings plan van Van Hoof. We hebben dan nu de slag op het terrein van de herkeuringen gewonnen, maar de strijd is nog niet gestre den." Ook bij de De Zuidhoek heerst onder werknemers angst voor een herkeuring. Zo'n dertig pro cent van de 240 werknemers kwam daarvoor in aanmerking. Het gros is vrijdag nog niet op de hoogte van het goede nieuws. „Vrijdagmiddag is het hier al tijd rustig. Maandag zullen we iedereen in het bedrijf informe ren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 69