PZC Meer geld onderhoud gebouwen Actie voor honderden zwerfkatten Westhoek Zorgen om voortbestaan school Noordgouwe 17 POLDERDIJK lp lisicoparagraaf schetst ten onrechte te negatief beeld AutoTrack.nl School wil af van chatten www.familievermaak.nl Contact "l^jactiC 0113-315649 Sl5ctieSp4c.nl B«31,4460MGoe. iXprtentie-exploitatie. Sen Midden-Zeeland: 0113-315520; teuws-Vlaanderen: 0114-372770; SS.1:020-4562500 15 oktober 2005 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 f_ gevelverfraaIInq ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissinqsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 editie Schouwen-Duiveland Ali Pankow lERIKZEE - Er komt in 2006 Wr geld beschikbaar voor het 'Verhoud van gemeentelijke ge inen dan voorgaande jaren. Utl ingezette bezuinigingstra- id Kiezen of Delen werpt dui- jflijk zijn vruchten af voor het aderhoudsprogramma Home- ,1 dal voor de gemeentelijke sfboiiwen is opgesteld. De voor hielde investering van ruim 'gjerhalf miljoen euro voorziet jdieel in het benodigd budget. [Hl«iaat in de programmabegro- 2006-2009 voor Schou- i-Duiveland. [d nu toe werd er per jaar échts 0,9 miljoen euro op de be hang voor onderhoud beschik bar gesteld, inclusief de uren p medewerkers van de ge- gentelijke buitendienst. Dat ns echter slechts de helft van benodigd budget. Met alle wlgen van dien. Benodigde erkzaamheden aan gemeente re gebouwen zijn ettelijke ja- b doorgeschoven, waardoor je situatie verslechterde en het aderhoud ook steeds duurder erd irpauperd it de ambtelijke organisa- eis herhaaldelijk gesignaleerd «sommige gebouwen in zo'n mauperde staat raakten dat Erder uitstel het verlies van b bepaalde accommodatie o betekenen. Ook werd er- oor gewaarschuwd dat in som- gegevallen gebruikers'van ac- ounodaties gevaar konden lan lopen. rt dagelijks gemeentebestuur Kit nu besloten dit dreigend aval te keren met de extra in- itmeente krijgt ;elijk in geschil adviesbureau lERIKZEE - De gemeente jhouwen-Duiveland krijgt een kine 175.000 euro van advies- ireau Malieschild uit Utrecht, een jarenlang slepend juri- sch geschil in het voordeel inde gemeente is beslecht, iflkleine 119.000 euro is terug- taling van een ten om-echte be dde rekening, De rest is com- nsatie van renteverlies en ver ding van proceskosten. fl adviesbureau is in 1999 sor de gemeente aangetrokken de financiering van de mwbouw van het gemeente lis op te zetten. In die tijd was I populair om een zogeheten w-constructie op te zetten, aiwbouwprojecten werden tij- lijk verkocht aan een speciaal gtnehte stichting, om zo te be- sienop de btw. Het adviesbu- lu is op die basis aan de slag gaan en heeft een offerte uit tocht De gemeente heeft ech- hesloten om daar geen ge- uk van te maken en verkeer de veronderstelling dat Ma- sduld daarom geen recht had een honorarium. Malieschild van wel en stapte naar rechter. In eerste instantie rd de gemeente veroordeeld het betalen van een kleine 5.000 euro Ze betaalde, maar S tegelijkertijd in hoger be- tp Malieschild kan deze uit raak nog aanvechten. vestering die aan het onder- houdsprogramma Homerun wordt toegevoegd. De tekst van de zogeheten risico paragraaf in de gemeentebegro ting is echter nog niet aangepast aan dit nieuw voorgestelde be leid. In deze risicoparagraaf neemt de gemeente zaken op die voor tegenvallende inkomsten zouden kunnen zorgen. In dit ge val valt daarbij te denken aan bijvoorbeeld een ongeval dat ontstaat door de slechte staat van onderhoud van een gebouw; dat zou voor de gemeente finan ciële consequenties hebben. In de risicoparagraaf wordt nu nog gesteld dat er in verband met een relatief hoog risico een relatief hoog bedrag voor de dek king van dergelijke risico's moet worden gereserveerd. Met als ge volg dat het vrijwel onmogelijk is aan de onderhoudeisen van ge meentelijke gebouwen te vol doen. „Die passage klopt niet meer. Op dat punt had de risico paragraaf aangepast moeten worden", erkent de betrokken ambtenaar Meerjarenplan Schouwen-Duiveland bezit een relatief omvangrijk aantal ge bouwen, variërend van dorps huizen tot monumenten, van scholen tot sportcomplexen, brandweerkazernes en een mo dern gemeentehuis. Landelijk is het gebruikelijk de kosten van het periodiek en ach terstallig onderhoud van ge meentelijke gebouwen op te ne men in een meerjaren-onder houdsplan. Op basis daarvan zijn de gemiddeld per jaar beno digde bedragen te berekenen. De gemeente Schouwen-Duive land hanteert overeenkomstig dit gebruik hiervoor sinds enige jaren het beheersprogramma Ho merun. Het streven van de gemeente is er, mede in verband met noodza kelijke bezuinigingen, op ge richt een deel van het eigen pan- denbezit af te stoten. Daartoe is het zogeheten Strategisch Ac- commodatiebeleid opgesteld, in het kader waarvan de dorpshui zen en enkele multifunctionele centra te koop zijn gezet. Na overdracht aan een andere eige naar hoeft de gemeente daar im mers geen onderhoud meer aan te verrichten. Zodra zo'n over dracht een feit is, zal dit ver werkt worden in het beheerspro gramma en in de begroting. Directeur en leerkracht van De Springplank S. Rodoe-van Velzen begeleidt een leerling persoonlijk bij het werk; één van de sterke punten van een kleine school als de hare, vindt zij. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow NOORDGOUWE - Ze hebben het cruciale aantal van 23 leer lingen op de even cruciale da tum van 1 oktober dit jaar net gehaald, maar voor de nabije toekomst pakken donkere wol ken zich samen boven openbare basisschool De Springplank in Noordgouwe. De normen van het Rijk zijn streng: telt de school volgend jaar op de peilda tum minder dan 23 kinderen, dan is het over en uit en wordt 2006 het opheffingsjaar. Voorzitter B. Schutz van de dorpsraad moet er niet aan den ken. Hij acht een school van es sentieel belang voor de leefbaar heid in Noordgouwe. „Als de school verdwijnt, raakt een klei ne kern in een neergaande spi raal. Dat raakt aan heel veel za ken binnen een dorpsgemeen schap. Dan komen er geen moe ders meer langs de dorpswinkel Nummer Elf van Vera de Jong, brokkelen de activiteiten af en willen er uiteindelijk geen ge zinnen met jonge kinderen meer op Noordgouwe wonen", zegt Schutz. Hij en directeur S. Rodoe-van Velzen van obs De Springplank hebben de krachten nu gebun deld in een poging dit doemsce nario geen realiteit te laten wor den. „We hebben een heel open gesprek gevoerd met ouders en onderwijsteam. Met z'n allen in een kring, en niet het ene groep je achter de tafel en de rest er voor", schetst Rodoe om te na drukken dat het voortbestaan van De Springplank voor ieder een hier belangrijk is. Zij schetst de huidige situatie; „We hebben drie combigroepen verdeeld in onder-, midden- en bovenbouw. Daar tussenin ont breekt groep vijf in z'n geheel. Dat is nog een gevolg van de pro blemen die enkele jaren geleden hier op het dorp speelden", zegt de directrice. Volgens haar is Noordgouwe die inmiddels wel te boven gekomen, onder meer met het vertrek van enkele be trokkenen, maar ondervindt de school er dus nog wat naweeën van. Positieve kanten Ook Schutz roemt de verbeterde sfeer op het dorp en wil dat graag zo houden. Hij wil dan ook voorkomen dat er een be schuldigende vinger wordt ge richt naar bewoners die hun kin deren toch liever naar een grote re school sturen. „Iedereen is im mers vrij zijn eigen keuzen te maken in de opvoeding van zijn kinderen. Maar het is goed ook de positieve kanten van een klei ne school te benadrukken." Ro doe valt hem daarin bij. „Als ouders het voor hun kind nodig achten dat het op een grotere school, dus ook met grotere so ciale interactie onderwijs krijgt, moeten ze daar beslist voor kie zen. Anderzijds ligt de kracht van De Springplank vooral in in dividuele begeleiding. Juist de kinderen die wat meer persoon lijke aandacht nodig hebben, kunnen hier terecht." Volgens de dorpsraadsvoorzit ter en de schooldirecteur is het vooral belangrijk dat De Spring plank de teldatum van 1 okto ber 2006 overleeft. Een opleving van het leerlingenaantal gloort immers aan de horizon. Met de realisatie van woningbouwpro- De allergrootste autosite van Nederland door Melita Lantinq BURGH-HAAMSTEDE - De dierenbescherming Noord- en Midden-Zeeland is een actie be gonnen om zwerfkatten te cas treren of steriliseren. Met name in de Westhoek op Schouwen- Duiveland zwerven grote groe pen katten rond. Volgens Staats bosbeheer gaat het om honder den dieren. De katten zwerven rond bij cam pings, bungalowparken en op plaatsen waar gemakkelijk voed sel te vinden is zoals bij restau rants. Sinds 2000 is hun popula tie flink gegroeid, vertelt bos wachter D. Fluijt. „Tot die tijd werd er gejaagd en werden er ook wel katten doodgeschoten, maar nu gebeurt er niets meer." Het gevolg is dat de populatie zwervers ieder jaar stijgt. Kat ten jongen meerdere keren per jaar en een groot deel daarvan kan overleven omdat er voldoen de voedsel te vinden is. „Mensen voeren de dieren en ik kan me dat wel voorstellen", zegt I. Zweedijk van de dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland. „Het is heel akelig om te zien dat een beest honger heeft. Het is wel zo dat je daar mee de zwerfkatten in stand houdt, maar om nu te zeggen dat je dat niet meer moet doen..." Veel zwerfkatten zijn afkomstig van vakantiegangers, vertelt Zweedijk. „Er zijn altijd men sen die een kat meenemen. Zo'n beest ontsnapt, kent de omge ving niet en kan de weg niet te rugvinden. En dan worden er ook nog katten gedumpt." De dierenbescherming bekom mert zich inmiddels om de grote groepen katten. Onder het mot to 'Miep wil geen moeder meer zijn, help haar' hebben alle in woners van Schouwen-Duive land een brief gehad waarin om geld gevraagd wordt. Met het geld kunnen zwerfkatten gesteri liseerd of gecastreerd worden. „We vangen de katten in vang- kooien. Dan gaan ze naar de die renarts en vervolgens een paar dagen naar het asiel om bij te ko men. Als de katten nog sociaal genoeg zijn, blijven ze daar en Doe-het-zelver mag uitbreiden NIEUWERKERK - Doe-het-zelf-zaak Doeland in Nieu- werkerk mag uitbreiden als het aan het college van burge meester en wethouders ligt. Het college heeft besloten mee te werken aan een bestemmingsplanwijziging. In eerste instantie wilde het college niet meewerken, maar na bezwaar van de eigenaar van de winkel is het col lege van mening veranderd. Het bedrijf aan de Rijksweg zit nog maar kort in Nieuwer- kerk. Daarvoor was het gevestigd in Oosterland, maar was daar uit zijn jasje gegroeid. Door ruimtegebi-ek op het bedrijventerrein van Oosterland is het bedrijf uitgewe ken naar Nieuwerkerk. De voorgestelde bestemmings planwijziging ligt nu ter inzage. Jongens aangehouden voor geweld MIDDELBURG - De politie heeft vijf jongens aangehou den op verdenking van de mishandeling van drie andere jongens op de Hogelandseweg in Middelburg. De verdachten, vijftien en zestien jaar oud, hebben be kend. De mishandeling vond plaats in de nacht van zater dag 24 op zondag 25 september. Drie jongens fietsen naar huis na een avondje stappen. Ze werden ingehaald door een ander groepje, dat ze dwong om vanhun fiets te stap pen. Ze werden geslagen en hun fietssleutels werden in de sloot gegooid. Eén van de slachtoffers, een zeventienjarige jongen, moest naar de huisartsenpost omdat hij gewond raakte aan zijn gezicht. De verdachten, die uit Middelburg, Oost-Souburg en de gemeente Veere komen, zijn in de afgelopen week aan gehouden. Gisteren zijn ze voorgeleid bij de rechter commissaris. Die bepaalde dat vier van de vijf jongens vast moeten blijven zitten in het huis van bewaring. De jeugdreclassering en de kinderbescherming zijn ingescha keld. De politie doet nog verder onderzoek. Meer aanhoudin gen worden niet uitgesloten. Rillander krijgt werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 32-jarige inwoner van Rilland voor valsheid in geschrifte tot zestig uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Rillander werd naast valsheid in geschrifte ook verwe ten dat hij 25 oktober vorig jaar in Middelburg zou zijn doorgereden nadat hij met zijn auto een andere auto had aangereden. Het schadeformulier had de man vervalst door het kenteken van een ander voertuig op te geven. De politierechter oordeelde verder dat de Rillander aan de ge dupeerde een schadevergoeding van 823 euro moest beta len. VLISSINGEN - De Vlissingse scholengemeenschap Schelde- mond wil een halt toeroepen aan chatten en misbruik van in ternet. Daarvoor stelt de school een toezichthouder aan. Die let erop let dat de leerlingen onder lestijd werken aan hun lessen en niet te veel tijd kwijt zijn aan chatten, surfen en spel letjes doen. De toezichthouder zal ook gele en rode kaarten uit delen, als de leerlingen op mis bruik worden betrapt, waarna een sanctie volgt. Via een soort moedercomputer houdt de toe zichthouder in de gaten welke si tes de leerlingen bezoeken. ject De Lelie en het vervangen de nieuwbouwproject in de Pauwstraat kan vanaf 2007 de vestiging van enkele jonge gezin nen met kinderen worden ver wacht. Directeur A. de Ceuster van Zeeuwland wil deze kern in de tussentijd wel een handje hel pen. Hij erkent de betrokken heid die ook de woningcorpora tie in deze situatie heeft. „De be langstelling voor vestiging in Noordgouwe zou flink teruglo pen als daar geen school meer zou zijn. In ons beleid van toe wijzing aan gezinnen met kinde ren houden we dan ook extra re kening met Noordgouwe." (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) kunnen ze naar een nieuw baas je. Als de katten erg verwilderd zijn, worden ze op de vangplek teruggezet. Daarover worden af spraken gemaakt met de eigena ren van de campings of bunga lowparken en de beesten wor den daarna ook in de gaten ge houden." Inslapen De katten laten inslapen is vol gens Zweedijk geen optie. „Dat vinden we onzinnig. Gezonde dieren laat je niet inslapen. Bo vendien heeft terugzetten als voordeel dat je een populatie in stand houdt en dan komen er geen nieuwe grote groepen bij." Het lijkt erop dat de dierenbe scherming vooralsnog als enige wat doet om de populatie in toom te houden. Staatsbosbe heer vangt geen katten meer en ook de gemeente heeft in deze geen taak. „We hebben geen juri dische verantwoordelijkheid om iets te doen omdat het om die ren zonder eigenaar gaat", legt A. Fransen van de gemeente uit. „Voor ons is geen verantwoorde lijkheid weggelegd." zeeuwse almanak Beroepshalve bladeren we dagelijks de Belgische kran ten door. Met plezier, want er gebeuren soms mirakelse din gen bij de zuiderburen. Wat te denken van het bericht dat de kusttram dankzij een snelle uitwijkmanoeuvre een aanrijding met een auto kon vermijden... En de contactad vertentiesDaarin staat veel leed, tnaar soms ook heuse dij enkletsers. Neem deze: 'Man, 59, is naturist. Zoekt een da me, die van naturisme houdt. Huidski. niet belangrijk. Sa- menw. is mogelijk. Mag ook een Belg zijn.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 67