Noord-Beveland gaat lekker APK 38 -ilndevfiufv Geef Geef Geef! lucht leven PZC Sancties voor msn'en op Scheldemond w Een beetje respect voor de witte stok, graag 1 00* 404040 Meer dan een postzegel 0 index Giro 55055 0 Dualisme hielp kwakkelend gemeentebestuur uit het slop i kijk voor meer vacatures in de regio op www.pzc.nl/banen of bij kleintjesmarkt OPTIMALE SERVICE Bosch Car Service Daar kom je graag terug Tr7 Astma Fonds zaterdag 15 oktober 2005 blfi door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - „Noord Beve- lands Belang kan wel fuseren met de WD, zo vaak zijn we het eens." NBB-fractievoorzitter A. Oudshoom, tevens nestor van de gemeenteraad, vindt bij nader inzien wel dat de hele raad kan fuseren. „Inmiddels is iedereen bezig met het besturen van de gemeente, in plaats van met partijpolitieke belange tjes." Dat zo'n partij logischerwijs Noord-Bevelands Belang zou gaan heten, is volgens Ouds hoom een grappige bijkomstig heid. „Alle gekheid op een stok je: er wordt in Noord-Beveland goed bestuurd en dat is volgens mij te danken aan de voortvaren de manier waarop wij het dualis me hebben opgepakt." Raadsgriffier J. van de Velde en burgemeester C. van Liere zijn het daar helemaal mee eens. „Wij zijn, als kleinste gemeente van Zeeland het verst met het dualisme", roepen ze in koor. En de zaken in Noord-Beveland marcheren merkbaar beter dan, pak weg, vijf jaar geleden. Aparte gemeente Toen ging het ook wel erg be roerd, geven griffier en nestor toe. Van de Velde: „Vijf jaar te rug dachten burgers, bestuur ders en ambtenaren toch nog eén beetje in termen van wij en zij over Wissenkerke en Kortge- ne. Er kwam een ambtelijke re organisatie, er sneuvelde een wethouder en de burgemeester ging weg. Het bestuur was het nog maar over een ding eens: Noord-Beveland moest een apar te gemeente blijven. Juist op dat moment werd het dualisme inge voerd. De raad die toen aantrad, heeft in alle problemen de moti vatie gevonden om het doel van zelfstandigheid na te streven. Daar bleek het dualisme bij uit stek voor geschikt." De Noord-Bevelandse raad is bij het aantreden, vier jaar gele den, meteen begonnen met de veranderde sytematiek. De raad schreef eendrachtig een raads- programma en het college mocht daaruit een plan voor het college destilleren. De wethou ders worden geacht periodiek te rapporteren over wat ze hebben bereikt en wat nog te gebeuren staat. De burgers krijgen zoveel mogelijk ruimte om wensen en meningen kenbaar te maken. Voorafgaand aan elke raadsver gadering kunnen burgers inspre ken en ook de informatieve raadsvergadering, geeft ruimte aan insprekers. Inwoners wor den op de hoogte gehouden met een krantje en de website gooit in een onafhankelijk onderzoek hoge ogen. „Het belangrijkste is, dat het college niet meer de voorstellen maakt, die de raad mag beoorde len, maar andersom: de raad zet beleid op hoofdpunten uit en het college moet dat uitvoeren." Volgens Van Liere is dat een heel andere benadering, waar aan de bestuurders verrassend snel gewend zijn geraakt. Bur gers moeten nog een beetje wen nen. Zij kloppen nog bij raadsle den aan met kleine probleem pjes die veel sneller verholpen zijn als ze contact opnemen met de ambtenaar. Ook roepen bur gers nog niet zo hard bij de in formatieve raadsvergaderingen. De drie zijn er echter van over tuigd dat de ruimte die er is voor burgerinbreng, snel zal worden opgevuld. Nu het zo goed gaat - de raad be reidt bijvoorbeeld de begroting zelf voor en strijkt kleine ver schillen in opvatting met goed vooroverleg glad- ontstaat er een ander probleem. Waarover moeten de fracties tijdens een begrotingsvergadering nog dis cussieren? Met andere woorden, waarmee moeten de partijen zich bij de volgende verkiezin gen profileren? Oudshoorn geeft toe dat dat een probleem is, maar heeft nog veel meer zorgen over de kandidaten. „De poli tiek heeft door het geklungel in Den Haag zo'n slechte naam ge kregen, niemand wil nog op zo'n lijst komen staan. En hoewel ik het raadslidmaatschap aan iede re idealist kan aanbevelen; erg veel te bieden heb je als kleine gemeente niet. Ter vergelijking: Een raadslid in Rotterdam krijgt maandelijks 1200 euro netto, en in Noord-Beveland ruim 170 euro." Voor dat geld moeten raadsleden in kleine ge meenten over evenveel beleid sterreinen beslissen als hun col lega's in de metropool. Ze heb ben veel meer werk omdat ze met veel minder in hele kleine fracties besturen. „Maar daar staat tegenover dat het uitda gend en inspirerend is in Noord-Beveland. En dat maakt een heleboel goed." door Frank Balkenende GOES - Respect voor de witte stok. Dat was gisteren het doel van een Europese actiedag om aandacht te vragen voor blinden en slechtzienden in het verkeer. Vooral fietsers lijken steeds minder reke ning met hen te houden. Daarom gingen in Goes leden van de Nederlandse Vereni ging voor Blinden en Slechtzienden de straat op om respect af te dwingen. De aftrap werd gegeven op de zebra van het kruispunt Westwal/Middelburgse- straat. Wethouder M. 't Hart liet zich blinddoeken en stak onder begeleiding van E. Visser van Visio Goes, een instel ling voor revalidatie van blinden en slechtzienden, na het horen van de ratel van het verkeerslicht de straat over. Hij merkte hoe gedesoriënteerd je bent als je niets ziet. Als dan ook nog fietsers langs je heen razen, ben je al snel de weg kwijt. J. Dingemanse van Visio Goes is visueel gehandicapt en maakt het dagelijks mee. „Op dit kruispunt mogen fietsers die rechtsaf willen, gewoon doorrijden. Dat gebeurt helaas ook als ik oversteek, ter wijl ze volgens de verkeersregels moeten stoppen als ik mijn witte stok met twee rode banden voor me houd. Als je dan tussen de fietsers raakt, kun je geen kant Blindenstokken en zebrapaden mogen maar weinig baten, menen de Goese blinden: auto's en fietsen razen soms akelig dicht langs hen als ze proberen de straat over te steken. foto Willem Mieras meer op. Het gebeurt trouwens ook dat automobilisten nog even langs je heen schieten. Zij beseffen niet dat een visueel gehandicapte daar enorm van schrikt. Na een paar van dit soort ervaringen durft die gewoon niet meer de straat op en verliest hij zijn zelfstandigheid." In koppeltjes namen de in gele T-shirts gehulde actievoerders gisteren de proef op de som. Ze staken voortdurend over op zebra's waar weggebruikei's dikwijls verzuimen rekening met ze te houden. De oversteek aan de Middelburgsestraat ter hoogte van het Kolveniershof is zo'n berucht punt, evenals de rotonde bij de Piet Heinstraat en de zebra's bij het NS-station. De actievoerders probeerden in gesprek te komen met passanten. Tijdens de actie werd de gele brigade zelden in de proble men gebracht, maar dat kwam ook door dat politieagenten bij verschillende ze bra's op een afstandje toekeken. De vier agenten besloten wegmisbruikers deze keer alleen toe te spreken en het bonnen boekje op zak te houden. De actievoerders vroegen ook aandacht voor de inrichting van kruispunten. Vaak voldoen ze aan de eisen van rolstoe lers, maar zijn ze verwarrend voor blin den en slechtzienden. Zo ligt er een gelei- destrook in de trottoirrand op de krui sing Westwal/Middelburgsestraat, die niet haaks, maar schuin op de zebra staat. Een blinde kan daardoor snel van de zebra afdwalen. Wethouder 't Hart stelde de groep actievoerders voor eens met een verkeersdeskundige van de ge meente een rondgang door de stad te ma ken om knelpunten aan te wijzen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De Vlissingse scholengemeenschap Schelde mond wil een halt toeroepen aan msn'en en misbruik van internet. Daarvoor stelt de school een toezichthouder aan, die erop let dat de leerlin gen onder lestijd werken aan hun lessen en niet te veel tijd kwijt zijn aan chatten, surfen en spelletjes doen. Directeur H. van Arenthals: „Zonder overdreven bescher mend te willen zijn, moeten we wel erkennen dat internet een krachtig medium is." De toezichthouder zal ook ge le en rode kaarten uitdelen, als de leerlingen op misbruik worden betrapt, waarna een sanctie volgt. Via een soort moedercomputer houdt de toezichthouder in de gaten welke sites de leerlingen be zoeken. Niet onderschatten Van Arenthals heeft onlangs ook ouders erop gewezen dat de invloed van het medium niet moet worden onderschat. Een school kan bovendien al lerlei regels opstellen, maar kinderen chatten of e-mailen meestal van huis uit. „We denken dat een ruzie tus sen kinderen nogal eens ont staat door e-mail contact of door msn'en. Die ruzie kan dus 's avonds begonnen zijn, maar nemen ze mee naar school. Dat merken we steeds vaker." Jongeren chatten gemakke lijk en veel. Volgens Van Arenthals schuilt het gsva» erin dat jongeren zich meer vrijheden permitter® als ze chatten. dan wanneer ze tegenover elkaar staan Daardoor kunnen gemakke lijk onenigheden en mist» standen ontstaan. „En kinde ren kunnen elkaar op een s4 tiele manier intimideren. Pg. ten dus. Achter de computer durven ze vaak veel." Internet-protocol Scheldemond is niet de enige school die maatregelen *3 treffen tegen misbruik van in ternet. Veel scholen m het land zijn bezig om een soor internet-protocol te ontwikt len. „Door goede regels te sté len, kunnen internet of nieuwe media meerwaard; hebben." De directeur zegt dat de nieu we media 'natuurlijk bij des tijd horen en dat er ook ge- bruik van gemaakt moet wor den'. „We hebben bijvoor beeld lessen gegeven waard: we meetings hebben nage^ speeld. Daarbij horen chatses- sies en werden er ooi webcams gebruikt. Maar het uitgangspunt is dat we go« met internet om mooier gaan." Hij vindt dat ee school een veilige omgeving voor de leerlingen moet zijn „Mij zul je niet horen zeggen, dat ze van pesten juist hare worden. Dat gaat te ver. We moeten ze beschermen, zon der jongeren te betuttelen. On der goede omstandigheden kunnen we onze leerlingen ei gen verantwoordelijkheid bij brengen." tfacatu KAT. 1 BINNEN- EN BUITENLANDS NIEUWS KAT. 2 ZEELAND KAT. 3 600 JAAR GOES KAT. 4 REPORTAGE KAT. 5 WONEN KAT. 6 TRENDS JONG KAT. 7 REIZEN Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr. Functie: Bedrijf: kat.nr. pag.nr, Administratief medewerker Engiplast 6 W16 Medew. adm. organisatie/int. beheersing ZorgSaam 6 W16 Slaapadviseur Woonboulevard Poortvliet 6 WI6 Airconditioningmonteur Glerum Koel- en Klimaottech. 7 W27 Medew. control Zeeland Seaports 1 11 Sportinstructeurs Take Care 1 6 Asbestsaneerders/slopers Sagro 6 W16 Medew. finontiele administratie Landal GreenParks 7 W27 Stukadoor Tbissen 1 11 Autohersteller Autoschade Sturm 6 W16 Medew. marketing ondersteuning Zeeland Seaports 1 11 Tondartsassistent Tandartsenpr. Dentil Point 7 mi Commercieel assistent De Hypotheker 7 W27 Orthopedagoog/psycholoog Auris (De Kring) 7 W27 Topverkopers Hogazon 1 6 Commissieleden Gem. Vlissingen 2 20 P 0 adviseur Gem. Kapelle I 6 Trade- S Marketanalist Delta 7 W27 Docent Wiskunde K.S.E. 7 W27 Personeelsfunctionaris ZorgSaam 6 W16 Vakman schilderwerk Woningstichting Walcheren 6 WIJ Elektromonleur Glerum Koel- en Klimoattech. 7 W27 Projectleider ontwikkeling en realisatie Zeelond Seaports 1 11 Verkopers Raab kartber 6 WIJ Grondwerkers Sagro 6 W16 Projectmanager Marsaki 7 W27 Voorbewerker/spuiter Autoschade Sturm 6 WIJ Management assistent Logus 1 11 Regiomanager delta Hiswa 6 W16 J2E323 keuring pers. auto excl. afmeldkosten excl. 3-gas- en dieselroetmeting BORSSELE, Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8, Telefoon 0113 - 35 15 51 Dijkwelstraat 59, Telefoon 0113 - 34 13 15 Karreveld 4, Telefoon 0118 - 55 19 91 Herculesweg 12a, Telefoon 0118 - 62 76 80 Vrouwenpolderseweg 75, Telefoon 0118 - 59 15 24 WISSENKERKE, Autobedrijf de Moor Oostvoorstraat 23, Telefoon 0113 - 37 12 10 tf'iiii i.i.iij.ijiuuuijwi IBOVAfi NATIONAAL FONDS KINDERHULP Brinkpoortstraat 32, 7411 HS Deventer, tjèl.: 0570 - 611 899, fax: 0570 - 645 602 Internee www.kinderhulp.nl! e-mail: info@kinderhulp.nl GIRO DEVENTER VOOR KINDEREN MET MINDER KANSEN kinder postzegels Met uui geld steunt u kinderen in binnen- en buitenland. WWW. Kijk op .kinderpostzegels.nl uoor kinderen door kinderen Het aantal kinderen met astma is in de afgelopen tien jaar verdubbeld. Eén op de tien kinderen heeft astma. Hiermee is astma de meest voorkomende chronische ziekte onder kinderen. Het Astma Fonds komt op voor deze kinderen door onderzoek, voorlichting, zorgverbetering en vraagt aandacht voor kinderen met astma. www.astmafonds.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 64