Burger Borsele ziet lasten dalen PZC PZC Ik kan wel wat anders doen met m'n geld Het is niet meer alleen zieltjes winnen Dierenbescherming vangt zwerfkatten Schouwse Westhoek afschaffing deel ozb kan honderden euro's per jaar schelen ,15 15 oktober bolle buikendag op neeltje jans met lezing en signeren door daphne deckers zie www.neeltjejans.nl zaterdag 15 oktober 2005 frtfHnrmpn van der Werf üEINKENSZAND - De goed «utts-boodschap van het kabi- „l-Balkenende met prinsjesdag wft zijn weerklank gevonden a de ontwerp-begroting 2006 nn de gemeente Borsele. Inwo- «svui Borsele hoeven in 2006 (d minder onroerendzaakbe- jtting te betalen. K rijksoverheid heeft het ge- versdeel van de gemeentelij- onroerendzaakbelasting 2b) afgeschaft. Zowel huur- bs als eigenaren van wonin- profiteren van de afschaf- „Wie in een woning met sozb-waarde van 190.000 eu- jjroont. betaalt straks 168 eu- i minder", aldus wethouder [Yennue-Vermue (CDA, finan- sal ozb blijft wel bestaan voor et eigendomsdeel: dat geldt is alleen voor huiseigenaren, ssele verhoogt dat ozb-tarief 2006 met 1,25 procent, wat _ior de denkbeeldige eigenaar Been huis van 190 000 euro eerkomt op twee euro extra, timet al gaat die woningbezit- er dus 166 euro op vooruit", 1 Vermue-Vermue, „om- ozb-gebruikersdeel ver- ;eel gemeenten gaat dit voor- si enigszins verloren door een ïhoging van de afvalstoffen- iffing. In Borsele gebeurt dat et Het Borselse college van B c w wil het tarief voor het op alen van huisvuil gelijkhou- orsele kan de tariefstijgingen binnen de perken hou- luto tegen boom BIANCHEMENT - Op de rovinciale Weg bij Retranche- ent is gisterenochtend rond thl uur een 33-jarige automobi- «e uit Breskens tegen een oom gereden. Zij kwam uit de ihting van Sluis en raakte in 1 bocht, vermoedelijk door wegdek, in een slip. Ze akte voor zover bekend niet De auto werd vernield. entoonstelling eramiste in iekenhuis Goes DES Keramiste C'ock Hazela- ■Franken uit Borssele houdt 14 december in het Ooster- wldeziekenhuis in Goes een positie. 't werk van Hazelager-Fran- en bestaat voornamelijk uit mdgemaakte holle en bolle ormen, die door middel van het ollen van klei zijn opgebouwd, bakt haar keramiek op een •eciale manier, in een zaagsel- ren, waardoor op het aarde- eik aparte kleurschakeringen ütstaan. tentoonstelling van Hazela- i-Franken in het Oosterschel- ïziekenhuis in Goes is te vin- in de centrale hal op de eer- verdieping. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 AA GOES Tel: 0113-315670 fa* 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) tojrid Huibers Mieke van der Jagt Comelleke Blok RobPaardekam koen de Vries (sport) "armen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 *0 AA goes Te|: (01131315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'NTERNET "ww.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl den, omdat de rijksoverheid de afschaffing van het gebruikers deel van de ozb volgend jaar nog volledig vergoedt én omdat Borsele een flinke spaarpot heeft. Niet minder dan 7,7 mil joen zit daarin, een bedrag waar op grotere gemeenten als Vlissin- gen, Goes en Middelburg jaloers kunnen zijn. Dat de gemeente Borsele zo goed boert, is mede te danken aan het deel van het Sloe dat op haar grondgebied ligt. De bedrij ven die daar zijn gevestigd, leve ren onroerendzaakbelasting op. En bij nieuwbouw of uitbrei ding kan de gemeente bouwle- ges innen. In dat verband juicht wethouder Vermue-Vermue het toe dat de Vlaamse firma Sea-In- vest aan de Scaldiahaven komt. Deze week is dat bekend gewor den. Vermue-Vermue hoopt op meer van zulke 'meevallers'. Dat kan wel eens betekenen dat de voor genomen verhoging van het ozb- tarief met 1,5 procent in 2008 en 2009 kan worden beperkt. Die verhoging wordt al in de begro ting 2006 aangekondigd, omdat er een duidelijke bestemming voor is: de basisscholen in Bors sele. Om in alle kernen van de gemeente een basisschool te kun nen behouden, krijgt de reforma torische Kerstenschool in Bors sele nieuwbouw en verhuist de openbare basisschool naar het 'oude' pand van de Kersten- school. Waas Wethouder Vermue-Vermue is tevreden over de ontwerp-begro ting van volgend jaar, met dank aan het kabinet-Balkenende. Al plaatst ze ook enkele kritische kanttekeningen. Zij had liever gehad dat de ozb helemaal was afgeschaft. „Dat zou ons veel in- ningskosten schelen." Ook is zij niet te spreken over de waas die bestaat rond de gevolgen van al lerlei ingrepen van Den Haag in de komende jaren. Zij noemt als voorbeeld de wet maatschappe lijke ontwikkeling (wmo) waar mee veel zorgtaken bij gemeen ten komen, maar waarvan de in voeringsdatum nog duister is. „In de vier jaar dat ik hier zit, is nog niet zoveel onduidelijk ge weest." De wijzer op de rollerbank bij een bromfietscontrole aan de Molendijk in Yerseke slaat uit naar 1,4 kilowatt: zeventig euro boete. door Harmen van der Werf GOES - Ze hebben er wel een beetje lol in, de agenten die op een zonnige herfst dag aan de Molendijk bij Yerseke staan. Het loopt tegen het einde van de mid dag, een ideale tijd voor een bromfiets controle. De rollerbank staat gereed. Twee agenten in een politieauto en een motoragent zijn uitgewaaierd over Yer seke en omgeving. Het is hun taak om bromfietsers op te snorren en vriende lijk doch dringend te verzoeken mee te komen. Het eerste 'slachtoffer' is een oudere Yersekenaar op een iets jongere Kreid- ler. Sigaret in de mond, stoppelbaard. „M'n brommer wil niet meer zo goed starten", zegt hij voor de zekerheid. „Ik heb er nooit niks aan gedaan." Het is te merken. Pas na enkele pogingen lukt het de Kreidler op de rollerbank aan de praat te krijgen. Het apparaat stinkt be hoorlijk en - zoals wel te verwachten was - het vermogen van het oude beest je blijft binnen de wettelijk grens van 0,5 kilowatt. De Yersekenaar moet ook nog blazen en mag daarna zijn weg ver volgen. Hijzelf en zijn Kreidler zijn in orde. Druk is het niet. Brommerrijdend Yerse ke lijkt gewaarschuwd. De tamtam van de mobiele telefoon heeft vast en zeker zijn werk gedaan. De politie mag al ja ren bijna geen opgevoerde brommers of scooters in beslag nemen. „Dat werd te tijdrovend", meldt de Goese hoofdagent Hans van den Bergen. Wie op een brom mer of scooter wil rondscheuren, wordt nu in zijn portemonnee gepakt. En dat kan keer op keer gebeuren. Waarschuwen kan dus geen kwaad, ze ker omdat de politie in de Oosterschel- deregio sinds kort nog iets anders ach ter de hand heeft dan bekeuringen. Van den Bergen heeft in het kader van zijn opleiding tot brigadier een bromfiets project opgezet. Het hart van zijn pro ject is een recidive-regeling. Wie drie keer fors over de schreef gaat, ziet zijn brommer of scooter nooit meer terug. Over en uit Maar dan moet er nogal wat gebeurd zijn. Iemand komt in de recidive-rege ling als zijn brommer een vermogen heeft van meer dan twee kilowatt, een geluid van meer dan 101 decibel produ ceert en/of niet verzekerd is. Loopt hij een tweede keer tegen de lamp, dan wordt zijn brommer 'onder voorwaarde in beslag genomen'. Van den Bergen: „Binnen een maand moet dan alles in originele staat zijn." Gaat het een derde keer fout, dan is het over en uit en volgt onherroepelijk inbeslagname. Dreiging Veel bromfietsers zijn nog niet in de re geling terechtgekomen. Slechts een handjevol heeft een voorwaardelijke in beslagname aan zijn broek gekregen. En niet één brommer of scooter is tot nu toe voorgoed van de weg gehaald. „De meesten passen hun brommer of scooter na de eerste keer aan", is de indruk van Van den Bergen. „De bekeuringen én de dreiging van inbeslagname zetten men sen aan het denken." Dat de redicive-regeling weinig hoeft te worden toegepast, is ook wel logisch. Al leen de stoerste snelheidsduivels zullen erin verzeild raken. De lat ligt behoor lijk hoog. Je haalt niet zomaar een ver mogen van twee kilowatt, dat goed is voor een snelheid van zo'n honderd kilo meter per uur. Ter vergelijking: de offi ciële maximumsnelheid voor brommers foto Mechteld Jansen is binnen de bebouwde kom dertig kilo meter per uur, daarbuiten veertig kilo meter en de technische maximumsnel heid is vijftig. Terug naar Yerseke, naar de rollerbank bij de bromfietscontrole. Een tweede klant, overduidelijk een Feyenoord-fan, dient zich aan. Op weg van zijn werk naar huis is hij door een motoragent achterhaald op zijn Firefox-scooter. Hij is zich van geen kwaad bewust en kijkt nieuwsgierig toe hoe ver de wijzer op de rollerbank uitslaat. „Het komt nogal eens voor dat ze er een snelheidsbegrenzer op zetten", zegt Van den Bergen. „Bij een controle schakelen ze die in. Het is dan aan ons om uit te vogelen of er zo'n ding op zit." Op de Firefox-scooter zit geen begren zer. Op vol vermogen haalt die 1,4 kilo watt. Een politieagent kijkt op een ta bel. „Die kan dus bijna zeventig kilome ter per uur." De berijder doet alsof die niet weet wat hij hoort. „Ik heb 'm nog maar net. Ik wist niet eens dat die zo hard kon." Echt niet? „Nee joh, ik ben veel te oud om hard te rijden." Zesentwintig jaar blijkt hij te zijn. Schrikken doet hij pas van de boete: 70 euro. „Ik kan wel wat anders met m'n geld doen. Feyenoord is een dure hobby." Door Cornelleke Blok GOES - Gekleurde bloemen en palmbomen geven de rooms-ka- tholieke Grote of Maria Magda- lenakerk in Goes dit weekend een exotisch tintje. De Paro chiële Missiewerkgroep van de kerk, die Zeeuwse missionaris sen in Afrika steunt, viert haar dertigjarig jubileum. R. de Koster, penningmeester, is vanaf het begin bij de missie werkgroep betrokken. P. van den Dries, die de werkgroep heeft opgericht, belde hem der tig jaar geleden, omdat zijn broer missiewerk deed op Suma tra, in Indonesië. „We zijn be gonnen met het steunen van de familieleden van mensen uit de parochie. Die deden missiewerk in Afrika en Azië." Het werk van de missionarissen bestond toen hoofdzakelijk uit het over brengen van het geloof, onder wijs en ziekenverzorging. In de loop van de jaren is er wel het een en ander veranderd: som mige paters zijn gestopt met hun missiewerk en andere zijn inmiddels overleden. Op dit mo ment steunt de missiewerk groep, die uit negen leden be staat, vijf paters in Kenia, Tan zania, en Ghana. De missiewer kers hebben allemaal Zeeuwse roots. Naast de komst van nieu we paters, is ook het doel van het missiewerk anders gewor den. Waar de missiewerkers vroeger vooral probeerden om mensen te bekeren tot het katho lieke geloof, ligt de nadruk nu veel meer op maatschappelijke vorming en ontwikkeling. „Toen was het echt zieltjes win nen", zegt F. Govers, al vijfen twintig jaar lid van de missie werkgroep Pater P. Buijsrogge in Tanzania vangt bijvoorbeeld straatkinde ren op en leert ze timmeren, met selen en dieren verzorgen. Mis sionaris W. Kouijzer heeft in een dorp in Ghana een dam ge bouwd, om de bewoners aan schoon drinkwater te helpen. M. Rijk, die missiewerk doet in Ke nia, richt zich wel hoofdzakelijk op het geloof: hij heeft inmid dels acht kerken gebouwd. De werkgroep onderhoudt con tact met de missionarissen en steunt ze financieel. „We krij gen geld van donateurs en we or ganiseren elk jaar een kerst markt, waarvan de opbrengst naar Afrika gaat", aldus De Kos ter. Daarnaast sponsort de Ka tholieke Bond voor Ouderen ie der jaar een andere missionaris. Ter ere van het dertigjarig jubi leum van de missiewerkgroep staat de dienst in de Maria Mag- dalenakerk van aanstaande zon dag volledig in het teken van Afrika. Tijdens de dienst zal on der andere het All Saints Choir uit Amsterdam optreden. „Dat was een tip van pater Kouijzer. Het is een koor met mensen uit Ghana. Ze zijn verbonden aan het Afrikahuis in Amsterdam", vertelt De Koster. Om een Afrikaans gevoel te creë ren, hebben de leden van de mis siewerkgroep de kerk versierd met kleurige bloemen en palm bomen. Daarnaast is er een klei ne tentoonstelling met foto's en informatie over het missiewerk. Parochiële Missie werkgroep in Goes bestaat dertig jaar Rillander krijgt werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 32-jarige inwoner van Rilland voor valsheid in geschrifte tot zestig uur werkstraf en vier maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De Rillander werd naast valsheid in geschrifte ook verweten dat hij 25 oktober vorig jaar in Middelburg zou zijn doorgereden nadat hij met zijn auto een andere auto had aangereden. Het schadeformulier had de man ver valst door het kenteken van een ander voertuig op te ge ven. De politierechter oordeelde verder dat de Rillander de gedupeerde een schadevergoeding van 823 euro moest betalen. Doe-het-zelver mag uitbreiden NIEUWERKERK - Doe-het-zelf-zaak Doeland in Nieu- werkerk mag uitbreiden als het aan het college van burge meester en wethouders ligt. Het college heeft besloten mee te werken aan een bestemmingsplanwijziging. In eer ste instantie wilde het college niet meewerken, maar na bezwaar van de eigenaar van de winkel is het college van mening veranderd. Het bedrijf aan de Rijksweg zit nog maar kort in Nieuwerkerk. Daarvoor was het gevestigd in Oosterland, maar was daar uit zijn jasje gegroeid. Rijverbod voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 50-jarige inwoner van Seroos- kerke (W) voor dronken rijden conform de eis anderhalf jaar rijontzegging, 35 uur werkstraf en 700 euro boete op gelegd. De Walcherse drankrijder blies een bijzonder hoog alcoholgehalte van 1285 microgram: bijna zes keer zoveel alcohol als is toegestaan. De man nam op 21 juli in zijn woonplaats een bocht te ruim en schampte een tegen ligger. „Dat is meegevallen, want met zo'n promillage had u iemand te pletter kunnen rijden", zei de politierech ter. Voordat de man in zijn auto stapte zei hij een fles wodka en een blikje bier te hebben gedronken. De ver dachte zocht meteen contact met zijn huisarts en is onder behandeling bij Emergis om van zijn alcoholverslaving af te geraken. Hij zat wel in zijn maag met de (forse) rijont zegging, maar de rechter meende dat bij een dergelijk gi gantisch alcoholgehalte een langdurige rijontzegging past om een signaal naar de samenleving te laten uitgaan. Jongens aangehouden voor geweld MIDDELBURG - De politie heeft vijf jongens aangehou den voor de mishandeling van drie andere jongens op de Hogelandseweg in Middelburg. De verdachten, vijftien en zestien jaar oud, hebben be kend. De mishandeling vond plaats in de nacht van zater dag 24 op zondag 25 september. Drie jongens fietsen naar huis na een avondje stappen. Ze werden ingehaald door een ander groepje, dat ze dwong om van hun fiets te stap pen. Ze werden geslagen en hun fietssleutels werden in de sloot gegooid. Eén van de slachtoffers, een zeventienjari ge jongen, moest naar de huisartsenpost omdat hij ge wond raakte aan zijn gezicht. De verdachten uit Middel burg, Oost-Souburg en de gemeente Veere zijn in de afge lopen week aangehouden. Gisteren zijn ze voorgeleid bij de rechter commissaris. Die bepaalde dat vier van de vijf jongens vast moeten blijven zitten in het huis van bewa ring. Meer aanhoudingen worden niet uitgesloten. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De dierenbescherming Noord- en Midden-Zeeland is een actie be gonnen om zwerfkatten te cas treren of steriliseren. Met name in de Westhoek op Schouwen- Duiveland zwerven grote groe pen katten rond. Volgens Staats bosbeheer gaat het om honder den dieren. De katten zwerven rond bij cam pings, bungalowparken en op plaatsen waar voor hen gemak kelijk voedsel te vinden is zoals bij restaurants. Sinds 2000 is hun populatie flink gegroeid, vertelt boswachter D. Fluijt. „Tot die tijd werd er gejaagd en werden er ook wel katten dood geschoten, maar nu gebeurt er niets meer." Het gevolg is dat de populatie zwervers ieder jaar stijgt. Kat ten jongen meerdere keren per jaar en een groot deel daarvan kan overleven omdat er voldoen de voedsel te vinden is. „Mensen voeren de dieren en ik kan me dat wel voorstellen", zegt I. Zweedijk van de dierenbe scherming Noord- en Midden- Zeeland. „Ik kan me voorstellen dat het heel akelig is om te zien dat een beest honger heeft. Het is wel zo dat je daarmee de zwerfkatten in stand houdt, maar om nu te zeggen dat je dat niet meer moet doen..." Vakantiegangers Veel zwerfkatten zijn afkomstig van vakantiegangers, vertelt Zweedijk. „Er zijn altijd men sen die een kat meenemen. Zo'n beest ontsnapt en kent de omge ving niet en kan de weg niet te rugvinden. Dan worden er ook nog katten gedumpt. Mensen zien katten lopen en denken 'die van mij kan er ook wel bij'. De dierenbescherming bekommert zich inmiddels om de grote groe pen katten. Onder het motto 'Miep wil geen moeder meer zijn, help haar' hebben alle in woners van Schouwen-Duive- land een brief gehad waarin om geld gevraagd wordt. Met het geld kunnen zwerfkatten gesteri liseerd of gecastreerd worden om te voorkomen dat ze weer jongen krijgen. „We vangen de katten in vangkooien. Dan gaan ze naar de dierenarts en vervol gens een paar dagen naar het asiel om bij te komen. Als de kat ten nog sociaal genoeg zijn, blij ven ze daar en kunnen ze naar een nieuw baasje. Als de katten erg verwilderd zijn, worden ze op de vangplek teruggezet. Daar over worden afspraken gemaakt met de eigenaren van de cam pings of bungalowparken en de beesten worden daarna ook in de gaten gehouden." Inslapen De katten laten inslapen is vol gens Zweedijk geen optie. „Dat vinden we onzinnig Gezonde dieren laat je niet inslapen. Bo vendien heeft terugzetten als voordeel dat je een populatie in stand houdt en op die manier ko men er geen nieuwe grote groe pen bij." Het lijkt erop dat de actie van de dierenbescherming voorals nog het enige is wat gedaan wordt om de populatie in toom te houden. Staatsbosbeheer vangt geen katten meer en ook de gemeente heeft in deze geen taak. „We hebben geen juridi sche verantwoordelijkheid om iets te doen omdat het om die ren zonder eigenaar gaat", legt A. Fransen van de gemeente uit. „Voor ons is geen verantwoorde lijkheid weggelegd." (Advertentie) Leden van de missiegroep richten in de kerk een expositie in. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 63