>zc ft WSW'ers behouden hun baan Van oude hoeve tot grote vlindertuin Kokkelsector vindt compensatie minister te laag POLDERDIJK Opluchting bij sociale werkplaatsen nu herkeuringen van tafel zijn lennepteler loort hogere traf eisen www.familievermaak.nl j Contact |8jlt,ie; 0113-3*5649 SS'tlieSpic.nl ris31,4460 AA Goes irtuntie-exploitatie. en Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; laai: 020-4562500. Ldag 15 oktober 2005 GEVELVERFRAAÜNG ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissinqsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 raTÏTiTHTl Frank Balkenende 0£5 Honderden werkne- R in de sociale werkplaatsen Zeeland halen opgelucht i. Staatssecretaris Van 'van Sociale Zaken neemt jin plan om hen te laten herkeu- 't terug- Dat voornemen zorg- TOor grote onrust op de werk- r. Mensen vreesden hun i te verliezen. ■eer druk van de Tweede Ka- haalde Van Hoof donder en van de angels uit zijn ïvormingsplan voor de socia- «rkvoorziening: de herkeu- Bj van mensen die al voor 98 in een sociale werkplaats rken, maar volgens de nieu- selectiecntena daar zouden oeten vertrekken. Van Hoof iice werknemers die sociaal vaardig zijn, maar verder handicap hebben, opnieuw •en beoordelen. Dat gold ook r WAO'ers op de werkvloer minder dan tachtig procent badsongeschikt zijn. sociale werkplaatsen in Zee- «i hebben zich met hand en id tegen de herkeuringen ver en gezamenlijk gelobbyd in Haag. Ze vonden het on- chtvaardig dat werknemers soms al twintig jaar een be- hermde, vertrouwde werkplek bben, worden gedwongen hun i te zoeken op de arbeids- rkt. Daar hebben ze minima- onsen op een baan, waar- r het gros in de bijstand zou landen. sociale werkplaatsen vonden daarnaast onbehoorlijk dat oude doelgroep opnieuw zou orden gekeurd, terwijl in 1998 beloofd dat dat niet meer zou irNiels Juist Een opgeluchte directeur A. Leenhouts van de sociale werkplaats Betho (Bevelanden en Tholen) constateert dat de lobby heeft gewerkt. Bij de Betho liepen zestig tot zeventig van de 480 werknemers gevaar. „Ik ben blij voor onze mensen. Ze waren ongerust en spraken me aan of belden me thuis. We hebben al donderdagavond ie dereen op de hoogte gesteld van het goede nieuws. Er gaat nu een golf van opluchting door het bedrijf." Ook bij Lété in Middel burg is de stemming in majeur. Hoeveel van de bijna zevenhon derd werknemers (445 in de so ciale werkvoorziening, 160 bij het Administratief Dienstencen trum Zeeland) in de gevarenzo ne zaten, kan J. Rijk. manager stafdiensten niet zeggen. „We zijn in elk geval blij dat dit on derdeel van het hervormings plan van tafel is. Voor onze werknemers, maar ook voor het bedrijf. Die herkeuringen waren voor ons misschien wel de dood steek geweest, omdat je werkne mers met een behoorlijke ver diencapaciteit ziet vertrekken en je mensen terugkrijgt die wei nig productiviteit leveren." Van Hoof wil namelijk WSW- werknemers (Wet Sociale Werk voorziening) strenger selecte ren. Een beschermde werkplek moet straks alleen beschikbaar zijn voor mensen die nooit uit zicht zullen krijgen op een gewo ne baan. De staatssecretaris denkt zo de lange wachtlijsten voor de sociale werkplaatsen korter te maken. Directeur F. Dieleman van WSW-bedrijf De Zuidhoek in Zierikzee maakt zich zorgen over de nieuwe selectiecriteria. „Als wij alleen mensen mogen aannemen die nauwelijks iets produceren, zit je als sociale werkvoorziening in een sterf huisconstructie. Ook dit is een pijnpunt in het hervormings plan van Van Hoof. We hebben dan nu de slag op het terrein van de herkeuringen gewonnen, maar de strijd is nog niet gestre den." Ook bij de De Zuidhoek heerst onder werknemers angst voor een herkeuring. Zo'n dertig pro cent van de 240 werknemers kwam daarvoor in aanmerking. Het gros is vrijdag nog niet op de hoogte van het goede nieuws. „Vrijdagmiddag is het altijd rus tig. Maandag zullen we iedereen in het bedrijf informeren." HAAG - Dat hij hennep d geteeld, wilde de 58-jarige ruininger die gisteren bij het [rechtshof in Den Haag terecht - nd, nog wel toegeven. Maar beschuldiging dat hij deel ld uitgemaakt van een crimine- organisatie, ging hem een lap te ver. Daarom was hij in iger beroep gegaan tegen het onnis van de rechtbank in Mid- ilburg. Die veroordeelde hem anderhalf jaar gevangenis- raf. verdachte was volgens het Kr.baar Ministerie betrokken drie hennepkwekerijen, ge- siigd in Middelburg, Vlissin- nenYerseke. ie laatste kwekerij was geves- guwop zijn eigen bedrijfster- Deman had een kuikenfok- fej en hoopte met de hennep zakcentje bij te verdienen, zrom had hij samen met vier dere mannen de kwekerijen S®t. De kwekerij op zijn ei- terrein was gevestigd in een [ds die hij zorgvuldig met stro- aan het zicht had ontrok- «arnaast kweekte de verdach- nermep in het open veld. firdaarmee had de man, naar zeggen, geen slechte bedoe ken. Die hennep zou slechts t landbouwdoeleinden zijn 'ekt. „Anders had ik het dijk met zo open en bloot ®Sezetzo verklaarde de ver- finig bemoeienis had naar eigen zeggen zichzelf weinig dagelijkse be- eierussen met de drie illegale brijen. Hij had ze slechts een deel voorgefinancierd Png af en toe langs om te hei- Dat er voor de kwekerij in eigen loods illegaal stroom afgetapt, zou de verdachte a eigen zeggen niet hebben «eten. 'aanklager bij het hof was «er overtuigd van de schuld a de verdachte en vond de I k oorspronkelijk door de bank was opgelegd te laag. eer omdat de man al eerder t- veroordeeld voor het telen hennep. Daarom eiste de '"dager tweeënhalf jaar ge- kenisstraf waarvan een half |r voorwaardelijk. 1 hof doet over twee weken «spraak. Johan en Colinda Antes in de vlindertuin die 25 jaar geleden alleen nog maar in het hoofd van Johan bestond, maar inmiddels bijna precies zo is als de familie het graag zou zien. foto Willem Mieras door Rob Paardekam GOES - Een kwart eeuw geleden verruil den Johan Antes en zijn gezin hun wo ning in een drukke Bergse straat voor een onbewoonbaar verklaarde hoeve in Langeweegje. Het ging hem vooral om de grond, want toen al zag Antes daar in zijn gedachten een mooie vlindertuin staan. Zijn droom is 25 jaar later bijna voltooid. Colinda Antes was acht jaar oud toen het gezin van Bergen op Zoom naar Lange weegje verhuisde. Haar vader Johan had een eigen slagerij in Goes en wilde wat dichterbij zijn werk wonen. „Ik vond de verhuizing toen echt niet zo leuk", herin nert Colinda zich. „Van Bergen naar Lan geweegje. Dat is geen kleine stap. Kwam ik hier opeens in een klasje van acht kin deren. Dat was een hele rare ervaring." Kort na de verhuizing van het gezin An tes kwam de vader van Johan - de opa van Colinda, dus - met zaailingen van een berkenboom aanzetten. Hij had die gevonden in de tuin van het Brabantse klooster waar hij toen tuinman was en plantte ze in de Zeeuwse kleigrond. Colinda: „Feitelijk is dat het echte begin van de Berkenhof geweest." Die Berkenhof is in de loop der jaren uit gegroeid tot een grote vlinder- en sier- tuin, die op topdagen wel vijf- tot zeshon derd bezoekers trekt. Slagerij Johan Antes heeft zijn slagerij negen jaar geleden verkocht om zich helemaal op zijn levenswerk te kunnen richten. Zijn zoon - die in Zeeland is geboren - verzorgt het horecagedeelte van De Ber kenhof en ook dochter Colinda verzet veel werk voor de vlindertuin. Pas nog was ze in Duitsland voor een grote confe rentie van eigenaren van zulke tuinen. „Mijn Engels is niet om over naar huis te schrijven", zegt Johan Antes. „Dus daar stuur ik m'n dochter meestal heen." Waterval De afgelopen jaren is de Berkenhof uitge breid en vernieuwd. Zo werd afgelopen Pinksteren nog een fraaie waterval ge opend. Antes deed het idee ervoor op in Costa Rica. Momenteel wordt hard ge werkt aan fraaie entree en een nieuwe kas. Daarin komt onder meer een educa tieve ruimte, waar bezoekers het een en ander over vlinders kunnen leren. De uit- door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelsector is teleurgesteld over het bedrag dat minister Veerman van Land bouw wil uittrekken om de be drijven te compenseren voor de stopzetting van de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee begin dit jaar. Veerman wil met netto 70.6 mil joen euro over de brug komen, terwijl de onafhankelijke com- missie-Maljers hem juli dit jaar adviseerde netto 94,5 miljoen be schikbaar te stellen. Het kabinet heeft gisteren beslo ten het advies van de commis sie-Mal jers niet volledig op te volgen. „Een forse tegenvaller", reageerde voorzitter G. Braks van de producentenorganisatie voor de kokkelsector direct. Hij wees erop dat de commissie-Mal- jers met eensluidend advies was gekomen. Minister Veerman heeft alles nog eens laten doorre kenen en is tot de conclusie dat er bijvoorbeeld niet moet wor den uitgegaan van een jaarlijkse oogst van 4000 ton kokkelvlees, maar 3000 ton. Hij heeft daarin laten meewegen dat vergunnin gen over de afgelopen jaren na derhand door de Raad van State zijn vernietigd. Of de kokkelsector iets gaat on dernemen tegen het kabinetsbe sluit, durfde Braks nog niet te zeggen. Maandag wordt daar in de producentenorganisatie over gesproken, maar, liet secretaris Plan nieuwe Postweg in Lewedorp LEWEDORP - De gemeente Borsele begint binnenkort met de voorbereiding van een plan voor de reconstructie van de Postweg door Lewedorp. De Postweg, die tot 1970 deel uitmaakte van de doorgaan de weg Goes-Middelburg, moet een dertig-kilometerzone worden, is het idee, en zo mogelijk ruimte gaan bieden aan een nieuw hart voor Lewedorp. Zo leeft de gedachte om op de plek van de leegstaande gebouwen van oliehan del Van den Dries een winkel met daarboven appartemen ten te maken. De reconstructie van de Postweg is geraamd op 2,7 mil joen euro, waarvan inmiddels 2,2 miljoen euro is gedekt. Borsele hoopt nog op een bijdrage van de provincie Grond Fruitlaan zwaar vervuild GOES - Een deel van het terrein van Timesavers Interna tional BV aan de Fruitlaan in Goes is zwaar vervuild. De troep zit ook in de grond onder het fietspad voor het be drijf. De verontreiniging is afkomstig van ingegraven olie tanks uit de tijd dat het (failliet gegane) Linden Machines in het pand zat. Volgens wethouder S. van 't Westeinde (WD, milieu) is ér geen gevaar voor de volksgezondheid, maar moet het terrein op grond van milieunormen wel worden schoonge maakt. Hoeveel de sanering kost, wil de wethouder niet kwijt, omdat het werk nog moet worden aanbesteed. Ze verwacht echter geen kostbaar karwei. De kosten worden gedeeld door gemeente en Timesavers, zegt Van 't West einde. De schoonmaakoperatie vindt voorjaar 2006 plaats. Om dat het fietspad moet worden opgebroken, zullen er tijde lijke verkeersmaatregelen, waaronder verkeerslichten, noodzakelijk zijn. „Over het fietspad komen dagelijks ve le scholieren. We moeten zorgen dat die veilig kunnen pas seren", aldus Van 't Westeinde. Inbraak in woning in Waarde WAARDE - Uit een woning aan de Raadhuisstraat in Waarde is in de nacht van donderdag op vrijdag tussen ne gen uur 's avonds en zeven uur 's morgens ingebroken. Twee portemonnees zijn onder meer meegenomen. Een raam was geforceerd om in de woning te komen. Werkstraf voor diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 38-jarige inwoner van Hansweert bij verstek tot twintig uur werkstraf. De man had op 9 decem ber 2003 in Kruiningen bij de Zeeuwse Reinigingsdienst aan dé milieustraat een radiocassetterecorder gestolen. Voorwaardelijk wegens vernieling MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 42-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor een vernieling tot een voorwaardelijke werkstraf van twintig uur opgelegd. Relatieproblemen waren er 12 april in Middelburg de oor zaak van dat de man in de woning van zijn vrouw, van wie hij inmiddels gescheiden is, zich niet kon beheersen en tegen een salontafel trapte. Daardoor viel er servies op de vloer kapot. Een forse schadeclaim van ruim duizend euro van het slachtoffer werd door de politierechter niet-ontvankelijk verklaard. (Advertentie) breiding moet volgend voorjaar zijn vol tooid. „In principe is het complete plaatje, zo als we dat jaren geleden voor ogen had den, dan af", zegt Colinda. „Maar er zul len altijd weer nieuwe ideeën komen." Ter ere van het 25-jarig bestaan van de Berkenhof is het in de herfstvakantie de hele week feest voor kinderen. Elke dag kunnen die komen kijken naar een pop pentheater, zich laten schminken en als vlinder verkleed dansen op natuurmu- ziek. Op 19, 21 en 23 oktober rijdt er ook een huifkar. Creatieve kinderen kunnen tot 11 november hun zelf in elkaar geknutsel de werkstukken bij de Berkenhof inleve ren. Alles mag, als het maar met vlinders of rupsen te maken heeft. De leukste crea ties worden beloond met een prijs. O AutoTrack.nl De allergrootste autosite van Nederland J. Holstein alvast weten, 'het is aan de individuele bedrijven om desnoods een procedure aan te spannen'. Het netto compensatiebedrag van 70,6 miljoen dat Veerman wil uittrekken, is opgebouwd uit drie onderdelen; 63 miljoen euro voor de vergunninghou ders (onder meer Roem van Yer- seke, Heiploeg en Prins Dinge- manse in Yerseke), 6 miljoen voor een sociaal plan voor ont slagen werknemers en 1,6 mil joen voor de sanering van sche pen en enkele kleinere kokkelbe- drijven. Er is altijd gezegd dat het sociaal plan voor ruim hon derd werknemers zo'n 7,5 mil joen euro zou gaan kosten. Of 6 miljoen euro voldoende is, durf de Holstein niet te zeggen. De Europese Commissie moet ook nog toestemming geven voor de compensatie. Veerman wil het geld voor het sociaal plan versneld beschikbaar stel len, als de kokkel vergunning houders instemmen met het ka binetsbesluit. Het compensatie- geld - bruto 90 miljoen euro - moet uit het Waddenfonds ko men, waaruit ook natuurontwik keling zal worden gefinancierd. STAP IN DE WERELD VAN HET SPEL VOOR JONG EN OUD zeeuwse almanak Beroepshalve bladeren we dagelijks de Belgische kran ten door. Met plezier, want er gebeuren soms mirakelse din gen bij de zuiderburen. Wat te denken van het bericht dat de kusttram dankzij een snelle uitwijkmanoeuvre een aanrijding met een auto kon vermijden... En de contactad vertenties? Daarin staat veel leed, maar soms ook heuse dij enkletsers. Neem deze: 'Man, 59, is naturist. Zoekt een da me, die van naturisme houdt. Huidski. niet belangrijk. Sa- menw. is mogelijk. Mag ook een Belg zijn.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 61