Leider van Oegandese rebellen aangeklaagd ierlusconi schokt cultuurminnaars Gestrande toeristen weggehaald bij Machu Picchu Kony is volgens Strafhof schuldig aan gruweldaden Ex-generaals Afghanistan in Nederland veroordeeld Bulgarije stemt strafrecht af op Europese eisen Ruim honderd doden door geweld Kaukasus ST00H0VEN-DEM0!"™:™ PORS KEUKENS zaterdag 15 oktober 2005 j^r Thomas Verfuss PEN HAAG - Er is in het noor den san Oeganda sprake van ,en "sociale ramp" door de moorddadige activiteiten van het Verzetsleger van de Heer (LRA). Daarom is het tijd voor tet aanpakken van Kony, de be ruchte leider van de rebellenbe- «eging. Dat zei hoofdaanklager Luis Moreno Ocampo gisteren tijdens een persconferentie in Let Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Pe Argentijn Ocampo maakte de eerste aanklachten officieel bekend, nadat die vorige week al waren uitgelekt in New York en Oeganda. Behalve Kony zijn vier andere LRA-kopstukken aangeklaagd. Bij het ICC in Den Haag werden de aanklachten tot nu toe 'verzegeld' gehouden. De namen zijn nu pas officieel vrijgegeven, nadat de ICC-rech- ters in de zaak zich ervan had den vergewist dat de nodige maatregelen zijn genomen ter bescherming van getuigen. Het LRA is al bijna negentien jaar actief in het noorden van Oeganda. Het ICC is slechts be voegd voor oorlogsmisdaden die sinds 1 juli 2002 zijn begaan, de dag van de inwerkingtreding van het Statuut van Rome, het ICC-oprichtingsverdrag. Alleen al in de periode van juli 2002 tot juni heeft het LRA zeker 2200 mensen gedood en 3200 ont voerd bij meer dan 850 aanval len op de Oegandese burgerbe volking, aldus het onderzoek van Ocampo. Misdaden Joseph Kony, zijn plaatsvervan ger Vincent Otti en drie andere LRA-commandanten zijn dan ook aangeklaagd wegens misda den tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden, zoals moord, slavernij, seksuele slavernij, on menselijke handelingen, het ron selen van kinderen, plundering, verkrachting en gruwelijke be handeling van burgers. Ocampo maakte gruwelijke de tails bekend over de manier waarop Kony te werk gaat. Zo ontvoert hij 'liever kinderen van negen dan kinderen van twaalf' omdat die makkelijker te mani puleren zijn. De te verkrachten meisjes worden als beloning ge geven aan LRA-miltairen. ANP door John Elberse DEN HAAG - De rechtbank in Den haag heeft twee voormalige hoge militairen van het Afghaan se leger veroordeeld tot negen en twaalf jaar gevangenisstraf, wegens het plegen van oorlogs misdrijven in hun eigen land. Het duo werkte vanaf eind jaren zeventig tot begin jaren negen tig voor de militaii'e inlichtin gendienst Khad e Nezami en liet tegenstanders van het toenmali ge communistische regime in Af ghanistan op zeer gruwelijke wijze martelen. De mannen, respectievelijk 58 en 57 jaar, zijn in Nederland ver volgd, nadat zij hier jaren gele den asiel aanvroegen. De rechtbank heeft dezelfde straffen opgelegd als door het OM geëist. De hoogste straf was voor de 57-jarige verdachte. Hij leidde van eind 1985 tot eind 1990 de Afghaanse militaire inlichtin gendienst en was onderminister van Staatsveiligheid. In die func tie maakte hij zich schuldig aan het medeplegen van foltering en schending van de wetten en ge bruiken van de oorlog. Slachtof fers werden zwaar lichamelijk mishandeld. Rechtsorde De gepleegde misdrijven raken direct de Nederlandse samenle ving en rechtsorde, meent de rechtbank. Niet alleen omdat het internatio nale misdrijven zijn, maar ook omdat de twee verdachten naar Nederland zijn gevlucht en via het aanvragen van asiel zich in de Nederlandse samenleving wil den vestigen. De advocaten van de beide Af- ghanen stellen zo goed als zeker hoger beroep in tegen het von nis van de rechtbank. ANP Joesjtsjenko ontslaat hoofd justitie I KIEV - De Oekraiense president Viktor Joesjtsjenko heeft Ij het hoofd van justitie, procureur-generaal Svjatoslav Pis^ Ij koen, ontslagen. Piskoen stond onder druk na toenemen de kritiek op het gebrek aan resultaten in het onderzoek naar de dood van de journalist Georgi Gongadze, die in 2000 werd vermoord. Dat gebeurde waarschijnlijk in op- dracht van de vorige president Koetsjma. Koetsjma, die altijd iedere betrokkenheid heeft ontkend, benoemde Piskoen in 2002 tot procureur-generaal om de i zaak te onderzoeken. ANP/RTR Aangereden Britse 'vet' in de fout OLDHAM - Een slachtoffer van een aanrijding heeft van de politie in het Britse Oldham een uitbrander gekregen', omdat ze de dader omschreef als vet. Dat meldt de Britse krant The Times. Mary Magilton liep kneuzingen en snijwonden op toen een auto over de stoep reed en haar raakte. De automobi liste vervolgde daarna haar weg. Magilton omschreef de dader tegenover de politie als een vrouw met halflang bruin haar en een bril. Op de vraag wat voor lichaams bouw ze had, antwoordde Magilton: „Vet." „Ik heb er I nooit bij stilgestaan. Dat wil zeggen, tot ze me raar aanke- j ken en zeiden dat ik zulke opmerkingen niet mocht ma ken", aldus het slachtoffer. GPD Migranten Sahara gelokaliseerd ALGIERS - Enkele honderden Afrikaanse migranten dié eerder deze maand door de Marokkaanse autoriteiten in de woestijn in het zuidwesten van het land zijn gedumpt, zijn gelokaliseerd. Het Polisario Front, rebellen die vech ten voor een onafhankelijk Westelijk Sahara, zegt enkele groepen migranten te hebben gevonden. De vluchtelingen zouden zich bevinden in de buurt van een ruim 2000 kilometer lange muur, die Marokko heeft gebouwd in het gebied waar strijd wordt geleverd met het Polisario. VN-troepen in het gebied hebben deze week ge-r probeerd de migranten te vinden. De mensen zouden geen water of eten hebben meegekregen en zijn omringd door landmijnen die in het gebied zijn gelegd. ANP/AFP Noodweer eist levens in Catalonië BARCELONA - Door zware regenval in Catalonië zijn ze ker vier mensen om het leven gekomen. Dat heeft het Spaanse persbureau Europapress gisteren gemeld op ge zag van de politie. Drie van de vier doden zijn inzittenden van personenauto's die op lokale wegen in de provincie Gerona door het water werden meegesleurd. ANP Australiër maakt het uit via sms SYDNEY - Steeds meer jonge Australiërs maken hun ver kering uit met een simpel sms'je. Al heel wat jongens eh meisjes zagen op hun telefoon de meedogenloze tekst: 'Ur dumped!' (je bent gedumpt). Onderzoekers ontdekten dat verliefden het sms'en ook ge bruiken als opsporingsmethode. Zo sms'en ze hun partner als ze weten dat die 's avonds met vrienden in de kroeg zit. Dat zorgt vaak voor irritaties en kan in sommige ge- vallen uiteindelijk leiden tot een welgemeend 'Ur dum ped!' ANP/AFP Voor Soennieten in Irak weinig stemlokalen Belgacom begint baby-televisie BRUSSEL - Het Belgische tele- combedrijf Belgacom heeft giste ren Baby TV gelanceerd, de eer ste zender voor kinderen tot drie jaar. Baby TV zendt dag en nacht 'pe dagogisch verantwoorde' pro gramma's voor de jongste kinde ren uit. De zender is reclame vrij. Baby TV begon Franstalig, maar is eind deze maand ook be schikbaar in het Nederlands. De zender is een creatie van het in Londen gevestigde Baby Net work Ltd. Eind dit jaar moet de zender ook te zien zijn in Neder land, Groot-Brittannië, Zwitser land en Frankrijk. Belga Antwerpen pakt ook klant van tippelaarster aan ANTWERPEN - De stad Ant werpen gaat binnenkort wel licht niet alleen de straatprosti- taees aanpakken, maar ook hun klanten. Burgemeester Janssens zei giste ren tegen dagblad De Morgen dat hij het politiereglement wil aanpassen om klanten van tip pelhoertjes te kunnen beboeten. Bordelen zijn in België niet ver boden, maar in Antwerpen is straatprostitutie niet toege staan. Tot nu toe vervolgde de politie vooral de dames in kwes tie Maar de sociaal-democrati sche burgemeester vindt dat tiet rechtvaardig. „We willen niet alleen de zwakste partij aanpakken", zei hij tegen de krant. De gemeenteraad moet in november praten over het voor stel om maximaal 250 euro boe te te geven voor het „gebruik maken van diensten die op de openbare weg worden aangebo den en die het verrichten van seksuele handelingen met een jmder tegen vergoeding inhou den." ANP van onze redactie buitenland SOFIA - Het Bulgaarse par lement heeft gisteren ingestemd met de invoering van een nieuw wetboek van strafrecht. Met de veranderingen hoopt Sofia voldaan te hebben aan de Europese eis dat het Bulgaarse juridische systeem transparan ter en efficiënter moet worden als het land kans wil maken om in 2007 lid te worden van de EU. Het nieuwe strafrecht zal over zes maanden van kracht wor den. Een van de veranderingen betreft het versnellen van de procedure om in hoger beroep te gaan. Daarnaast wordt onder meer ook het strafrechtelijk on derzoek gestroomlijnd. De stemming in het parlement viel samen met het bezoek van EU-commissaris Rehn voor EU-uitbreiding aan Bulgarije. Rehn zei gisteren dat 'hervor mingen van het strafrecht een topprioriteit' vormen. „Niet al leen omdat het belangrijk is om de corruptie en de georgani seerde criminaliteit te bestrij den, niet voor Brussel, maar om dat burgers en bedrijven in Bul garije in een maatschappij zon der misdaad en corruptie willen bestaan", zei Rehn. ANP/DPA van onze redactie buitenland NALTSJIK - Het geweld de afgelopen twee dagen in de Rus sische deelrepubliek Kabardië Balkarië heeft mogelijk ruim honderd levens geëist. Volgens de Russische autori teiten kwamen 72 opstande lingen, twaalf burgers en 24 vei ligheidsfunctionarissen om het leven. Zeker 31 opstandelingen werden opgepakt. De rebellen zelf meldden op hun website dat zij elf strijders verloren, vier gel den als vermist. Russische troepen bestormden eerder gisteren in de hoofdstad Naltsjik een politiebureau en een winkel, die door gewapende opstandelingen uit de naburige deelrepubliek Tsjetsjenië waren bezet. De militairen bevrijdden enkele gegijzelden en doodden bij de actie de ongeveer tien opstandelingen, meldden politie en plaatselijke persbureaus. Naltsjik was donderdag het to neel van bloedige commandoac ties door rebellen uit het opstan dige Tsjetsjenië. Zij voerden aan vallen uit op politiebureaus, ge bouwen van Russische federale veiligheidsdiensten, militaire ia- stallaties, kantoren van de drugsbestrijdingsdienst en hét vliegveld. Russische militairen beëindigden daarna de meeste acties. Bandieten De Russische president Poetin loofde de veiligheidsdiensten en militairen voor hun optreden. Hij zei dat bij de acties goed is samengewerkt, maar noemde het spijtig dat 'bandieten' nog grote aanvallen kunnen uitvoe ren. ANP/RTR RAMADI - De Iraakse bevol king beslist vandaag in een refe rendum over het lot van de nieu we grondwet. In veel overwe gend soennitische gebieden in lel westen van Irak, waar de «eerstand legen de grondwet lel grootst is, zijn de stemloka len echter schaars. [eel kiezers weten niet waar zij irechtkunnen om hun stem uit nengen, meldden mensenrech- enactivisten gisteren, folgens Mahmoud Salman I-Am, een mensenrechtenacti vist inRamadi, zijn in een reeks teden in de provincie al-Anbar «lis helemaal geen stembu- eaus. Het hoofd van de Iraakse aescommissie, Hussein al-Hin- awi, wuift de bezwaren weg. olgens hem zijn in al-Anbar "oldoende stemlokalen beschik bar Wie de stemlokalen niet an vinden, moet maar bellen, Husal-ffindawi. ANP/RTR Reddingswerkers helpen bij de evaucatie uit Machu Picchu. door Frans Lindenkamp SAO PAULO - Ruim vijftienhonderd gestrande toeristen, voor het meren deel Europeanen en Amerikanen, die vastzaten bij de Inca-ruïnes van Machu Picchu in Peru zijn gisteren geëva cueerd. De toeristen moesten een etmaal bij de ruïnes doorbrengen nadat de spoorweg naar de archeologische attractie was be dolven onder een lawine van modder en keien. De lawine ontstond door de smeltende ijs kap van de La Veronica, een tien kilome ter verderop gelegen berg van 5850 me ter. Een losgebroken gletsjer veranderde in een enorme modderstroom, die op weg naar beneden alles met zich meesleurde. De spoorrails verdwenen over een lengte van vierhonderd meter onder een twee meter dikke modderlaag. Vijf dorpen werden van de buitenwereld afgesneden. Voorzover bekend deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De Engels-Pe ruaanse spoorwegfirma Peru Rail heeft de toeristen met bussen naar bewoonde wereld vervoerd. Pas na een steile klim en een kilometerslange voettocht door het gebergte konden de vakantiegangers de bussen bereiken. Ze zijn naar de oude Inca-nederzetting Ollantaytambo ge bracht. Intussen zijn bulldozers ingezet om de spoorweg weer begaanbaar te ma ken. Een woordvoerder van Peru rail ver foto RTR wacht dat dat zeker drie dagen zal du ren. Machu Picchu is de grootste toeristische trekpleister van Peru. De riïïnes 130 kilo meter ten noordoosten van de stad Cuzco trekken dagelijks tweeduizend mensen uit alle windstreken en zijn alleen per trein bereikbaar. De verloren Inca-stad lag eeuwen bedekt onder het oerwoud, totdat ze in 1911 ontdekt werd. In 1981 verklaarden de Verenigde Naties de rui nes tot werelderfgoed. GPD wrHans Geleijnse OME - Het congrestheater kpranica in Rome was gisteren Reladen met de boze culturele «Ie van Italië. De een na de an- ffe beroemdheid fulmineerde ?en de door de regering-Ber- txoni aangekondigde bezuini- !'.v?n b'jna 40 procent op de wsidies aan de cultuursector. Niemand is geïnteresseerd in wereld van cinema en thea- f- Tenminste, dat denken de '•itici'sneerde een van de ve- 'Prekers, filmregisseur en -ac- ar Roberto Benigni. manifestatie volgde op een «ingsdag met het motto 'Be- een dag dicht dan voor altijd sloten'. Veel bioscopen, mu- 4 en concertzalen in Italië wa tteren gesloten Zo gelast te beroemde Scala van Mil- - de voorstelling af van De '■'hiervan Seville olSens de manifestanten (het pesgebouw was zo vol dat menigte buiten op het plein gebeuren via luidsprekers volgen) heeft de rege- ^-Berluseoni totaal ondoor- gehandeld. „We zijn over de wereld bekend om onze r5 batten en om sectoren ontwerp, stijl en mode. Deze Cultuur Rocco Buttiglione poog de zich er bij de opening van een een museum in Latina nog uit te redden door te zeggen dat premier Silvio Berlusconi en mi nister van Financiën Giulio Tre- monti nu eenmaal de plicht heb ben om een sluitende begroting op te stellen. Maar tegen de krant La Repubblicca zei hij dat de bezuinigingen onacceptabel zijn. „Ze betekenen de dood voor deze sector." Onderwijs Een buitenbeentje in het protest koor was filmregisseur Franco Zeffirelli, ex-parlementslid voor Berlusconi's partij Forza Italia. Hij vindt dat onderwijs, gezondheidszorg en pensioenen meer recht op overheidsgeld heb ben. Subsidiëring betekent vol gens hem alleen maar afhanke lijkheid van politici. Volgens Zeffirelli moet wel de belasting op kaartjes voor bio scoop en theater omlaag. „In Ita lië kan die oplopen tot 44 pro cent, op Broadway is dat maar 7 procent", betoogde hij in de krant Corriere della Sera. „Dan kunnen producties worden te rugverdiend." Hij wil ook meer privé-sponsors in de kunstsec tor. Maar daar was het protest volk niet voor te porren. GPD (Advertentie) bezuiniging tast vijfduizend on dernemingen met zo'n 250.000 werknemers aan", zei hoogle raar Severino Salvemini, gespe cialiseerd in cultureel manage ment aan de Bocconi-universi- teit in Milaan. Vooral kleinere theaters worden de dupe van de bezuinigingsope ratie. Hun programma's voor volgend jaar staan al vast ter wijl nu een derde aan geld min der binnenkomt. Volgens Davi- de Croffdirecteur van de Biën nale van Venetië, loopt echter ook het beroemde filmfestival van de stad gevaar. „Van de tota le festivalkosten van acht mil joen euro een derde niet gefinan cierd krijgen, dat is onmoge lijk", meende hij. Minister van Filmregisseur Roberto Benigni (r.) arriveert bij de protestbijeenkomst. foto Alessandro Bianchi/RTR ITALIAANS DESIGN GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 011 1 - 45 07 10 www.porskeukens.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5