pzc Blije gezichten op de Leie W23 Smokkelen met GPS Nemo-paleis in hartje Antwerpen zaterdag 15 oktober 2005 pitein aan en gaan we aan wal om een eind van de 7,5 kilometer lange Ooidonkwandelroute te lopen voor een bezoek aan kasteel Ooidonk in Bachte-Maria-Leeme. Het is een juweel van de 16e eeuwse Vlaams-Spaanse bouwkunst. Met zijn torentjes en trapgevels lijkt het een Franse Loirekasteel. Wij worden gastvrij ontvangen door de huidige bewoner graaf Juan t'Kint de Roodenbeke die ons rondleidt en vertelt over het kasteel dat in de 12e eeuw nog een boerderij was, in de 14e eeuw een versterkte waterburcht werd en na de brand van 1579 in 1595 werd heropgebouwd als kasteel. Zijn famiüe bezit het sinds 1864 en heeft het kasteel uitgebreid, zonder afbreuk te doen aan de speelse renaissancestijl. We verga pen ons aan de rijke collectie meubels, schilde rijen, serviezen, sieraden, tapijten en snuiste rijen. Het kasteel kan afgehuurd worden. Vervolgens brengt de schipper ons in anderhalf uur lekker rustgevend varen over die kron- kel-Leie naar Sint Martens-Latem. Onderweg wijst Albert Malfait naar een van de villa's en zegt: 'Die is rijk geworden van de verkoop van mayonaise aan de Hollanders.' 0 Toeristische informatie over de Leie-streek en over va ren op de Leie is te verkrijgen via Westtoer/Toerisme Oost-Vlaanderen, Huis van de Streek Zuid-West-Vlaanderen, Dam 71, bus 22, 8500 Kort- rijk, tel. 0032-56249995 of www.toerisme-leiestreek.be Tussen het Frans-Belgische grensplaatsje Wervik en Gent kronkelt de Leie door een Vlaams landschap dat vele kunstenaars inspireerde. Tijdens een boottocht naar kunstenaarsdorp Sint Martens-Latem is het genieten geblazen van dat landschap, de kunst en herinneringen aan een rijke geschiedenis. Tip ^rips Varen op de Leie. Foto Toerisme Leiestreek der Constant Permeke.' 'Na de oorlog was de grote periode van de kunst uit La tem voorbij. Daarna vestigden zich nog wel kunstenaars in het dorp. Zij maakten vooral gebruik van de goe de reputatie van de eerste twee groepen', zegt Piet Boyens. Tijdens de dorpswandeling staan we op het kerkhof van de Sint Martinuskerk bij het graf van George Minne. Boyens zegt: 'Minne was een van de grote beeldhouwers van Europa. Echt een grote meneer.' Bietenoogst Verderop passeren we het graf van Albijn van den Abeele (1835-1918), geboren, getogen en ge storven in Sint Martens-Latem. Hij was hier bur gemeester en gemeentesecretaris, schreef ver halen en schilderde landschappen van de Leie. 'Van den Abeele was de bindende figuur tussen de bevolking en die kunstenaars van de eerste groep, die rare snuiters die altijd in het zwart ge kleed waren.' Werk van hem en andere Oost-Vlaamse kunste naars van naam zagen we voordat we aan boord gingen in het Museum van Deinze en de Leie streek. Het topstuk daar is het 3.30 bij 4.80 me ter grote in 1890 geschilderde doek De Bieten- oogst van Emile Claus (1849-1924) uit Astene. Hij woonde en werkte er in de villa Zonneschijn aan de Leie, waar hij in zijn tuin begraven ligt. Claus is een van de grootste schilders van de streek en schilderde veel Leielandschappen. Dat de Leie nog steeds zo mooi mag meanderen is mede aan hem te danken. Die sierlijke boch ten zouden al lang tot de verleden tijd behoren als begin twintigste eeuw de rechttrekkers hun zin hadden gekregen. Die wilden een lineaal langs de Leie leggen om zo het economische ge win te optimaliseren. Emile Claus was een van de kunstenaars die zich met succes inzetten voor het behoud van 'de dronkemansloop van de rivier', om Piet Boyens nog maar eens te cite ren. Slagboom Van Deinze brengt schipper Albert Malfait ons naar 't Sas van Astene, een in 1861 aangelegde afkorting van de Leie van enkele honderden me ters, die de schippers vijf kilometer hevig kron kelen bespaarde. Albert toetert zijn scheeps hoorn en even later komt de Sasmeester uit het Oude Sashuis om de slagboom te sluiten en de brug omhoog te takelen, zodat onze boot door de smalle sluis kan varen. Er achter meert de ka- joof HANS VAN ALEBEEK I ten zeeaquarium in een hotel? Waar- niet dacht de eigenaar van het Ant werpse Astrid Plaza hotel. Aanvanke- JJ'K hij bij zijn immense hotel een shopping-mall realiseren waar è°°pjesjagers tussen de vitrines en rol- •toppen konden kijken naar bakken vol fraaie visjes. Maar de vissen won den het uiteindelijk helemaal van de etalagepoppen. In oktober 2003 ging Aquatopia open om na anderhalf jaar d weer dicht te gaan voor een ingrij pende verbouwing. Het was nog niet die belevenis die ons ''Wrogen stond', verklaart Christel Ca- wnierde verbouwing van 2,5 miljoen euro. 'We wilden iets unieks, een com binatie van een themapark en aqua rium. Anders gezegd: vissen waren er «enoeg, maar de aankleding was nog niet ®hes. Daar is dan ook het meeste pld in gestoken want de hedendaagse toerist is Disney en de Efteling gewend «s het gaat om het juiste sfeertje van een attractie. En da's heel aardig gelukt in Antwer pen. Met licht, geluid, muurschilderin gen, decoraties en allerlei attributen zijn themagebieden ingericht waar het watervolk mooi tot zijn recht komt. Zo huizen giftige kikkertjes en bijtgrage piranha's in een klein regenwoudje mét nevel, bliksemflitsen en af en toe een bescheiden stormpje. Op vergelijk bare manier zijn zo onder andere een mangrovebos en rivierbedding inge richt. Zeeveulentjes Allemaal redelijk authentiek voor zo ver je dat van namaak kimt zeggen na tuurlijk. In de duikbootruimte gaat de meeste aandacht uit naar de glazen hamsterkooi vol pijpen en bakken waar Fibu zit. Het is een akelige veel- poot die vanuit zijn schuilhut het pu bliek schuw aankijkt. Maar misschien komt dat ook omdat er kleintjes op komst zijn. Dat gebeurt hier overigens ook wel vaker. Met de zeepaardjes zit Aquatopia bijvoorbeeld in een kweek- programma dat aan de lopende band nieuwe 'zeeveulentjes' aflevert. Nemo en zijn vriendjes als de vergeet achtige Dory en de kogelvis kunnen hier natuurlijk niet ontbreken. Maar veruit het spectaculairst zijn na tuurlijk de haaien. Die ruimte betreed je via een roltrap die verdwijnt in een enorme Jaws-bek. Eenmaal beneden loop je in een glazen tunnel tussen de zebrahaaien, verpleegsterhaaien en zwartpunt rif haaien door. Ziet er en ger uit dan het is want de glazenwas sers die hier de boel schoon houden kunnen er elke week gewoon tussen door zwemmen. Aquatopia mikt op zo'n 300.000 bezoe kers per jaar. Afgaande op de belang stelling in de eerste maanden na de opening, zal dat wel lukken want toen kwamen er elke dag zo'n 1200 mensen kijken. Een uur of anderhalf kunnen die er zich zeker vermaken. Aquatopia ligt tegenover het Centraal Sta tion in hartje Antwerpen. Het aquarium is het hele jaar van 10.00 tot 18.00 uur ge opend, met uitzondering van Eerste Kerst- Een van de populairste dingen van Aquatopia is de 'meet greet' met echte slangen.Foto's GPD dag. Toegang kost 11,45 euro voor volwas- vakanties liggen de prijzen hoger, respectie- senen en 8 euro voor kinderen tussen de 4 velijk 12,45 euro en 9 euro. en 12 jaar. In het weekeinde en tijdens de www.aquatopia.be Tieners die in de herfstvakantie wel eens wat an ders willen dan een saaie boswandeling of een kin derachtig fietstochtje, kunnen in de omgeving van Rekken in de Achterhoek het avontuur opzoeken door met behulp van GPS te gaan smokkelen. Zo vlak bij de grens met Duitsland zijn in dit gebied al honderden ja ren smokkelaars actief. Vanuit Rek ken (bij Eibergen) is een 9 kilome ter lange GPS-smokkelrou- te uitgezet spe ciaal bedoeld voor tieners. Zij gaan op pad met een smokkelpas- poort en een GPS-ontvanger, volgen de rou- Met een GPS-ontvanger smok- te-aanwijzingen kelen in de Achterhoek. en proberen vee, Foto GPD wiet, jenever, ta bak of koffie over de grens te smokkelen. Iedere deelnemer krijgt een geheime opdracht die vertelt welke spullen naar Duitsland en weer terug naar Nederland moeten worden gesmokkeld. Onder weg wachten geheime schatkistjes waar smokkel waar kan worden geruild. Deelname aan het spel kost 5,95 euro p.p., voor de GPS-ontvanger en de opdrachtkaartjes wordt een borg van 50 euro ge vraagd. www.vwachterhoek.nl Familiemaand in Zandpoort Zandvoort heeft de maand oktober uitgeroepen tot familiemaand. Dit houdt in dat er voor families in de bandplaats deze maand allerlei voordeeltjes te halen zijn. Zo kan er na een lekkere strandwan deling bij diverse horecagelegenheden worden aangeschoven voor een lunch die slechts vijf euro p.p. kost. Een dertigtal winkeliers doet mee aan de actie door zijn klanten kortingen tot 25 procent te geven. Een bioscoopje in Cirucs Zandvoort is ook te pakken voor 5 euro en voor datzelfde bedrag kan een duik genomen worden in het subtropi sche zwemparadijs van Center Pares. www.zandvoort.nl Historische verhalen in de Achterhoek Zes steden in de Achterhoek bieden bezoekers tij dens de herfstvakantie de mogelijkheid letterlijk en figuurlijk op verhaal te komen. In iedere stad neemt een historische figuur geïnteresseerden mee terug in de tijd tijdens een stadswandeling. Tijdens de rondleidingen vertellen de figuren hun eigen verhaal. Zo gaat in Bredevoorde Hendrickje Stoffels, de levenspartner van Rembrandt met be zoekers op stap. In 's-Heerenberg verzorgt Mech- teld ten Ham, de laatste heks van Nederland, de rondleiding. Frederik Hendrik, de zoon van Wil lem van Oranje, vertelt zijn levensverhaal in Groenlo. De handelsvrouw Charlotte Colenbran der verhaalt in Doesburg over haar winkel in kolo niale waren. Van stadsomroeper Klepper Dirk krij gen bezoekers te horen wat de overeenkomst is tussen Lochem en Troje. Stadstrompetter Thonis Drogenap neemt zijn gasten mee door Zutphen. De bijzondere stadswandelingen vinden plaats op steeds wisselende dagen. www.vvvachterhoek.nl Handelsvrouw Charlotte Colenbrander begeleidt rondwandelingen door Doesburg. Foto GPD Joods leven in Amsterdam Wie meer te weten wil komen over het Joodse le ven in Amsterdam, kan komend weekeinde zijn hart ophalen in de hoofdstad. Daar houdt kunsthis toricus Vincent Rottier vrijdag een dialezing, waar in hij zijn toehoorders meeneemt op een virtuele wandeling door Joods Amsterdam. De lezing wordt een dag later, op zaterdag 15 oktober, gevolgd door een echte wandeling door de Plantage, de Weesperbuurt, Uilenburg en Valkenburg. Tijdens die tocht wordt gezocht naar sporen van het Jood se leven van voor de oorlog. Verzamelen voor deze wandeling om 14.00 uur bij de entree van het Joods Historisch Museum (deelname kost 8 euro). De dialezing met fragmenten van historische films en foto's vindt plaats in wandelcafé In de Boom spijker, Rechtboomsloot 52, Nieuwmarktbuurt, Amsterdam. Aanvang 20.00 uur, toegang 2 euro. Zeilen met workshops bij Tussock Varen op en met traditionele Turkse zeilschepen regelt Tussock Cruising uit Amersfoort al wat jaar tjes. Elk vaarseizoen biedt Tussock thema-vaarten. Een overzicht: 29 maart Eclipsreis met Bob Ursem, 10 juni 'zangles' aan boord met Mathilde Santing. leren schrijven met Yvonne Kroonenberg op 17 juni, een digitale fotografie cursus met Jim Moor op 13 mei. professioneel fotograaf en vakdocent aan de Fotovakschool op 13 mei. Verder een culi naire cruise met chef Ramon Beuk op 26 augustus, een gezondheidscruise met Kiki Lorier op 6 mei en duiken op 7 oktober. Ook weer een natuurreis met archeologie met opnieuw Bob Ursem op 30 septem ber. www.tussockcruisinq.com rinor WIEL BEIJER De Leie is beurtelings aan het gezicht onttrokken en dan weer niet. Het is een lui kronkelende rivier met traag, vaalgroen water en hier en daar hoge populieren in de rij. De grillige stroomgeul rijgt de wisselende facetten van het landschap tot een geheel samen. Mooie woorden over deze kronkelrivier, waarin volgens onze kapitein Albert Malfait zes jaar ge leden nog ratten zwommen. 'Zo smerig was de Leie toen. Zwart was het water. Nu zwemmen er weer tien soorten vis, zoals karper en voorn, is het ijsvogeltje terug en groeien er weer water lelies', vertelt de kapitein, die ons van Deinze naar Sint Martens-Latem brengt. Wij zitten gemoedelijk op terrasstoelen op het dek en genieten van het voorbijglijdende land schap. De schipper trakteert op champagne. Drinkt zelf een glaasje bubbeltjes mee. Onder wijl vertelt hij over zijn geliefde rivier en over de Vlaamse nouveau riche die in vaak protseri ge villa's met veel groen er omheen aan de wa terkant woont. 'Gelukkig vooral op één oever. De andere is gro tendeels gebleven, zoals de oevers hier honderd jaar geleden moeten zijn geweest, toen de kun stenaars hier schilderden', weet Albert, die fa milie is van Hubert Malfait, een van die Leie-schilders van begin vorige eeuw. Kunstenaar Een Nederlandse boot vaart door de smalle sluis van 't van Astene. Foto i Die mooie beginwoorden over de Leie komen niet uit de mond van onze schipper, maar lezen we in de wandelgids 'In de voetsporen van de La- temse kunstenaars' van Piet Boyens. Hij is cul tuur-ambtenaar in de gemeente Sint Martens-La tem en een groot kenner van de kunstenaars die zich eind 19e, begin 20ste eeuw hier" in Oost-Vlaanderen in Sint Martens-Latem vestig den. Terwijl hij niet eens uit deze streek komt. Hij is een Nederlandse Limburger uit Sweikhuizen, die kunstgeschiedenis en archeologie studeer de en betrokken was bij archeologische opgra vingen rond de St. Servaas in Maastricht. Piet Boyens schreef zijn doctoraal scriptie echter over de schilder Gustave De Smet (1877-1943) en daarna ook diens oeuvrecatalogus. Gust De Smet stamt uit Gent, maar vestigde zich zoals zoveel andere kunstenaars uit die stad (waaronder zijn schilderende broer Leon) in Sint Martens-Latem. In feite is Piet Boyens zijn schilder gevolgd. Ter afsluiting van een dag je op en rond de Leie wandelt hij met ons door zijn dorp en vertelt over de kunstenaars die hier leefden. 'Door het impressionisme wilden eind 19e eeuw veel kunstenaars weg uit de stad. Ze vestig den zich op het platteland om er het landschap te schilderen zoals het was. In Latem vestigde de eerste groep zich rond 1898 en die bleef tot 1908. De beeldhouwer George Minne, bekend om zijn geknielde figuren, was een van hun lei ders. Hij bleef hier wonen. De tweede groep bleef tot de Tweede We- as reldoorlog. Tot die groep behoorde ook de vyp grootste Vlaamse expressionistische schil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 55