Ramptoerist in de sneeuw PZC Beleef de wereld van mijnwerkers zaterdag 15 oktober 2005 Op verkenningstocht buiten de pistes naar lawines. De cursus is voor iedere wintersporter te volgen en misschien wel aan te raden. Lerares Jude uit Les Are knikt. 'Je ml M hebt simpel gezegd twee soorten skiërs. De meesten houden zich aan de regels en zorgen met voor overlast. Maar de mmM mensen die het niet zo nauw nemen met de bewegwijzering of tips vormen een gevaar. Let wel; ook voor anderen. Ze zijn onervaren en pakken na een nacht hevige sneeuw net even dat heuveltje buiten de piste mee. En veroorzaken zo jaarlijks een lawine die meerdere slachtoffers eist. Misschien wordt deze cursus ooit verplicht Ook al zal het een lange weg worden. Kijk maar naar de helm voor skiërs. In Amerika verplicht, maar hier niet.' De Nederlandstalige cursus wordt van 15 tot 20 januari 2006 gehouden. Deelname is gratis, maar het aantal plaatsen is beperkt. De diverse onderdelen worden meerdere keren per week georganiseerd, zodat iedereen de kans krijgt ze te volgen. Kijk voor meer info op de website van de krant bij de rubriek Reizen. De volgende onderelen staan op het programma - Presentatie over lawine-herkenning - Speurtocht naar lawines in gebied - Speuroefening met honden bij lawines - Op stap mee de pistebully - Meteorologie; het lezen van sneeuw - Afdaling met de banaan; repatriëring - Op zoek met de lawinepieper - Evacuatie-oefening stoeltjeslift www.frankriik.nl/lesarcs Onderzoek naar de vastheid van sneeuwkristallen. Fietsroutes langs biologische boer Biologische boerderijen willen graag laten zien wat er allemaal op en om hun erf gebeurt Fiet sers kunnen dat van nabij ontdekken dankzij de nieuwe brochure 'Volg de groene route' die is verschenen. De fietsroutes gaan langs biolo gische boerderijen waar - als het goed is - de bij zondere band tussen boer en natuur zichtbaar is. Bijvoorbeeld in de begroeiing, de bedrijfs voering of de verschillende activiteiten. Een aantal bedrijven heeft een boerderijwinkel theetuin of de mogelijkheid om een excursie mee te maken. Op dit moment zijn er vier fiets routes: eentje door Midden-Delfland (ZH), het Kromme Rijngebied (U), de Graafschap (G)en de Loonse en Drunense duinen (NB). De routes zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke VW-kanio- ren en bezoekerscentra van Natuurmonumen ten. www.nederlandqaatbioloqisch.nl en www.bio- loqica.nl Ook de Nederlandse Antillen, zoals de Curasao- se hoofdstad Willemstad, blijven een populaire verre reisbestemming. Nederlanders dromen van verre reizen Van elke vijf Nederlanders is er op z'n minst één (20 van de bevolking dus), die van plan is om de komende drie jaar een verre reis te on dernemen. Dat meldt het Continu Vakantie Onderzoek, dat permanent het vakantiegedrag van ons volk peilt. Opvallend is dat het bij die 20 voor eenderde om mensen gaat die nog nooit of de laatste vijfjaar niet een verre reis hebben gemaakt. De VS, Canada, Nederlandse Antillen, Indonesië en Thailand zullen naar verwachting populaire bestemmingen blijven. Iets meer dan de helft van de ondervraagden geeft de voorkeur aan een pakketreis, een com pleet door de reisorganisatie samengestelde trip. Droomvilla's op exotische locaties Om de winter op zomerse wijze door te komen biedt ExcellentVillas.com een groot aantal va kantievilla's in tropische oorden aan, zoals Fiji, Vietnam, Namibië, Malediven, Seychellen Barbados en Saint Lucia om er enkele te noe men. Bij een maximale bezetting is een aantal villa's al te huur vanaf circa €50,- per persoon per nacht in het laagseizoen, promoot het be drijf. Sommige privé villa's hebben inwonend personeel, zoals koks, tuinlieden en beveili gingspersoneel. Alle overige villa's worden da gelijks schoongemaakt en koks zijn op aan vraag. De meeste villa's die in resorts liggen hebben een privé zwembad en volledige hotel- service, inclusief butlerservice en de mogelijk heid om alle maaltijden in de villa te bestellen. Sommigen hebben een (kleine) keuken. www.excellentvillas.com door HANS VAN ALEBEEK I Gele helm op de kop en blauw kompeljas je aan. Iedereen wordt mijnwerker als hij met een van de vele oud-steenkoolhou wers in Blegny onder de grond duikt. Om te ervaren hoe dat leven daar diep bene den was. moetje naar België toe. De mijn van Blegny ligt vlak over de grens bij Maastricht en heeft de afgelopen 25 jaar ruim 2,5 miljoen bezoekers getrokken. De mijn ging in maart 1980 dicht om een paar maanden later de poort al weer te openen voor de toeristen. Die kunnen dan aan den lijve ondervinden hoe het zwarte goud in de vorige eeuwen uit de grond werd gehaald. Bijna altijd gaat dat onder aanvoering van een ex-mijnwer ker. Er is zelfs een Nederlandse mijngids, Jo- han Hintjes, die alles bij elkaar 23 jaar in Limburgse en Belgische mijnen gewerkt heeft. Met hem stappen we in de ijzeren lift die, net als vroeger, de gasten in het pikdonker naar beneden voert. Ramme lend en wel. Het begin van een boeiende, steeds ver der naar beneden dalende tocht. Door re delijk ruime maar wel klamme mijn schachten want het is hier altijd 15 gra den en vochtig. 'De meeste mensen heb ben geen idee hoe het er hier aan toe ging', vertelt Hintjes (55). Dat is na anderhalf uur ondergronds wel anders. Dan weten we (bijna) alles. Over het zware en smerige werk ('eten deed je onderweg. In de mijn was er geen tijd voor"), de muizen en ratten ('onze vrien den'), enge ziektes ('mijnworm, die vreet je van binnen op') en liggend poepen ('op de schop. Wij noemen dat gekscherend bruinkool'). Schietmeester Hintjes legt ook graag uit hoe hij als ver antwoordelijk schietmeester het dyna miet aanbracht als er weer een stukje mijnschacht veroverd moest worden. Spectaculair is ook de persluchtleiding waarmee zo'n beetje alle machines en boor hamers werden aangedreven. Wie even zo'n knetterende boormachine mag vasthouden, weet voor de rest van zijn leven waarom mijnwerkers vaak last hebben van hun oren en gewrichten. 'En dan heb je nu nog geen stof, lacht Hint jes. 'Als iedereen aan het werk was zag je soms minder dan een meter. En aan het eind van de dag zat de smerigheid dui- mendik over je hele lijf.' Rammellift De ondergrondse tocht voert na een dik uur weer via dezelfde rammellift naar het bovengrondse losstation waar de ko len werden gewassen en gesorteerd (van grote brokken tot 'nootjes' in vijf ver schillende maten). Mooi is daar het nog altijd hel verlichte beeld van Sint Barba ra, beschermheilige van de mijnwerkers en andere gevaarlijke beroepen. Want na tuurlijk vielen er doden, elk jaar 5 tot 6 op elke duizend mijnwerkers. Die noeste werkers, mannen maar vroeger ook vrou wen en kinderen, worden geëerd met een indrukwekkend muzikaal klank beeld aan het eind van de rit. 'Daar krijg ik elke keer nog kippenvel van', zegt Hintjes die zijn beste maatje in de mijn verloor. En ondanks alles, zegt hij bij het afsluitende glas biere des houyeux (mijnwerkersbier): 'Ik denk dat. als ze de kans hadden, alle mijnwerkers zo weer zouden beginnen. Zelfs de man- De heilige St. Barbara waakt nog altijd over het verlaten losstation. nen die nu in het ziekenhuis liggen. De sfeer en de kameraadschap, die waren echt uniek.' De mijn in Blegny is tot eind november elk weekeinde geopend. Tijdens de herfstvakantie (van 15 oktober tot 6 november) is de mijn da gelijks geopend. Om 11.30 en 14 00 uur be ginnen de Nederlandstalige rondleidingen Deelname kost 8 euro voor volwassenen en 5,50 euro voor kinderen tussen de 6 en 12 jaar. www.bleqnvmine.be of tel. 0032-4 387 43 32 Jachten kun je overal op de wereld huren. De ze liggen in Fort Lauderdale in de Amerikaan se staat Florida. Boekingsplatform voor jachten Eind vorige maand is het eerste, wereldwijde boekingsplatform voor jachten gelanceerd. Op dat platform (ontwikkeld door 'magproduc- tions' in Enschede) wordt het nog steeds groeiende aantal jachten over de hele wereld te huur aangeboden. In verschillende prijsklassen: van 360 Euro per dag tot 60.000 per week. Over elk jacht staat op de website gedetailleerde informatie: de consument kan zelf een keuze maken uit be stemming, type jacht, en huurperiode, en krijgt dan ook informatie over de voorzienin gen aan boord: de hutten, navigatie- en com- municatie-apparatuur, motoren, technische in stallaties en veiligheidsuitrusting. Nog nooit eerder was het niet mogelijk voor watersport liefhebbers om op deze schaal jachten met el kaar te vergelijken. MarineYacht.com KLM vliegt op Entebe De KLM ziet Oost-Afrika en India als duidelijke groeimarkten. Met name in die hoek wordt ko mende winter het aantal vluchten en stoelen uitgebreid. Zo vliegt de KLM met ingang van 30 oktober met een Boeing 767 drie keer per week op de nieuwe bestemming Entebbe in Oe ganda en worden op Nairobi grotere toestellen ingezet. Nieuw in het pakket is ook de stad Hy derabad in India waar vanaf Amsterdam drie keer per week op gevlogen wordt. Van partner Air France neemt de KLM ook een aantal vluchten over. Franse passagiers voor Koeweit gaan voortaan over Amsterdam. Ook de retourvluchten op Bordeaux neemt de KLM van de Fransen over. In het nieuw wintersche- ma, dat loopt tot 25 maart, worden ook een aantal vluchten geschrapt. Zo verdwijnt de ver binding Rotterdam-Londen city en per 11 de cember de vlucht van Eindhoven op Charles de Gaulle. Een reddingsactie die iedere wintersporter kan overkomen. het gevaar van lawines, die leuk uitziende ritjes met de banaan, die onbereikbare kabelbanen bo venop de bergen en de droombaan van skileraar. Een opvallende bijkomstigheid is dat het gesta ge geklaag van toeristen over de dure skipassen afneemt. Demonstraties Het is zeker geen intensieve cursus. Alle demon straties zijn gedurende de week zo opgezet dat het skiën niet in het gedrang komt. Sommige de monstraties bestaan enkel uit theorie, anderen zijn zeer actief. Uitleg over de liften die zelfs bij min twintig blijven werken wordt afgewisseld met een abseiltocht in het donker vanuit diezelf de stoeltjesliften. Want het kan toch altijd een keer mis gaan. Pas als de skileraar via de kabel naar ons toe is ge klommen wordt duidelijk dat een touw onze eni ge redding is. Met name het moment dat je je ge wicht aan het bijna bevroren touw toever trouwd is angstig. De term koud zweet krijgt in eens betekenis. Onder het genot van een hart- en handverwar- mend glas glühwein vertelt Jude dat de meeste vragen van toeristen over veiligheid gaan. Men sen die graag meer willen weten over lawines, de kwaliteit van de pistes en de heersende re- gels. 'Lawines zijn voor veel mensen iets ongrijp baars. Demonstraties die hiermee te maken heb ben zijn dan ook erg populair. Veel mensen den ken dat alleen de bergtoppen dit gevaar kennen. Dus laten we ze via kaarten inschatten waar het gevaar het grootst is. En mogen ze tijdens een wandeltocht de bergen afzoeken naar mogelijke lawines.' Onze schoenen gaan tot lieshoogte de sneeuw in. De skileraar loopt naar het midden van een vlakte net onder een bergwand. De sneeuw lijkt stevig; met gemak schept hij een verticale wand in de sneeuwmassa. Hij analyseert op verschil lende dieptes de sneeuw tot op het laatste ijskris tal. De minuscule wereld die open gaat is bijzon der mooi. Maar zeer verraderlijk. Met een ver grootglas in de hand laat hij eenvoudig zien dat de witte muur zowel één stevig geheel kan zijn als een zeer instabiele massa. Waarbij twee onze kere factoren een belangrijke rol spelen. Zowel de door wintersporters zo geliefde zon als de niet zichtbare ondergrond. Mysterie De wandeling wordt vervolgd naar een eenzaam hutje aan de rand van een berg. Als de skileraar een grote dynamietstaaf aan de kabelbaan beves tigt is het mysterie opgelost. Het is maar goed dat deze kabelbaan niet bereikbaar is voor het publiek. Op effectieve wijze kunnen ze het ex plosief zo naar moeilijk toegankelijke plaatsen brengen, om deze op afstand te laten ontploffen. En ook voor plekken die niet voorzien zijn van een kabelbaan hebben ze een oplossing. Als vol leerde cowboys slingeren ze het explosieve pak ketje eenvoudig over tientallen meters tot op de meter nauwkeurig. Wat nog niet meevalt, merk ik al gauw. Snel haal ik het 'explosief uit een boom. Zakcentje Het enige onderdeel dat niet tot de strenge oplei ding van skileraren behoort is rijden op de piste bully. Dit zijn trotste vrachtwagenchauffeurs die een zakcentje willen verdienen. Aangezien dit ritje volgens Jude de grootste wens onder mannen is mogen we in ploegendienst mee. Alle pistes worden elke dag geprepareerd dus rijdt een colonne van vijf sneeuwmonsters de piste op. Bergop is vooral een aanslag op je ver trouwen. Dat de rupsbanden het houden, welte verstaan. De steile reis naar beneden is vooral adembenemend. Met het glinsterende maan licht en de bundel van lichtjes rondom de dor pen dringt de schoonheid van het gebied pas echt tot je door. Op de laatste dag vraagt Jude wat ik van de cur sus vond. Ik blijk het standaard-antwoord te ge ven, dat 'bij het beheren van een wintersportge bied veel meer komt kijken dan ik dacht'. Ze lacht: 'In dit gebied alleen al zijn tientallen mensen op de achtergrond bezig de toeristen het naar de zin te maken. En ervoor te zorgen dat er niets mis gaat. Veel mensen denken dat wij alleen les geven aan kinderen. Of voorname lijk naam proberen te maken in een bar. Maar dit is waarom ik het vak heb gekozen.' Wintersporters kunnen in het Franse Les Arcs één keer per jaar een kijkje achter de schermen nemen van een skigebied. Inclusief een lawineredding met honden, met een bully in het donker de pistes prepareren en een evacuatie vanuit een vastgelopen stoeltjeslift. Gratis en eenvoudig tussen de afdalingen en de apres-ski door te plannen. rionr CORNO VAN DEN BERG I De training is levensecht. Maar vooral levensbedreigend. Een skileraar wordt door zijn collega's bedolven onder bijna drie meters sneeuw. Hij zit muurvast en aan de oppervlakte toont niets dat er een mens onder de sneeuwmassa ligt. Toe risten mogen peilen met stokken of ze iets kun nen vinden. Tevergeefs. Dan komt Vilnius, een jonge Duitse herder, aan gerend. Hij gaat meteen aan het werk. Of eigen lijk zijn neus. Driftig zoekt hij naar geursporen en al snel heeft hij succes. Direct gaan drie skile raren met grote scheppen op zoek naar hun col lega. Jude is de lerares van Vilnius en houdt met een stopwatch de tijd bij. Ze knikt tevreden en knuffelt de hond uitbundig. Binnenkort mogen ze samen aan het grote werk beginnen. Begrip voor het vak van skileraar. Dat is de be langrijkste reden voor het unieke kijkje in de keuken van één van de populairste skigebieden van Frankrijk. En om antwoord te geven op de vele vragen die toeristen jaarlijks stellen. Over Evacuatie vanuit vastgelopen stoeltjeslift.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 54