PZC Wandelen door verbrand Portugal VakantïeStunt Vakanties ai vanaf 99.- www.vakantiestunt.nl Beleef de magie in Disney nu al vanaf 149,- op www.pelikaanreizen.nl O Exclusieve aanbiedingen voor de lezers van deze krant! Reis in 5 clicks Redactie bijlagen: 0113-315680 jyyvw.pzc.nl E-mall:redactiB(s> pzc.nl postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520 Cs-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 15 oktober 2005 Reizen Een verbrand dal. Portugal is een prachtige wandelbestemming. Maar elke zomer razen er weer bosbranden door het land, daaraan zijn ze hier wel gewend. Al waren het er dit jaar wel meer dan in andere jaren. 'Nog nooit zo'n brand meegemaakt.' Hiw ROFI KI FIN en BFRT STOK I De Portugezen lijken eraan gewend te zijn. Het leven gaat zijn gewone gange tje, ook wanneer de sirene van de brand weerkazerne loeit en het gebulder van de blushelikopters weerkaatst tegen de berghellin gen. Op het tv-nieuws, in het dagelijkse blokje 'bos branden', zien ze later waar de brandweerlieden in hun rode gevaarte deze keer weer heenreden om het vuur bij de huizen weg te houden. Eduardo, de eigenaar van de lommerrijke camping bij Coelheira in de Serra da Arada, schudt zijn hoofd over al die ellende. Bang dat zijn eigen camping in vlammen op zal gaan, is hij niet. 'Berkenbomen en varens vatten niet zo makkelijk vlam', glimlacht hij. Bij dennen en eucalyptusbomen is dat anders: 'Als je daar een lucifer bij houdt, gaan ze wel branden. Het vuur verspreidt zich razendsnel als de wind een beet je meehelpt en de grond vol kreupelhout staat.' Vroeger was het bos schoon, toen verzamelde de dorpsbewoners het kreupelhout als brandstof. Leeg loop van het platteland en het gebruik van andere energiebronnen hebben het kappen van kreupel hout overbodig gemaakt. En een goed bosbeheer is er nog niet voor in de plaats gekomen. De camping van Eduardo ligt bij een degelijk oud boswachters huis. Dat lijkt vreemd, want behalve de berkenbo men op de camping is de Serra da Arada verder hele maal 'kaal'. Vroeger was het anders, toen lag het huis verstopt in een dennenbos dat zich uitstrekte over het gebergte. Na een verwoestende bosbrand kwam het boswachtershuis bloot te liggen. Pogingen om de Serra da Arada opnieuw te bebossen, werden niet meer ondernomen. In een land dat sinds het midden van de vorige eeuw overspoeld werd door een groene golf van saaie productiebossen, is dat een verade ming. Je kunt er nu weer genieten van een weids landschap waar de grillige bergruggen en diep uitge sneden kloven niet meer aan het oog worden ont trokken. 'Daar kunnen mijn gasten prachtig wande len',zegt Eduardo enthousiast. Nasmeulen Op een aangrenzend gebergte, de Serra da Freita, voert een wandelroute ons door een bos dat nog gevaarlijk na smeult. Zwart geblakerde dennenbo men contrasteren met de witte kruinen van verbrande eucalyptusbomen. De vlammen zijn. gek genoeg, over het platgelopen graspad gesprongen, waar door de route duidelijk zichtbaar als een groengeel lint door zwart gebla kerd land slingert. Verdwalen kan nu niet meer, maar in het voorjaar zal de weg zich minder ge makkelijk wijzen. Dan bloeien de plan ten er op los en verdwijnt het pad in een bloemenzee. Dat een brand heil zaam kan zijn voor de natuur, is be kend bij de herders. Die willen dan ook nog wel eens de boel in de fik steken om hun schapen en geiten aan meer voedsel te helpen. Maar op de lijst van brandstichters staan bijvoorbeeld ook maffiose houthandelaren, projectont- De witte kruinen van verbrande eucalyptusbomen. De Serra da Arade: ooit bebost, nu mooi kaal. Het bos is geblakerd, maar het dorp is gespaard. wikkelaars en eigenaren van blushelikopters. Dan heb je nog de op roem beluste brandweerlieden, py romanen en naar een verzetje snakkende pubers. Toch is het ook, en vooral, onzorgvuldigheid die de grootste boosdoener is: de nonchalant weggegooide peuk, of het gloeiende kooltje dat ontsnapt tijdens een zondagse barbecue. Een andere keer is de bron van alle ellende een onschuldige vuurpijl, aangesto ken op een van die dagen dat de plaatselijke heilige in processie door de straten wordt gedragen. Aan de rand van het bos kijken we uit over een dorp je, omringd door verbrande bomen. De vlammen Brandweermannen hadden hun handen vol aan het blussen van bosbranden. Foto ERA hebben het groen van de akkers en de moestuinen deels aangevreten, maar de huizen zijn gespaard ge bleven. Verderop kringelt gevaarlijk veel rook om hoog. Elk moment kan het vuur door de wind weer worden aangeblazen. Even schrikken we als plotse ling een rode patrijs met jongen voor ons wegrent. Wat hebben die in deze zwarte woestijn nog te zoe ken? Vlak voor een steile afdaling komt een groepje bezwete wandelaars ons te gemoet, de benen zwart van de as. Ze raden ons af verder te lopen. 'Alles daar beneden stinkt naar brand.' Akkerland Een penetrante brandlucht komt ons tegemoet. Maar nu opgeven en teruggaan is ook niks. Voort gaan we door de warmte van een nasmeulend bos, langs bomen die nog amechtig naar adem lijken te snakken. In de laatste restjes rook komt een land schap te voorschijn dat tot gisteren overwoekerd werd door struikgewas. Het is voormalig akkerland, afgebakend door kunstig gestapelde muurtjes. Dich ter bij het dorp, waar het land nog wel wordt be werkt, staan een paar kastanjebomen met bruin ver brande kruinen. In de dorpskroeg hangt een papier met het verzoek brandschade te melden bij de ge meenteraad. De bejaarde kroegbazin vertelt hoe de vlammen het dorp van twee kanten bedreigde. 'Nog nooit zo'n brand meegemaakt', zegt haar hoogbe jaarde moeder. De wijnranken zijn eraan gegaan, maar haar sinaasappelboom is gespaard gebleven. Van de auteurs verscheen bij uitgeverij Op Lemen Voeten een serie wandelgidsen over Portugal met veel aandacht voor de geschiedenis van het landschap, wandeleninpor- tuqal.info ADVERTENTIE Dtnwy'i K« rstMboen Kinderen Gretli Periode 9 at 16 dc cember 19, 21,26 at 28 februari 3, 17 at 24 maan Kamer Sanu Fe Se quote Lodg Sanu Fe Sequoia Lodge evohwntr 149 179 139 189 2votaamn 189 239 199 249 KW 99 99 GratU GratU lnb«gr*p«n: 2 overnachtingen In één van bovenstaande Disney* hotels o.b.v. logies At ontbijt én een Hopper Ticket waarmee u 3 dagen onbeperkt toegang heeft tot belde Disney* Parken. U wilt liever gereden worden? Voor 50,p.p. extra wordt u met een comfortabele touringcar van Pelikaan Reizen naar Disneyland* Resort Paris gebracht. Informeer naar onze opstapplaatsen. 'kinderen vin 3-11 jaar betalen 35,- Kinderen Gratis Periode Of neem uw kinderen gratis mee naar DisneylandResort Paris tijdens de Kinderen Gratis periode! I kind per vol betalende volwassene maakt dan gratis gebruik maken van hetzelfde arrangement. Grijp dit voordeel en geniet van een paar heerlijke dagen in Disneyland Resort Paris! Voor het reserveren van één van de arrangementen verwijzen wij u naar onze website www.pelikaanreizen.nl of neem telefonisch contact op met onze reserveringsafdeling: OI68-329633 onder vermelding van Wegener Liever niet naar Disneyland* Resort Paris maar wel op zoek naar een compleet verzorgde reis per bus of vliegtuig? Vraag dan nu ons programma 2006 aan met reizen naar de mooiste plekjes van Europal Kamperen wordt weer leuk %m 0) Op de Kampeer Caravan Jaar- beurs kunt u nog tot 17 oktober de <u nieuwste caravans, campers, ten ten en kampeeraccessoires bekij ken. Ondanks deze publiciteit ver liest kamperen in Nederland aan populariteit, onder meer door het slechte weer van de laatste twee zomers. Wat zou kamperen in Nederland voor u leuker maken? Stem mee in de Graadmeter. Ga naar de website van deze krant en klik op de rubriek Reizen. Wat doet u In uw vrije tijd? "O 00 O Lekker naar buiten, dat doet u het liefst in uw vrije tijd. Wandelen en fietsen zijn veruit het populairst blijkt uit de Graadmeter van vorige week. Sporten en hobbyactiviteiten komen op de gedeelde tweede plaats. De uitslag: 9 Buitenrecreatie 45% 9 Hobbyactiviteiten 15% 9 Sporten 15% 9 Winkelen voor plezier 8% 9 Culturele dingen doen 7% 9 Uitgaan 6% 9 Evenement bezoeken 4% Vraag antwoord Waarom heb ik weieens last van een benauwd gevoel in het vliegtuig? Arts Michiel Strijbos van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam: 'Dit is een moeilijk te beantwoorden vraag. In het vliegtuig daalt het zuurstofgehalte in het bloed door een lagere luchtdruk. Dat kan een onbehagelijk gevoel ge ven bij erg gevoelige mensen, maar de meeste mensen zullen hier niets van merken. Door angst en andere veranderingen in emotie kun nen mensen anders gaan ademhalen, veelal hy perventileren. Het gevoel van benauwdheid zou kunnen ontstaan, maar echte benauwd heid, te weinig zuurstofmname, komt bij ge zonde mensen niet voor. Het is een soort vi cieuze cirkel: door de emoties gaat men snel ler ademhalen. En omdat deze snelle ademha ling normaal gesproken alleen gebeurt als er te weinig zuurstof is, kan het gevoel van be nauwdheid ontstaan.' Heeft u ook een vraag? Mail naar redactie@weqenermultimedia.nl Voor meer vra gen en antwoorden: ga naar de website van de ze krant en klik op de rubriek Reizen. Reizen met een handicap Als u iets minder te been bent zijn er verschil lende mogelijkheden om op reis te gaan. Dat geldt ook voor mensen met een zware lichame lijke handicap. Verschillende stichtingen en or ganisaties bezorgen gehandicapten een leuke vakantie. Deze zijn online goed vertegenwoor digd en bieden veel belangrijke informatie. Voor slechthorenden zijn er speciale bussen met teksttelevisie. Blinden en slechtzienden kunnen langlaufen met een begeleider of op deze manier zelfs skiën of snowboarden. Ge handicapten met een rolstoel kunnen op reis met vrijwilligers via verschillende organisa ties. Een dagje uit in Nederland wordt geregeld voor mensen met een psychische stoornis. Gehandicapten reizen: www.qehandicaptenreizen.nl Gehandicapten: www.iohanniter.nl/ihv/200.htm Visueel gehandicapten: www.twintravel.nl Slechthorenden: www.nvvs.nl Psychische stoornis: www.stichtinqcorridor.nl DISNEY Disney's Kerstseizoen Beleef de magie van Disney tijdens r het onvergetelijke Kerstseizoen van Disneyland Resort Paris! Dansende sneeuwvlokjes, twinkelende lichtjes, glitters en engelenhaar. Kerst is nog nooit zo magisch geweest!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 53