Ik maak m'n eigen loodjes PZC Voetbalspel draait om inzicht en souplesse w Films in de herfstvakantie Die vier ruige broers hebben toch gevoel Casey moet kiezen: studie of schaatsen Chris Klein helpt broer aan de vrouw De komende week is het herfstvakantie en zoals elk jaar zijn in de bioscopen dan veel nieuwe (jeugd)films te zien. Deze keer kun je kiezen uit onder meer Het Paard Van Sinterklaas, Wallace Gromit, Ice Princess, The Long Weekend en Four Brothers. Van de eerste twee films stond afgelopen woensdag een recensie in de Uit-bijlage van deze krant; hieronder volgen de recensies van de drie andere films. De rubriek Geboekt die anders op deze plek staat, is volgende week weer hier te vinden. zaterdag 15 oktober 2005 Scène uit de film Four Brothers. In de film Four Brothers krij gen de Mercers hun slachtof fer altijd aan het praten. Even overgieten met benzine en een aansteker in de buurt houden is genoeg. Op zoek naar de moorde naar van hun adoptiemoeder lo pen de vier broers (Mark Wahl- berg en Garret Hedlund blank, Tyrese Gibson en André Benja min zwart) ook nooit zomaar er gens naar binnen. Iedere locatie overvallen ze als een commando op oorlogssterkte. Als je ze zo bezig ziet, lijkt het of hun opvoeding weinig heeft opgeleverd, maar dat is een ver gissing. Als ze destijds niet zo liefdevol van de straat waren ge raapt, waren het nu nog veel gro tere duivels geweest, zo ver trouwt iemand ons toe. En ja wel, die ruige kerels hebben toch gevoel. Regelmatig zien we een traan over die van stoerheid strakstaande wangen biggelen. Ze omhelzen elkaar veelvuldig, en zijn ook niet bang om zich let terlijk en figuurlijk bloot te ge ven, zoals blijkt uit een noncha lant onderonsje in de badkamer. Tamelijk ongewoon voor een ac tiefilm. Heeft regisseur John Singleton ('2 Fast 2 Furious') daarmee de ze wraakthriller met corruptie- plotje een menselijke dimensie gegeven? Dat is toch iets te veel gezegd. In feite is de emotie net zo vet en stereotiep aangezet als de extreme gewelddadigheid, en eerlijk gezegd doet de combina tie zelfs een tikkeltje onfris aan. Binnen dit kader wel stijlvast geregisseerd en fraai gefotogra feerd, met desolate stadsland schappen en een ontknoping op een bevroren bergmeer. Leo Bankersen Four Brothers: regie John Sin gleton, met Mark Wahlberg, Ty rese Gibson, André Benjamin, Garret Hedlund, te zien in Vlis- singen. Hulst, Bergen op Zoom, Rotterdam, Antwerpen en Gent. Michelle Trachtenberg in Ice Princess. Een korte kür van een kunstrijdster bevat meestal verplichte nummers: wat Axels, een stuk of wat Lutzen en een dubbele Rietberger om het feest compleet te maken. De uitvoe ring is minstens zo belangrijk als de inhoud. Hetzelfde geldt voor de film Ice Princess. Inhou delijk biedt de Disneyproductie weinig verrassingen, maar de uitvoering is prima. Rijzende ster Michelle Trachten berg ('Buffy The Vampire Slayer', 'Mysterious Skin') is in nemend als Casey, een stuntelen de tiener met een natuurkunde- knobbel. Volop gesteund door haar politiek correcte moeder (Joan Cusack) bereidt zij zich voor op een studie aan de Har- vard-universiteit. Om haar kan sen op toelating te verhogen, be studeert ze de fysica van het kunstrijden, eerst door anderen te observeren, maar later ook zelf schaatsend. Een fanatieke schaatscoach (Kim Catrall) on derkent haar talent en voor ze het weet staat Casey voor een moeilijke keuze: moet ze kiezen voor een academische carrière of voor sportieve roem? Opmerkelijk is de rol van de ouders, die behoorlijk ver gaan in het projecteren van hun eigen dromen en ambities op hun kin deren. Ook niet onbelangrijk voor het welslagen van een sportfilm: Trachtenberg heeft heel aardig leren schaatsen en weet zich omringd door profes sionele kunstrijdsters die fraaie draaien en sprongen laten zien. Fritz de Jong Ice Princess: regie Tim Fywell, met Michelle Trachtenberg, Kim Catrall, Joan Cusack, Hay- den Panettiere, Trevor Blumas, te zien in Vlissingen en Rotter dam. In The Long Weekend speelt Chris Klein ('American Pie') een ervaren versierder die een ander aan de vrouw probeert te helpen. Zijn broer (Brendan Fehr) zit al een jaar in de put omdat zijn vriendin het heeft uitgemaakt. Uitgerekend in het weekend waarin Fehr een aller laatste kans krijgt om zijn in het slop geraakte carrière als recla memaker te redden, ziet Klein het als zijn heilige missie om broerlief aan een dame te koppe len. Dat resulteert in een aaneen schakeling van platte grappen over scheten, ontlasting, zaad en paardenpenissen, alsmede een verkrachtingspoging in een politiecel- Soortgelijke moppen vielen in 'American Pie' nog op hun plaats door de aanwezig heid van sympathieke pubers die uit hoofde van hun leeftijd met niks anders dan seks bezig mochten zijn. De twintigers in The Long Weekend zouden echt beter moeten weten en wekken daardoor voornamelijk weerzin op. Fritz de Jong The Long Weekend: regie Pat Holden, met Chris Klein, Bren dan Fehr, te zien in Vlissingen, Antwerpen, Brugge en Knokke. Zitten, kijken en wach ten. Sportvissen, een sport zonder actie? Nou mooi niet. Sportvissen is cool! Sterker nog: sinds be gin vorige maand is Nickelo deon zelfs een 13-delige unieke jeugdserie over sportvissen begonnen. Steeds meer kinderen blijken het vissen als hobby te ont dekken. Gewapend met flitsen de hengels, een doos maden, brood of kunstaas trekken ze er op uit naar de vijvers, grachten of singels in de buurt. Wat nou saai? Lopen, uitgooien, ophalen, onthaken en lijntjes in orde ma ken. Een sportvisser heeft nau welijks tijd om even uit te bla zen. Het aantal jonge vissers is de afgelopen tien jaar volgens de NWS - de Nederlandse Vere niging voor Sportvissers - spec taculair gestegen: van 300.000 in 1995 naar 500.000. Arjan van Moort (15) kent de sensatie van het sportvissen al jaren. Arjan weet alles van het pretti ge gevoel van opwinding bij het binnenhalen van de vangst. „Hoe groot is-ie? en: Krijg ik 'em wel aan de kant? Of: Wat is het?" De sportvisser van zeehen- gelclub De Makreel uit Sint Phi- lipsland heeft al heel wat vis soorten in de ogen gekeken. Bijna dagelijks trekt hij er met z'n carbonhengels op uit. Bij nacht en ontij. In de viskoffer pieren, mesheften of slikzager- tjes. „Zelf gespit", legt hij uit. „In twintig minuten heb je zo een onsje bij elkaar." De afgelopen jaren heeft Arjan z'n viskennis en techniek aardig bijgespijkerd. „Vissen leer je door goed te kijken en te luiste ren naar ei-varen vissers. Maar vooral door het doen. Belangrijk is de verzorging van je aas. Pie ren moet je goed wassen, op een krantje leggen en vermengen met wat turf. Dan blijven ze in topconditie." Ook de rest van de outfit moet in orde zijn. „Ik maak m'n eigen loodjes. Eén keer per jaar giet ik een hele se rie. Dan kan ik een heel jaar vooruit. Onderlijntjes? Die draai ik zelf in elkaar. Met en zonder afhouders. Wat ik mee neem als ik op pad ga? Nou, ui teraard m'n viskoffer met ha ken, lijnen, loodjes en dergelij ke. Een paar vissteunen om de hengels vast te zetten en m'n vis- paraplu. Altijd handig bij regen buien. Als ik 's nachts op pad ga, dan gaat ook m'n koplamp mee. Dan ga ik op tong vissen bij de Banjaard. Mooie vis om te vangen. Over mooie vissen ge sproken: het vissen op zeebaars is ook heel spannend. Stukje kunstaas of een reepje geep en dan maar wachten op de aan slag. De zeebaars is een echte vechtjas, die je niet zomaar op de kant hebt. Daar moet je echt voor knokken." Knokken doet Arjan ook tijdens viswedstrijden. „Dan sta je met een mannetje of veertig langs de dijk of op het strand. Bij loting krijg je een vak toegewezen en dan maar zorgen dat je de mees te centimeters vis boven water haalt. Klinkt simpel, maar is knap lastig. Ik heb vorig jaar meegedaan aan het Nederlands kampioenschap kustvissen. Was niet echt een succes. Ving een bot. Dat tikt niet echt aan. Waar het aan ligt? Moeilijk te zeggen. Niet aan de afstand bij het in gooien. De vis zit soms dicht on der de kust. Soms ook niet. Nou ja, volgende maand doe ik een nieuwe poging. Dan wordt het Nederlands kampioenschap kustvissen voor de jeugd op nieuw gehouden. De plaats is nog onbekend, maar waarschijn lijk wordt het Europoort." Vissen in kreken, poelen of wa tergangen trekt Ai-jan niet zo. „Ach, een keertje op de paling is af en toe wel leuk, maar het liefst sta ik toch op de dijk. Ook het vissen vanaf een boot is niet echt m'n favoriete hobby. Te weinig actief. Je laat je onder lijn over de reling zakken en dat is het dan. Nee, laat mij maar aan de dijk staan. Lekker met m'n snufferd in de wind. Ik ben een echt buitenmens. Langs het water met m'n hengels, dat is voor mij het toppunt van genie ten. Dag in dag uit." Hans Segboer Spelbeeld uit FIFA 06. Madden NFL 06, een van de vele sportseries waar Elec tronic Arts (EA) jaarlijks weer een deeltje van uitgeeft, is niet per se de eerste keus onder voet balliefhebbers. Hetzelfde geldt voor de FIFA-serie. Ondanks het feit dat EA jaarlijks weer grof geld betaalt voor de licen ties, kiezen veel sportliefheb bers eerder voor Pro Evolution Soccer en Winning Eleven. EA besloot daarom dit jaar eens het onderste uit de kan te halen. De licenties worden dus tot in de kleinste details uitgemolken. Heel leuk hoor, exact weten wanneer je favoriete voetbalhel den jarig zijn; maar dat is na tuurlijk niet voldoende. In voorgaande delen was het al gemene commentaar slecht. On mogelijke slidings over het veld en zo op wonderbaarlijke wijze de bal bemachtigen. Of de be ruchte 'magneetpasses'; het aan spelen van een teamgenoot over grote afstand zonder zelf echt invloed te hebben op het falen of slagen van de pass. Meestal kwam hij perfect aan, ongeacht het aangeven van de kracht en de richting. Na deeltje 2005 is er eens se rieus geëvalueerd. In FIFA-06 glijd je niet twee meter over het gras om de bal te verkrijgen. Nee, het vereist perfecte timing om niet onmiddellijk met geel bestraft te worden. Ook het pas sen en het scoren zijn vele ma len realistischer dan voorheen. Zelfs op de laagste moeilijk heidsgraad is scoren ronduit las tig. Je kunt niet meer zomaar vanaf je eigen doel als een gek naar het doel van de tegenpartij rennen, hier en daar wat verde digers naar huis sturen en sim pelweg in de goal schieten. Veel beter is inzicht en souplesse. Rustig tikken en de aanval op bouwen, goed kijken waar je spelers zich bevinden en ze met de juiste knoppen de goede kant op sturen. Veel realisti scher dan het was... Details FIFA 06 ziet er gelikt uit. De wijzigingen in kleine details, zo als cameraverbetering, detaille ring in kleding en gezicht en amusante animaties ronden het spel af. Daar komt nog een lek ker achtergrondmuziekje bij, ge weldig geluid van publiek en Evert ten Napel en Youri Mul der die constant in herhaling vallen. Kortom; het is net of je Studio Sport zit te kijken. Hoe ver wil EA in haar realismebe- leid gaan? Django Drost FIFA 06: ontwikkeld en uitgege ven door EA Sports voor Play Station 2, Xbox, Gameboy en pc. Prijzen resp. €59,99, €59,99, €44,99 en €49,99. Leeftijd: 3+. Web: www.fifa06.ea.com. Arjan van Moort: „Laat mij maar aan de dijk staan. Lekker met m'n snufferd in de wind. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 50