Pas op voor de vlam in de pijp Naald van Cleopatra is bepaald geen koukleum Stook het kanaal goed warm Wintertuin Smart Steps fcj Badkamer Securiflame maakt teer in schoorsteen onschadelijk Blusdeken Opbergen zaterdag 15 oktober 2005 W 9 Wintertuin is het thema van de antiekbeurs Antica Namur. De ze vindt van 5 tot en met 13 no vember voor de 29ste keer plaats in Namen. Te zien zijn honderdzestig specialiteiten rondom het thema. Bijzonder is een demonstratie van meester- restaurateurs, die tonen wat hun vak precies behelst. Ze gaan onder meer in op de kunst van het vergulden en het wer ken met boenwas. Antica Namur 2005, Namur Ex po, Avenue Sergent Vrithoff 2 in Namen. De entree bedraagt 9 euro. Informatie: www.anti- ca.be I S5 Vloerenproductent Heuga komt met een nieuw concept: Smart Steps. Met het systeem zijn vloertegels van verschillende materialen gemakkelijk te com bineren. Op die manier kunnen bepaalde plekken in de ruimte worden geaccentueerd. De vinyl- tegels die onder de naam Smart Steps op de markt verschijnen ogen onder meer als hout en na tuursteen. Informatie: www.heuga.com De bekende Italiaanse ontwer per Antonio Citterio heeft in op dracht van sanitairproducent Keramag een badkamer ontwor pen. Voor de Emani - Italiaans voor uitstraling - heeft Citterio luxe en welzijn als uitgangspunt genomen. „In de badkamer wil len mensen zich voelen en ener gie opladen", verklaart hij. Het badkamerconcept bestaat uit op- bouwwastafels en hangende wastafels (in verschillende maat voeringen), toiletpotten en bi dets. Citterio heeft ook een aan tal bijbehorende badkamermeu belen ontworpen. De producten zijn verkrijgbaar vanaf 430 eu ro. Zelf de schoorsteen ve gen? Zonder dat er een borstel aan te pas komt? Dat kan met Securiflame, een brandbaar blok dat teer- aanslag te lijf gaat. En dat verkleint volgens leveran cier Gert Zwollo het risico op schoorsteenbrand. De Al gemene Schoorsteenvegers Patroonbond is terughou dend. Bij gebrek aan 'goede rapporten'. Binnen brandt het haard vuur gemoedelijk. De vlam men dansen en het hout knis pert geruststellend. Plots klinkt een loeiend geluid en staat de schoorsteen in brand. Paniek! Het Centraal Bureau voor de Statistiek registreerde in 2004 bijna 1700 schoorsteenbranden. Gert Zwollo van het gelijknami ge bedrijf in Bussum vindt dat niet vreemd. Hij rekent voor dat in Nederland zo'n miljoen hout kachels en haarden te vinden zijn. Het aantal schoorsteen branden op jaarbasis is daarvan een fractie. Sterker. Schoorsteenbranden ko men minder vaak voor dan tien jaar geleden. Volgens het CBS lag het aantal branden tot 1997 nog ver boven de tweeduizend. Tegenwoordig gaat jaarlijks tus sen de 1650 en 1800 keer 'de vlam in de pijp'. Zoutverbinding Toeval of niet? In 1998 introdu ceerde Zwollo Securiflame op de Nederlandse markt. Het is volgens hem een handig middel om schoorsteenbrand te voorko men. En daar komt geen schoor steenveger aan te pas. Securifla me is een blok (verkrijgbaar bij onder andere Praxis en Blokker voor 14,95 euro) dat in de ka chel kan worden opgestookt. Het bevat een zoutverbinding die zich bij verbranding vastzet op de teeraanslag (creosoot) aan de binnenkant van de schoor steen. Het gevolg is een chemi sche reactie waardoor het teer niet meer brandgevaarlijk is en verpulvert. Omdat teer volgens Zwollo de grootste boosdoener is, wordt het risico op schoor steenbrand verkleind. Concurrentie Een goed product? Daar zijn de meningen volgens Nico Schou ten van branchevereniging de Algemene Schoorsteenvegers Pa troon Bond (APSB) over ver deeld. „Het nadeel is dat er geen goede rapporten over Securifla me liggen", zegt hij. „Die zijn in ieder geval niet bij ons bekend. We weten bijvoor beeld niet wat de samenstelling is. En dat zou, alleen al met het oog op de gezondheid, wel han dig zijn." Dat het product werkt, daar over hoeft geen twijfel te be- staan. Securiflame is in verschil lende laboratoria getest en ISO-gecertificeerd. Dat wil zeg gen dat Securiflame doet wat het beweert te doen. Toch vindt Zwollo de terughoudende opstel ling in de branche niet vreemd. Hij vermoedt dat de meeste- schoorsteenvegers zijn product als concurrentie zien. „Maar dat is het niet. Het haalt juist de brandbare aanslag weg die de ambachtelijke schoorsteenveger niet weg kan halen." Securiflame bevat een zoutverbinding die zich bij verbranding vastzet op de teeraanslag aan de binnen kant van de schoorsteen. foto GPD Een schoorsteenbrand kan altijd ontstaan. Bel in dat geval de brandweer (112). Sluit de schoorsteenklep, zodat de luchttoevoer stopt. Doof het vuur in de kachel of open haard met zand. Gebruik vooral geen water. Dit zet uit (stoom) waardoor het rookkanaal kan scheuren. Het kan ook leiden tot ontploffingen. Totdat de schoorsteen is gecontroleerd en eventueel gerepa reerd, zal de brandweer in de meeste gevallen een stookverbod opleggen. De schoorsteenveger kan controleren of het kanaal lekdicht is. Aanslag in het rookkanaal ontstaat als het vuur niet optimaal brandt. Kies daarom een slooktoe- stel met een beperkt vermogen. Laat dat op volle kracht, met alle regelkleppen open, branden zon der dat het te warm wordt. Laat het vuur altijd vanzelf uitgaan. Roet slaat neer in de schoorsteen als de schoorsteenwand te koud is. Een specialist kan beoordelen of uw schoorsteen niet te groot is voor de capaciteit van uw toestel. Stook het schoorsteenkanaal direct goed warm. (Bron: Algemene Schoorsteenvegers Patroon Bond) foto GPD een bewijs te overleggen dat de schoorsteen daadwerkelijk is schoongemaakt. Toch zijn er maatschappijen die dat wel de gelijk in de polisvoorwaarden hebben vastgelegd, weet Schou ten. Met het oog op veiligheid advi seert hij sowieso om minimaal een keer per jaar de schoorsteen te laten vegen. Eén keer per jaar? Dat hoeft volgens Zwollo niet. „Maar het is wel verstan dig om regelmatig het roet te la ten verwijderen. Alleen Securi flame gebruiken volstaat niet." Paul Geerts Informatie: www.securi- flame.com, www.apsb.nl Securiflame haalt de teeraanslag weg, die bij een gewone schoonmaakbeurt blijft zitten. Ook die uitspraak wil Schouten niet bevestigen. Volgens hem is een schoorsteenbrand nooit uit gesloten, zelfs al wordt het rook kanaal jaarlijks geveegd. „Roet, gebladerte, vogelnestjes. De schoorsteenveger haalt welis waar de rommel uit de pijp, maar vervolgens wordt opnieuw gestookt en neemt het risico weer toe." Zwollo onderschrijft die uitspraak. „Je kunt het risi co nooit honderd procent afdek ken", zegt hij. Gebruikers van Securiflame kunnen daarom een verzekering afsluiten, waar mee ze gratis een jaar verzekerd zijn tegen schoorsteenbrand. „Meer als geruststelling", aldus Zwollo. En dat is zo gek nog niet, want een schoorsteenbrand heeft vaak desastreuze gevolgen. Het aantal branden mag dan afgeno men zijn, gaat het om de schade, dan is een opvallende stijging waarneembaar. Was tot 2000 on geveer bij de helft van alle schoorsteenbranden sprake van schade, tegenwoordig is dat in ongeveer driekwart van de ge vallen. Schadebedrag Parallel daaraan is het schadebe drag gestegen, met een absolute piek in 2003. Toen keerden ver zekeraars ruim acht miljoen eu ro uit. In 2002 bedroeg de schade bijna vijf miljoen euro, vorig jaar ruim vier miljoen euro. Hoewel veel schoorsteenvegers daarmee schermen, is het vol gens Zwollo een fabeltje dat ver zekeraars bij brand vragen om Een bibliotheekkast is allang niet meer alleen bestemd voor het opbergen van boeken. Nee, zeggen ze bij Hülsta, ook de tele visie of de drankvoorraad kan er in worden opgeborgen. Met die wetenschap lanceert Hülsta drie nieuwe programma's Xalo, Movado en Encado. De stijlen van de verschillende systemen zijn achtereenvolgens modern, klassiek en eenvoudig. Informatie: www.huelsta.nl een naald de lucht in priemt. 'Kometenstaart', zou je hem ook kunnen noemen, of 'raket- bloem', waarmee ik maar wil aangeven dat de bloemaren van de Eremurus op spectaculaire wijze uit de omringende beplan ting tevoorschijn schieten. De lengte van de bloemstengel verschilt per soort, van een me ter bij de kleinste, Eremurus stenophyllus, tot ruim tweeën halve meter bij de reus van het gezelschap, Eremurus robustus. De bloemkleur is wit, geel, roze of een schakering daartussenin. Eremurus bestel je bij de bloem- bollenhandel. De vlezige wortel stokken zijn lang en breekbaar, en daardoor lastig te versturen. Dat komt tot uiting in de prijs die tot 5 euro per stuk kan op lopen. Maar voor dat geld krijg je ook wat, zeker als je Eremu rus robustus bestelt: een zeester van vingerdikke wortels, van een halve meter in doorsnede, met in het midden een veelbelo vende groeineus. Een enkele keer, als je geluk hebt, ontvang je een tweeling met twee neu zen. Die zeester moet geplant, in een groot gat dat wel wijd moet zijn maar niet diep, want de Eremu rus leeft met zijn neus vlak on der de grond. Als die grond erg zwaar is, zoals klei, dan is het geen gek idee om er puin of grind doorheen te werken. Want als de Naald van Cleopatra er gens een hekel aan heeft, dan is het wel aan nattigheid terwijl zij in winterrust is. En daar komt dat verhaal over vorstge- voeligheid ook vandaan: wie zijn plant 's winters verliest geeft gemakkelijk de vorst de schuld, terwijl de zeester in wer kelijkheid verrot is. Wie een hel ling in zijn tuin heeft, of een ver hoogd perk, is natuurlijk geze gend. In een zachte winter kan de Ere murus al in februari aan de groei gaan; als een reuzenasper- ge komt hij dan boven de grond. Dat is de gevaarlijke periode, want die sappige neuzen kun nen door een nachtvorst gemak kelijk beschadigd worden. Gooi er een emmer fijn grind over heen, dat u later door de grond werkt. Als de Naald van Cleopatra bloeit, in juni, begint de bladro In ruim zestig procent van de Nederlandse woningen is geen blusmiddel te vinden. Dat blijkt uit onderzoek van de Brandwon den Stichting. De organisatie noemt dit hoge aantal verontrus tend omdat een blusmiddel scha de en letsel kan voorkomen. Sterker. Als in iedere keuken een blusdeken zou hangen dan kan dat op jaarbasis volgens de stichting tweeduizend woning branden schelen. Nu zijn er jaar lijks ruim zevenduizend woning branden, waarvan veertig pro cent in de keuken ontstaat. Om het belang van een blusdeken te onderstrepen startte de Brand wonden Stichting onlangs met een voorlichtingscampagne. Informatie: www.brandwon- den.nl Vreemd wat je soms bijblijft van een tuin die je lang gele den bezocht. Van de botanische tuin van Freising, een stadje ten noordoosten van München, her inner ik me de tientallen kleine smaragdgroene hagedissen die steeds weer wegschoten zodra ik met mijn camera te dichtbij kwam. Geen foto lukte en ik zal het met de herinnering moeten doen. Waar ik wel een foto van heb is van de Eremurus die het daar, in Zuid-Duitsland verrassend goed doet. Verrassend, omdat de Eremurus in Nederland toch een reputatie van vorstgevoelig- heid heeft en omdat het in de omgeving van München harder vriest dan bij ons. Die reputatie wil ik hierbij dan ook gedeelte lijk weerspreken, maar laat ik eerst eens uitleggen wat een Ere murus is. Het plantengeslacht Eremurus telt ongeveer veertig soorten, die voornamelijk in Cen- traal-Azië groeien. Schapen, gei ten en kamelen blieven geen Ere murus, zodat de planten soms met duizenden tegelijk uit het dorre gras van de steppe oprij zen. Naald van Cleopatra heet de plant in het Nederlands, om dat de bloeiwijze, die uit honder den kleine bloemen bestaat, als De bloemaren van de Eremurus schieten verrassend uit de omringende beplanting omhoog foto GPD zet al te verwelken en tegen het einde van de zomer is de hele plant alweer ondergronds ge gaan. Geef dan wat kalk, ten minste - als u op zure grond tui niert. De gevallen krater kunt u gemakkelijk opvullen met eenja rigen zoals Oostindische kers, klaprozen of opiumpapavers die u in het voorjaar vanuit de losse pols ter plaatse zaait. En wees bij het bestellen van Eremurus niet krenterig; een dozijn plan ten kost u altijd nog minder dan een tank vol benzine, terwijl u er veel langer plezier van heeft. Want de Naald van Cleopatra tilt ieder middelmatig tuintje moeiteloos naar een superieur niveau. Ilomke van de Kaa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41