Met Tomahawk in de eredivisie PZC Kaukasus glijdt nog verder af De harde pit van het CDA PZC Kruisraketten belichamen Nederlandse hondentrouw aan de VS Dinertje èT tmm m zaterdag 15 oktober 2005 Sijids de Golfoorlog zijn het be kende beelden: een raket zoeft door de lucht en blaast - op af stand bestuurd - een gebouw op. Defensieminister Kamp wil graag kruisraketten aanschaf fen, al komt Defensie zo wel erg onder de paraplu van de Vere nigde Staten terecht. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes Met de Tomahawk-kruisra ketten kan Nederland een vuist maken in de wereld. Ze kunnen vanaf fregatten die in vreedzaam water dobberen wor den afgevuurd op paleizen van weerspannige dictators, tot 1600 kilometer verderop. Geen wonder dat minister Henk Kamp van defensie er graag 30 wil voor de marine. Dan kan Nederland meedoen aan operaties in het hoogste ge weldsspectrum: oorlog. Boven dien tellen we dan mee in de ere divisie; alleen de Verenigde Sta ten en het Verenigd Koninklijk hebben Tomahawks. Kamp is al twee jaar bezig de Tweede Kamer over de streep te trekken. Alleen de VVD is voor. D66 is ook om, maar regerings partij CDA en de grootste oppo sitiepartij PvdA zijn tegen. De hamvraag blijft: heeft Neder land de raketten nodig? Welnee, zegt polemoloog Leon Wecke van Centrum voor Internatio naal Conflict-Analyse Mana gement van de universiteit van Nijmegen. Wecke is een uitge sproken tegenstander. „Tomahawks zijn aanvalswa pens, die je gebruikt aan het be gin van een conflict. De meer derheid van de bevolking steunt de krijgsmacht juist vanwege de inzet in vredesoperaties. We weten dat daar soms ook het wat gevaarlijker vrede afdwin gen bijhoort. Zo zijn er nu com mando's in Afghanistan. Plet is echter de vraag hoe lang daar voor draagvlak blijft bestaan als er militairen sneuvelen," schetst Wecke. Ernstiger vindt hij dat Neder land door de raketten afhanke- Maart 2003: De Amerikaanse kruiser Cape Saint George schiet in het oostelijk deel van de Middellandse Zee een Tomahawk-kruisraket af op Irak. Minister van Defensie Kamp wil dit wapen nu ook aanschaffen. foto Kenneth Moll lijk wordt van de VS. „De VS zijn de enigen die via hün satel lieten inlichtingen hebben over de schuilplaatsen van eventuele terroristen." Europese landen hebben daar geen capaciteit voor. Aanhaken „De VS kunnen Nederland bij een conflict makkelijk onder druk zetten om een raket af te vuren, om zo breed mogelijke steun voor een actie te krijgen." Wecke is ervan overtuigd dat het Kamps strategie is aan te ha ken bij de VS. „De aanschaf weerspiegelt onze hondentrouw aan de Amerikanen. Terwijl de regering Bush zich met haar eenzijdige acties niet bepaald populair heeft gemaakt. Ster ker nog, driekwart van de Ne derlanders vertrouwt de rege- ring-Bush niet." Niet doen dus, vindt Wecke. Wél kopen die Tomahawks, zegt militair deskundige en poli ticoloog Ko Colijn van de Rot terdamse Erasmusuniversiteit. „Nederland is het aan zijn stand verplicht. We behoren eco nomisch gezien en voor wat be treft het defensiebudget tot de internationale top tien." De Na- vo heeft haar lidstaten ge waagd het aantal kruisvlucht- wapens op te voeren. Behalve Nederland denken ook Frank rijk en Duitsland er over na. Koopje Met de 100 miljoen euro voor de kruisvluchtwapens kunnen de twee miljard kostende fregatten op een goedkope manier goed worden opgetuigd, vindt Kamp. „Het is een koopje, al mag dat nooit een argument zijn om iets aan te schaffen", zegt Colijn. Eenmaal in het bezit van zulke aanvalswapens, steek je wel je nek uit. „Je moet al woeg deel nemen in een conflict, je zult ooit worden gewaagd om ze af te vuren. Zeg je dan 'liever niet', sta je mooi te kijk." Neder land moet dan ook een politiek profiel kiezen, betoogt Colijn. Waar staan we internationaal? Haken we aan bij Amerika of volgen we een eigen koers. „Je kunt niet langer de kat uit de boom kijken als je over dergelij ke wapens beschikt. Terwijl het kabinet het nu te veel verpakt als een beslissing over materi eel. Minister Bot van buiten- landse zaken dient uit te wer ken waar we internationaal staan." Met de aanschaf van de Tomahawks wordt Nederland afhankelijk van Amerikaanse inlichtingen om de raketten naar hun doel te sturen. „Je le vert je een beetje uit aan de VS. Maar wat is het verschil met de afgelopen decennia?", zegt Co lijn. De marine ziet de bui al han gen. De Tweede Kamer praat al leen nog over de kruisvluchtwa pens terwijl die slechts een on derdeel zijn van een marine nieuwe stijl. Zo komen er nieu we patrouillevaartuigen, er wordt geïnvesteerd in de onder zeedienst en het bevoorradings schip Zuiderkruis wordt vervan gen. De Koninklijke Vereniging van Marine-officieren (KVMO) ziet het plan zitten. „De Toma hawk is maar één van de wapen systemen die Defensie kan ko pen. Ook Italië maakt raket ten," benadrukt KVMO-voorzit- ter Hans Pleijsier. Toepassing Irakezen, Serviërs en Afghanen hebben al kennis gemaakt met de vernietigende kracht van de Tomahawk. In 1991 lanceerden de Amerikanen bijna 300 raket ten op Iraakse doelen. Na de aanslag op de Twin Towers in New York in 2001 kregen de Af ghanen de raketten op hun dak. Nederland wil voor 109 miljoen dertig van deze Amerikaanse conventionele kruisvluchtwa pens aanschaffen, niet te ver warren met de omstreden kruis raketten uit de jaren tachtig, die een kernlading hadden. De huidige Tomahawks hebben een bereik van zo'n 1600 kilome ter en halen een snelheid van 900 kilometer per uur. Als een Nederlandse marineofficier in Den Helder op de lanceerknop drukt, valt hij dus binnen twee uur in het Noord-Spaanse Sala manca neer. De Tomahawk wordt naar zijn bestemming ge stuurd met behulp van satellie ten en kan een flinke springla ding dragen. Indien nodig kan de raket nog tijdens de vlucht worden bijgestuurd. GPD Vandaag verschijnt een nieuwe editie van het Groene Boefcje Deze spelling is per 1 augustus 2006 verplichte kost bijdeovèr heid en in het onderwijs. De afgelopen weken besteedde de I PZC aandacht aan de verandering. Dit is de laatste aflevering J Gisteren had u nog een 'di neetje' kunnen hebben, maar vanaf vandaag kan het al leen nog maar een 'dinertje'zijn. Nou ja, u mag woorden natuur lijk spellen zoals u wilt, behalve als u in het onderwijs of bij de overheid werkt. Dan bent u, on der werktijd, verplicht de nieu we spelling te gebruiken. En in het onderwijs moet die nieuwe spelling ook onderwezen wor den. Maar buiten kantooruren is het vrij spellen. Er staat dan geen enkele straf op als u 'dineetje' schrijft. De afgelopen tweehon derd jaar (sinds 1804 hebben we nieuwe editie .V \o^°- door Wim Daniels voor het Nederlands spellingre gels) is evenwel gebleken dat vrijwel iedereen zich toch het liefst aansluit bij de officiële spelling. Natuurlijk zijn er al tijd mensen geweest die juist wilden afwijken. Rond 1970 wa ren er bijvoorbeeld de Theo's die Tejo wilden heten en aksie wilden voeren in plaats van ac tie. Twintig jaar eerder al had je de mensen van Klup Kees, de Klup voor Eenhijt en Eenvout in de Spelling. 'Ik kees, want ik ben een Keesje', zo luidde de-slogan van Klup Kees. En 'kezen' was in dit geval: schrijven zoals je spreekt. Ook nu heb je nog altijd mensen die een afwijkende spelling ge bruiken. Jongeren doen dat bij voorbeeld als ze via internet en vooral via MSN (Microsoft Net work), met vrienden en kennis. I sen schrijven'WühhebbühoD sgoolreisjüh hARd gelachühÓc juFvrauw Ada.' Maar hier gaai het niet of nauwelijks omschijj ven zoals je spreekt maarom het versieren van de taal. Maai diezelfde jongeren moeten op school in een opstel dus welde officiële spellingregels toepas- sen. 'Dineetje' moeten ze voor- taan dan ook als 'dinertje' schrij ven. En 'souveniertje' als 'souve- nirtje'. Je zou verwachten dal 'sardientje' dan ook wel'sarei- netje' zou worden, maardatis niet zo. Regels voor verkleinwoorden zijn lastig. Dat zijn ze altijdge- weest, vooral de regels voor woorden die we uit andere tali?, hebben overgenomen. Een nies" we regel is dat we de verklei ningsuitgang -je moeten gebrul] ken als het om een Frans grond- woord gaat dat eindigt op een of 'd' die we niet uitspreken, Voorbeelden uit het nieuwe Groene Boekje zijn: 'colbertje', 'biscuitje' en 'boulevardje', 1 Daar kan ook nog 'crapaudje' bij, neem ik aan. De spelling daarvan was eerst 'crapaudtje' maar de 't' verdwijnt hieruit,ft 't' blijft echter wel staan in 'te nedostje' en 'deux-chevautje' Er zijn heel veel lastige voorn- den van verkleinwoorden tege- ven. Wat is volgens u het ver kleinwoord van 'diskette', 'bles-, sure' en 'molecule'? Wel,hetis disketje, blessuretje en mole- cuultje. En het woord 'enclave blijkt in de nieuwe spelling j twee verkleinvormen te hebbes enclaaf je en enclavetje. Veel gek ker moet het niet worden, zouis kunnen zeggen, maar ik denk 1 dat we daar niet al te gerust op moeten zijn. Spelling is per definitie lastig, maar op de een of andere ma nier slagen de spellingmakerse sinds 1995 in het alleen nog maar lastiger te maken. Ookè nieuwe spelling die vandaagk licht ziet, maakt het er niet® voudiger op. GPD 15 oktober 1955 Een jaar na het bloedbad op een school in Beslan sloegen Tsjet sjeense rebellen weer toe. In een andere republiek met de bedoe ling de hele Kaukasus in vuur en vlam te zetten. door Remco Reiding Tsjetsjeense rebellen kozen donderdag opnieuw een an dere locatie voor hun guerrilla tegen het Russische gezag. Dat was opvallend, maar niet verras send. Zo neemt de onrust in de hele regio immers toe. Het Tsjetsjeense verzet richt zich allang niet meer alleen op Tsjetsjenië zelf. Steeds meer Russische deelrepublieken wor den meegesleurd in de strijd tus sen islamitische vrijheidsstrij ders en het Russische leger. „Het lijkt een voortzetting van de tactiek aanslagen te plegen om een toenemend aantal gebie den in de Noord-Kaukasus te de stabiliseren", zegt Aleksej Ma- lasjenko van het Carnegie Mo scow Center. In 1995 namen rebellen duizend gijzelaars in een ziekenhuis in Boedjonnovsk (Stavropol). In 1999 trokken duizend strijders de grens met Dagestan over, waar zij grenssoldaten ver moordden. De afgelopen ander half jaar troffen rebellen politie posten in Nazran (Ingoesjetië) en een school in Beslan (Noord-Ossetië). Nu weten ook de inwoners en agenten van Naltsjik (Kabardi- no-Balkarië) hoe hard de rebel len nog altijd kunnen toeslaan. Af en toe, als de manschappen zijn aangesterkt en er voldoende materieel is, delen de strijders een klap uit. De aanval op Nalts jik lijkt heel erg op de gebeurte nissen in Nazran, ruim een jaar geleden. Rebellen overvielen des tijds een wapendepot, vielen po litieposten aan en doodden bijna 100 agenten. Aanslagen die de samenleving raken, hebben alleen plaats in pro-Russische regio's. In de re publieken waar 'islamitische broeders' wonen, zijn militaire objecten het doelwit. Het is dus evenmin verrassend dat in de moslimrepubliek Kabardi- no-Balkarië niet de bevolking maar de politie en veiligheid stroepen werden getroffen. Al meer dan tien jaar strijden de Tsjetsjeense rebellen voor onaf hankelijkheid van het Russische gezag. Langzamerhand is het ge loof in die strijd een steeds grote re gaan spelen. Nu is het doel de stichting van een islamitisch ka lifaat in de hele Noord-Kauka- sus. Armoede, werkloosheid en cor ruptie tieren welig in de regio. Ze vormen een voedingsbodem voor moslimextremisme. Lokale bewoners beklagen zich er bo vendien over dat iedereen met een baard of Koran in hand wordt aangepakt als radicale moslim. „Tsjetsjenië is het voor naamste broeinest, maar de con flicten in andere republieken hebben ook lokale wortels", zegt Irma Zvigelskaja, directri ce bij het onafhankelijke Cen trum voor strategische en poli tieke studies in Moskou, Het ge volg is dat niet alleen Tsjetsje- nen de strijd aanbinden met Rus sische troepen. De islamitische strijdkrachten zijn etnisch ge mengd. In Naltsjik speelde de lo kale groepering Jarmoek een be langrijke rol. Mensen op straat herkenden stadgenoten onder de lijken van rebellen, Het voortdurende verzet, de so ciaal-economische problemen en de aanwas van moslimextre misten plaatst het Kremlin voor een steeds groter probleem. Want de guerrilla van de Tsjets- jenen heeft succes en leidt tot steeds meer instabiliteit. GPD pagina 5 ruim 100 doden door geweld Ik zou me maar niet rijk rekenen als ik u was: vroeger of later stort het zaakje ineen.' 'Daarin kunt u zich wel eens deerlijk vergissen. 'Welnee, dat zaakje van u is ten dode opgeschreven.' 'Weet dan dit: dat zaakje, zoals u het misprijzend noemt, is tweeduizend jaar oud, het heeft door de eeuwen heen z'n waarde bewezen, het staat als een huis - het kan niet kapot, het is uit God.' De eerste jaren na de Tweede Wereld oorlog werd er vaak heftig, onbesuisd gedebatteerd over de toekomstkansen van christelijke partijen. De 'doorgebro ken' PvdA wilde ook een partij voor christenen zijn. Tegenover die ambitie lieten rooms-katholieken en protestan ten zich niet onbetuigd. In 1954 deden de bisschoppen per Mandement het so cialisme zelfs in de ban. Te midden van die schermutselingen pakte het PvdA-kamerlid Jac. de Kadt sarrend, uit naar de 'het politieke chris tendom', zoals hij het noemde: het was een 'aflopende bedoening'. Dat veroorzaakte een woedeuitbars ting bij de gereformeerde voorman Bruins Slot, die zich in Wildervank (Gr.) zo boos maakte dat hij volgens krantenberichten rood aanliep. Hoe durfde die vercnaledijde socialist zo le lijk te doen over 'God en Goddelijke za ken?' Vijftig jaar later is de christen-demo cratie in Nederland nog steeds springle vend. Dezer dagen viert het Christen Democratisch Appèl, de erfopvolger van de (katholieke) KVP, de (gerefor meerde) ARP en de (hervormde) CHU, zelfs z'n zilveren jubileum - vandaag trekt men ter dankzegging naar de Sint-Jan van Den Bosch - in een staat die nog niet zo lang geleden voor onmo gelijk werd gehouden. Herhaaldelijk afgeschreven, maakt de verzamelde christen-democratie een topjaar door: de premier is CDA'er, de meeste ministers behoren tot die partij, in de Tweede Kamer is het CDA de grootste fractie, in stad en land regeert de christen-democratie volop mee. Alle voorspellingen over een spoedig of onvermijdelijk einde - het bleef niet be perkt tot De Kadt - zijn tot nu toe loos gebleken. Af en toe leek het inderdaad die kant op te gaan. Na de roerige jaren '60 brok kelde de steun voor christelijke par tijen in hoog tempo af. Het was een krachtige aansporing om te fuseren. Niet alleen tégenstanders vreesden dat die totstandkoming van het CDA in 1980 zou uitlopen op 'sterven in eik aars armen'; ook binnenskamers be stond twijfel of die katholieke en pro testantse 'bloedgroepen' zich wel zou den voegen. En na de wederopstanding van de partij onder een succesvolle pre mier als Ruud Lubbers leek het echt ge daan met het CDA. Toch hervond de partij zich op miraculeuze wijze. Wat is het geheim? Het CDA van Jan Peter Balkenende is een andere partij dan die van vijftig jaar of nog langer geleden. Zelfs in die vijfentwintig CDA-jaren is er heel wat veranderd. Dat kun je een verrechtsing noemen. Of een neo-conservatieve om slag, zoals oud-minister Bert de Vries doet. Het zegt vooral iets over de kracht van het CDA: waarom die partij er, ondanks alle herhaalde doodverkla ringen, telkens in slaagt aan het voor zegde lot te ontsnappen. Net als andere partijen is het CDA op geschoven. Ook de PvdA van Wouter Bos vertoont slechts in de verte gelijke nis met die van Den Uyl. En zelfs Hans Wiegel moet het tegenwoordig wel eens moeilijk hebben met zijn eigen WD. Die accentverschuivingen weerspiege len de veranderende stemming in Ne derland. Vandaag de dag moet je niet meer aankomen met allerlei progressie- ve visies voor een maakbare samenle ving. Meer dan welk kabinet eerder re kent Balkenende II af met de idealen van '1968'. Dat het CDA bij die 'hervormingen' de leiding neemt, zegt veel over de chris ten-democratie. Kennelijk is die partij bij machte om telkens bijtijds bij te stu ren. Natuurlijk kun je daar heel lelijk, mees muilend over doen: de huik naar de wind laten hangen, opportunisme en zo meer. Maar het getuigt ook van een wendbaarheid, een flexibiliteit die het land bij tijd en wijle nodig heeft. Wie niet in staat is in te spelen op verande rende omstandigheden, maakt meer ka pot dan 'm lief is. Niks is erger dan een dogmaticus aan het bewind. Met de christen-democratische ideolo gie valt te boetseren. De ene keer kun je er mee over rechts, de andere keer over links regeren zonder dat het bleek- water wordt. Die harde pit - minder staat, minder markt, meer gemeenschapszin - is inge bed in een evenwichtsdenken: uiteinde- BEN GOERION - De 69-jarige David Ben Goerion, de 'vader van de staat Israël', is ernstig ziek. De kabinetsformateur en voormalig minister van Defen sie heeft een hersenbloeding gehad. De presentatie van zijn kabinet zou maandag plaats vinden, maar is uitgesteld. VEILIGHEIDSRAAD - Het is nog onduidelijk welk land Tur kije opvolgt als tijdelijk lid van de Veiligheidsraad. De Verenigde Naties kwamen er gisteren niet uit. Geen van de kandidaten kreeg een meerder heid van de stemmen. De VS steunen de Philippijnen, het Sowjetblok kiest voor Polen3 Joegoslavië. De andere twee niet-permanente leden worde Australië en Cuba. VLUCHTELINGEN - Vanè 39 vluchtelingengezinnen i het Oostblok die naar Neder-! land mogen komen, worden Sj enkele in Terneuzen j vest. Eerst komen de gez: in opvangkampen waar de mannen worden ge schoold als bouwvakker end: vrouwen liefdevol we™ worden gemaakt in de Neder] landse samenleving: taal, ga woonten, huishouden en bood] schappen doen. Familieleden dragen vrijdag het lichaam van politieman Tamirlan Kazirhanov op de begraafplaats van Naltsjik, de hoofdstad van Ka- bardino-Balkarië. Kazirhanov is een van de tientallen slachtoffers van de Tsjetsjeense rebellen. foto Yuri Kochetnov/EPA lijk kom je altijd weer in het midden uit. Uitschieters naar de ene of naar de andere kant worden vroeger of later ge corrigeerd. Ja, het CDA corrigeert ook zichzelf. Zo als onder Lubbers in de jaren '80 ook het eigen evenwicht werd hersteld, zo gaat Balkenende na 2002 verder dan veel partijgenoten lief is. Wie echter goed oplet, ziet al de eerste signalen van een voorzichtige correctie van die koers. Er komen uit de chris ten-democratie de laatste weken iets milder getoonzette verhalen dan, zeg, een jaar geleden. Binnen een half jaar is het CDA weer helemaal terug in het centrum. Zo is het steeds gegaan, zo zal het wel blijven gaan. Maar fundamenteel is er wel iets veran derd voor het CDA. Anders dan zelfs maar vijfentwintig jaar geleden weet de partij dat ze niet langer onmisbaar voor de regeerbaar heid van het land is. Minder dan vroe ger is de christen-democratie verze kerd van een grote, stevige en stabiele achterban. Meer dan vroeger zal de christen-democratie voor de kiezers gunst moeten vechten. Ja, minder dan vroeger waant het CDA zich een 'zaakje van God'. Daarom klinkt niemand meer zo stellig, zo zelf verzekerd als vijftig jaar geleden. Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@ptc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redlern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Goes, Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur 233,30 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail' web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 per kwartaal. 59,75 per jaar: €229.20 Voor toezending per post geldt een E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorhd einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,25 zaterdag. 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 tie-orders worden uitgevosd1 overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envolg^ de Regelen voor het Advertentieweten. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendg«° Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: v iv.pzc.nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden njdoff1 Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wagoner-concern, 0(C| aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebrui (abonnementen)administratie en om u te (laten) Informeren over voor u relevante diens ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvu dig g !f de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden :e, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4