PZC Vanaf de veranda kijkje de polder in We hebben hier van geen mens dol Paradijs bij Zaamslagveer Redactis bijlagen: 0113-315680 www-pzc.nl SSfidacti»®?»"1 postbus 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Sws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500 zaterdag 15 oktober 2005 ANTIEKHANDEL DE PAGTER Originele Globe Wernicke® boekenkasten, bureaus, boekenkasten op maat voor kantoor en werkkamer Herenstraat 9 Kaai 53 Segeerstraat 8 Veere Middelburg www.antiekhandeldepagter.nl DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat. blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Links naast de voordeur staat een kooi met felge kleurde boeien en drijvers. Rechts staat een hou ten tafeltje met klapstoeltjes en klompen. Werk en hob by van de bewoners van de Meeldijk in Burghsluis ko men hier mooi samen. Sam Uil, paling- en kreeftenvis ser en zijn vriendin Christel van Dinteren, verzame laarster van 'van alles en nog wat' wonen in het door Sam gebouwde huis, grenzend aan een grote loods. De felblauwe kreeftenkorven en de rookoven voor paling naast de loods laten geen twijfel over de hoofdactivitei ten van Sam. Op de dijk bij het huis grazen twee scha pen. „Ja, die zijn makkelijk voor het onderhoud van de dijk. Hoef ik tenminste niet te maaien." De kleine, kortharige terriër Kiddie rent opgewekt rond. Sam aait hem even over z'n kop. Met gepaste trots laat Uil de woning zien. „Ik heb nu nog niet zo veel om handen. Het is nog geen tijd voor de paling. We wachten op de donkere dagen en zuidwestenwind. Zo'n windkracht zes of zeven is nodig." „Ik heb het huis zelf gebouwd. In de winters heb ik veel in de bouw gewerkt, vandaar dat ik alles zelf kon. In een paar maanden tijd was het klaar. Geen moeilijk gedoe." Grinnikend: „In een scheet en een wip heb ik het neergezet. Gewoon stenen, recht-toe-recht-aan, af gewerkt met hout. Ik heb destijds een vergunning ge kregen van de toenmalige gemeente Westenschouwen. Met als voorwaarde dat ik 'in dezelfde staat' zou bou wen als de loods. Het mocht dus niet te afwijkend zijn van de bestaande bouw." Binnen is het behaaglijk warm. Er hangt een vage, zil te geur. In de woonkamer zijn de visserijactiviteiten van Sam nauwelijks terug te vinden. Of je moet door een van de zijramen de belendende loods in kijken. Daar liggen de visnetten hoog opgetast, met als huise lijk detail een stel tuinstoelkussens er op. De verzamel woede van Christel is duidelijk terug te zien in de woonkamer. Bij het betreden van de ruimte valt een oude stoof met voorwerpen van email, grijs gewolkt, direct op. Er staan theepotten, schaaltjes en kannen. „Christel verzamelt van alles, met name in de één gul den en één euro sfeer. Ze loopt rommelmarkten af en ze heeft ook veel spul gekregen. Ze heeft tinnen din gen, oude boeken. Ik vind het allemaal best. Gelukkig houden we een beetje van hetzelfde spul. Ik vind die moderne rotzooi niet mooi en zij ook niet. Dus toen ze hier een jaar of tien geleden kwam wonen, hebben we alle oude zooi bij elkaar gedaan." Sam loopt naar een van de ramen, „Je hebt hier een prachtig uitzicht. Je kunt helemaal tot aan de grote weg kijken. Het is een heel mooi plekje hier. Ik hoef hier echt niet meer weg. Ik zou niet weten waar ik an ders zou moeten zitten. Veel mensen zouden met ons willen ruilen. Nergens vind je zo'n stekje. Je zit hier lekker vrij. We hebben van geen mens dol. Het is alleen jammer dat er steeds meer 'onbekenden' in de buurt ko men. De oude mensen verdwijnen en daar komen van die figuren voor terug die al snel roepen 'ik ben een echte Burghsluizenaar'. Nou mooi niet, denk ik dan." Annemarie Zevenbergen foto's Peter Nicolai maar die prachtig in je interieur staan. Nu hebben wij het voor deel dat het hier nooit vol raakt. Er valt altijd nog wel een plekje in te richten." Hetzelfde geldt voor de tuin, al lijkt het haast een utopie om die volledig naar je zin te krijgen. Wat wil je ook, twee hectare grond kan je gewoon niet strak onderhouden. Peter: „In het be gin waren we echt slaven van on ze tuin. We wisten gewoon niet hoe we al dat onkruid te lijf moesten gaan. Nu weten we bij voorbeeld dat door regelmatig maaien brandnetels niet zo snel terugkomen. Eerst stonden we die er allemaal uit te trekken. Het onderhouden van zo'n flink stuk grond is meer sturen dan aanpakken, want de natuur is voor het grootste deel zelfregule rend. Weet je, eigenlijk hebben wij net als de meeste mensen een gewone achtertuin, direct achter ons huis. Alleen hebben wij er nog een lap grond bij. En dat gedeelte moet qua karakter zo goed mogelijk in dit gebied passen. Zo hebben we bijvoor beeld twee putten laten graven, omdat in deze streek de kamsa- lamander leeft. Daarvoor krij gen we subsidie van Het Zeeuw se Landschap, maar dat is niet de enige reden om zoiets te doen. Wij houden van de na tuur, vinden het lekker om bui ten bezig te zijn, maar het moet allemaal niet te strak zijn inge richt. Het precieze werk is niets voor ons. Dat neemt niet weg dat er de komende tijd iets moet worden gedaan. De tuin heeft vijf jaar gehad om groen te wor den, maar nu is het tijd om din gen aan te pakken. Anders groeit het groen straks letterlijk boven ons hoofd." Ruimte Aan de voorkant van hun huis wordt het gras overigens op een andere manier kort gehouden. Twee pony's en twee geiten hou den aan de lange oprijlaan de boel nauwlettend in de gaten. Net als de twee honden, die de postbode er al toe hebben over gehaald om voortaan eerst maar even te toeteren voordat hij het erf op rijdt. De twee wakers heb ben buiten immers vrij spel. Het zal inmiddels duidelijk zijn: Peter en Hilde Graaf leven als God in de polder, ze hebben zee ën van ruimte. In huis, in de schuur en in de tuin. En dat heb ben anderen ook steeds vaker in de gaten. Peter: „We hebben al meer dan eens verzoekjes gehad van men sen of ze hun caravan in onze schuur mochten stallen. Dat doen we bewust niet, we willen er geen opslagplaats van ma ken." Hoewel... „Nou, voor oldti mers wil ik wel een uitzonde ring maken. Op voorwaarde dat ik de sleutels krijg. Want als er hier eens brand uitbreekt moet ik die wagens toch naar buiten kunnen rijden? En ik wil er op zondag mee kunnen rijden. Het zal vast wel vanwege die voor waarden zijn dat hier nog geen vreemde auto's staan, haha! Raymond de Frel Het huis van de familie De Graaf, met een grote schuur, twee hectare grond en een stukje bos. Tot vijf jaar geleden had den ze een achtertuin ter grootte van een postze gel. Maar nu de Temeuzen- se binnenstad is verruild voor het platteland bij Zaamslagveer, leven ze in een totaal nieuwe wereld. Peter en Hilde de Graaf kun nen door hun eigen bos wan delen, laten hun honden uit in hun twee hectare grote tuin en hebben in en om hun boerderijwoning ruim te te over om al hun woon- ideeën werkelijkheid te la ten worden. Het echtpaar leeft in een paradijs in de polder, waar elke dag wel weer iets nieuws te ontdek ken valt. Peter, Hilde en hun twee kin deren vielen eigenlijk met hun neus in de boter. Hun voor gangers hadden hun boerderij woning nagenoeg volledig opge knapt, toen ze besloten naar Tasmanië te verkassen. „Zij run den een kruidenboerderij. Daar voor heeft hier een veehande laar gewoond, maar van zijn huisje is niet veel meer over. De mensen van de kruidenboerderij hebben deze woning nagenoeg volledig opnieuw opgebouwd. Veelal met oude, al eerder ge bruikte materialen", vertelt Hil de. Zo is het balkenwez'k afkom stig van een nabijgelegen boer derij, hebben de bouwstenen al eerder dienst gedaan in het koopstadje Sluis en is de hemel- waterafvoer afkomstig van het voormalige gebouw van de Wa termaatschappij Zeeland aan de Axelsestraat in Terneuzen. „Het grappige is dat mijn vader daar nog heeft gewerkt. Toen wij hier voor het eerst kwamen, herkende ik dat meteen. Eigen lijk zit achter elk gebruikt mate riaal in deze woning wel een ver haal. Het huis lijkt dan wel hon derd jaar oud, maar in feite staat het nog maar twaalf of der tien jaar overeind. Dit is een nieuw huis in een oud jasje. Wij hebben hier heel weinig veran derd, vooral omdat de sfeer van dit huis ons meteen erg aan sprak", zegt Peter. Voorbeeld De Port Azul-tegels in de keu ken en hal, de iepenhoutenvloer (door de vorige bewoners zelf ge kapt), een keuken waar zelfs de vaatwasser is verborgen achter een oud aandoend kastdeurtje, alles was meteen naar hun zin. Niets aan doen, gewoon zo laten en genieten van het feit dat het je totaal geen energie heeft ge kost om het zo mooi te krijgen. Peter: „Een oude boerderij in Groede heeft als voorbeeld ge diend voor dit huis. Vandaar bij voorbeeld ook dat de douche ruimte beneden is. Want zo ging het vroeger, hè. Je kwam na een dag werken op het land thuis, maar mocht niet aan tafel voor dat je in de spoelruimte was ge weest." Op naar de schuur. Nou ja, Het zwembad in de voormalige kas. Gang met tegelvloer. schuur... laten we zeggen gara ge,'sauna, ontspanningsruimte, werkplaats, geluidsstudio en fit nessruimte ineen. Sinds vorig jaar doet de voorzijde van de schuur bovendien dienst als bui tenverblijf. Peter: „De meeste mensen laten zoiets voor hun huis zetten, maar dat vonden wij niets. Vanaf de locatie voor de schuin- kijk je namelijk alle kanten de polder in. Ik had voor af een Amerikaanse, houten ve randa in gedachten. Zo één waar je bij wijze van spreken je paard aan een paal vastzet en in een schommelstoel kan relaxen. Dat plaatje is helemaal uitgeko men. Met dertien bij drieënhal ve meter is dit met recht een bui tenkamer geworden. Met alle leuke gevolgen van dien natuur lijk. Want als er bij vrienden of collega's plannen voor een bar becue zijn, mag jij raden waar die wordt gehouden! De huidige geluidsstudio (Peter is een fervent muziekliefhebber) deed op de voormalige kruiden boerderij dienst als laborato rium, de ontspanningsruimte (met biljarttafel) was het maga zijn en twee kassen moesten de groei van passieflora stimule ren. De meeste bloemen hebben daar inmiddels plaats gemaakt voor een zwembad. Puik idee na tuurlijk, een zwembad in een kas, maar je moet er maar opko men. En dat is nu vooral het ver haal van Peter en Hilde de Graaf: je moet het maar net zien. Meteen het idee hebben wat je met een ruimte of een voorwerp kan doen, zowel op de lange als korte termijn. Hilde: „Ik vind het bijvoorbeeld heer lijk om rommelmarkten af te struinen op zoek naar oude, leu ke dingetjes. Beeldjes die je voor vijftig eurocent koopt, Peter en Hilde de Graaf: „Dit is een nieuw huis in een oud jasje."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 39