De straat als inspiratiebron Steeds meer ouderen emigreren naar de zon PZC - zaterdag 15 oktober 2005 Inmiddels, na ruim een jaar aan de Roosevelt Academy, begint hij zijn vleugels ook wat in Zeeland uit te spreiden. Zo werkt hij in Rotterdam aan een project om onderwijzers van basisscholen te trainen om hun leerlin gen te leren met conflicten om te gaan. Dat project is - zo blijkt uit ver schillende onderzoeken - succesvol. Het wordt nu op driekwart van de Rot terdamse basisscholen toegepast. Diekstra is van plan het ook in Zee land te introduceren en heeft daar voor contact opgenomen met het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zee land. Senioren-universiteit Bij gedeputeerde Van Heukelom heeft hij de suggestie neergelegd om in Zee land een senioren-universiteit op te zetten. „Zeeland is bezig met een nieu we kennisinfrastructuur. Maak dan gebruik van het feit dat zich hier veel ouderen vestigen. Biedt ze de gelegen heid studies te volgen, graden te halen en af te studeren aan een echte univer siteit. Je kunt vervolgens ook een be roep doen op die mensen. Wij zouden ze bijvoorbeeld als Roosevelt Aca demy kunnen gebruiken bij de maat schappelijke begeleiding van onze bui tenlandse studenten, om eens wat te noemen. Zeeland zou daar nu al op in moeten spelen. Dan ben je op twee fronten bezig. Die mensen kunnen zich verder ontwikkelen en de samen leving heeft er ook wat aan." De Leidse hoogleraar is er ook een en thousiast voorstander van dat Zee land probeert de senior games naar de ze provincie te halen. Hij is zelf een keer bij de senior games in Puerto Ri co geweest en vindt het fantastisch. Hij heeft er video-opnames gemaakt van onder meer een vrouw van in de tachtig die bij het hardlopen prima tij den neerzette. Die vrouw was door haar dochter aangespoord wat actie ver te worden en kwam uiteindelijk via de atletiekvereniging van haar dochter in het hardlopen terecht. Niet alleen was dat goed voor haar gezond heid; ze bouwde ook een nieuwe ken nissenkring op en liet met haar spor tieve prestaties zien dat ze nog steeds tot iets in staat was. Diekstra heeft uitgesproken gedach ten over ouderen. De pensionering moet wat hem betreft afgeschaft wor den. Dat is iets uit een ander tijdperk; uit de tijd dat mensen tot hun 65-ste in een fabriek afgebeuld werden en daarna nog een paar jaar uit mochten rusten. Wie gaat er na zijn pensione ring stilzitten, vraagt hij zich af. Bijna iedereen is na de vut of het pensioen nog wel met wat bezig. Voor de 59-ja- rige Diekstra is het pensioen een pre historisch begrip. En Zeeland kan daar naar zijn mening wat mee. René Schrier Een column schrijven is niet vrijblijvend. René Diekstra weet het inmiddels. Begin dit jaar stond hij in een van zijn columns stil bij de mas samoord op meer dan één mil joen Armeniërs, dit jaar 90 jaar geleden. Diekstra vond dat de Turkse rege ring openlijk schuld en verant woording voor die massamoord op zich had moeten nemen. Een stroom haatreacties was zijn deel: e-mails waarin werd opgeroepen Diekstra het zwijgen op te leggen; grove scheldpar tijen en de heftigste verwijten kwa men zijn richting uit. Aan de namen van de afzenders te zien vooral uit Turkse hoek. In die periode stapte hij toch anders een trein in. „Ik had het niet vernacht. Het was best bedrei gend." Hij keek wat meer om zich heen dan daarvoor. En het gekke is dat hij een soortgelijk artikel ruim 15 jaar eerder ook al eens had gepubli ceerd, Toen kwam er geen enkele reac tie. Het lontje van Nederland is in het al gemeen behoorlijk wat korter gewor den. Dat staat voor de Leidse hoogle raar vast. Het leven, de maatschappij - het is allemaal sneller en feller ge worden. Is de televisie niet interessant genoeg dan wordt er meteen gezapt, geen interessante quote dan gaan ca mera en microfoon meteen door naar de volgende. De mensen zien het om zich heen en gedragen zich ook zo. Ze reageren snel, sturen even snel een reactie per e-mail, dragen het hart op de tong. Daar komt volgens Diekstra bij dat mensen het verschil tussen het privé domein en het publieke domein niet meer zien. Een voorbeeld daarvan is volgens hem dat alle Nederlandse ste den tegenwoordig vol liggen met kauwgom. Mensen beschouwen het pu blieke domein als een vuilnisvat. Dat geldt ook voor de manier waarop ze zich uiten. Zoals ze thuis zijn, gedra gen ze zich ook op straat. Het is overigens de straat die een be langrijke inspiratiebron vormt voor de columns van Diekstra. Hij besteedt in zijn artikelen en boeken aandacht aan soms ingewikkelde psychologi sche problemen maar doet dat op een toegankelijke manier met voorbeel den uit het dagelijks leven.' „Het mes snijdt vaak aan twee kanten. Niet zel den gebeurt het me dat ik in een co lumn iets uitleg en dat daarbij bij me zelf ook het kwartje valt. Dat ik het daarna zelf ook beter begrijp." Inval Diekstra kan veel gebruiken voor zijn colums. Zoals de opmerkingen van mi nister Bot dat de inval in Irak achter- Columns van René Diekstra Psycholoog en hoogleraar René Diekstra gaat columns voor de PZC verzorgen. Met ingang van vrijdag 21 oktober is wekelijks een bij drage van zijn hand in deze krant te vinden. Diekstra is sinds vorig jaar aan de Middelburgse Roosevelt Aca demy verbonden, waar hij de leiding heeft van de afdeling Social Science. Verder werkt hij als wetenschappelijk adviseur voor de ge meente Rotterdam en is hij lector Jeugd en Opvoeding aan de Haag se Hogeschool. De sociale wetenschapper publiceert columns in diverse Wegener kranten en in de Staatscourant. Voorts heeft hij verschillende boe ken over zijn vak op zijn naam staan. af misschien toch niet zo verstandig was. Diekstra vindt die hele zaak van uit een psychologische invalshoek ont zettend interessant. In een artikel met de titel Sliptong legt hij uit dat het he lemaal geen verspreking van Bot was, want dat doe je niet zo gedetailleerd. Hij verklaart het gedrag van Balken ende die als groepsleider in het kamer debat over deze kwestie als eerste het woord neemt en probeert de rijen te sluiten. En Diekstra legt uit dat het een typische reactie van Bot is om zijn opmerkingen als een 'slip of the ton gue' te beschouwen. Dat is gebruike lijk wanneer je hart of je verstand vindt dat het zo is, maar je mag of kan het niet zeggen. De Leidse psycholoog schrijft enorm veel. Naast zijn columns in verschil lende Wegener-kranten en de Staats courant, heeft hij verschillende boe ken over zijn vak op zijn naam staan, maar hij werkt bijvoorbeeld ook aan een boek over de Franse geschiedenis. Dat boek verschijnt volgend voorjaar. Er is ook veel over Diekstra geschre ven. Vooral de beschuldiging, al weer 10 jaar geleden, die in belangrijke ma te is weerlegd, dat hij in zijn boeken werk van anderen aanhaalde zonder de bron te vermelden deed veel stof op waaien Diekstra werd als reactie daarop niet echt netjes door de Leidse universiteit behandeld, waardoor hij zich gedwongen voelde ontslag te ne men. Diekstra en zijn vrouw beginnen zich zo langzamerhand een beetje in Middelburg thuis te voelen. Door zijn werk aan de Roosevelt Academy heeft hij zich in Middelburg gevestigd. Hij is wel te spreken over de Zeeuwse hoofdstad. De ene helft van de week wonen de Diekstra's in het centrum van Middelburg, de andere helft in Leiden. Hij sluit niet uit dat Zeeland af en toe eens zal figureren in zijn co lumns. foto Ruben Oreel Een toenemend aantal ouderen trekt naar het buitenland, weg van het steeds hardere leefklimaat in Nederland. In Spanje en Turkije schieten ouderenresorts als paddestoelen uit de grond. Daar zijn nog genoeg handen om zorg te verlenen. Al leen voor de schatkist zou het wel eens na delig kunnen uitpakken. Weg met dat gestress van Nederland. Het Spaanse manana bevalt Joop Schaeffer (69) prima. „In Spanje heerst een prettiger at mosfeer, minder haastig. Geen enkel pro bleem dus als de meubels wat later gele verd worden dan was afgesproken. In Ne derland wordt alles geregeld zonder dat je nog iets hebt in te brengen. Het leven is hier een stuk eenvoudiger." Samen met zijn vrouw Aaltje Keilij (56) staat hij op het punt een zorgappartement te kopen, zo'n driehonderd kilometer ten noorden van zijn huidige Andalusische woonplaats Garrucha. Het echtpaar woont daar inmiddels tien jaar. „Zodra ik met de vut ging, zijn we vertrokken. Nooit spijt van gehad." Kinderen hebben ze niet, dus daarvoor hoef den ze ook niet in Nederland te blijven. Met de AOW en een goed pensioen redden ze het prima. „Je kunt met je inkomen in Span je drie keer zoveel doen. In ons nieuwe ap partement kopen we zorg in naar eigen be hoefte. Dat is goed te doen. Ik wil hier de rest van mijn leven blijven." Emigratie wint aan populariteit bij senio ren. Nu al is een van elke tien emigranten een 55-plusser, blijkt uit CBS-cijfers. Vorig jaar emigreerden ruim 3900 senioren naar het buitenland. In 1995 waren dat er nog 2400, een van elke vijftien emigranten. Zo'n veertien procent van de Nederlanders zégt tijdens hun pensioen te willen verhui zen naar het buitenland, blijkt uit ander on derzoek. Vooral ouderen die het uitsluitend moeten doen met een AO W-uitkering en een klein pensioen, kunnen daar elders vaak beter van leven. De populairste emigratielanden bij senio ren zijn Frankrijk, Spanje, Duitsland en België. De laatste twee vooral vanwege de lage huizenprijzen en gunstiger belastingta rieven. Veel ouderen kiezen bovendien voor een land waar zij vroeger al vaak tijdens hun vakanties kwamen. De senioren éerkassen niet alleen vanwege zon en zee. Velen vinden dat het woon- en leefklimaat in Nederland de laatste jaren slechter is geworden. Het gevoel van onvei ligheid en verharding van de maatschappij, de druk op ouderen om langer te blijven werken en belastingdruk zijn vaak door slaggevende factoren. Nieuwste trend Projectontwikkelaars hebben de nieuwe doelgroep ontdekt. Vooral aan de Spaanse costa's en sinds kort ook in Turkije schieten de ouderenresorts als paddestoelen uit de grond. De nieuwste trend is de bouw van appartementen waar de bewoners ook een beroep kunnen doen op zorg. De vraag naar dergelijke voorzieningen neemt alleen maar toe. Pim Günzel woont sinds acht jaar in Span je en is ontwikkelaar in onroerend goed. Daar kwam hij in contact met de Nederlan der Henk Landa. Die runt al vijftien jaar de Acuario privékliniek in Beniarbeig aan de Costa Blanca. „We kwamen met elkaar in gesprek over het probleem van de vergrijzing. Binnen af zienbare tijd zijn de kosten van de zorg voor ouderen bijna niet meer te betalen. Bo vendien zal het gebrek aan personeel nog verder toenemen, omdat er te weinig men sen overblijven om al het werk te verrich ten. Een land als Spanje kan dat probleem uitstekend opvangen." Samen met de kliniek ontwikkelde hij daar om een woonzorgcomplex met 29 koopap partementen, vlakbij het ziekenhuis. De be woners kunnen een beroep doen op een vol ledig dienstenpakket, waaronder medische zorg. De belangstelling voor de appartemen ten, die tussen de 137.500 en 450.000 euro moeten kosten, is vele malen groter dan het aanbod. Günzel: „Het ziekenhuis, met AWBZ-erken- ning, bestrijkt vijftigduizend patiënten langs de kust. Alles is er aanwezig en het personeel is internationaal. De zorgkosten zijn in Spanje dertig procent lager dan in Nederland. Er bestaan geen wachtlijsten en J 1 - K 1 r.- s s Aqua-aerobics voor ouderen in het zwembad van het Royal Care Residence in Alicante foto Johan Moes/GPD er is goed gekwalificeerd personeel voor handen." Waarom het vergrijzingsprobleem dus niet deels verschuiven, wil Günzel maar zeggen. „Zo creëer je ruimte voor de ouderen die in Nederland blijven. De wachtlijsten in Ne derland worden korter en er wordt geen be roep gedaan op de gezondheidszorg. Günzel is niet de enige die zijn oog heeft la ten vallen op de senioren. Landelijk nieuws was vorig jaar het initiatief van woonzorg centrum De Wielborgh in Dordrecht. Dat is bezig met de bouw van een woonpark voor 55-plussers aan de Spaanse Costa de la Luz. Het ressort telt 250 appartementen en vil la's. Ook hier kunnen de bewoners een be roep doen op zorgfaciliteiten. Tienduizend mensen toonden belangstelling voor het pro ject, ruim de helft van de woningen is in middels verkocht. Directeur Silvie Schoemaker van de Wiel borgh verwacht dat binnen tien jaar overal dergelijke woonparken voor Nederlanders in het buitenland verschijnen. Niet alleen projectontwikkelaars, ook woningcorpora ties, verzorgings- en verpleeghuizen en woonzorgcomplexen willen hun vleugels naar het buitenland uitslaan, is haar erva ring. „We worden overstelpt met vragen over onze aanpak." Wie liever woont onder de Turkse zon, kan binnenkort terecht bij twee gloednieuwe woonzorgcomplexen aan de Turkse zuid kust. De Limburger Luc Maas claimt de eer ste te zijn die in dat land bezig is met een dergelijk bouwproject. Maas drijft Raad Daad, een Limburgs particulier ondersteu ningsproject voor senioren. In het verlengde daarvan ziet hij nu ook een markt voor ouderenhuisvesting met zorg op maat. De Tulipa Villages moeten in 2007 verrijzen bij de stadjes Demirtas en Türkler, waar speciaal voor de nieuwko mers de infrastructuur volledig wordt aan gepast: een nieuwe boulevard en rollator- en rolstoelbestendige straten. De toekomsti ge bewoners van de ruim driehonderd koop appartementen kunnen 24 uur per etmaal een beroep doen op medische voorzienin gen. Ook hier wordt samengewerkt met een goed uitgeruste privékliniek in de omge ving. Flinke zak geld Vooralsnog lijkt dit soort initiatieven voor al voorbehouden aan mensen met een flin ke zak geld achter de hand. Naar de precie ze financiële effecten voor Nederland van de ouderenmigratie is nooit onderzoek ge daan. De senioren betalen immers geen in komstenbelasting meer in Nederland, ma ken hun geld op in het buitenland en doen geen beroep meer op Nederlandse zorg. G. Dietvorst, hoogleraar toekomstvoorzie ningen aan de Universiteit van Tilburg voorziet dat de emigratie van de voorname lijk welgestelde ouderen, Nederland in de toekomst veel geld kost. „Alleen al aan in komstenbelasting lopen we de komende der tig jaar naar schatting drie miljard euro mis. Dat slaat een gat in de toekomstplan nen van de regering. Die denkt de vergrij zing deels te kunnen opvangen uit de belas tinginkomsten van deze groep." Daarnaast loopt ook de Nederlandse econo mie flinke schade op. Juist de senioren met een goed inkomen kunnen hun geld laten rollen. Dat gebeurt niet meer in Nederland maar elders in de wereld. Dietvorst: „In de discussie over de vergrijzing zou je kunnen zeggen: vertrek met een zak geld voor de verzorging op je 55ste naar het buitenland, dan zijn wij ervan af. Ik denk dat het uitein delijk toch nadelig uitpakt." Pim Günzel van het Acuario-project zegt het liefst te mikken op de minder rijken. „Ik zie in Spanje zat Nederlanders die zich daar hebben gevestigd met een klein pen sioentje. Die moeten echt sappelen. Ze kun nen niet meer terug, omdat dat niet meer valt te betalen. Daar kunnen ze nog net met hun geld rondkomen. Naarmate ze ouder worden, willen juist zij graag ergens wonen waar ze een beroep kunnen doen op zorg. Günzel maakt zich kwaad over de desinte resse die in Nederland bestaat voor de ei gen ouderen in het buitenland. Vooral de veranderingen in de Algemene Wet Bijzon dere Ziektekosten (AWBZ) kunnen voor hen desastreus uitpakken. Zo wordt vol gend jaar de vergoeding voor huishoudelij ke verzorging vanuit de AWBZ overgehe veld naar de gemeenten. Die bepalen dan voortaan of iemand recht heeft op huishou delijke hulp. Wie in het buitenland woont heeft dus domme pech en nergens rechtop Daarnaast moeten Nederlanders in het bui tenland vanaf volgend jaar AWBZ-premie gaan betalen. Weliswaar krijgen ze een kor ting van dertig procent, maar zelf makenze nauwelijks aanspraak op zorg. De AWBZ hanteert het zogeheten woonlandbeginsel Dit betekent dat zij slechts de zorg ontvan gen die gebruikelijk is in het nieuwe thuis land. Veel landen kennen nauwelijks een zorgstel sel zoals in Nederland. De zorg die het woonland biedt is vooral gebaseerd op mi telzorg door familie of buren. De verwach ting is dat de pensionado's een flinke verso bering staat te wachten. Wie permanent in het buitenland verblijft, zal particuliere zorg moeten inkopen. Directeur Ben Slijkhuis van het Neder- lands Platform Ouderen en Europa (NPOw denkt dat het allemaal niet zo'n vaart zal lopen. „Emigratie op oudere leeftijd is vaak niet permanent. In de periode dat senioren veel geld uitgeven, wonen ze elders. Als ze geld gaan kosten en zorg nodig hebben, ke ren ze weer terug. Vooralsnog exporteert Nederland niet zijn problemen, maar een goudgerande groép." Thea van Beek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 36