PZC De roodharige is straks uit het straatbeeld verdwenen Mooi rood is niet lelijk kunst- en vliegwerk RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE zaterdag 15 oktober 2005 Ongeveer één procent van de westerse wereldbevolking is roodharig. Nog wel tenminste, want rood haar wordt be dreigd met uitsterven, zeggen wetenschap pers. Fotografe Hanne van der Woude wil daarom een boek maken over roodharigen. „Ze stralen iets puurs, iets oerachtigs uit." Ze hééft iets met rood haar, zegt Hanne van der Woude (22). „Ik ben er al van jongs af aan door gefascineerd. Rood haar heeft iets puurs; een oerachtige uitstraling. Het is vaak ook heel mooi, dik haar. Ik vind het prachtig als iemand rood haar heeft, vooral als het gepaard gaat met veel sproeten in het gezicht." Nee helaas, zelf is ze niet gezegend met een bos rode manen. Dat wil zeggen: heur haar is wel rood, maar de kleur komt uit een fles je. „Het komt echter wel in mijn familie voor. Mijn oma had bijvoorbeeld rood haar en mijn vader heeft een rossige baard." Toen ze eens voor een opdracht vijf roodha rige kinderen in een weiland fotografeerde, kwam ze op het idee om meer mensen met rood haar op de gevoelige plaat vast te leg gen. De fotografe uit Arnhem is daarom nog op zoek naar roodharigen. Ze wil er zo'n 200 op de kiek zetten voor een boek dat volgend jaar moet verschijnen. Na een oproep in kranten en op tv heeft ze veel reacties gekregen en zo'n 1200 mailtjes. Complete roodharige families meldden zich. „Ik zal voor mijn boek een selectie moeten maken." Er zijn veel soorten rood haar, heeft Hanne gemerkt. Van lichtblond met een rode gloed tot donkerrood, bijna kastanjebruin. Alleen mensen met een vuurrode haardos komen in aanmerking, benadrukt ze. Ze zoekt ove rigens nog deelnemers van veertig jaar en ouder, vooral mannen. „Het is moeilijk om ouderen met rood haar te vinden. Meestal wordt de kleur met het klimmen der jaren fletser." Op dit moment heeft ongeveer één procent van de westerse wereldbevolking rood haar. In Nederland is dat 2 procent (zo'n 300.000 mensen) en in Schotland 13 pro cent. Er is sprake van een gestage afname en deskundigen verwachten dat rood haar op zeker moment in de toekomst zal zijn uit gestorven. Haarkleur wordt namelijk be paald door genen. Het gen dat verantwoor delijk is voor rood haar, en dat vermoede lijk tussen de 50000 en 100000 jaar oud is, delft altijd het onderspit, Het gen voor bruin haar is dominant. Als gevolg van de toenemende vermenging van rassen raakt het rode haar steeds sneller in de verdruk king. Volgens pessimistische biologen en er felijkheidsdeskundigen zijn de échte rood- met rood haar, om zodoende het aantal roodharigen te bevorderen." Een roodharige kan ook geboren worden uit een ouderpaar dat zelf geen rood haar heeft maar wel zogenoemde slapende rood haargenen die worden onderdrukt door de bruin- en blondhaargenen. Dat verklaart waarom rood haar wel eens een generatie overslaat. Wat Van der Woude opviel aan de reacties harigen - die met een blanke, doorzichtige huid en sproeten - over vijftig jaar uit het Nederlandse straatbeeld verdwenen. Opti misten denken dat het nog een paar hon derd jaar zal duren. Om dezelfde reden zul len ook natuurlijk blond haar en blauwe ogen minder vaak gaan voorkomen. Hanne van der Woude: „Een aantal mensen vroeg me al of ik ook van plan was een spe ciale datingsite op te zetten voor mensen die ze kreeg is dat veel roodharigen abso luut niet blij zijn met hun haar, vooral men sen die al wat ouder zijn. „Ze werden er vroeger veel mee gepest, schreven ze me. Vuurtoren, lucifer; ik heb een heel repertoi re aan scheldwoorden voorbij zien komen. Een vrouw van zestig schreef me dat ze het als kind ronduit verschrikkelijk vond. Toen ze zelf zwanger was heeft ze echt vurig ge beden dat haar kind geen rood haar zou hebben. Tevergeefs overigens." Ook veel kinderen schreven Hanne dat ze nog steeds met hun rode haar gepest worden. „Dat ver baasde me eigenlijk wel. Ik dacht dat we dat nu wel gehad hadden." Vrouwen die géén rood haar hebben en die eens een an der kleurtje willen proberen, kiezen daaren tegen juist vaak voor rood. Het is de popu lairste verfkleur, vooral in het najaar. Mis schien komt dat ook wel omdat aan roodha rige vrouwen - terecht of onterecht - aller lei eigenschappen toegedicht worden die menig mannenhoofd op hol kunnen doen slaan. Zo zouden vrouwen met rood haar temperamentvoller en gepassioneerder zijn dan hun blonde, bruine en zwarte zusters. Arne Jansen zong het al: Meisjes met rooie haren, die kunnen kussen, dat is-niet mis! Ook wordt rood haar omgeven met bijge loof. Zoals in Polen waar het verhaal wil dat je de loterij wint als je drie roodharigen tegenkomt. De Romeinen betaalden een pre mie voor slaven met rood haar en in Neder land werden roodharigen vroeger gezien als ongeluksbrengers, waarschijnlijk als ge volg van de Vikinginvasies. En wat te den ken van de spreekwoorden 'Rood haar en elzenhout is op geen goede grond gebouw en 'Rode baard, duivels aard'. In Denemai ken is het daarentegen juist een eer om een kind te hebben met rood haar. „Tja, er doen veel fabeltjes de ronde", lad Hanne van der Woude, die van plan is ze ook in haar boek op te nemen. Overigens! wetenschappelijk bewezen dat roodharige gevoeliger zijn voor pijn dan mensen met een andere haarkleur. Ze hebben bij een operatie zelfs twintig procent meer verdo ving nodig dan mensen met blond, bruin o zwart haar, ontdekten Amerikaanse onder zoekers. De Arnhemse fotografe is op dit moment fulltime met het project bezig. „Zelfs als ik vrij ben en op een terrasje® speur ik nog naar roodharigen. Ik heb op die manier al verschillende mensen van® straat geplukt met de vraag of ik ze mocn fotograferen." ,J Corine van Zutnen Voor meer informatie over het roodhan- gen-project: wivw.hannevanderwoude.n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 34