Sportief en cultureel aan de top in 2025 PZCJAAR- het behouden waard rijp voor de sloop zaterdag 15 oktober 2005 Het voormalige VSB-bankgebouw op de hoek van de Grote Markt en de Papegaaistraat, is vanaf het begin een grote vergissing geweest. Het kwam in de plaats van een mooi horecapand, dat tegen de vlakte ging. Met je ogen dicht kun je zien dat het niet te veel mocht kosten, maar de rare, betonnen elementen geven het een pretentie die negatief werkt. Het gebouw, dat niet in zijn omgeving past, loopt erdoor in de gaten en de grootste leek kijkt door de pretenties heen. Het Schuttershof, genoemd naar een complex dat het wél waardig was die naam te dragen, riep bij de bouw al grote protesten op, en niet eens alleen bij visionairs. Je komt erdoorheen als je snel de bus moet halen of als je naar een winkel moet die er toevallig gevestigd is. Bedrijven die er zitten, noteren als belangrijkste voordeel de bus. De Kreukelmarkt, een oude route in een oude stad, had beter verdiend. Het jaar 2025 is een topjaar voor sportief en cultuurmin- nendGoes. De stad heeft, als enige in Zeeland, een club in het betaalde voetbal en die doet het geweldig. Om nog maar te zwijgen over Poel pop, het festival dat in enkele jaren is uitgegroeid tot een waar feno meen. Als je dan ook nog Neerlands beste cabaretier in je gelederen hebt, kun je met een gerust hart zeg gen dat je als stad iets te bieden hebt, Zomaar een verhaal over hoe het op een meidag in 2025 zou kun nen gaan. Zaterdag 24 mei 2025,19.15 uur. Sta dion Het Schenge is met vierduizend beschouwers tot de nok toe gevuld. Hoe kan het ook anders? GVC, de Goese Voet bal Combinatie, kan vanavond promove ren naar de Eredivisie van het betaalde voetbal, Het is een ongekende successtory. GVC ontstond tien jaar geleden door het sa mengaan van de voetbalverenigingen Ro- bur, SSV'65 en W Goes. Niet dat ze het al leen niet gered zouden hebben, maar de besturen dachten samen net iets meer kans te maken om hogerop te komen. Nou, ze hebben het geweten. In het eer ste jaar meteen promotie naar de hoofd klassevan het amateurvoetbal en na drie ïampioenschappen in zes jaar tijd door de KNVB toegelaten tot de Eerste divi sie. Daar ging het GVC in eerste instan tie met zo voor de wind. Iedereen herin nert zich nog de eerste wedstrijd in het betaalde voetbal. De thuiswedstrijd te gen Cambuur Leeuwarden moest een teest worden. Niet dus! De Goese club *erdmet 7-0 afgedroogd. Dat soort uit slagen kwamen dat seizoen wel vaker ''oor. GVC strandde op een troosteloze wendende plaats. Het jaar erop ging ■iet met een dertiende plaats al ietsje be ar en dit seizoen heeft de club zich naar ie zesde plaats geknokt en zodoende een piekje in de nacompetitie veroverd. Daar- -gaat het als een tierelier. Na twee over winningen op Fortuna Sittard, winst en een gelijkspel tegen Heracles en een ne derlaag tegen RBC Roosendaal kan GVC vanavond, door deze keer wel te winnen jan die laatste club, promoveren naar de -oogste klasse van het betaalde voetbal. Poelpop Ondertussen wordt het op twee weilan den aan de Sinoutskerkseweg almaar lakker. Vanmiddag is daar de vierde t'e van Poelpop begonnen. Came raploegen van de VPRO zijn uitgerukt het evenement voor het eerst live op Revisie te brengen. Niet gek, want het -estival is in korte tijd uitgegroeid tot sn van de grootste van het land. Acht duizend toeschouwers waren er vorig ■:ar Dit jaar verwacht de organisatie er ?°^een Paar duizend meer. De muziek- ebbers str°men nu samen aan de J^ant van de weg, waar de band Chat tooga aan zijn optreden begint. De punkrock van de vier jonge gasten, alle- alafkömstig uit Goes, valt zeer in de •aak. In de tent aan de andere kant van weg is het wat rustiger. DJ Guzzi uit Enschot is kennelijk wat minder populair. Geen DJ's meer op de Grote Markt in 2025. Dan draaien ze op het drukbezochte Poelpop-festival. foto Willem Mieras Terug naar het stadion. Daar ziet het er niet goed uit voor GVC. RBC is al in de tiende minuut op voorsprong gekomen en domineert het spel. De trainer van GVC zal zijn manschappen in de rust eens goed moeten toespreken. Bijna half negen. Theater De Mythe zit tjokvol voor de nieuwe voorstelling van de Goese cabaretier Ilse Rijk. Het is in middels al een paar jaar geleden dat ze het prestigieuze Leids cabaretfestival en het Camerettenfestival won. Nu is ze de leading lady van het Nederlandse caba ret. Al haar voorstellingen van het afgelo pen seizoen waren uitverkocht en nu staat ze vijf dagen in haar geboortestad. Eigenlijk stonden maar drie voorstellin gen van haar show 'Stinkend Rijk' ge pland, maar de run op kaarten was zo groot dat ze een paar keer meer het po dium betreedt. Daar was de hulp van Jan Smit voor nodig. Die zou dinsdag eigen lijk optreden in De Mythe, maar er gin gen niet meer dan vijftig kaarten over de toonbank. De bijna veertigjarige Volen- dammer kreeg meer handen op elkaar toen hij nog over zijn oma zong. Hij heeft zijn show in Goes maar afgeblazen. Terug naar het voetbal. Doelpunt voor GVC! Verdediger Sem de Wilde kopt de bal uit een corner snoeihard de goal in. De Goesenaar, een enorm talent, reist vol gende week met het Nederlandse elftal naar Chisinau voor een WK-kwalificatie- wedstrijd tegen Moldavië. Het wordt mis schien wel zijn eerste wedstrijd voor het grote Oranje. De stand in Stadion Het Schenge is nu 1-1, maar dat is niet ge noeg. De Goese club moet winnen om te promoveren. Kwart voor negen. De tent op Poelpop staat nu wel vol. DJ Bulawayo, de 19-jari- ge zoon van de inmiddels uitgedraaide top-DJ Tiësto, treedt op en dat wil bijna iedereen meemaken. Toch staan er nog genoeg mensen bij het grote podium, waar Krezip speelt. De Tilburgse band is na een afwezigheid van heel wat jaren met een nieuwe zangeres bezig aan een redelijk geslaagde comeback. Vrede Weer naar het stadion, waar iedereen vre de lijkt te hebben met nog een seizoen Eerste divisie-voetbal. Maar dan, in de blessuretijd neemt de Braziliaanse GVC-spits Roberto Cruizeiro de Souza de bal na een voorzet van Milan Elbertse prachtig aan op de borst om hem vervol gens op de slof te nemen en achter RBC-doelman Bart Proost de netten in te schieten. Het stadion ontploft zowat. De Roosendalers mogen nog aftrappen, maar het heeft geen zin meer. De tijd is om. GVC is gepromoveerd. Volgend jaar niet meer naar Venlo, Emmen en Veen- dam. GVC bindt dan de strijd aan met PSV, Ajax en Feyenoord. Trainer Die- derik Hiensch, inmiddels 64 jaar oud, heeft zijn laatste kunstje geflikt. Hij kon digde eerder al aan er aan het einde van het seizoen mee te stoppen en daar veran dert de promotie wat hem betreft niets aan. GVC zal volgend seizoen ook zijn Braziliaanse topspits moeten missen. Hij vertrekt transfervrij naar FC Barcelona. Er is dus werk aan de winkel om een Ere divisiewaardig elftal op de been te bren gen. Scout Dirk Kuijt reist een dezer da gen naar Korea om talent Kim Soon Park te bekijken. Het zal de Goese club een paar centen kosten om hem van zijn club Anyang los te weken, maar hoofds ponsor Bison heeft beloofd bij promotie nog eens extra diep in de buidel te tas ten. Half elf. Ilse Rijk heeft haar laatste grap gemaakt en krijgt een staande ova tie van het publiek in De Mythe. Nog vier avonden te gaan. Net buiten de stad beleeft Poelpop onder tussen zijn hoogtepunt met een optreden van Racoon. De band heeft zijn wereld- toemee onderbroken om op het Goese fes tival te staan. Dat zou vorig jaar al gebeu ren, maar toen lag zanger Bart van der Weide, ook niet meer de jongste, in het ziekenhuis. Twaalfduizend mensen bevol ken inmiddels het festivalterrein. Het leidt tot chaotische toestanden, maar nie mand maalt erom. Racoon speelt nog net zo sterk als twintig jaar geleden en ieder een geniet. Zondagmiddag 25 mei. Terwijl Poelpop stilaan aan het aflopen is, kan Groen- Links-wethouder Floor Köhlen haar ge luk niet op als ze de spelers van GVC op een volgestroomde Grote Markt in het zonnetje zet. De helden van Het Schenge hebben een rijtoer door de stad gemaakt en worden nu luid toegezongen door een paar duizend voetballiefhebbers. Veel ori gineler dan 'We gaan naar Amsterdam, we gaan naar Rotterdam...' en 'Diederik bedankt' wordt het niet, maar wat maakt het ook uit. „Deze jongens hebben Goes op de kaart gezet", roept de wethouder enthousiast voor de camera van Studio Sport. Wat een weekend! Twee dagen lang Poel pop live op televisie, een volle Mythe voor een cabaretier uit je eigen stad en voetbal op het allerhoogste niveau. Het mag duidelijk zijn: Goes blaast in 2025 op sportief en cultureel gebied zijn partij tje mee. Rob Paardekam Het vierkante pandje met het puntdak op de hoek van de Albert Joachimikade cn de Oostsingel dreigde al eens te verdwijnen voor een uitbreiding van het oude stadskantoor. Met kennelijke tegenzin liet de gemeente het staan, na een actie van omwonenden. Die zagen het pandje als een beeldbepalende en perfecte afsluiting van de gevelwand aan de kade. Er zijn plannen voor een appartementencomplex ernaast, tussen het hoekpandje en de strafgevangenis. De huidige eigenaar wil het behouden. Het kraakt, het is hokkerig en niet altijd even handig, maar het voormalige belastingkantoor aan het Ravelijn de Groene Jager bepaalt de sfeer van de westelijke binnenstad in hoge mate. Natuurbeschermingsorganisa ties als ZMF en SLZ huizen er, en dat is een mooie bestemming. Met zijn maatvoering en de afstand van de rest van de bebouwing, maakt het gebouw duidelijk: 'Ik ben geen woning of een appartementencomplex'. Wij voegen eraan toe dat dat maar zo moet blijven. De Goese voetbalclubs Robur en SSV, hier nog concurrenten, bestormen in 2025 samen het betaald voetbal. foto Willem Mieras 'H LiUft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 31