PZC Nederland krijgt nationale politie Voor Samir A. blijft het oorlog Hoogervorst maant tot kalmte over vogelgriep 2005 komt in de toptien van warmste jaren 29.00 49.00 69P0 Vermindering risico gasleidingen kost 100 tot 300 miljoen legionale korpsen verdwijnen in opzet van Donner en Remkes Thames International JEANS-AKTIE JEANS-AKTIE Help slachtoffers aardbeving! zaterdag 15 oktober 2005 rïnnri ipnfike van der Steen DE BILT - Het jaar 2005 ein digt waarschijnlijk in de top- n van warmste jaren sinds htt KNMI met metingen begon. Het wordt zeker niet het warm ste jaar tot nu toe, dal record blijft voorlopig voor de jaren 1990,1999 en 2000 toen de ge- middelde temperatuur uit- tuur uit op 10,4 graden, zei Rob verder normaal en is de tempe- nog komt de gemiddelde tempe- middelde temperatuur kwam op 10,9 graden. Als het de rest van oktober warm blijft en november en de cember normaal verlopen, komt de gemiddelde tempera tuur uit op 10,4 graden, zei Rob Sluijter van de klimatologische dienst van het meteorologische instituut gisteren. Het gemid delde over de afgelopen dertig jaar is 9,8. Verloopt oktober verder normaal en is de tempe ratuur in november en decem ber ook gemiddeld dan komt de jaartemperatuur uit op 10,3 gra den. Al is het de rest van het jaar kouder dan normaal, dan nog komt de gemiddelde tempe ratuur dit jaar boven de 9,8 uit. „Januari, juni en september wa ren warme maanden", aldus Sluijter. Oktober is tot nu toe ook warm. De gemiddelde tem peratuur in oktober ligt op 10,3 graden, tot en met donderdag was het gemiddelde 13,6 gra den. Daarbij scheen de zon in De Bilt tot en met de dertiende al 85 uur, tegen 106 uur vol gens het langjarige gemiddel de. Vier dagen achter elkaar lag de temperatuur boven de 20 graden. ANP EN HAAG - De regionale poli- corpsen verdwijnen. In de jats daarvan komt er één na- Remkes blijft ambassadeur onge klare DEN HAAG - Het aantal neven functies van bewindslieden sordt fors verminderd: van 76 aaar veertien. Het kabinet heeft daartoe gisteren besloten. Van veertien resterende hangen zeven nauw samen met de hoofdfunctie van de bewindsper- augustus ontstond er com- notie over de nevenfuncties van isters en staatssecretarissen oen minister Veerman van andbouw onder vuur kwam te over zijn betrokkenheid lij zijn eigen landbouwbe- njven. Toen premier Balken- tnde de andere bewindslieden aarop vroeg hun nevenfuncties ip te geven, bleken dat er veel leer te zijn dan verwacht, ij de veertien overgebleven uncties gaat het vooral om lid maatschappen van comités van ibeveling. idmaatschappen van verenigin- sn zijn niet tot de nevenac- titeiten gerekend, zodat bij oorbeeld minister Remkes (Bin- lenlandse Zaken) het ambas- adeurschap van het Jenever- inootschap kan behou- en.AiVP tionaal politiekorps, zo heeft het kabinet besloten. De lokale autoriteiten, burge meesters en gemeenteraden, krij gen wel invloed op het beleid van de politie in de eigen regio. Dat maakten de ministers Don ner (Justitie) en Remkes (Binnen landse Zaken) gisteren bekend. Remkes en Donner zijn ontevre den over de manier waarop de politie functioneert. De zelfstan dige korpsen werken in de prak tijk veel te weinig samen, Zo heeft elk korps zijn eigen auto matiseringssysteem, waardoor gegevens vaak niet of moeilijk zijn uit te wisselen. Als een poli tiekorps een crimineel oppakt, weten agenten niet of diegene ook elders in het land misdaden heeft gepleegd. Door de automatisering lande lijk te regelen, wordt de opspo ring verbeterd. Maar ook bij za ken als de inkoop van dienstwa gens of andere materieel is winst te behalen als het op natio nale schaal gebeurt. De ministers willen de politie korpsen kunnen opdragen wat ze moeten doen. „Door een lan delijke organisatie te maken, waarborgen we dat landelijke prioriteiten, zoals het aanpak ken van veelplegers of huiselijk geweld, worden uitgevoerd", al dus Donner. Burgemeesters en hoofdcommis sarissen van politie uitten eer der hun zorgen over de nieuwe landelijke politie. Zij zijn bang dat uitsluitend vanuit Den Haag wordt bepaald wat de politie moet doen. Terwijl lokaal maat werk beter is, betogen zij. Die kritiek hebben Remkes en Donner zich aangetrokken. De 25 regionale korpsen blijven in stand, alleen verliezen ze hun zelfstandigheid. In de toekomst mogen burgemeesters en ge meenteraden blijven bepalen hoe de politie in hun gebied moet worden ingezet. „Dat mag echter niet ten koste gaan van de landelijke prioriteiten", waarschuwt Remkes. Het is nog onduidelijk wanneer de nieuwe politieorganisatie van kracht wordt. „We streven er naar om het nog deze kabi netsperiode rond te krijgen", al dus Donner. GPD Siebelink wint IKO-prijs IEN HAAG - Jan Siebelink eelt de AKO Literatuur- rijs 2005 gewonnen met zijn ofk Knielen op een bed violen. arvvoorzitter Hans Dijkstal laakte dat gisteravond bekend het tv-programma RTL oulevard. Aan de prijs is een fdrag van 50.000 euro verbon- andere genomineerden aren Arnon Grunberg met De »dse messias, Tommy 'ieringa met Joe Speedboot, 'airicia de Martelaere met Het verwachte antwoord, Wan- ïl met Witte liefde en ank Westerman met El negro jkstal noemde het winnende 'ontroerend en aangrij- ïid eerlijk'. „Het grijpt je bij keel en laat je onthutst ach- tbelink refereerde in zijn mkwoord aan een van de ju- ifden, die vond dat zijn boek P eeuwen Nederlands calvinis- samenbracht. Volgens de hijver zijn niet alleen gelovi- in Nederland calvinist, tarook ongelovigen. ANP Bij een huisartsenpraktijk aan de Haven in de Breda staat een rij wachtenden voor een griepprik. De viroloog Ostcrhaus liet weten dat zo'n inenting zeker voor vijftigplussers nodig is. De prik biedt geen bescherming tegen een voor mensen gevaarlijke variant van vogelgriep, maar maakt mensen er minder vatbaar voor, omdat ze gevrijwaard blij ven van gewone griep. foto Johan van Gurp/GPD door Michel Reijns en Guus Mater DEN HAAG - Minister Hoogervorst (Volksgezondheid) roept specialisten op het gebied van volksgezondheid en dier ziekten op zich terughoudend op te stel len bij hun bespiegelingen over de in Tur kije en Roemenië uitgebroken vogel griep. Hoogervorst zei gisteren dat er sprake is van een dierziekte en dat er 'een beperkt risico' is voor de mens. Er is op dit mo ment geen reden tot paniek, zei Hooger vorst. „Nederland is internationaal een van de best voorbereide landen." Vol gens specialisten van het Nationaal In- fluenzacentrum in Rotterdam valt niet te voorspellen welke omvang en ernst de vo gelgriep zal krijgen. Als het virus mu teert bestaat de kans dat de ziekte van mens tot mens kan worden overgedra gen. Voorzover bekend is nog nooit ge beurd. Hoogervorst meldde dat Nederland een grote hoeveelheid anti-virale middelen heeft besteld, die nog eind dit jaar afgele verd wordt. Met de bestelling kan aan 30 procent van de bevolking worden gehol pen. De anti-virale middelen dienen om het besmettingsgevaar af te remmen. Zo lang er geen mensen ziek zijn, kumien er geen vaccins aangeschaft worden omdat die op het precieze ziektebeeld aange past moeten worden, aldus de bewinds man. Nederlandei's die op het punt staan voor een vakantie af te reizen naar Roemenië of Turkije, moeten dat volgens Hooger vorst vooral doen. Hij ziet geen reden voor een voorlichtingscampagne. „We maken geen campagne over iets wat niet aan de orde is." Panieksignalen Volgens de Nederlandse viroloog A. Osterhaus zendt de Europese Unie pa nieksignalen uit, maar is de kans dat de vogelgriep Nederland bereikt de laatste dagen niet verhoogd. „Andere Europese landen beginnen in te zien dat het ver standig is geweest het pluimvee op te hokken", zei Osterhaus gisteren. „De maatregel is destijds weggehoond." Dat neemt niet weg dat Europa zich ern stig zorgen moet blijven maken over een eventuele grote epidemie. Daar zijn we niet goed op voorbereid, heeft Osterhaus eerder steeds gezegd. Van risico's voor de volksgezondheid, wil Osterhaus momenteel niet spreken. „Er is een risico voor mensen die met besmet te eenden en kippen in aanraking zijn ge komen. Verder wil ik niet gaan." ANP door Frank Hendrickx DEN HAAG - Samir A. liet er geen misverstand over bestaan: het is oorlog. Dat Nederland niet te vergelijken is met Tsjetsjenië, Irak of Palestina, wees hij van de hand met een klakkend geluidje van zijn tong. „De middelen zijn anders, het doel is hetzelfde", zei Samir. Het doel? „De onderdrukking van het ware geloof." Het was eind juli 2005. Drie maanden eerder was Samir A. vrijgesproken voor het plannen van aanslagen op onder meer de Tweede Kamer, de kerncentrale Borssele en het hoofdkantoor van de ATVD. De Marokkaanse Nederlander zat op de publieke tribune van de rechtbank in Rot terdam om het proces tegen de Hofstadgroep te volgen. Hij was niet alleen. Achter hem keken twee breedgeschouderde man nen op hem neer. Samir werd dag en nacht gescha duwd. dat wist hij zelf maar al te goed. „Ik zal gevolgd worden tot ik dood ben." Op de vraag of dat nog lang zou duren, ant woordde hij„Wie weet." Samir A. was opvallend tenger en klein van van stuk. In alles een jongen van negentien, maar wel eentje met een rotsvast ge loof in het eigen gelijk. Op 11 september 2001 werd hij naar ei gen zeggen 'wakker'. Hij ver diepte zich steeds meer in het ge loof dat de daders van de aansla gen in New York had gedreven. Uiteindelijk kwam hij tot de slotsom dat de aanslagen 'super- rechtvaardig' waren en een 'zoe te wraak' voor de wereldwijde onderdrukking van moslims De Amsterdamse scholier stapte vol overtuiging in de voetstap pen van Mohammed Atta en de andere martelaren van 11 sep tember. Hij kreeg landelijke be kendheid toen hij in januari 2003 bij de Oekraiense grens werd opgepakt, op weg naar Tsjetsjenië om mee te vechten te gen de Russen. Er werd door de buitenwereld lacherig gedaan over de aanhouding, maar in de kringen van radicaliserende isla mitische jongeren maakte de reis van Samir grote indruk. In oktober 2003 werd hij op nieuw opgepakt. Samir zou sa men met enkele andere medever dachten terroristische aansla gen hebben gepland. Ook waren er aanwijzingen dat hij explosie ven wilde maken. Voor een rechtszaak was er onvoldoende bewijs. Snel was hij weer vrij. Op zijn zeventiende trouwde Sa mir met een zeer radicale mosli ma, die werkte voor de verbo den stichting Al Aqsa. De twee kregen een zoontje, maar een doorsnee gezin werden ze nooit. De politie nam foto's in beslag waarop ze poseerden met zwaar den in de hand. In een testament schreef Samir dat zijn zoon in de 'traditie van de jihad' moet worden opgevoed. Ook werden er films gevonden met gruwelij ke onthoofdingen. Samir A. had daar niets op tegen, zei hij in de rechtbank van Rotterdam. „De profeet zelf heeft ook mensen onthoofd." In juni 2004 werd Samir op (Advertentie) nieuw opgepakt, nu wegens be trokkenheid bij een overval op een Edah in Rotterdam waar hij werkte. Bij huiszoeking vond de politie plattegronden van poten tiële doelen en spullen om explo sieven te maken. Bijna een jaar later werd hij vrijgesproken voor het plannen van aanslagen. Justitie probeert nu voor de der de keer om Samir veroordeeld te krijgen. Niemand verwacht dat dit iets zal veranderen aan de denkbeelden van de voormali ge vwo-scholier. Samir A. zei een paar maanden geleden: „Mijn ideologie zal nooit meer veranderen." GPD Leukste arrangementen naar Engeland. Schotland en Wales. Voordeligste pas sages over Noordzee en Kanaal. Shortbreaks London en Edinburgh. Specialist ook in groepsreizen. Surf naar www.britainacross.com of bel 0118 47 44 77. I Diverse spijkerbroeken van onze bekende merken .49,95 69,95 89,95 149,95 139,95 NUDIE REPLAY PEPE LEVI'S JtANS I\N) MAC STREET-ONE ONLY VERO-MODA ISPIJKERHARD DE BESTE Hoge Veluwe bereikt mijlpaal HOENDERLOO - Nationaal park De Hoge Veluwe heeft gistermorgen de dertigmiljoenste bezoeker binnen de poorten ontvangen. Het gaat om Manie Ezinga, die uit handen van parkdirecteur S. baron Van Voorst tot Voorst een gratis jaarkaart voor het park kreeg. De Hoge Veluwe was op 26 april 1935 voor het eerst toe gankelijk voor publiek. Daarvoor was het uitgestrekte na tuurgebied eigendom van het echtpaar Kröller-Müller. Het kinderloze echtpaar bepaalde dat hun bezit aan cul tuur en natuur na hun overlijden voor iedereen toeganke lijk moest zijn. ANP De Waal gaat Humanitas leiden AMSTERDAM - Oud-FNV-voorzitter Lodewijk de Waal wordt per 1 juli 2006 algemeen directeur van de humanis tische vereniging Humanitas. Dat heeft een woordvoerder van de vrijwilligersorganisatie gezegd. De Waal, die dit voorjaar afscheid nam bij de vakcentrale FNV, zal Marius Ernsting opvolgen. De Waal was al ambassadeur van de Humanistische Alli antie, een samenwerkingsverband van humanistische or ganisaties. Humanitas telt 8000 vrijwilligers die zich van uit ruim negentig afdelingen bezighouden met tal van ac tiviteiten op het gebied van welzijn, wonen en zorg. ANP Boek Erasmus heruitgegeven ROTTERDAM - A. Donker in Rotterdam geeft De Turken- krijg van Erasmus opnieuw uit. Het gaat om een nieuwe vertaling, van de hand van John Piolon. Het is een actueel werkje, blijkt uit de woorden van de uit gever: ,.De Turkenkrijg behandelt de vraag of het Westen haar krachten moet bundelen om de opmars van de Tur ken definitief een halt toe te roepen." ANP Leider Nieuw-Rechts moet betalen ROTTERDAM - Nieuw-Rechtsvoorzitter Michiel Smit moet de gemeente zijn fractieonkosten van 2003 en 2004 terugbetalen. De gemeente geeft elke fractie aan het be gin van het jaar een onkostenvergoeding, die aan het eind van het jaar door de fractie verantwoord dient te worden. Smit heeft dat twee jaar niet gedaan en dus moet hij het bedrag terugbetalen. Om welk bedrag het gaat, kan de voorlichtster niet zeggen. Wel is duidelijk dat de fractie van Smit jaarlijks ongeveer 24.000 euro aan voorschot krijgt uitbetaald. ANP Van Heemst voert PvdA-Iijst aan ROTTERDAM - Tweede-Kamerlid Peter van Heemst is de PvdA-lijsttrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen in Rotterdam. De partij maakte dat gisteren bekend. Van Heemst was een van de vier kandidaat- lijsttrekkers. Hij moet het maart volgend jaar hoogstwaarschijnlijk op nemen tegen Marco Pastors van Leefbaar Rotterdam, de partij die de PvdA in 2002 uit het college wipte. Van Heemst (53) zit sinds 1991 in de Kamer. Daarvoor was hij juridisch adviseur bij de gemeente Rotterdam, lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, medewerker van de PvdA-fractie in de Tweede-Kamer en lid van het college van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland. ANP door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De sanering van het Nederlandse gasleidingnet werk gaal de komende tien jaar 100 tot 300 miljoen euro kosten. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en het Inter provinciaal Overleg (IPO) vin den het 'ongehoord' dat de Ne derlandse Gasunie daar niet voor wil opdraaien. Zoals de PZC gisteren meldde, blijken de risico's rond trans portleidingen voor aardgas gro ter dan lange tijd werd aangeno men. Op veel plekken in Neder land spelen vergelijkbare proble men als bij de bouw van een groot vrijetijdscentrum in Ter- neuzen. In 1984 is vastgelegd op welke afstand van een gasleiding mag worden gebouwd. In het geval van het leisurecenter in Terneu- zen betreft het minimaal twin tig meter. Nieuwe berekeningen van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu wij zen echter uit dat het risico zich uitstrekt over een afstand van tweehonderd meter. Daarbij is uitgegaan van de internationaal aanvaarde norm dat in geval van een ongeluk de kans op een dodelijk ongeval niet groter mag zijn dan één op een mil joen.Over deze problematiek zijn het ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu (Vrom), de VNG, het IPO en de Gasunie al gerui me tijd in overleg, Er is geïnven tariseerd waar bestaande bebou wing valt binnen de risicocon tour. Door de leiding te verleg gen, te verdiepen, af te dekken, of te markeren, kan de risicocon tour worden verkleind. Daar is de komende tien jaar 100 tol 300 miljoen euro voor no dig. Uitgaande van het principe dat de vervuiler betaalt, komt de rekening bij de eigenaar van de leidingnetwerk op het bord. Dat is de Gasunie. Die heeft Vrom vorige week laten weten niet voor die kosten te willen op draaien. Woordvoerder P. Bak ker: „De overheid verandert de spelregels en wij moeten beta len." Beleidsmedewerker buislei dingen R. van Vliet van de VNG noemt dit 'ongehoord'. De Zeeuwse gedeputeerde J. Suur- mond, die het IPO vertegenwoor digt bij het overleg, sluit zich daarbij aan. Zowel Van Vliet als Suurmond vindt dat de Gasunie 'zich aan zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid onttrekt' Mohammed B. vervolgd voor rol in Hofstadgroep AMSTERDAM - De moorde naar van Theo van Gogh, Mo hammed B.. mag worden ver volgd voor zijn vermeende rol in de Hofstadgroep. Dat heeft de rechtbank gisteren besloten. De rechters staan de vervolging toe, hoewel Mohammed B. voor zijn misdrijf op Van Gogh le venslang kreeg en in principe nooit meer vrij komt. De advo caat van B.. P. Plasman, had de rechtbank daarom juist ge vraagd een einde te maken aan het nieuwe proces tegen B. In de visie van de advocaat is die ver volging onrechtmatig. Het OM meent wel degelijk het recht te hebben om de moorde naar van Theo van Gogh ook voor zijn betrokkenheid bij de Hofstadgroep te laten berech ten. ANP Advertentie MENSEN IN NOOD/CORDAID. NEDERLANDSE RODE KRUIS. NOVIB. STICHTING 'r

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3