Met een pasje naar de les Vernieuwing en experiment belangrijk voor Antoni Poncia Sluesroute internationaal en goed Rondleidingen tijdens renovatie Zeeuws Museum Zeeland haakt in op campagne veilig verkeer jorRenéSchrier door René van Stee Tourniquets, hekken of schoolpasjes zijn zo maar wat maatregelen van onderwijsinstellingen om de veiligheid van hun leerlingen te garanderen. Ook in Zeeland zijn diverse scholen hiertoe overgegaan. De laatste ontwikkeling in Nederland is de identificatieplicht op de Gilde Opleidingen in Noord- en Mid den Limburg. Na de herfstvakantie moe ten alle 13.000 leerlingen en de 1128 per soneelsleden een duidelijk zichtbare badge gaan dragen met daarin hun schoolpas met foto. Aanleiding is een aantal incidenten op Gildelocaties in Weert en Venlo. In Weert werd een leerling bedreigd door iemand van buitenaf; in Venlo bedreig de een leerling een docent. De school verwacht dat de maatregel mensen die niet op school thuishoren, buiten de poorten houdt. Wie de schoolpas ver geet, krijgt een waarschuwing. Na 1 ja nuari volgen er sancties. Veiligheid Portieren Patrick de Zeeuw en Sahit Maloku controleren de pasjes van enkele leerlingen op het ROC Westerschelde in Terneu- zen. foto Peter Nicolai Om te voorkomen dat de school een on neembare vesting wordt, gaat de lei ding van Gilde Opleidingen niet over tot maatregelen zoals speciale contro leurs of detectiepoortjes. Volgens bestuurssecretaris J. Meesen van het ROC Westerschelde in Terneu- zen zijn dergelijke drastische maatrege len ook niet nodig. Op zijn school werd de beveiliging bijna drie jaar geleden aangescherpt na een vechtpartij. Jonge mannen van buiten de school drongen toen het gebouw binnen. Er werd ook met vuurwapens gedreigd. Sindsdien... moeten leerlingen op verzoek hun schoolpas tonen. Bezoekers komen de school alleen in nadat zij een pasje heb ben gekregen bij de balie. Twee portiers voeren de controles uit. Meesen: „En daar zijn we tevreden over. Na het incident hebben wel enkele weken speciaal ingehuurde veiligheids mensen rondgelopen. Dat was nodig om een signaal af te geven. Maar we von den dit niet de juiste oplossing. Op deze manier zou te veel nadruk worden ge legd op de gang van zaken binnen de school. Natuurlijk gebeurt hier wel eens wat, maar de bedreiging kwam toch echt van buitenaf. Daarom is gekozen voor een meer ongedwongen benade ring, waarbij niet meteen met de vinger naar de leerling wordt gewezen. Zo'n duidelijk zichtbaar pasje zoals in Lim burg gaat ons dan ook net iets te ver." Averechts Onderzoeker T. Mooij van het Instituut van Toegepaste Sociale Wetenschappen hekelt de toegangscontroles. Hij bestu deert het geweld op scholen al jaren. Volgens hem hebben al deze stappen juist een averechts effect. In weekblad Elsevier liet hij zo'n drie jaar geleden optekenen dat niemand zich hierdoor veiliger voelt. „Zo'n gevoel moet van binnenuit komen, de sfeer moet prettig zijn, de verhoudingen tussen leerlingen en leraren aangenaam", aldus Mooij. Meesen denkt dat Mooij tot op zekere hoogte gelijk heeft. Maar de schooldeur wagenwijd openzetten kan volgens hem niet meer, hoe jammer hij dat ook vindt. Meesen: „Ik denk dat wij lange tijd naïef zijn geweest. De illusie dat wij on genode gasten altijd kunnen buitenhou- den, hebben wij ook niet. Maar om de goede sfeer op onze school te bewaken is het juist wel nodig maatregelen te ne men. Uit reacties blijkt dat de overgrote meerderheid van leerlingen de contro les niet vervelend vindt. Bovendien moe ten zij hun pasje toch altijd op zak heb ben. Bijvoorbeeld voor de catering of om kopietjes te maken." Rector P. Favier van het Buys Ballotcol lege in Goes kan zich wel in de opvat ting van Mooij vinden. Hij onderkent echter dat sommige scholen niet aan maatregelen ontkomen. In uitgebreide toegangscontroles gelooft Favier echter niet. Verharding „Op langere termijn keert het effect te gen je. Dit los van het feit dat buiten staanders - of die nu wel of niet kwaad in de zin hebben - niet in het schoolge bouw horen. Maar als je toegeeft aan verharding, komt dat ook de uitstraling van je school niet ten goede." Anderzijds neemt Favier de verantwoor delijkheid voor zijn leerlingen en perso neel. „Die moeten kunnen rekenen op een veilige omgeving. Bij ons op school zijn gelukkig nog geen zware beveili gingsmaatregelen nodig. Onze conciër ges houden daarentegen wel een extra oogje in het zeil. Maar dat is gewoon on derdeel van hun werk. Bewakingsmen sen kun je ze dus niet noemen." zaterdag 15 oktober 2005 Lijnbussen rijden te hard TERNEUZEN - De bussen van vervoersmaatschappij Connexxion rijden te hard en dat leidt regelmatig tot ge vaarlijke situaties. Het Terneuzense WD-raadslid W. Broekhuysen verwijt de buschauffeurs niets. Hij ver moedt dat zij gebonden zijn aan te krappe rijtijden. Vol gens Broekhuysen leidt het 'gejakker' regelmatig tot bijna-ongevallen, waarbij vooral fietsers betrokken zijn. Vooral de situatie in de Axelsestraat in Terneuzen baart hem zorgen. Bi-oekhuysen wil van het college van B en W weten hoeveel ongevallen met bussen van Connexxion zich de afgelopen twee jaar hebben voorgedaan en vindt dat het college bij de vervoersmaatschappij aandringen op wat rüimerè rijtijden, vooral ook in de spits. Voorwaardelijk voor slaan ex MIDDELBURG - De Middelburgse politierechtei A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 37-jarige inwoner van Vlissingen voor het mishandelen van zijn ex-vrouw tot een voorwaardelijke werkstraf van dertig uur. In de strafmaat werd rekening gehouden met de omstandighe den en het blanco strafblad van de Vlissinger. De gemoederen raakten op 24 mei dit jaar in Vlissingen verhit toen de vrouw door de verdachte niet werd binnen gelaten in zijn woning. De man werd kwaad toen zijn ex zijn auto bekraste. Hij gaf haar een klap, waardoor ze een bloedneus opliep. De verdachte zei verhuisd te zijn naar Amsterdam, maar komt wekelijks een aantal dagen naar Vlissingen om zijn vriendin en kinderen te bezoeken. Oost-Westweg gestremd door werk MIDDELBURG - Automobilisten moeten komende week rekeningen houden met omleidingen op de N255, de Oost-Westweg tussen Kats en Kamperland. De provincie Zeeland is daar gisteren begonnen met wegwerkzaam heden. Bij deze werken wordt de weg gefreesd en ver volgens opnieuw geasfalteerd en belijnd. De weg was gis teren van zes uur 's ochtends tot aan het eind van de middag geheel afgesloten. Er was sprake van enig opont houd, maar het verkeer kon wel worden omgeleid. Dit weekeinde kan het verkeer gewoon over de Oost-Wesc- weg rijden, maar vanaf aanstaande maandag tot en met vrijdag, is de weg elke dag van zes uur 's morgens tot zes uur 's avonds afgesloten. Als alles volgens plan verloopt» is de weg aanstaande vrijdagavond weer open zijn voor autoverkeer. Concert levert ruim 5000 euro op GOES - Het donderdagavond in het Goese theater De My the gehouden benefietconcert 'Goes geeft thuis...' heeft uiteindelijk ruim vijfduizend euro opgebracht, heeft ééii van de organisatoren Theo van Teijlingen gisteren laten weten. Het geld is afkomstig uit de kaartverkoop en voor een belangrijk deel uit collectes die op de avond zijn ge houden. De opbrengst is bestemd voor vier goede doelen van de or ganiserende Goese stichting De Figui-ant; de noodopvang van het Leger des Heils in Goes, woonproject 't Nest vooi jongvolwassenen in Kruiningen, een tehuis vooi aids-weeskinderen in Oeganda en een tehuis voor zigeu nerkinderen in Servië. Van Teijlingen had gerekend op een opbrengst van zo'n drieduizend euro. „Het is meer ge worden dan verwacht", zei hij bescheiden. Amerikaanse band The Nighthawks speelt tijdens de bluesroute in 't Beest. foto Willem Mieras jxRob Paardekam - De bluesroute in Goes, die gister- en vannacht plaatsvond, kende een "nationaal karakter. Liefst negen van veertien artiesten en bands kwamen uit 'buitenland. 'was alweer de twaalfde editie van de öroute. Het evenement is vanaf het be- ai een succes geweest. Elk jaar stromen öfés en zalen zonder moeite vol, niet in laatste plaats omdat het programma zo Eisaar is gezet, dat veel bezoekers van ca- jaar café struinen. Dat was gisteren niet .fgendarische band The Nighthawks uit wettigde Staten had om half negen de 0m ®et evenement te openen in 't Beest. De zaal was goed gevuld en niet onterecht, want de al 35 jaar bestaande formatie onder aanvoering van mondharmonicavirtuoos Mark Wenner maakte zijn x-eputatie meer dan waar. Het publiek werd getrakteerd op een mix van blues, rockabilly, swing en rock 'n roll. The Nighthawks beginnen on derhand een bekende verschijrxing te wor den op de Zeeuwse podia. Zo stonden ze vo rig jaar nog op het bluesfestival in Kwaden- damme, dat overigens georganiseerd wordt door dezelde mensen als die van de Goese bluesroute. Enkele andere artiesten en formaties die de bluesroute tot een succes maakten waren Clarence 'the bluesman' Turner uit Amerika in café Bolsjoj, De Belgische band Elm Street in het Heartbreakcafé, Piano Peter uit Duitsland in De Snor, de Franse forma- tie Stincky Lou the Goon Mat in La Stra- da, Mary Stokes Band uit Ierland in café Baarends en de Belg Jim Walker in Murp hy's Corner. Hij vermaakte het publiek met nummers van onder meer Van Morrison, Thin Lizzy en Eric Clapton. Mercy Man De Nederlandse inbreng kwam van het bluesduo Mercy Man in het Proeflokaal, Shake em on Down in New Inn, Farstreet in De Pompe en de Jeroen Sweers Boogie Woo gie band in De kookclub. De bluesroute duurde tot in de kleine uur tjes. Pas om twee uur vannacht begon de Ne- dex-landse band The Dockers aan de traditio nele afsluiting in café Pake Sake. Zo rond vieren waren de laatste klanken van het twaalfde bluesfestival te horen. ÜLÜplf Bosboom DELBURG - Hel Zeeuws Wum §aat tijdens de groot je verbouwing die het ruo- Jp'"idergaat, regelmatig Weidingen houden. Belang- {nden kunnen dan de vorde- ?en bekijken. De eerste rond o's vrijdag 18 november. wandeling door het "P ex wordt verteld over de geschiedenis en achtergrond van het museum en de Abdij, over de ontwikkelingen tijdens de verbouwing en over hoe het nieuwe museum eruit gaat zien. De rondleidingen zijn vanaf no vember om de twee maanden op de derde vrijdag van de maand. De bezoekers worden ontvan gen in de filmzaal van de provin cie. De rondleiding zelf duurt van 14.00 tot ongeveer 15.30 uur. Aangezien het aantal plaat sen beperkt is, adviseert het mu seum belangstellenden zich aan te melden via 0118-653000 of info@zeeuwsmuseum.nl. De ver bouwing is ook te volgen via de website www.zeeuwsmu- seum.nl) waarop nieuws over en foto's van de verbouwing staan. De vei'bouwing van het mu seum, dat sinds 2000 is gesloten, begon vorige maand en duurt naar verwachting tot en met au gustus volgend jaar. Daarna volgt de inrichting. Het streven is dat het museum in maait 2007 wordt heropend. MIDDELBURG - Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee- bnd(BOVZ) haakt in op de lan- fcliike verkeersveiligheidscam- li 'I loveHet ROVZ «(I twee thema's; een voor de bebouwde kom en een voor daar- luiien. In de bebouwde kom ligt bet accent op de dertig-kilome- iHïones. daarbuiten op afstand kouden. fegbeheerders plaatsen buiten je bebouwde kom posterboi'den tj\ de boodschap 'I love af- jind houden' Binnen de be- Kwdekom krijgen wegbeheer- fes posters aangeboden met 'I «30 km in onze wijk'. Benzi- tfompen. bedrijven, bibliothe- en politiebureaus ontvan- Eposters met vergelijkbare ui tten. ^"campagne richt zich in het al- aeen op hufters in het ver- ftr Geprobeerd wordt iets te aen tegen bumperkleven, wat genoteerd staat in de top ten van ergernissen in het vel eer. De aandacht voor de der- j-lalometerzones komt voort jt een verzoek van gemeenten. Die hebben aangegeven daar be- jefteaan te hebben, ik doel van verkeersveilig- jdsacties in Zeeland moet bij- fcgen aan de algemene doelstel- rg om het aantal verkeers- schtoffers in 2010 ten opzichte in het gemiddelde van 501-2003 met twintig procent verminderen. Inzet van deze irr.pagne is het leveren van een rdrage aan socialer gedrag in r. verkeer. Ie Zeeuwse campagne duurt gn 14 oktober tot 15 november. Ie ondertitel voor de campagne i 'Daar kun je mee thuisko- ten'. door Anita Tournois TERNEUZEN - Kunstschilder Antoni Poncia exposeert mo menteel op twee plekken tege lijk. Zowel in restaurant De Burtman als in restaurant d'Ouwe Kercke hangt werk van hem. Zijn meest recente schilde rijen tonen sfeervolle naakten en kosmische sferen. Elke tentoonstelling zal weer an ders zijn van aard, deelde Pon cia de vorige keer mee. Groot voorbeeld voor de vorige ten toonstelling, eveneens in d'Ouwe Kercke, was de groot meester Picasso, een kunstenaar die zich voortdurend wist te ver nieuwen; een gegeven dat ook Poncia hoog in het vaandel draagt. Deze keer blijkt hij voor al geïnspireerd door de schil ders uit de jaren 1920-1930, zo als het impressionisme van Mo net en Manet, het werken met zachte tinten en het tekenen in lijn. „Toch kun je het natuurlijk nooit helemaal met elkaar verge lijken. Je ziet parallellen, maar daar houdt het dan ook op. Als kunstenaar creëer je een eigen werkwijze, die voortdurend aan verandering onderhevig is. als je het experiment tenminste niet schuwt. Momenteel combineer ik acryl en olieverf in mijn schil derijen, laag over laag, nat in nat zodat het geheel uitvloeit en klingelt. Het vormt zichzelf. Het uiteindelijke resultaat is dus niet bekend. De figuratie wordt, indien nodig, aangepast. Gestaltes ontstaan pas achteraf. Ook structuur, composiet, doet ter zake, bijvoorbeeld van de huid; zo ontstaat die typische huidskleur van mijn naakten. Toch pas ik ook andere niet-na- tuurlijke tinten toe zoals paar- sen en groenen in dit schilderij hier met de drie naakten. Zoals je ziet, is het geheel uit schadu wen opgebouwd". Onderwerp Naast een serie naakten zijn er abstracte werken met de kos mos als thema, een onderwerp dat voorheen ook al eens zijn aandacht had. We zien kometen en asteroïden in vloeiende bewe gingen, verbeeld in een levendig koloriet en met dezelfde boeien de structuur, door de huidige werkwijze, die Poncia in zijn luvvelijksbeurs INT - NIKLAAS (B) - Aan- aande bruidsparen kunnen srgen hun licht opsteken op huwelijksbeurs 'Wij trou- ren' in hotel Serwir in Sint-Ni- bas. Dertig bedrijven geven in- matieen tips over een trouwe- j. Verder is er een professione- modeshow te zien. De beurs an 11.00 tot 18.00 uur. laatste werken toepast. Ook brengt de kunstenaar soms zil verspuitwerk aan, hetgeen een extra dimensie geeft aan de kos mische werken. Van een heel ander kaliber is een stilleven met vissen. Het is een klassiek werk en refereert aan de bedrijvigheid van een res taurant als d'Ouwe Kercke, waar Poncia een atelier exploi teert in de benedenverdieping. Momenteel is hij daar druk doende met het schilderen van de vier jaargetijden op flinke pa nelen, nieuw experiment en werk in wording voor de volgen de expositie. In De Burtman hangen vooral schilderijen, waarin de mens het middelpunt vormt en waarin al le vormen van schoonheid cen traal staan. Bijvoorbeeld het werk met de ballerina of de zwemmer. Of het indringende portret van Picasso: een regel rechte ode aan zijn grote voor beeld en de kunstenaar die Pon cia in het bijzonder inspireert. Na in diverse wereldsteden, als Parijs, Berlijn en New York te hebben gewoond en gewerkt, blijkt de van oorsprong Amster dammer, zijn artistieke draai in Terneuzen te hebben gevonden. Tentoonstellingen t/m eind decem ber in restaurant De Burtman, Kruispolderhaven en in restaurant d'Ouwe Kercke, Noordstraat 7% Terneuzen. Openingstijdendag behalve ma. en di. 12.00 - 21.00 uur. Drie naakten, schilderij van Antoni Poncia. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19