Economie stabiel als oude gulden PZC Met communicatie bij rampen gaat altijd iets mis KIJK UW OGEN UIT Gedeputeerde Van Waveren weerlegt twijfels: geen dalen en geen pieken 17 Middelburgse sopfontein Staten staan achter invoeren beginsel 'voor wat, hoort wat' ~Mh Trekpaarden aan de slag tijdens open dag Holland-koor naar Goes zaterdag 15 oktober 2005 KIDDELBURG - ..I)e Zeeuwse Konomie is zo stabiel als de Ne derlandse gulden was. Geen op pende dalen, geen enorme pie ten in de groei." Met deze op- ocrkingen neemt gedeputeerde H van Waveren (CDA) stelling iegen twijfels over de kracht en stabiliteit van de economie in Zeeland. Om het in economische termen «zeggen: de conjunctuurgevoe- Ssheid van de Zeeuwse econo me is gering. Ik beschouw dat een voordeel, al betekent het je! dat snelle succesjes er niet bjzijn Economisch beleid in on- tprovincie dient vooral te zijn pncht op een blijvende verster- jma van de regionale econo- ■J", aldus Van Waveren. I- maakte zijn opmerkingen «teren in Middelburg bij de êeentatie van het boek Provin- k inde periferie, dat de econo- nische geschiedenis van Zee- ad tussen 1800 en 2000 be- chnjft. De gedeputeerde be- jemtoonde dat het provinciaal lestuur juist vanwege de stabili- mikt op een zogenaamd tweesporenbeleid. Versterking van de havens met meer logistie ke functies naast de chemische en procesindustrie en daarnaast het beter benutten van de econo mische mogelijkheden van de groen-blauwe oase. „Immers, wie op één been staat is insta biel." Van Waveren hield een warm pleidooi voor het in één pakket samenbrengen van ontwikkelin gen op het gebied van wonen, re creatie, zorg en cultuur. Zo kun nen de economische kansen in de provincie verder versterkt worden. „Volgens mij een zeer interessante en onderscheiden de aanpak ten opzichte van de ons omringende regio's." De gedeputeerde noemde het 'buitengewoon kortzichtig' om uit de twee sporen een keus te willen maken. „Pleidooien in de geest van: Zeeland moet kiezen, getuigen niet van enig inzicht in de huidige economische situa tie, noch in de economische ont wikkeling van onze provincie." J. van Aartsen, WD-fractielei- der in de Tweede Kamer - hij kreeg het eerste exemplaar van het boek - hamerde eveneens op het volgen van twee sporen, al noemde hij het 'gebruik maken van de historische Zeeuwse veel zijdigheid'. „Niet radicaal kie zen, maar veelzijdig opereren. Het is én én, niet óf óf." Daarbij hoort ook een keus voor kwaliteit, meende Van Aartsen, zoals bij bouwen, verbrede land bouw en investeren in kennis. Hij constateerde dat de provin cie in economisch opzicht niet bezig is met rommelen in de mar ge. „Er waait een frisse, ambiti euze wind door de provincie. Voorzitter J. van der Weel van de Stichting Historisch Onder zoek Zeeland - opdrachtgever van het onderzoek en boek - kon digde aan dat de stichting als nieuw project een samenhangen de geschiedschrijving van Zee land wil. Nog dit jaar komt daar over een advies uit. Provincie in de periferie. De eco nomische geschiedenis van Zee land 1800-2000. Door P. Brusse en W. van den Broeke. Uitgeve rij Matrijs, Utrecht. Prijs 39,95 euro (tot 2006, daarna 49,95 eu ro). Groot-koor Zeeland oefent in Middelburg MIDDELBURG - Het Groot- oor Zeeland kan voor het kerst- roject van dit jaar nog deelne- lers gebruiken. Het project- r staat onder leiding van E. der Mei en N. van Groenin- eder koorproject doen ongeveer jO mensen mee. Het kerstcon- cert wordt verzorgd in de Nieu- reKerk in Middelburg op 23 de- ember, aanvang 20.00 uur. iieuwe koorleden kunnen nog aeedoen aan de repetities op mderdag 27 oktober (telkens an 19.15 tot 22.00 uur) in de loeksteen in Middelburg, 10 no- ember, 24 november en 1 de- ember. )nda in bieb MIDDELBURG - Brassband On- Middelburg treedt vana- i vanaf 20.00 uur op in de eeuwse Bibliotheek in Middel- orRinus Antonisse door Selma Osman MIDDELBURG - De fontein op de Balans in Middel burg schuimt. De afgelopen maand is al minstens drie keer sop gemaakt van het water van de fontein. Opzichter M. de Kok vermoedt dat het schuimbad van gisteren het werk is van 'baldadige jongens of meisjes'. Hij heeft in het water lege flacons afwasmiddel en sham poo gevonden. De fontein is vorige maand in gebruik genomen. Als de grap zich blijft herhalen, wil de gemeente anti-schuim- middel inzetten. „Dan moet het ophouden." De Kok moet nog wel op zoek naar het middel. Hij weet dat het bestaat, maar heeft het nog niet gevonden. foto Ruben Oreel IDDELBURG - In Provinciale tekent zich een meerder- id af voor toepassing van het insel 'voor wat, hoort wat' nieuwe ontwikkelingen in landelijk gebied. Alleen de D heeft grote moeite met de jcnoemde verevening. Dit fek gisteren in een vergade- ig van de Statencommissie provincie wil in het nieuwe ngevingsplan de regels voor Et ondernemen van activiteiten 1 niet name het buitengebied ïsoepelen. Er kan en mag eer. Het dagelijks provinciebe- stuur vindt dat daar wel wat te genover moet staan, om te voor komen dat de kenmerkende kwa liteiten van het platteland - en dan vooral natuur en landschap - hierdoor achteruit gaan. Als iemand nieuwe activiteiten wil uitvoeren, zoals bouwen, uit breiden, en dergelijke, moet daar een investering in natuur en landschap, water, cultuurhis torische elementen of publieke voorzieningen (bijvoorbeeld toe gankelijkheid) aan gekoppeld worden. Inspreker G. van Zonneveld maakte duidelijk dat de Zeeuw se Milieu Federatie (ZMF) zeer hecht aan invoering van vereven ing. De federatie is niet tegen soepeler bouwmogelijkheden in het buitengebied. Mensen wil len daar immers graag wonen en ontwikkelaars zien hun kans schoon er geld aan te verdienen. „Maar bouwen gaat vaak ten koste van de landelijke omge ving. Het voordeel van de een doet afbreuk aan de ander. Daarom is verevening cruciaal", aldus Van Zonneveld. Hij be klemtoonde dat verevening ge lijktijdig moet plaatsvinden met (bouw)activiteiten en niet als mosterd na de maaltijd mag ko men. Ook wil de ZMF dat het be ginsel voor heel Zeeland gaat gelden, al zal de uitwerking re gionaal kunnen verschillen. De ZMF-medewerker merkte op dat in het bijzonder natuur en landschap lijden onder uitvoe ring van nieuwe ontwikkelin gen. Daar moet bij de vereven ing dan ook de nadruk op lig gen. Hij pleitte voor een reëele aanpak. Met name WD-er J. Maris uitte bedenkingen. Hij betoogde dat alleen in zogenaamde gebieds- plannen (zoals op Schouwen, in West-Zeeuws-Vlaanderen en rondom het Veeree Meer) vereve ning redelijk is. Ook onder streepte het Statenlid dat de om vang van een investering en het opbrengend vermogen ervan, een belangrijke rol moeten spe len bij het bepalen van de tegen prestatie. De commissie boog zich ook over het voornemen om voor de beoordeling van grote ruimtelij ke plannen een zogenaamd 'kwa liteitsteam' te formeren. Een soort 'provinciaal bouwmees ter'. Het team krijgt niet de be voegdheid plannen tegen te hou den, maar heeft nadrukkelijk een adviserende rol, verzekerde gedeputeerde H. van Waveren (CDA, ruimtelijke ordening). BorRené Schrier IDDELBLRG - Bij elke ramp, groot 'klein, schort er wel iets aan de com plicatie of ontbreekt de communica- volledig. Over risicocommunicatie in Zeeland, maar ook daarbuiten, mook nog heel wat te zeggen. van de koningin, W. van ader, uitte die zorg gistermiddag in E vergadering van de Statencommis- Esociale en bestuurlijke zaken, knet nu een kleinere calamiteit is of kgrote, in de sfeer van de communi es gaat het nagenoeg altijd mis. Het «ntste voorbeeld daarvan noemde r Gelder de uitgebrande vrachtwa gen met hooi, donderdag op de A58 ter hoogte van Rilland-Bath. Dat gebeurde op Zeeuws grondgebied, maar de Noord-Brabantse brandweer is er door de meldkamer naar toegestuurd. Dat had volgens Van Gelder efficiënter ge kund. Een ander voorbeeld is de calamiteit met het containerschip Fowairet. Aan vankelijk was de melding dat er 21.000 ton arseen aan boord was. Het bleek uiteindelijk om 21.000 kilogram te gaan. Ook werd melding gemaakt van twee containers met een stof die bij con tact met water gevaar konden opleve ren. Maar dat waren wel lege contai ners, gaf Van Gelder aan. Ook de Zeeuwse burgemeesters kunnen nog heel wat leren als het om communi catie gaat. Vooral in de richting van hun burgers, zo werd uit de woorden van de commissaris duidelijk. Hij herin nerde zich dat hem enige tijd geleden op zijn vakantieadres aangeraden werd naar Middelburg te komen omdat Zee land door een zware storm bedreigd werd. Als het zo ernstig is, dacht Van Gelder, is er vast ook al informatie aan de bevolking verstrekt. Dat was dus niet gebeurd, want men wilde de bevol king niet onnodig ongerust maken. Ook het feit dat bij de calamiteit met de Fo wairet gespeeld is met de gedachte van een evacuatie, moet volgens hem tijdig met de burgers gecommuniceerd wor den. In New Orleans is nog maar eens gebleken wat een chaos het wordt als een evacuatie te laat op gang komt. Van Gelder kwam tot zijn opmerkin gen over communicatie omdat de zen- deretoring van de calamiteitenzender Omroep Zeeland op de agenda van de vergadering stond. Omroep Zeeland J. Bergen (CDA) vond dat er op korte termijn een sluitend contract met Om roep Zeeland of een andere omroep moet worden gesloten waarin waarbor gen staan voor de continuïteit van de uitzendingen tijdens calamiteiten. Ook Van Gelder wil daar snel duidelijk heid over, maar volgens hem wil Om roep Zeeland eerst de uitkomst van een i UARM COR DE JONGE xsez(C«rsMAS(& neB&Mp.. ECHT.X rukTVizmNDftetn/wmxjuM' se Bésms^jc. 'zeBeCRGfcAl t-- tf Kloosterboer sterker in Antwerpen ANTWERPEN - De Kloosterboer Groep, gespecialiseerd in transport en opslag van koel- en vriesproducten met on der meer een vestiging in Vlissingen-Oost, breidt haar ac tiviteiten in Antwerpen uit. Kloosterboer-dochter Ant werp Fruit Terminal heeft voor ruim twintig miljoen euro de fruitdivisie van PSA Hesse-Noord Natie overgenomen. Het in Singaporese handen verkerende havenbedrijf wil zich vooral richten op de overslag van containers. Bij de fruittak van PSA Hesse Noord-natie werken ruim drie honderd personen. Tholen kijkt naar West-Brabant SINT-MAARTENSDIJK - De gemeente Tholen wil samen met tien West-Brabantse gemeenten en de provincie Noord-Brabant een toekomstvisie ontwikkelen. Die visie vormt onderdeel van het ontwikkelingsprogramma West-Brabant. Dat programma behelst ook onder meer het samen verkrijgen van financiën voor grote projecten en het hoger op de bestuurlijke politieke agenda krijgen van West-Brabant. Het college van Tholen denkt dat de gemeente, ondanks dat ze in Zeeland ligt, mee kan profite ren van de West-Brabantse samenwerking en stelt de ge meenteraad voor om verder deel te nemen aan het ontwik kelingsprogramma voor West-Brabant. Dat kost de ge meente in eerste instantie zo'n 1800 euro. Het onderwerp wordt besproken in de commissie bestuurszaken van dins dag 25 oktober. Spoor in betonbak lijkt beste keuze GOES - Het spoor in Goes in een verdiepte betonnen bak leggen, is de beste manier om af te rekenen met trillingen die goederentreinen veroorzaken. Dat blijkt uit een onder zoek naar drie varianten voor het stuk spoor tussen Kloe- tinge en het NS-station in Goes. In de studie, die in op dracht van de gemeente Goes en de provincie is uitge voerd, wordt gekeken hoe geluids- en trillingshinder van met name goederentreinen binnen de bebouwde kom kan worden verminderd. Twee varianten gaan uit van een ver diept spoor: een betonnen bak en een zogeheten V-polder constructie. Een derde, maar financieel en politiek waar schijnlijk onhaalbaare kaart, is de verplaatsing van spoor en station naar de A58. Ook vervoer van gevaarlijke stof fen en de (verkeers)problemen rond de spoorwegovergan gen worden meegenomen. Liet Goese college moet het on derzoek nog bespreken. Naar verwachting komt het over een maand met een raadsvoorstel. Weer peiling ziekenhuizen GOES - Het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen behoort op het gebied van medische zorg tot de eenentwintig beste (niet-academische) ziekenhuizen van Nederland. De Oos- terscheldeziekenhuizen en het Ziekenhuis Walcheren be horen tot de categorie van eenentwintig ziekenhuizen die het minst presteren. Dat constateert het adviesbureau Ro land Berger uit Amsterdam in het zoveelste onderzoek naar de prestaties van Nederlandse ziekenhuizen. Berger heeft geen ranglijst opgesteld, maar deelt de hospitaals in vier groepen in, van goed tot slecht. In grote lijnen komen zijn conclusies overeen met het recente onderzoek van het weekblad Elsevier, dat het Ziekenhuis Zeeuws-Vlaande ren op nummer 11 klasseerde, het Ziekenhuis Walcheren op 78 en de Oosterscheldeziekenhuizen op 89. NISSE - De Stichting Het Wer kend Trekpaard houdt volgende week zaterdag, 22 oktober, de jaarlijkse open dag bij elf Zeeuwse bedrijven. Van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.30 uur kunnen be langstellenden trekpaarden aan het werk zien in klussen die ze vanouds al helpen klaren: ploe gen, eggen, cultiveren en bieten rijden. De werkzaamheden ver schillen per bedrijf en zijn uiter aard afhankelijk van de weers omstandigheden. Bij de volgende bedrijven doen de paarden het werk: C. Mauri ce, Notenboomdijk 5, Nisse; K. Brooymans, Bartelmeetweg 6, Tholen; M. Moermond, Dorps- ring 17, Noordwelle; C. Mol, Weelweg 25, Waarde; A. Paau- we, Weelweg 2, Gapinge; A. Ver flage, Snoeck Hurgronjeweg 2', Serooskerke; R. Vermeer, Smidsf weg 24, Noordwelle; A. Blaas Westhovenseweg 5, Oostkapelle; L. de Visser, Zandweg 54a, Rit- them; B. van de Wekken, Heur velsweg 3, Kerkwerve; A. Krijf ger, Molenwerf 10, Meliskerke. landelijke discussie over dat onder werp afwachten. Als het aan Van Gel der ligt, wordt de overeenkomst die in Utrecht over hetzelfde onderwerp is af gesloten, op korte termijn in Zeeland als voorbeeld genomen. De commissa ris had ook moeite met het feit dat Om roep Zeeland betaald wil worden voor het beschikbaar houden van redacteu ren om de rol van calamiteitenzender te kunnen vervullen. Volgens Van Gel der kunnen die redacteuren vanuit hun huis ook informatie op de teletekst en de internetsite van de omroep zetten. Dus dat kan de meldkamer in voorko mende gevallen ook doen, aldus de com missaris, die een vergoeding daarvoor minder voor de hand liggend vond. door Cornelleke Blok GOES - Het Holland-koor uit Nijkerk repeteert dit najaar in Goes. Iedereen is welkom om te komen kijken en kennis te ma ken met het koor. Het Holland-koor bestaat inmid dels 15 jaar en staat onder lei ding van dirigent Jan Quintus Zwart uit Kampen. Het gezel schap houdt repetities in Goes, vanwege de lange afstanden dié de leden van het koor anders moeten afleggen. De regionale repetities vinden plaats op zaterdag 22 oktober, 12 november, 3 december in de Christelijk Gereformeerde Mara- nathakerk. De aanvang is om 10.00 uur. (Advertentie) Spaar met de PZC voor een gratis 2e entreebewijs voor Diergaarde Blijdorp Tot en met 28 oktober staat er elke dag een dierenoog in de krant. Spaar de io verschillende dierenogen en neem een tweede persoon gratis mee naar Blijdorp. Heeft u een zegel gemist? Twee keer treft u in plaats van een dierenoog een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. De eerste zegelspaarkaart voor deze actie staat vandaag in De actie wordt vanaf 29 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig. Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie. bel 0800-0235444 (ma-vr. van u.00-16.00 uur). Meer informatie over Diergaarde Blijdorp vindt u op www.diergaardeblijdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 17