Scouts moeten weg uit De Wip Koudekerke was het kloppend hart PZC PZC LT Middelburger beweert zijn leven te hebben gebeterd Hennepteler hoort hogere straf eisen Kokkelsector vindt compensatiebedrag minister te laag 100 jaar Stoomtram Walcheren huisvestingsprobleem dreigt voor Koudekerkse Valkeniers 15 oktober bolle buikendag op neeltje jans met lezing en signeren door daphne deckers zie www.neeltjejans.nl Theo Meijers met een foto van de oude st door Wendy van den Hurk KOUDEKERKE - „Stationsstraat 15, 4371 BT, Koudekerke." Als Theo Me ijers zijn adres opgeeft bij het postkan toor, kijken ze achter de balie vreemd op. Heeft Koudekerke een station dan!? Had. Koudekerke had een station. Vol gend voorjaar, 14 april 2006 om precies te zijn, is het honderd jaar geleden dat de stoomtram van Walcheren ging rij den. Van Domburg naar Middelburg, van Middelburg naar Vlissingen, maar altijd via Koudekerke. Bekend bij wei nig Walchenaren. Ook Theo Meijers snapt pas sinds kort waarom in Dom burg een boerderij staat, die Tramzicht heet. „Een tijd terug bladerde ik door wat oude boekjes over Walcheren. Ik keek naar een foto van een oude tram, las het onderschrift en dacht: verrek! In 1931 werd het 25-jarig jubileum gevierd. Dat zou betekenen dat de tram in 2006 een 100-jarig jubileum zou vieren." Meijers ging nog meer boeken zoeken. Dook de ene na de andere oude foto op. Fietste Walcheren over, op zoek naar i. „Alleen jammer dat hier tramrestanten. „Maar die waren er niet. In 1937, toen de tram plaatsmaakte voor de autobus, is alles ontmanteld. Al leen een pootje spoor naar Westkapelle bleef bestaan. Toen de dijken werden gebombardeerd, werden over dat spoor basaltkeien getransporteerd. Maar ook dat spoor is snel uit de grond gehaald. De trams zijn uit elkaar geschroefd. Er is nog geen seinlamp te vinden. Wel vind je oude stationnetjes terug in de landerijen. Boudewijnskerke heeft er nog een, en Westkapelle ook. Zo'n huis herken je aan het platte stuk, dat tegen het schuine huis staal. Dat was de wachtruimte. Nu wonen er mensen in." Kloppend hart Waar nu het huis van Meijers staat, in de Stationsstraat, daar was vroeger de remise. De plek waar de tram stilstond. „Dat was ook wel te merken. De grond was helemaal verontreinigd. De huizen hier tegenover zijn nog wel uit de tijd i' op staat. Hij was van Koudekerke." van de tram. Hier was ook de reparatie werkplaats, de waterplaats, het kolen hok en de goederenopslag. Koudekerke was het kloppend hart van de tram." Naar Domburg reed dan de Duitse adel mee en in Boudewijnskerke losten de boeren hun wagons met suikerbieten. Stond er een koe op de rails, dan moes ten de mannen eruit om die eraf te ha len. Naar Vlissingen reden de arbeiders van de Schelde en in Middelburg kon je midden op de Markt uitstappen. Meneer De Witte, die wat verderop in de straat woont, weet het nog precies. Hij is 84 en een echte 'Koukerkenaar'. „Een dubbeltje kostte het. Dan was je nog maar in Middelburg of Vlissingen. Zoutelande was vijftien cent en Dom burg weer duurder. Daar kwam ik na tuurlijk niet. Vee te vee. De keren dat vader me meenam, herinner ik me nog goed. Dat was na aardappelverlof, dat nu herfstvakantie heet. In drie weken foto Ruben Oreel verdiende ik achttien gulden met rapen en dan mocht ik op zaterdagavond met vader mee naar Middelburg. Dat was iets extra's. BuutenhewoonV' Theo Meijers zit sinds de oude foto's he lemaal in de tramwereld. Niet dat hij verder iets heeft met trams, maar toch. „Als ik het niet doe, doet niemand het en weet over 25 jaar niemand meer dat op Walcheren eens een tram reed." Herleven Hij gaat komend voorjaar de oude tij den doen herleven. Het schakelhuisje van Delta, dat aan het begin van zijn straat staat, wordt weer stationnetje. „Een kunstenaar schildert de oude tram op platen, die we tegen het huisje zetten. Op de zijkant komen de schilde ring van een Walchers boerenechtpaar. Zoals ze vroeger op de tram wachtten." Maar Meijers wil meer. Wat precies, dat weet hij nog niet. In elk geval gaat het 100-jarig jubileum niet voorbij aan het dorp. „Alleen, dat kost geld. Daarom heb ik contact gezocht met de dorpsver eniging. Als vereniging krijg je makke lijker geld los. Zij zien de tram ook als cultureel erfgoed. En dat is het ook." zaterdag 15 oktober 2005 w 15 Voorwaardelijk wegens vernieling MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter R. Rei- narz heeft gisteren een 42-jarige inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor een vernieling tot een voorwaardelijke werkstraf van twintig uur opgelegd. Relatieproblemen waren er 12 april in Middelburg de oor zaak van dat de man in de woning van zijn vrouw, van wie hij inmiddels gescheiden is, zich niet kon beheersen en tegen een salontafel trapte. Daardoor viel er servies op de vloer kapot. Een forse schadeclaim van ruim duizend euro van het slachtoffer werd door de politierechter niet-ontvankelijk verklaard. Rillander krijgt werkstraf MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer veroordeelde gisteren een 32-jarige inwoner van Rilland voor valsheid in geschrifte tot zestig uur werk straf en vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De Rillander werd ook verweten 25 oktober vorig jaar in Middelburg na een aanrijding tegen een auto te zijn door- gereden. Het schadeformulier had de man vervalst door het kenteken van een ander voertuig op te geven. Aan de gedupeerde moet de verdachte 823 euro schadevergoe ding betalen. Grond Fruitlaan zwaar vervuild GOES - Een deel van het terrein van Timesavers Interna tional BV aan de Fruitlaan in Goes is zwaar vervuild. De troep zit ook in de grond onder het fietspad voor het be drijf. De verontreiniging is afkomstig van ingegraven olietanks uit de tijd dat het (failliet gegane) Linden Machines in het pand zat. Volgens wethouder S. van 't Westeinde (VVD, milieu) is er geen gevaar voor de volksgezondheid, maar moet het terrein op grond van milieunormen wel worden schoongemaakt. Hoeveel de sanering kost, wil de wethou der niet kwijt omdat het werk nog moet worden aanbe steed. Ze verwacht echter geen kostbaar karwei. De kos ten worden gedeeld door gemeente en Timesavers, zegt Van 't Westeinde. De schoonmaakoperatie vindt in het voorjaar van 2006 plaats. Omdat het fietspad moet worden opgebroken, zul len er tijdelijke verkeersmaatregelen, waaronder verkeers lichten, noodzakelijk zijn. „Over het fietspad komen dage lijks vele scholieren. We moeten zorgen dat die veilig kun nen passeren", aldus Van 't Westeinde. Inbraak in woning in Waarde WAARDE - Uit een woning aan de Raadhuisstraat in Waarde is in de nacht van donderdag op vrijdag tussen ne gen uur 's avonds en zeven uur 's morgens ingebroken. Twee portemonnees zijn onder meer meegenomen. Een raam was geforceerd om in de woning te komen. Werkstraf voor diefstal MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 38-jarige inwoner van Hansweert bij verstek tot twintig uur werkstraf. De man had op 9 decem ber 2003 in Kruiningen bij de Zeeuwse Reinigingsdienst aan de milieustraat een radiocassetterecorder gestolen. )rie concerten he Young Ones MUZEN -The Young Ones t Hulst geven drie grote con- rten in Zeeuws-Vlaanderen. pdit moment repeteren ze on- tr leiding van dirigent John iris in het Young Ones Home. zaterdag 26 november staat tt eerste concert op het pro- amma. Dan speelt het orkest smenmet 'Mama's Jasje' in het :heldetheater in Terneuzen. p zaterdag 28 januari 2006 len ze dit samen met Maike erdam in het Ledeltheater te astburg. >er. Dullaert in Hulst opent za- idag22 april 2006 zijn deuren ar de jeugdige muzikanten, e dan optreden met met gastso- te Sita en presentator Mike arink beloven ze er een specta- laire show van te maken. Bezorgklachten: 0800-0231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; aterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Suitenruststraat 18 Rostbus 8070 «30 EB MIDDELBURG W: 0118-493000 fa*: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Haunts Sep (chef) h'êdia Berkelder Edith Ramakers "mam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk toen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ^50 AA goes T;l: '0113)315500 fa'10113)315669 En>ail: redactie@pzc.nl '"ternet "^•pzc.nl Email: web@pzc.nl Hiddeleeuwse nossels gevonden [ULST - Aan de Bierkaaistraat i Hulst heeft tussen de twaalf- jende veertiende eeuw moge- jk een mossel- en kokkelver- iérkend bedrijf gestaan, snwijzingen daarvoor zijn ge naden door de medewerkers in het bedrijf Archeomedia. j hebben deze week een proef- graving gedaan op het terrein ar een appartementencom- lex gebouwd wordt, ekerheid over bedrijfsmatige enverking van mosselen en j okkels op die plaats is niet te even, aldus Provinciaal archeo- #gR van Dierendonck. „Maar [shet gaat om resten van men- lijke consumptie, hebben die ensen wel heel veel mosselen kokkels gegeten, want de kui- i hadden een diameter van ahalve meter." door Niels Juist DEN HAAG - De 25-jarige man uit Middelburg, die gisteren bij het gerechtshof in Den Haag moest verschijnen, gaf grif toe dat hij zich vreselijk misdroeg als hij te veel had gedronken. De beschuldigingen van dief stal, vernieling en mishandeling ontkende hij dan ook niet. De re den dat hij in hoger beroep was gegaan had meer te maken met de gevangenisstraf van een half jaar die de politierechter in Mid delburg hem had opgelegd. De verdachte vond die straf te Deducation VLISSINGEN - De Vlissingse band Deducation staat zondag middag op het podium van Café De Concurrent aan het Bel- lamypark in Vlissingen. Het op treden begint om 19.30 uur. hoog. Hij verklaarde tegenover de rechters van het hof dat hij druk doende was zijn leven te beteren. Het verleden - dat hem een strafblad van vijftien pagi na's had opgeleverd - wilde hij afsluiten. De gevangenisstraf zou hem daarin alleen maar be lemmeren, zo redeneerde de man. Hoewel hij ook wel toegaf dat hij grote misstappen had be gaan. Zo had hij op 27 maart in een dronken bui een baksteen door de ruit gegooid van het Tweewielercentrum aan de Mo lenberg in Middelburg. Vervol gens was de man naar binnen ge gaan om een fiets mee te nemen. Toen hij vervolgens door de poli tie werd aangehouden, weigerde de man mee te komen. Vier maanden daarvoor, op 24 november 2004, ging de man ook al flink de fout in. Ook deze keer was er drank in het spel. In het toilet van café De Twee He ren in Terneuzen vernielde de straalbezopen verdachte samen met een vriend de spiegel. Even daarvoor had hij ook al iemand op zijn gezicht geslagen. Inmiddels was de verdachte een andere man geworden, zo ver klaarde hij. Zijn vriendin zou een goede invloed op hem heb ben. Daarom was hij drukdoen de zijn leven weer op het goede spoor te krijgen. De aanklager bij het hof was overtuigd van de goede bedoelingen van de man en besloot hem een laatste kans te gunnen door geen onvoor waardelijke celstraf te eisen. Hij vroeg om de man 180 uur taak straf en een half jaar voorwaar delijke gevangenisstraf op te leg gen. Het hof - dat anders dan nor maal meteen uitspraak deed - legde 120 uur werkstraf en vier maanden gevangenisstraf op waarvan een maand voorwaar delijk. Omdat de man al drie maanden in voorarrest had geze ten, betekende dat dat hij niet te rug de cel in hoefde. door Niels Juist DEN HAAG - Dat hij hennep had geteeld, wilde de 58-jarige Kruininger die gisteren bij het gerechtshof in Den Haag terecht stond. nog wel toegeven. Maar de beschuldiging dat hij deel had uitgemaakt van een crimine le organisatie ging hem een stap te ver. Daarom was hij in hoger beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank in Middel burg. Die veroordeelde hem tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdachte was volgens het Openbaar Ministerie betrokken bij drie hennepkwekerijen, in Middelburg, Vlissingen en Yerse- ke. Die laatste kwekerij was ge vestigd in op zijn eigen bedrijf sterrein. De man had een kui kenfokkerij en hoopte met de hennep een zakcentje bij te ver dienen. Daarom had hij samen met vier andere mannen de kwe kerijen opgezet. De kwekerij op zijn eigen terrein was gevestigd in een loods die hij zorgvuldig met strobalen aan het zicht had ontrokken. Daarnaast kweekte de verdachte hennep in het open veld. Maar daarmee had de man, naar eigen zeggen, voor landbouwdoeleinden gekweekt. „Anders had ik het natuurlijk niet zo open en bloot neerge zet", zo verklaarde hij. De man had zei weinig dagelijk se bemoeienissen met de drie il legale kwekerijen te hebben. Hij had ze slechts voor een deel voorgefinancierd en ging af en toe langs om te helpen De aanklager bij het hof vond de straf die oorspronkelijk door de rechtbank was opgelegd te laag. Temeer omdat de man al eerder was veroordeeld voor het telen van hennep. Daarom eiste de aanklager tweeënhalf jaar ge vangenisstraf waarvan een half jaar voorwaardelijk Het hof doet over twee weken uitspraak. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De kokkelsector is teleurgesteld over het bedrag dat minister Veerman van Land bouw wil uittrekken om de be drijven te compenseren voor de stopzetting van de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee begin dit jaar. Veerman wil met netto 70,6 mil joen euro over de brug komen, terwijl de onafhankelijke com- missie-Maljers hem juli dit jaar adviseerde netto 94,5 miljoen be schikbaar te stellen. Het kabinet heeft gisteren beslo ten het advies van de commis- sie-Maljers niet volledig op te volgen. „Een forse tegenvaller", reageerde voorzitter G. Braks van de producentenorganisatie voor de kokkelsector direct. Hij wees erop dat de commissie-Mal- jers met eensluidend advies was gekomen. Minister Veerman heeft alles nog eens laten doorre kenen en is tot de conclusie dat er bijvoorbeeld niet moet wor den uitgegaan van een jaarlijkse oogst van 4000 ton kokkelvlees, maar 3000 ton. Hij heeft daarin laten meewegen dat vergunnin gen over de afgelopen jaren na derhand door de Raad van State zijn vernietigd. Of de kokkelsector iets gaat on dernemen tegen het kabinetsbe sluit, durfde Braks nog niet te zeggen. Maandag wordt daar in de producentenorganisatie over gesproken, maar, liet secretaris J. Holstein alvast weten, 'het is aan de individuele bedrijven om desnoods een procedure aan te spannen'. Het netto compensatiebedrag van 70,6 miljoen dat Veerman wil uittrekken, is opgebouwd uit drie onderdelen: 63 miljoen euro voor de vergunninghou ders (onder meer Roem van Yer- seke, Heiploeg en Prins Dinge- manse in Yerseke), zes miljoen voor een sociaal plan voor ont slagen werknemers en 1,6 mil joen voor de sanering van sche pen en enkele kleinere kokkelbe- drijven. Er is altijd gezegd dat het sociaal plan voor ruim hon derd werknemers zo'n 7,5 milT joen euro zou gaan kosten. Of zes miljoen euro dan toch vol doende is, durfde Holstein niet te zeggen. „Ik kan dat nog niet berekenen." De Europese Commissie moet ook nog toestemming geven voor de compensatie. Veerman gaf aan dat hij het geld voor het sociaal plan versneld beschik baar wil stellen, als de kokkel vergunninghouders instemmen met het kabinetsbesluit. Het compensatiegeld - bruto 90 mil joen euro - moet uit het Wadden fonds komen, waaruit ook na tuurontwikkeling zal worden ge financierd. Maritieme Dag in Cine City VLISSINGEN - Morgen wordt de Maritieme Dag gehouden in Cine City Vlissingen. De opening om 11.00 uur wordt verzorgd door oud Schelde-di- recteur J. Weug. Er zijn optre dens van het Scheldeloodsen- koor, de 4 Tuoze Matrozen en er zijn zeegedichten. Ook zijn er maritieme stands en kunste naars en wordt het boek In noot weder op de Westerschelde van E. de Vriend gepresenteerd. In het werk staan verhalen van de loodsen, bemanningsleden en redders die een ramp hebben meegemaakt op de Westerschel de. Het gaat over schepen die zijn gezonken tussen 1680 en 1950, tussen Borsele en Westka pelle. (Advertentie) ^orSelmaOsman KOUDEKERKE - De Scouting Valkenisse dreigt haar onderko len kwijt te raken. De gemeen- „Veere wil dat de scouts eind jit jaar het voormalige schoolge bouw De Wip aan de Van Speykstraat in Koudekerke ver ton. Maar scoutinggroep De Valkeniers heeft nog niet ge- joeg geld bij elkaar om op een kematieve locatie een nieuw fibouw neer te zetten. k uemeente heeft de scouts la- kweten dat het huurcontract 31 december wordt beëin- gd. De school zou dan ver- Kbt kunnen worden aan Kin- opvang Walcheren, die bin- enk'ort weg moet uit Der Boe- Sinds de gemeente zich heeft ezonnen op haar basistaken, mrden steeds meer gebouwen [gestoten. Als alternatief is de meenteloods aan de Braam egaan de scouts aangeboden. )a; gebouw is volgens voorzit- e: R. van Wetten niet geschikt groepsaccommodatie. „Er jjn een heleboel verbeteringen jdig, wil je die loods kunnen gebruiken als clubgebouw." Een verbouwing kost zeker 150.000 euro. De scouting wil liever de loods slopen en voor dat geld, of iets meer, een nieuw gebouw neerzetten. Dat kan ja ren langer mee en geschikt ge maakt worden voor mindervali- den. De scouting ziet de nieuwe loca tie aan de rand van het dorp wel zitten, maar is voor de financie ring afhankelijk van een bijdra ge van de gemeente en toezeggin gen en fondsen. Door zelf een deel van de werkzaamheden uit te voeren, kan nog wat worden bespaard. „Maar het gat is nog steeds een kleine ton", zegt Van Wetten. De gemeente wil de weg vrijma ken voor de kinderopvang en heeft de scouts gevraagd snel te komen met een plan. „We kun nen niet eindeloos blijven pra ten", zegt wethouder Van Taten- hove. „De kinderopvang zit ook op de schopstoel. De scouting heeft tegen het beëindigen van het contract ge protesteerd. Ook is steun ge zocht bij de dorpsraad en de raadsfracties. De Scouting Val kenisse heeft honderd leden en is de enige scoutinggroep in de gemeente Veere. „Als de gemeente ons houdt aan die datum van 31 december, rest ons niets anders dan onze mate rialen op te slaan en onze activi teiten te stoppen", zegt Van Wet ten. Hij heeft van een raadslid begre pen dat de scouts mogelijk iets langer in de school kunnen blij ven. De wethouder laat zich daar niet over uit. „Dat zullen we dan wel zien", is zijn reactie. Hij wil eerst met De Valkeniers praten. Van Wetten denkt daar in november klaar voor zijn. Het bestuur is hard bezig met een plan van aanpak en bekijkt op dit moment de mogelijkhe den voor systeembouw. Dat is goedkoper dan het neerzetten van een stenen gebouw. Daar naast hoopt de scoutinggroep meer fondsen over de streep te kunnen trekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15