pzc u Misbruik van internet aangepakt Chatten is niet meer dan communiceren Lagere belastingen voor Middelburgers i POLDERDIJK Scholengemeenschap Scheldemond wil msn 'en verbieden elstraf voor iplichter rssens pateer Vergunningen rond veiligheid op orde Contact w,die: 0113-315649 JjKttieeiM.nl i«s 31,4460 AA GOBS KÏÏdden-Zeeiand: 0113-315520; Biws Vlaanderen: 0114-372770; Saai: 0204562500. 15 oktober 2005 GEVELVERFRAAIING ZONWERING ALUMINIUM EN KUNSTSTOF KOZIJNEN ROLLUIKEN GARAGEDEUREN DAKRAMEN Vlissinqsestraat 1 Koudekerke 0118-552010 editie Walcheren jjSSINGEN - De Vlissingse lolengemeenschap Schelde- wil een halt toeroepen ia msn'en en misbruik van in- rnet. Daarvoor stelt de school i toezichthouder aan, die er- let dat de leerlingen onder stijd werken aan hun lessen en te veel tijd kwijt zijn aan ten. surfen en spelletjes recteur H. van Arenthals: onder overdreven bescher- nd te willen zijn. moeten we [erkennen dat internet een achtig medium is." 'toezichthouder zal ook gele rade kaarten uitdelen, als de dingen op misbruik worden papt, waarna een sanctie ligt. Via een soort moedercom- iter houdt de toezichthouder de gaten welke sites de leerlin- r bezoeken. Arenthals heeft onlangs tk ouders erop gewezen dat de ivioed van het medium niet worden onderschat. Een polkan bovendien allerlei re- s opstellen, maar kinderen itten of e-mailen meestal van suit. „We denken dat een ru- tussen kinderen nogal eens Maat door e-mail contact of jrmsn'en. Die ruzie kan dus avonds begonnen zijn, maar men ze mee naar school. Dat erken we steeds vaker." Kigeren chatten gemakkelijk veel. Volgens Van Arenthals huilt het gevaar erin dat jonge- nzich veel meer vrijheden per- Bteren als ze chatten, dan anneer ze tegenover elkaar aan. Daardoor kunnen gemak- lijk onenigheden en misver- ïden ontstaan. „En kinderen oorAector Dooms IIDDELBURG - Het gedrag een 44-jarige verdachte uit dngen zat gisteren in Mid- llburg officier van justitie Zondervan hoog. (officier nam in zijn eis van htmaanden celstraf, waarvan maanden voorwaardelijk iet indrukwekkende straf- 3d mee. Daarnaast eiste hij weken cel extra, omdat de 1 nog in zijn proeftijd zat. ilitierechter A. Gaakeer vond maanden gevangenisstraf, wan twee maanden plus de weken van de proeftijd een ende sanctie. De man moet avoor nog 39 dagen gevange- straf uitzitten. Ook werd m verplicht reclasseringstoe- bt opgelegd. imanhad zich 28 juli een post- kket toegeëigend door met valse naam voor ontvangst tekenen. Overhemden, die in pakket zaten, had hij ver- ht, Ook bestelde hij bij twee Orderbedrijven spullen op andere naam om de goede- vervolgens door te verko- De man zei zich te hebben ®rd tot de islam. „Ik lees de God zal me van binnen Ik los mijn schuld in al na mijn vrijlating uit Ne- ■M weggaan." De officier het voor kennisgeving aan. kunnen elkaar op een subtiele manier intimideren. Pesten dus. Achter de computer durven ze vaak veel." Scheldemond is niet de enige school die maatregelen wil tref fen tegen misbruik van internet. Veel scholen in het land zijn be zig om een soort internet-proto col te ontwikkelen. „Door goede regels te stellen, kunnen inter net of de nieuwe media meer waarde hebben." De directeur zegt dat de nieuwe media 'natuurlijk bij deze tijd horen en dat er ook gebruik van gemaakt moet worden'. „We hebben bijvoorbeeld lessen gege ven waarbij we meetings heb ben nagespeeld. Daarbij horen chatsessies en werden er ook webcams gebruikt. Maar het uit gangspunt is dat we goed met in ternet om moeten gaan." Hij vindt dat een school een vei lige omgeving voor de leerlingen moet zijn. „Mij zul je niet horen zeggen, dat ze van pesten juist hard worden. Dat gaat te ver. We moeten ze beschermen, zon der jongeren te betuttelen. On der goede omstandigheden kun nen we onze leerlingen eigen verantwoordelijkheid bijbren gen." Hanna de Kraker (rechts) en Carolien Jacobusse. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Martijn (15 jaar uit Vlissingen) vindt het zinloos om msn'en te verbieden tijdens tussenuren op school. Chatten is niet meer dan kletsen met je vrienden, lekker snel en leuk, zegt hij. „Dan kun je gewoon praten ook wel verbieden, of een telefoongesprek. Chatten is de moderne manier van commu- Een aantal scholen denkt eraan om msn'en te verbieden. Msn staat voor Microsoft Network Messenger, kletsen met elkaar via internet. Pestende jongeren zouden verhuisd zijn van de tele foon naar chatboxen als msn. Di gitaal pesten? „Ik heb daar nog nooit van gehoord", zegt Yous- sef Ahrouch. Hij is leerling van Scheldemond in Vlissingen en zit in het vijfde jaar van de ha vo. „Face to face durven sommi gen misschien minder dan via de chat", zegt Youssef. „Maar ik denk dat dat ook gezond kan zijn. Dan is het bespreekbaar ge worden." Maar hij zou er niet lang over treuren als het msn'en op school aan banden wordt ge legd. „Ik bedoel niet dat dat het helemaal afgeschaft moet wor den, maar een beetje zou kun nen. Ik denk dat er altijd een paar computers moeten blijven, waarop van alles mag; dus ook waarop spelletjes gedaan mogen worden." Zelf komt hij niet zoveel toe aan msn'en op school. „Ik heb mijn tijd hard nodig, want ik loop al wat achter. En als je eenmaal be gint aan msn'en dan ga je maar door. Het is best verslavend, 's Avonds doe ik het weieens." Gefilterd Hanna de Kraker uit Nieuw- en Sint Joosland en Carolien Jaco busse uit 's Gravenpolder horen er van op dat ook openbare scho len beperkingen stellen aan het gebruik van internet. „Het zijn toch openbare scholen?" De twee jongeren van 18 en 19 jaar zitten op het Hoornbeeck college in Goes en Rotterdam. „Ik heb voor christelijk onder wijs gekozen; ik ben van de gere formeerde gemeente", zegt Han na. „Dan weet je dat er geen 'open internet' is. Ons netwerk wordt gefilterd, omdat de recla me- en pornosites aanstoot kun nen geven." Thuis msn'en ze wel en Carolien heeft 'open inter net'. „We msn'en met vrienden. Ik met mensen van de kerk", zegt Hanna. „Het is denk ik wel belangrijk dat je nooit probeert om een ruzie uit te praten via msn. Als er een meningsverschil is, moet je naar de ander toe gaan en elkaar recht in de ogen kijken." Pesten Ze hebben het zelf nog niet mee gemaakt, dat een boodschap via msn verkeerd overkwam. „Je (Advertentie) Badhuisstraat 121-127 438 Tel. 011e - 41 39 20 Fax 0 'n'»5aenptnaketears.nl (Advertentie) De allergrootste autosite van Nederland door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De inhaalslag die Middelburg en Vlissingen de afgelopen jaren maakten om de vergunningen voor gebouwen op orde te krijgen, is nagenoeg afgerond. In navolging van Vlis singen heft nu ook de gemenete Middelburg de projectgroep In haalslag Gebruiksvergunningen op. De projectgroep werd in het le ven geroepen na de cafébrand in Volendam op 1 januari 2001. Uit het onderzoek naar de brand bleek dat bijna alle ge meenten niet zorgvuldig genoeg omsprongen met de gebruiksver gunningen. In deze vergunnin gen staat onder meer hoeveel personen ergens binnen mogen zijn en waar vluchtwegen moe ten komen. Net als veel andere gemeenten zijn ook Middelburg en Vlissin gen samen met de stadsgeweste lijke brandweer aan de slag ge gaan om de achterstand weg te werken. Ze bezochten eerst de ri sicovolle gebouwen zoals hotels en pensions. Daarna volgden cafés, restau rants, kamerverhuurpanden, kinderdagverblijven, onderwij sinstellingen, verpleeg- en be jaardenhuizen, het theater, de schouwburg en de bioscopen. „We hebben voor alle gebouwen een lijst met verbeterpunten op gesteld", zegt brandweercom mandant R. Maljaars. „Een deel daarvan is uitgevoerd of moet nog uitgevoerd worden. Daarom zijn op dit moment nog niet alle vergunningen verleend. Maar dat is nog een kwestie van tijd." Maljaars constateerde bij de be zoeken dat in de meeste geval len sprake was van achterstallig onderhoud op het gebied van (brand)veiligheid. „Slechts in een aantal gevallen ben ik echt geschrokken. Dan gaat het om vijf of tien situa ties." Maljaars wilde gisteren niet in detail treden. Wel beves tigde hij dat het ging om geval len zoals het ziekenhuis Walche ren, de Sint Jacobspassage en Hotel du Commerce die ook al in de krant zijn beschreven. „Maar situaties zoals in Parijs hebben we hier niet aangetrof fen", zegt hij. Nu de achterstand is ingelopen, wordt de projectgroep opge heven en kunnen de ambtenaren van de afdeling Vergunning verlening en Handhaving het werk weer overnemen en de ge bouwen periodiek controleren op de vergunningen en de inrich ting. Jongens aangehouden voor geweld MIDDELBURG - De politie heeft vijf jongens aangehou den voor de mishandeling van drie andere jongens op de Hogelandseweg in Middelburg. De verdachten, 15 en 16 jaar oud, hebben bekend. De mis handeling vond plaats in de nacht van zaterdag 24 op zon dag 25 september. Drie jongens fietsten naar huis na een avondje stappen. Ze werden ingehaald door een ander groepje, dat ze dwong om van hun fiets te stappen. Ze sloeg en en hun fietssleutels in de sloot gooide. Eén van de slachtoffers, een 17-jarige jongen, moest naar de huis artsenpost omdat hij gewond raakte aan zijn gezicht. De verdachten uit Middelburg, Oost-Souburg en de ge meente Veere, zijn de afgelopen week aangehouden. Giste ren zijn ze voorgeleid bij de rechter commissaris. Die be paalde dat vier van de vijf jongens vast moeten blijven zit ten in het huis van bewaring. De jeugdreclassering en de kinderbescherming zijn ingeschakeld. Meer aanhoudin gen worden niet uitgesloten. Plan nieuwe Postweg in Lewedorp LEWEDORP - De gemeente Borsele begint binnenkort met de voorbereiding van een plan voor de reconstructie van de Postweg door Lewedorp. De Postweg die tot 1970 deel uitmaakte van de doorgaande weg Goes-Middelburg was, moet een dertig-kilometerzone worden, is het idee, en zo mogelijk ruimte gaan bieden aan een nieuw hart voor Lewedorp. Zo leeft de gedachte om op de plek van de leegstaande gebouwen van oliehandel Van den Dries een winkel met daarboven appartementen te maken. De reconstructie van de Postweg is geraamd op 2,7 miljoen euro, waarvan inmiddels 2,2 miljoen euro is gedekt. Borse le hoopt nog op een bijdrage van de provincie. Rijverbod voor drankrijder MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter A. Gaakeer heeft gisteren een 50-jarige inwoner van Serooskerke (W) voor dronken rijden conform de eis an derhalf jaar rijontzegging, 35 uur werkstraf en 700 euro boete opgelegd. De Walcherse drankrijder blies een bij zonder hoog alcoholgehalte van 1285 microgram: bijna zes keer zoveel alcohol als is toegestaan. De man nam op 21 juli in zijn woonplaats een bocht te ruim en schampte een tegenligger. „Dat is meegevallen, want met zo'n pro millage had u iemand te pletter kunnen rijden", zei de po litierechter. Voordat de man in zijn auto stapte zei hij een fles wodka en een blikje bier te hebben gedronken. De ver dachte zocht meteen contact met zijn huisarts en is onder behandeling bij Emergis om van zijn alcoholverslaving af te geraken. Hij zat wel in zijn maag met de (forse) rijont zegging, maar de rechter meende clat bij een dergelijk gi gantisch alcoholgehalte een langdurige rijontzegging past om een signaal naar de samenleving te laten uitgaan. foto Ruben Oreel past je taal aan. aan diegene die je tegenover je hebt. Ik schrijf anders naar Hanna dan naar een nieuwkomer in de chatbox." En hebben ze ervaringen met pesten? „Die persoon laten we niet toe in de chatbox. Dus nee. Ik vind msn'en een beetje opper vlakkig", zegt Hanna. Als Carolien op school naar 'open internet' wil, dan moet ze naar de administratie gaan om een briefje te gaan halen. „Daar na moeten we toestemming vra gen van de leerkracht en opge ven wat we willen opzoeken." Ideaalbeeld Ze zeggen dat ze geen last van die regels hebben. „Maar ik weet eigenlijk niet zo goed waar om het aan regels gebonden is. Voor mij persoonlijk zou het niet nodig zijn, want als mij iets niet bevalt, dan klik ik het weg", zegt Carolien. Carolien spreekt van het ideaal beeld „waarin verboden niet no dig zijn, omdat je je kinderen vertrouwt. Dat geldt voor een ge zin, maar misschien is een school daarvoor wel te groot." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Inwoners van Middelburg betalen volgend jaar fors minder belasting. Dat komt doordat de belasting op het gebruik van onroerend goed (OZB) wordt afgeschaft. Huurders betalen helemaal geen OZB meer. Hoe groot het voor deel precies is, is afhankelijk van de waarde van de woning. Hoe meer de woning waard is, hoe groter het voordeel. Bij een woning met een getaxeerde waarde van 188.000 euro, gaan gezinnen die een huis huren er in 2006 ruim dertig procent op vooruit. Mensen met een eigen huis blij ven OZB betalen. Ze betalen wel minder dan voorgaande ja ren. De belasting voor het ge bruik van het huis wordt afge schaft, de belasting voor het be zit blijft bestaan. Voor gezinnen met een huis dat op 188.000 eu ro is getaxeerd, daalt het bedrag dat men kwijt is aan gemeente lijke belastingen met bijna een kwart. Dat scheelt bijna twee honderd euro. Middelburg was vorig jaar de op één na duurste gemeente van Zeeland. Alleen in Tholen wa ren de lokale lasten hoger. De ge meente Veere was het goed koopst. Buurgemeente Vlissin gen staat in de middenmoot van de Zeeuwse gemeenten. De be lastingdruk in Middelburg ligt net onder het landelijk gemid delde. De belastingen stijgen volgend jaar met twee procent, als cor rectie op de inflatie. De afval stoffenheffing blijft gelijk. Par keren wordt wel duurder in Mid delburg. Bovenop de inflatiecor rectie komt een tariefstijging van drie procent. (Advertentie) (Advertentie) zeeuwse almanak Beroepshalve bladeren we da gelijks de Belgische kranten door. Met veel plezier, want er gebeuren soms mirakelse dingen bij de zuiderburen. Wat te denken van het bericht dat de kusttram dankzij een snelle uitwijkmanoeuvre een aanrijding met een auto kon vermijden... De contactadver tenties? Veel leed, maar soms ook heuse dijenkletsers. Neem deze: 'Man, 59, is natu rist. Zoekt een dame, die van naturisme houdt. Huidski. niet belangrijk. Samenw. is mogelijk. Mag ook een Belg zijn.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13