fobelprijs Pinter is omstreden We hadden het zelf niet beter kunnen zeggen. IZC 99% van de ANWB-leden is lid j vanwege de Wegenwacht Terwijl de Wegenwacht maar i% is van wat de ANWB doet Route Mobiel. Sneller en goedkoper bij pech onderweg. roekenning is volgens criticus belediging voor wereldliteratuur Stakingsacties veer Corsica beëindigd 100% pechhulp en daarom tot 41% goedkoper. ROUTE MOBIEL vrijdag 14 oktober 2005 ^pyprflriactie buitenland OCKHOLM - De verrassende ■kenning van de Nobelprijs w de Literatuur, gisteren aan britse toneelschrijver, regis- 'v en activist Harold Pinter II heeft op dezelfde dag al tot iliek geleid. Duitse literatuurcriticus De- Ischeck noemde het 'een bele- voor de wereldliteratuur' [voor een man uit het theater fcezen. Zijn Oostenrijkse col- r Sigrid Löffler sprak van ["bizarre keuze', mede omdat Heruit de tijd zou zijn. Maar bos Ivo van Hove, artistiek eer van Toneelgroep Amster- H is de prijs voor Pinter te- maar komt hij wel 'een ere laat'. .,De gloriejaren er Harold Pinter liggen toch veereen paar decennia terug, it hij de laatste jaren schreef i toch niet meer de impact mzijn vroegere werk." laureaat zelf vertelde dat hij rerweldigd' was door het uws. „Dit had ik nooit ver- eht. maar ik ben zeer ge- tri', aldus Pinter. Op de jagof hij enig idee heeft waar- ihij de prijs heeft gewonnen, twoordde hij: „Ik heb geen uw idee." i Zweedse Academie maakte Rermiddag in Stockholm de maar van de prijs bekend, [gens het comité legt Pinter ajn werk 'de afgrond onder l dagelijkse gezwets bloot'. wordt hij geroemd als een d de belangrijkste vertegen- erdigers van het Britse dra- in de tweede helft van de «eeuw de prijs is een bedrag ver- tden -an 10 miljoen Zweedse een (ruim 1 miljoen euro), iter zal de Nobelprijs, die tst het geldbedrag uit een iden medaille en een diploma Raat. op 10 december in ont- igst nemen in de Zweedse rfdstad uit handen van ko- gCarlGustav. Bntse schrijver die afgelo- maandag 75 jaar werd, akte zijn debuut in 1957 met het toneelstuk The Room. Hij brak door met The Caretaker (1959), gevolgd door The Home coming in 1964. Hij schreef in to taal 29 toneelstukken waaron der The Birthday Party, The Ca retaker, The Dumb Waiter en 21 filmscenario's, waaronder The Servant, The Go-Between, The French Lieutenant's Woman). Ook regisseerde hij 27 theater producties, waaronder Exiles van James Joyce en talloze van zijn eigen stukken, zoals zijn meest recente Celebration. Hij won tal van andere literaire prij zen, waaronder The European Prize for Literature en de Moliè re d'Honneur voor zijn oeuvre. Eerder dit jaar meldde Pinter, die in 2002 werd behandeld we gens kanker, dat hij geen toneel stukken meer zou schrijven. „Ik heb er genoeg geschreven", zei hij voor de BBC Radio. Pinters hart ging nu meer uit naar de poëzie. „Maar ik heb in de afge lopen jaren ook veel politiek ge tinte toespraken gehouden. Ik steek nu veel meer energie in het uiten van mijn kijk op de gang van zaken in de wereld, die mij tegenwoordig zeer som ber stemt." Pinter publiceerde in 2003 de bundel War met poëzie tegen de oorlog. Deze bundel waarin hij hevig de Amerikaanse en Britse invasie in Irak bekritiseert, werd onderscheiden met de Wil fred Owen Award, genoemd naar de dichter die tijdens de Eerste Wereldoorlog om het le ven kwam. Theater Een steun in de rug voor het theater, vindt Ivo van Hove, ar tistiek leider van Toneelgroep Amsterdam, de Nobelprijs voor Harold Pinter: „Het is natuur lijk fantastisch fijn voor ieder een die met theater bezig is dat er opnieuw een Nobelprijs voor een toneelschrijver is, na Elfrie- de Jelinek." Pinter wordt maar zelden ge speeld in het professionele thea ter. Dit in tegenstelling tot het amateurtheater, waar Pinters to neelstukken razend populair zijn. Misschien omdat ze zo kort zijn. Helen de Zwart was in de jaren tachtig dramaturge van Toneelgroep Centrum. Dat gezel schap introduceerde bijna al het werk van Pinter in Nederland. De Zwart ervoer hoe lastig het is om Pinter te programmeren: „Zijn stukken werden steeds korter. Op zeker moment kon den we er drie op een avond kwijt." Vorig seizoen speelde Toneel groep Amsterdam het stuk Be drog van Pinter. Van Hove: „Ik vond het nodig om een stuk als Bedrog te behandelen als één van de grote klassiekers van de twintigste eeuw. Op die wijze De Britse toneelschrijver Harold Pinter praat met journalisten voor zijn woning in Londen, kort nadat bekend is geworden dat hij de No belprijs voor Literatuur 2005 heeft gewonnen. foto Kieran Doherty/RTR verdient het een nieuwe inter pretatie." Van Hove zal niet snel opnieuw een stuk van Pinter op het reper toire nemen, ook niet nu de schrijver de Nobelprijs heeft ge wonnen: „Let wel, wij worden als gezelschap niet geleid door prijzen. Maar desondanks heb ik al jaren een zwak voor The Homecoming. Concrete plannen zijn er nog niet, maar het zou ooit kunnen gebeuren." GPD MARSEILLE - Werknemers van de Franse veerdienst SNCM, die verbindingen ver zorgt tussen het Franse vaste land en Corsica, hebben giste ren na 24 dagen hun staking beëindigd. Zij voerden actie te gen de privatisering van het noodlijdende staatsbedrijf, die nu onafwendbaar lijkt. De stakers stemden gisteren met ruime meerderheid voor beëindi ging van de staking. De actie heeft de SNCM naar schatting 1,5 miljoen euro per week ge kost. De staking leidde tot ge weld toen actievoerders op 27 september een veerboot kaap ten. Het schip werd een dag la ter door commando's bestormd. De SNCM, die over 2004 een ver lies van bijna 30 miljoen euro no teerde, had gewaarschuwd dat verlenging van de staking voor het einde van de week zou lei den tot het faillissement van het bedrijf. De SNCM kwam in zwaar weer terecht door concur rentie van private maatschappij en. Europese regels verbieden de Franse regering om het be drijf nog langer te subsidiëren. Minister van Financiën Thierry Breton zei dat nu de weg vrij is voor een reddingsplan. „Hoe sneller het werk wordt hervat, hoe kleiner het risico op een bankroet", zei hij. AFP/ANP VN zoekt migranten in woestijn RABAT - Een vredesmacht van de Verenigde Naties is in de Westelijke Sahara, ten zuiden van Marokko, een zoek tocht begonnen naar Afrikaanse migranten die in de woes tijn zijn achtergelaten. Dat heeft een woordvoerder van de VN-vluchtelingenor- ganisatie Unhcr in Rabat gisteren gezegd. „We zijn erg on gerust over het lot van de vluchtelingen. We willen weten wat er aan de hand is", aldus de zegsman. Artsen zonder Grenzen (AzG) beschuldigde vorige week Marokko ervan honderden Afrikaanse migranten in de woestijn te hebben achtergelaten die opgepakt waren toen ze probeerden de Spaanse enclaves Ceuta en Melilla binnen te komen. ANP/AFP Kamelenrace Koeweit met robots KOEWEIT - In Koeweit is gisteren de eerste kamelenrace gehouden met op afstand bestuurbare robots als jockey Het land had duizenden jongens, soms niet ouder dan vier jaar, in dienst voor de populaire sport. Onder druk van de Verenigde Staten en mensenrechtenor ganisaties heeft Koeweit dit jaar de inzet van kinderen verboden. ANP/RTR Doodgewaande man komt tot leven ROME - Een 73-jarige Italiaan is twee dagen nadat hij of ficieel dood was verklaard weer op de been. Dat meldde de Italiaanse krant La Repubblica gisteren. De man onderging in een ziekenhuis in Mantova een be handeling toen hij ineens een hartaanval kreeg. Na 25 mi nuten verklaarden de artsen hem dood, nog eens 35 minu ten later begon zijn hart ineens weer te kloppen. ANP/DPA Europese Unie steunt wijngaarden BRUSSEL - Brussel trekt dit jaar 450 miljoen euro uit voor het opruimen of verbeteren van wijngaarden. Euro pa heeft de laatste jaren te maken met een overschot aan wijn, vooral aan soorten van lage kwaliteit. Europeanen drinken steeds minder wijn en ze kiezen bo vendien steeds vaker voor niet-Europese soorten. De sub sidie voor de omvorming van wijngaarden gaat groten deels naar Spanje, Frankrijk en Italië. ANP Belgische pers eert Asterix BRUSSEL - De Vlaamse kranten Gazet van Antwerpen en Belang van Limburg vervangen vandaag alle foto's door tekeningen van stripfiguur Asterix. De kranten vie ren zo het nieuwste en wellicht laatste Asterixalbum, dat vrijdag in heel Europa verschijnt. Redacteuren van de kranten zochten gisteren naarstig naar passende plaatjes uit de stripreeks. Een bericht over sterke drank wordt dan bijvoorbeeld gesierd met een teke ning van Asterix die zijn toverdrank drinkt. De beide kranten deden in januari 2004 hetzelfde met Kuifje-plaatjes. Aanleiding was het 75-jarig bestaan van Kuifje. De exemplaren zijn een inmiddels gewilde object van ver zamelaars geworden. Voor een bundel van 25 exemplaren is 245 euro geboden. ANP Bron: Regionale dagbladen 17/9 www.routemobiel.nl of bel gratis 0800-0504

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 7