VS weten nieuws te filteren De kracht van de taal WINNAARS Winnaars Collectie boek 1: Remco Campert slechts 15 toppers uit de Nederlandse literatuur Remco Campert COLLECTIE Lezersredacteur A. J. Snel is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch-0113 - 315660 E-mail:Lezersredacteur<&pzc nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het komt wel voor dat we als re dactie een beetje zelfingenomen raken als we een tijdje geen kri tiek krijgen. Gelukkig zijn er al tijd binnen een paar dagen wel lezers die ons weer met beide voeten op de grond zetten. Dat deed bijvoorbeeld een reken kundig onderlegde heer die ver wonderd had zitten kijken naar een bericht over een reusachtige mossel met een diameter van 22 en een omtrek van 34 centime ter. „Een leerling van groep 8 kan u vertellen dat die omtrek tenminste meer dan 44 en ten hoogste 69 centimeter moet zijn. Nou ja, laat ik eerlijk zijn: een leerling van klas 2 van het voort gezet onderwijs. Maar niet een journalist?" Expats Dan was er aan aanmerking van een lezeres, die had kennis geno men van een bericht over de nieuwe opleiding voor nanny's in Den Haag. Nanny, kinder meisje, is een beroep met toe komst want veel expats zoeken zo iemand, zo werd duidelijk. Of juist niet, want het woord ex- pats mag niet bekend worden verondersteld. Het is een verkor ting van expatriate, het Engels voor uitgewekene of emigrant. In de berichtgeving werd ge doeld op mensen die voor hun bedrijf of organisatie langere tijd in Nederland verblijven en een kindermeisje nodig hebben. vrijdag 14 oktober 2005 Het dierenrijk levert deze week veel goed nieuws op plus het vot gen daarnaar. Zo zal het allemaal in orde komen met een Canada kreeft te Missingen, er was onwijs veel belangstelling voor een li rikaans zangv ogeltje in Westkapelle en er is hoop op venvondi» voor Nederlandse jagers. Op de Vlissingse boulevard bevond ik me onlangs in een klemde zeer aangenaam gezelschap in het restaurant De Bourgondiër sa het allemaal heel erg deugt. Ik vroeg de kelner een kreeft mtté&l ken van een niet al te klein formaat. Hij glimlachte, ging heem- keerde terug met een exemplaar dat maar nauwelijks op het®! vangrijke dienblad paste. Vijf kilo woog hij; de begeerte voorbu Edward Het was trouwens ook niet de bedoeling hem op te dienen, hetcel kelner weten. De kreeft was naar een ruwe schatting vijftig oud en hij vertoefde in de Bourgondiër om de gasten te verbaze. I Of hij ook een naam had. De kelner aarzelde niet en verzon, zov zien, ter plekke hoe de kreeft heette: Edward Scissorhands i die aardige man dus uit de film van Tim Burton. De eigenaresse van het restaurant, Carissa de Kok, gaf later dere informatie. Edward is van Canadese komaf, dat kun je zie i aan zijn tekening. Hoe hij ooit in de Oosterschelde is terechtgeko men, is een raadsel, maai- daar werd hij een tijdje geleden welgeJ gen, in de buurt van het Goese Sas. Een handelaar bood hernam j bij de Bourgondiër en daar logeert hij nu in het homarium Over een paar weken wordt hij teruggezel. Om, als het wil lukken.»: dertig tot vijfendertig jaar te leven. Hij zou wel smakelijk kunna worden bereid maar in de Bourgondiër vinden ze de leeftijd van Edward te respectabel. Vogel Dan werd Westkapelle, zoals dat heet, eventjes mooi op de kaan zet door een vireo olivaceus ofwel een roodoogvireo. Deze Amen-1 kaanse zangvogel annex nachttrekker valt in Nederland slechtszj den waar te nemen. Vogelaars uit het hele land gebruikten hunctS municatiemiddelen om elkaar te waarschuwen en met zo'nhon® stuks kwam ze naar Westkapelle. Maar, wat heel jammer was, de ornithologen verdrongen zich opa begraafplaats om het diertje te bezichtigen. Het goede nieuwsvd aldus snel gevolgd door slecht nieuws over ongemanierde spotta Jacht Volgens deskundigen is het prima gesteld met de Zeeuwse wild stand en voor Rob Ossewaarde was dat aanleiding aan de redactd van de PZC zijn jaarlijkse brief over het kwaad van de jacht teza den. Hij voorziet dat weer veel jagers „hun banale lusten zullerbj vieren op onschuldige dieren." En hij vlast erop dat daarbijongc-| lukken gebeuren waarbij de jagers niet een dier maar een vanhui| metgezellen weten te raken. „Zo ervaar je dan wat je een onschul-j dig dier aandoet," schrijft een hoopvolle Ossewaarde. Die het vast ook helemaal niet heeft op mensen die kreeft eten. 1 Lezersredacteur A.J. Snel ontvangt graag Goed Nieuws van lezen om door te geven aan lezers. Hoe hij bereikbaar is, staat linksbovi in het colofon van Redactie Reactie Citaat: Wijsheid bestaat in het voorzien van gevolgen. Haroun Tazieff door A.J. Snel De media in Nederland en elders in Europa laten zich in hun bericht geving en analyses over de Amerikaan se buitenlandse politiek al te zeer lei den door Amerika. Het nieuws wordt doorgaans gefilterd door Amerikaanse instanties. Die opvatting geeft Karei van Wolferen, hoogleraar Internationa le Betrekkingen aan de Universiteit van Amsterdam. Van Wolferen hield onlangs voor het Roosevelt Study Center in Middelburg een lezing, waarmee hij de publicatie markeerde van het boek Keerpunt in de Vaderlandse Geschiedenis, dat hij sa men met Jan Sampiemon schreef. De hoogleraar kwam daar met zijn herhaal de waarschuwing dat Europa, als het niet wakker wordt, overvleugeld zal worden door de Verenigde Staten. Zon der weerstand te bieden, omdat het ge loof in wat lang het Vrije Westen werd genoemd hardnekkig is. Volgens Van Wolferen is dat Vrije Westen, dat Euro pa en Amerika verenigde, gestorven in de eerste regeringsperiode van de huidi ge Amerikaanse president, George W. Bush. Hij schrijft daarover: „Zestig jaar lang is Amerika terecht gezien als de redder van Europa. Het bepaalde de uit komst van de Tweede Wereldoorlog en daarmee het antwoord op de vraag of vreemde overheersers het hier voor het zeggen zouden hebben. Het garandeer de dat West-Europa niet bij Oost-Euro pa zou worden ingelijfd in een Sov- jet-vazallenstelsel. Farce Dat maakt het, zo betoogt Van Wolfe ren, moeilijk te aanvaarden dat de macht die zo lang de orde bewaarde, veranderd is in een macht die onze we reld grote schade berokkent. „De rege ring Bush heeft een eind gemaakt aan de geleidelijke consolidering van een re latief stabiele en relatief vreedzame sa menleving van staten, heeft een farce gemaakt van overeengekomen interna tionale regels, heeft het Midden-Oosten verwoesting gebracht en heeft een spook opgeroepen van verruwing en wreedheid waarvan redelijke westerlin gen die getuige zijn geweest van de twintigste-eeuwse verschrikkingen niet hadden verwacht dat zij het opnieuw zouden zien - niet in het deel van de we reld waarin zij invloed hebben. De con sequenties op de langere termijn van de- George W. Bush, president of good and evil. ze transformatie kunnen verschrikke- h lijk zijn." E De Nederlandse regering wil er, zegt e Van Wolferen, nog altijd niet van weten r dat een wezenlijke verandering is opge- v treden in de rol die de Amerikanen in V de wereld spelen. Hij ziet een parallel d met een patiënt die weigert het feit van c een ernstige ziekte te aanvaarden. En: E „De tekst en uitleg waarmee de Neder- 1; landse media komen, lijken vaak op s' klinkklare propaganda die wat we mee- d maken verdoezelt." d Van Wolferen heeft redenen om de me dia onder vuur te nemen. Zoals de Ame- rikanen in de aanloop tot de oorlog te- V gen Irak de toon zetten door de wereld h vals voor te lichten over de beschikbaar- tt heid van chemische wapens in dat land, n zo bepaalden ze tijdens die oorlog in be- s' langrijke mate waar journalisten wel en v waar ze geen kennis van konden nemen, v In de Verenigde Staten heeft de over- v heid de propaganda geperfectioneerd. De autoriteiten laten zich bijstaan door experts die de kunst van het manipule ren van informatie verstaan. Daarbij worden weinig middelen geschuwd. Wie iets waarneemt wat niet mag wor den gezien, wordt als verrader geaffi cheerd of als nitwit afgeschilderd. De sturing heeft effect. Als Bush een land tot rogue state ofwel schurken staat uitroept of als hij aanwijst waar de as van het kwaad kan worden gevon den, wordt hij niet tegengesproken. Bron Van Wolferen wijst, als het gaat om de houding van de Amerikaanse overheid ten opzichte van de media op een feno meen dat al heel lang wereldwijd be staat. Autoriteiten zijn veelal de bron van nieuws en ze wensen de daaruit voortkomende stroom te sturen. Soms volgt van journalisten een gemakzuchti ge reactie, maar ook als er een goed ont wikkeld kritisch vermogen is, blijkt het onder het propagandistisch geweld moeilijk feiten van fictie te onderschei den. Niettemin: het ziet er niet naar uit dat de filters blijven werken. Ondanks de inspanningen van Bush om zijn onbe dwingbare neiging tot preventieve oor logsvoering een legaal aanzien te geven, groeit de kritiek, tiet propaganda-offen- sief van Bush en de zijnen boet in aan kracht naarmate de wereld vaker ge waar wordt dat de feiten afwijken van de officiële voorstelling van zaken. De met zijn geloof koketterende president van de VS heeft het stellig wel eens mee gezongen: The truth is marching on. Keerpunt in de Vaderlandse Geschiede nis van Karei van Wolferen en Jan Sam piemon is een uitgave van Meulenhoff bv te Amsterdam. ISBN 90 290 7698 4 NUR 740. Prijs 7,50 euro. foto Matthew Cavanaugh ANP/EPA WINNAARS COLLECTIE De PZC geeft, in samenwerking met de andere kran ten van het Wegener-concem, sinds vorige week ook literaire boeken uit. De komende tijd verschijnt elke week een klassiek te noemen boek uit de Nederlands talige literatuur. De boeken komen uit in de serie 'Winnaars Collectie', omdat het gaat om schrijvers die allemaal een of meerdere belangrijke literaire prijzen hebben gewon- Tegen een aantrekkelijke prijs zijn de boeken te verkrijgen zijn bij Bruna en andere boekhandels, postkantoren en -agentschappen, Free Record Shops en Read Shops. Abonnees betalen met een bon uit de krant 4,95 euro, niet-abonnees 7,50 eu ro. Als tweede boek in de reeks is vanaf morgen de verhalenbundel 'De mensen thuis' van Thomas Rosenboom verkrijgbaar. Zie ook www.winnaarscollectie.nl Thomas Rosenboom werd op 8 januari 1956 geboren in Doetinchem en groeide op in Arnhem. Hij studeerde aanvanke lijk psychologie in Nijmegen, maar stap te later over naar een studie Nederlands in Amsterdam, waar hij nog steeds woont. In 1983 debuteerde hij met de verhalenbundel 'De mensen thuis', die de Lucy B. en C.W. van der Hoogtprijs kreeg. In de jaren negentig verschenen twee omvangrijke romans van zijn hand: 'Gewassen vlees' (1994) en 'Publie ke werken' (1999), die allebei werden be kroond met de Libris Literatuurprijs. Zijn jongste roman is 'De nieuwe man (2003), over de scheepsbouwer Berend Bepol en diens meesterknecht Niesten. In 2004 schreef Thomas Rosenboom het Boekenweekgeschenk. vraagt hoe zij denken dat het afloopt. Timon, die het verhaal al lang kent, vertelt tot in de kleinste details het vervolg. De onderwijzer, die zich te kijk voelt gezet, straft de jongen, tot diens verbijstering. Sprakeloos schudde ik het hoofd, mijn mond ging open en dicht maar ik kon niets zeggen, alleen nog maar snuiven en slikken. De opgewonden stilte was nu zo volkomen dat ik er tot buigens toe door werd terneergedrukt. Kromgebogen en met de armen tegen het lijf geklemd wachtte ik af wat er nu met mij moest gebeuren. Ander werk Vriend van verdienste (1985), roman. Gewassen vlees (1994), roman Publieke werken (1999), roman. Het journaal van Bontekoe (2001), hertaling. Aanvallend spel (2002), essays over schrijven. De nieuwe man (2003), roman. Spitzen (2004), Boekenweekgeschenk. Het einde van Johan van Oldenbamevelt (2005), hertaling. Denkend aan Holland (2005), pamflet, Kellendonk-lezing. door Rolf Bosboom Toen in 1983 De mensen thuis verscheen, hadden nog maar weinig mensen ge hoord van Thomas Rosen boom. Inmiddels is hij een al om geprezen en veelvuldig gelauwerde schrijver. Die we tenschap beïnvloedt onmis kenbaar de (hernieuwde) ken nismaking met zijn debuut. Meer nog dan voorheen zijn het talent, vakmanschap en zijn volstrekt eigen stijl her kenbaar. Met terugwerkende kracht is de kiem zichtbaar van het latere oeuvre. De mensen thuis bundelt drie verhalen, die toch één geheel vormen omdat de hoofdper soon steeds dezelfde is: Ti mon, een wijsneus van rond de twaalf jaar, die zijn leef tijdgenoten in intellectueel gebied ver vooruit is en daar door vooral in zijn eigen we reld lijkt te leven. Hij heeft een verwrongen kijk op het leven, waardoor zijn op zich goede bedoelin gen telkens tot hachelijke situaties leiden. Van de drie verhalen - "De jongen met de viool', het korte 'Bedenkingen' en 'De buiten- proef' - is het laatste het mooiste. Daarin leidt een verhuizing Timon naar een andere school. De eerste dag verloopt niet geheel vlekkeloos, maar de jongen meent een bondge noot te vinden in Beate, het enige meisje op de jongensschool. Die bereidt hem voor op het inwijdingsritueel dat nieuwe leerlingen ondergaan, de 'buitenproef'. Die pakt anders uit dan Timon zich had voorgesteld. De verhalen van Rosenboom demonstreren vooral de kracht van de taal, die Rosenboom zo virtuoos beheerst. Zijn stijl wordt vaak ar chaïsch genoemd en inderdaad laat hij graag iemand, bijvoorbeeld, zich vermetel vermeien en verwijlen en de regen miegelen op het glan zende plaveisel, maar toch wordt het nergens oubollig, dankzij de souplesse waarmee Ro senboom de taal hanteert. De woorden, zin nen, voeren je als vanzelf mee in een bijzonde re, groteske gedachtewereld en laten je niet meer los. Het ouwelijke taalgebruik en het feit dat de auteur Timon boven diens macht laat spreken en denken, hebben - net zoals bij Reve - ook een ironiserende werking. Memorabel is vooral de scène waarin meester Ekker een verhaal voorleest en de leerlingen "'nnaarscollecie.nl Normale winkelprijs 7,50 pst (zolang de voorraad strekt) 15 gelauwerde Nederlandse schrijvers. Allen winnaars van prestigieuze literaire onderscheidingen Een prachtige collectie boeken in harde kaft gebonden en voorzien van een fraaie stofomslag. Met zorg samengesteld door de boekenredactie van o a de PZC en alleen voor abonnees te koop met een éénmalige korting op elke titel U vindt uw voordeelbon 3x per week op de voorpagina van deze krant. Knip de bon uit en lever m m bij één van de filialen van Bruna. Free Record Shop of op het Postkantoor. U ontvangt dan het boek van de week met 2,55 korting (normale prijs 7.50). Iedere zaterdag verschijnt er een nieuw 'Winnaars boek in de verkoop leder boek is 3 weken verkrijgbaar, zolang de voorraad strekt. U kunt de collectie ook per post ontvangen Als u zich intekent op de hele collectie ontvangt u het laatste boek gratis. Kijk ook op ww^winnaarscollectie.nl. Het leven is vurrukkulluk Remco Campert (1929) is een van de laatste grote Nederlandse schrijvers die in naoorlogse jaren debuteerden als 'Vijftigers' en ook vandaag nog altijd van zich doet spreken. Hij kreeg de PC Hooftprijs in 1979 voor zijn poëzie, maar de omvang van zijn proza is minstens zo indrukwekkend. Zijn eerste roman, 'Het leven is vurrukkulluk', dateert van 1961 en wordt al gekenmerkt door de niets verbloemende toegankelijke schrijfstijl en de humor die in zovele latere werken, verhalen en columns zijn terug te vinden en die hem ook nog steeds tot een van de populairste schrijvers onder de jeugd maken. Maar ook voor wie in de jaren vijftig jong was, is 'Het leven is vurrukkulluk' een aangenaam weerzien met een onvergetelijk tijdperk en een bijzondere schrijver. Winnaar nr.2: Thomas Rosenboom vanaf zaterdag 15 oktober 3 weken verkrijgbaar samengesteld door de boekenredactie van uw krant 1Remco Campert I Het leven is vurrukkulluk 2. Thomas Rosenboom i De mensen thuis 3 Jan Wolkers I De doodshoofdvlinder 4. Tessa de Loo I De meisjes van de suikerw erkfabriek 5. Geert Mak I Het stadspaleis 6. Cees Nooteboom l De verliefde gevangene 7 Simon Vestdijk i Op afbetaling 8. Jan Cremer I Ik, Jan Cremer 9. Gerrit Kouwenaar i ik was geen soldaat 10. F. Bordewijk I Noorderlicht 11. Hugo Claus I De geruchten 12. A.F.Th, van der Heijden i Advocaat van de h; 1 3. K. Schippers I Eerste indrukken 14. Willem Brakman I Een winterreis 1 5. Gerard Reve I Werther Nieland shop£.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 42