PZC Biologisch Museum transformeert U kunt nü iets doen voor de Zonnebloem' Q Burgerinitiatiefgroep wil vaart houden in theater Middelburg Nieuwe tentoonstelling Terra Maris belicht ontstaan Zeeuwse natuur en landschap weekenddiensten Broedervete voor de rechter Bouw mee aan ons nieuwe vakantieschip. Doneer uw bijdrage op giro 145. vrijdag 14 oktober 2005 door Selma Osman OOSTKAPELLE - Wie het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle wil bezoeken, moet snel zijn. Op 31 oktober gaat het dicht, om in mei 2006 te openen als Terra Maris, het Zeeuwse museum voor natuur en land schap. Zes maanden is volgens project leider Jolein Meijers een korte periode waarin heel veel moet gebeuren. De inhoud van het museum wordt omgegooid en er komt nieuwbouw op het binnen plein. Twee oude platanen ver huizen in november van het plein naar de overkant. In dat gedeelte van het bos komt in het kader van het herstelplan voor De Manteling ruimte vrij voor de bomen. Oorspronkelijk kre gen ze een plaatsje toebedeeld in de glazen nieuwbouw. Dat bleek praktisch niet haalbaar. Het Zeeuws Biologisch Museum huist al sinds 1976 in de voorma lige oranjerie annex koetshuis van Kasteel Westhove. Na 29 jaar is het tijd voor vernieu wing. De nieuwe beheerder, stichting Het Zeeuwse Landschap, had volgens Meijers de wens om iets rond de ontstaansgeschiedenis van Zeeland te doen. Samen met het verlangen van het Zeeuws Biologisch Museum om actueler en professioneler te worden, rolde daar het idee voor Terra Maris uit. De tentoonstelling krijgt een nieuwe verhaallijn: het ontstaan van Zeeuwse natuur en land schap. Daarin spelen menselijke activiteiten een grote rol. „An ders zag heel Zeeland er nu nog ongeveer zo uit als Saeftinghe", zegt Meijers. Aan de orde ko men thema's als: de wisselwer king tussen water en land, de in breng van de mens, de geschiede nis van de verdronken dorpen en een blik op de toekomst (kust verdediging). Twee ontwerpbu reaus, Buro Kloeg en Donald Janssen Ontwerpers, hebben de opdracht gekregen om de nieu we tentoonstelling tot in detail uit te werken. Meijers denkt dat de geschiede nis van het Zeeuwse landschap een eigen tentoonstelling ver dient. „Die is zo recent, dyna misch en vol dramatiek. Denk bijvoorbeeld aan wat er in 1953 is gebeurd en de aan de Verdron ken Dorpen. Die gebeurtenissen maken de geschiedenis uniek." Daar komt volgens haar bij dat in het Zeeuwse landschap en de natuur ook nu nog enorm veel van de geschiedenis is terug te vinden. Het Zeeuws Biologisch Museum ontvangt jaarlijks 30.000 tot 35.000 bezoekers. Terra Maris zet in op eenzelfde bezoeker- zaterdag 15 en zondag 16 oktober 2005 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. 9.00-12.30 uur en 16.30-17,30 uur. Zo. 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duive land voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreek uurgezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel.(0111)406111. saantal. „Het moet een klein sfeervol museum blijven", ver duidelijkt Meijers. Omdat in zes maanden tijd veel werk is te verzetten, hoeft het vaste personeel van het museum niet stil te zitten. Het educatie ve materiaal moet worden her zien en de heemtuin wordt aan gepast aan de nieuwe verhaal lijn. De collectie opgezette vogels, fossielen en skeletten wordt gro tendeels intern verplaatst. In eerste instantie naar de zolder. Later wordt bekeken welke on derdelen terug kunnen komen in het nieuwe museum. De bewo ners van het zoutwater-aqua- rium hoeven nergens voor te we zen. Het aquarium past straks prima in Terra Maris en blijft op zijn oude plek staan. Wie nog een laatste blik wil wer pen op het biologisch museum, kan tot en met 30 oktober met twintig procent korting naar binnen. De collectie opgezette vogels, fossielen en skeletten van het Zeeuws Biologisch Museum wordt grotendeels intern verplaatst. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Twee broers uit Yerseke stonden gisteren op de zitting van de econo mische politierechter in Middelburg lijn recht tegenover elkaar. Een van de twee, een 61-jarige man, zou in oktober vorig jaar bloembollenresten op het weiland van zijn broer hebben gestort. Het slachtoffer, de oudste van de twee broers, had aangifte gedaan tegen zijn broer. Gisteren mocht hij als getuige nog eens zijn zegje doen. Hij had hem niet kun- nen betrappen. „Ik heb hem wel zien wegrij den", zei hij. De jongste van de twee Yersekenaars gaf wel toe vorig jaar eind september het per ceel van zijn broer te hebben omgeploegd, maar hij ontkende bloembollenresten te heb ben gedumpt. Officier van justitie W. Kooien was ervan overtuigd dat de man zijn broer een hak had willen zetten en eiste 750 euro boete. Politierechter R. Reinarz vond het allemaal te weinig om tot een ver oordeling te komen en sprak de verdachte vrij. De broers gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Ze leven in onmin met elkaar over een nalatenschap en afgaande op wat er giste ren in de rechtbank gezegd werd, is het on waarschijnlijk dat het ooit nog goed komt tussen hen. urvad voor J mtwerpj 'aan. jj ndêai^j teneng door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Burger Ini tiatiefgroep Schouwburg (BIS) uit Middelburg zegt een plan te hebben voor de bouw van een theater aan het Molenwater. BIS, dat uit een groepje Middel burgers bestaat, probeert de bouw van het theater aan het Molenwater te stimuleren, zegt woordvoerder H. van Hunmk. „Wij willen een katalysator zijn. De politiek neemt even de tijd. misschien wel tot na de verkie zingen volgend jaar. Men wil nu de parkeergarage aan de Zuid singel afmaken. Dat lijkt me niet goed. De commotie ging niet over het theater, maar over de parkeerput. Het gevaar be staat dat men zegt, 'als we toch een parkeergarage bouwen, kan er net zo goed een theater boven op' Wij houden een oogje in het zeil." Verhuurd De groep wil dat het nieuwe theater gebouwd wordt door een groep ondernemers, voor hun rekening en risico. „Als het klaar is, kan het theater worden verhuurd aan de gemeente of aan de stichting die het theater exploiteert." Volgens Van Hun- nik heeft de initiatiefgroep een aantal hoofdrolspelers bij el kaar gebracht. Het gaat om bouwbedrijf Sprangers, archi tect M. Zeelenberg en architect K. Kaan, die het ontwerp voor de Zuidsingel maakte. De initiatiefgroep heeft het ge meentebestuur laten weten de plannen te willen toelichten.Ver- antwoordelijk wethouder H. Kool-Blokland (CDA) zegt er graag kennis van te willen nemen. „Maar we hebben afge sproken dat we eerst onderzoe ken of de bouw van een theater aan het Molenwater haalbaar is. De gemeente wil bovendien graag de regie houden, ook over de stedenbouwkundige inpas sing." De plannen van BIS zijn geba seerd op een ontwerp dat Zeelen berg zes jaar geleden in op dracht van het bestuur va schouwburg maakte Molenwater. Met dat onW, vervolgens mets gedaaa j heb de ontwikkelingen deali pen jaren met kromme tens volgd", zegt Zeelenberg. al als het over de bedragen We hadden liet hele spui éJ tijds voor 25 miljoen gu&j overeind kunnen zetten Het ontwerp zou heel goeds] nog uitgevoerd kunnen worig zegt Zeelenberg. „Ik voel he,a een ereschuld. Als de poly deze richting op wijst, ïscë» lossing gereed. Het is nog 2 lemaal up-to-date, er kan O uit gekeken worden naar de cj terlijke verschijning! Maar ik stel me terughoww op, ik wil een oplossing bied^ geen probleem verooizaka] Het ontwerp omvat een g^j zaal van 850 stoelen eneenhg ne zaal. Een filmtheater e| breekt. K, Franse van bouwba&j Sprangers, de aannemer die a theater op de bouwput zou bot wen, bevestigt dat hij met Zee lenberg en Kaan heeft gespri ken. Met die laatste overigens] leen telefonisch. Volgens Fiïb heeft de gemeente vorige ra maandag laten weten dathji opdracht voor de bouw van a ander theater niet krijgt on® die opnieuw moet worden aanii steed. „Ze hebben gezegddati maar een schadeclaim in m» dienen." Om welk bedrag li gaat, wil Franse nog niet m gen. „Ik ben nog bezig om al kosten te verzamelen, maarh gaat om een groot bedrag." Va gens Kool wordt nog onderzod of een nieuwe aanbesteding u dig is. Veiligheid NIEUWERKERK - De Vrouw Advies Commissie (VAC) SchK wen-Duiveland toetst de socia veiligheid in Nieuwerkerk. I) 19 oktober kijkt ze naar grog verlichting, trottoirs en vein heid. Het vertrek is om IS] uur bij de Steenzwaenshof, i {STICHTING Op het Zonnebloem vakantieschip beleven jaarlijks bijna 3.000 ernstig zieke of gehandicapte passagiers een week lang de vakantie van hun leven. Na 20 jaar intensieve vaart is ons schip echter dringend aan vervanging toe. Een nieuw vakantieschip kost 14 miljoen euro. Een gigantisch bedrag, waarvoor we een beroep doen op alle inwoners van Nederland. Samen kunnen we dit schip bouwen! Doe mee! Namens onze passagiers: hartelijk dank. Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 40