wil opvolger F16 in fases aankopen PZC Leraar moet van CDA harder werken Verdonk stelt voor om takenpakket IND uit te kleden In afwachting van ontwikkeling onbemande toestellen Majesteit is weer welkom op Rotterdam Airport Artistieke oefening Luchtmobiele Brigade vrijdag 14 oktober 2005 (joorBouke Bergsma Ujpnk van der Poll [0 HAAG - Defensie over legt de opvolger van de F16 in Le fases aan te schaffen. Dat [ijedt meer ruimte om de techni- fhe ontwikkelingen op het ter fin van onbemande vliegtuigen jje betrekken in de afweging Lver het definitieve aantal aan 'teschaffen bemande jachtvlieg- igen. izei staatssecretaris Van de paap gisteren tijdens het jaar lijkse symposium van de NI ID, be stichting Nederlandse Indus trie Inschakeling Defensieop- ftachten in Den Haag. Deze be- fedenng biedt volgens de be windsman volgende kabinetten ('een eerlijke kans' om eigen in- Lchlen in de aanschaf van de Uwe toestellen te verwerken. [Uiterlijk eind volgend jaar moet let kabinet beslissen of gekozen Lrdt voor de F35 Joint Strike tighter van de Amerikaanse vliegtuigbouwer Lockheed Mar tin Als er een intentie-overeen- komst met de Amerikanen irordt afgesloten, staan daar echter nog geen definitieve aan tallen in. Van der Knaap ver pacht overigens dat het kabinet wralsnog zal vasthouden aan let al eerder genoemde streefge tal van 85 toestellen. Definitieve besluit Defensie heeft voor de vervan ging tussen 2007 en 2025 onge veer 4.5 miljard euro gereser veerd. Maar het definitieve be sluit over het aantal aan te schaffen JSF's hoeft pas in 2009 2010 te worden genomen. Jaarna duurt het nog eens vier tot vijf jaar voor de toestellen ge leverd kunnen worden. nu en 2015 kan er veel leuren, vindt Van der Knaap. Joor de aanschaf in tweeën te delen en nog eens vier tot vijf par te wachten met een defini- Pierre van Ostade overleden BLADEL - In Bladel is gisteren Pierre van Ostade (88) over leden. Dat heeft het verpleeg huis waar hij woonde laten we len. Serre van Ostade werd vooral skend als 'spreekstalmeester' i de BB-quiz van Berend Bou- ewijn, die in de jaren '70 werd utgezonden door de KRO. Met )n markante stem vertelde hij dat programma in de type rende ratelende stijl aan de kan- didaten welke prijzen ze in de hadden gesleept. Boude- njns vragen „En Pierre, wat ifbben zij gewonnen?" en „En Pierre, wat zijn de prijzen?" wel len legendarisch. iter trad Van Ostade op in de hows van Willem Ruis en 'rank Kramer. Ook vertolkte li) de rol van Magister Philip- ras in de jeugdserie Kunt u mij uweg naar Hameien vertellen, tiijnheer? Van Ostade presen tede in het begin van de jaren i0 voor - toen nog zeezender Radio Veronica het programma te de benen op tafel. Hij deed <iat onder het pseudoniem Gas ton Huysmans. ANP tief besluit om de resterende ja gers aan te schaffen hebben toe komstige kabinetten veel meer gelegenheid om op nieuwe ont wikkelingen in te spelen, denkt hij. De bewindsman hoopt met deze benadering ook de tegen zin bij de PvdA voor de aan schaf van de JSF weg te nemen. De fractie van het CDA in de Tweede Kamer is bepalend voor het antwoord op de vraag of de marine de beschikking krijgt over dertig kruisraketten, zoals minister Kamp vandaag in de ministerraad voorstelt. Maar de christendemocraten houden de kaarten nog even tegen de borst. Het CDA heeft net als vorig jaar, 'geen principieel bezwaar tegen aanvalswapens', zegt Ka merlid Kortenhorst. „Maar we kunnen bij Defensie de euro maar een keer uitgeven en dit kostbare wapen heeft bij ons nog steeds geen prioriteit. We gaan de plannen van Kamp goed bestuderen." Daarmee blijft het nog onzeker of Kamp zijn zin krijgt. In de Kamer steunde eerder alleen de WD Kamp in zijn streven de To mahawk-raketten voor de lucht- verdedigings- en commandofre gatten (LCF) aan te kopen. Ook D66 steunt Kamp nu. ANP door Remko Tanis ROTTERDAM - Rotterdam Air- port heeft de ban op overheids- vluchten gisteren opgeheven. Het regeringsvliegtuig was niet langer welkom toen de luchtha ven enkele weken geleden een dwangsom kreeg opgelegd voor het overschrijden van de geluids- grenzen. De rechter heeft die dwangsom gisteren van tafel ge veegd, waarop de luchthaven be sloot per direct weer overheids- vluchten toe te laten. Het Rijk legde Rotterdam Air- port op 23 september een boete op van 520.000 euro. Uit protest besloot de luchthaven toen vluchten van de overheid niet meer te accepteren. Tegelijk werd een kort geding aangespan nen bij de rechtbank. Rechter P. van Zwieten oordeel de dat er maar één manier is waarop het vliegveld nog aan de regels zou kunnen voldoen: slui ting tot 1 november. Op die da tum springt de teller van de ge luidsmeter namelijk weer op nul. „Maar dat is niet de manier om Zestienhoven in het keurslijf van de geluidszones te dwin gen", aldus de rechtbank. De luchthaven en het ministerie werken intussen aan een defini tieve oplossing voor het pro bleem van de geluidsgrenzen. Naar verwachting is dat vol gend jaar zomer geregeld, net voordat de jaarlijkse geluidslim iet opnieuw kan worden over schreden. GPD ROTTERDAM - Militairen dalen af via een terras en controleren het winkelgebied in de binnenstad van Rotterdam. Leden van de Luchtmobiele Brigade voerden gis teren glijdend langs een staalkabel een luchtlanding uit op het dak van warenhuis V&D. Dat deden ze vanaf het honderd meter hoge WTC aan de overkant. Het optre den van de militairen hing samen met het kunstproject Operatie Icarus Down van beeldend kunstenaar Niek Verschoor. Met wat hij noemde de unieke samenwer king tussen kunstenaars en militairen wilde Verschoor zijn visie geven op agressie en geweld in de samenleving. Samen met collega-kunstenaars volgde hij zeven maanden een spoedopleiding bij de 11 Luchtmobiele Brigade in Schaarsbergen. Dat resulteerde in het project Dutch Airbom Art Rangers. foto Robert Vos/ANP door John Hermse DEN HAAG - Door te snijden in het aantal ADV-dagen in het on derwijs, kan het dreigend tekort aan leraren het hoofd worden ge boden. Dat stelde CD A-Tweede-Kamer lid De Vries gisteren tijdens overleg met minister Van dei- Hoeven (Onderwijs). Hij reken de voor dat in het basisonder- JULLie. -ZITTÉSJ. wijs op deze manier het tekort zou verdwijnen, in het voortge zet onderwijs zou het halveren. Politie Heerlen maakt eind aan serie overvallen HEERLEN - De politie heeft in Heerlen een bende overvallers opgerold, die de afgelopen maan den zorgde voor grote onrust in de taxiwereld. Het gaat om tien Heerlenaren van Bosnische af komst met leeftijden tussen de 16 en 30 jaar, maakte de politie gisteren bekend. De mannen pleegden van juni tot en met september gewapen de overvallen op taxi's, tanksta tions, een winkel en een café. Verder maakten ze zich volgens de politie schuldig aan inbraken en diefstallen. Van de tien verdachten zijn bij invallen in zeven woningen in Heerlen zes opgepakt. Ook werd het bij de overvallen gebruikte vuurwapen in beslag genomen bij een 30-jarige Bosniër, die als opdrachtgever geldt. De buit bestond uit geld (enkele duizenden euro's), mobieltjes, auto's en scooters. Daarvan is bijna niets teruggevonden. De verdachten opereerden in wisselende samenstelling en ge bruikten daarbij gestolen scoo ters. Een van de verdachten be stelde een taxi op een plaats, waar hij met andere bendeleden in een hinderlaag lag. Zodra de taxi kwam, werd de chauffeur een doorgeladen pistool tegen het hoofd gezet en met plastic touwen vastgebonden. Vervol gens werd hij beroofd. Een chauffeur raakte hierbij ge wond. ANP Volgens de Vries kunnen scho len hun leraren ook gewoon meer betalen voor de vrije da gen die ze inleveren. Als er over een paar jaar een tekort aan lera ren ontstaat, houdt het onder wijs geld over omdat vacatures niet vervuld kunnen worden. Extra geld van de overheid is dus niet nodig om leraren lan ger te laten wei-ken. VVD en PvdA vroegen zich af waarom De Vries het punt aan de orde stelt omdat de Kamer niet gaat over CAO-afspraken. Maar de CDA'er wilde dat de mi nister aan de onderhandelingsta fel een punt maakt van langer werken. Van der Hoeven wilde niets we ten van de suggestie van CDA-zijde. Ze praat nu met de bonden over een nieuwe CAO voor het primair en voortgezet onderwijs. Dit overleg wil zij niet 'in de waagschaal stellen' door schrappen van vrije dagen aan de orde te stellen. „Dat is een punt voor later. Onaantrekkelijker Voorzitter M. Barth van de On derwijsbond CNV wijst erop dat leraren er al lang voor kunnen kiezen om ADV-dagen in te leve ren in ruil voor meer loon. Maar een verplichting om langer te werken, zal het onderwijs alleen maar onaantrekkelijker maken, vreest ze. „Dan jaag je mensen het onderwijs uit. Honderden mensen zullen het onderwijs ver laten." Extra geld voor het inleveren van vrije dagen, ziet Barth lie ver gaan naar verbetering van de arbeidsvoorwaarden in het onderwijs. In de CAO-onderhan- delingen die nu lopen, vragen de bonden meer loon en willen ze afspraken maken over de einde jaarsuitkering en een compensa tie voor verslechteringen door het nieuwe zorgstelsel. Voorzitter W. Dresscher van de Algemene Onderwijsbond (AOb) denkt dat het lerarente kort alleen maar groeit door de proefballon van het CDA. Lera ren hebben het al druk genoeg en door te schrappen van vrije dagen zal de werkdruk alleen toenemen. „Dit werkt ziektever zuim en dus lesuitval en dus ver groting van het lerarentekort juist in de hand." ANP Advertentie De Belgische ondernemingen Seo-mvest en Zuidnotie terminal in de vfissingse Scoldio hoven exploiteren. Ei bedrijfsterrein, 1150 meter kade. 200 nieuwe bonen. Seo-mvest en Zuidnotie, gefeliciteerd met een logistieke toplocatie Zeeland, gefeliciteerd met deie extro werkgelegenheid. Zeeland Seaports, gefeliciteerd met deze impuls voor de internotionole d h onbegrensd voor ondernemen Henk Jurriaans overleden GRONINGEN - In Groningen is maandag Henk Jur riaans overleden. Dat heeft een gezinslid gisteren laten weten. Hij is 64 jaar geworden. Jurriaans, die met vier vrouwen, onder wie Marte Röling samenleefde, verwierf in de vroege jaren zeventig bekendheid door zichzelf ten toon te stellen in het Stedelijk Museum in Amsterdam. Jurriaans wordt door zijn familie verder omschreven als doctorandus in de psychologie, levend kunstwerk, schrij ver, ontwerper, filmmaker, technisch wonder en thera peut. TV-maker Rik Felderhof was in 2002 voor het maken van een uitzending te gast bij de unieke leefgemeenschap van Jurriaans, die op zijn visitekaartje had staan: 'gespeciali seerd in alles'. ANP Eerdmans wint Thorbeckeprijs DEN HAAG - LPF-Tweede-Kamerlid Eerdmans heeft de Thorbeckeprijs gewonnen, een onderscheiding voor de meest welsprekende politicus. De prijs is van de Universi teit Leiden. De jury prijst de heldere taal van Eerdmans. Vorig jaar won ChristenUnie-voorman Rouvoet. Andere genomineerden dit jaar waren onder anderen de PvdA'ers Samsom en Wolfsen en de WD'er Aptroot. ANP Meer treinen vertraagd UTRECHT - Treinreizigers hebben het afgelopen kwar taal meer vertragingen voor hun kiezen gekregen. Dat blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers van de Nederland se Spoorwegen. Het afgelopen kwartaal reed 85,9 procent van de treinen op tijd, tegen 87,9 procent in dezelfde periode vorig jaar. De NS wijt de vertragingen aan een aantal grote storin gen op het spoor. Ook vielen er veel treinen uit. ANP Nederland wordt netjes bestuurd AMSTERDAM - In Nederland is geen sprake van groot schalige en stelselmatige corruptie in het openbaar be stuur. Wel hebben veel overheidsdiensten te weinig oog voor corruptie in de eigen organisatie. Vaak ontbreekt een registratie van het aantal meldingen daarvan. Dat concludeerden onderzoekers van de Vrije Universi teit in Amsterdam gisteren bij de presentatie van hun rap port, waarover eerder dit jaar al veel uitlekte. In verhou ding met andere landen heeft ons land een redelijk on kreukbaar bestuur. Bij de overheid zijn naar schatting jaarlijks 130 interne corruptieonderzoeken, waarvan er vijftig leiden tot straf rechtelijk onderzoek. Gemiddeld 33 mensen worden ver volgd. In negen van de tien zaken volgt een veroordeling, meestal in de vorm van een werkstraf of boete. ANP Werklozen bouwen sociale dienst VEENDAM - Het mes snijdt aan twee kanten voor het Groningse Veendam. Werklozen in deze gemeente gaan hun eigen sociale dienst bouwen, zo maakte de directeur van de uitkeringsinstantie gisteren bekend. Volgens de directeur kunnen werklozen op die manier werkervaring opdoen waardoor de kans op een baan gro ter wordt. „En wij als gemeente dus minder uitkeringen hoeven te verstrekken", verduidelijkt hij. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Minister Verdonk (WD, Vreemdelingenzaken en Integratie) wil de IND niet lan ger verantwoordelijk houden voor het uitzetten van uitgepro cedeerde asielzoekers. De minis ter is ontevreden over de huidi ge praktijk, waarin de IND sa men met gemeenten en de vreem delingenpolitie verantwoorde lijk is voor de uitzetting. De IND (integratie- en naturali- Miljoenenclaim dreigt voor vredesactivist BREDA - Een 53-jarige Italiaan se vredesactivist hangt een cel straf en het betalen van miljoe nen aan schadevergoeding bo ven het hoofd. De man bekende gisteren voor de rechtbank in Breda dat hij op de vliegbasis Woensdrecht twee F16's on klaar heeft gemaakt. De officier van justitie eiste dat de man zes maanden de cel in gaat en 2,6 miljoen euro schadevergoeding betaalt aan de Koninklijke Luchtmacht. De man beschadigde op 10 au gustus de ophanging voor de ra ketten en de bedrading voor de bediening van deze wapens. Zijn actie was gericht tegen de kernwapentaak van deze vlieg tuigen. De beschadigde F16's blijven geruime tijd buiten ge bruik. De verdachte is lid van de 'Ploegscharen Beweging'. Deze naam komt uit een passage in de bijbel waarin wordt opgeroepen om zwaarden om te smeden tot ploegscharen. Volgens de officier van de justi tie stelt de verdachte zich boven de wet en vindt hij dat iedereen die geen vredesactivist is met een een oorlogsmisdadadiger is. „Deze man lijdt aan het messias- complex," oordeelde de officier. De raadsman van de verdachte pleitte voor vrijspraak en wees op internationaal recht waarin volgens hem individuen de plicht zouden hebben 'systeem misdaden' tegen te gaan. De uit spraak is op 27 oktober. ANP satiedienst) moet zich wat Ver donk betreft weer louter bezig houden met het beoordelen of een buitenlander al dan niet recht heeft op een verblijfsver gunning. De uitzetting moet door een afzonderlijke organisa tie worden uitgevoerd, aldus bronnen rond het kabinet. Van daag praat Verdonk hierover met haar collega's in het kabi net. Vorige maand verscheen er een kritisch rapport van de Algeme ne Rekenkamer over het uitzet tingsbeleid. De Rekenkamer con cludeerde dat de IND het werk niet aan kan. Zo moeten buiten landers veel te lang wachten op een verblijfsvergunning. De IND werkt slordig, traag en bu reaucratisch, aldus de Rekenka mer. Wettelijke termijnen wor den ruimschoots door de dienst overschreden, mensen worden onterecht toegelaten of juist uit gewezen. Een kwart van de be slissingen van de IND wordt door de rechter teruggedraaid. Een belangrijke oorzaak van de chaos is de reorganisatie van vo rig voorjaar, waarbij de IND ta ken overnam van de vreemdelin genpolitie. Sindsdien moeten IND, gemeentes en politie sa menwerken. Dat verloopt moei zaam. „Doordat goede afstem ming ontbreekt, voelt niemand zich voor het geheel verantwoor delijk, kost de overdracht van aanvragen veel tijd en is er een grote kans op fouten," schreef de Rekenkamer. GPD VVV's failliet in Flevoland ALMERE - De regionale WV-groep in Flevoland is fail liet. Dat heeft de bewindvoerder gis teren bekendgemaakt. Hij zag geen toekomst meer voor de or ganisatie die 600.000 tot 700.000 euro in het rood staat, Voor alle 35 medewerkers is ont slag aangevraagd. De Flevoland se WV-groep bestond uit drie onderdelen: een tak van acht winkels en het regiokantoor in Lelystad; een promotiebureau en een bureau voor uitvoering van door Europa gefinancierde projecten. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3