piloog in soap rond rugbyclub PZC Cathy Kotoun is Mozart ontgroeid Goes moet nog door zure appel bijten ,13 Ongeval met gastanker bij Tholen ]oese raad geeft Tovaal alleen startkapitaal voor nieuwbouw clubhuis agenda bas+mar de jager vrijdag 14 oktober 2005 iQfHgrmpn van der Werf HOLEN - Een Duitse gastan ks gistermorgen om tien voor lfD 0p het Schelde-Rijnka- alachterop een Frans binnen schip gevaren. De woning het Franse schip dat in een elverband voer met een an- Franse binnenvaarder. able zw aar beschadigd. Het ongeluk gebeurde bij de Thoolse brug. De Duitse gastan ker maakte een vrij grote snel heid. twintig kilometer per uur, en wilde de langzamer varende Franse binnenvaartcombinatie passeren. Dat ging niet goed. De Duitser raakte de achterzijde van één van de Franse binnen vaartschepen ter hoogte van de woning. Het aangevaren schip begon direct water te maken. Een kraanschip en een passa giersschip die in de buurt wa ren, schoten te hulp met de ei gen pompen om de schade te be perken. Tot het hulpverlenings vaartuig Furie 3 van BST uit Dintelsas ter plaatse was. Nadat duikers de gaten in het aangeva ren schip provisorisch had ge dicht, is het langszij de Furie 3 naar de voorhaven van Dintel sas gebracht. De lading, 550 ton brouwgerst voor Veghel, is daar overgeslagen in een andere bin nenvaarder. Tegen de gezagvoer der van de Duitse gastanker is door de waterpolitie, groep Hansweert, proces verbaal opge maakt. Het aan de kop bescha digde schip dat was geladen met 1.399 ton isooctene (een oliestof met een hoog octaangehalte), mocht de reis vervolgen. Gevaar voor lekkage is er niet geweest. Het aangevaren Franse binnen vaartschip liep veel waterscha de op in de woning en machine kamer. Het echtpaar dat op het schip aanwezig was tijdens de aanvaring, verblijft voorlopig in een hotel in Dinteloord. vFrank Balkenende DESNa eindeloze onderhan den en een hoop gesteggel. tfi de Goese raad gisteren de op doorgehakt over het club- ouw van rugbyclub Tovaal. dub ontvangt ruim 51.000 0 als startkapitaal voor de iw van een nieuw clubhuis zijn speelveld. Tovaal krijgt 1 oktober 2008 de tijd om gebouw neer te zetten. Tot datum mag de rugbyclub huidige onderkomen bij de Btgrasvelden van de Goese ixed Hockey Club (GMHC) ge- uiken. Als Tovaal het nieuwe ibhuis betrekt, moet het de accommodatie met geslo- beurs overdragen aan de ge- site it is de strekking van een eadement van de PvdA-frac- dat gisteren door de voltalli- fraad werd gesteund. Ook het ilege van B en W omarmde araendement en trok het ei- ivoorstel in. iever geen ruil ovaal is het niet eens met deze plossing. De club heeft eerder ten weten dat het haar huidi- accommodatie niet graag !t in ruil voor een start- van 51.000 euro. Liever tide vereniging dat bedrag én huidige clubhuis te gelde ma- door het te verhuren of te rkopen. Volgens de zeventig n tellende club kost nieuw- w minstens 170.000 euro. is voor een kleine vereni- og moeilijk in enkele jaren Ö.OOO euro te sparen, ivaal heeft onder druk van de meente haar trainingsveld af Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag purende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 «60 AA goes Tel: 0113-315670 fax-0113.315669 E-raail: redgoes@pzc.nl frank Balkenende (chef) l^rid Huibers Miekevan der Jagt tornelleke Blok RobPaardekam koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 -60 AA GOES Tel: 10113)315500 10113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet pzc.nl E-mail: web@pzc.nl moeten staan aan de sterk groeiende hockeyclub, die er een tweede kunstgrasveld van heeft gemaakt. De rugbyclub heeft dat tevergeefs proberen te vinden bij de rechter. Het stenen clubhuis van Tovaal staat pal naast het nieuwe kunst grasveld. De rugbyclub wil nu graag een nieuw clubgebouw neerzetten aan het hoofdveld, elders op sportpark 't Schenge. Verschil lende raadsleden vonden giste ren dat er nu een knoop moet worden doorgehakt. In de vori ge raadsvergadering moest wet houder D. van Ewijk een voor stel terugnemen, omdat de raad de gekozen constructie te inge wikkeld en te gunstig voor To vaal vond. Die zou namelijk 51.000 euro krijgen en het oude clubhuis mogen houden. Ver schillende fracties vonden dat niet fair tegenover andere vere nigingen. omdat de gemeente normaliter geen accommodaties subsidieert. Ze wilden wel iets voor Tovaal doen, maar wel bin nen de grenzen van het redelij ke. Gisteren leed het collegevoor stel opnieuw schipbreuk. Het week nauwelijks af van het amendement van de PvdA, zij het dat het college Tovaal units die nu worden gebruikt door een basisschool in de Goese Pol der, in het vooruitzicht stelde, mocht de club de nieuwe accom modatie niet rond krijgen. Dat ging CDA en PvdA te ver. Na een schorsing steunde iedereen licht aangepaste amendement van de PvdA. „De maat is vol", zei F. Köhlen van GroenLinks. „Het lijkt erop dat Tovaal het onderste uit de kan wil." Overi gens was er forse kritiek op de gang van zaken rond Tovaal. De onderhandelingen liepen drie kwart jaar A. de Kok (CDA): „Er is onno dig lang gesteggeld. Daarbij stel de Tovaal zich erg star op en kwam het college met een te in gewikkeld voorstel." WD'er A. Wevers was blij 'dat deze soap is afgelopen'. SKEKACTIVITEITEN OP ZOOM COC-café De 0 uur: Jongerengroep OUZO, holebl-jongeren tot 27 jaar; 22.00 :Vrijdagavondcafé; 60ES Leger des Heils, 9.00-12.00 uur: ftoopkleding en meubelen: iSnooker Centrum, 13.30-16.30 uur: IR voor ouderen; INSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur: irorensoos, IMPERLAIMD - Jeugdsoos De Sik, "uur Geopend voor de jeugd van len met 20 jaar; PELLE Sportgebouw Molenvate, •11.30 uur: Jeu de boules: roone, 13.00 uur: Soos, biljarten; «heek, 14.00-20.00 uur: Green- i toont kleurrijk onderwaterleven Noordzee: A8BENDIJKE De Klimroos, M-22.00 uur. Afsluiting kinderboe- uiningen Ons Dorpshuis, 00-17.00 uur: Biljartclub senioren; Alzhetmer(inloop)café Rei- MELD1NGE De Wemel, 13.00 uur: uur: Soos; biljarten en kaarten; Cathy Kotoun neemt afscheid van Mozart in Yerseke. „Ik ben gewoon toe aan nieuwe dingen." door Rob Paardekam YERSEKE - Na twaalfenhalf jaar ver laat dirigente Cathy Kotoun muziekver eniging Mozart. Ze zegt dat het voor bei de partijen het beste is. Zij heeft de am bitie om hogerop te komen en de vereni ging heeft vers bloed nodig, want vreem de ogen dwingen. „Mijn verhaal kennen ze ondertussen wel", zegt de Zierikzee- se. „Ik ben stilaan gaan merken dat ik niet iedereen meer kan motiveren." Kotoun was net afgestudeerd toen de verenigingen in 1993 voor haar in de rij leken te staan. Ze had al een orkest toen EMM uit Serooskerke en Mozart uit Yer seke daar in één week tijd bij kwamen. Door Mozart werd ze min of meer ge vraagd om te solliciteren. „Ik kan me nog goed herinneren wat de toenmalige voorzitter Rinus Walhout als eerste aan me vroeg", vertelt Kotoun. „Hij wilde weten wat ik vond van gastmuzikanten. Nou, ik zag aan zijn gezicht wel dat hij het zelf niks vond, dus je kunt raden wat mijn antwoord was." Ze loog daar overigens niet mee, want Kotoun werkt liever met een vaste groep. Dat de vraag destijds zo nadruk kelijk werd gesteld, komt omdat de vere niging door interne strubbelingen een beetje op z'n gat lag. Het ene kamp wil de er steeds maar gastmuzikanten bijha len, terwijl een andere groep liever met het eigen clubje aan de gang was. Dat eigen clubje was echter niet zo groot meer. Volgens Kotoun bestond de fanfa re destijds uit niet meer dan een manne tje of tien. Jeugd In de loop der jaren is het tij gekeerd. Mede door het aansporen van de jeugd om een een kijkje te komen nemen bij de vereniging, bestaat het fanfare or kest inmiddels uit zo'n 45 muzikanten. Dat is volgens de vertrekkende diri gente voor een groot deel te danken aan Walhout. „Het is ongelooflijk wat die man voor de vereniging heeft gedaan." Kotoun zegt weg te gaan, omdat ze twaalfenhalf jaar lang genoeg vindt. „Ik ken dirigenten die al dertig jaar op dezelfde plek zitten", zegt ze. „Daar hoor je dus ook niets meer van." De Zeeuwse is eerlijk en geeft toe dat ze ook graag hogerop wil. Van de vier vere nigingen waar ze momenteel dirigeert, speelt Mozart in de laagste divisie. „Daar is helemaal niets mis mee", bena drukt ze. „Elke vereniging heeft ge woon zijn eigen streefgehalte. Bij Mo zart moet je gewoon niet te vaak aanko men met extra repetities. Ze vinden het leuk om elke dinsdag te oefenen en dat vinden ze genoeg. En Mozart is natuur lijk wel gewoon de beste van Reimers- waal." Praag Kotoun heeft de laatste jaren geproefd van de echte top. Zo gaf het harmonieor kest van de Vereenigde Vrienden uit Sas van Gent, waar ze ook dirigeert, dit jaar een concert met Cor Bakker. Ook zonder hem behoort het Sasse gezel foto Marijke Folkertsma schap trouwens tot de top. Kotoun reis de er al meer naar een groot concours in Praag, waar ze werd uitgeroepen tot beste dirigent. „Op dat niveau wil ik me nog verder ontwikkelen", zegt ze. „Ik ben gewoon toe aan nieuwe dingen." Bij het aanpakken daarvan is ze naar eigen zeggen kritischer dan pak 'm beet twaalf jaar geleden. Toen pakte ze - on der het motto 'er moet brood op de plank' - bij wijze van spreken alles aan. „Natuurlijk moest ik er een goed gevoel bij hebben", zegt ze. „Maar nu denk ik er langer over na. Een orkest moet bij me passen, want ik wil zelf ook een beet je lol hebben." Kotoun wordt bij Mozart opgevolgd door Patrick van den Eynde. Tijdens een concert in de kantine van camping Zon Zee in Yerseke wordt morgen af scheid genomen van de vertrekkende di rigente. Het begint om 19.30 uur. Het echte afscheid volgt overigens later, want aan het eind van de maand diri geert Kotoun de fanfare van Mozart nog één keer tijdens een concours in Amersfoort. „Daarna is het echt afgelo pen", zegt ze. „Het zal best zeer doen." door Frank Balkenende GOES - Goes moet nog een jaar door de zure appel heenbijten, maar dan oogst de gemeente de vruchten van jaren bezuinigen. Vanaf 2007 tot 2009 komen er plussen in begroting: van vijf ton oplopend tot een miljoen eu- Advertentie Voor 2006 moet Goes een tekort van 1,4 miljoen euro wegwer ken. De gemeenteraad heeft eer der al acht ton aan bezuinigin gen gesprokkeld. Grote klap pers blijven het loskoppelen van bestuur en administratie van het openbaar onderwijs van de gemeente (twee ton), het afsto ten van gemeentelijke eigendom men (150.000 euro), meer effi ciency (150.000 euro), de sprei ding van onderhoud van wegen en groen (125.000 euro) en de beëindiging van de gemeentelij ke steun aan vormings- en ont wikkelingswerk (80.000 euro). Hoeveel Goes in totaal kan be zuinigen, is niet helemaal duide lijk, omdat de besparing op een aantal taken nog niet kan wor den ingeschat. Minimaal acht ton is haalbaar, 1,2 miljoen is wellicht mogelijk. Omstreden bezuinigingen zijn geschrapt of aangepast. Zo wordt de bibliotheek (20.000 eu ro) ontzien en hoeft een inniger samenwerking tussen theater De Mythe en podium 't Beest geen 30.000 euro, maar 15.000 aan besparing op te leveren. Ook voor het stopzetten van de ambtelijke ondersteuning van de Sportraad en Culturele Raad is geen meerderheid te vinden. De andere zes ton vindt de ge meente door begrotingstechni sche stappen (bijvoorbeeld min der rente naar de reserves) en een bezuiniging op personeels kosten. Twee jaar terug werd al acht ton beknibbeld op het amb tenarenapparaat, nu komt daar 170.000 euro bovenop. Volgens wethouder S. van 't Westeinde is de formatie door verschuivin gen en het inrichten van een pu- blieksbalie weer iets gegroeid en moet dat nu weer worden rechtgezet. De Goese burgers gaan zoals gemeld volgend jaar minder belasting betalen. Dat is vooral te danken aan het Rijk, dat het huurdersdeel van de on- roerend-zaakbelasting schrapt. Een Goesenaar met een ge taxeerd huis van 200.000 euro is volgend jaar bijna tweehonderd euro minder kwijt aan gemeente lijke belastingen. Het voordeel had groter kunnen zijn, ware het niet dat de afvalstoffenhef fing ook iets stijgt. Het wegvallen van het huurders- deel scheelt Goes 1,2 miljoen eu ro aan inkomsten. Het Rijk com penseert de gemeente daar wel voor, maar die vergoeding wordt over drie jaar afgebouwd en kost de gemeente uiteindelijk gewoon geld. Om geen gat te laten vallen, voert Goes in 2007 het riool recht weer in. Volgens Van Goes dwingt Sagro tot betaling GOES - De gemeente Goes maant het milieubedrijf Sagro uit 's-Heerenhoek binnen tien dagen een eerder opgeleg de dwangsom te betalen. Als dat niet gebeurt, volgt een aanmaning en daarna de deurwaarder. Sagro had per 1 juli moeten stoppen met de opslag van portocabins op het terrein van de voormalige Apparaten- en Ketelfabriek (AKF) in Goes. Opslag van goederen op het terrein is toegestaan, maar alleen als dat verband houdt met bedrijfsmatige activiteiten. Die voert Sagro er volgens de gemeente niet uit en dus is de opslag in strijd met het bestemmingsplan. De dwangsom bedraagt tien duizend euro per week, met een maximum van honderdui zend euro. Sagro heeft bij de bestuursrechter beroep aan getekend tegen een beslissing van het college va burge meester en wethouders. Dat verwierp een bezwaar tegen de dwangsom. Studie huisvesting Eben Haëzer KAPELLE - De reformatorische scholen voor speciaal on derwijs in Kapelle, Eben Haëzer en Samuel, kunnen moge lijk goedkoper op de locatie van de Eben Haëzer aan de Coxstraat onder één dak worden gebracht. Dat kan door minder in de hoogte te bouwen en meer op de begane grond. De scholen laten dit onderzoeken en komen eind deze maand met de resultaten terug bij wethouder J. Her- selman (WD, onderwijs). Herselman wil dit jaar duidelijkheid over de huisvesting van beide scholen op één locatie, waarvan de financiering het grootste struikelblok is. Verhuizing naar de Smokkel- hoekweg aan de rand van Biezelinge is ook nog een optie. De Coxstraat wordt dan ontlast, maar nieuwbouw aan de Smokkelhoekweg kost meer (minimaal een half miljoen euro) en het is planologisch niet gemakkelijk vlakbij be drijventerrein Smokkelhoek een school te vestigen. Al zegt Herselman daarover: „Dat zou nog wel op te lossen zijn, maar het kost tijd." Van der Meijden lijsttrekker VVD KRUININGEN - Marijke van der Meijden-De Dreu is ge kozen tot lijsttrekker voor de WD bij de gemeenteraads verkiezingen van maart volgend jaar in Reimerswaal. De lokale afdeling hield een ledenraadpleging, die een op komst van bijna zestig procent kende. Er waren nog twee andere kandidaten, van wie de pai-tij de namen niet be kend maakt. Van der Meijden was bij de vorige verkiezin gen ook lijsttrekker. Ze bezet momenteel de enige zetel die de WD heeft in de Reimerswaalse raad. Hoe de rest van de lijst er uit komt te zien bepalen de leden in een ver gadering op 24 november. Primeur Sluis met digitaal loket SLUIS - De gemeente Sluis heeft een Zeeuwse primeur. Op de bedrijvencontactbeurs Contacta in de Zeelandhal len in Goes is gisteren het digitale loket voor onderne mers in de gemeente Sluis in gebruik genomen. Het gaat om een speciale website. „Dit sluit voor honderd procent aan op de toenemende behoefte om digitaal zaken te kun nen doen met de gemeente", zegt wethouder R. Leentfaar. Zo wordt het via de digitale lijn bijvoorbeeld voor onder nemers mogelijk een bouwvergunning aan te vragen. Het is natuurlijk leuk dat de gemeente Sluis met deze website voor ondernemers de eerste is in Zeeland." (Advertentie) (Advertentie) 't Westeinde zal de burger de ko mende jaren per saldo wel beter af zijn dan nu. Sportinstuif 's-GRA VENPOLDER - Koord dansen, jongleren, liaanzwaaien en boomstamgooien. Kinderen kunnen zich maandag uitleven bij een sportinstuif in De Zwa- ke. De sportinstuif, die georgani seerd wordt door Borsele Be weegt, heeft een ochtend- en een middagprogramma, 's Och tends is er van 10.00 tot 12.00 uur een programma met het the ma 'circus' voor kinderen van 5 tot en met 8 jaar oud. Van 13.00 tot 15.00 uur staat de instuif in het teken van 'de jungle' voor kinderen van 9 tot en met 12 jaar oud. temperament beteugeld de exclusieve poltrona frau presentatie bezet -volkomen terecht- maar liefst honderdvijfentwintig vierkante meter van de meubelshowroom, nog naast het werk van gaetano pesce in opdracht van meritalia. aan zoveel italiaanse uitbundigheid moet grenzen gesteld worden, daarom pakt bas+mar de jager deze temperamentvolle Italianen letterlijk in. vanaf 13 oktober doen we alles uit de doeken... kapelle 4421 AB kerkplein 57 telefoon 0113 343810 info@basmar.nl Oesterput". Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer. Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een tijdoverstijgend rustpunt. Een haven en een horizon. Kees den Herde Interieurstyling Walcheren v.keesdenherder.nl 0118-593030

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35