L PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT )odelijk virus nadert Europa Honden doelwit pepperspray PZC PZC WAARSCHUWING! Auto Kleintjes even op bruine-bonendieet k tÊP raymondomaandmenu 23,50 Rondvaart in de mest Audi 23 FNV kondigt acties aan in de horeca 19° |10° NO 3 [anmiddag zon „ochtend nevel en mist, vanmiddag 2Wakke tot matige noordoostenwind a rond 18 a 19 graden. e jaargang no. 243 dag 14 oktober 2005 nummer 1,25 Vooraf een sandwich Dan een heerlijke En als dessert van komkommer en zeebaarsfilet met lekkere flens|es gerookte zalm met een witte wijn met warme een frisse dillecréme dragonsaas kersen cel. (0118) 441 441 www.raymondo.nl internet: www.pzc.nl oor mensen gevaarlijke variant vogelgriep aangetroffen in Turkije HansGertsen LJSSEL - De gevreesde d-variant van de vogel - p die voor mensen dode- kan zijn, heeft de ran- van Europa bereikt. Vol- Europees commissaris irianou (Gezondheid) het vast dat die be- ettelijke variant in Tur- e is aangetroffen. daag wordt duidelijk of het een uitbraak van vogelgriep de Roemeense Donaudelta [hetzelfde gevaarlijke virus Deskundigen in Brussel |i daar veiligheidshalve al- van uit. rianou riep de EU-lidstaten ach voor te bereiden op een [ehjke pandemie. vogelgriepvirus H5N1 kan jlijk zijn voor mensen die in labijheid van besmet pluim- jverkeren, maar is tot op he niet van mens op mens over- jgbaar. Dat kan veranderen het virus muteert, bijvoor- doordat het in contact itmet menselijke griepvirus- Deskundigen waarschuwen anger voor zo'n ontwikke- Omdat er nog geen vaccin egen een dergelijk nieuw vi- zouden wereldwijd miljoe- mensen kunnen overlijden lens een pandemie. Sinds het ygriepvirus in 2003 in Azië kop opstak, zijn daar meer honderd mensen aan overle- issel heeft importverboden af- jtechter verwijt ekenhuis spelen iet veiligheid or Aector Dooms BDELBURG - Het streekzie- nhuis De Honte in Terneuzen fit de veiligheid en gezond- id van mensen op het spel ge- door zich niet te houden aan milieuvoorschriften. Daar- r waren gisteren in Middel- ig de economische politierech- en het Openbaar Ministerie roerend eens. iruimtes met gevaarlijke stof- zijn vier maanden geen indblusmtddelen aanwezig ge est Stel je voor dat er een ine brand was uitgebro- r> zet officier van justitie Kooien. Hij eiste 1500 euro tte, waarvan 500 euro voor- lardelijk. Economisch politie ker R Reinarz meende dat kon volstaan met een symboli- le boete van 1000 euro. Ze wil- nog enigszins rekening hou- tmet de omstandigheden. Zo ren de brandblusapparaten d vorig jaar uit de apotheek, 'laboratorium, de röntgenaf- tng en het magazijn wegge ld. omdat 'de brandweer het si nodig vond', zei de milieu- irdmator die namens de Stich- ig Ziekenhuisgroep Zeeuws- landeren het woord voerde. 'Igens de politierechter had echter nooit zonder inspraak de milieudienst van de ge ënte mogen gebeuren. Bij een "trole tikte de milieu-inspec- het ziekenhuis op de vin- omdat de blusapparaten er ervicemonteur koudetechniek die Glerum Koel Klimaattechniek zoekt? Kijk morgen in de hei alfabet van Zeeland en maak werk van ^eze of één van de vele andere vacatures. gekondigd voor levend pluim vee, veren en pluimveevlees uit Turkije en Roemenië. Veterinaire deskundigen uit de lidstaten van de EU bekijken of meer maatregelen nodig zijn. Mogelijk moet pluimvee in ge bieden waar veel trekvogels ver blijven naar binnen. De gevaren voor de mens komen volgende week opnieuw aan de orde tijdens informeel overleg van de Europese ministers van Volksgezondheid in Groot-Brit- tannië. Een van de problemen waar de bewindslieden zich dan over moeten buigen, is de vraag hoe er moet worden omgegaan met het dreigende tekort aan an ti-virale middelen in Europa in het geval van een pandemie. Eu ropees Commissaris Kyprianou overlegt al geruime tijd met de farmaceutische industrie over het opvoeren van de productie capaciteit voor dat soort midde len. Ook de vraag hoe de schaar se anti-virale middelen eerlijk verdeeld kunnen worden over de EU-lidstaten in het geval van een pandemie komt dan aan de orde. De Turkse minister Akdag (Volksgezondheid) deed gisteren in zijn land de oproep rustig te blijven en niet te panikeren. Vol gens hem heeft het adequate op treden van het ministerie van Landbouw ervoor gezorgd dat de besmettingshaard onder con trole is. GPD pagina 5 vakantie in Turkije is veilig pagina 6 Crucell dichter bij vaccin MIDDELHARNIS - Wekenlang al vaart de Fries André de Boer met een bootje door de Zuid-Hollandse varkensmest, die bestemd is voor Zeeuwse boeren. De man uit Tjerkgaast beweegt zich elke werkdag met een oude Duitse legerboot door de inhoud van een silo van ruim zestig meter doorsnee. Daarmee houdt hij de mest in beweging. Normaal gesproken is dat de taak van mestmixers, maar voor die ap paraten is de silo in Middelharnis te groot. Daarom bedacht de werkgever van De Boer, een mestverwerkingsbedrijf uit Abbega, een creatieve oplossing. Het bootje, dat normaal gesproken voor het baggeren van haventjes wordt gebruikt, schraapt nu over de bodem van de silo. Het voorkomt zo dat de poep aankoekt. Vrachtauto's van het Oostburgse bedrijf Ecoservice Europe laten zich regelmatig vollopen met de mest, om die vervolgens aan Zeeuwse boeren te leveren. Tijdens elke vulbeurt zakt De Boer een stukje met zijn schip. Uitzicht over de omgeving, zoals hij dat aan het begin van zijn karwei had, heeft hij daardoor niet meer. De Fries moet door tot het bittere einde: pas als alle tienduizend kuub mest uit de silo is gehaald, mag hij weer gaan denken aan andere taken. foto Alex J. de Haan/ persbureau Noordoost door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - Een honden bezitster uit Westkapelle is gis terochtend door een Duitsspre kende man bedreigd met 'pep perspray voor honden'. Twee we ken geleden heeft een Duitsspre kende vrouw de spray daadwer kelijk gebruikt op een andere vrouw die haar hond uitliet. „Ik liep op het onverharde pad tussen de radartoren in Westka pelle en Zoutelande", vertelt de vrouw die twee weken geleden werd bespoten. De hondenbezit sters willen niet met hun naam in de krant. Ze zijn bang voor reacties van hondenhaters. „Een joggende vrouw kwam mij tegemoet gelopen. Mijn hond liep los en snuffelde wat aan de andere kant van het pad. Toen de vrouw dichterbij kwam frie melde ze in haar zak. Mijn hond keek op. Die dacht waarschijn lijk aan een koekje. Maar de vrouw haalde een zwart busje met gele letters tevoorschijn en spoot meteen. Door de wind kwam het in mijn ogen terecht. Ik zag gelijk niks meer en moest hoesten. Ik heb de vrouw nog even tegen gehouden. Ze zei in het Duits dat het pepperspray te gen honden was. Daarna is ze doorgelopen. Ik heb een dag lang met rode ogen gelopen." Het baasje van een zwarte labra dor werd gisterochtend op het zelfde pad bedreigd met pepper spray dat speciaal geschikt voor honden zou zijn. „Een Duitse meneer riep van een afstand of mijn loslopende hond een reu is. De man had zelf een klein hond je bij zich. Ik heb inderdaad een reu, maar wel een onderdanige. Zijn hondje gromde naar de mij ne en die van mij gromde terug. De man werd kwaad dat ik mijn hond niet bij me nam en pakte het busje pepperspray. Ik zei: als je spuit, dan doe ik je wat aan. Hij is uiteindelijk kwaad doorgelopen." Volgens de politie zijn alle soor ten pepperspray in Nederland verboden. Alleen de politie mag het in geval van nood gebrui ken. In Duitsland mag pepper spray wel door burgers gebruikt worden tegen honden, maar al leen uit zelfverdediging. Wij willen u erop attenderen dat u in deze krant een Audi advertentie zult aantreffen. Het betreft hier een advertentie voor de aantrekkelijke Audi A4 Pro Line, met meer dan 4.000,- voordeel op allerlei luxe extra's. Misschien voelt u zich ietwat ongemakkelijk bij zo'n aantrekkelijk aanbod. In dat geval adviseren wij een rustig plekje te zoeken waar u deze advertentie ongestoord kunt bestuderen. Aangename no-nonsense van Dacia Logan Nobelprijs literatuur voor Pinter De Britse toneelschrijver Harold Pinter (75) heeft de No belprijs voor de Literatuur 2005 gewonnen. Pinter 'legt de afgrond onder het dagelijkse gezwets bloot', aldus het Nobelcomité. Ook wordt hij geroemd als een van de be langrijkste vertegenwoordigers van het Britse drama in de tweede helft van de 20e eeuw. De laureaat zal de prijs op 10 december in ontvangst nemen uit handen van de Zweedse koning Carl Gustav. Zeeuwse koeien geven meeste melk Niet de koeien uit de zuivel- provincie bij uitstek Fries land geven de meeste melk, maar die uit Zeeland. Met 8814 kilo melk per jaar zijn de Zeeuwse koeien de productiefste van het land. Daar steken de Friezinnen met 7809 kilo wat schril te gen af. Deze cijfers komen van het Nederlands Rundvee Syndi- 4 f? caat. I Olympic Experience geopend In het Olympisch Stadion in Amsterdam is gisteren het centrum Olympic Experience geopend. Het centrum draait om helden en hoogtepunten van de Nederlandse sport uit de afgelopen honderd jaar. Bezoekers kunnen vanaf 20 oktober hoogtepunten van de sporten voetbal, schaatsen, wielrennen, hockey, judo, ruitersport, tennis, zwemmen, atletiek en roeien opnieuw beleven. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio en Televisie: 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Redactie en Reactie: 22; Auto: 23 en 25. ALMERE - Vanaf de eerste week van december voert de FNV Horecabond actie in dui zenden cafés, restaurants en ho tels in het hele land. Deze zullen vele weken duren en zijn be doeld om een betere CAO af te dwingen voor 300.000 werkne mers. De acties worden gehouden in alle grote en middelgrote steden van het land, met de nadruk op plaatsen met veel horeca en uni versiteitssteden. De FNV Hore cabond heeft ook de financiële steun van de vakcentrale CNV om te strijden tegen een CAO-af- spraak die de werkgevers in het voorjaar maakten met vakbond de Unie. Daarmee werden FNV en CNV buiten spel gezet. De twee vakorganisaties weigeren in hun ogen 'extreme verslech teringen' van de oude CAO te aanvaarden. GPD Stallone (60) maakt Rocky VI NEW YORK - Sylvester Stallo ne zal nog een keer zijn opwach ting maken op het witte doek als de bokser Rocky Balboa. De zestigjarige filmster zal zich ontfermen over de regie en de hoofdrol in Rocky VI voor zijn rekening nemen, meldde de en- tertainmentkrant Hollywood Re porter gisteren. Stallone zou al in training zijn voor de rol. De opnamen beginnen mogelijk al in december. Stallone werd in 1976 op slag een ster door zijn rol van amateurbokser die zich uit de sloppenwijken van Phila delphia opwerkt. ANP/DPA door Martijn de Koning GOES - Baby's in Zeeland kun nen de komende dagen niet kies keurig zijn wat betreft hun me nukeuze. Door problemen tus sen producent Nutricia en win kelketens zijn alleen de minder favoriete potjes verkrijgbaar. Zaken als Albert Heijn, Kruid vat en Etos verkopen vooral 01- varit. Dat is een product van Nu tricia. Dit bedrijf geeft de potjes van een nieuw uiterlijk. Tussen de levering van de laatste 'oude' producten en de nieuwe zit vol gens een aantal zaken te veel tijd. „Nutricia had beloofd de oude exemplaren te leveren tot aanstaande maandag, wanneer de nieuwe lijn in productie komt", zegt een woordvoerder van Albert Heijn. „Helaas ko men ze dat niet na." Nutricia is zich van geen kwaad bewust. „Het zou kunnen dat de aansluiting door de ombouwope ratie niet helemaal goed is", zegt verkoopdirecteur E. van der Hoeven. ..Maar van conflic ten is absoluut geen sprake Alle partijen hopen dat ouders volgende week weer uit alle sma ken kunnen kiezen. Tot die tijd staan er waarschijnlijk veel brui ne bonen op het menu. Dat is de enige smaak die nog lang niet is uitverkocht. Telefoon: 0118-591900 vww.rcsiauranivrouwenpolder.ni O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor €14.95 it geef daaitli) ednmahg toestemming wo> o van dil bedrag van telefoon (posllbankrekeningnurnrrer. O Noteert o mij voor een vast abonnement.' De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen. i CU per maand met automatische incasso 20,55). O per kwartaal met automatische incasso l€ 59,75). per jaar met automatische incasso l€ 229.20) Kijk op Mvwpx. nl/Bbonnewn. bel gt 0G00 - D33I 731 of stuw dete bon na P/C. afdeling l&ersseivice Antwoordnummer 713,4460 WD Goc 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1