>zc ïollandse klassieker in Porto Olympische ervaringen in Amsterdam Doping loont volgens Eddy Merckx Na Hiddink ook Beenhakker nog in race voor WK 19 ortugal smult nu al van treffen tussen Adriaanse en Koeman obben en an Nistelrooij momineerd Laatste voorbereidingen vrijdag 14 oktober 2005 if ppfor van Leeuwen rij; w Doping in de wieler- is vooral een economisch tbleem. Dat is de overtuiging oud-topwielrenner Eddy rckx „Doping loont, de me- krijgen een groter publiek, laboratoria en chemische m- ,lrie verdienen eraan en zij investeren in dopingcontro- les willen hun geld ook terug verdienen", zegt Merckx gis teren in de Franse sportkrant 1' Equipe. „Wielrenners zijn al meer dan dertig jaar voor de volledige pers de zwarte schapen als het om doping gaat. Wielrennen wordt sinds Tom Simpson in 1967 op de Mont Ventoux stierf in verbinding gebracht met do ping. Tegenwoordig zelfs meer dan ooit", zegt de vijfvoudig Tourwinnaar, die de door ont hullingen in ('Equipe in op spraak geraakte Lance Arm strong verdedigt. Via gegevens van het dopinglab Chatenay-Malabry concludeer de de krant dat Armstrong bij zijn eerste Tourzege in 1999 epo had gebruikt. „Ik kan begrijpen dat een journalist die informatie publiceert, maar heb mijn twij fels over het lab. Ik vraag me zelf af: Waarom alleen Arm strong en niet de gegevens van de andere renners? Waarom al leen wielrenners en niet de uri- nestalen van de Franse voetbal lers die in 1998 wereldkampioen werden?" Merckx houdt vol dat de Tour de France te winnen is zonder het gebruik van verboden midde len. „Wanneer men dat niet meer gelooft, kan de sport net zo goed worden opgeheven", al dus 'De Kannibaal'. ANP IBTO - De Portugese pers dl het al over de 'Hollandse siieker' Porto-Benfica, de kervan de Portugese Superli- morgen in het Stadion van Draak in Porto, is bovenal de fclrijd tussen Co Adriaanse Eonald Koeman. de trainers zijn overtuigd ze de partij gaan winnen. In ierland troffen de coaches el- acht keer. Koeman als trai- van Vitesse en Ajax, riaanse als coach van Ajax AZ Zes keer won Koeman, keer werd het een gelijk- „Maar in Portugal staat 0-0", sprak Co Adriaanse teren hoopvol. nr het eerst in zijn bestaan trainer van FC Porto trok riaanse op zijn wekelijkse Conferentie druk bezoek de Nederlandse pers. Hij de gelegenheid gelijk te het Nederlandse journaille ipittelen in vergelijking met ortugese collega's. mikaze-voetbal j in Portugal verschijnen ie- dagdrie sportkranten", al- Adnaanse. „In Nederland het een paar velletjes die in krant worden geschoven, is de voetbaljoumalistiek apart beroep. In Nederland je het erbij, naast atletiek r.eirennen bijvoorbeeld. Bo eien is de aandacht voor het (bal hier veel groter. Portu- is voetbal. Elke avond zijn w praatprogramma's op de «aarin wedstrijden worden nalyseerd en commentaar Het gevolg is dat de journalisten hier veel meer kennis van zaken hebben. Men levert niet alleen kritiek, maar draagt ook oplossingen aan." Ook dat was weer typisch Adriaanse: altijd zoekt hij de aanval, binnen én buiten het veld. Wel ging hij daarmee wel erg makkelijk voorbij aan de la wine van kritiek die de afgelo pen dagen juist in de Portugese pers over hem is uitgestort. Sportkrant O Record heeft het al over het 'kamikaze-voetbal' van Adriaanse Ook de naaste concurrenten O Jogo en A Bola spaarden de Amsterdamse coach niet na zijn twee nederla- RICH - Arjen Robben (Chel- en Ruud van Nistelrooij inchestcr United) dingen naar de trofee voor de We ivoetballer van het Jaar. De Nederlanders staan op de aoerade shortlist van de Experts van diverse Fifa- imissies hebben de lijst met lig spelers opgesteld. bondscoaches en aapvoer- van de nationale teams van 'ifa-lidstaten mogen nu hun uitbrengen. Begin decem- maakt de Fifa de drie spe kkend met de meeste stem- Op 19 december wordt tij een groot gala in Zürich de i-speler van 2005 bekendge- akt Braziliaan Ronaldinho van eelona werd vorig jaar uitge- pen tot beste voetballer van 'ereld. De voorkeur van Mar- ,an Basten, de bondscoach Oranje, ging toen uit naar wy Henry (Arsenal), ge- gd door Sjevtsjenko (AC Mi ll en Ronaldinho. De toenmali- aanvoerder van het Neder- •dselftal, Edgar Davids, lever- rijn stembriefje niet in bij de Nistelrooij eindigde vorig 'als negende in de Fifa-ver- r-ng Hij werd door drie Mscoaches en twee aanvoer- - bovenaan geplaatst. Wa-shortlist telt maar liefst ze- Brazilianen en ziet er als volgt sinano, Cafu, Kaka, Roberto Robmho, Ronaldinho, Ro- (Brazilië), Beckham, Lam- 1 Genard, Rooney (Engeland), fat. Maldim, Nesta (Italië), Zidane (Frankrijk), Rob- an Nistelrooij (Nederland), 'Uno Ronaldo, Deco (Portu- tjallack (Duitsland), Drogba Essien (Ghana), Eto'o (brahimovic (Zwe- Sedved (Tsjechië), Okocha Raul (Spanje), Riquelme Sjevtsjenko (Oekraï- •rtiVP gen in de Champions League en het gelijkspel verleden week te gen het Maritimo van MitcheU van der Gaag. Het verwijt is dat Adriaanse zijn jonge ploeg veel te onbe suisd laat aanvallen, met als ge volg dat zijn defensie een gaten kaas is. Adriaanse zegt dat hij na zeventien lessen in de Portu gese taal al in staat is om de lo kale kranten te lezen, maar dan moet hij wel een bijzonder selec tieve lezer zijn. Adriaanse onderstreepte giste ren in het trainingscentrum van Porto in Olival weer eens dat hij niet van plan is ook maar één millimeter van zijn strategie af te wijken. Onder zijn hoede zal Porto ook tegen de aartsrivaal uit Lissabon weer in vol offen sief aantreden. „We moeten win nen, maar het moet ook een leu ke wedstrijd met spektakel wor den", aldus de coach. Geheim Toch is duidelijk dat de druk op deze wedstrijd juist voor Adriaanse enorm is. Porto be reidde zich de afgelopen dagen in het diepste geheim voor op het zwaarbeladen duel. Het trai ningscentrum ging op slot voor pers en publiek en Adriaanse legde zijn hele selectie een spreekverbod op. Het contrast met Benfica kon niet groter zijn. Ronald Koeman gunde zijn spelers in aanloop tot de klassieker juist drie da gen vrij, en ging zelf op mini-va kantie naar Nederland. Koeman traint bijna altijd in het open baar, zodat de Benfica-fans woensdag met eigen ogen kon den zien hoe de ploeg met 3-1 onderuit ging in een trainings partijtje met amateurclub Casa Pia. Koeman is er niettemin van overtuigd dat hij Benfica mor gen voor het eerst in vijftien jaar naar een overwinning kan voeren in de uitwedstrijd tegen Porto. Het tekent het verschil in karak ter tussen de beide oefenmees- ters, die momenteel de enige twee buitenlandse coaches zijn die het Portugese eredivisievoet bal rijk is. Adriaanse, in Portu gal al bekend als 'de generaal', is de control-freak, die met har de hand over zijn selectie heerst en wil kneden naar zijn even beeld. Koeman is juist relaxed, zachtaardig en past zijn strate gie voortdurend aan. In de ogen van de fanatieke Benfica-aan- hang is hij misschien wel een beetje te relaxed. Voor beide Hollandse coaches geldt dat er morgen veel, zo niet alles, op het spel staat wat betreft de toe komst in zonnig Portugal. GPD door Robert-Jan Friele AMSTERDAM - Heldenvere ring, het ligt altijd wat moeilijk in Nederland. Toch werd giste ren in het Olympisch Stadion in Amsterdam de 'Olympic Expe rience' geopend, een interactief sportmuseum met daarin de mooiste sportmomenten van de voorbije honderd jaar. Er ging veel tijd en een relletje over olympisch ei-fgoed over heen, maar Nederland heeft weer een plek waarin de sportge schiedenis wordt tentoonge steld. Voorheen bestond het Sportmuseum Olympion in Lely stad, maar dat kon de exploita tie niet rond krijgen en sloot zijn deuren. Tien sporten Omdat het museum in het Olym pisch Stadion nadrukkelijk niet als het nieuwe sportmuseum ge zien wil worden, is gekozen voor de naam Olympic Experien ce. Die naam moet de lading uit eindelijk beter dekken: als de Experience helemaal af is, kan het alfabet van Zeeland de bezoeker op monitoren niet alleen legendarische sportmo menten terugkijken, hij kan de sport zelf beleven. Vooralsnog komen tien sporten aan bod: voetbal, wielrennen, schaatsen, hockey, judo, paardensport, ten nis, zwemmen, atletiek en roeien. De oude beelden zijn al te zien, zodat onder anderen voormalig wielrenner en ploeg leider Peter Post en voormalig hockeyinternational Floris-Jan Bovelander zichzelf gisteren te rugzagen. Wereldrecords Verder is er, zoals in elk mu seum, veel tekst met uitleg over oude wereldrecords en andere baanbrekende prestaties. De echte interactieve ervaring is pas voor een deel af. Zo kunnen gewone stervelingen al wielren nen tegen wereldkampioen Theo Bos of schaatsen tegen Ge rard van Velde. Alleen jammer dat Bos in het filmpje dat wordt gebruikt, zijn rit verliest. En de schaatsplank van Erik Heiden meet niets, zo dat vergelijken met Van Velde moeilijk is. „Maar het is al ongelooflijk wat we hier zien als je weet hoe het er een week geleden uitzag", al dus Theo Stevens. De bijzonder hoogleraar sportgeschiedenis heeft de Olympic Experience me de samengesteld en is tevens de conservator van het nieuwe mu seum. Ook hij zag gisteren her en der de onvolkomenheden en benadrukte dat de Olympic Ex perience de komende jaren zal verbeteren en uitbreiden. Zo komt er een buitengedeelte, waarin bezoekers kunnen sprin ten tegen een lampje dat de posi tie van de wereldkampioen aan geeft. Verder probeert de Olym pic Experience vrijwilligers te werven die rondleidingen gaan geven in het Olympisch Stadion. „Dan komen we onder meer langs de koninklijke loge en de radiokamer van Han Hollan der", aldus Stevens. De Olympic Experience heeft verder een wisselpodium, dat de eerste keer in het teken staat van de Olympische Spelen van Jong Oranje treft Slovenië NYON - Jong Oranje moet het in twee duels opnemen te gen de leeftijdsgenoten van Slovenië om de eindronde van de Europese titelstrijd in 2006 te halen. De loting werd gisteren in Nyon verricht. Oranje eindigde dinsdag door een 4-0-zege op Macedonië als winnaar in groep 1. Slove nië eindigde als tweede in groep 5. Nederland speelt op 12 november eerst uit tegen Slovenië. Op 16 november is de return. Het EK vindt volgend jaar plaats van 25 mei tot en met 6 juni. Eén van de acht finalisten gaat fungeren als organisator. ANP Nieuwe operatie Feyenoorder Ono ROTTERDAM - Feyenoorder Shinji Ono moet opnieuw een operatie ondergaan. Dat is de uitkomst van het con sult waarvoor de Japanner deze week naar zijn vaderland reisde. Weliswaar is gebleken dat de oorspronkelijke breuk in zijn middenvoetsbeentje volledig genezen is, maar Ono kreeg in toenemende mate last van de schroef die in zijn voet is geplaatst om de breuk te doen helen. „Wegens de toenemende irritatie door de schroef is beslo ten deze voortijdig te verwijderen", lichtte clubarts Rob- bart van Linschoten gisteren op de website van Feye- noord toe. „Dat zal eind deze week in Japan gebeuren. We verwachten dat Shinji begin december zijn rentree kan maken." ANP Opnieuw meer leden KNVB ZEIST - Na het succes van het Nederlands elftal, Jong Oranje en de nationale elftallen onder 20 en 17 jaar zit ook de KNVB zelf in de lift. Het aantal leden van de voet balbond nam het afgelopen jaar met anderhalf procent toe tot 1.076.759, het hoogste totaal sinds 1983. Het aan tal aangesloten vrouwen en meisjes steeg spectaculair met meer dan zes procent tot 80.875. Bij de F-pupillen was de toename zelfs meer dan dertien procent. GPD Acht gewonden bij Servië - Bosnië BELGRADO - Rond het WK-kwalificatieduel tussen Ser- vië-Montenegro en Bosnië-Herzegovina zijn woensdag avond bij ongeregeldheden acht toeschouwers gewond ge raakt. Zeven van hen konden het ziekenhuis snel verla ten, één slachtoffer verblijft nog in het hospitaal maar is buiten levensgevaar, zo maakten de behandelend artsen gisteren bekend. Volgens getuigen ontstonden er rellen tussen fans van beide teams kort na afloop van het bela den duel waarin Servië-Montenegro zich kwalificeerde voor het WK voetbal. Serviërs en Bosniërs voerden in de jaren '90 een bloedige oorlog. ANP Nederlanders openen met remise AMSTERDAM - De drie Nederlandse deelnemers zijn de finale van het WK dammen in Amsterdam gisteren begon nen met remise. Alexander Baljakin en Kees Thijssen speelden tegen elkaar. Ze gingen het gevecht niet uit de weg, pas na 53 zetten werd de zaak beklonken. Gérard Jansen probeerde het met wit tegen Ndiaga Samb. De par tij werd na 51 zetten beëindigd op voorstel van Jansen. De eerste ronde leverde twee zeges op. Guntis Valneris versloeg met wit Edvard Buzinski. Aleksej Tsjizjov was te sterk voor Farchad Hoesejnov Farid. ANP SJANGHAI - Zondag wordt in Sjanghai de laatste Formule 1 Grand Prix van dit seizoen verreden. De wereldkampioen - Fernando Alonso - is al bekend, maar toch willen de Chinezen niets aan het toeval overlaten. Gisteren werden op het circuit de laatste voorbereidingen getroffen. Het draaiboek voor de openingsceremonie werd nogmaals door genomen en dus moesten de danseressen laten zien dat ze klaar zijn voor de grote dag. foto Gero Breloer/EPA Turijn. En Johan Cruijff? Ook aan de grootste Nederlandse sporter aller tijden is gedacht: hij is de eerste sporter wiens top vijf sportmomenten aller tijden aan de muren van het stadion hangen. GPD Voormalig zwemster Ada Kok (midden) bekijkt samen met NOCNSF-voorzitter Erica Terpstra en de Amsterdamse wethouder Hester May (links) op een interactieve kubus hoe Kok op de Olympische Spe len in Mexico goud behaalde. foto Bastiaan Heus/GPD van onze sportredactie DEN HAAG - Tien landen maken kans op de resterende vijf tickets voor het WK voet bal van volgend jaar in Duits land. Coach Guus Hiddink moet met Australië zien af te rekenen met Uruguay en Leo Beenhakker kan Trinidad en Tobago voor het eerst naar het WK leiden ten koste van Bahrein. Inmiddels hebben 27 landen zich geplaatst voor het eind- toemooi. De Europese play-offs gaan op 12 en 16 no vember tussen Tsjechië, Span je, Turkije, Noorwegen, Zwit serland en Slowakije. Van daag is de loting. De play-off tussen de num mer vijf van Zuid-Amerika en de winnaar van Oceanië gaat tussen Uruguay en Au stralië. Uruguay verraste door in het laatste kwalifica tieduel de eeuwige rivaal Ar gentinië te verslaan. In Monte video werd het 1-0 door een doelpunt van Alvaro Recoba. Uruguay eindigde daardoor boven Colombia, dat met 1-0 won van het al geplaatste Pa raguay, en Chili, dat met 0-0 gelijkspeelde tegen het even eens geplaatste Ecuador. Door de nederlaag werd lei der Argentinië in de eind stand nog gepasseerd door Brazilië. De wereldkampioen versloeg Venezuela met 3-0. Peru verwees Bolivia naar de laatste plaats met een 4-1-ze ge; PSV'er Jefferson Farfan scoorde twee keer. Ter voorbereiding op de ont moeting met Uruguay kan Guus Hiddink, de parttime bondscoach van Australië, le ring trekken uit het verleden. Vier jaar geleden stonden bei de landen ook tegenover el kaar in de play-offs. Aus tralië won thuis met 1-0, maar verloor in Montevideo met 3-0. Ditmaal spelen de Zuid-Amerikanen eerst thuis, op 12 november. Vier dagen later is de return in Sydney. Leo Beenhakker, de bonds coach van Trinidad en Toba go, bereikte de play-offs in de groep van Noord- en Mid- Leo Beenhakker den-Amerika. In Port of Spain werd leider Mexico met 2-1 verslagen. Stern John, de spits van Derby County, maakte beide goals, nadat hij eerst een strafschop had gemist. Trinidad en Toba go eindigde zo op de vierde plaats, voor Guatemala dat met 3-1 won van het al ge plaatste Costa Rica. Beenhakker viel zowat van zijn stoel door de prestatie van zijn elftal. „De manier waarop we gedurende de hele wedstrijd vochten was verba zingwekkend", aldus de 63-ja- rige Beenhakker voor de Mexicaanse radio. „Dit is een historische overwinning." Beenhakker ziet al vooruit naar deelname aan een nieuw WK. „Dat zou voor mij een heel mooi afscheid zijn. Want tegen de tijd doe je niets en ik sta min of meer aan het einde van mijn loopbaan." In de play-offs ontvangt Trini dad en Tobago op 12 novem ber Bahrein; op 16 november is de return. Bahrein mag zich nu al de gelukkigste ploeg van de WK-kwalifica- tiereeks noemen. De Golfstaat hield Oezbekistan thuis op 0-0 na de 1-1 in Tasj- kent, waarmee de play-offs werden bereikt. Het eerste duel tussen beide landen was echter ongeldig verklaard, omdat de scheids rechter ten onrechte een straf schop van Oezbekistan had geannuleerd. De Oezbeken wonnen alsnog (1-0), maar de Fifa besliste dat de wedstrijd moest worden overgespeeld. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 19