Schelde rekent op marineorders Zeeuwse koeien geven meeste melk Bouw bij gasleiding zorgt voor hoofdbrekens Energieslurpers willen samen stroom inslaan 15 Roosevelt Academy begint mee te tellen jjviiw patrouilleschepen en helikopterbevoorradingsschip levert 5 jaar werk op Lange files door brandende vrachtauto op A58 vrijdag 14 oktober 2005 LdELBMG - Langzaam S U btginr Middel de Roosevelt Academy mee lellen. ■ta enquête onder studenten de drie Nederlandse um ver- Ij colleges, georganiseerd „Elsevier, eindigde de Roose- llt Academy op de eerste plaats. Colleges bieden, naar Amerikaans en Engels voor beeld, brede bacheloropleidin gen. De studenten die deze opleiding volgen zijn in het algemeen in ternationaal georienteerd. Nederland kent dergelijke colle ges in Middelburg, Maastricht en Utrecht. De Roosevelt Aca demy scoort het best als het gaat om faciliteiten, de inrich ting van het programma, het oor deel over de docenten, de toet sing, de organisatie en de com municatie. Alleen op het punt van het on derwijs in het algemeen moet de Roosevelt Academy de eerste plaats delen met hel University College in Utrecht. In totaal be oordeelden 96 studenten van Maastricht hun opleiding (dat is 38 procent), 234 van Utrecht (42 procent) en 62 van Middelburg (dat is 53 procent). Als opmerkingen bij de enquête vermeldt Elsevier dat de studen ten in Middelburg minder en thousiast over de voorzieningen voor sport, cultuur en sociale ac tiviteiten. Overigens heeft Elsevier geke ken naar het oordeel van studen ten en dat van hoogleraren en hoofddocenten. De hoogleraren en docenten noe men de Roosevelt Academy niet. Zij hebben zich in het onder zoek niet uitgesproken over het beste university college. Onlangs nog werd de Keuzegids Hoger Onderwijs gepubliceerd. Daarin werd het bestaan van de Roosevelt Academy wel genoemd, maar de opleiding werd niet in de beoordeling mee genomen. [USSINGEN - De Koninklijke (belde Groep in Vlissingen re nt erop dat de orders voor de mk ian der nieuwe patrouille- ibtpen en een helikopterbe- orradingsschip aan het kflvvse bedrijf worden ge- jjid. Maar vast staat dat nog I. waarschuwt directeur H. Ameijden. De order zou de (belde volgens directeur W. aros voor ten minste rijf jaar „rk opleveren. ministerraad neemt vandaag ,i besluit over de toekomst jn de marine De kans is groot il Nederlandse marineschepen lorden uitgerust met kruisra- tilen. Tegelijkertijd worden Ier nieuwe patrouilleschepen angeschaft. Dat staat in een no- itievan minster Kamp van De- nsie die vandaag in het kabi- jl wordt besproken. Met de lannen komt Kamp tegemoet de wensen van de Tweede amer. Als het kabinet vandaag nieuwe visie van Defensie op mannetaken overneemt, zit order er dik in, stelt directie- IW Laros van Schelde Mari- W'jw. Maar daar is algemeen Kleur H. van Ameijden nog iemaal niet zeker van. „Na- urlijk hopen we dat. maar nie- md heeft al gezegd dat de or- rs naar de Schelde gaan. PZC meldde eerder dat ook reepswerf De Merwede naar order voor de bouw van de ürouilleschepen hengelt. „Als Schelde de order al krijgt, is t ook nog maar de vraag «veel schepen er worden be eld", tekent Van Ameijden Promotiedag voor Zeeuwse visserij VLISSINGEN - De provin- de Zeeland en de Zeeuwse Visveilingen houden zater dag 22 oktober de eerste promotiedag voor de Zeeuwse visserij. Dat ge beurt tussen 10.00 en 17.00 uur in de Visveiling aan de Binnenweg te Vlissingen. Yissenj en aquacultuur zijn onlosmakelijk met de provincie Zeeland verbon den Ze bieden veel mensen »erk Of het nu aan boord ran de schepen is, in de ver werking van de vis, schaal- o! schelpdieren of in de 'transportsector Daarnaast vormt de visse rij- en aquacultuursector een belangrijk onderdeel van de culturele identiteit van onze provincie. Jaar lijks bezoeken tienduizen den mensen visserijfeesten en havendagen in dorpen waar de visserij in het he den of verleden een belang rijke bestaans factor vormt of vormde. De sector en daarmee de producten die ra voortbrengt, is zeer di vers De platte oester en de mossel zijn tot ver over de provinciegrenzen bekend. Maar ook garnalen, tong, kreeft en ansjovis vormen culinaire producten uit de Zeeuwse wateren. De pro- moiiedag is bedoeld om oude en nieuwe zeeproduc- *n onder de aandacht te orengen ran ter bezichtiging aan de ^de, palingrokers zullen "1 wedstrijdverband uitma ken wie de beste paling r°®kt, er worden demon- rtraties oestersteken, garna len pellen en netten boeten verzorgd en op een vistafel njn tientallen in de Noord zee voorkomende vissoor ten te bezichtigen, verder vindt een kookde monstratie met visproduc- 'en plaats, Door middel van een leestafel, foto-ten- toonstelling en beeldmate- naal wordt de historie van de Zeeuwse visserij be- "eht, er zijn optredens van visserijkoren en tegen een fringe bijdrage kunnen en- We van de streekproduc- j® uit de zee geproefd wor- aan. „Het kan best zijn dat er eerst een order komt voor twee schepen en dat pas na de ver koop van de twee M-fregatten nog eens twee schepen worden besteld." Met het inruilen van oudere fregatten voor lichtbewa pende patrouilleschepen zet mi nister Kamp in op het gezamen lijke en expeditionaire karakter van de krijgsmacht. De schepen moeten onder de kust Neder landse crisisoperaties kunnen ondersteunen, maar tegelijker tijd ook als politieagent op kun nen treden voor de Nederlandse of Antilliaanse kust of worden ingezet tegen piraterij in bijvoor beeld de Straat van Malakka. Behalve de bouw van vier pa trouilleschepen. rekent de Schel de ook op de order van een heli kopterbevoorradingsschip: de opvolger van de Zuiderkruis. Dit schip moet net als het in aan bouw zijnde landings- en trans portschip de Johan de Witt in staat zijn om een flink aantal he likopters te vervoeren, ook de grote Chinook transporthelikop ter. Laros sluit niet uit dat het ontwerp van de Johan de Witt gebruikt kan worden voor de nieuwe order. Laros denkt in 2008 aan de slag te kunnen; tot eind 2007 heeft de Schelde nog voldoende werk. Hij verwacht eerst de kiel te kunnen leggen van de opvolger van het bevoor radingsschip de Zuiderkruis. Volgens Wim Poppe zijn er onder de Zeeuwse melkveehouders veel volhouders en pioniers. „Dat moet wel tot goede resultaten leiden." foto Dirk-Jan Gjeltema door Kees den Exter MIDDELBURG - Zeeuwse koeien geven het meeste melk van allemaal. Dat blijkt uit cijfers van het Nederlands Rundvee Syndicaat. Hoewel Zeeland agrarisch gezien altijd gekarakteriseerd wordt als een akker- bouwprovincie scoren uitgerekend de melkveehouders, die een minderheid vor men, landelijk gezien heel hoog. Terwijl Friesland, zuivel-provincie bij uitstek, het laagst scoort. Zeeuwse koeien produceerden vorig jaar gemid deld 8814 kilo melk. Daar steken de Friese koeien met 7809 ki lo schril tegen af. De koeien uit Noord-Brabant bungelen daar een beetje tussenin met 8203 kilo. Een en ander blijkt uit cijfers van het Ne derlands Rundvee Syndicaat. Wim Pop pe. melkveehouder in Middelburg en be stuurder van de land- en tuinbouworga nisatie ZLTO, vindt het 'wel leuk' dat hij en zijn collega's uit Zeeland het zo goed doen. Hij heeft ook wel een verklaring voor de hoge score: „Je hebt twee groe pen hier in Zeeland. Enerzijds ruim hon derd oorspronkelijke Zeeuwen, die tegen de stroom van de akkerbouw in zijn door gegaan met melkvee. Dat zijn de volhou ders. Daarbij zijn de laatste jaren melkveehou ders in Zeeland neergestreken die elders moesten wijken voor stadsuitbreiding of natuurontwikkeling. Die hebben er, noodgedwongen maar welbewust voor ge kozen om opnieuw te beginnen. Die heb ben een pioniersgeest op een nieuw opge zet bedrijf Dat moet wel tot goede resul taten leiden." Zeeland heeft volgens Poppe nog een paar voordelen. Omdat er betrekkelijk weinig melkveebedrijven in de provincie zijn is de ziektedruk onder rundvee rela tief laag. Daarbij komt nog een klimatologisch voordeel Poppe: „Wij hebben eerder gras dan in het oosten van het land. Ik durf wel maïs te zaaien in april, omdat ik niet bang hoef te zijn voor vorst in mei." door Ernst Jan Rozendaal TERNEUZEN - Het grote vrije tijdscentrum dat gepland is aan de zuidelijke stadsrand van Ter- neuzen bezorgt de provincie hoofdbrekens. Volgens de huidi ge normen staat het leisurecen- ter - met daarin een skihal, een discotheek en een Aziatisch res taurant - ver genoeg van twee ondergrondse gasleidingen. Maar over een half jaar worden de normen aangescherpt. Toe stemmen in de bouw betekent dus willens en wetens aansturen op een toekomstige sanering. Dat vertelde provinciaal beleids medewerker A. Zweistra giste ren tijdens een symposium over externe veiligheid en ruimtelij ke ordening in Rotterdam. Sinds 1984 geldt voor aard gasleidingen een risicocontour van 5 tot 55 meter. Voor de hoge- druk aardgasleidingen die zuide lijk van de N61 bij Temeuzen lo pen geldt een bebouwingsaf stand van twintig meter. Er be staat een kans van één op een miljoen dat binnen die afstand iemand overlijdt als de leiding lek wordt gestoten. Dat is de mi nimumnorm. Nieuw onderzoek heeft echter uitgewezen dat het risico groter is. Volgens Zweis tra zou de norm van één op een miljoen in Temeuzen een bebou wingsafstand van 200 meter rechtvaardigen. Juridisch is er niets aan de hand. Volgens de huidige regels kan het leisurecenter op iets meer dan 20 meter van de aard gasleidingen worden gebouwd, zoals nu is ingetekend. Volgens Zweistra komt het kabinet be gin volgend jaar echter met een nieuwe circulaire waarin stren gere normen worden gesteld. Het ligt niet voor de hand dat dan grotere veiligheidsafstan den worden gehanteerd, maar wel dat gasleidingen beter be schermd en gemarkeerd moeten worden tegen 'aanprikken' Door leidingen dieper te leggen. of ze door hekwerk af te scher men, kan het plaatsgebonden ri sico met een factor tien worden teruggebracht, zodat het leisure- centrum toch op minimaal 20 meter van de gasleidingen kan komen. „Technisch is het goed op te lossen", aldus Zweistra. „De vraag is alleen wie het gaat betalen." Hij is nauw betrokken bij het advies dat de provincie moet opstellen om het leisure center mogelijk te maken. Hij durft met te voorspellen hoe dat gaat uitpakken. Uitgaan van de huidige norm betekent dat uiter lijk over een paar jaar een sane ring nodig is. Zweistra hoopt dat overleg met de eigenaren van de gasleidingen een oplos sing brengt. Wethouder A. van Waes (ruimte lijke ordening) ziet geen pro bleem. Hij wil niet vooruitlopen op nieuwe regelgeving, maar ge woon de huidige normen hante ren. „Als het om externe veilig heid gaat, beginnen we in Neder land zo langzamerhand een beet je door te slaan. Met de huidige regelgeving is niets mis, zolang die maar wordt gehandhaafd. Er gebeurt niets met gasleidin gen als we goed op papier heb ben staan waar ze lopen, zodat ze bij werkzaamheden in de grond niet worden geraakt. Ik verwacht dat ook de provincie van de huidige regelgeving uit gaat. We hebben voor de bouw van het leisurecenter een verkla ring van geen bewaar aange vraagd. Ik ga ervan uit dat we die uiterlijk volgende maand ontvangen." de ter plaatse kwam, stonden ca bine en oplegger al in lichter laaie. Het korps Hoogerheide kreeg assistentie van collega's uit Bergen op Zoom en van de luchtbasis Woensdrecht. Om kwart over vijf klonk het sein brand meester. Het nablussen nam echter nog een paar uur in door Breqje Suurland HOOGERHEIDE - Een branden de vrachtwagen heeft gisteroch tend op de A58 tussen Hooger heide en Rilland voor kilome ters lange files gezorgd. Vanwe ge 'vliegvuur' en enorme rook wolken werd de A58 in beide richtingen afgesloten. Rond acht uur stond er een file vanaf Yerseke tot aan Rilland. De andere kant op was het voor al aan het eind van de ochtend aanschuiven geblazen vanaf Roosendaal. Rond kwart over drie kreeg de brandweer de melding dat er de vrachtwagen, geladen met stro, op de A58 in brand stond. De chauffeur was vanuit Frankrijk onderweg naar Moerdijk toen Met een kraan wordt het stro van de vrachtwagen gehaald zodat het geblust kan worden. foto Visumar Voorlopig geen camera's Renesse RENESSE - Het college van burgemeester en wethouders willen voorlopig geen cameratoezicht in Renesse. In de raadsvergadering van juni heeft de voltallige gemeente raad een motie van Lijst Raats gesteund waarin is ge vraagd om een onderzoek naar camerabeveiliging in de badplaats. Het college schrijft nu aan de raad dat eerst het integraal veiligheidsplan moet worden uitgevoerd. In deze nota geeft het gemeentebestuur voor Renesse een aantal maat regelen aan, zoals susteams en strandbeveiliging. Deze maatregelen zijn overigens niet nieuw. Het susteam is een idee van de plaatselijke horeca en wordt door de horeca ondernemers persoonlijk uitgevoerd. Ook het idee voor strandbeveiliging is een idee van de paviljoenhouders. Daarnaast schrijft het college aan de raadsleden dat moet worden gewacht op de ontwikkeling van intelligente ca merasystemen. Wanneer deze nieuwe systemen op de markt komen schrijft het college niet. Duiker enige tijd vermist NEELTJE JANS - Reddingsboot Koopmansdank van de reddingspost Neeltje Jans is gistermiddag uitgerukt voor een vermiste duiker. Een man uit Breda is voor de Ooster- scheldekering in zijn eentje in het water gegaan. Zijn maat bleef achter op hun vïsbootje Heel Leuk. Dit visboot- je sloeg echter van het anker af. De maat raakte daardoor de duiker kwijt en sloeg vervolgens alarm. De duiker was ondertussen naar boven gekomen, maar in middels zover van het visbootje verwijderd dat deze niet meer te zien was. Hij is opgepikt door een ander visbootje in de buurt en naar zijn kameraad op het bootje gebracht. De reddingsboot was op dat moment nog niet ter plekke De Koopmansdank is nog wel doorgevaren om te controle ren of alles in orde was met de duiker en alle gegevens te noteren. Goes vergoedt schoolreisje minima GOES - Ouders met een minimuminkomen kunnen bij de gemeente Goes een vergoeding krijgen voor schoolreisjes en excursies van hun kinderen. De gemeente voert de rege ling permanent in. Voor kinderen tussen de twaalf en vijftien jaar kan per kind maximaal 75 euro worden aangevraagd. Voor zes tien- en zeventienjarigen is per kind 125 euro beschik baar. De gemeente verwacht negentig tot honderd aanvra gen. Wie een beroep doet op de bijdrage, moet de kosten voor een uitstapje van zijn of haar kind kunnen aantonen. Het steuntje in de rug geldt voor mensen met een inko men dat op 116 procent van de bijstandsnorm of daaron der ligt. De vergoedingsregeling kost de gemeente jaar lijks zo'n 12.000 euro. Reparatie carillon Lange Jan MIDDELBURG - Oplettende Middelburgers hebben het misschien al gemerkt: het is stil bij de Lange Jan. Dat komt omdat er aan het carillon wordt gewerkt, laat de ge meente weten. „De verbinding tussen de klokken en de toetsen wordt verbeterd. Daardoor maakt het carillon straks een nog be ter geluid en is het makkelijker te bespelen." Zaterdag moet de Lange Jan weer te horen zijn. hij in zijn spiegel vlammen zag. Hij is direct uitgestapt, maar kon niet verhinderen dat zijn vrachtwagen met lading volle dig in vlammen opging. Toen de brandweer Hoogerhei- Toen rond zeven uur de rook zo goed als verdwenen was, ging de snelweg richting Vlissingen open. Verkeer richting Bergen op Zoom kon vanaf tien uur over een rijstrookje langs de uit gebrande vrachtwagen rijden. De file richting Bergen op Zoom hield tot in de middag aan, zij het in bescheidener vorm. Om drie uur werd de weg weer helemaal vrijgeven voor het ver keer door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Minister Brink horst (D66, Economische Za ken) heeft oud-Hoogovens-top- man J.F. van Duyne gevraagd de leiding te nemen over het con sortium van negen energie-in tensieve bedrijven die gezamen lijk langdurige contracten wil len sluiten om elektriciteit in te kopen. Tot het samenwerkings verband horen Pechiney Neder land in Vlissingen en Dow Che mical in Temeuzen. Twee weken geleden liet Brink horst de Tweede Kamer weten dat als gevolg van de hoge brandstofprijzen drieduizend banen op het spel staan bij de 'energieslurpende' en aanver wante bedrijven in Zeeland, Groningen en Brabant. In Zee land betreft het vooral Pechi ney. De grootverbruikers moe ten hun elektriciteit duurder in kopen dan concurrenten uit het buitenland, omdat de Neder landse stroom vooral wordt op gewekt met gas, waarvan de prijs gekoppeld is aan die van de olie. Vorige week werd duide lijk dat negen bedrijven een con sortium oprichten om gezamen lijk elektriciteit in te kopen. De bedoeling is dat ze met langlo pende contracten en afnamega- ranties een redelijke en stabiele prijs kunnen afspreken met de energieproducenten Van Duyne gaat namens het con sortium de kar trekken. Hij kent de energiewereld. Hij was voor zitter van de raad van bestuur van Hoogovens en is nu onder meer kroonlid bij de Sociaal Economische Raad (SER) en commissaris van Tennet, de be heerder van het landelijke hoog spanningsnet. Van Duyne gaat onderhandelen met de energie bedrijven en de banken. Het ka binet kijkt of door middel van subsidies voor energiebesparing en duurzame energie enige ver lichting mogelijk is voor de ener gie-intensieve bedrijven, zonder dat mededingingsregels worden overtreden. In het overleg met Brinkhorst, dat op de tribune werd bijge woond door een flinke delegatie werknemers van Pechiney, drong de Kamer er gisteren op aan de betrokken partijen des noods tot samenwerking te dwingen. Niet alleen moet ze een wortel worden voorhouden, er moet ook een stok achter de deur staan, aldus Kamerlid Cro ne (PvdA). Alleen door persoon lijke bemoeienis van de minister is het mogelijk 'armpje te druk ken'. Brinkhorst zei te geloven dat de energiebedrijven, energie producenten en banken niet al leen tegengestelde belangen heb ben. Op de langere termijn zijn ze gebaat bij zekerheid. De minister hield het erop dat hij geen regisseur is maar souf fleur. Hij denkt dat Van Duyne een maand nodig heeft om resul taat te boeken. Uiterlijk 31 okto ber stuurt Brinkhorst een voort gangsrapportage naar de Ka mer. Vijf Bergenaren bekennen brute overval echtpaar RILLAND - Vijf mannen uit Bergen op Zoom zijn aangehou den in verband met de mishan deling begin vorige maand van een ouder echtpaar in de buurt van Rilland. Het ging om een brute overval. Het echtpaar, 79 en 78 jaar oud. had 's avonds om zeven uur de auto geparkeerd aan de nogal verlaten Westelijke Spuikanaal- weg bij Rilland. Een man sprak hen aan en vroeg om geld. Toen dat werd geweigerd, begon hij te slaan en verwondde beide ech telieden ernstig. Hij nam vervol gens de auto van het echtpaar mee, die hij een kilometer ver derop op de Oude Rijksweg in de richting van Bergen op Zoom achterliet. De overvaller kon overstappen in de auto van een handlanger die vanaf de Weste lijke Spuikanaalweg achter hem aan was gereden. De politie riep direct getuigen op zich te melden. Dat heeft ge holpen. De hoofdverdachte (35) kon worden opgespoord, even als vier handlangers uit Bergen op Zoom, onder wie de helers van de gestolen spullen van het echtpaar. Alle vijf verdachten hebben bekend. De hoofdver dachte zit vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15