Regelgeving voor campings losser PZC Biologisch Museum wordt Terra Maris PZC Eerste paal voor nieuw techniekcentrum Laatste blik op fossielen Meerderheid Veerse raad wil ondernemers meer verantwoordelijkheden geven bas+mar de jager itartershuizen in oude school i agenda Beschermlaag windscherm Boulevard De collectie opgezette vogels, fossielen en skeletten van het Zeeuws Biologisch Museum wordt grotendeels intern verplaatst. foto Ruben Oreel door Selma Osman OOSTKAPELLE - Wie het Zeeuws Bio logisch Museum in Oostkapelle wil be zoeken, moet snel zijn. Op 31 oktober gaat het dicht, om in mei 2006 te ope nen als Terra Maris, het Zeeuwse mu seum voor natuur en landschap. Zes maanden is volgens projectleider Jo- lein Meijers een korte periode waarin heel veel moet gebeuren. De inhoud van het museum wordt omgegooid en er komt nieuwbouw op het binnenplein. Twee oude platanen verhuizen in no vember van het plein naar de overkant. In dat gedeelte van het bos komt in het kader van het herstelplan voor De Man teling ruimte vrij voor de bomen. Oor spronkelijk kregen ze een plaatsje toebe deeld in de glazen nieuwbouw. Dat bleek praktisch niet haalbaar. Het Zeeuws Biologisch Museum huist al sinds 1976 in de voormalige oranjerie annex koetshuis van Kasteel Westhove. Na 29 jaar is het tijd voor vernieuwing. De nieuwe beheerder, stichting Het Zeeuwse Landschap, had volgens Meijers de wens om iets rond de ont staansgeschiedenis van Zeeland te doen. Samen met het verlangen van het Zeeuws Biologisch Museum om actue ler en professioneler te worden, rolde daar het idee voor Terra Maris uit. De tentoonstelling krijgt een nieuwe verhaallijn: het ontstaan van Zeeuwse natuur en landschap. Daarin spelen menselijke activiteiten een grote rol. „Anders zag heel Zeeland er nu nog on geveer zo uit als Saeftinghe", zegt Me ijers. Aan de orde komen thema's als: de wisselwerking tussen water en land, de inbreng van de mens, de geschiede nis van de verdronken dorpen en een blik op de toekomst (kustverdediging). Twee ontwerpbureaus, Buro Kloeg en Donald Janssen Ontwerpers, hebben de opdracht gekregen om de nieuwe ten toonstelling tot in detail uit te werken. Meijers denkt dat de geschiedenis van het Zeeuwse landschap een eigen ten toonstelling verdient. „Die is zo recent, dynamisch en vol dramatiek. Denk bij voorbeeld aan wat er in 1953 is gebeurd en de aan de Verdronken Dorpen. Die gebeurtenissen maken de geschiedenis uniek." Daar komt volgens haar bij dat in het Zeeuwse landschap en de natuur ook nu nog enorm veel van de geschiede nis is terug te vinden. Het Zeeuws Biologisch Museum ont vangt jaarlijks 30.000 tot 35.000 bezoe kers. Terra Maris zet in op eenzelfde be zoekersaantal. „Het moet een klein sfeervol museum blijven", verduidelijkt Meijers. Omdat in zes maanden tijd veel werk is te verzetten, hoeft het vaste personeel van het museum niet stil te zitten. Het educatieve materiaal moet worden her zien en de heemtuin wordt aangepast aan de nieuwe verhaallijn. De collectie opgezette vogels, fossielen en skeletten wordt grotendeels intern verplaatst. In eerste instantie naar de zolder. Later wordt bekeken welke on derdelen terug kunnen komen in het nieuwe museum. De bewoners van het zoutwater-aquarium hoeven nergens voor te vrezen. Het aquarium past straks prima in Terra Maris en blijft op zijn oude plek staan. Wie nog een laatste blik wil werpen op het biologisch museum, kan tot en met 30 oktober met twintig procent korting naar binnen. temperament beteugeld de exclusieve poltrona frau presentatie bezet -volkomen terecht- maar liefst honderdvijfentwintig vierkante meter van de meubelshowroom, nog naast het werk van gaetano pesce in opdracht van meritalia aan zoveel Italiaanse uitbundigheid moet grenzen gesteld worden, daarom pakt bas+mar de jager deze temperamentvolle italianen letterlijk in. vanaf 13 oktober doen we alles uit de doeken.,. - Het erg versoepe- ,egels voor campinghou- teruggaan iu de tijd. Dat eiden de Veerse wethouder iostelaar en fractievoorzitter n Holtkamp van de PvdA/ llroenLinks gisteren tijdens de raadsvergadering. Ondanks hun [fellebetogen, stemde de overgro te meerderheid van de raad in nel lossere regelgeving. Ie gemeente wil het aantal re ik voor campings verminde- a Ook wl ze de ondernemers eerverantwoordelijkheden ge braad kon kiezen uit drie scenario's die varieerden van een redelijk strakke regelgeving tot een losse. De SGP, de WD en het CDA kwamen gisteren met een amendement waarin aspecten uit zowel het tweede als het derde scenario stonden. Dit amendement is aangeno men. Daarmee is onder meer vastge steld dat campings met tien pro cent mogen uitbreiden als het gaat om een kwaliteitsverbete ring. Met het oog op de brandvei ligheid moet er tussen twee standplaatsen drie meter ruimte zitten. In het geval van kwali teitsverbetering, wordt vijf me ter aangehouden. Verder mogen er op elke standplaats twee slaaptentjes worden gezet. „We hebben dit bedoeld als hoofdlijn", lichtte A. Schot van de SGP het amendement toe. „Het is nu aan het college om de ze richtlijnen tot in detail uit te werken." De PvdA/GroenLinks vindt dat de ondernemer op deze manier te veel vrijheid krijgt. „We moe ten niet uit het oog verliezen dat de kwaliteit van de campings ook voor een gedeelte onze ver antwoordelijkheid is", zei Holt kamp. „Bovendien heeft de raad meer belangen te dienen dan die van de campinghouders. Wij moeten ook zorg dragen voor de omgeving, het toeristisch pro duct en de lokale economie. Daarom moeten we eisen blij ven stellen aan het minimale aantal standplaatsen, de grootte van de standplaatsen en de grootte van de parkeerplaatsen bij de campings. Vijfentwintig jaar geleden hadden we ook geen minimum aantal stand plaatsen. Hiermee gaan we te rug in de tijd. We hebben ver trouwen in de ondernemers, maar we weten allemaal: er zijn goede ondernemers en minder goede." Volgens wethouder Bostelaar (ook PvdA/GroenLinks) zijn de gevolgen van de versoepeling niet te overzien. „U zadelt ons op met een onmogelijke op dracht. Wij moeten die weinige kaders die u ons heeft gegeven, uitwerken tot bestemmingsplan nen. Daarbij komt dat de effec ten niet goed in te schatten zijn. Wij gaan proberen die in beeld te brengen. Als we op proble men stuiten, komen we bij de raad terug. De ondernemers heb ben immers ook recht op duide lijkheid." kapelle 4421 AB kerkplein 57 telefoon 0113 343810 info@basmar.nl vrijdag 14 oktober 2005 Bromfietser gewond bij valpartij MIDDELBURG - Op de Bosschaartweg in Middelburg is gistermiddag een 18-jarige Middelburger met zijn brom fiets ten val gekomen en gewond geraakt. De man was de macht over het stuur kwijtgeraakt. Hij had verschillende verwondingen en is met de ambulance naar het zieken huis vervoerd. Opslag van afval bestraft MIDDELBURG - De economische politierechter R. Rei- narz heeft gisteren in Middelburg een plaatselijk bedrijf voor het opslaan van afval een voorwaardelijke boete van 500 euro opgelegd. Het verpakkingsmateriaal, hout en pvc werd 30 september 2004 op het bedrijfsterrein in Mid delburg door een milieuambtenaar van de gemeente ge constateerd. De eigenaar zei dat het verpakkingsmateri aal weieens bleef liggen, omdat het wordt verkocht. Er was gedreigd met een sanctie, maar de ambtenaar had niet meer van zich laten horen. De politierechter vond dan ook de rol van de gemeente niet fraai. Ze beperkte zich tot een voorwaardelijke boete. Vete tussen broers tot bij rechter MIDDELBURG - Twee broers uit Yerseke stonden giste ren op de zitting van de economische politierechter in Middelburg lijnrecht tegenover elkaar. De 61-jarige man zou oktober vorig jaar bloembollenresten op het weiland van zijn broer hebben gestort. De broers gunnen elkaar het licht in de ogen niet. Ze leven in onmin met elkaar over een nalatenschap en zo gisteren te horen viel komt het nooit meer goed tussen hen. Het oudere slachtoffer had aangifte gedaan tegen zijn broer. Gisteren mocht hij als getuige nog eens zijn zegje doen. Hij had hem niet kun nen betrappen. „Ik heb hem wel zien wegrijden", zei hij. De Yersekenaar gaf wel toe vorig jaar eind september het perceel van zijn broer te hebben omgeploegd, maar hij ontkende bloembollentarra te hebben gedumpt. Officier van Justitie W. Kooien was ei-van overtuigd dat de man zijn broer een hak had willen zetten en eiste 750 euro boe te. Politierechter R. Reinarz vond het allemaal te weinig om tot een veroordeling te komen en sprak de verdachte vrij. Goese scholen willen fuseren GOES - Het Sint Willibrordcollege en het Buys Ballot Col lege in Goes willen fuseren. Het is de bedoeling dat de nieuwe fusieschool voor voortgezet onderwijs op 1 augus tus 2007 een feit is. Fuseren is volgens rector J. Brand van het Sint Willibrordcollege absoluut noodzakelijk om leer lingen voldoende verschillende studierichtingen en vak kenpakketten te kunnen blijven bieden. „Bovendien moet de basisvorming opnieuw worden vormgegeven en de tweede fase opnieuw worden doordacht. Het is zonde van het geld om dat elk apart te gaan zitten doen", aldus Brand. Precies twee jaar geleden zijn de schoolbesturen van bei de scholen al opgegaan in de Stichting Christelijk Voort gezet Onderwijs Zeeland. Toen was het nog ondenkbaar dat het Sint Willibrordcollege (katholiek) en het Buys Bal lot College (protestants-christelijk) hun eigen identiteit zouden loslaten. Nu hoopt het stichtingsbestuur dat het lukt om beide instituten voor 1 augustus 2007 tot een 'in terconfessionele' school omgevormd te hebben. Advertentie Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 ♦330 EB MIDDELBURG Tel' 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Fdith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 ♦460 AA goes Te,: (0113)315500 Fax: (0113)315669 F-fail: redactie@pzc.nl 'NTERNET ^"w.pzc.nl S-ttail: web@pzc.nl (Advertentie) k-GRAVENPOLDER - In het ude schooltje aan de Ambachts raat in 's-Gravenpolder ko- lenstarterswoningen. Het gebouw werd de laatste ja ren gebruikt door het regionaal pedagogisch centrum Zeeland. Na de verhuizing daarvan zag de Stichting Centraal Wonen Zeeland haar kans schoon om hetpand aan te kopen. De stich ting heeft als doel het in stand koiiden van monumentale pan den Ze heeft er momenteel drie n Middelburg. Daarin zijn ap partementen gevestigd, iet schoolgebouw in 's-Graven- ioIder is gebouwd in de jaren ttsiig Het is de bedoeling dat ie; karakter ervan zo veel moge ijs bewaard blijft. Er komen rsarschijnlijk vijf woningen in ït gebouw en nog drie ernaast. T Caljouw van Centraal Wonen Zeeland denkt dat ze gemiddeld II! 000 euro gaan kosten. „Het huis misschien iets meer, iet andere wat minder." De stichting heeft al overlegd re; de gemeente Borsele. Die steunt het plan. Caljouw heeft laarom goede hoop dat het chooltje snel een woonbestem- mng kan krijgen. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Zeeuwse Bibliotheek, 10.00 uur: speurtocht kinderboeken- wel; IUSSINGEN - Coosje Buskenstraat/ icheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week- rarkt, Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga Jjnom 10.35 uur Power yoga; Oranjemo- Hn.13.00-16.00 uur Openstelling geres pireerde bunker; Bibliotheek 't Spui: B.OO-18.00 uur toverstokjesspeurtocht ■tderboekenweek, 16.00 uur Schrijf- Ki Olga Orman is te gast. (Advertentie) Ze zien het resultaat van wat ze hebben geleerd." In het centrum gaan straks in totaal 2000 leer lingen aan de slag. Van techniek zijn dat er 1400 en van iet en elektro 600. Ook krijgt het cen trum er opleidingen bij. Uit Mid delburg komen de elektro- en motorvoertuigenopleiding en ook komt er een stukje van de Zeevaartschool naar de Oude Veerhavenweg. Alles wordt nieuw. De compu ters, de machines, de installa ties. „We maken het expres hart stikke high tech, zodat techniek weer interessant wordt voor leer lingen. Techniek wordt steeds minder gekozen als studierich ting en we willen met een moder ne school laten zien hoe leuk het eigenlijk is. Leerlingen moeten trots zijn op hun school." Het lijkt alsof alles in het werk wordt gesteld om jongeren de techniek in te trekken. Ook voor de buitenkant van het tech niekcentrum heeft Van den Oord een hele theorie. „Die wordt metaalzilverkleurig met een laag ertegenaan, zodat het een antracietachtige uitstraling krijgt. Dat is echte techniek. Binnen komen veel felle kleuren als rood en oranje, zodat tech niek geen donker imago krijgt. Maar juist heel modem, zoals de school zelf." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het ROC-tech- niekcentrum in Vlissingen zit er aan te komen. De eerste paal is geslagen, de eerste toespraken zijn gehouden en de eerste cham pagne is al op. Tien maanden de tijd hebben de bouwers om het techniekcen trum uit de grond te stampen. Het komende schooljaar moeten de leerlingen al aan de slag vlak naast het huidige ROC-gebouw aan de Oude Veerhavenweg. „Het wordt twee keer zo groot als eerst", vertelt J. van den Oord, clusterdirecteur techniek. „Normaal gesproken doen we de theorie in het schoolgebouw en de praktijk in het centrum. Straks komt dat samen." Dat is heel belangrijk, vertelt L. Maas. Hij is clusterdirecteur van iet en elektro. Ook zijn leerlingen mo gen straks gebruik maken van het techniekgebouw. „Ze hoe ven niet langer op en neer te lo pen van gebouw naar gebouw, maar het is straks ook meer zo als de werkelijkheid. Zoals het later op hun werk ook zal zijn. VLISSINGEN - Het wind scherm aan de Vlissingse boule vard, dat begon te roesten, wordt schoongemaakt. Met kou de lucht, zeker min honderdtach tig graden, wordt het scherm schoongeblazen. Volgens de gemeente een heel zorgvuldig werk. „Het scherm zit vol naadjes en kiertjes, waar de roest tussen gaat zitten. Bij el kaar geeft dat een flink op pervlak. Ze zijn er dan ook ze ker anderhalve week mee be zig." Na de schoonmaak krijgt het scherm ook nog een be schermlaag. Als het goed is, blijft de roest dan voorgoed weg. foto Ruben Oreel Noord-Beveland. Haven "De Oesterput". Nauwelijks haven en lang geen oesterput meer Herinnering en horizon. Daar hebben we deze stoel neergezet. De kosmische kracht van lijnen uit het universum bundelen zich in design en comfort. In eigen huis is hij een >verstijgend rustpunt, haven en een horizon. Kees den Herder www.keesdenherder.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13