Defensie Europa ligt onder vuur Minister Syrië pleegt kort voor komst VN-rapport zelfmoord Maak je eens bekend Marokko haalt migranten uit Sahara terug Voor 350 miljoen hulp aan Pakistan Chinezen zouden als eersten pasta hebben gegeten Gebrek aan samenwerking bedreigt volgens generaals terrorismebestrijding Shenzhou VI cirkelt om aarde Ontvoeringen in Gazastrook donderdag 13 oktober 2005 „RIJS - Waren de Chinezen 1,1 hun noedels, mie en mihoen 2eerden-°t "aren het de Itali- die al eerder lagliatell. fu- 1 en farfalie consumeerden? Ern lange discussie over waar tornaren als eersie werden gc- jew lijkt eindelijk opgelost. Een groep archeologen heeft naar eigen zeggen bewezen dat de Chinezen de eersten waren, meldt vandaag het wetenschap pelijke tijdschrift Nature. Langs de oever van de Gele Ri vier hebben zij bij opgravingen een kom met gekookte noedels gevonden, die intact waren ge bleven onder een dikke laag klei. Met de zogenoemde koolstof-14 dateringsmethode, waarmee ob jecten tot een ouderdom van on geveer 60.000 jaar nog betrouw baar kunnen worden gedateerd, is vastgesteld dat de kom daar minstens 4000 jaar moet hebben gelegen. De noedels uit het Neolithicum (late steentijd) zijn ongeveer 0.3 centimeter dun en zijn ongeveer 50 centimeter lang. Ze zijn ge maakt van gierst en niet van tar we zoals tegenwoordig gebruike lijk is, meldden de Chinese on derzoekers. Ook in Italië wordt gezegd dat er al duizenden jaren voor Chris tus deegwaren werden gegeten. Zo zou pasta al populair zijn ge weest bij de Etrusken, circa 3000 jaar geleden, maar daar zijn geen tastbare bewijzen van gevonden. Waarschijnlijk zijn de deegwaren via de Arabische wereld in Europa geïntrodu ceerd. ANP frnr Hetty van Rooij BRUSSEL - Als de Europese Na- vo-landen niet beter samenwer ken kunnen ze het internationa le terrorisme en de groeiende ,eiligheidsproblematiek straks niet meer aan. Dit schrijven „vee voormalige Navo-gene- raals in een rapport dal in Brus sel is gepresenteerd. Zij voor spellen ernstige consequenties' voor de Europese defensie, als de strijdmachten van de landen niet beter op elkaar worden af gestemd. De waarschuwing komt van het Centrum voor Strategische en Tests vogelgriep in Roemenië zijn negatief BRUSSEL - Roemenië lijkt niet getroffen te zijn door de uiterst besmettelijke vogelgriep, on danks de recente sterfte onder eenden op een boerderij. Een woordvoerder van de Euro pese Commissie zei gisteren dat alle in Roemenië uitgevoerde tes ten tot nu toe negatief zijn. Daardoor lijkt de kans klein dat er een importverbod voor Roe meens gevogelte komt. Maan dag besloot de Europese Unie Turkse vogels te weren. De tes ten in Roemenië worden voortge zet Inmiddels gaan ook geruchten over griepgevallen in Bulgarije. De woordvoerder van de Com- e zei dat in dat land drie cede vogels onderzocht worden, ut voorzorg. ANP Blair pleit voor omstreden terreurwet LONDEN - De Britse premier Blair heeft gisteren in het parle ment gepleit voor een omstre den wetsvoorstel dat het moge lijk maakt terreurverdachten drie maanden vast te houden zonder aanklacht. DeLondense politie had om ver regaande bevoegdheden ge vraagd na de aanslagen op de metro van 7 juli. De wet voorziet verder in een verbod op het verheerlijken van terrorisme, de verkoop van ex tremistische lectuur en het vol gen van terroristische opleidin gen. De oppositiepartijen hebben al gedreigd tegen te stemmen, om dat wezenlijke burgervrijheden in het gedrang komen. ANP Internationale studies in Was hington, waar generaal Ralston en generaal Naumann zich aan verbonden hebben. Ralston was tot 2003 opperbevelhebber van de Navo, Naumann is de voor malige stafchef in Duitsland. Samen leggen ze de vinger op de zwakke plek: omdat de Europe se Navo-landen niet bereid zijn om meer geld uit te trekken voor de gemeenschappelijke de fensie, moeten ze zo goed moge lijk samenwerken. Maar dat ge beurt onvoldoende en dan wordt het gevaarlijk. „Militaire samenwerking is niet zomaar een interessant idee, het is drin gende noodzaak", staat in het rapport. „Als het niet lukt, komt het partnerschap tussen Europa en de VS op het gebied van veiligheid in gevaar." Het centrum baseert haar oor deel op eigen onderzoek en interviews met hoge Europese militairen. De conclusie is pijn lijk, omdat de Europese landen graag benadrukken dat hun sa menwerking uitstekend is. Zij krijgen al jaren vanuit Washing ton te horen dat ze onvoldoende geld uittrekken voor hun verde diging. Binnen de EU is de samenwer king op defensiegebied afhanke lijk van het vermogen van de lid staten om hun legers op elkaar af te stemmen. Maar Groot-Brit- tannië en Frankrijk zijn het niet eens over de vraag of een Euro pees 'defensieagentschap' zeg genschap mag krijgen over na tionale legeraankopen, terwijl de legers van veel nieuwe lidsta ten nog te ouderwets zijn. In het rapport staat dat maar vier procent van de gezamenlij ke Europese strijdkrachten in staat van paraatheid verkeert, en in staat is onmiddellijk naar een crisisgebied af te reizen. Het centrum meent dat er veel meer geld besteed moet worden aan gemeenschappelijke onder- zoeks- en ontwikkelingsprojec ten. Bij grote militaire aanko pen zouden de Europese Na vo-landen de handen ineen moe ten slaan. GPD Lucble, een 39-jarige man uit Ivoorkust, loopt in Marokko door de woestijn. Hij werd eerder door de politie gearresteerd bij een poging Melilla binnen te komen, maar wist later te ontsnappen. foto EPA van onze redactie buitenland RABAT - Marokko heeft honderden Afri kaanse vluchtelingen uit het woestijnge bied van de Westelijke Sahara terugge haald. Dat heeft de hulporganisatie Art sen zonder Grenzen (AzG) gisteren mee gedeeld. De illegale migranten worden volgens de organisatie met bussen en vrachtwagens naar de Marokkaanse stad Goulmina ge bracht, vlakbij de grens met de Westelij ke Sahara, een vroegere kolonie van Spanje. Mensenrechtenorganisaties zeiden eer der dat Marokko 1500 vluchtelingen in de woestijn heeft gedumpt. Dit leidde tot internationale verontwaardiging. Marok ko deed deze beweringen maandag af als geruchten, maar zei niet wat er wel met de vluchtelingen was gebeurd. Marokko dreigt volgens de Europese au toriteiten te bezwijken onder de grote stroom asielzoekers uit Afrikaanse lan den als Mali, Senegal en Niger die via de Spaans-Marokkaanse enclaves Ceuta en Melilla naar de EU willen komen. Euro pees commissaris Frattini (Justitie en Asiel) wil daarom meer contact tussen EU, diverse Afrikaanse landen, Marokko en buurland Algerije om de asielstroom op te vangen. Frattini zei gisteren in Luxemburg tij dens overleg met de Europese ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken dat in Algerije 20.000 asielzoekers uit landen ten zuiden van de Sahara wachten om via de Spaanse enclaves in Marokko naar Europa te trekken. Bovendien wachten er nog eens 10.000 vluchtelingen in Marokko. Verder uitte commissaris Frattini zijn grote zorg over 500 vluchtelingen die nog in de Algerijn se woestijn worden vermist. ANP/DPA JINQUAN - De Chinese astronauten Fei Junlong (1.) en Nie Haisheng zwaaien op weg naar de lanceertoren. Het Chinese ruimteschip Shenzhou VI is gisteren succesvol gelanceerd voor een vijf dagen durende reis om de aarde. De bemanningsleden zullen een reeks experimenten uitvoeren. Het gaat om de tweede bemande ruimtereis van China. Fei Junlong en Nie Haisheng we- teD z'ch hiermee verzkerd van een heldenstatus. Dat gold ook voor de eerste Chinees die in oktober 2003 de ruimte in ging, «ang Liwei, hoewel hij het even waagde hardop te twijfelen of Chinese muur wel vanuit de ruimte te zien was geweest. foto RTR van onze redactie buitenland DAMASCUS - De Syrische mi nister van Binnenlandse Zaken Ghazi Kanaan heeft gistermor gen in zijn kantoor op het minis terie in Damascus zelfmoord ge pleegd. Het was onduidelijk wat de motieven voor zijn daad wa ren. Mogelijk heeft het te maken met zijn rol gedurende twintig jaar als hoofd van de militaire inlichtingendienst van Syrië in buurland Libanon. Kanaan zou zich door het hoofd hebben ge schoten. Enkele weken geleden is Kan aan (63) door VN-onderzoekers ondervraagd over zijn mogelijke rol bij de moord in februari op de vroegere Libanese premier Rafik al-Hariri. Deze was fel te genstander van de Synsche aan wezigheid in Libanon en zijn dood - bij een bomaanslag - wordt door velen toegeschreven aan Syrië. De moord leidde tot hevige volksprotesten en uitein delijk - na 29 jaar - tot het ver trek van de ca. 30.000 Syrische soldaten en geheim-agenten uit Libanon. De VN-onderzoekers, onder lei ding van de Duitser Detlev Me- hlis, zouden naar verwacht vol gende week rapporteren aan de VN-Veiligheidsraad. Kort voor dat het nieuws over de zelf moord van Kanaan bekend werd, zei de Syrische president Bashar al Assad tegen CNN dat zijn land niet betrokken was bij Hariri's moord en dat hij daar nimmer opdracht voor had kun nen geven. Eerder deze week verschenen in de Libanese media berichten dat generaal-majoor Kanaan door Hariri betaald zou zijn, maar in een telefoongesprek met een Libanees radio-station ontkende de minister dat giste ren nog met klem. Hij beschul digde 'sommige media' ervan leugens te hebben verspreid over de rol van Syrië in Liba non. Hij zei altijd 'met eer en eerlijkheid' de Libanese belan gen te hebben gediend. „Ik denk dat dit de laatste verklaring is die ik afleg", zei Kanaan vervol gens tegen de Voice of Lebanon. Enkele uren later was hij dood. Arrestaties Het Syrische persbureau Sana volstond met de mededeling dat Kanaan, die minister was sinds 2004, zelfmoord had gepleegd en dat de zaak wordt onder zocht. Minister van Informatie Mahdi Dakhl-Allah gaf toe dat de timing van de zelfmoord op merkelijk is, gezien de naderen de presentatie van het VN-rap- port. Maar hij voegde er aan toe dat de uitkomst van dat onder zoek bekend is: „Syrië had niets van doen met de moord op Hari ri." Vier pro-Syrische Libanese generaals zijn de afgelopen maanden gearresteerd en aange klaagd in verband met de moord op Hariri. Dit vooijaar bevroren de Verenigde Staten al le tegoeden van Kanaan in de VS. Volgens Washington gebeur de dat om 'de slechte spelers te Nepalezen stemmen in 2007 KATHMANDU - Koning Gyanendra van Nepal heeft gis teren beloofd dat voor april 2007 parlementsverkiezingen in zijn land worden gehouden. Gyanendra stuurde in fe bruari het parlement naar huis in een poging de maoisti- sche opstand in zijn land de kop in te drukken. Hij wil dat de politieke partijen meewerken aan de verkie zingen, meldde de staatsradio. De laatste parlementsver kiezingen vonden plaats in 1999. Nepal kondigde zondag al aan dat op 8 februari volgend jaar, precies een jaar na Gyanendra's greep naar de macht, gemeenteraadsverkie zingen plaatsvinden. ANP Vrouwen weten meer van voetbal LONDEN - Wie vragen heeft over de regels van het voet balspel, kan die het beste stellen aan een vrouw. Uit een Brits onderzoek bleek gisteren dat vrouwen meer kennis hebben over het spel en mannen achter zich laten als het gaat om speluitleg. Zo bleek 59 procent van de vrouwen haarfijn te kunnen uitleggen wat de buitenspelregel inhoudt, terwijl maar 55 procent van de mannen kon uitleggen dat de voorste aan valler zich niet voorbij de achterste verdediger mag bevin den als de bal wordt gespeeld. ANP/RTR Beroemde foto's duur verkocht NEW YORK - Foto's van twee bekende kunstfotograf en, Edward Weston en Dorothea Lang, hebben op een veiling in New York elk een recordprijs van 822.400 dollar (bijna 708.000 euro) opgebracht. Dat meldde het veilinghuis So theby's De foto 'De Borst' van Weston ging deze week-al voor twee keer de geschatte waarde van de hand en 'Whi te Angel Bread Line' evenaarde het record gisteren. De foto van Lange werd genomen in 1932 en toont een man die tijdens de Depressie leunend op een hek een mok omklemd, terwijl achter hem een grote groep mannen wacht op hun brood. 'De Borst' van Weston is een naakt- studie van de rechterborst van zijn minnares, de Italiaan se Tina Modotti en is gemaakt in de jaren twintig van de vorige eeuw. ANP Obote krijgt staatsbegrafenis KAMPALA - De Oegandese ex-president Milton Obote, die maandag op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Zuid-Afrika overleed, krijgt een staatsbegrafenis in zijn geboorteland. Dat heeft een woordvoerder van president Yoweri Museveni gisteren laten weten. Het besluit is opmerkelijk omdat juist Museveni Obote in 1985 definitief als staatshoofd verdreef. Museveni dreig de zijn rivaal dood te schieten als die het ooit nog waagde terug te keren naar. Obote was twee keer president van Oeganda, van 1966 tot 1971 en van 1980 tot 1985. ANP Vrouwen krijgen en masse slaag ADDIS ABEBA - Ruim 90 procent van de vrouwen in Ethiopië is het slachtoffer van huiselijk geweld. De mees te slachtoffers denken overigens dat het normaal is dat ze slaag krijgen. Dat staat in een rapport van de Unfpa, het bevolkings fonds van de Verenigde Naties, dat gisteren is gepubli ceerd. ANP/AFP isoleren die de Syrische pogin gen steunen om hun buren te de stabiliseren'. Kanaan werd ver weten een grote rol te hebben ge speeld in het feit dat zijn land Libanon decennia lang in een ij zeren greep hield. Ook zou hij verantwoordelijk zijn geweest voor het mislukken van de wa penstilstand tussen Libanon en Israël in 1983 en voor het ver trek van de Amerikaanse vredes macht in 1984. GPD/RTR door Robert Bloemen ISLAMABAD - I)e internationa le gemeenschap heeft Pakistan na de verwoestende aardbeving in het noorden van het land 350 miljoen dollar aan hulp toege zegd. Dat maakte de Pakistaanse pre mier Aziz gisteren bekend na een gesprek met de Amerikaan se minister van Buitenlandse Za ken Rice. De laatste zei dat de VS de bondgenoot in de oorlog tegen het terrorisme zal helpen om de overlevenden in de afgele gen gebieden te bereiken. De zware aardbeving zaterdag kost te in Pakistan zeker 23.000 men sen het leven. In het aangrenzen de Indiase deel van Kashmir stierven zeker 1300 mensen. Vol gens de Verenigde Naties zijn vier miljoen mensen door de na tuurramp getroffen. De VN had den de internationale gemeen schap 272 miljoen dollar nood hulp gevraagd voor tenten, voed sel, dekens, medicijnen en water zuiveringsinstallaties. Ook ruim vier dagen na de ver woestende catastrofe konden slachtoffers levend onder het puin vandaan worden gehaald. Een buitenlands team redde een vrouw uit een verwoest gebouw in de zwaar getroffen Pakistaan se stad Muzaffarabad. De 45-ja- rige wouw had ongeveer 105 uur onder het puin gelegen. Een ander lichtpuntje: gezien de noodsituatie schoven Pakistan en India hun rivaliteit terzijde. Indiase militairen bieden hulp in getroffen gebieden van de aartsvijand. Ook accepteert Pa kistan Indiase hulpzendingen. Islamabad weigerde echter een hulpteam uit Taiwan, mogelijk vanwege de Pakistaanse politie ke banden met China .ANP GAZA - Gewapende Palestijnen hebben gisteren in de Ga zastrook bij de stad Khan You- nis een Amerikaanse en een Brit se journalist ontvoerd. De verslaggevers werden enkele uren later weer vrijgelaten, al dus het Palestijnse ministerid van Binnenlandse Zaken. Het zou gaan om een Amend kaan en een Brit. Het tweetal werd ontvoerd in de buurt van de stad Khan Younis. De identi teit van de Brit was gisteravond nog niet bekend. De ander zoij verslaggever Dion Nissenbaurri zijn, die voor de Amerikaanse uitgeverij Knight Ridder werkt. De afgelopen weken zijn in dd Gazastrook al vaker joumalis-j ten en hulpverleners ontvoerd1 Naar verluidt zijn de ontvoer ders lid van een kleine organisa tie die zich van al-Fatah heefi afgescheiden. Sindslsraël leger zich uit de Ga zastrook heeft teruggetrokken heerst er wetteloosheid en be twisten Palestijnse groeperin gen elkaar de macht. ANP/RTR. Op vedior.nl vind je snel de baan die perfect bij je past. In een paar stappen vertel je wie je bent en wat je zoekt totdat je ideale baan verschijnt. Ga naar www.vedior.nl, laat zien wie je bent en maak kans op een iPod nano.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 5