Europa en VS zijn geen rivalen Veteraan snakt naar begrip PZC Oekraieners voelen zich weer beduveld PZC Ook zonder grondwet is het oude continent een sterke partner voor Amerika te gast Re-integreren 13 oktober 1955 donderdag 13 oktober 2005 De Europese Unie (EU) is een po litieke macht in wording. Die ontwikkeling roept vragen op over de Europese identiteit, die onder meer naar voren kwamen in het debat over de Europese Grondwet. Nu Frankrijk en Ne derland de grondwet hebben af gewezen, is besloten tot een jaar van bezinning. Ook het debat over de Turkse toetreding is een uiting van de Europese worste ling met identiteit. door Atzo Nicolaï Om vooruit te kunnen, moe ten wij weten wie we zijn. De onzekerheid daarover probe ren we steeds vaker te verber gen door onze identiteit tegen over de Amerikaanse te plaat sen. Die houding doet de EU te kort en bemoeilijkt onnodig de samenwerking met de Verenig de Staten. De EU en de VS zijn geen rivalen, maar partners. Als we onze typisch westerse waar den in een globaliserende we reld overeind willen houden, moeten we samenwerken. De EU hoeft zich niet tegen de VS af te zetten om groot te zijn. Met 450 miljoen consumenten heeft de EU bijvoorbeeld de grootste vrije markt ter wereld. Maar ook politiek telt de EU mee. Net als de VS zet de EU zich in voor de verspreiding van vrijheid en democratie, maar de methode verschilt. Ons breekijzer voor 'regime change' is het EU-lidmaat- schap. Om lid te worden moeten aspirant-lidstaten een democra tie en rechtstaat worden, de mensenrechten respecteren en minderheden beschermen, de concurrentiedruk aankunnen en de EU-regels overnemen. Zo heeft de EU - met Marshall hulp en NAVO - zonder geweld een verscheurd continent vere nigd en was zij inspiratiebron voor fluwelen revoluties in Ser vië, Georgië en Oekraïne. Multilateralisme is het funda ment van het Europees buiten lands beleid; voor de VS is dat slechts één van de bouwstenen. Dat is deels historisch bepaald: de bouw van Amerika was een onderneming vol visie en opti misme, de EU is gebouwd op de puinhopen van twee wereldoor logen. Die ervaring kleurt ons handelen op het wereldtoneel. Het verklaart de typische Ameri kaanse daadkracht, maar ook het kenmerkende Europese oog voor complexiteit. De EU weet die kwaliteit steeds beter met daadkracht te combi neren. Toen in 1991 oorlog uit brak op de Balkan had de EU moeite te reageren. Intussen zijn er meer Europese dan Ameri kaanse troepen in Bosnië en Kos ovo, bestaat een steeds groter deel van de internationale troe penmacht in Afghanistan uit Eu ropeanen en houdt de EU zon der de VS toezicht op de nale ving van het vredesakkoord in Atjeh (Indonesië). Onder druk Het groeiend politiek gewicht van de EU is ook in het belang van de VS. Door de opkomst van China, Rusland en India, de druk op schaarse energievoorra- den en de strijd tegen de funda mentalistische islam verandert de wereld sterk. De waarden die de EU en de VS delen, staan steeds meer onder druk. Als wij ons niet voor het behoud ervan inspannen, doet niemand het. Veel Amerikanen zullen vraagte kens plaatsen bij zoveel Europe se daadkracht. Heeft het im mers niet 40 jaar geduurd voor dat de toetredingsonderhande lingen met Turkije konden be ginnen? En dat terwijl Turkije een enorm economisch poten tieel heeft, strategisch is gelegen tussen de Balkan, de Kaukasus en het Midden-Oosten en een Turks lidmaatschap ook nog eens zou bewijzen dat culturele en religieuze verscheidenheid wel degelijk samengaan met een drachtige samenwerking! De duur van de besluitvorming over Turkije moet niet verward worden met besluitloosheid. Wat veel Amerikanen vergeten is dat de EU niet alleen een over eenkomst tussen regeringen, maar ook een contract tussen sa menlevingen is. Worsteling Om lid te worden moet Turkije veranderen, maar dat verande ringsproces zal ook de EU, haar lidstaten en hun burgers veran deren. Het begin van de onder handelingen met Turkije is daar om een principiële uitspraak over de toekomst van Europa. Dat verklaart de worsteling die aan dit besluit voorafging. Ook de Europese grondwet is een po ging de EU te definiëren en Brussel dichterbij te brengen. Het 'nee' maakt duidelijk dat de meeste Fransen en Nederlan ders - en vermoedelijk heel veel andere Europeanen - niet gelo ven dat een grondwet daarvoor de beste weg is. Toch blijven Europeanen (óók de tegenstemmers) in meerder heid voorstanders van Europese integratie. Ook zonder grond wet is de EU een krachtige part ner voor de VS! Turkije en de grondwet maken duidelijk dat de EU zichzelf exi stentiële vragen stelt. Dat is geen teken van zwakte, maar een bewijs dat Europa volwas sen wordt. Europa wil geen te genpool van de VS zijn, maar bondgenoot blijven. Maar dan wel één die niet eerst over de At lantische Oceaan hoeft te kijken om te weten wie zij is. De wereld waarin wij leven stelt ons voor grote uitdagingen. Als er ooit een tijd was om samen te werken, dan is het nu. De EU en de VS vullen elkaar aan. Met een Europees oog voor complexi teit en een Amerikaanse flair voor actie kunnen we de wereld veranderen. Atzo Nicolaï is staatssecretaris voor Europese Zaken Staatssecretaris Atzo Nicolaï eerder dit jaar na de uitslag van het referendum over de Europese grondwet. Ondanks het nadrukkelijke nee van Fransen en Nederlanders tegen die grondwet is de staatssecretaris Europese Zaken ervan overtuigd dat Europa een sterke partner van de VS is. Het gedoe rond de grondwet en de toetreding van Turkije valt volgens hem onder te brengen in het hoofdstuk; worstelen met de Europese identiteit. foto Juan Vrijdag/ANP door Carel Goseling De ene elite is gewoon door de andere vervan gen, verzucht Jaroslav. „Ver der is er niets veranderd." Jaroslav is Oekraiener. De af gestudeerd medicus werkt al enige jaren in het buitenland. Eerst illegaal in Spanje, daar na in Duitsland. Nu zit hij se- mi-legaal in de Tsjechische hoofdstad Praag op basis van een jaarlijks in Kosice (Slo wakije) op te halen arbeids vergunning. Jaroslav - die zijn achter naam niet in de krant wil - werkt niet alleen als arts, maar ook als bouwvakker en klusjesman. Opdrachten lo pen via koppelbazen. Voor buitenstaanders is hij alleen via zijn mobiele telefoon te be reiken. Een adres geeft hij niet. Jaroslav maakt dagen van achttien uur. Al zijn ver diensten gaan naar zijn gezin en familie in Oekraïne. Jaroslav hoopte dat het met de Oranje-revolutie van eind 2004, die president Viktor Joesjtsjenko en premier Julia Timosjenko aan de macht bracht, allemaal beter zou worden in Oekraïne. Niets bleek minder waar. De econo mie zakte als een plumpud ding in. En dus ploetert Jaroslav verder in het buiten land. Het idee dat hij ooit nog zijn eigenlijke beroep tegen een redelijk salaris in zijn va derland kan uitoefenen, heeft hij opgegeven. Binnenkort hoopt hij wouw en kinderen naar Tsjechië te halen. Het feit dat Joesjtsjenko in middels Timosjenko heeft af gezet en vervangen door de partij- én kleurloze econoom Joeri Jechanoerov, maakt voor Jaroslav geen verschil. Zijn gedachtengang is te be grijpen. Jechanoerov is Rus van geboorte. Hij heeft prima contacten met oud-presiden- Leonid Koetsjma en diers toenmalige premier Viktor'Ja- noekovitsj, lieden die het due Joesjtsjenko en Timosjenkotf vuur en te zwaard hebbend streden. Dat Jechanoerov; het parlement werd gekoz^ met steun van Janoekovii? en diens fractie, zegt geno» Net als de eerste beleidsds- den van de nieuwe premie: Deze beloofde dat de staat niet langer zou proberen zenden bedrijven terugtekm- gen, die onder Koetsjma vb? een appel en een ei verkoch: werden aan 'bevriende'onder nemers. Jechanoerov zegde toe vervol- ging van verdachte zakenlie den te staken en verzekerde de veelal corrupte regionale en lokale politici immunitst Hij ging naar het oosten var. Oekraïne - machtsbasis van Koetsjma en Janoekovitsj - om de machtige kolen- et staalbaronnen de hand te ra ken. Moskou Hij beloofde daar dat de over heid zich niet met hun zaken zou bemoeien. Zijn eerste ré voerde naar Moskou, waarh- de door Timosjenko verbro ken relatie met Rusland her stelde. President Vladimir Poetin bestempelde hem als 'onze vriend'. Voor Timosjen ko lag in Moskou alleen een arrestatiebevel klaar omdat zij als directrice van ee staatsbedrijf Russische defen sieambtenaren omkocht in ruil voor orders. De mening van Jaroslav wordt gedeeld door andere Oekraieners in Praag, zoals Ihor. Het feit dat Joesjtsjenko nu een bondgenootschap met Jèchanöerov is aangegaan s voor Ihor de spreekwoordelij ke druppel: „Ik voel me bedro gen." GPD Op 15 oktober verschijnt een nieuwe editie van het Groe ne Boekje. Daarin staan enkele nieuwe spellingsregels en zijn de oude grondig geherformuleerd. De PZC besteedt in een reeks van dertien artikelen aandacht aan de verande ringen. Wie aan het reïntegreren is, doet dat tot zater dag aanstaande met een tre ma. Daarna is het re-integre- ren geblazen, met een streep je. 'Reïntegreren' betekent: opnieuw gaan functioneren. Wie lange tijd bijvoorbeeld door ziekte niet op het werk is geweest, moet gaan reïnte greren als de ziekteverschijn selen voorbij zijn. Aan de spel ling zal het niet l iggen of de reïntegratie voorspoedig ver loopt, maar de Arbo-diensten zullen hun brochures wel moe- nieuwe editie v-X vc»>" A -Ar \c; A Kkaö VVN door Wim Daniels ten aanpassen, want het wordt dus re-integreren. Wie plannen heeft om te reïncarne ren, kan evenwel alles bij het oude laten. 'Reïncarneren' be tekent 'opnieuw geboren wor den', of letterlijk gezegd: weer een lichaam worden, want 'carne' betekent 'vlees' (vergelijk ook: chili con carne en carnaval). Als je het land waar je mag reïncarneren voor het uitkiezen hebt, zou ik Nederland voorlopig even mijden, want wie reïncar neert zal toch ook moeten reïntegreren, en ik betwijfel of dat goed gaat als de spel ling van beide woorden zo sterk afwijkt:'reïncarneren' tegenover 're-integreren'. Die verschillende spelling moet begrepen worden vanuit de volgende nieuwe spellingre gel: 'Een woord waarin we het uitheemse voorvoegsel niet los kunnen zien van het grondwoord, behandelen we als ongeleed. Het krijgt bij klinkerbotsing een trema.' Om deze regel enigszins te kunnen volgen, moet je weten wat uitheems is, wat een voor voegsel is, wat een grond woord is en wat ongeleed is, Dat is nogal wat. Het zijn alle maal termen die veel te van zelfsprekend in zo'n spel lingregel opgenomen worden. In een verklarende woorden lijst in het Groene Boekje krij gen sommige termen wel een toelichting, maar dan nog is zo'n regel zelf ontoeganke lijk. 'Uitheems' betekent zoiets als niet-Nederlands ('anti' bij voorbeeld komt uit een ande re taal). 'Voorvoegsels' zijn letters of lettergrepen die je voor een ander woord plakt waardoor er een nieuw woord ontstaat (zoals 'on' in 'on rein'). Het 'grondwoord' is het kernwoord zonder voor- of achtervoegsels ('rein' is bij voorbeeld een grondwoord). En 'ongeleed' betekent onge veer hetzelfde als 'grond woord' (van 'onrein' is 'rein' dus het grondwoord). Re' wordt gezien als een uitheems voorvoegsel. Dat is het zowel in 'reïncarnatie' als in 'reïnte greren'. Maar in 'reïncarna tie' kan het blijkbaar niet los gezien worden van 'incarna tie', terwijl het in 'reïntegre ren' wel los gezien kan wor den van 'integreren'. 'Reïnte greren' wordt herkend als 'op nieuw integreren', staat er als toelichting in het nieuwe Groene Boekje. En daarom wordt het 're-integreren'. Maar 'reïncarneren' mag dus niet gezien worden als 'op nieuw incarneren'. Dat is na tuurlijk raar, want 'incarne ren' en incarnatie' zijn wel degelijk woorden die op zich zelf kunnen staan. Het voor voegsel is daarbij echt niet noodzakelijk. Ik denk dan ook dat de meeste taalgebrui kers 're-integreren' en 'reïn carneren' het liefst op dezelf de manier gespeld hadden ge zien. Want als het gaat om het streepje, trema of aaneen schrijven zijn er al genoeg spellingvarianten waarmee ze rekening moeten (gaan) hou den. GPD Gebrek aan luisterend oor bij thuisfront nekt oud-strijders van onze redactie binnenland Hun verhaal vertellen. Gehoord worden. Erkenning ontvangen. Dat is wat de Nederlandse oorlogsveteranen zo graag wil len. Na de hel van de oorlog worden ze meestal na terugkeer in eigen land be schimpt en aan hun lot overgelaten. Het Noord Nederlands Toneel (NNT) en regis seur Jos Thie bieden hen in november letter lijk een podium voor hun verhaal. In een eigentijdse uitvoering van Sophocles' Ajax vormen vijf veteranen uit Srebrenica, Libanon en Rwanda het koor en dus het ge weten van het titelpersonage. In het com mentaar dat zij tussen de bedrijven door uit spreken, verwerken zij hun eigen ervarin gen en frustraties. Ajax was volgens Thie de eerste oorlogsveteraan uit de wereldgeschie denis, die na de oorlog aan een posttrauma tisch stress-syndroom (PTSS) leed. Gekrenkt In het stuk van Sophocles draait Ajax na de Trojaanse Oorlog volledig door wanneer met hij maar Odysseus de wapenrusting van zijn gedode vriend Achilles krijgt. Hij voelt zich in zijn eer gekrenkt en wil uit wraak zijn legerleiders vermoorden. Door tussenkomst van de godin Athene krijgt Ajax een vlaag van waanzin en slacht hij een kudde schapen. Wanneer de strijder de volgende ochtend ontwaakt en beseft dat hij is doorgedraaid, besluit hij een einde aan zijn leven te maken.„De woorden van Sophocles zijn na 2400 jaar nog steeds alom vattend", merkte regisseur Jos Thie. „De ve teranen stelden na lezing dat de teksten zon der enige aanpassing op de situatie van nu zouden kunnen slaan." De afgelopen week hadden de NNT-acteurs gesprekken met de veteranen. „Het heeft mijn hele idee van oorlog volle dig overhoop gegooid", erkent acteur Jeroen De Man, die de titelrol vertolkt. „Het is zo makkelijk om te roepen dat onze jon gens een stelletje slappe zakken waren. Je realiseert je als je de kranten leest niet wat voor persoonlijk leed er schuil gaat achter de verhalen." Srebreniea-veteraan Wim Dij- kema uit Zuidlaren zei meteen ja toen hij werd gevraagd voor het toneelstuk. „Geen missie die zo uitgebreid in de media is uitge meten als de val van de enclave. En geen missie die zo eenzijdig belicht is." Dijkema was zelfs degene die de beruchte video maakte waarop de Nederlandse militairen feest vierden omdat ze terug naar huis moch ten. „We hadden geen idee wat voor ramp zich verderop voltrok. Je wereld is zo klein als je daar op het slagveld staat. Maar daar hebben buitenstaanders geen boodschap aan: die zien slechts wat ze willen zien." Toen de soldaten terugkeerden uit Bosnië wachtte hen niet alleen de bittere waarheid, maar ook een stortvloed aan kritiek. „We wisten van niets", verzucht Dijkema. „Ik kreeg bijna slaande ruzie met mijn vrouw toen ze me vertelde over de genocide. „Wie is daar nou geweest, jij of ik?!" De vetera nen werden door alles en iedereen aan hun lot overgelaten. „Zelfs de hoge heren in Den Haag veroordeelden ons optreden. En dat terwijl ze ons er zelf heen hadden ge stuurd." Pas in 2000, toen de Tweede Ka mer haar eerste rapport presenteerde, was er enige ruimte voor relativerende tegenge luiden. „Het is zo makkelijk om dingen te beoordelen als je achteraf meer informatie tot je beschikking hebt", vindt Dijkema Zijn redding was uiteindelijk zijn vrouw, die hem jarenlang bijstond in het bestrijden van zijn demonen. Onmacht „De onmacht en de ervaringen in de oorlog zijn al traumatisch genoeg. Maar de impact van het onbegrip en het gebrek aan een luis terend oor in Nederland is nog vele malen erger. Dat nekt je vroeger of later." Sophoc les zelf was overigens ook een oorlogsvete raan, die zijn ervaringen in de Perzische en Pelopponesische Oorlog verwerkte in zijn stukken. „Hij had de kans zijn verhalen te laten horen aan 30.000 man publiek: neem van mij aan dat dat discussie uitlokte", ver telt regisseur Jos Thie. „Ik heb niet de illu sie dat wij nu met onze Ajax net zo'n groot publiek bereiken, maar voor de veteranen kan het wel net zo'n louterende werking hebben." Het is ook de bedoeling om hoog waardigheidsbekleders uit politiek en leger uit te nodigen om de voorstelling te komen bekijken. De voorstelling is van donderdag 10 tot en met zaterdag 26 november te zien in de Ma chinefabriek in Groningen. ANP AANVARING - Twee Neder landse schepen zijn dinsdaga vond op de Theems ten oosten van Londen met elkaar in aan varing gekomen. De botsing vond plaats in dichte mist. Het schip 'Trim' liep zware schade op en ligt in een dok, de 'Rijn berg' heeft zijn reis naar Da- genheim voortgezet. OPGRAVINGEN - In de bin nenstad van Berlijn zijn twee van 's werelds oudste mensen opgegraven. De een is honderd duizend jaar oud, de leeftijd van de ander wordt geschat op vijftigduizend jaar. De skelet ten van de Neanderthaler en de Aurignac-mens lagen onder de oorlogspuinhopen van hel Berlijnse Museum voor Volken kunde. Deskundigen wiste precies waar de beenderen la gen; tien jaar geleden is niet aangedurfd om de botten mei de nodige voorzichtigheid op te graven. HERVERKAVELING - De her verkaveling in de Waardepo!- der is zo goed als afgerond De 'lappendeken' bij Waarde met zijn grillig lopende wegen en sloten is gefatsoeneerd. De rechte lijnen van nieuwe pol derleidingen, wegen en kavels- zijn al goed te onderscheiden. Vijf veteranen uit Srebrenica, Libanon en Rwanda spelen een rol in een eigentijdse versie van Sophocles' Ajax. Ze kunnen er hun eigen ervaringen en frustraties in kwijt. Van links naar rechts: regisseur Jos Thie, Srebreniea-veteraan Wim Dijkema en acteur Jeroen De Man. foto Karei Zwaneveld/ANP Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur^ pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mall: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax, (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzoe: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes. Zierikzee en hulst: Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal; 59,75 62,00 per jaar €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor lat einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag: 1,80 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgas de Regelen voor het Advertenliewe2en Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjesl: Tel (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goed Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl'adverteren Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern De dooia aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gobruiHjc«°™ ducten van de titels en de workmaatschappijun van Wegener of door ons zorgvuldig y0?0'???" de derden. Als u op deze Informatie geen prgs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij:rzc, zersservicc. Postbus 31,4460 AA Goes. Behoort tot 'il- WeGeNeR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 4