Voortbestaan van schuurfeest bedreigd ledereen kan diabetes krijgen PZC Ze rijden als gekken in Sluiskil Verdeelde reacties op Sluise begroting Een streling voor het oog... Nieuwe nota Hulst mogelijk nekslag voor evenementen Zeeuws-Vlaamse koren houden benefietavond Terneuzen presenteert verkeersmaatregelen Optometrist Piessens Oostdam 1 Sas Van Gent 0115-451462 VARILUX V donderdag 13 oktober 2005 door Harold de Puysseleijr KUITAART - Het nieuwe beleid voor volskfeesten van de ge meente Hulst is een bedreiging voor een evenement als het schuurfeest in Kuitaart. Voorzit ter H. van den Bergen van de stichting Rond de Kleine Vogel uit Kuitaart is dan ook bang voor het voortbestaan van het dorpsfeest dat al vele jaren wordt gehouden in een boeren schuur tussen de Hulsterweg en Cathelijneweg. „We moeten al aan zoveel eisen voldoen. Denk aan de brandvei ligheid, de Warenwet en de Bu- marechten voor de muziek. Nu moeten we ook nog van de ge meente om één uur 's nachts de stekker uit de muziekinstallatie halen. Alle kosten die we maken, moeten we nu binnen een paar uur terug zien te ver dienen, want het is een gegeven dat het uitgaanspubliek van daag de dag later van huis gaat. Dat alles maakt het steeds moei lijker om een evenement op po ten te kunnen blijven zetten", zegt Van den Bergen. „Er hoeft er maar één te klagen na half twee 's nachts en je kunt slui ten." Hij deelt dan ook de vrees die ge meenteraadslid A. Dobbelaer (Algemeen Belang) onlangs uit sprak in de discussie binnen de gemeenteraad over de nieuwe Evenementennota. „Ik ben het volkomen eens met zijn uit spraak dat dit beleid voor veel evenementen de nekslag bete kent." Van den Bergen wil ze niet met naam en toenaam noe men, maar wijst ook met de be schuldigende vinger naar enkele horecaondernemers in de streek. „Die proberen een eind te ma ken aan dit soort feesten, door controleurs van de politie en de gemeente op ons af te sturen. Die mensen stonden vroeger zelf vooraan bij schuurfeesten en eindexamenfuiven. Ze realise ren zich niet waar ze mee bezig zijn. Het verdwijnen van feesten als het onze is een aantasting van de leefbaarheid in een dorp." Van den Bergen begrijpt dat uit baters van horecagelegenheden mensen naar zich toe willen trekken. „Daar zijn ze onderne mers voor Maar ze zijn ook zelf debet aan het teruglopend aan tal bezoekers, gezien de prijzen die ze vragen. Het is voor veel mensen niet meer betaalbaar om een feestje in een horecagele genheid te geven. Vorig jaar vroegen wij tijdens het schuur feest 1,25 euro voor een con sumptie. Verder hadden we niets aan de fomule gewijzigd. De prijswijziging resulteerde wel in een verdubbeling van het aantal bezoekers." Het schuurfeest vindt zaterdag plaats en is dit jaar uitgebreid met een kinderdisco van 18.00 uur tot 20.00 uur. De schuurdeu ren gaan om 21.00 uur opnieuw open voor het volwassen pu bliek. door Frank van Cooten SLUISKIL - Het dorp Sluiskil lijkt op het eerste gezicht een oa se van rust voor de kinderen van de drie basisscholen. Schijn be driegt, zeggen verkeersouders Francien Netten, Michel den Dunnen en Marcus Nolten van respectievelijk de Anto- nisschool, de Vrije Vlucht en Oranje Nassau. „Ze rijden als gekken in ons dorp." De Sint Antoniusschool kreeg vorige week het Zeeuws ver- keersveiligheidslabel. Oranje Nassau heeft dit label al en voor de Vrije Vlucht is het nog slechts een kwestie van tijd. On danks het feit dat op de drie Sluiskilse scholen veel aandacht is voor verkeersveiligheid is het volgens de drie verkeersouders in het dorp zelf nog steeds bal en boos. Beruchte straten zijn bijvoor beeld de Leidinglaan en de Drostlaan waar automobilisten met een vaartje van negentig overheen scheuren. Ter plaatse geldt een snelheidslimiet van dertig kilometer per uur. „Dat is een schijnveiligheid", zegt Marcus Nolten. „Bijna niemand houdt zich daaraan. En dat ter wijl op de straten veel kinderen fietsen naar school. Het is echt levensgevaarlijk. Op sommige straten zijn wel drempels maar zelfs de vrachtwagens van de Sligro denderen daar met een vaartje van zestig overheen." Verkeersouders Marcus, Francien Sluiskil. Ook op een aantal kruispunten staan de kinderen volgens de drie Sluiskillenaren doodsang sten uit. Zoals bijvoorbeeld de kruising Baljuwlaan/ Kerk straat. „Dat is echt een gevaarlij ke plek om over te steken", zegt Francien Netten. „Automobilis ten houden er geen rekening en Michel (vlnr) op het drukke kruispunt Baljuwlaan-Kerkstraat in foto Peter Nicolai door Frank van Cooten SLUIS - Politieke partijen in de gemeente Sluis reageren ver deeld op de deze week gepresen teerde begroting 2006. Er is zwa re kritiek van Dorpsbelangen en Toerisme (D&T). Andere frac ties reageren gereserveerder. Oppositiepartij D&T slijpt de messen voor de begrotingsraad in november. De partij heeft nog een behoorlijk appeltje te schillen met het college, blijkt uit reacties van L. Baarends en C. Bolijn-Hertzberger. Met na me Baarends is fel. „De wethou der moet niet zeggen dat de be lastingen niet omhoog gaan. De toeristenbelasting gaat omhoog, het rioolrecht stijgt met twintig procent en de afvalstoffenhef fing met tien procent. De wet houder zegt wel dat het zo is af gesproken, maar zo kan ik het ook verkopen. En het afschaffen van het gebruikersdeel van de onroerendezaakbelasting is niet de verdienste van de gemeente." Dat het college volgend jaar door wil gaan met drie in plaats van de huidige vier wethouders, vindt Baarends een goedkoop praatje.Baarends uit ook zware kritiek op de ambtelijke organi satie, die hij als 'rommelig' kwa lificeert. „Als wethouder Leent- faar beweert dat alles op rolle tjes loopt, spreek ik dat tegen. Goede ambtenaren zijn op non-actief gesteld. Gevolg is pe perdure kosten voor het inhuren van externe bureaus. Ik weet dat één extern adviseur per dag zestienhonderd euro krijgt. Dat kan natuurlijk niet. Daarnaast krijgen veel burgers geen ant woord op brieven." Fractievoorzitter L. Flikweert van het CDA pareert de mening van Baarends. „Ook de opposi tie heeft ingestemd met bezuini gingen op het ambtenarenappa raat. Gevolg is het inhuren van extern personeel." Het CDA deelt de mening van het college dat drie wethouders voor de volgende bestuursperio de voldoende is. „Dat is overi gens niet aan dit college om te besluiten. Pas na de verkiezin gen kunnen we daar een besluit over nemen. Pluim Flikweert zegt blij te zijn met de begroting. „De gemeente staat er financieel beter voor dan we dachten. Een pluim voor de amb telijke organisatie. Wel zullen we in de begrotingsraad nee zeg gen tegen bezuinigingen op de ouderenzorg." Nieuw West, PvdA en WD/ Ge meentebelangen vinden het nog te vroeg te reageren op de maan dag gepresenteerde begroting. mee dat kinderen oversteken. Op deze kruisingen moeten dui delijke attentieborden komen om duidelijk te maken dat het om een oversteekplaats voor de schoolgaande jeugd gaat." Francien Netten, Michel den Dunnen en Marcus Nolten besef fen dat het vaak de dorpsgeno ten zelf zijn die te hard rijden. „We spreken ze regelmatig aan op hun rijgedrag, maar het inte resseert ze niet." Ook de parkeeroverlast bij de drie scholen is de drie verkeers ouders een doom in het oog. Veel ouders brengen hun kinde ren naar school en parkeren hun auto op de meest onmogelijke plaatsen. De drie scholen probe ren dit gedrag wel te verande ren. Zo is bij de Antoniusschool een parkeerverbod van kracht, hoewel weinig ouders zich daar iets van aantrekken, en parke ren leraren hun auto een stukje verderop om het goede voor beeld te geven. Ook de drie ver keersouders doen van alles om de veiligheid te verbeteren. Zo fietsen de kinderen van de Anto niusschool in een veiligheidshes je naar school dankzij een actie van Francien Netten. En Mar cus Nolten hield onlangs een en quête op de Oranje Nassau over de fietsroutes naar school. Drempels „Maar ondanks onze inspannin gen zijn de wegen in Sluiskil nog steeds voor een belangrijk deel onveilig voor onze kinde ren. We willen bijvoorbeeld graag drempels in de Leiding laan en Drostlaan en veiliger oversteekplaatsen maar de ge meente wil niet echt meewer ken. De gemeente heeft tegen ons gezegd dat het vooral een centenkwestie is, maar het gaat ons om de veiligheid van onze kinderen. Daar moet echt meer aandacht voor komen." door Raymond de Frel OOSTBURG - De regionale Caritasinstellingen in West- Zeeuws-Vlaanderen en de koorkring Zeeuws-Vlaande- ren houden morgen een bene fietavond in de Sint Eligius- kerk in Oostburg. De avond wordt geopend door het Sint Caeciliakoor uit Eede. Daarna is het rooms-ka- tholieke vrouwenkoor uit Schoondijke aan de beurt. Zij worden gedirigeerd door Ine ke Postma. Het rooms-katho- liek gemengd koor uit IJzen- dijke sluit onder leiding van Marie-Louise Ceulemans het eerste gedeelte van het con cert af. Na de pauze zingen de The White Group uit Bres- kens, het koor van de Sint Eli- giuskerk in Oostburg en het ritmisch koor Emmanuel uit IJzendijke en Biervliet (leider Ronald van Quekelberge). De avond wordt door alle koren afgesloten met het Zeeuws- Vlaams volkslied. De op brengst van het concert gaat naar het Platform Sociale Ze kerheid West-Zeeuws- Vlaan deren. Dit is een samenwer kingsverband van maatschap pelijke en kerkelijke organisa ties, die zich inzetten voor mensen die door financiële of sociale problemen in een isole ment terechtkomen. Het con cert begint om 19.30 uur. door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Na twee eerdere inspraak avonden over de problemen rond sluipver- keer in de wijk Nieuw Othene Polder wilde de gemeente Terneuzen gisteravond tijdens de laatste inspraakavond tot een beslissing komen. Die definitieve beslissing kwam er nog niet direct, maar wel zal er een gedegen plan van aanpak worden voorgelegd waarover het college van B en W een beslissing moet nemen. Begin dit jaar kwam de gemeente al met verschillende voorstellen om het sluip- verkeer vanaf de Reuzenhoeksedijk te ont moedigen en zo de straten in de wijk Othene te ontlasten. Daarop legde toen een informe le werkgroep, ontstaan vanuit de bewoners bij de gemeente, enkele aanvullende wensen neer. Zo wil men een druppel aanleggen ter hoog te van de kruising Reuzenhoeksedijk/ Mar- garethaweg Vrijheidslaan. Daarover ont stond de discussie of het daar al dan niet eenrichtingsverkeer zou moeten worden, zo dat de Toermalijnsingel en de Vrijheidslaan de in- en uitgaande stroom verkeer evenre dig zouden kunnen verdelen. Na stemming bleef het onbeslist, daar er twaalf voorstan ders en twaalf tegenstanders voor het een- richtingsplan bleken te zijn. Ook de omliggende straten zullen in het plan onaantrekkelijk worden gemaakt voor sluipverkeer door het aanleggen van een knip bij de Parelmoerboog, die met paaltjes voor autoverkeer zal worden afgesloten. Een stuk Margarethaweg zal ook dertig kilo meterzone worden in het nieuwe plan. Arthur Bernard Gerti Bierenbroodspot Brauck Clemens Brlel Casper Faassen Kantcho Kanev Michiel Molenaar Paule Nolens Piotr Kees Salentijn Sabine Tuchel Guy Vandenbranden Wil Willemsen Een echt Varilux brillenglas is een streling voor het oog. Met geen enkel ander multifocaai glas kunt u zó natuurlijk zien. Alleen Varilux glazen (herkenbaar aan de laser-gravering) geven u op elke kijkafstand de best mogelijke correctie. Laat u ze ook nog eens voorzien van de unieke Crizal Alizé coating, dan zijn uw glazen bovendien vet-, vuil-, en water afstotend. Zodat u straks optimaal kunt genieten van uw waardevolle genummerde en gesigneerde zeefdruk van een bekende kunstenaar. De zeefdruk krijgt u van ons, zolang de voorraad strekt, tot uiterlijk 1 december 2005 cadeau bij aankoop van een nieuwe bril met de unieke Varilux glazen. De oplage van deze (39 verschillende!) zeefdrukken is gelimiteerd, dus hoe sneller u uw bril kiest, hoe groter uw keuze. Varilux, ver vooruit en dicht bij u sterke groei aantal patiënten Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes be staat nog steeds. Het probleem neemt jaarlijks zelfs toe, onze jubileum- wens luidt daarom: de groei van het aantal diabetespa tiënten moet vanaf nu afne men. Helpt u? Tip: check uw kans op diabetes. Dat kan via www.langzalje leven.nl. Deelnemers ma ken kans op een jubileum verrassing! U vindt daar info over diabetes en praktische Leef-Langer-Adviezen. Verontrustende feiten Nederland telt minstens 850.000 mensen met diabe tes; daarvan weten ruim 400.000 niet dat zij diabetes hebben. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. De ver wachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Een sluipmoordenaar Check uw kans op diabetes. ledereen kan diabetes krij gen. Gemiddeld wordt dia betes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als nieraandoe ningen, slechtziendheid en been- en voetamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Diabetes de wereld uit ledereen kan diabetes krij gen. Een gift aan het Diabe tes Fonds is daarom ook een investering in de gezond heid van uzelf. Helpt u? De groei van het aantal patiënten moet afne men. A Diabetes Fonds Tel. 0 3 3-46 2 2 055 Stationsplein 139, 3818 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om jezelf GïrO 5766

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 44