pzc pleidooi voor led-licht in Sluis Stratenmaken leer je... op straat Sluis doet inspiratie op voor verbouwing PZC Parkeerkaartje moet overal geldig zijn in centrum Terneuzen 11 Speciale lampjes moeten aantal ongelukken in nachtelijke uren verminderen liddl-ruilbeurs Lezing over lomputers agenda donderdag 13 oktober 2005 I de Frel SLUIS - Wethouder L. Wille Kerkeer) pleit voor een nieuw fchtiiigssysteem langs we- n in de gemeente Sluis, zodat L aantal verkeersongelukken bde nachtelijke uren wordt be perkt. Zogenoemde led-lampjes Jxien gevaarlijke bochten en ^mispunten ook in de nacht vei- febegaanbaar maken. rjie, als vertegenwoordiger zijn gemeente betrokken bij verkeersveiligheidsproject luurzaam Veilig Verkeer ,'est-Zeeuws-Vlaanderen, liet ich deze week inspireren op a bijeenkomst van de Zeeuw- Miiieufederatie en de provin- Zeeland over lichthinder, irsprak hij met een vertegen- oordiger van de provincie ooid-Holland, waar sinds 999 een proef loopt met d-iampjes langs wegen. „Op ch vind ik het prettig om, net Is in België, op goed verlichte ■esen te rijden. Anderzijds zor- n lantaarnpalen voor lichthin- j Dit led-systeem, het genaamde actieve markerings- steem, zorgt niet voor licht mast", vertelt Wille. [attenogen I voorkomen van lichthinder volgens Wille een eerste punt, laarveel belangrijker is het ver- csen van de verkeersveilig- eö -Nu hebben we in bochten EÜectoren (kattenogen) staan, (ie zie je met een paar goede oplampen vanaf ongeveer ne- atig meter. Bovendien zijn atlenogen alleen zichtbaar als koplampen er op schijnen. DLST-De jeugd is er vol van: Diddl-rage. De bibliotheek au Hulst springt hier op in en oudt op woensdag 19 oktober an Diddl-rui 1 beurs in de lees- aal Tussen 13.30 en 16.30 uur linnen de verzamelaars van piddl komen ruilen. Kopen i/of verkopen is niet toege- [LIST - De Stichting Welzijn jor Ouderen heeft Jean de tuin gewaagd een themabij- te verzorgen over de amputer. i Internetcafé Silverweb ver- t De Bruin over de ontwikke- die de computer de afgelo- jaren heeft doorgemaakt, bijeenkomst begint vrijdag 14.00 uur. e bijeenkomst vindt plaats in e Lieve in Hulst, de toegang is atis en 55-plussers uit de ge- ttnie Hulst zijn welkom, kunnen gratis van het internet te in dienstencentrum de Lie- tn Hulst. middag wordt om 16.00 uur gesloten. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur bed actie 1EEUWS-VLAANDEREN Alexanderlaan 45 fostbus 145 '530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 redtern@pzc.nl Hoonhorst (chef) "outBareman laymond de Frel van Stee Bakker (sport) 16 'ostbus 62 560 AB HULST el: (0114)372776 (0114)372771 redhulst@pzc.nl beila van Doorsselaer entrale redactie 'ationspark 28 'ostbus 31 460 AA goes el: (0113)315500 (0113)315669 ■mail; redactie@pzc.nl vernet •mail: web@p2c.ni Als je honderd kilometer per uur rijdt en de bocht te laat op merkt, heb je na één schrikse- conde nog maar een paar secon den om te remmen. Vaak met een ingedeukte auto als gevolg. Led-lampjes worden op drie tot vierhonderd meter afstand al aangestraald door de autover- lichting. De reactietijd gaat daarmee van drie seconden om hoog naar tien tot vijftien secon den. Dit systeem verhoogt dus de verkeersveiligheid, het laat de natuur met rust en verbruikt minder energie dan lantaarnpa len." Volgens de wethouder zijn op de proefwegen in Noord-Holland sinds de invoering van het sys teem 's nachts geen ongelukken meer gebeurd. In zijn eigen ge meente weet Wille ook wel een paar locaties die gebaat zouden zijn met led-lampjes. „Denk maar eens aan de snelheidsrem- mende obstakels op de weg tus sen Oostburg en Zuidzande. Als je die weg niet goed kent, is de kans groot dat je door de obsta kels wordt verrast. Met led-ver lichting langs de weg kan je dat voorkomen. Over het kosten plaatje weet ik nog niet veel, maar het is in elk geval goedko per dan lantaarnpalen." Wille zal in de eerstvolgende ver gadering van Duurzaam Veilig Verkeer een pleidooi houden voor het led-idee. Ook rijdt hij binnenkort in de nachtelijke uren met een vertegenwoordiger van de provincie Noord-Hol land over de proefwegen. „In een stadse omgeving komt dit systeem niet goed tot zijn recht, omdat het dan te veel reageert op omgevingslicht, maar voor een plattelandsgemeente als Sluis kan het een uitkomst zijn. Ik verwijt mijzelf wel eens dat we als Duurzaam Veilig nooit bewust keuzes hebben gemaakt over de veiligheid in de nacht. We moeten daarom serieus bekij ken of led-verlichting kan wor den ingevoerd op huidige, ge vaarlijke plekken En of het in nieuwe projecten kan worden geïntegreerd." Stratenmakers van aannemingsbedrijf Krijnsen zijn aan het werk in de Terneuzense wijk Othene. door Frank Balkenende 's-GRAVENPOLDER - Samen met tien tallen andere stratenmakers uit het land wil het Ts-Gravenpolderse aanne mingsbedrijf Krijnsen zaterdag in Em- men een vermelding in het Guinness Book of Records veroveren. In vier uur tijd moet 1070 vierkante meter Hoofd straat, die het oude en nieuwe deel van Dierenpark Emmen verbindt, worden herbestraat. Krijn Krijnsen: „Het is leuk voor mijn jongens en het is mooie reclame voor het vak." De gemeente Emmen is maar wat blij met de Dag van de Stratenmaker, die onder de vlag van de branche-organisa tie Ondernemersvereniging Bestratings- bedrijven Nederland (OBN) plaats vindt. De Hoofdstraat ligt er al jaren slecht bij. Het wegdek is hobbelig met veel gaten en breuken. Geen fraaie en tree van het dierenpark. Voor de ge meente, die ook op de kleintjes moet let ten, is het een gelukje dat tachtig stra tenmakers en sponsors (steenfabrieken leveren de klinkers) dat karweitje nu gratis opknappen. De stratenmakersploeg van Krijnsen is de enige afvaardiging uit Zeeland. De mannen zijn er wel voor te porren. „Ik vind het eer om mee te doen. In 1953 wa ren we ook blij dat we werden gehol pen", zegt de 51-jarige Krijn Kr ijnsen met enig gevoel voor drama. Met z'n achten reizen ze zaterdag af naar Em men. „We werken met vier koppels, die steeds bestaan uit een stratenmaker en een opperman. Samen moeten we in vier uur tijd honderd vierkante meter herbestraten. Als iedereen binnen de tijdslimiet blijft, krijgen we een vermel ding in het Guinness Book of Records", zegt Krijn, die samen met zijn vrouw Mattie het aannemingsbedrijf runt. Lichter Een stratenmaker, dan doemt het beeld op van een gegroefde, noeste werker, met om zijn knieën stukken afgedankte autoband en in de hand een rubber ha mer waarmee hij stenen in het zand tikt. Dat beeld klopt allang niet meer. „Welnee, tegenwoordig kun je heel veel doen met machines. Het werk is lichter geworden." Krijn is van de oude lichting. Het am bachtelijke stratenmaken, met klinkers en fraaie patronen, is zijn stiel. Hij leer de stenen leggen in een tijd dat het fy siek zware beroep ruggen deed kraken en knieën vermorzelde. Zelf is hij niet ongeschonden van de straat gekomen. „Je staat naar je werk, zeggen ze bij ons. Voor je het weet heb je rugklach ten. Ik ben bij verschillende artsen ge weest en heb mijn kwaal nu redelijk on der controle." Desondanks gaat de stratenmaker nog gebukt onder een negatief imago. Krijn betreurt dat. „De branche heeft moeite om aan personeel te komen, misschien omdat nog steeds het beeld bestaat dat foto Peter Nicolai het zwaar werk is. Daarnaast denk ik dat jongeren liever achter de pc zitten." Ook speelt mee dat je niet zomaar stra tenmaker wordt. Je moet eerst naar de Vakopleiding Infra Zeeland. Een stra tenmaker doorloopt een jarenlang tra ject voor hij zich meester, de absolute top, kan noemen. De opperman staat op de onderste sport. Hij moet zorgen dat er stenen klaarliggen. Minachting is hier niet op zijn plaats. „Een goede op perman is goud waard, hij zorgt dat het werk loopt. Stratenmaken is teamwork. Iedereen is even belangrijk", onder streept Krijn. Wie het in de vingers heeft, kan leer ling-stratenmaker worden. Krijn laat zo'n leergierige werknemer altijd de moeilijkste hoekjes doen. Zo leert hij snel. „Ik heb er lol in om jongeren de kneepjes bij te brengen." Via stratenmaker twee en één kun je voorman worden, maar dan zit je zeker al acht jaar in het vak. Een treetje ho ger staat de gezel-stratenmaker. Of zo als Krijn het noemt, de 'discipel van de meester'. Wie dan nog een uitdaging zoekt, kan zich opwerken tot meester. door Frank van Cooten OOSTBURG - Een ambtelijke delegatie van de gemeente Sluis liet zich gisteren in Vlissingen inspireren voor het 'nieuwe' ge meentehuis in Oostburg. Het Vlissingse gemeentehuis werd bezocht. Inspiratie is onder meer ook op gedaan in het gemeentehuis van Etten-Leur. Binnenkort wordt ook Heusden bezocht. „Vlissin gen en Etten-Leur zijn voorbeel den van hoe wij het ook zouden kunnen doen", zegt wethouder R. Leentfaar. Het Oostburgse gemeentehuis is Voorlichting zorgverzekering AXEL - FNV Bondgenoten houdt op 19 oktober een voor lichtingsavond over de nieuwe zorgverzekering. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in cultureel centrum De Hal le aan de Rooseveltlaan in Axel. Na een presentatie kunnen de aanwezigen vragen stellen aan een deskundige van een zorgver zekeringsmaatschappij. een doolhof. Bezoekers dwalen rond op zoek naar de plek voor een bouwvergunning of een pas poort. Het gemeentebestuur wil daar van al'. De verbouw is ook ingegeven door het huidige ruim tegebrek. Ambtenaren werken op diverse plaatsen in de ge meente Sluis. „Aan reiskosten zijn we jaarlijks tachtigduizend euro kwijt", zegt Leentfaar. Gedigitaliseerd Een van de belangrijkste plek ken in het vernieuwde gemeente huis is straks het klantenconc- tactcentrum. „De bedoeling is één punt waar 75 tot tachtig pro cent van alle vragen wordt afge handeld. Dat kan ook omdat steeds meer diensten worden ge digitaliseerd zoals bijvoorbeeld de bevolkingsadministratie en bestemmingsplannen. Over pak weg vier tot vijf jaar moet dat mogelijk zijn." Volgens gemeen- tesecreataris T. Reijns moet het straks 'een genot zijn' in het klantencontactcentrum te ko men. „Het moet de huiskamer van de gemeente worden." Als alles meezit starten de werk zaamheden begin 2007. De klus moet dan medio 2008 klaar zijn. De projectgroep bereidt momen teel de architectenkeuze voor. LCF wil andere taxateur TERNEUZEN - De Lijst Cees Freeke (LCF) wil met dat hertaxaties van onroerend goed in de gemeente Terneu- zen worden gedaan door het bureau dat de eerste waarde bepaling vaststelde. Dat ruikt volgens fractievoorzitter C. Freeke naar belangenverstrengeling en een gebrek aan ob jectiviteit bij de vaststelling van lokale belastingtarieven. In februari 2005 ontving iedere eigenaar en gebruiker weer een zogeheten woz-beschikking met daarin de waar de van de onroerende zaak. De woz-waarde vormt de grondslag voor gemeentelijke heffingen, waterschapslas ten en het eigen woningforfait van de inkomstenbelasting. Ook wordt de woz-beschikking vaak gebruikt voor het verkrijgen van een hypotheek of als basis voor de opstal verzekering. Eigenaren of gebruikers die bezwaar maken tegen de woz-beschikking of de ozb, krijgen te maken met dezelfde firma om een contra-expertise te laten doen. Groen licht voor nieuwe De Burght OOSTBURG - Het dagelijks provinciebestuur staat posi tief tegenover de nieuwbouw van verzorgingshuis De Burght in Oostburg. Gedeputeerde Staten laten dat we ten in een brief aan het College bouw ziekenhuisvoorzie ningen. Het huidige verzorgingscentrum De Burght wordt omgevormd tot het Woonzorgcentrum Oostburg. Het huidige verzorgingshuis wordt kleinschaliger. Mo menteel zijn er 77 intramurale plaatsen. Aan het Ledel- plein staat straks de nieuwe De Burght met 31 zorgplaat- sen en dertig zorgwoningen en wooncomplex Het Lam met 27 woningen. Daarnaast zijn elders in Oostburg (het KWL-complex) ook 24 zorgwoningen gebouwd. „Dit zorgt voor een goede spreiding van zorgwoningen in Oost burg en de verschillende locaties zijn kleinschalig. Wij staan daarom positief tegenover uw plannen", laten GS weten aan het College bouw ziekenhuisvoorzieningen. Gemeentehuis als VVV-kantoor AARDENBURG - Het bestuur van Ondernemend Aarden burg pleit in een brief aan de gemeenteraad voor de vesti ging van het WV-hoofdkantoor in het gemeentehuis aan de Markt in Aardenburg. De organisatie doet dit voorstel vanwege het feit dat het besluit over de verhuizing van het VW-hoofdkantoor van Temeuzen naar Oostburg door de raad is uitgesteld. Bij vestiging van het WV-kan- toor in Aardenburg kan daar volgens de ondernemers ge lijk de VW-winkel bij intrekken. Dat bespaai-t de huur kosten van het gebouw De Paardenstal aan de Markt 4. Daarnaast is het dan wellicht mogelijk de VW-winkel het hele jaar open te houden. Ook kan bij vestiging van het VW in Aardenburg in plaats van Oostburg, de folder- post van in het Ledeltheater in Oostburg gehandhaafd blijven, zo denken de ondernemers. Wethouder R. Leent faar had zelf het idee om in het gemeentehuis een VW en/of het museum te vestigen. Wegen Walcheren blijven dicht DEN HAAG - De Meinersweg, Zwagermansweg, Roriks- hilweg en de Perduinseweg tussen Koudekerke en Middel burg blijven dicht. De Raad van State heeft gisteren het beroep van de Stichting Meldpunt Wegafsluiting tegen de afsluiting afgewezen. Waterschap Zeeuwse Eilanden be sloot vier jaar geleden om de wegen af te sluiten voor ge motoriseerd verkeer. Monique Boelen van publiekszaken (links) leidt de Sluise delegatie rond in het stadhuis van Vlissingen. foto Ruben Oreel De architect die de klus mag doen, krijgt een duidelijke op dracht. „Het vernieuwde ge meentehuis wordt sober en doel matig. Dat is een duidelijke eis van de gemeenteraad", zegt Leentfaar. „Geen futuristische toestanden dus." De gemeenteraad heeft 7,5 mil joen euro beschikbaar gesteld voor de verbouwing van het Oostburgse gemeentehuis. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Wie bij een Ter neuzense parkeerautomaat een kaartje koopt, moet daarmee in de gehele binnenstad kunnen parkeren. Dal vinden de fracties van TOP en Gemeentebelangen Kanaalzone. Namens beide fracties heeft TOP-fractievoorzitter J. Baart een amendement ingediend op de nota parkeerbeleid, die van avond door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Behalve dat een parkeerkaartje geldig is voor het gehele centrum willen beide fracties ook dat medewer kers van Thuiszorg en Thuis hulp een gratis parkeerkaart krijgen. „Het zijn vaak vrijwilli gers, ze krijgen geen extra toe slag van directies en moeten van de ene naar de nadere locatie rij den", motiveert Baart. Het raadslid betoogt verder dat parkeren op het terrein bij het ABAB-gebouw 's avonds en 's nachts gratis moet zijn, omdat daar geen beveiliging is zoals in de parkeergarages. In het amen dement wordt ook gepleit om in de parkeergarage onder de Oost- kolk dezelfde snelle deuren aan te brengen als in de garage on der het Theaterplein. De ge meente moet ook haast maken met de aanleg van camperplaat sen. Uit gesprekken met ver schillende kampeerautobezit- ters heeft Baart begrepen dat er vooral behoefte is aan plaatsen waar men mag staan en niet zo zeer aan plaatsen met voorzie ningen. Om de problemen op te lossen rond het parkeren van bezoe- Voorlezen in Landshuis Hulst HULST - VW Hulst houdt maandag 17 en donderdag 20 ok tober voorleesmiddagen op de zolder van 's-Landshuis. Op maandag is het een voorleesuur- tje voor de onderbouw van 14.30 uur tot 15.30 uur en don derdag voor de bovenbouw. De kosten zijn 0.50 euro (inclusief drankje), inschrijven is mogelijk bij de VW Hulst: 0114-315221. Er is plaats voor maximaal twin tig kinderen per middag. kers van binnenstadbewoners moeten B en W contact opne men met hun collega's in Val- kenswaard. In dat Brabantse plaatsje hebben ze 'een prachtig systeem' uitgedokterd, weet Baart. De TOP-man benadrukt dat parkeerplaatsen voor invali den duidelijker moeten worden aangegeven. De gemeente moet het bedrijven ook makkelijker maken hun werk uit te voeren zonder 'elke dag geconfronteerd te worden met bekeuringen'. Tenslotte, zo stelt Baart, moeten eigenaren van boten en bezoe kers van de jachthaven de kans hebben om in de buurt van de haven te parkeren. Door na het parkeren af te rekenen of een speciaal tarief in te stellen, is de gemeente een stuk klantvriende lijker. Mochten er te weinig par keerplaatsen zijn, dan moet er onderzoek worden gedaan naar nieuwe parkeermogelijkheden. \STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur; Kaarten, vrij biljarten, bieden, handvaar digheid; De Halle, 13.30 uur: Kaarten, biljarten; 14.00 uur: Solo dansen; Trefpunt. 13.00 uur Kaarten, biljarten; 14.30 uur: Zangkoor; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: ANBO dansen; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO bieden; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 9.30 uur: Biljarten, koersbal; 13.30 uur: Soos met competitie sjoelen, vrij spelen en kaarten: HULST - Reynaertcollege aan de Gil- denstraat. 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve. 9.00 uur: Vrij biljarten, Engels; 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljart club. computeren, 13.30 uur: Handwer ken, koersbal; 19.00 uur: Line dance, bridge; LAMSWAARDE - Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Seniorensoos; SINT - JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Compute ren internet; 14.30 uur. Ouderensoos, 15.30 uur: Kreatieve Vorming; 1930 uur: Toneel; TERNEUZEN - De Hoeve, 20.00 uur: Kaarten; Churchill hotel, 20.00 uur; Clubavond HCC afdeling Zeeland; De Veste, 13.30 uur: Canasta, biljarten, handwerken; VOGELWAARDE - Café Ons Vermaak, 14.00 uur: Kaarten:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 43