zc vdA: Verdonk voor de rechter SieMatlc CONTACTA 2005 Blaauwe Hoeve krijgt rouwcentrum ZEELAIUDHALLEN GOES Terneuzen trekt één lijn bij jubileums Individueel Design Onderzoekswagen borstkanker verhuist naar betere locatie artij wil helderheid over asielzoekers Vieringtoren kerk Heikant opgeknapt nodigt u graag uit 11 I 12 I 13 Dierentuin 0113-315649 pzc.nl redactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes pntie-exploitatie: pn Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen 0114-372770; onaal: 020-4562500. nderdag 13 oktober 2005 Beter brede kust dan hoge dijk editie Zeeuws-Vlaanderen ^Raymond de Frel frl'IS - De PvdA in Sluis naagt het college van burge- necsler en wethouders minister erdonk van Vreemdelingenza len en Integratie voor de rech ter lc dagen 0111 na te gaan wie r verantwoordelijk is voor de oslen tan noodopvang van sielzoekers. In de gemeente üuis dreigen vanaf 1 januari 61 gelzoekers dakloos te worden. (A-wethouder L. Wille liet e week weten uit bezuini- gsoogpunt een bijdrage van 1.000 euro aan de Stichting In- Zeeland, dat zich inzet voor teprocedeerde asielzoekers, rillen schrappen. Inlia zorgt der andere voor huisvesting n de asielzoekers in de ge- snte Sluis. De dertig volwas- ïenen 31 kinderen zijn na de liling van de asielzoekerscen- in Sehoondijke en Cadzand verschillende locaties in ist-Zeeuws-Vlaanderen on- gebracht. ille verwijt het Rijk dat het verantwoordelijkheid niet nt Sluis krijgt voor de op- ng van de asielzoekers int ers geen financiële steun van (Advertentie) i deDRVKKERY (inderboeken- .veek iratis bij aankoop van €9,99 aan kinderboeken: Edward van de Vendel ilVflt rijmt er op puree? Muziek 10-daagse Iratis bij aankoop van 515,00 aan cd's: lade in Holland Speriale uitgaven: hngenaamklassiek jngenaam...jazz Jassiek voor kids Meest belezen deeuwse kind '.oe mee met de quiz anavond vanaf 17.30 uur Srasseriemenu iet flensjes, hertengoulash vegetarisch pakketje en kkemijen 112,50 of€io.oo (vegetarisch) reserveren: 0118 - 886 866 sterdag 15 oktober 100-12.00 uur in Drvkkery 00-14.00 uur in 't Spui Edward v/d Vendel igneert zijn nderboekenweekgeschenk 500-16.30 uur Finglas eltische muziek Harkt 511 Middelburg het Rijk en de provincie Zee land. Een meerderheid van de Sluise gemeenteraad liet dins dag weten het voorstel van Wil le te steunen, maar PvdA-raads- lid J. Wielakker is daar nog niet van overtuigd. „Wille heeft mij al eens laten weten dat hij deze mensen echt niet zomaar op straat laat zetten. En ik ver moed dat een meerderheid van de gemeenteraad dit uiteinde lijk ook nooit zal toestaan." Wielakker stoelt die gedachte op een voorval met de uitgepro cedeerde Armeens-Azerbeidz- jaanse familie Kniazian, die drie jaar geleden een aantal da gen voor het gemeentehuis in Oostburg bivakkeerde. „Toen duurde het vinden van een oplos sing ook niet lang. Burgers ac cepteren niet dat in onze ge meente mensen op straat moe ten verblijven. Dat is een kwes tie van beschaving. Wij hebben wel begrip voor de bestuurlijke argumenten, maar in de prak tijk zal het volgens ons nooit zo ver komen", aldus Wielakker. De PvdA-fractie wil dat Sluis minister Verdonk voor de rech ter daagt. „Dat kan eventueel sa men met de gemeente Middel burg, waar een soortgelijk pro bleem speelt. De rechter zal dan net als de gemeente de afweging moeten maken tussen wat wette lijk en wat menselijk is. Daar naast moet opnieuw overleg wor den gevoerd met de provincie Zeeland om na te gaan of zij hun beslissing om niet bij te dra gen willen heroverwegen." Wille erkent dat het collegebe- sluit in zekere zin ook een roep om hulp is. „Wielakker kent mij als mens, hij weet hoe ik over dit soort zaken denk. Maar ik heb een bestuurlijk besluit moe ten nemen, waar ik volledig ach ter sta. Dat neemt niet weg dat ik er gevoelsmatig mee worstel, want waar zijn we nu in Neder land mee bezig? Eigenlijk is dat wat de gemeente Sluis doet ille gaal. De minister vindt dat wij deze mensen niet meer mogen helpen. Maar wie zijn wij om hen in de kou te laten staan? Als je dat wel doet werk je juist za ken als criminaliteit in de hand. Ik hoop echt dat de minister tot inkeer komt", aldus Wille. De wethouder wil zich, zolang de gemeenteraad zich nog niet officieel over het voorstel heeft uitgesproken, nog niet uitlaten over een mogelijke rechtsgang. De Middelburgse wethouder A. de Vries (PvdA) ziet niets in een gang naar de rechter. Hij vindt het plan te ver gaan. Meerwaarde Ook Fractievoorzitter L. Flik- weerl van het CDA in de ge meente Sluis vraagt zich af of het zin heeft minister Verdonk voor de rechter te dagen. „De meerwaarde om de minister voor de rechter te dagen kan ik nu niet overzien.. Dit deden al meer ménsen voor ons, denk maar aan de bekende voetballer Kalou. Het heeft niet echt gehol pen. Het zijn wel signalen, maar niet afdoende." door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - Evenementen in de gemeente Terneuzen krij gen voortaan allemaal dezelfde jubileumbijdrage van de ge meente. Het betreft de wat grote re (niet-commerciële) evenemen ten op het terrein van cultuur en sport, waarbij het criterium is dat het gaat om meerdaagse eve nementen. Burgemeester en wet houders hebben hiervoor een be leidsregel opgesteld naar aanlei ding van binnengekomen verzoe ken 0111 subsidies. Zo vroeg de Stichting Havenda gen Terneuzen 17.000 euro om de 25e editie van de Haven fees ten extra luister bij te zetten. De gemeenteraad besloot echter niet verder te gaan dan 7500 eu ro. Dat geld wilde de Stichting Gildefeesten in Sluiskil ook heb ben, om in het kader van het 25-jarig jubileum een extra mooi programma te kunnen bie den. Sluiskil kreeg echter een bijdrage van 1000 euro. De verzoeken waren voor het college het sein om een beleids regel op te stellen. Het beleid is gebaseerd op de al bestaande re geling voor jubileumbijdragen aan organisaties. Die krijgen al lemaal eenzelfde bedrag, dat va rieert van 75 euro bij een tien-ja rig bestaan tot 250 euro bij het honderd-jarig jubileum. De nieuwe beleidsregel heeft be trekking op een evenement dat jubileert en niet op een eenma lig evenement dat in het kader van het jubileum van een organi satie wordt georganiseerd. Het Terneuzense college van burgemeester en wethouders wil voortaan evenementen die aan hun tiende uitgave toe zijn 750 euro toestoppen, voor een 25-jarig jubileum 1000 euro, voor een 50-jarig jubileum 1500 euro, voor een 75-jarig jubileum 2000 euro en voor een 100-jarig jubileum 2500 euro uittrekken. Uitgangspunten daarbij zijn dat het evenement moet plaatsvin den in de gemeente Terneuzen en dat het gaat om een aanvul lend jubileumprogramma, bo ven op het reguliere programma van het evenement. HEIKANT - De inspectie vooraf deed hij met een verrekijker vanaf de grond. De klus zelf op dik 25 meter hoogte werd vanwege veiligheids eisen geklaard vanuit een bakje aan een hijs kraan. Installateur J. de Rechter uit Sint-Jan steen verving gisteren zes kapotte pannen op het dak van de kerk van de Heilige Theresia van het Kindje Jezus in Heikant. De Rechter nam ook het vieringtorentje onder handen van uit een hijskraan (225 ton hefvermogen). Hij verving kapotte stukken lood en knapte de top van de vieringtoren op. Afgebrokkelde stukken van het torentje vernielden dakpannen en eer der gerepareerde kilgoten. Wind en regen had den daardoor regelmatig vrij spel in de kerk tot ergernis van parochianen die zich inzetten voor het behoud van de negentig jaar oude kerk. Sinds zeven jaar sprokkelt de Stichting tot Be houd van de Parochiële Diensten in Heikant geld bij elkaar voor de restauratie en het onder houd van het gebouw. Daarnaast doet ook het kerkbestuur van de parochies Heikant/ Sint-Jansteen een duit in het zakje. Het wind en waterdicht maken van de kerk doet vooral stichtingspenningmeester E. Francken goed. „Wij timmeren flink aan de weg en als de kerk dan daadwerkelijk wordt opgeknapt, hebben we met de vele vrijwilligers echt eer van ons werk", zegt Francken. Naast het dak en de vie ringtoren wordt het Heikanter godshuis ook van binnen opgeknapt. De elektrische bedra ding wordt onder handen genomen, omdat niet duidelijk is welke schade een blikseminslag vo rig jaar opleverde. Verder staat het vervangen van kapotte glaasjes in de glas-in-loodramen binnenkort op de rol. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - Zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst krijgt een uitvaartcentrum. In het rouwcentrum, bedoeld voor heel Zeeuws-Vlaanderen, wil uit vaartonderneming Dela twee fa miliekamers realiseren. Hier kunnen nabestaanden de overle dene 24 uur per dag bezoeken. Dela heeft voor heel Zeeuws-Vlaanderen momenteel één uitvaartcentrum; in Hulst aan de Van der Maelstedeweg. Dit rouwcentrum blijft bestaan. „Wij zien het nieuwe uitvaart centrum in de Blaauwe Hoeve als een toegevoegde service en voor het zorgcentrum is het een uitbreiding van de faciliteiten", zegt P. Engelen, manager uit vaartcentra van Dela. Dela wil het nieuwe uitvaartcen trum inrichten volgens de nieuw ste inzichten. In de huidige rouwcentra kunnen nabestaan den enkel tijdens bepaalde ope ningstijden de overledene bezoe ken, maar met de familiekamers wordt die mogelijkheid erg ver ruimd. Openingstijden zijn er niet, nabestaanden krijgen een sleutel van de familiekamer en kunnen de overledene net zo vaak en zo lang bezoeken als ze wensen. In een met een scheidingswand af te schermen ruimte in de fami- (Advertentie) (Advertentie) AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet onder dak bij Pot Woninginrichting Nieuwendijk 89,0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair), Nansenbaan 15,0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg (naast de Baderie), Industrieterrein Arnestein. Grenadierweg 17a, 0118-62 95 22 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32,0115-680612 oktober 2005 oktober 2005 oktober 2005 De business to businessbeurs met nog meer mogelijkheden om uw potentieel direkt aan te spreken! Nobelweg 6 Telefoon 011!121020 www.teelandhallen.nl liekamers wordt de overledene opgebaard tot de begrafenis of crematie. De familiekamers zijn verder huiselijk ingericht. Er staat een bank, tafel, maar ook een gevulde koelkast en een kof fiezetapparaat. Gerieflijk Engelen: „Nabestaanden wordt het zo gerieflijk mogelijk ge maakt. Ze kunnen er ook voor kiezen de familie of vrienden in de familiekamer te ontvangen. Een medewerker van Dela komt dagelijks even kijken en verder kunnen nabestaanden helemaal alleen met hun naaste zijn. Het is de ideale tussenmogelijkheid voor nabestaanden die vaker bij hun naaste willen zijn dan in een gebruikelijk rouwcentrum kan en die de overledene om wat voor reden dan ook niet thuis kunnen of willen opba ren." Het nieuwe rouwcentrum wordt volledig uitgerust met ver- zorgkamer. Extra werkgelegen heid levert het uitvaartcentrum niet op. Het rouwcentrum wordt bemenst door de huidige vier medewerkers van Dela in Zeeuws-Vlaanderen. Directeur A. Janse van De Blaauwe Hoeve is zeer tevreden over de ontwikkelingen. „De uit vaartdienst kan desgewenst ook in onze eigen kapel worden ge- Aanrijding MIDDELBURG - Een 28-jarige automobiliste uit Leiden gaf gis teren in Middelburg geen voor rang aan een lijnbus van Con- nexxion. Hierdoor ontstond een aanrijding. Beide voertuigen lie pen lichte schade op. houden. Het is niet zo dat het uitvaartcentrum alleen voor on ze eigen bewoners gebouwd wordt. Iedereen in Zeeuws- Vlaanderen kan gebruikmaken van de faciliteiten en van de ka pel." Het rouwcentrum wordt geves tigd bij de nieuwbouw van De Blaauwe Hoeve, vlakbij de ka pel die in de nieuwbouw wordt geïntegreerd. Eerst moeten de oude gebouwen op het terrein van De Blaauwe Hoeve gesloopt worden. Dat zal volgens Janse nog voor het eind van het jaar gebeuren. In februari begint de nieuwbouw. Dela en Curamus (de overkoepelende organisatie waar De Blaauwe Hoeve onder valt) hebben nog geen intentie verklaring getekend voor de komst van het uitvaartcentrum. Engelen: „Er moeten eerst nog wat zakelijke dingen afgehan deld worden, maar de vooruit zichten zijn zeer positief. Zowel Dela als Curamus willen dat het uitvaartcentrum er komt." (Advertentie) Reynaertcollege promoot conciërge HULST - De leerlingen en medewerkers van het Reynaert college in Hulst zijn in de ban van de verkiezing 'Conciër ge 2005 - gekozen door leerling'. P. de Koster, conciërge op de locatie Zoutestraat, doet het namelijk goed. Door het hele gebouw hangen posters, mailtjes worden doorge stuurd en docenten geven het aan in de les. De scholieren noemen hun conciërge 'vet chille', 'relaxt', 'gezellig' en 'su per gaaf'. De Koster blijft er nuchter onder. Hij staat op dit moment in de top twintig, maar dat kan ieder moment veranderen. Iedereen kan via www.concierge2005.nl tot begin november zijn stem uitbrengen. De organisatie is in handen van het 3FM radioprogramma Buzz (NCRV) en de jongerensite scholieren.com. De Koster strijdt op dit mo ment samen met een groot aantal collega's voor één van de halve-finaleplaatsen. Op 9 november wordt de laatste halve-finalist bekend gemaakt. GroenLinks vreest voor kaalslag TERNEUZEN - De Terneuzense fractie van GroenLinks heeft een 'gat' in de nieuwe gemeentelijke kapverorde- ning ontdekt, dat zou kunnen leiden tot kaalslag. Volgens de nieuwe regeling, die vanavond door de raad wordt vast gesteld, hoeven particulieren voortaan voor het vellen van de meeste boomsoorten geen kapvergunning meer te hebben. Alleen bomen die voorkomen op de lijst van waar devolle bomen en houtopstanden die van de gemeente zijn, mogen niet zonder vergunning worden omgezaagd. Volgens P. Clijsen van GroenLinks betekent de nieuwe re geling dat ook bomen die eigendom zijn van het water schap, de provincie of het Rijk zomaar kunnen worden omgehakt. Deze instanties worden niet met namen ge noemd en dus worden ze geschaard onder de categorie particulieren. Het voorstel dat er nu ligt kan volgens Clij sen ingrijpende consequenties hebben voor het openbare bomenbestand in met name het buitengebied. Hij wil van avond tijdens de raadsvergadering dan ook een amende ment indienen om het gat in de kapregeling te dichten. Veel animo voor sociaal pension GOES - Steeds meer mensen kloppen aan bij de sociaal pensions van Maatschappelijke Opvang Zeeland, een on derdeel van Emergis. Voor het gisteren geopende pension in Goes bestaat nu al een wachtlijst van vijftien personen. Aangezien de bewoners één tot twee jaar in zo'n pension verblijven, verloopt de doorstroming traag. Eigenlijk zijn er meer van dergelijke vormen van begeleid wonen nood zakelijk, maar daarvoor ontbreekt geld. Er zijn vier so ciaal pensions in Zeeland: in Goes, Vlissingen, Terneuzen en Oostburg. Ze zijn bedoeld voor volwassenen met psy- cho-sociale en psychiatrische problemen. De bewoners kunnen twee jaar werken aan hun toekomst. Onder bege leiding proberen ze weer greep op hun leven te krijgen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De problemen rond de bereikbaarheid van de onderzoekswagen van het borst kankeronderzoek in Terneuzen worden opgelost. De wagen met daarin gevoelige röntgenappara tuur wordt zo goed als zeker za terdag verplaatst naar een loca tie naast het gebouw van kun stencentrum Toonbeeld en de stichting Kinderopvang Zeeuws-Vlaanderen aan de Bel- lamystraat. De komende dagen worden daar voor technische voorzieningen getroffen. Vandaag en vrijdag staat de onderzoekswagen van de stichting Bevolkingsonder zoek Borstkanker Zuid-West Ne derland nog achter het gebouw. Dat leidde de afgelopen dagen tot chaotische taferelen. Vrou wen, die waren opgeroepen voor het borstonderzoek konden de wagen niet vinden: hij stond ver scholen achter het gebouw. En was de wagen wél opgespoord, dan konden de bezoekers die al leen bereiken via de ruimten van de kinderopvang. Dat leid de tot vertragingen bij het on derzoek en tot irritaties bij zo wel het betrokken personeel als de leidsters van de opvang. De locatie bleek gekozen in nauw overleg tussen de gemeen te en de firma Fysiologie, verant woordelijk voor de technische faciliteiten. Gisteren stelde zo wel de directie van Fysiologie als wethouder C. Liefting (volks gezondheid) vast dat de locatie keuze erg ongelukkig was. De wagen verhuist nu van de stand plaats achter het gebouw naar een plaats ernaast. Liefting: „Voorwaarde bij zo'n bevol kingsonderzoek is natuurlijk wel dat iedereen er op een ge makkelijke wijze aan kan deel nemen. De wagen is nu vanaf de straatkant beter te zien en bo vendien is de bereikbaarheid aanzienlijk verbeterd. De bezoe kers kunnen nu rechtstreeks naar de wagen lopen en hoeven niet meer dwars door de kinder opvang." Het borstonderzoek in Terneuzen neemt nog maanden in beslag. In februari verhuizen de onderzoekers naar Axel. Goese bekneld bij aanrijding met vrachtwagen GOES - Een tachtigjarige auto mobiliste uit Goes is gisteroch tend gewond geraakt bij een aanrijding met een vrachtwa gen. De vrouw verleende op de krui sing Nansenbaan/Scottweg in Goes rond negen uur geen voor rang aan de 37-jarige vrachtwa genchauffeur uit de gemeente Veere. Door de aanrijding werd de au to van de vrouw over ongeveer tachtig meter voortgeduwd dooi de vrachtwagen. De vrouw kwam daardoor bekneld te zit ten en moest door de brandweer uit haar auto worden gehaald. De vrouw is met onbekend let sel overgebracht naar het zieken huis in Goes, VAN DER SLOOT Lange Delft 48. Middelburg zeeuwse almanak Een Middelburgs stel besloot onlangs de tweejarige doch ter te laten kennismaken met de dieren in de dierentuin. In de auto naar Rotterdam werd al druk gespeculeerd over de exotische fauna die ze te zien zou krijgen. Leeuwen, giraf fen, olifanten, neushoorns. Spannend! Dat is nog eens wat anders dan een koe of de kat. Bij de dierentuin aangeko men was de kleine meteen in vervoering. Nog op de par keerplaats riep ze, enthou siast naar de lucht wijzend: „Oooooh! Een meeuw!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 41