Nederlandse Staat moet Eric 0.10.000 euro betalen ZC Aanleg A4 Brabant in zicht Jane Fonda brengt haar biografie aan de man Sociale partners en kabinet houden top over werkgelegenheid Jeugdzorg faalde bij gezinsdrama Tolbert Reisbureau gaat brood verkopen Akkoord financiering ontbrekende schakel vandaag gepresenteerd AMSTERDAM - Jane Fonda (67) stapt uit de auto bij het filmmuseum Cinerama in Amsterdam. De Amerikaanse actrice is in Nederland voor de presentatie van de Ne derlandse vertaling van haar autobiografie. Ter gelegenheid daarvan toont het Filmmuseum een retrospectief. In het boek vertelt Fonda over haar voortdurende streven naar perfectie. Ook praat ze over haar beroemde vader, broer en acteur Peter Fonda, de zelfmoord van haar moeder en haar drie huwelijken. Vandaag geeft Fonda in de Nieuwe Kerk in Den Haag een lezing. foto Robin Utrecht/ANP donderdag 13 oktober 2005 School schaft lesboeken af ZWOLLE - Het Deltion College in Zwolle schaft de ko mende jaren het gebruik van lesboeken af. Als proef wer ken momenteel ruim driehonderd leerlingen met alleen di gitale informatie. Een van de reden is kostenbesparing. Bij Deltion volgen circa 16.000 leerlingen een opleiding. Het nieuwe systeem kan per leerling jaarlijks honderden euro's schelen. De school krijgt de boeken gedigitaliseerd aangeleverd. ANP Aanslag vanaf viaduct blijkt leugen LEIDSCHENDAM - De man die vorige week aangifte deed van het gooien van een voorwerp op zijn auto vanaf een viaduct over de A4, blijkt dat verhaal te hebben ver zonnen. Uit onderzoek van de politie bleek dat de man de schade aan zijn auto zelf veroorzaakte door tegen een ver keersbord langs de A4 aan te rijden. De 46-jarige inwoner van Dongen deed op 3 oktober aan gifte van poging tot doodslag, maar de politie kon ner gens in de buurt van het viaduct het bewuste voorwerp vinden dat op de auto zou zijn gegooid. De man heeft be kend dat hij valse aangifte heeft gedaan De politie heeft daarvan proces-verbaal opgemaakt, evenals voor het doorrijden na een aanrijding. GPD Relatiebemiddeling tegen armoede ENSCHEDE - De gemeente Enschede moet aan relatiebe middeling doen om de armoedeval onder de sociale mini ma een halt toe te roepen. Dit voorstel doet de WD En schede in haar verkiezingsprogramma voor de gemeente raadsverkiezingen van maart volgend jaar. „Veel mensen komen in de bijstand door een verbroken re latie. Door hen aan een nieuwe partner te helpen, kan de financiële situatie aanmerkelijk verbeteren en de uitke ring worden ingetrokken", aldus fractievoorzitter J. Ha- tenboer van de VVD Enschede gisteren. ANP Wijchen is lichtend voorbeeld DEN HAAG - De gemeente Wijchen krijgt dit jaar de Ver- lichtingsprijs. Het ministerie van Binnenlandse Zaken maakte dat gisteren bekend. De prijs, een bedrag van 10.000 euro, gaat naar de organisatie die zich het meest in spant om de romslomp voor burgers te verminderen. De gemeente Wijchen krijgt de prijs omdat ze samen met andere partijen een 'toegangspoort' heeft ontwikkeld voor vragen over zorg, welzijn, inkomen en wonen. Hier door hoeven klanten minder zoekwerk te verrichten. ANP Directeur Don weg bij CPB DEN HAAG - Henk Don vertrekt per 1 februari 2006 bij het Centraal Planbureau (CPB). Hij maakte dat gisteren bekend. Don leidde het CPB sinds oktober 1994. Hij volg de Zalm op, die toen minister van Financiën werd. Dons vertrek houdt verband met het overlijden van zijn echtge note. Hij verwacht wel actief te blijven op zijn vakgebied, zij het voorlopig op deeltijdbasis. Don, in 1954 in Middelburg geboren, studeerde econome trie aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij in 1986 promoveerde. Van 1978 tot 1984 werkte hij bij het CPB. In 1984 en 1985 doceerde hij aan de University of Pennsyl vania. Daarna keerde hij terug naar het CPB. ANP door Sentina van der Meer middeninkomens er slechter en Joke Licher van afkomen dan hogere. Ook mist hij garanties voor de men- DEN HAAG - Het kabinet, sen die zich zorgen maken over werkgevers en de vakbeweging het zorgstelsel. „Ik verwacht houden later dit jaar een topbe- een gure herfst." Balkenende en raad over hoe de werkgelegen- minister De Geus van Sociale heid en groei van de economie Zaken spraken van een goed en versterkt kunnen worden. Dat constructief overleg. Volgens de zei premier Balkenende gisteren premier heeft het kabinet goed na afloop van het traditionele geluisterd naar de zorgen van najaarsoverleg tussen het kabi- de sociale partners over de koop- net en sociale partners. kracht en de invoering van het nieuwe zorgstelsel. Maar minis- j Het voorstel voor de top was af- ter De Geus erkende dat de par- i komstig van de vakbeweging, tijen van opvatting blijven ver- FNV-voorzitter A. Jongerius is schillen over koopkracht en het blij dat de werktop er komt, maar verder heeft de vakbewe- Balkenende wees erop dat het ging van haar wensenlijstje kabinet al eerder heeft toege- niets binnengehaald. Daarom zegd dat eind dit jaar wordt be noemde ze het najaarsoverleg keken in hoeverre de stijgende 'half niet en half wel mislukt', olieprijzen effect hebben op de De vakcentrales FNV, CNV en energierekeningen en of die ge- MHP hadden onder meer voor compenseerd moeten worden. verbetering van de koopkracht Ook wordt in de gaten gehou- j voor in totaal 500 miljoen euro den of het zorgstelsel onaan- aan wensen ingediend. vaardbare gevolgen heeft. Bij CNV-voorman R. Paas over- Werkgevers en de vakbeweging i heerste teleurstelling. „Er is een noemden het nog positief dat ze werktop afgesproken. Dat is betrokken worden bij de uitwer- okay, maar dat kost ook niks." king van de plannen voor na- en 1 Volgens Paas was het kabinet voorschoolse opvang. Volgens aan zet om het vertrouwen te minister De Geus is het logisch herstellen. „Per saldo zijn er nu om de sociale partners hierbij te alleen verliezers." Hij wees erop betrekken, omdat werkgevers 1 dat koopkrachtontwikkeling en werknemers daaraan veel scheef blijft, doordat lagere en geld betalen. ANP door Ron de Groot kon volgens de inspectie op ba sis van de informatie van de va- GRONINGEN - Het Bureau der niet direct hoge urgentie Jeugdzorg in Groningen had eer- aan het gezin in Tolbert worden der kunnen ingrijpen bij het ge- toegekend, zin in Tolbert. waar begin augus- De vader had telefonisch meer- tus twee kinderen werden ver- malen gewaarschuwd voor de moord door de vriend van de nieuwe vriend van de moeder, moeder. De meldingen van de die ervan wordt verdacht de kin- biologische vader over de thuis- deren Daniël (2) en Damans (4) situatie bleven door grote druk- te hebben gedood. De telefoon- I te bij het bureau echter op de tjes kwamen binnen bij het Ad- stapel nog te onderzoeken zaken vies- en Meldpunt Kindermis- liggen. handeling. Omdat het Bureau Jeugdzorg de Dat bleek gisteren uit onder- urgentie van de telefoontjes nog zoek van de Inspectie Jeugd- moest onderzoeken, kwamen zorg. Die noemt de werkwijze die op de stapel terecht. Zaken van de jeugdzorg 'onaccepta- die al wel als urgent waren aan bel'. Door de hoge werkdruk gemerkt, kregen voorrang. ANP door Mark Wijdeven ARNHEM - De Nederlandse Staat moet de vrijgesproken ma rinier Eric O. een schadevergoe ding van 10.000 euro betalen. Dat heeft het gerechtshof in Am- hem gisteren bepaald. Het gerechtshof sprak Eric O. eerder dit jaar vrij van het han delen in strijd met de geweld- sinstructies voor Nederlandse militairen in Irak. Advocaat G.J. Knoops had voor zijn cliënt 300.000 euro schadevergoeding geëist. Eric O. loste op 27 december 2003 waarschuwingsschoten op Irakezen die mogelijk een contai ner wilden plunderen. Daardoor zou een Irakees zijn getroffen en gedood. Het Openbaar Ministe rie (OM) vervolgde de marinier hiervoor. Justitie vond dat O. niet had gehouden aan de gel dende instructies. Het hof sprak Eric O. vrij op basis van interna tionaal geldende geweldsvoor- schriften. Volgens het gerechtshof in Arn hem is het wettelijk alleen toege staan een vergoeding van 95 eu ro per dag toe te kennen voor schade die het rechtstreekse ge volg is van vrijheidsbeneming. Voor Eric O. komt dat neer op zes keer 95 euro. Schade die het gevolg is van strafvervolging kan niet worden vergoed. Het hof vindt dat in deze zaak spra ke is van bijzondere omstandig heden. „Eric O. is een gewaar deerd militair die voor de ogen van zijn collega's is gearres teerd. Ook de weinig terughou dende verdediging van het OM en alle publiciteit in de media maken deze zaak bijzonder", al dus het hof Op grond daarvan noemt het hof een toekenning van 10.000 euro aan immate riële schade 'billijk'. Hoewel het OM volgens het hof in zijn recht stond om vervolging in te stel len, is het onderzoek in deze zaak niet volledig geweest. Bo vendien had justitie te zwaar in gezet. Aanvankelijk wilde het OM O. vervolgen voor moord, doodslag, dan wel dood door schuld. Volgens het hof 'was het OM kennelijk onvoorbereid hoe een dergelijk incident aan te pakken'. Teleurgesteld De advocaat van Erie O.. G. J Knoops, reageerde teleurgesteld op de hoogte van de schadever goeding. Voor Erie O. is de uit spraak bitter, vindt Knoops. „Het hof had zich wat coulanter kunnen opstellen." Volgens de advocaat heeft het hof alleen maar schade vergoed voor de da gen dat Erie O. ten onrechte vastzat. De schade voor aantas ting van eer en goede naam, maar ook de psychische gevol gen zijn buiten beschouwing ge laten. zegt hij. De raadsman is wel blij dat het toegekende scha debedrag veel hoger is dan de normale vergoeding. ..Omgere kend is Erie O. voor iedere dag dat hij in hechtenis heeft geze ten. 1500 euro toegekend. Dat is vijftien keer meer dan normaal; de hoogste dagvergoeding die ooit is toegekend." De raads man overlegt volgende week met zijn cliënt of hij nog een ci viele procedure begint voor ver dere schadevergoeding. Uit cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt dat het bedrag dat de overheid jaarlijks kwijt is aan schadever goedingen wegens onterecht ver blijf in een politiecel, huis van bewaring of gevangenis, schom melt tussen de 12 en 15 miljoen euro. ANP BEN HAAG Dc oorlog in de ederlandse detailhandel lijkt pleet. Reisbureauketen Va- tieXperts gaat maandag ,1 verkopen voor een zeer tarrerende prijs: 1 eurocent „een heel brood. L ïtten van ruim 125 reisbu- BPS reageert daarmee op een rtie van supermarktketen Dirk sn den Broek Die kondigde gis pen aan dat het vanaf maan- goedkope vliegreizen gaat lieden Het heeft daarvoor 5 000 tickets ingekocht bij de bitse prijsvechter Air Berlin. •wr29 euro. inclusief belasting toeslagen, vliegen klanten mal Schiphol op en neer naar Blrjn en Mallorca. Vanaf Duit- luchthavens kan ook voor on teer Barcelona. Milaan, Ro- me, Wenen en Londen gekozen worden. „Wij hebben exact dezelfde tickets ingekocht bij Air Berlin, met dezelfde voorwaarden", rea geert directeur Ronald Raads heer van VakantieXperts. „Ook voor 29 euro all-in en naar de zelfde bestemmingen. Alleen bij ons krijg je ook advies en kun je meteen een hotel boeken of een auto huren." Wie maandag zo'n ticket koopt bij VakantieXperts, krijgt met een een voucher mee die recht geeft op een brood naar keuze bij een bakker in buurt. „Het zelfde doet Dirk van den Broek: als je bij de supermarkt een ticket koopt, krijg je ook een voucher om bij D-reizen je ech te ticket op te halen", zegt Raadsheer. „Ze moeten gewoon niet doen alsof ze iets speciaals hebben." Hoewel de brood-actie van Va kantieXperts een eenmalige ac tie is, ontstaat er tussen diverse ketens in de detailhandel steeds meer irritatie over de almaar verdergaande brancheverva ging Drogisterijketen Kruidvat bijvoorbeeld lijkt inmiddels be reid om in principe alles te ver kopen: van speelgoed, financiële producten zoals leningen, tot wijn. Tegelijkertijd proberen super markten met shampoo en tand pasta op hetzelfde prijsniveau te komen als drogisterijen, maar verkopen ze bijvoorbeeld ook steeds meer boeken. Waar de re guliere boekhandel weer boos over is. En zo zitten de bouw markten steeds meer in de han del van de tuincentra en omge keerd. Volgens detailhandeldes kundigen is het einde nog niet in zicht. GPD Supermarkt Dirk van den Broek verkoopt vanaf maandag goedkope vliegreizen, foto Robert Vos/ANP Meer meldingen over mishandelen van kinderen DEN HAAG - Het aantal mei- dingen van kindermishandeling is fors gestegen. In 2004 is ruim 34.000 keer contact gezocht met bet Advies- en Meldpunt Kinder mishandeling (AMK). Dat is 19 procent meer dan in 2003. Vorig jaar zijn vijf kinderen als gevolg van mishandeling overleden. Dal blijkt uit het jaarverslag van de meldpunten voor kinder- mishandeling. De stijging hoeft met te betekenen dat kindermis handeling toeneemt. „Mensen stellen het geweld gemakkelij ker aan de kaak," zegt J. Ver- bugl, voorzitter van de Bureaus Jeugdzorg. Sinds dit jaar maken de meldpunten voor kindermis handeling deel uit van de Bu reaus Jeugdzorg. Uit het jaarverslag blijkt dat de meeste meldingen gaan over emotionele verwaarlozing (39,3 procent), gevolgd door meldin genvan mensen die getuige zijn geweest van geweld in een gezin (33,7 procent). LichameÜjke mis handeling staat met 21,7 pro cent op de derde plaats, daarna bomt psychisch geweld met 19,8 procent. GPD Gerechtshof legt J kinderarts lagere straf op ARNHEM - Een voormalig kin- Itrcardioloog is gisteren door bet gerechtshof in Arnhem ver oordeeld tot een veel lagere jtraf dan hij eerder van de recht bank kreeg. De man was betrokken bij de dood van een zeven maanden oude baby in 2001 en was in het bezit van grote hoeveelheden kinderporno. De arts kreeg 180 dagen celstraf ipgelegd waarvan 129 dagen oorwaardelijk en een werk strafvan 240 uur. De rechtbank in Utrecht veroordeelde hem eer der tot anderhalf jaar celstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk De duur van de periode waarin de man het beroep van kinderarts niet mag uitoefenen is gehalveerd van zes tot drie jaar. Het OM had anderhalf jaar cel geëist, waarvan vijf maan den voorwaardelijk. De zeven jnaanden oude baby overleed in naart 2001 na een door de ver dachte uitgevoerde operatie, l'olgens justitie heeft de arts daarbij zeer onvoorzichtig ge handeld, maar is er geen sprake van grove schuld.De man heeft langegeven niet meer als kinder arts te willen werken. ANP door Famke van Loon DEN HAAG - De aanleg van de A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom is in zicht. Minister Peijs van Verkeer en de provin cie Noord-Brabant presenteren vandaag een akkoord voor de fi nanciering en aanleg van dit stuk rijksweg. Het Brabantse deel van de A4 wordt gezien als een ontbreken de schakel in de noord-zuid ver binding tussen Amsterdam, Rot terdam en Antwerpen. Sinds eind jaren zeventig praten Rijk en provincie over de aanleg. Het Rijk wilde het wegdeel van cir ca 19 kilometer lengte pas in 2010 realiseren. Een Kamer meerderheid van CDA, WD, D66 en LPF gelastte Peijs de cember vorig jaar om op korte termijn een voorstel uit te wer ken voor versnelde aanleg. De kosten van dit stuk weg zijn ge raamd op circa 250 miljoen eu ro. Tot voor kort kwamen de par tijen nog 20 miljoen tekort, meldden ingewijden. Vermoed wordt dat een forse meevaller bij de aanbesteding van bagger- werkzaamheden op het Hol lands Diep gebruikt zal worden om de financiering rond te krij gen. Een snelle aanleg van het Brabantse deel van de A4 zat er aanvankelijk niet in. Minister Peijs reserveerde slechts 61 mil joen euro voor de omleiding bij Halsteren. Tenzij de regio zelf zou voorfinancieren, moest het resterende deel wachten tot 2010. De provincies Zeeland, en Noord-Brabant en de gemeen ten Bergen op Zoom en Steen bergen legden vorig jaar samen 27 miljoen euro op tafel om als nog tot een versnelde aanleg te komen. Om het stuk aan te leg gen is de laatste jaren vooral ge keken naar de zogenoemde pu- bliek-private samenwerking tus sen overheid en bedrijfsleven. Als ook de andere ontbrekende schakel in de A4 - tussen Mid den-Delfland en Schiedam - is opgevuld, kan de A4 een goed al ternatief zijn voor de drukke A17/A16-verbinding tussen Rot terdam en Antwerpen. ANP Man die moeder vermoordde en vilde krijgt tbs ROTTERDAM - De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren tbs met dwangverpleging opgelegd aan een 43-jarige man uit Vlaardingen, die begin dit jaar zijn moeder vermoordde en vilde. De man was ten tijde van de moord volledig ontoereke ningsvatbaar en kreeg daarom geen celstraf. De rechtbank concludeert dat de verdachte hulp nodig heeft, omdat de kans op herhaling groot is zodra hij weer in een psychose raakt. „Uw mis daad is juridisch gezien te kwalificeren als moord. Maar van enig vermogen tot het maken van een afweging, was geen sprake. U leefde volle dig in een religieuze waanwereld", aldus de rech ter. De politie trof de verdachte op 4 februari aan toen hij op een kruispunt het verkeer stond te re gelen. Op het politiebureau ontdekten de agenten dat hij een jas droeg, gemaakt van de huid van zijn moeder. De man verklaarde dat hij moest ge hoorzamen aan wat hij beschouwde als de op dracht van God om een offer te brengen. ANP Ii3 ,VAWy/v\«".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 3