osten sportcentra stijgen snel PZC Middelburg niet van plan Verdonk te dagen Wachtlijst sociaal pension groeit Eerste lustrum Zeeuwse Avond 11 Verhuur en management vergen veel aandacht donderdag 13 oktober 2005 rouwershaven - Vier jaar La, nam a. van Klaasier uit Imlliairc spontaan het tot het organiseren van een L«e Avond op Schouwen- miveland. Hel evenement be eft dit jaar zijn eerste lustrum. li Zeeuwse Avond wordt zater- n oktober voor de vijfde „«houden in het Tonnenma- tijn in Brouwershaven. Het lijkt Van Klooster een goed idee het programma door dezelf de artiesten te laten verzorgen als tijdens die eerste keer. Dat zijn de Zeeuwse troubadour En gel Reinhoudt en het ensemble Ambras. Van Klooster houdt veel van liedjes in dialect. Dat hoeft ove rigens niet per se in het Zeeuws te zijn. Teksten die in andere streektalen worden gezongen, kan zij ook zeer waarderen. Haar eigen verzameling reikt naast heel veel Zeeuwse liedjes dan ook van streekzang in het Gronings tot Vlaamse nummers. Organiseerde Van Klooster in 2001 nog geheel op persoonlijke titel die eerste Zeeuwse Avond, inmiddels doet zij dat onder naam van de speciaal daarvoor gevormde stichting 'Nie praete ma doe'. Het ensemble Ambras wordt ge vormd door: Piet Scheerders (zang en gitaar), Jos Neve (zang en accordeon), Hans van Bellen (gitaar en zang) en Rob van Bel len (viool en zang). De groep staat garant voor het sfeervol presenteren van liederen uit lang vervlogen tijden, gelar deerd met veel humor. Engel Reinhoudt wisselt ernst en humor met elkaar af, zowel in zijn liedjes als in de verhaal tjes die daaraan voorafgaan. De Zeeuwse troubadour laat zich tijdens deze Zeeuwse Avond bij enkele liedjes begeleiden door Ambras, maar begeleidt zichzelf in andere nummers op de gitaar. De Zeeuwse Avond begint om 20.00 uur. Kaarten kunnen gere serveerd worden via A. van Klooster, tel. 0111-401576 of bij het Tonnenmagazijn: 0111- 691816. >1 «tliPankow EN'ESSE - De kosten voor de lortcentra Westerschouwen en „derdak in Zierikzee stijgen idler dan de inkomsten, on- uks een adequate kostenbe- (eriing. De toename wordt (oral veroorzaakt door loon-, uerne-, schoonmaak- en be lkosten. ,it staat vermeld in de begro- a voor 2006 van de Stichting Besse, die beide sportcentra iploiteert In die begroting ordt het exploitatietekort voor Ujtcentrum Westerschouwen jor volgend jaar geschat op ^000 euro. De gemeente chouwen-Duiveland draagt Br een jaarlijks vast bedrag inruim 93.000 euro in bij. Het ploitatietekort voor Sportcen- im Onderdak drukt niet op de egroting van de Stichting Re ese, maar komt tot en met 506 nog volledig voor rekening r; de gemeente Schouwen-Dui- land. Wel draagt de stichting irlijks 36.000 euro bij aan het derhoudsfonds voor Onder- b ilgens penningmeester M. van - eurden van de Stichting Renes- vergt vooral het voldoen aan technische eisen voor het ver- rijgen van een gebruiksvergun- ng hoge investeringen. „Na- turlijk staat de veiligheid van gebruikers voorop", bena- ukt Van Beurden, maar soms B ht hij de logica van de eisen rte zoeken. ednjfsleider M. Reedijk van prtcentrum Onderdak valt m bij met de constatering dat ymposium istorische innensteden )LST - Oudheidkundige ring I)e Vier Ambachten mdt zaterdag 22 oktober in uls! een symposium over de ikomstige ontwikkeling van slorische binnensteden. Diver- ignslsprekcrs zullen het onder- erp toelichten. tt centrale thema is de toekom- ige ontwikkeling van histori- 'hc stadscentra en de rol die cultureel erfgoed daarin eelt. Daarnaast wordt ook ge roken over de ruimtelijke kwa- eit van historische binnenste en in Zeeland en de politieke uizes die gemaakt worden et symposium wordt gehouden het stadskantoor van Hulst ibegint om 13.30 uur. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 ab zierikzee Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Riet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman [Melita Lanting RudyBoogert (sport) centrale redactie i Stationspark 28 Postbus 31 '^60 aa goes Tel 10113)315500 Eex: (0113)315669 jE-mail: redactie® pzc.nl WTERNET "Wv.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl er af en toe ook sprake is van willekeur. „Dan komt er bijvoor beeld een controleur namens het ministerie van Vrom. Die consta teert dat alles in orde is. maar dan komt er twee weken later weer een andere controleur, die allerlei aanmerkingen heeft", schetst Reedijk de praktijk. Een van de gevolgen van zo'n in spectie is dat er binnenkort een nieuwe waterglijbaan geplaatst wordt. De trap van de huidige glijbaan wordt te steil geacht en derhalve vervangen door een vei liger exemplaar. Dat de Stichting Renesse de vei ligheid van de sportbeoefenaars hoog in het vaandel heeft, blijkt volgens Van Beurden ook uit de aanschaf van twee hartdefibril- latoren voor Onderdak en Sport centrum Westerschouwen. „Eer der al steunden we de actie ten behoeve van een brede versprei ding van deze apparatuur van de Junior Kamer met 2000 euro. Nu schaffen we zelf twee van de ze reanimatie-apparaten aan", aldus de penningmeester. Hij laat verder weten dat er bin nen zijn stichting behoefte is aan uitbreiding van professio neel management. Daarom wordt in de begroting rekening gehouden met een bedrag van 25.000 euro voor het aanstellen van een parttime directeur. Bij die verandering geldt als uit gangspunt dat het pakket aan arbeidsvoorwaarden voor de huidige medewerkers per saldo met mag verslechteren. Het hui dige personeel van de Stichting Renesse en Sportcentrum Onder dak zal worden ondergebracht in een nog op te richten perso- neels-BV. Daarin gelden dezelf de arbeidsvoorwaarden als toen de medewerkers in dienst waren bij de gemeente Schouwen-Dui- veland of bij de Stichting Renes se. Na afronding van de herstruc turering zal Sportcentrum Wes terschouwen per 1 januari 2006 worden ondergebracht in Sport centrum Onderdak BV. De na men van beide centra blijven in de praktijk wel gehandhaafd. Stratenmakers van aannemingsbedrijf Krijnsen zijn aan het werk in de Terneuzense wijk Othene. door Frank Balkenende 's-GRAVENPOLDER - Samen met tien tallen andere stratenmakers uit het land wil het 's-Gravenpolderse aanne mingsbedrijf Krijnsen zaterdag in Em- men een vermelding in het Guinness Book of Records veroveren. In vier uur tijd moet 1070 vierkante meter Hoofd straat, die het oude en nieuwe deel van Dierenpark Emmen verbindt, worden herbestraat. Krijn Krijnsen: „Het is leuk voor mijn jongens en het is mooie reclame voor het vak." De gemeente Emmen is maar wat blij met de Dag van de Stratenmaker, die onder de vlag van de branche-organisa tie Ondernemersvereniging Bestratings- bedrijven Nederland (OBN) plaats vindt. De Hoofdstraat ligt er al jaren slecht bij. Het wegdek is hobbelig met veel gaten en breuken. Geen fraaie en tree van het dierenpark. Voor de ge meente. die ook op de kleintjes moet let ten, is het een gelukje dat tachtig stra tenmakers en sponsors (steenfabrieken leveren de klinkers) dat karweitje nu gratis opknappen. De stratenmakersploeg van Krijnsen is de enige afvaardiging uit Zeeland. De mannen zijn er wel voor te porren. „Ik vind het eer om mee te doen. In 1953 wa ren we ook blij dat we werden gehol pen", zegt de 51-jarige Krijn Krijnsen met enig gevoel voor drama. Met z'n achten reizen ze zaterdag af naar Em men. „We werken met vier koppels, die steeds bestaan uit een stratenmaker en een opperman. Samen moeten we in vier uur tijd honderd vierkante meter herbestraten. Als iedereen binnen de tijdslimiet blijft, krijgen we een vermel ding in het Guinness Book of Records. Dat is leuk voor onze jongens en een beetje reclame voor het vak kan geen kwaad", zegt Krijn, die samen met zijn vrouw Mattie het aannemingsbedrijf runt. Lichter Een stratenmaker, dan doemt het beeld op van een gegroefde, noeste werker, met om zijn knieën stukken afgedankte autoband en in de hand een rubber ha mer waarmee hij stenen in het zand tikt. Dat beeld klopt allang niet meer. „Welnee, tegenwoordig kun je heel veel doen met machines. Het werk is lichter geworden." Krijn is van de oude lichting. Hel am bachtelijke stratenmaken, met klinkers en fraaie patronen, is zijn stiel. Hij leer de stenen leggen in een tijd dat het fy siek zware beroep ruggen deed kraken en knieën vermorzelde. Zelf is hij niet ongeschonden van de straat gekomen. „Je staat naar je werk, zeggen ze bij ons. Voor je het weet heb je rugklach ten. Ik ben bij verschillende artsen ge weest en heb mijn kwaal nu redelijk on der controle omdat ik elke ochtend rek- oefeningen doe en goed op mijn hou ding let." Desondanks gaat de stratenmaker nog gebukt onder een negatief imago. Krijn betreurt dat. „De branche heeft moeite om aan personeel te komen, misschien omdat nog steeds het beeld bestaat dat het zwaar werk is. Daarnaast denk ik dat jongeren liever achter de pc zitten." Ook speelt mee dat je niet zomaar stra tenmaker wordt. Je moet eerst naar de Vakopleiding Infra Zeeland, daarna leer je bij je werkgever het klappen van de zweep. Een stratenmaker doorloopt een jarenlang traject voor hij zich mees ter, de absolute top, kan noemen. De op perman staat op de onderste sport. Hij moet zorgen dat er stenen klaarliggen. Minachting is hier niet op zijn plaats. „Een goede opperman is goud waard, hij zorgt dat het werk loopt. Stratenma ken is teamwork. Iedereen is even be langrijk", onderstreept Krijn. Wie het in de vingers heeft, kan leer ling-stratenmaker worden. Krijn laat zo'n leergierige werknemer altijd de foto Peter Nicolai moeilijkste hoekjes doen. Zo leert hij snel. „Ik heb er lol in om jongeren de kneepjes bij te brengen." Via stratenmaker twee en één kun je voorman worden, maar dan zit je zeker al acht jaar in het vak. Een treetje ho ger staat de gezel-stratenmaker. Of zo als Krijn het noemt, de 'discipel van de meester'. Wie dan nog een uitdaging zoekt, kan zich opwerken tot meester. „Kijk", toont Krijn een metalen wapen van Zeeland. „Als je dit in steen kunt leggen, ben je meester-stratenmaker." Krijn kan het, maar niet iedereen heeft die gave. „Je moet het goede oog heb ben, het zicht, zeggen wij altijd." Lelie Nou is hij zelf officieel geen meester, maar hij voelt zich er wel een. „Ik heb bijvoorbeeld een zwaluw in steen ge maakt en ben nu bezig met een enorme lelie. Er zijn gelukkig mensen die dit ambacht waarderen, want al gaat het niet zo goed in de bouw, ik mag niet kla gen over het aantal opdrachten." Krijn is wat ze noemen een vakidioot. Overal ter wereld geeft hij daarvoor zijn ogen de kost. Is hij op vakantie in Brazilië, Thailand of Spanje, dan richt hij keurend zijn blik op authentiek pla veisel. Welke steentjes zijn het, hoe lig gen ze, welk patroon is gekozen, hoe zit het met de waterafvoer? „In het buiten land loop ik altijd met mijn kop naar be neden." door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Tweede Kamer moet ingrijpen om de opvang van asielzoekers te ver beteren. Een rechtszaak om op vang voor alle legaal in Neder land verblijvende asielzoekers af te dwingen, gaat te ver. Dat zegt de Middelburgse wet houder A. de Vries (PvdA) in een reactie op een plan van zijn partijgenoten in de gemeente Sluis. Die willen dat de gemeen te minister R. Verdonk van vreemdelingenzaken voor de rechter daagt. De rechter zou moeten beslissen wie er verant woordelijk is voor de kosten van noodopvang van asielzoekers. De PvdA in Sluis zou graag zien dat de gemeente Middelburg meedoet. „Ik denk dat je beter een oplos sing kunt bereiken door overleg dan door een gang naar de rech ter", zegt De Vries. „Wij zetten in op de Tweede Kamer. Ik hoop dat de Kamer oog krijgt voor de noden van gemeenten. De lasten worden over steeds minder schouders verdeeld. In Sluis is bijvoorbeeld al geen asielzoe kerscentrum meer, maar wij heb ben nog zeshonderd mensen in onze gemeente." Middelburg is jaarlijks 350.000 euro kwijt aan de noodopvang van asielzoe kers. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Verdonk aangegeven dat ze overweegt om opvang te gaan verzorgen voor asielzoekers die een tweede procedure beginnen. Op dit mo ment hebben die mensen geen recht op onderdak. Ze mogen ook niet werken. Een aantal ge meenten, waaronder Sluis en Middelburg, heeft ervoor geko zen om die groep mensen via hul porganisatie Inlia ergens anders op te vangen. Eerder heeft de gemeente Mid delburg Verdonk aansprakelijk gesteld voor de gemaakte kosten voor noodopvang van asielzoe kers. „Daar kregen we een brief op terug met de mededeling dat de minister bereid is om de kos ten over te nemen als mensen alsnog een status krijgen." De gemeente Sluis heeft in middels laten weten niet langer voor noodopvang te willen zor gen. Dat heeft tot gevolg dat 61 asielzoekers op straat komen te staan. De Vries vindt dat de Tweede Kamer ervoor moet zorgen dat alle asielzoekers die legaal in Nederland zijn, recht krijgen op onderdak. Tot nu toe wordt al leen gesproken over de groep die een tweede aanvraag doet. Mensen die buiten hun schuld niet kunnen terugkeren naar hun land of mensen die een ver blijfsvergunning aanvragen van wege hun slechte gezondheid zouden niet onder de regeling vallen. Uitvaartcentrum in zorgcentrum HULST - Zorgcentrum De Blaauwe Hoeve in Hulst krijgt een uitvaartcentrum. In het rouwcentrum, bedoeld voor heel Zeeuws-Vlaanderen, wil uitvaartonderneming Dela twee familiekamers maken. Hier kunnen nabestaanden de overledene 24 uur per dag bezoeken. Dela wil het nieuwe uitvaartcentrum inrichten volgens de nieuwste inzichten. Openingstijden zijn er niet, nabe staanden krijgen een sleutel van de familiekamer en kun nen de overledene net zo vaak en zo lang bezoeken als ze wensen. Directeur A. Janse van De Blaauwe Hoeve is zeer tevre den over de ontwikkelingen. „De uitvaartdienst kan des gewenst ook in onze eigen kapel worden gehouden. Het is niet zo dat het uitvaartcentrum alleen voor onze eigen be woners gebouwd wordt. Iedereen in Zeeuws- Vlaanderen kan gebruikmaken van de faciliteiten en van de kapel." Pleidooi voor led-lichten in Sluis SLUIS - Wethouder L. Wille (verkeer) pleit voor een nieuw verlichtingssysteem langs wegen in de gemeente Sluis, zodat het aantal verkeersongelukken in de nachte lijke uren wordt beperkt. Zogenoemde led-lampjes moe ten gevaarlijke bochten en kruispunten ook in de nacht veilig begaanbaar maken. Wille, als vertegenwoordiger van zijn gemeente betrok ken bij het verkeersveiligheidsproject Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen, liet zich deze week in spireren op een bijeenkomst van de Zeeuwse Milieufede ratie en de provincie Zeeland over lichthinder. Daar sprak bij met een vertegenwoordiger van de provincie Noord-Holland, waar sinds 1999 een proef loopt met led-lampjes langs wegen. Volgens de wethouder zijn op de proefwegen in Noord-Holland sinds de invoering van het systeem 's nachts geen ongelukken meer gebeurd. In zijn eigen gemeente weet Wille ook wel een paar locaties die gebaat zouden zijn met led-lampjes. Wegen Walcheren blijven dicht DEN PIAAG - De Meinersweg, Zwagermansweg, Roriks- hilweg en de Perduinseweg tussen Koudekerke en Middel burg blijven dicht. De Raad van State heeft gisteren het beroep van de Stich ting Meldpunt Wegafsluiting tegen de afsluiting afgewe zen. Waterschap Zeeuwse Eilanden besloot vier jaar gele den om de wegen af te sluiten voor gemotoriseerd ver keer. De wegen zijn alleen nog toegankelijk voor bestem- mings- en landbouwverkeer. De stichting maakte be zwaar tegen die beslissing omdat ze afsluiting niet nodig vindt. Overeenkomst verslaafdenopvang VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen en het bestuur van het Huiskamerproject voor Druggebruikers (HKPD) ondertekenen 21 oktober een overeenkomst voor de ver huizing van het huiskamerproject aan de Coosje Busken- straat naar de voormalige Kwik-Fit aan de President Rooseveltlaan in Vlissingen. Dat deelde wethouder L. Poppe-de Looff mee. De verhuisdatum van mei 2006 wordt bij lange na niet ge haald. „Dat wilden de omwonenden van het HKPD graag. Ik bind me niet aan een datum. Het belangrijkste is dat we het proces nu gaande houden." door Frank Balkenende GOES - Steeds meer mensen kloppen aan bij de sociaal pen sions van Maatschappelijke Op vang Zeeland, een onderdeel van Emergis. Voor het gisteren geopende sociaal pension in Goes bestaat nu al een wacht lijst van vijftien personen. Aan gezien de bewoners één tot twee jaar in zo'n pension verblijven, verloopt de doorstroming traag. Eigenlijk zi jn er meer van derge lijke vormen van begeleid wo nen noodzakelijk, maar daar voor ontbreekt het geld. Volgens hoofd H. Teunissen van de sociaal pensions van MO Zee land in Goes en Vlissingen gene reert het simpele feit dat er een voorziening bijkomt nieuwe aan meldingen. „Mensen reageren pas als er een pension open gaat." Daarnaast stelt MO Zee land vast dat de maatschappij verhardt en verzakelijkt, waar door steeds meer mensen in de problemen raken. Er zijn vier so ciaal pensions in Zeeland: in Goes, Vlissingen, Terneuzen en Oostburg. Ze zijn bedoeld voor volwassenen met psycho-sociale en psychiatrische problemen. Vaak zijn ze dakloos geworden of dreigen ze dat te worden. Veel bewoners hebben ook schul den. Dikwijls is sprake van een complex aan problemen. Toekomst De bewoners kunnen twee jaar werken aan hun toekomst. On der begeleiding proberen ze weer greep op hun leven te krij gen. Het begint ermee zelfstan dig te wonen. Volgende stappen kunnen een opleiding en een baan zijn. Eindstation is ideali ter een eigen huis. Niet iedereen staat na twee jaar weer op eigen benen. Teunissen heeft in Vlissingen de ervaring dat de helft daar wel in slaagt, maar dat een kwart terugkeert naar een beschermde woonvorm en een kwart een andere vorm van begeleid wonen zoekt. In het nieuwe sociaal pension aan de De Graaffstraat in Goes is plaats voor acht mensen. Blij ven die allemaal twee jaar, dan kan een ander niet instappen. Teunissen onderkent dat knel punt, maar er is geen geld voor nieuwe pensions. Hoewel het Goese pension bedoeld is voor de Oosterschelderegio, koestert MO Zeeland de wens ook op Schouwen-Duiveland zo'n woonvorm op te zetten. Voorlo pig zit dat er financieel niet in. Om op dat eiland toch het gat tussen beschermd wonen en vol ledige zelfstandigheid te vullen, begint binnenkort een kleinscha lig project begeleid wonen in het kantoor van de kinderop vang in Zierikzee. Er is plaats voor drie mensen. In de Oosterschelderegio staan nu zo'n vijftien mensen op de wachtlijst, op Walcheren een zelfde aantal. De nood in Zeeuws-Vlaanderen is nog ho ger. Daar telt de wachtlijst in middels vijftig mensen. „De vraag groeit", zegt Teunissen, „We willen best meer doen, maar onze mogelijkheden zijn beperkt. We zouden al heel blij zijn als we op Schouwen-Duive land een sociaal pension kunnen openen." Bijeenkomst omgaan met sterfelijkheid ZIERIKZEE - Predikant en schrijver W. Jansen uit Vlissin gen geeft vanavond in Zierikzee een lezing over 'omgaan met sterfelijkheid'. In zijn laatst verschenen boek gaat Jansen in op het hartin farct dat hij zelf heeft gehad en naar aanleiding daarvan 'de zin van het bijna-sterven' in combi natie met het geloof. De bijeenkomst in de gerefor meerde kerk aan de Sint Domus- straat begint om 20.00 uur. Vogels te kijk in Arnemuiden ARNEMUIDEN - Vogelvereni ging Zanglust uit Arnemuiden houdt van 20 tot en met 22 okto ber een internationale vogelten toonstelling in verenigingsge bouw De Arne. Aan de tentoonstelling doen 112 inzenders mee. Er zijn 887 vo gels te zien, onder meer kana ries, parkieten en tropische vo gels. De tentoonstelling wordt op 20 oktober om 19.30 uur ge opend. Op vrijdag is de tentoon stelling te zien van 10.00 tot 22.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 35