Huizen bij haven Hoedekenskerke Akkoord over grafruimingen PZC Stratenmaken leer je... op straat Politieschool bij overslagbedrijf is geen probleem Terneuzen trekt één lijn bij jubileums ,11 Gemeente Borsele geeft opnieuw opdracht studie naar haalbaarheid woningbouw donderdag 13 oktober 2005 Harmen van der Werf BOEDEKENSKERKE - Wo- ijnsbouw bij het haventje van Boedekenskerkc komt in de her- ansing. De gemeente Borsele „jftarchitectenbureau Rothui- (0 van Doome 't Hooft deze «*kopdracht gegeven een haal- 0arheidsstudie uit te voeren, aarbij ook wordt gekeken jaar vernieuwing van het jacht- laientje. eerder zijn er plannen ge jast voor woningbouw aan het er bij Hoedekenskerke in ibinatie met een vernieuwde uhthaven. Van 1992 tot 1994 is r een projectontwikkelaar uit Inhem mee bezig geweest. Het ijfct bleek te duur. Aanne- jMsbedrijf Hoondert uit ■Heerenhoek heeft er van 1994 1998 aan gewerkt. Ook deze pang slaagde niet. De haven a Hoedekenskerke viel bin- Groep rond rouw in regio osterschelde 10ES - Mannen en vrouwen in Oosterschelderegio die het «aar hebben met rouw om hun n partner kunnen zich insluiten bij een rouwverwer- ingsgroep. Ie! maatschappelijk werk Oos- schelderegio begint die groep vrijdag 4 november. Het uit- ngspunt van de groep is :'Hoe •d ik mijn verdriet een plek en id ik weer toekomst voor mij- if De groep van tien tot vijf enmensen komt tien keer bij- in het SMWO-gebouw aan Grevelingenstraat in Zierik- wordt gesproken over rela- es met gezin en familie, over acties uit de omgeving en over aktische zaken als vermin- srd inkomen. De bijeenkom- len zijn steeds op vrijdagoch- nd van 10.00 tot 12.00 uur en jnverdeeld over de periode tot met maart 2006. 'ogels te kijk in irnemuiden KEMUIDEN - Vogelvercni- ng Zanglust uit Arnemuiden ludt van 20 tot en met 22 okto- een internationale vogelten- Mistelling in verenigingsge- InvDe Arne. in de tentoonstelling doen 112 zenders mee. Er zijn 887 vo ls te zien, onder meer kana- b, parkieten en andere tropi- ie vogels. (lentoonstelling wordt op 20 lober om half acht 's avonds opend door burgemeester K. houwenaar van Middelburg, i vrijdag is de vogeltentoon- ing te zien van tien uur morgens tot tien uur avonds. Op zaterdag is de ten- onstelling van tien uur 's mor as tot vijf uur 's middags ge iend. Bezorgklachten: ÖSOO-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij den,zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELANDENmtOLEN Stationspark 28 Postbus31 AA GOES Tel 0113-315670 hx: 0113-315669 Email: redgoes@pzc.nl fank Balkenende (chef) hgrid Huibers ^eke van der Jagt Cornelleke Blok Bob Paardekam koen de Vries (sport) H3rmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 postbus 31 ^60 AA GOES Je!. (0113)315500 «*(0113)315669 c-mail: redactie@pzc.nl «ternet Ww.pic.nl r"»': web@pa.nl nen een veiligheidszone voor de scheepvaart op de Westerschel- de. Woningbouw mocht er niet plaatsvinden. „Die situatie is veranderd", laat wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) we ten. „De risicozone is door maat regelen voor de scheepvaart te ruggebracht tot op het water. Veiligheid is dus geen belemme ring meer voor woningbouw." Uit overleg met provincie, water schap en Rijkswaterstaat is Bor sele gebleken dat er ook geen an dere onoverkomelijke obstakels zijn. „De deur staat open", al dus Vermue-Vermue. „Vandaar dat wij nu een studie laten doen." Alles is zeer pril. Ver mue-Vermue die zelf het balle tje opnieuw aan het rollen heeft gebracht, doet geen uitspraken over aantal of type woningen. Het is wel de bedoeling dat er permanent gewoond gaat wor den. De wethouder: „Het moet een pittoresk woonwijkje wor den." Het jachthaventje dat tot 1972 dienst deed als veerhaven voor het veer Hoedekensker- ke-Terneuzen. wordt erbij be trokken. „En daarbij zullen we de huidige gebruikster, water sportvereniging De Val, zeker niet vergeten", zegt Vermue-Ver mue alvast toe. Aannemingsbedrijf Hoondert is van te voren geïnformeerd door de gemeente, dat het idee op nieuw wordt opgepakt „Dat was wel zo netjes", vindt direc teur J. Hoondert. Hij weet dat de gemeente deze keer de regie in eigen hand wil houden. „Als er een project komt, ga ik er wel van uit dat wij mogen mee doen", geeft Hoondert aan. „Van 1994 tot 1998 hebben we tenslotte fors geïnvesteerd in on ze plannen, tot alles op het laat ste moment werd afgeschoten." Als de haalbaarheidsstudie klaar is, wil Vermue-Vermue die voorleggen aan de dorps raad Hoedekenskerke en de wa tersportvereniging. Voorzitter A. Drijdijk van de dorpsraad meldt dat de dorps raad 'nog geen standpunt' heeft ingenomen over woningbouw bij het haventje. „Het gaat ons om de leefbaar heid van Hoedekenskerke en nieuwbouw is daarvoor belang rijk." P. Paulusse, bestuurslid en havenmeester van water sportvereniging De Val, staat niet te juichen. „Het is nu zo'n rustig punt. Ik zit niet te wach ten op uitbreiding van het ha ventje met watersporters in blauwe blazers. Het wordt dan net als in Wemeldinge." Drij- dijk vindt in elk geval de wo ningbouw bij de jachthaven van Wemeldinge wél geslaagd. „We meldinge heeft daardoor toch meer aantrekkingskracht gekre gen." door Frank Balkenende 's-GRAVENPOLDER - Samen met tien tallen andere stratenmakers uit het land wil het 's-Gravenpolderse aanne- mingsbedrijf Krijnsen zaterdag in Em- men een vermelding in het Guinness Book of Records veroveren. In vier uur tijd moet 1070 vierkante meter Hoofd straat, die het oude en nieuwe deel van Dierenpark Emmen verbindt, worden herbestraat. Krijn Krijnsen: „Het is leuk voor mijn jongens en het is mooie reclame voor het vak." De gemeente Emmen is maar wat blij met de Dag van de Stratenmaker, die onder de vlag van de branche-organisa tie Ondernemersvereniging Bestratings- bedrijven Nederland (OBN) plaats vindt. De Hoofdstraat ligt er al jaren slecht bij. Het wegdek is hobbelig met veel gaten en breuken. Geen fraaie en tree van het dierenpark. Voor de ge meente, die ook op de kleintjes moet let ten, is het een gelukje dat tachtig stra tenmakers en sponsors (steenfabrieken leveren de klinkers) dat karweitje nu gratis opknappen. De stratenmakersploeg van Krijnsen is de enige afvaardiging uit Zeeland. De mannen zijn er wel voor te porren. „Ik vind het eer om mee te doen. In 1953 wa ren we ook blij dat we werden gehol pen", zegt de 51-jarige Krijn Krijnsen met enig gevoel voor drama. Met z'n achten reizen ze zaterdag af naar Em men. „We werken met vier koppels, die steeds bestaan uit een stratenmaker en een opperman. Samen moeten we in vier uur tijd honderd vierkante meter herbestraten. Als iedereen binnen de tijdslimiet blijft, krijgen we een vermel ding in het Guinness Book of Records. Dat is leuk voor onze jongens en een beetje reclame voor het vak kan geen kwaad", zegt Krijn, die samen met zijn vrouw Mattie het aannemingsbedrijf runt. Lichter Een stratenmaker, dan doemt het beeld op van een gegroefde, noeste werker, met om zijn knieën stukken afgedankte autoband en in de hand een rubber ha mer waarmee hij stenen in het zand tikt. Dat beeld klopt allang niet meer. „Welnee, tegenwoordig kun je heel veel doen met machines. Het werk is lichter geworden." Krijn is van de oude lichting. Het am bachtelijke stratenmaken, met klinkers en fraaie patronen, is zijn stiel. Hij leer de stenen leggen in een tijd dat het fy siek zware beroep ruggen deed kraken en knieën vermorzelde. Zelf is hij niet ongeschonden van de straat gekomen. „Je staat naar je werk, zeggen ze bij ons. Voor je het weet heb je rugklach ten. Ik ben bij verschillende artsen ge weest en heb mijn kwaal nu redelijk on der controle omdat ik elke ochtend rek- oefeningen doe en goed op mijn hou ding let." Desondanks gaat de stratenmaker nog gebukt onder een negatief imago. Krijn betreurt dat. „De branche heeft moeite om aan personeel te komen, misschien omdat nog steeds het beeld bestaat dat het zwaar werk is. Daarnaast denk ik dat jongeren liever achter de pc zitten." Ook speelt mee dat je niet zomaar stra tenmaker wordt. Je moet eerst naar de Vakopleiding Infra Zeeland, daarna leer je bij je werkgever het klappen van de zweep. Een stratenmaker doorloopt een jarenlang traject voor hij zich mees ter, de absolute top, kan noemen. De op perman staat op de onderste sport. Hij moet zorgen dat er stenen klaarliggen. Minachting is hier niet op zijn plaats. „Een goede opperman is goud waard, hij zorgt dat het werk loopt. Stratenma ken is teamwork. Iedereen is even be langrijk", onderstreept Krijn. Wie het in de vingers heeft, kan leer ling-stratenmaker worden. Krijn laat zo'n leergierige werknemer altijd de foto Peter Nico la i moeilijkste hoekjes doen. Zo leert hij snel. „Ik heb er lol in om jongeren de kneepjes bij te brengen." Via stratenmaker twee en één kun je voorman worden, maar dan zit je zeker al acht jaar in het vak. Een treetje ho ger staat de gezel-stratenmaker. Of zo als Krijn het noemt, de 'discipel van de meester'. Wie dan nog een uitdaging zoekt, kan zich opwerken tot meester. „Kijk", toont Krijn een metalen wapen van Zeeland. „Als je dit in steen kunt leggen, ben je meester-stratenmaker." Krijn kan het, maar niet iedereen heeft die gave. „Je moet het goede oog heb ben, het zicht, zeggen wij altijd." Lelie Nou is hij zelf officieel geen meester, maar hij voelt zich er wel een. „Ik heb bijvoorbeeld een zwaluw in steen ge maakt en ben nu bezig met een enorme lelie. Er zijn gelukkig mensen die dit ambacht waarderen, want al gaat het niet zo goed in de bouw, ik mag niet kla gen over het aantal opdrachten." Krijn is wat ze noemen een vakidioot. Overal ter wereld geeft hij daarvoor zijn ogen de kost. Is hij op vakantie in Bi-azilië, Thailand of Spanje, dan richt hij keurend zijn blik op authentiek pla veisel. Welke steentjes zijn het, hoe lig gen ze, welk patroon is gekozen, hoe zit het met de waterafvoer? „In het buiten land loop ik altijd met mijn kop naar be neden." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Nabestaanden krijgen op Schouwen-Duive- land meer directe invloed op het al dan niet ruimen van graven. Naar aanleiding van kritiek van de confessionele partijen in de commissie afgelopen zomer, heb ben burgemeester en wethou ders hun plannen op dat vlak aangepast. De belangrijkste aanpassing in de beleidsnotitie is dat nabe staanden van mensen in een al gemeen graf de mogelijkheid krijgen die rustplaats alsnog te kopen. Een algemeen graf wordt vijftien jaar lang ongemoeid ge laten. Voor een koopgraf geldt de dubbele termijn, met de mo gelijkheid die rechten nog eens te verlengen. Eigenaren van een graf krijgen een jaar voor het aflopen van de rechten de vraag voorgelegd of ze nog prijs stellen op behoud van de rustplaats van de over ledene. Wethouder W. Renden (PvdA): „Als ze niet tot omzet ting naar een koopgraf of verlen ging willen overgaan, dan komt die plek in principe in aanmer king voor ruiming. Impliciet ge ven de nabestaanden daar in dat geval dan toestemming voor. Wanneer dat een bewuste keuze is, moeten wij daar als ge meente niet tussen gaan zitten en dat besluit respecteren." Voor graven waarbij de termijn - om welke reden dan ook - reeds is verlopen, geldt dat de rechthebbende alsnog de kans krijgt voor een verlenging van tien jaar. Dat grafrecht kost dan 209 euro. Door de bal in belangrijke mate bij de nabestaanden te leggen, voorkomt Renden een herhaalde discussie over het ruimen van graven. Met name bij de confes sionele partijen in de gemeente raad ligt zo'n maatregel gevoe lig en overheerst de voorkeur voor uitbreiding van de begraaf plaats bij ruimtegebrek. Uitbrei den gebeurt straks alleen nog maar wanneer ruimen of het creëren van meer graven op de betreffende begraafplaats onmo gelijk is. Voor enkele kerkhoven moet zo snel mogelijk een plan worden opgesteld om de capaci teit te vergroten, aldus het colle ge- Renden heeft de beleidsnotitie achter gesloten deuren met de fracties voorgekookt. Het oor spronkelijke voorstel werd eind augustus, kort voor bespreking in de raad, van de t haald, in verband met de gere zen tegenstand. „Er lagen nogal verschillende meningen over hoe we deze problematiek het beste kunnen aanpakken. Ik wil met een stuk komen, waarvan zeker is dat de raad op hoofdlij nen akkoord gaat. Het leek mij beter dat onderling te doen dan in het openbaar", aldus de wet houder. Status In de aangepaste beleidsnotitie is ook de onduidelijkheid over de al dan niet beschermde sta tus van oorlogs- en watersnood- graven weggenomen. Die plek ken komen eveneens op de 'lijst van historische graven en opval lende grafbedekkingen'. In al die gevallen is een afzonderlijk besluit van de gemeenteraad no dig, voordat tot ruiming zou kunnen wox-den overgegaan. An ders is het met de stenen die op sommige begraafplaatsen na de watersnoodramp zijn terugge plaatst op een verder niet meer bestaand graf. Om de beschikba re ruimte op zo'n locatie te ver groten, worden die stenen weg gehaald en voor zover mogelijk teruggegeven aan nabestaan den. Het nieuwe beleid voor be graafplaatsen moet ook een be zuiniging opleveren. Die komt voor een belangrijk deel door het groenonderhoud te verso beren en mogelijk uit te beste den. Daarnaast willen B en W de mortuaria op de terreinen in Nieuwerkerk en Burgh-Haam- stede verkopen. Jaarlijks scheelt dat de gemeente goed twintigduizend euro aan uitga ven, aldus het college. Gewonde bij aanrijding GOES - Een tachtigjarige automobiliste uit Goes is gister ochtend gewond geraakt bij een aanrijding met een vluchtwagen. De vrouw verleende op de kruising van de Nansenbaan met de Scottweg in Goes rond negen uur 's ochtends geen voorrang aan de 37-jarige vrachtwa genchauffeur uit de gemeente Veere. Door de aanrijding werd de auto van de vrouw over ongeveer tachtig meter voortgeduwd door de vrachtwagen. De vrouw kwam daar bij bekneld te zitten en moest door de brandweer uit haar benarde positie auto worden verlost. De vrouw is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. Wegen Walcheren blijven dicht DEN HAAG - De Meinei'sweg, Zwagei'mansweg, Roriks- hilweg en de Perduinseweg tussen Koudekerke en Middel burg blijven dicht. De Raad van State heeft gisteren het beroep van de Stichting Meldpunt Wegafsluiting tegen de afsluiting afgewezen. Waterschap Zeeuwse Eilanden be sloot vier jaar geleden om de wegen af te sluiten voor ge- motoriseei'd verkeer. De wegen zijn alleen nog toeganke lijk voor bestemmings- en landbouwverkeer. De stichting maakte bezwaar tegen die beslissing omdat ze afsluiting niet nodig vindt. Het meldpunt wegafslui ting is een landelijke stichting die is opgericht om wegaf- sluitingen te voorkomen. Akkoord over grafruimingen ZIERIKZEE - Nabestaanden kidjgen op Schouwen-Duive- land meer directe invloed op het al dan niet ruimen van graven. Naar aanleiding van kritiek van de confessionele partijen in de commissie afgelopen zomer, hebben burge meester en wethouders hun plannen op dat vlak aange past. De belangrijkste aanpassing in de beleidsnotitie is dat nabestaanden van mensen in een algemeen graf de mo gelijkheid krijgen die rustplaats alsnog te kopen. Een al gemeen graf wordt vijftien jaar lang ongemoeid gelaten. Voor een koopgraf geldt de dubbele termijn, met de moge lijkheid die rechten nog eens te verlengen. Eigenaren van een graf krijgen een jaar voor het aflopen van de rechten de vraag voorgelegd of ze nog prijs stellen op behoud van de rustplaats van de overledene. Jazzfestival lijkt gered BERGEN OP ZOOM - Burgemeester en wethouders van Bergen op Zoom willen gedurende twee jaar vijftiendui zend euro aan het jazzfestival in die stad geven. Als de gemeenteraad hiermee akkooi'd gaat, is het festival uit de gevax-enzone. Volgens wethouder C. van der Wee gen is het jazzfestival heel belangrijk voor de gemeente. „Het zou zonde zijn om zo'n belangrijke publiekstrekker te missen", aldus Van der Weegen. Cultuurwethouder P. van den Kieboom had eerder geen geld kunnen vinden. Nu dus wel. Het subsidiebedrag komt niet uit het cultuurbudget maar uit de pot toerisme en promotie. Over twee jaar wil het college nadenken over de vraag of er een structurele subsidie nodig is. K. Damveld van de stichting is enex-zijds opgelucht over het vooi'stel van het college en anderzijds teleurgesteld. „We hadden dertig mille gevx"aagd voor volgend jaar. Nu krijgen we dat bedrag in twee termijnen. Plet jazzfestival is daarmee uit de gevarenzone", aldus Damveld. door Jan van Ommen DEN HAAG - Het aan de Fin landweg in Nieuwdorp ge plande Zeeuwse politieoplei dingscentrum vormt geen obsta kel voor de uitbreidingsplannen van overslag- en havenbedrijf Kloosterboer. Dat volgt uit een zogeheten tus senuitspraak van de Raad van State. Kloosterboer vreest dat het politiecentrum toekomstige uitbreidingsplannen van het na bijgelegen bedrijf vanwege strengere milieueisen zal frustre ren. De Raad van State stelt evenwel dat het door Klooster boer bij de gemeente ingediende uitbreidingsplan geen gevaar loopt. De politie Zeeland kreeg van de gemeente Borsele een milieuver gunning voor een opleidingscen trum met schietbaan en kanto ren voor de haven- en milieupo- litie aan de Finlandweg. Kloosterboer vindt dat het cen trum veel te dicht bij de grote havenbedrijven wordt gebouwd. Als Kloosterboer in de toekomst nog verder gaat uitbreiden, komt het havenbedrijf pal naast het politiecentrum te liggen. Het bedidjf vreest dat de politie mensen over heme en trillingen gaan klagen als vlakbij het cen trum zware transportkraan wa gens af en aan rijden. De Raad van State kijkt echter alleen naar de huidige, concrete uit- bi'eidingsplannen (vier hectare) van Kloosterboer. Recent heeft de gemeente daarvoor opnieuw een bouwaanvraag in behande ling genomen. En dat is geen probleem. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Evenementen in de gemeente Terneuzen krij gen voortaan allemaal dezelfde jubileumbijdrage van de ge meente. Het betreft de wat grote re (niet-commerciële) evenemen ten op het terrein van cultuur en sport, waarbij het criterium is dat het gaat om meerdaagse eve nementen. Burgemeester en wet houders hebben hiervoor een be leidsregel opgesteld naar aanlei ding van binnengekomen verzoe ken om subsidies. Het beleid is gebaseerd op de al bestaande regeling voor jubi- leumbijdragen aan organisaties. Die kiijgen allemaal eenzelfde bedrag, dat varieert van 75 euro bij een tien-jarig bestaan tot 250 euro bij het honderd-jaiïg jubileum De nieuwe beleidsregel heeft be trekking op een evenement dat jubileert en niet op een eenma lig evenement dat in het kader van het jubileum van een organi satie wordt georganiseerd. Evenementen die aan hun tien de uitgave toe zijn 750 euro toe stoppen, voor een 25-jarig jubi- lexxm 1000 euro, voor een 50-ja- rig jubileum 1500 euro, voor een 75-jarig jubileum 2000 euro en voor een 100-jarig jubileum 2500 euro uittrekken. agenda STREEKACTMTEITEN HANSWEERT Kaj Munk, 13.00 uur Semorensoos; HEINKENSZAND De Stenge, 19 30 uur: Bijeenkomst met het thema 'De kunst van het ouder worden': KAPELLE Complex Groenewoud. Zwembad, 09.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 09.15-10.00 uur en 12 00-13.45 uur en Zwemmen; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; Bibliotheek. 1400-17.00 uur: Green peace toont kleurrijk onderwaterleven in de Noordzee, KLOETINGE Dorpshuis Amicitia, 19.00 uur: Postzegelavond De Bevelan- den; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; Zwembad Den Inkel, 13.00-14.00 uur: Meer bewegen voor ouderen, 55 plus; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel. 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 29