ROVINCIA OURANT lea-Invest kiest voor Vlissingen Nieuwe kerncentrale onwaarschijnlijk PZC Geduw en getrek in hitte wordt prins even te veel Defensie overweegt koop kruisraketten <P Jl3ü Ictiviteiten Vlaams havenbedrijf leveren 120 banen op Beleef het in Onder de Toren Betogers bestormen gevangenis Bali lezen we zeeuws 20° ZW 4 iBegenbui hlkenvelden en af en toe regen. Slechts »l soms wat zon. Afnemende zuidelijke ld Temperatuur hooguit 20 graden. u,e jaargang no. 242 ,„derdag 13 oktober 2005 snummer€1,25 Economie kan profiteren van naderend WK internet: www.pzc.nl fejSSINGEN - De Vlaam- haven- en transporton- rneming Sea-Invest oep vestigt zich in Vlissin- j.Oost. Aan de Scaldiaha- j komt een terminal voor overslag van containers stukgoed en andere soor- vracht. De activiteiten jd Sea-Invest leveren op m duur in piekperioden JO banen op. te komst van Sea-Invest - de Rte betekenende vestiging in K!and in enkele jaren - vergt investering van 40 miljoen Fo om een terrein aan de oonizijde van de Scaldiahaven te maken voor de 9 rersiag van de goederen- a iomen die het bedrijf er wil iivoeren. Het is de bedoeling iter negenhonderd meter kade fordt gebouwd aan dertien eter diep water. Het terrein loet ook worden verhard en atsloten voor weg- en spoorver- oer. [osten )p grond van de afspraken die eeiand Seaports en het avenbedrijf Rotterdam in hun amenwerkingsverband Ex- loitatiemaatschappij Schelde laas (ESM) hebben gemaakt, ragen het Zeeuwse havenschap o het Rotterdamse haven- edrijf elk de helft van de kos- E Ipmerkelijk is dat Zeeland Bond eist verbod ip snoepreclame voor kinderen )EN HAAG - De Consumenten- indwil een verbod op tv-recla- nc voor snoe[) die is gericht op laderen. Minister Iloogervorst Volksgezondheid moet daar- oor zorgen. )e voedingsbranche slaagt er volgens de bond zelf niet in om de reclame aan banden te leg gen, ondanks afspraken daar over, die in juni zijn gemaakt. Nog steeds gaat bijna de helft van de voedingsreclamè rond kinderprogramma's over onge- icnde voeding. Ook willen fabri kanten meer verkopen via spaar acties. Het gaat dan om stickers het tekenfilmfiguurtje _?bob in zakken chips, wik kels met 'Sjakie en de chocolade fabriek' bi] repen en concert kaartjes bij cola. GPD ie woonwinkel van Middelburg Seaports Sea-Invest op eigen kracht heeft geworven. Opzet van de samenwerking met Rot terdam is dat commerciële acti viteiten. zoals promotie, wer ving en gronduitgifte, in ESM-verband worden uitge voerd. Het havenschap beperkt zich in deze constructie tot het beheer van de haven- en indus triegebieden in Vlissingen-Oost en de kanaalzone in Zeeuws- Vlaanderen. Zeeland Seaports is met Rotterdam in gesprek over aanpassing van de afspra ken, waardoor het havenschap op eigen terrein ook commer cieel zelfstandiger kan opere ren. De Sea-Invest Groep is geves tigd in Gent. De onderneming is houdstermaatschappij van een grote groep bedrijven die in Vlaanderen havenbedrijven ex ploiteert in Gent, Antwerpen en Zeebrugge. Er zijn achttien ter minals in Franse havens, twee in Zuid-Afrika en een in Ham burg. De bedrijven van de Sea-Invest Groep houden zich bezig met de overslag van onder meer groenten en fruit, hout en papier, auto's, kolen, erts, kunst mest en containers. Zo'n ver scheidenheid aan goederen wil de onderneming ook op de zoge noemde multi-purpose terminal in Vlissingen-Óost behandelen. De vestiging in Zeeland brengt met zich mee dat Sea-Invest een deel van haar activiteiten in Ant werpen afbouwt. De komst van Sea-Invest naar Zeeland betekent dat Verbrugge Terminals, het grootste overslag bedrijf in Zeeland, een concur rent in huis krijgt. Zeeland Seaports en Sea-Invest presenteren hun plannen van- DA NANG - Prins Willem-Alexander bekijkt het Tung Lam-sluisproject in het Vietnamese Da Nang. Door de hevige regenval van de afgelopen dagen was het looppad naar het project slecht begaanbaar. De prins moest laarzen dragen en over plankieren lopen om het project goed te kunnen bekijken. De drukte en de hitte leidden gisteren tot enige irritatie bij de prins. Een overijverige Vietnamese official die de prins wilde helpen bij het aantrekken van zijn laarzen, werd door hem met een 'Blijf met uw vingers van me af' op afstand gezet. Willem-Alexander had er even genoeg van. Schoenen uittrekken en laarzen aantrekken kan de prins zonder hulp. En in de vochtige hitte van de Vietnamese rijstvelden was het kookpunt snel bereikt. Want het was even doorbijten voor de prins op de derde dag van zijn werk bezoek. Om vijf uur 's morgens moest hij al zijn hotelkamer uit voor de vlucht van de hoofdstad Hanoi naar Da Nang, zo'n 800 kilometer naar het zuiden. Het bezoek van de Prins van Oranje aan Vietnam en China duurt nog tot 21 oktober. foto Lex van Lieshout/ANP Bewindslieden laten initiatief geheel over aan particuliere sector door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De kans op een nieuwe kerncentrale in Neder land is uiterst klein. Dat lieten staatssecretaris Van Geel (CDA, milieu) en minister Brinkhorst (1)66, Economische Zaken) gis teravond blijken in de Tweede Kamer. De bewindslieden spraken over het energierapport van het kabi net. WD-Kamerlid De Krom vroeg waarom zij bij de energie mix van 2015 geen rol zien weg gelegd voor stroom van nieuwe kerncentrales. Beide bewindspersonen gaven aan daartegen geen principiële bezwaren te hebben, maar ze voorzagen wel allerlei prakti sche problemen. „Over tien jaar staat er in Nederland geen nieu we kerncentrale", aldus Brink horst. „Wie dat denkt leeft in cloud-cuckoolandIn goed Ne derlands betekent dat een droomwereld. Van Geel zag ook op langere ter mijn weinig mogelijkheden. De regering bereidt een nieuwe kernenergiewet voor die de bouw van kerncentrales niet uit sluit. Daarvoor kan een vergun ning voor maximaal veertig jaar worden verleend. Toch achtte de staatssecretaris het onwaarschijnlijk dat het er van komt. De overheid gaat geen kerncentrale bouwen, dus moet het initiatief komen van particuliere investeerders. Die worden door de nieuwe kerne nergiewet gebonden aan strenge re voorwaarden, bijvoorbeeld over het opruimen of de opwer king van kernafval. Volgens Van Geel kost een nieuwe kern centrale miljarden euro's. „Er is een zo grote kapitaalsinveste ring nodig met alle risico's van dien in een geliberaliseerde ener- giemai-kt, dat ik het niet zie ge beuren." Hij liet er geen misver stand over bestaan dat het kabi net een initiatief voor een nieu we kerncentrale niet zal subsi diëren. Na afloop van het debat beves tigde Van Geel wel wat hij eer der op de dag tijdens het Deloit- te Energy Seminar over kerne nergie ook had gezegd, dat Borssele de meest waarschijnlij ke plek zou zijn voor een even tuele nieuwe kerncentrale. „Dat is de enige locatie in Nederland waar maatschappelijk draag vlak is voor een nieuwe kerncen trale." DENPASAR - Demonstranten sjorren aan een politieman bij de Kerobokan-gevangenis in Denpasar op het Indonesische eiland Bali. Vijf honderd betogers probeerden gisteren vergeefs de inrichting te bestormen. De menigte eiste de executie van drie islamitische militanten die be trokken waren bij de terreuraanslagen in 2002 op Bali. Sinds de aanslagen van twee weken ge leden op Bali is de roep om de executie van de betrokkenen bij de aanslagen van 2002 steeds luider geworden. De autoriteiten hebben de drie terdoodveroordeelden dinsdag overge plaatst naar een gevangeniseiland voor de kust van Java. foto Darren Whiteside/RTR Europese legers opereren solistisch De samenhang tussen de legers van de Europese Navo-lid- staten laat ernstig te wensen over. Het gebrek aan samen werking kan negatieve gevolgen hebben voor het bestrij den van het terrorisme en voor de groeiende veiligheids problematiek. Die waarschuwing uitten twee oud-generaals van de Navo in een gisteren in j"" Brussel gepresenteerd rapport. Top over economie Nederland Premier Balkenende, VNO- voorzitter Wientjes en FNV-voorzitter Jongerius (vlnr) behoorden gisteren tot de deelnemers aan het najaarsoverleg van de so ciale partners. Daar werd afgesproken nog dit jaar een topconferentie te houden over de toekomst van de Neder landse econo mie. Duitse dienders 10 jaar in Renesse Elk pinksterweekeinde en elke zomer komen ze naar Re- nesse, Duitse politiemannen die hun Nederlandse colle ga's assisteren. De samenwerking begon tien jaar gele den. Tijdens een symposium kondigde korpschef Gouds waard gisteren aan dat de Duitse agenten voor taan volwaardig, dus ook met dienstwapen, meedraaien met de Zeeuwse agenten. Oranje sluit af met gelijkspel Het Nederlands voetbal elftal heeft gisteravond in de laatste WK-kwalifica- tiewedstrijd teleurstellend gelijkgespeeld tegen Ma cedonië. In de Amster damse Arena werd het 0-0. Oranje had zich zaterdag al geplaatst voor het WK, dat volgende zomer in Duitsland wordt gehou- "Tf den. I Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio en Televisie: 6; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17, 18 en 19; Economie: 21, 22, 23 en 25. Tijdens het seminar in Den Haag liet directeur D. Luteijn van Delta weten dat zijn bedrijf tussen 2015 en 2020 nog wel se rieus wil kijken of het kan inves teren in een nieuwe kerncentra le. De haalbaarheid hangt onder meer af van de nieuwe wetge ving en ontwikkelingen in de technologie. Ook Luteijn denkt dat Borssele de meest logische plek is voor een nieuwe kerncen trale. Reorganisatie politie gaat door ondanks verzet DEN HAAG - Ondanks de grote stroom aan protesten zal het ka binet de politieorganisatie toch centraliseren. Uitgangspunt is dat de ministers van Binnen landse Zaken en Justitie meer in vloed krijgen op de aansturing van de 25 korpsen en het Korps Landelijke Politiediensten. Het kabinet zal daarover waar schijnlijk morgen besluiten, mel den ingewijden in Den Haag. Een beslissing werd de afgelo pen weken uitgesteld, onder meer omdat minister Remkes (Binnenlandse Zaken) nog over leg zou voeren met de korpsbe heerders. Korpsbeheerders zijn burgemeesters van (middelgro te gemeenten die de regionale veiligheid coördineren. Zij ver zetten zich sterk tegen de wijzi ging, omdat zij het beheer kwijt raken. In hun ogen kunnen zij dan ook niet meer adequaat het gezag waarmaken. Het kabinet houdt echter vast aan het advies van de commis sie-Leemhuis, die eind juni advi seerde om de politie meer als een concern te besturen. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - De kans is groot dat Nederlandse marineschepen worden uitgerust met kruisra ketten. Minister Kamp van De fensie wil de raketten tegelijk met vier nieuwe schepen aan schaffen. Ook het aantal mari niers wordt uitgebreid. De plannen staan in een notitie over de toekomst van de marine die waarschijnlijk morgen in het kabinet wordt besproken. Dat is door Haagse bronnen be vestigd. Twee jaar geleden wilde minis ter Kamp ook al kruisraketten aanschaffen, maar toen hield de Tweede Kamer dat tegen. De Ka merleden vreesden dat de aan schaf ten koste zou gaan van an dere noodzakelijke investerin gen. De Kamer zag meer in de aanschaf van vier korvetten voor kustpatrouilles. Kamp stelt nu voor om beide te doen. Daarnaast wil hij ook het aantal bataljons mariniers, de elitetroepen van de marine, uit breiden. Om de kosten te druk ken wil de minister twee fregat ten verkopen. Met de plannen komt Kamp te gemoet aan de wensen van de Tweede Kamer. CDA, VVD en PvdA drongen al langer aan op de aanschaf van de vier korvet ten, kleinere schepen waarmee de marine de kust beter kan be waken. Dat is een oude wens van het CDA, die de marine lie ver aan kustbewaking ziet doen dan aan acties op volle zee. Ook de uitbreiding van het aantal ba taljons mariniers en de verkoop van twee fregatten is een wens van de Tweede Kamer. Twee jaar geleden kon minister I Kamp nog niet aan alle wensen j tegemoet komen, omdat hij toen flink moest bezuinigen in de de- 1 fensieorganisatie. Nu die bezui nigingen zijn uitgevoerd, is er I weer meer mogelijk. GPD (Advertentie) O Noteert u mij voor een proefabonnemen van 5 weken voor 14,95 voorleiters' ptaajs. tpleloon IposObankiekeningnummcr Noteert u mij voor een vast abonnemen De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: - per maand met automatische incasso 20.55). O per kwartaal me: auiomaiisdte incasso 59.751 CD per jaar met automatische incasso t£ 729.201 Kijk op www pre nl/ebonneren. be! gratis OSOO 0231231 ot stuur deze bon naar. P2C, a/deling lezersservice Antwoordnummer 213.4460 WB Goes 8"711688"555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 1