PZC Van der Hoeven verbijt de pijn Rinus Hengsdijk crack in weduwschap Veertien mille voor goede doel Thijssen verder op WK dammen Volleybalster Morres Hulst tobt nog steeds met naweeën ernstige blessure Johnny Hoogerland in beeld voor wielerprijs Knetemanntrofee EPZ wil klassieker voor clubcompetitie donderdag 13 oktober 2005 door Peter van Kouteren HULST - Judith van der Hoe ven was net zestien jaar, toen ze in de hoofdmacht van Morres/ Hulst debuteerde. De volleybal ster uit Hulst verwierf zich een basisplaats, maar raakte twee jaar geleden ernstig gebles seerd. Voluit spelen kan ze niet, maar toch is Judith van der Hoeven sinds kort weer een vaste waar de in het keurkorps. Als aan voerster van een team, dat aller eerst weer plezier in het spelle tje wil hebben. De eerste twee competitieduels heeft ze met haar ploeg inmid dels achter de rug. Morres/Hulst verloor na de teleurstellende de gradatie naar de derde divisie met 3-1 van SSS, won met 3-1 van Savok en lijkt in een klasse met veel onbekende tegenstan ders alleen maar te kunnen groeien. „De gemiddelde leeftijd is ne gentien jaar", zegt Judith van der Hoeven, die zelf nu 21 jaar is. „Het is een enthousiaste ploeg, maar voor een eerste team is zo'n gemiddelde natuur lijk wel heel erg laag. De groep had die overwinning op Savok hard nodig. Het was natuurlijk ontzettend lang geleden dat er gewonnen was." Morres/Hulst degradeerde in een seizoen, waarin Judith van der Hoeven terugkwam van een zware blessure. Twee jaar gele den kwam ze tijdens een toer nooi in de voorbereiding op een nieuwe competitie ongelukkig met haar voet op die van een te genstandster, die onder het net doorkwam. Wat aanvankelijk een typische volleybalblessure leek, bleek niet veel later een uit zonderlijke kwetsuur. De jonge Hulsterse had niet alleen ge scheurde enkelbanden, pezen en een versplintering van het enkel- bot, maar kampt inmiddels al twee jaar met de gevolgen van posttraumatische dystrofie. Lichaamsweefsel functioneert daarbij slecht na opgelopen let sel. Een snelle onderkenning van het ziektebeeld is in het ka der van herstel van wezenlijk be lang. „Ik had wel al eens een enkel band ingescheurd, maar dit voel de heel anders. Ik wil alleen niet als zielig typetje worden afge schilderd", zegt ze een paar keer tijdens het gesprek. „Ik heb er ook nooit mee te koop ge lopen en kan nu best wel al veel, op mijn manier." Het mag geen huilverhaal wor den, maar Judith van der Hoe ven beleefde zware tijden en on derging een langdurige en pijn lijke revalidatie. „Mijn voet functioneerde helemaal niet meer", vertelt ze. „Ik kon mijn voet en mijn tenen niet bewegen en mijn voet was alleen maar koud. Eigenlijk is er vrij weinig over bekend. Ik heb in totaal zes injecties gehad, die ontzettend pijnlijk waren. Mijn been werd net ondermijn knie afgebonden, waarna ze er ismelin inspoten. Een verschrikkelijk brandend goedje. Daarna kon ik steeds een dag of vijf helemaal niks. Ik ben in die periode niet naar school gegaan, omdat ik concen tratieproblemen had door die in jecties. Ik kon zelfs niks lezen. Ik heb heel lang op krukken ge lopen en heb nog steeds fysiothe rapie. Sommige mensen zeggen dat het nooit meer helemaal zal herstellen. Ik heb een jaar lang niet kunnen uitgaan. Staand werken kan ik niet, omdat ik niet langer dan drie uur kan staan." Mondjesmaat Maar volleyballen, zo goed en zo kwaad als dat gaat, lukt weer wel. Dat is na een jaar van lijd zaam toezien en een seizoen mondjesmaat speelminuten pak ken een verademing. „Ik vond het vreselijk", kijkt ze terug op een sombere periode. „In het eer ste jaar probeerde ik bij de thuis wedstrijden op de bank te zit ten. Maar het is niet leuk om je team te zien spelen, terwijl je zelf niks kunt. Als ik het echt met meer kon houden, ging ik naar de tribune." In de aanloop naar de huidige competitie klampte ze aan bij de groep. „Maar ik voel altijd Judith van der Hoeven: „Ik kan weer lopen en springen, maar ik kan nog niet alles geven." pijn", vertelt ze. „Natuurlijk heb ik me op de training wel eens af gewaagd waar ik mee be zig was. Het gaat er maar net om waar je pijngrens ligt. Je leert er gewoon mee omgaan. Ik heb me meer dan eens afge vraagd waarom ik al die pijn kon verdragen." Het antwoord is simpel. „Omdat ik volleybal een verschrikkelijk leuk spel vind en ik daar graag pijn voor over heb. Ik wil niet stoppen. Ik heb wel met Do (de Beule, de trainer) afgesproken dat ik zelf mag aangeven wan neer het echt niet meer gaat. Dat is tot nu toe nog maar één keer gebeurd. Ik kan weer lopen en springen, maar ik kan nog niet alles geven. Ik zit denk ik op 75 procent. Ik voel mijn voet altijd, maar ik heb er een goed gevoel bij." „We zijn gedegradeerd. Er staat een heel nieuw team. Dat is een nieuwe uitdaging. De helft heeft nooit hoger dan de promotieklas se gespeeld, maar je kunt nu al zien dat het beter gaat. We heb ben een goeie voorbereiding ge had en iedereen heeft zich pri ma aangepast aan het snellere spel. In de derde divisie zullen we waarschijnlijk niet zo veel verliezen. Omdat we een jonge ploeg hebben, is het lastig de rust te bewaren. Iedereen is nog te veel met zijn eigen spelletje bezig. „Er wordt zeer gevarieerd ge traind. De ene keer moet je je fo- foto Peter Nicolai cussen op het blok. Een andere keer op je slag. De aanwijzingen die we krijgen, zie je terug in de wedstrijden. Maar we hebben pas twee wedstrijden gespeeld. Dan is het heel moeilijk om te zeggen waar we staan en wat we kunnen. Eigenlijk hebben we niet echt een doel gesteld. We proberen vooral plezier te heb ben en kijken rond Kerstmis hoe we ervoor staan. Dan kun nen we pas zien wat we mogen verwachten." door Koen de Vries GOES - Johnny Hoogerland is genomineerd voor de titel Wie lerbelofte van het jaar 2005. De 22-jarige inwoner van Yerseke heeft concurrentie van vijf ande re jonge wielrenners. Op 28 no vember wordt bekendgemaakt wie de prijs gewonnen heeft. Hoogerland heeft zijn nomina tie te danken aan enkele goede prestaties. Zo werd hij dit jaar derde op het Nederlands kam pioenschap voor beloften en ein- Delta Profronde kiest voor andere datum 46e editie GOES - De organisatie van de Delta Profronde heeft de ge plande datum voor de 46e editie verlaten. Het evenement staat op de ka lender van 2006 van de interna tionale wielerbond UCI op 23 september genoteerd, maar de organisatie zegt bij monde van aftredend voorzitter Lieuwe Rienstra dat dit geen gunstige datum is. Een dag later wordt het WK op de weg gehouden. Dit jaar bleek bij de Profronde dat er te weinig topploegen zijn die een dag voor het WK naar Zeeland willen komen. Het comité heeft het oog op twee andere data laten vallen: zaterdag 16 september en zater dag 26 augustus. Op beide data is er weinig concurrentie van an dere grote wedstrijden. Lieuwe Rienstra: „We hebben lang gewikt en gewogen. Uitein delijk zijn deze twee data over gebleven. We zullen experts vra gen welke van de twee het ge- schikst is voor de Delta Profron de." Het zal overigens nog een hele toer worden om bij de UCI de datum van 23 september te ver anderen in een andere. De inter nationale wielerbond gaat in dit soort gevallen niet over één nacht ijs. digdehij als tweede in 4, ij- sieker Parijs-Roubaixvoor» ners tot 23 jaar. De nominatie is een onderdo van de verkiezing van de w renners van het jaar 2005, die», organiseerd wordt door het blad Wieier Revue, de nationale wirt. erebond KNWU en de stadl Bosch. Ze vergeven jaarlijks de m voor de beste wielerprof (Gm Schuitetrofee), de beste vrouwe lijke wielrenner (Keetie Oosten-Hagebokaal/Zilveren Spaak), het grootste talent (Ger- rie Knetemanntrofee/Zilvera Spaak) en de beste off-n ner of -renster. Voor de prijs van de bC0l zijn baanrenners Theo Lus Teun Mulder genomineerd, als wegrenners Pieter Ween™ Thomas Dekker, Joost P ma en Michael Boogerd. Vrouwen Bij de vrouwen komen Suzan» de Goede, Janneke Vos, Chants Beltman, Mirjam Meiehen Loes Gunnewijk en Marian# Vos voor de prijs in aaninj king. Johnny Hoogerland heeft bij 4 talenten concurrentie van La Boom, Robert Gesink, Seb» an Langeveld, Mare de Maar a Kai Reus. Anneke Beerten, Lars Bart Brentjens, Richard Gros nendaal, Rudi van mutsen! ly Kanis zijn de genomineerd in de klasse off-road. Lezers van Wieier Revueenee aantal experts kunnen hun sta uitbrengen. De prijzen worde op 28 november in Den Boa uitgereikt. Suntour Johnny Hoogerland bouwt h wielerseizoen momenteel ai i de Herald Suntour in Australi In de vierde etappe eindigdei Bevelander in de massaspn als dertigste. De Australiër Bi den Cooke won de rit. Hooga land staat 28e in het algema klassement op 50 seconden de-Australische leider Sean S# livan. De Herald Suntour digt zaterdag in Melbourne. duiven Duivenliefhebber uit Kapelle pakt de dubbel in rayon 5 door Fred Rabout KAPELLE - Rinus Hengsdijk pakte dit duivenseizoen de dub bel in het rayon 5. De Kapelle- naar behaalde zowel de genera le hoktitel als het asduifkam- pioenschap. De 55-jarige Hengsdijk heeft zich eigenlijk pas sinds 2000 aan de top van het rayon 5 ge meld. Daarvoor pakte hij wel zijn prijsjes (hij won in 1973 een keer een gouden horloge, op de vlucht vanuit Dourdan), maar de grote successen lieten op zich wachten. Dat had alles te maken met zake lijke beslommeringen. Hengs dijk had het veel te druk met zijn bloemenhandel. In het na jaar van 2000 verkocht hij zijn kassen en de bloemen. Zodoen de kon hij meer tijd besteden aan zijn liefhebberij. De resulta ten bleven niet uit. Op 26 juli 2003 behaalde hij zijn eerste pro vinciale zege. Op de vlucht van uit Sourdun werd hij winnaar met een jaarling duivinnetje. De liefhebber uit Kapelle boekt als geen ander resultaten met het zwakke geslacht van de dui ven. Hij speelt het totale we duwschap (met doffers en dui- vinnen) van het begin van het seizoen tot het eind. Bang dat die vrouwtjes lesbische ver schijnselen gaan vertonen waar door het weduwschap nutteloos is geworden, is hij niet. „Als je het juiste ras hebt, zie je die ver schijnselen niet. Ik koppel half januari, laat ze één rondje kwe ken, vlak voor de tweede leg scheid ik ze en dan gaat alles op weduwschap tot einde seizoen. Het is een speltype dat ik al ja ren beoefen en het werkt." Hoewel hij zich 'dubbele gene raal' mag noemen, spreekt hij van een normaal seizoen. „Het begin was zelfs erg matig, pas in juli kwam de duiven in conditie. De dagfond was voor mijn doen abnormaal slecht, op de mid- fond ging het wat beter, maar op de natoer hebben mijn duif jes me de titel helpen pakken. Met name op de laatste vier con coursen kreeg ik ze ijzersterk naar huis. Van de drie rayonze ges die ik dit seizoen mocht bij schrijven op de erelijst werden er twee behaald in de natoercon coursen vanuit Peronne en Mor- lincourt. De derde rayonwinst was op de eerste Orleans-vlucht voor jonge duiven." Oude deuren Bij de discipline het duifkam pioenschap toont Hengsdijk zich inmiddels een waar kam pioen. Vorig seizoen was hij in het rayon goed voor de eerste vier plaatsen. Dit seizoen was het wat minder, maar toch was de doffer uit het soort Jaap Bras (vader) en Matthijs van Iwaar- den (moeder) de beste van het door Fred Rabout GOES - De Sponsorcommissie van de Afdeling Zeeland'96 kan dit jaar met bijna veertien mille naar hun goede doelen. Dat was de opbrengst van de twee avonden waarin duiven- bonnen van een aantal gerenom meerde Zeeuwse, Brabantse en Zuid Hollandse melkers werden verkocht. In het lokaal van De Voor waarts in Arnemuiden wist ver koper Jo Melis uit Zoutelande 9180 euro binnen te halen (hoog ste bod 1050 euro voor een bon rayon. Hengsdijk begon als zove le duivenmelkers: met een hokje van twee bij vier dat bestond uit aan elkaar getimmerde oude deuren bedekt met verroeste golfplaten. „Ik had het idee op gevat om die roest onder de teer te stoppen. Na een warme zo merdag waren al mijn duiven zwart, ook de witpennen." „Ik kreeg duiven van Jan en alle man. Zo ging dat nog in die da gen. Later van wijlen Piet But ler uit Biezelinge, maar echt goed ging het allemaal niet. Dat werd wat beter toen ik in 1970 bij Rinus Jaspers in Middelburg wat duiven ging halen. Ik heb ook nog een periode, van 1975 tot 1980, in Wemeldinge ge speeld omdat het daar in die da gen zaterdagvliegers waren. Er moest vaak op donderdag inge- korfd worden en dat kwam be ter uit met mijn bloementeelt, de vrijdag was het voor mij im mers topdag. Dan moest de han del naar de veiling. Dagen van vijf uur 's morgens tot tien uur 's avonds waren in die dagen meer regel dan uitzondering. „Met de duivensport ging het be ter nadat ik mijn handel had ver kocht. In 2003 boekte ik dus een provinciale zege, in datzelfde jaar waren er ook vier rayonze ges, in 2004 slechts één rayonze ge maar toch regelmatig op de lijst en de eerste vier asduiven in het' rayon en dit seizoen dus drie rayonzeges en de dubbel. Maar dat is allemaal geen garan tie voor de toekomst, want kam pioen worden is makkelijker dan kampioen blijven." Hengsdijk begon het seizoen 2005 met veertig vliegkoppels. Hij kweekt jaarlijks zo'n 100 jonge duiven. Op dit moment heeft hij nog 34 vliegkoppels over. De selectie moet nog plaatsvinden. „Ik selecteer in hoofdzaak op afstamming, Hoe wel er enkele zijn die amper prijs hebben gevlogen, wordt hun contract toch verlengd. De anderen moeten weg. Zij moe ten plaatsmaken voor vijftien koppels jonge duiven die in 2006 dus jaarling worden." Die nieuwe renstal moet het vol gend jaar maar weer doen. Hengsdijk: „Van mij zul je geen boude uitspraken horen. In de duivensport kan het draadje dun zijn." Eindstand Rayon 5. Oude duiven. Vitesse Hok: 1. M. Oudeman, 2. C. le gers, 3. A. Mieras. Duif :M. Oudeman. Midfond Hok: 1. comb. v.d. Dries, 2. J. Zegers, 3. M. Boogert. Duif: E. van Hijfte &Dtr. Dagfond Hok: 1, C Zegers, 2. E. Breen, 3. P. Steketee Duif: P. Steketee. Overnachtfond Hok 1Sj. de Keijzer&Zn, 2. F. Janssens, 3. E. Dek; Duif: J, Corré. Jonge duiven. Vitesse Hok; 1. J Dek ker, 2. S. op" 't Hof, 3. J. Feyte.; Duif: J. Dekker. Midfond Hok: 1. H. Kosten, 2 M. Oudeman, 3. J. Dekker. Duif: M. Hengsdijk. Natoer Hok: 1. M. Hengsdijk, 2. M. Oudeman, 3. G. Boone; Duif: J. Bras. Generaal Hok: 1. M. Hengsdijk, 2. ge- br. Clement, 3. M. Oudeman, 4. comb, v.d. Dries, 5. J. Bras, 6. J. Dekker, 7. M. van C. v.d. Graaff&Zn uit Arne muiden), terwijl in het lokaal van de Sluiskilse Reisduif verko per Adrie de Bruijne een slordi ge 4570 euro binnenhaalde. Hier was het hoogste bod 300 euro voor een laat jong van Sjaak van de Velde&Zn uit Breskens. Tijdens de komende manifesta tie van de Afdeling in De Zaete in Yerseke zullen de bedragen aan de vertegenwoordigers van de goede doelen (CJV Kamp Renesse/kankerpatiëntje, Brede School Middelburg en 't Tjasker in Zaamslag/speeltoestellen ge handicapte kinderen) worden overhandigd). van Iwaarden, 8 P. Ridderhof, 9. A. Ne ve, 10. comb, v.d. Linde/Dekker. Generaal Duif (oud): 1 en 5. M. Hengs dijk, 2. M. de Groot jl, 3. P. Riderhof, 4. C. Zegers. Verenigingsklassementen. PV De Vrede Sas van Gent. Oude duiven: Vitesse Onaangeduid: L. Breepoel. Aan geduid: R. de Caluwé. Duif. L. Breepoel. Midfond: OA: L. Breepoel. A: R, de Ca luwé. Duif: L. Breepoel. Dagfond: OA: Th. Van Zeele. A: L. Breepoel. Duif: L. Breepoel. Overnachtfond: OA: A. Zwik- ker. A: L. Breepoel. Duif; B. v.d. Berghe. Jonge duiven. Vitesse: OA: L. Breepoel. A: M. van Dam. Duif: M. van Dam. Midfond. OA: L. Breepoel. A: M. van Dam. Duif. M. van Dam. Natoer. OA: L. Breepoel. A: L Breepoel. Duif: L. Breepoel. Generaal Hok: 1. L. Breepoel, 2. B. v.d. Berghe, 3. M. van Dam. PV De Verwachting Axel. Oude dui ven: Vitesse: B. Herman. Duif: B. Her man. Midfond: R. Herman, Duif: PP. de Poorter. Dagfond: comb, de Mul/Kop. Duif: comb, de Mul/Kop. Overnacht fond: J.&JP. Nolet. Duif: J.&JP. Nolet Jonge duiven. Vitesse: Th. Dobbelaar. Duif J. Verschuren. Midfond: PP. de Poorter. Duif: comb, de Mul/Kop. Nat oer: R. Herman; Duif: C. de Poorter. Generaal Hok: 1. comb, de Mul/Kop, 2. R. Herman, 3. PP. de Poorter, 4. J. Ver schuren, 5. L. Bentz. van onze sportredactie AMSTERDAM - Kees Thijssen is als derde Nederlander doorge drongen tot de eindfase van het wereldkampioenschap dammen in Amsterdam. Hij won gisteren in zijn negende en laatste groepswedstrijd met zwart van de Mongoliër Dul Er- denebileg. Thijssen kwam daar door uit op twaalf punten, één minder dan de al gekwalificeer de Farkhad Hoeseinov Farid, de verrassing uit Azerbeidzjan, en de Rus Alexej Tsjizjov. Zij speel den gisteren remise tegen el kaar, Alexander Baljakin en Gérard Jansen waren al eerder zeker van een plek bij de beste twaalf voor de finaleronde. De eerste boekte zijn vijfde zege, ten kos te van de Pool Piotr Chmiel, en bleef in de eindrangschikking van groep A alsnog de Rus Alexander Schwarzman en Ndiaga Samb voor. Deze Senegalees ging door dank zij een afsluitende remise tegen zijn Wit-Russische rivaal Anato li Gantwarg. Gérard Jans bleef eerste in poule C. Hij dei de gisteren de punten met titi verdediger Alexander Georgif De Rus eindigde als derde ra hetzelfde aantal punten (11) i de Oekraïner Igor Kirzneren Malinees Daoude Diakité Do drie plusremises was vooraf duidelijk dat Georgievdoorz gaan. Dramatisch Rob Clerc, die zelfs nog een th« retisch kansje had een drarr tisch toernooi vol remises te re den, slaagde niet. Hij verlo voor de tweede keer, nu mei van de Wit-Rus Siarhei Na vitsj. Oud-wereldkampioen Gii tis Valneris moest Ron Hei dens verslaan om zich te h: haven en deed dat. De steel Duitser Mark Podolski viel da; door af. Geplaatst voor de niedailleroni Baljakin (Ned), Schwam (Rus), Samb (Sen), Hoeseit Farid (Aze), Tsjizjov (Rus), ft' sen (Ned), Gérard Jansen (M Nasevitsj (WRu), Georgtev lp Getmanski (Rus), Buzinski ib Valneris (Let). ANP Rinus Hengsdijk is pas de laatste jaren echt succesvol in de duivensport. foto Willem Mieras door Koen de Vries GOES - Het Zeeuwse wielren nen krijgt er komend seizoen waarschijnlijk een klassieker voor de clubcompetitie bij. De trimbond TMZ heeft bij de wie lerbond KNWU een aanvraag in gediend zo'n wedstrijd in het voorjaar te mogen te organise ren. De wielerclub EPZ organiseer de tot het afgelopen jaar een klassieker voor trimmers. Dit jaar wil de organisatie zijn wedstrijd opwaarderen tot een wedstrijd voor eliterenners (KN WU). De toestemming daarvoor moet volgende week komen, wanneer de wielerbond de kalen der voor volgend seizoen be kendmaakt. Mocht die toestemming komen dan heeft Zeeland drie klassie kers voor de clubcompetitie. De Omloop van de Braakman, de Wim Hendrikstrofee en de EPZ-klassieker. De Omloop vs de Braakman wordt waarschiji lijk een week later gereden da gepland. De wedstrijd f1' voor 8 april op de agenda, Ook in Brabant komen w schijnlijk twee klassiekers exti op de agenda. De Ster van Moe dijk wordt een wedstrijd ffl beloften, de Omloop van Mei een klassieker voor amateur*.. Wat betreft klassiekers gaat dus goed in Zeeland en oma1 ken, met de criteriums een ba stuk minder. Verschillendecna riums dreigen in problei komen nu de KNWU r van trimbonden wil verbid aan wedstrijden van de KN« mee te doen. Het zou beteken* dat het aantal deelnemend enkele Zeeuwse criteriums, sterk zal teruglopen dat het M de moeite meer loont deze wr strijden te organiseren. K<Jf de week treedt de KNWD overleg met betrokkenen, wa onder de trimbonden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 18