Verplicht een printer slopen Lost Key brengt eigen festival Popplatform komt begin volgend jaar met toekomstvisie Middelburgs Theater wisselt tragiek af met humor in nieuw stuk donderdag 13 oktober 2005 15 'Slooprockband' The Majestic 12 is een van de bands die zaterdag optreedt tijdens het Lost Key Festival in Vlissingen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Lost Key ijvert inmiddels twee jaar voor een Walchers centrum met oe fenruimtes voor popbands. Geleidelijk boekt de stichting daarbij vooruitgang. Za terdag wordt een grote stap gezet in de vorm van een festival in het Arsenaalthea ter in Vlissingen, de overhandiging van inge zamelde handtekeningen en de presentatie van een 'plan van aanpak'. Lost Key maakt zich sterk voor betere oefen ruimtes op - in eerste instantie - Walcheren en dan vooral voor beginnende bandjes. Een ideale oplossing zou bijvoorbeeld een loods op industrieterrein Vrijburg zijn. „Dat ligt precies tussen Vlissingen en Middelburg, is goed bereikbaar en je hebt er geen proble men met geluidsoverlast", zegt bestuurslid Jos Houtzager van Lost Key. „In zo'n loods kun je zes, zeven ruimtes maken. Op die ma nier beïnvloeden bands elkaar en leren ze ook sociaal met elkaar omgaan." „We zijn langsgeweest bij de gemeenten op Walcheren en die hebben gezegd: laten jul lie eerst maar iets zien." Dat heeft onder meer geleid tot een handtekeningenactie. In totaal 45 bands hebben inmiddels hun steun betuigd, evenals een aantal 'prominenten', onder wie bestuursvoorzitter Jan Bart Man- dos van Hogeschool Zeeland en cultuurgede puteerde Harry van Waveren. Ook heeft de stichting een plan van aanpak gemaakt. De inhoud ervan houdt zij geheim tot de presentatie ervan, zaterdag vooraf gaand aan het festival in het Arsenaalthea ter. De wethouders Leny Poppe-de Looff (Vlissingen), Hannie Kool-Blokland (Middel burg) en Marjam te Roller (Veere) hebben toegezegd het plan in ontvangst te nemen. Daar moet het zeker niet bij blijven, aldus Houtzager, „We hopen met hen in overleg te gaan over het plan. We willen de gemeenten ook uitdagen om op dit gebied samen te wer ken." Resultaten Uiteindelijk moeten er resultaten worden ge boekt. „We hebben er destijds tien jaar voor gezet. We zijn nu twee jaar bezig en we vin den dat er al het een en ander is gebeurd. Maar we houden het wel goed in de gaten. We willen een stichting zijn die dingen doet en niet alleen maar dingen zegt." Het festival is daarvan een goed voorbeeld. In totaal vijftien acts staan er vanaf het mid daguur tot na middernacht geprogram meerd, met als afsluiter de Bevelandse dia lectrockband Surrender. „Daar zijn we heel blij mee. Een betere hoofdact hadden we ons niet kunnen wensen. Ook The Old Firm is natuurlijk een grote naam." Het program ma biedt verder jong talent, dat veelal eer der optrad tijdens een van de Lost Key-avonden. Doe organiseert de stichting regelmatig om jonge bands podiumervaring op te laten doen. Al wat bekendere namen zijn die van onder anderen Scwar (winnaar van Stagemasters 2005) en Yes You Did (dit jaar bij de Zeeuwse Popprijzen uitgeroepen tot beste live-act). De stijl is sterk gevarieerd, met onder meer punkrock (Appendix, Fornax), folk (The Old Firm), Nederlandstalige rock (SCWAR, Slik), akoestisch (Cliff Morell), gitaarhard- core (Death Pact, Scallywags, MOT), hip hop (0118-Vier), blues (Littl'Xtra (voor het laatst met drummer Richard Meedendorp), Dichter bij de blues) en 'slooprock' (The Ma jestic 12). Het Lost Key Festival heeft een benefietka rakter, zegt Houtzager. „Als we wat geld overhouden, kunnen we dat weer terugste ken in de stichting, bijvoorbeeld voor de pro motie van bandjes." Lost Key Festival, zaterdag 15 oktober, Arse- naalthealer, Vlissingen. Programma: 12.00: Ap pendix, 13.00 Fornax, 14.00: The Old Firm, 15.15. SCWAR, 16.15: Scallywags, Death Pact en MOT, 17.50: 0118-Vier, 18.35: Cliff Morell (pauze-acl), 19.00: Littl'Xtra. 20.00: Dichter bij de blues, 20.35: Yes You Did, 21.35Slik. 22.35. The Majestic 12, 23.35: Surrender. Celstraf voor smokkelaar uit Engeland JffilKAVT - Een Engelsman fil is door hel Haagse gerechts- li,„gtns de smokkel van siga- enlabak "cikanl vcr" .„Md lot een mistral van maanden. De opgelegde draf is lager dan het vonnis van rechtbank in Middelburg, „jrtegen de man hoger beroep i aangetekend. t, De rechtbank had de man eer- crveroordeeld tot een gevange- gstraf van een half jaar waar- =idehelft voorwaardelijk e man had beroep aangete- md omdat hij het met met de jstraf eens was. Hij wilde lie ereen werkstraf verrichten. Engelsman werd op 20 fe- i wan vorig jaar op heterdaad Aapt toen hij in Heikant siga ren en tabak uit een Duitse nchtwagen aan het overladen 11 i« De sigaretten waren be- gmd voor Engeland. Dat land nekten de sigaretten echter ooit Op last van de politie be dden zi] in de verbrandings- ns van de Afvalverwerking pond. I Workshop over iaby en peuter BDDELBüRG - Ouders met m kind van nul tot drie jaar urnen nieuw besef krijgen van i belevingswereld van hun ind door een workshop van de Kuwse Volksuniversiteit. itwikkelingspsycholoog E. geeft in november twee orkshops waarin hij uitlegt en tntoont hoe hele jonge kinde- a met hun bevindingen om- Westdorpe geboren Am- ■Rrdammer bracht eind 2002 boek 'Groeienderwijs; psy- Kjlogie van nul tot drie' uit. De irkshops zijn op de zaterda- n 5 en 19 november en duren icds vier uur. Met deelnemers 3 prdt tevoren afgesproken op ilk tijdstip hun kinderen kun- n meedoen. mmeldingen kunnen terecht j de Zeeuwse Volksuniversi- r rit aan de Spanjaardstraat in iddelburg, telefoon 0118- h 14800 ij door Rolf Bosboom J' MIDDELBURG - Het on- langs opgerichte popplatform i voor Zeeland presenteert be- 1 gin volgend jaar zijn plannen )0 en begint dan met zijn concre te werkzaamheden. Vooruitlo pend daarop wordt de websi- jÜ te van de voormalige Stich ting Popmuziek Zeeland over- dl genomen. M Dat zegt Jacco de Kok, voor- h zitter van het platform, in l reactie op het ongenoegen li van vroegere vrijwilligers van Noot, tot april het blad van de Stichting Popmuziek. Die i hebben n dien de website on- jjj derhouden in afwachting van k' popplatform. Zij vinden p het echter te lang duren voor- dat het nieuwe orgaan daad werkelijk actie onderneemt, De groep ex-vrijwilligers heeft daarom besloten de web- site niet langer bij te werken, omdat 'ons vrijwilligerswerk eindig is', zo staat in een ver klaring op de website. „Wij 2jn eigenlijk zonder een handdruk naar huis gestuurd t 01 de liefde houdt een keer i» °P Wp stoppen ermee, want i'ffl half werk houden we bet. Dat deze site niet opti- 0 maal kon worden bijgehou- r-fn heeft diverse redenen, maar komt ook door het feit dit we ons aan het lijntje ge- t houden voelen." 1 [Voorzitter De Kok van het P-atform is niet gelukkig met 6 de uitlatingen. „Het is betreu- t®swaardig dat via de site vnjwilligers hun ongenoegen ;iten °ver andere vrijwilli- $5. Daar is ook geen voor- tommunicatie over geweest, p hadden we kunnen ver talen waar we mee bezig zijn 'Stegen vvelke problemen we «inlopen." Kok zegt dat het platform t -volop aan het werk is, maar 01 de Zeeuwse popwereld tog even geduld moet opbren- ..Het platform is vlak i ""J de zomervakantie geïn- ■talleerd en m september zijn eP^ voor het eerst officieel f elkaar geweest. We zijn j "s pas sinds vorige maand aan de slag en bovendien zijn we ook maar vrijwilligers. Er gaat ontzettend veel vrije tijd in zitten. De inzet van alle le den is groot." Het platform werkt aan een toekomstvisie, in de vorm van een beleids plan. „Stichting Popmuziek Zeeland was een actiegerich- te organisatie; het popplat form denkt na over het beleid tot 2008. Dat doe je niet in een maandje", aldus De Kok. Het beleidsplan en het daar aan gekoppelde werkplan moeten begin volgend jaar naar buiten komen. „Dan hou den we een grote voorlich tingssessie waar we het com plete beleid en de uitvoering daarvan belichten." Daarnaast loopt er overleg met de provincie over de pre cieze rol van het platform om dat er nog 'vaagheden' leven, zegt De Kok. „We willen pro blemen als bij Stichting Pop muziek voorkomen door dui delijk te krijgen: waar staan we voor, wat wordt er van ons verwacht, wat is ons man daat?" Het platform is zich verder aan het oriënteren in de Nederlandse muziekscene. Tijdschrift Het is de bedoeling de websi te van Popmuziek Zeeland voort te zetten. „We proberen die zo snel mogelijk bij Scoop onder te brengen." Verder worden voorbereidingen ge troffen om ook volgend jaar een Zeeuwse Belofte te kun nen organiseren. Het opzet ten van een tijdschrift over popmuziek in Zeeland is een kwestie die geen voorrang krijgt. De Kok: „Ten opzichte van de website achten we dat van ondergeschikt belang." Met de oprichting van het popplatform wil het provin ciebestuur een kwaliteitsver betering van de Zeeuwse pop cultuur in de breedste zin be reiken. Het platform dient als belangenbehartiger, maar heeft ook een ondersteunende functie. De dagelijkse werk zaamheden worden verzorgd door Scoop, in de persoon van coördinator popcultuur Cor de Jonge De werkplaats in de Glacisstraat is bedoeld voor daders die een werkstraf moeten uitvoeren, maar die om een of andere reden niet of moeilijk buiten kunnen werken. foto Lex de Meester werkplaats. Trots laten de drie mede werkers via wat dia's zien hoe taakge- straften en ex-gedetineerden het ooit erg onderkomen pand opknapten. Een aantal van hen was zeer deskundig in dat werk. Zo is de trap bekleed door een ervaren stoffeerder. Niet in z'n vrije tijd, maar in justitietijd. De Glacisstraat is opgezet om een uit valsbasis te hebben voor daders die een werkstraf moeten uitvoeren, maar door bijvoorbeeld hun gedrag moeilijk te plaatsen zijn. Maar ook als werkplek voor mensen die niet of maar moeilijk buiten kunnen werken. Tegels Reclassering krijgt volgens de drie me dewerkers namelijk steeds meer te ma ken met mensen die op de een of andere maniereen-beperking hebben, 'lichame lijk of geestelijk', maar wel een taak straf moeten uitvoeren. Die kunnen niet snoeien, spitten of tegels leggen, vat Christiaansen samen. Eenvoudige klus jes uitvoeren in de werkplaats biedt dan een oplossing. „Ze kunnen wel sor teren of demonteren." De medewerkers van de werkstrafunit zien heel wat mannen en vrouwen hun werkplaats passeren. Reclassering Ne derland mag alleen maar mensen laten werken die in opdracht van de officier van justitie of de rechterlijke macht een taakstraf moeten uitvoeren. Ze betreu ren het dat na een taakstraf de begelei ding stopt. Zo zien ze geregeld mensen die weer in de fout gaan. Gewoon om dat de begeleiding niet is opgelegd en dus ontbreekt. Pourchez vertelt dat feitelijk iedereen in de werkplaats terecht kan komen. Nog niet zo lang geleden moest bij voorbeeld een succesvol zakenman daar zestig uur werken na het veroorzaken van een ernstig ongeval. „Velen verge ten dat er maar iets moet gebeuren, een keer niet opletten, en er kan een veroor deling volgen." Die bewuste zakenman werd door de werkmeesters gekoppeld aan een jeugdige Marokkaan. „Dat was een prachtig duo", glimlacht Pourchez. „Die leerden echt veel van elkaar." Zo'n twintig jaar geleden werd de taak straf voorzichtig ingevoerd. Tegenwoor dig wordt hij in ruim twintig procent van de gevallen opgelegd door de rech ters. Op jaarbasis moeten zo'n 32.000 veroor deelden enige tijd verplicht werken om dat ze een misdrijf hebben begaan. 86 procent van de taakstraffen wordt suc cesvol afgerond. In veertien procent van de gevallen mislukt zo'n werktra ject en moet hij of zij alsnog achter de tralies of krijgt een hex-kansing. „Maar wel op een andere locatie", aldus een be sliste Pourchez. „Wie hier loopt te rot zooien komt er hier niet meer in. Die kan naar een ander project in Terneu- zen, Roosendaal, Breda of Rotterdam. Want zo'n iemand willen we hier niet meer zien. De taakgesti-aften moeten zich houden aan strikte regels. Het is en blijft een straf." De namen van de veroordeelden zijn op hun verzoek gewijzigd. door Emile Calon De 42-jarige Jaap gaat met een schroevendraaier de printer te lijf. Hij prikt het gereedschap achter het mo tortje, wrikt wal tot het los zit. Hij haalt vervolgens het machinetje met zijn hand uit de printer en legt het op de werkbank naast andere onderdelen. Jaap heeft een werkstraf van zestien uur gekregen van de Middelburgse poli tierechter. In de werkplaats van Reclas- sering Nederland, in de Glacisstraat in Vlissingen, verricht hij die arbeid. Daar haalt hij samen met enkele lotgenoten oude printers uit elkaar. De Middelbur ger is te spreken over de sfeer en de werkmeesters. „Het is hier goed uit te houden." En het werk? Als industrieel reiniger sloopt hij graag apparaten. Dus hem hoor je niet mopperen over het uit elkaar halen van printers. Carla (36, 60 uur taakstraf) evenmin. De Vlissingse is enigszins teraghoudend in het vei-strekken van persoonlijke in- Werkstraf formatie. Niet zo vreemd, want het is haar tweede ochtend in de Glacisstraat. Ze moet nog wennen aan de ontspannen sfeer die daar heerst. Ze had tot voor kort geen idee wat een taakstraf was, noch wat de reclassering voor haar kon betekenen. Dat soort mensen zien de re- classeringswerkmeesters Maurice Chris tiaansen en Bram Pourchez vaak de werkplaats aan de Glacisstraat binnen komen. Schuchtere mannen en vrouwen die denken dat werkmeesters nog het meeste weg hebben van slavendi-ijvers, glimlacht Pourchez. Medewerker werkstraffen Henk Rollfs of Roelofs van de werkstrafunit Bre- da-Middelburg van Reclassering Neder land knikt bevestigend. Als werkmees ter was hij in 2002, samen met mensen van de stichting DOOR (Door Opvang en Ontmoeting Resocialisatie), betrok ken bij het opzetten van de Vlissingse Laan der Verenigde Naties dicht MIDDELBURG - De Laan der Verenigde Naties in Mid delburg is van 17 tot 28 oktober 's avonds en 's nachts af gesloten. Het wegdek tussen de Eui'opalaan en de brug over de Dombui'gse watergang wordt opnieuw geasfal- teei-d. Er woi'dt van half acht 's avonds tot zes uur 's och tends gewerkt, in het weekeinde ligt het werk stil. Het ver keer wordt omgeleid. De Asserlaan is tijdens de werk zaamheden niet te bereiken. De kruising tussen de Presi dent Kennedylaan en de Laan der Verenigde Naties is dag en nacht afgesloten. Op die plek wordt een vluchtheu vel voor fietsers gemaakt. Mobiel toilet omvergegooid VLISSINGEN - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag twee 22-jarige Vlissingers in hun woon plaats aangehouden. De twee hadden op de Hellingbaan een dixie-toilet omgegooid. Ze hadden ook tegen vuilnis bakken getrapt. Het tweetal heeft aangegeven bereid te zijn de schade te vergoeden. Celstraf voor misbruik stiefdochter MIDDELBURG - Een 51-jarige man uit Tholen is giste ren in Middelburg voor een zedenmisdrijf veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaarde lijk Ook werd hem verplicht reclasseringscontact opge legd. De rechtbank vond bewezen dat de Tholenaar in de periode van 2001 tot eind 2003 zijn stiefdochter, die toen nog geen zestien jaar was, seksueel heeft misbruikt. Het slachtoffer is nog steeds onder behandeling bij een psy choloog. Wietteler krijgt werkstraf MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 34-jarige inwoner van Wolphaartsdijk voor hen nepteelt veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 240 uur werkstraf. De man was mede-eigenaar van Growshop Highlife in Ka- pelle en heeft zich volgens de rechtbank herhaaldelijk schuldig gemaakt aan wietteelt. Verder gaf hij adviezen aan kwekers. In de strafmaat werd rekening gehouden met het feit dat de man nog nooit eerder was veroordeeld. Ook wilde de rechtbank zijn toekomstplannen niet door kruisen. Zo heeft de man nog maar net een nieuwe baan. Het Openbaar Ministerie had anderhalf jaar gevangenis straf geëist. Bromfietser onder invloed ZIERIKZEE - Een 38-jarige bromfietser uit Zierikzee is dinsdagavond op de Nieuwe Haven in zijn woonplaats be- trapt op rijden onder invloed. De man bleek 2.2 maal te veel te hebben gedronken. Dat kwam hem op een pro- ces-verbaal en een rijverbod van vijf uur te staan. Diefstal uit auto SCHARENDIJKE - Aan de Rampweg bij Scharendijke is dinsdagmiddag een auto opengebroken. Uit de wagen zijn een tas met persoonlijke papieren en een gsm gesto len. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Opnieuw re gisseert Dini den Butter een stuk van Hayc van der Heijden voor het Middelburgs Theater. Begin 2001 was zij verantwoor delijk voor De woonboot, twee jaar later volgde Jaloezieën en voor de komende najaarsproduc tie van de vereniging heeft zij ge kozen voor Kortsluiting. Dat ze weer bij Van der Heijden is uitgekomen, is - deze keer - toeval. „Ik was wat stukken aan het lezen en stuitte toen op Kort sluiting. De vorige stukken wa ren vooral hilarisch, maar hier zag ik mogelijkheden om er een diepere laag in aan te brengen en een andere kant van Van der Heijden en mezelf te laten zien." Het stuk, de 102e productie van het Middelburgs Theater, gaat over Victor, die getroffen wordt door de ziekte van Alzheimer. Geleidelijk worden de sympto men merkbaar. De taalspelletjes die hij altijd speelde, lukken hem niet meer. Hij verliest niet alleen de greep op de taal, maar ook op zijn omgeving. Hij speelt spelletjes met zijn omgeving, tot dat spel en werkelijkheid door elkaar gaan lopen. Naarmate het 'gehussel' in zijn hoofd toeneemt, ergert het Vic tor ook steeds meer dat zijn vrouw en dochter hem niet lij ken te begrijpen en tegen hem liegen. Hij vermoedt dat zij erop uit zijn hem in een inrichting te plaatsen. Samen met zijn buur vrouw, bij wie hij zijn toevlucht zoekt, bedenkt hij een passende oplossing. Het thema mag dan serieus zijn, toch is het stuk niet al te zwaar op de hand. Tragiek en humor wisselen elkaar af.Met die ziek te van mij kun je lachen, zoals Victor het formuleert. „Dat ge loof ik ook echt", zegt Den But ter, die als voorbereiding heeft gesproken met mensen die in hun directe omgeving te maken hebben gehad met dementie. „Zij hebben me gezegd wat wel en niet kan in zo'n stuk." Victor wordt gespeeld door Kees Baijens. De andere rollen zijn van Anke Tanihatu. Roelie van der Velde en Escha Taniha tu. Dick Vermeulen is verant woordelijk voor de techniek, Bri gitte van Klinken voor de pro ductie en Dennis Warman voor het decor. Kortsluiting van het Middel burgs Theater gaat zaterdag 15 oktober in première in het Mi- nitheater aan de Verwerijstraat in Middelburg. De andere voorstellingen zijn op 22, 28 en 29 oktober, 5, 6 (mati nee), 11, 12, 19, 20 (matinee), 25 en 26 november en 3 december. Aanvang alle voorstellingen om 20.30 uur, matinees om 14.30 uur. De cast van Kortsluiting, met (vlnr) Anke Tanihatu, Kees Baijens, Escha Tanihatu en Roelie van der Velde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 15