PZC Vaart achter nieuwe natuur Ik zou niet weten wat Delta fout heeft gedaan VSBfonds wil meer geld in Zeeuwse projecten steken Tien jaar Duitse agenten over de vloer 13 Zeeuws-Vlaanderen doet veel aan cultuuronderwijs Gedeputeerde wil nog dit jaar te ontpolderen gebieden kiezen HmDELBURG - »e Zwuws- basisscholen scoren 1,1 tel als bet gunt om cultuur- educatie. PMDfflcentaBC basisscholen dat li aan de Regeling Ver- .'.iiMCultuureducatie in het Onderwijs IRVCPO) is donderdag 13 oktober 2005 in Zeeuws-Vlaanderen het hoogst, namelijk 77 procent. Op Walcheren doet 47 procent mee en in de Oosterschelderegio is dat slechts 32 procent. Alle deel nemende scholen vertegenwoor digen ongeveer de helft van het aantal Zeeuwse scholen. Nico Out maakte dat gistermid dag bekend op een vergadering van de Provinciale Onderwijs raad voor het basisonderwijs. Volgens hem steekt Zeeuws- Vlaanderen er met kop en schou ders bovenuit, omdat m die re gio alle instanties die met cul tuureducatie te maken hebben goed samenwerken. En mis schien is die regio ook wat volg zamer, suggereerde hij. Out riep, via de leden van de onder wijsraad, de Zeeuwse basisscho len op mee te doen aan de rege ling. Dat levert onder meer een subsidie van 10,50 euro per leer ling op. Daar staat tegenover dat de scholen een cultuurbeleidsplan moeten maken (ze worden daar bij geholpen) en een cultuurcoör dinator op school aan moeten stellen. Vanuit de onderwijsraad werd er op gewezen dat er nogal wat op de scholen afkomt en dat dat misschien te veel is voor vooral kleine scholen. Out voelde mede om die reden wel wat voor de suggestie van uit de raad, om met een aantal scholen samen te werken en bij voorbeeld samen een cultuur coördinator aan te stellen. Zeeuwse wildstand trekt weer aan GOES - Het gaat goed met de wildstand in Zeeland. Dat zegt L. Polvliet van de Zeeuwse afdeling van de Koninklij ke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV). „Ook de konij nenstand trekt weer aan: je ziet er steeds meer rondlo pen", geeft hij aan. Polvliet doelt op het RHD-virus, dat de afgelopen jaren zorgde voor een halvering van de tota le Zeeuwse konijnenpopulatie. Het bestuurslid doet zijn uitspraken naar aanleiding van de opening van het nieu we jachtseizoen. Die vindt zaterdag plaats. Vanaf dan mo gen jagers weer schieten op hazen, fazanten, wilde een den, konijnen en houtduiven. GroenLinks Borsele doet niet mee ELLEWOUTSDIJK - GroenLinks doet volgend jaar maart niet mee aan de gemeenteraadsverkiezingen in Bor sele. De partij kon slechts drie kandidaten vinden voor de lijst. Dat was te mager, aldus raadslid C. Traas uit Elle- woutsdijk. Zeker omdat hijzelf en zijn vrouw twee van de drie kandidaten waren. „Er moet wel iets te kiezen blij ven en niet alleen uit één kandidaat en een echtpaar." Traas zit sinds 2002 in de Borselse gemeenteraad, het eer ste raadslid voor GroenLinks in Borsele ooit. Een stem advies voor GroenLinks-kiezers geeft Traas niet. „Die zijn mans en vrouws genoeg om zelf een keuze te maken." Autoterminal mag uitbreiden DEN HAAG - Nu de Raad van State de nieuwe milieuver gunning voor de Ro-Ro autoterminal(roll on roll off) in Ritthem-Vlissingen heeft goedgekeurd, kan het bedrijf met 41 hectaren uitbreiden. In een gisteren gepubliceerde uitspraak veegt het hoogste rechtscollege alle bezwaren van Sint-Jooslander P. Joosse van tafel. Die hoopte dat de Raad van State de milieuvergunning op zijn minste wil de aanscherpen. Maar volgens het rechtscollege voldoet de vergunning aan alle landelijke milieueisen. Joosse heeft slechte ervaringen met de toezeggingen van de ge meente Vlissingen, die de vergunning heeft verleend aan Compagnie de Manutention RoRo(Compagnie). Joosse heeft de gemeente eerder op een groot aantal fout jes in de vergunning gewezen. Het gaat ook niet om een klein uitbreidinkje, maar om de verdubbeling van het Ro-Ro bedrijf. De uitbreiding vindt plaats aan de andere kant van de Rit- themsestraat. De Compagnie wil de twee enorme bedrijf- sterreinen(parkeerterreinen) met twee bruggen verbin den. Omwonende Joosse vreest daardoor een fikse toena me van de geluidsoverlast en lichtoverlast door lampen die de omliggende woningen schijnen. Joosse snapt niet waarom de gemeente het bedrijf niet dwingt een tunnel onder de Ritthemsestraat aan te leggen. Fietser mishandelt skateboarder SCHERPENISSE - Een zeventienjarige inwoner van de gemeente Tholen is dinsdagavond om kwart over acht door een onbekend gebleven fietser mishandeld op de Krokkeweg in Scherpenisse. De jongen was aan het skate boarden en werd door de fietser van zijn plank getrapt. Toen hij hem nariep, keerde de fietser om en vroeg waar om hij zijn sport niet bedreef op de nieuwe skatebaan. De jongen antwoordde dat daar geen verlichting is. Daarop gaf de fietser hem een duw en een stomp in zijn gezicht. De jongen heeft aangifte van mishandeling gedaan. door Martijn de Koning MIDDELBURG - Een gehandi captentoegang voor de Lutherse kerk in Middelburg, een verjaar dagskalender met informatie over bijzondere bomen van de Stichting Tuin van Zeeland en de restauratie van het vissers schip Tholen 49 van de Stich ting Behoud Hoogaars. Het lijkt een willekeurige opsomming van een aantal vrijwilligerspro- jecten in Zeeland. Toch hebben de initiatieven meer gemeen: het VSBfonds hielp bij de totstand koming van elk ervan. „Mensen schijnen ons nauwe lijks te kennen, terwijl wij eigen lijk méér doen dan bekende fondsen als Stichting Doen en het Prins Bernhard Cultuur fonds", merkt Liesbeth van Bouwdijk Bastiaanse op. Ze is medewerker van de Zeeuwse tak van het VSBfonds, dat finan ciële ondersteuning geeft aan projecten van verenigingen en stichtingen. Een verklaring voor het gebrek aan naamsbekendheid heeft ze wel. „Andere fondsen zijn voor hun inkomsten afhankelijk van giften. Die gaan collecterend langs de deuren en vinden het dus erg belangrijk dat mensen hen kennen." Voor het VSBfonds gaat dat niet op, weet landelijk woordvoer der Luuk van Term. „Wij ver krijgen ons geld uit een aande- lenbelang in Fortis. Dat hebben we overgehouden uit de tijd dat de toenmalige VSB-banken in 1990 overgingen in dat con cern." Op landelijke basis steunt het fonds elk jaar ruim 2300 projecten. Daar waren de afgelopen jaren gemiddeld veer tig Zeeuwse bij, vertelt Van Bouwdijk Bastiaanse. „Dat aan tal stijgt wel, want dit jaar zit ten we al op 49." Toch moet het nog beter, vinden ze allebei. „Mensen denken vaak onterecht dat we alleen grote projecten steunen, of dat we ons alleen richten op het ge bied van kunst en cultuur", zegt Van Term. Vooral dat laatste is ook Van Bouwdijk Bastiaanse een doorn in het oog. „Zestig procent van de Zeeuwse aanvragen is uit die sector afkomstig", rekent ze voor. „Natuurlijk heeft Zeeland Restauratie van de TH49. een rijk amateurkunstleven. Maar we richten ons nadrukke lijk ook op drie andere terrei nen: zorg en welzijn, natuur en milieu en sport en vrije tijd. Ons fonds is daarmee het breedste dat ik ken." De toegekende bedragen lopen uiteen van enkele honderden tot vele duizenden euro's. „Daar zijn geen vaste regels voor", legt Van Term uit. „Afhankelijk van tijd, plaats en omstandigheid ne men we voor elk plan een apart besluit." Geld genoeg Op zich is er geld genoeg, laat Van Bouwdijk Bastiaanse door schemeren. „Maar plannen moe ten wel aan bepaalde voorwaar den voldoen. We willen nieuwe, frisse ideeën zien. Initiatiefne mers moeten ons ervan overtui gen dat juist onze bijdrage iets extra's mogelijk maakt. We wil len geen sluitstuk van de begro ting zijn." Het fonds eist ook dat indieners zelf moeite in het project ste ken. „Dikwijls doen ze dat door vrijwilligers in te zetten." Door extra voorlichting te ge ven, hoopt de Zeeuwse mede werkster dat het fonds de steun aan Zeeuwse projecten snel kan uitbreiden. „Nu besteden we per jaar pakweg één euro aan el ke inwoner van Zeeland. Lande lijk gezien ligt dat op twee euro per Nederlander. Er valt in onze provincie dus nog heel wat in te halen." Een Duitse en Nederlandse agent in Renesse tijdens het afgelopen pinksterweekeinde. foto Marijke Folkertsma door Melita Lantinq NEELTJE JANS - Al tien jaar komen agenten uit het Duitse Krefeld en Mönchengladbach naar Renesse om hun Nederlandse collega's te assisteren. Tijdens het pinksterweekend en in het hoogseizoen zijn ze inmiddels een be kende verschijning in hun groene uni form. Gisteren werd het tienjarig jubi leum van de samenwerking gevierd met een symposium. Tien jaar geleden is de Nederlands-Duit se samenwerking begonnen met een af spraak tussen beide korpsen. Renesse was razend populair bij met name de jonge Duitse toerist. „Wie Renesse niet gezien heeft, heeft niet geleefd", was een gevleugelde uitspraak. De invasie van de Duitse jongeren ging gepaard met veel alcohol en daaruit voort vloeiende problemen. De eerste lichting Duitse agenten kwam in burger, want een uniform was toen nog een stap te ver. Pas later gingen de mannen en vrou wen het bekende groene uniform dra gen. Maar al die jaren was het dragen van een wapenstok of pistool verboden. De Duitsers kwamen assisteren met de mond, verder ging de bevoegdheid niet. Met ingang van het komende seizoen is dat anders. Door nieuwe internationale verdragen is het mogelijk om gewapend te surveilleren in de badplaats en dat gaat dan ook gebeuren. „Het maakt de samenwerking volwaardiger", zegt F. Goudswaard, korpschef van de Zeeuwse politie. „Er is sprake van meer evenwicht. In het begin leek het eerder een stage. Nu kunnen we een volwaar dig politieproduct neerzetten." De Duits-Nederlandse samenwerking op Schouwen-Duiveland wordt gezien als een voorbeeldproject, zo bleek giste ren tijdens het symposium. De verschil lende sprekers benadrukten allemaal in hun toespraken dat het samenwerkings project zijn tijd ver vooruit was, en zeer geslaagd genoemd mag woi'den omdat het tot op de dag van vandaag nog steeds werkt. Al verandert het soort pu bliek wat Renesse bezoekt langzaam maar zeker. Kwamen vroeger vooral de Duitse jongeren om feest te vieren, te genwoordig komen steeds meer gezin nen met kinderen. „Een andere toerist betekent een andere inhoud van samen werken. Het ontwikkelt zich meer naar hulpverlening, zoals hulp bij aangifte, en is minder gericht op criminaliteitsbe strijding", zegt Goudswaard. De Nederlands-Duitse samenwerking is overigens niet eenzijdig gericht op Re nesse. In de decembermaand gaan Zeeuwse agenten naar Krefeld om de Duitse collega's te assisteren tijdens de drukke kerstmarkten. Een stuurgroep (met vertegen woordigers van overheden en maatschappelijke organisaties) wordt verantwoordelijk voor het project natuurontwikkeling Westerschelde. Een provinciaal projectbureau onder leiding van G. van Overveld gaat de activi teiten voorbereiden en begelei den. De gedeputeerde merkt op, dat er voor elk afzonderlijk plan een aparte werkgroep wordt in gesteld, met daarin plaats voor vertegenwoordigers van gemeen ten en belangenorganisaties. Kramer streeft ex-naar nog dit jaar de gebieden die ontpolderd worden, uit te kiezen. Hij wil daarop niet vooruitlopen en geen plekken noemen. „De keus zal toch al niet makkelijk zijn." Waterduncn Als één van de mogelijkheden is wel genoemd een gebied weste lijk van Breskens (Oud-Bres- kenspolder) Daarvoor heeft stichting Het Zeeuwse Land schap het binnendijkse plan Wa- terdunen ontwikkeld: kustver- sterking, nieuwe natuur, recrea- tienatuur, vernieuwing verblijfs- recreatie. De gedeputeerde verwacht dat dit plan kan worden uitgevoex-d, maar dan als compensatie voor de tweede vex-dieping van de Westerschelde. Zijn bedoeling is daar binnendijkse natuur met zoute invloed aan te leggen. Geen ontpoldering, maar wel een verbinding (doorlaatmiddel) met de zee. „Waterdunen zit dus niet in de 300 hectare nieuwe na tuur die we gaan aanwijzen." door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De energiebedrij ven kunnen in Den Haag geen goed doen. Dinsdag was het weer raak. Na verhitte Kamerde batten over de chaotische afhan deling van de energierekenin gen en een omstreden voorstel van minister Brinkhorst (D66, economische zaken) om de be drijven te splitsen in netwerkbe heerders en stroomproducenten, hekelde de Kamer in scherpe be woordingen de manier waarop de bedrijven zijn omgegaan met de rechten om het broeikasgas CO, uit te stoten. De energiebediïjven zouden de waarde van de vexwuilingsrech- ten doorberekenen aan hun klan ten, terwijl ze er zelf niets voor hebben betaald. Dat is windhan del, vonden diverse Kamerle den. Genoeg reden om directeur David Luteijn van het Zeeuwse energiebedrijf Delta om een reactie te vragen Minister en Kamer moeten jullie wel hebben hè? „Ik loop al een tijdje mee. Daar door weet ik dat sommige poli tieke processen tijd vergen. De liberalisering van de energie markt is een goed voorbeeld. Ik denk dat de Kamer zich niet goed heeft gerealiseerd wat daax-van de gevolgen zijn. Die komen nu aan het licht. Omdat er in het begin onvoldoende over is nagedacht, wordt nu de vraag opgeworpen of het niet an- dex-s had gemoeten." Is er inderdaad iets misgegaan met de emissierechten? „In mijn ogen niet. De toeken ning van die emissierechten is een politieke kwestie geweest. Hoeveel, aan wie, de wijze waar- op. dat is allemaal door de poli tiek bepaald. Delta heeft daar geen zeggenschap over gehad." De vraag is of jullie de waarde van de gratis verkregen emissie rechten hebben doorberekend aan de klanten? „Nee, dat zou wel heel stom zijn. Wij moeten op een vrije markt operex-en. Dat kan alleen als we zo laag mogelijke prijzen berekenen. Wat dat betreft is de waarde van de emissierechten goed te vergelijken met de extra kosten die we hebben gemaakt om de administx-atieve proble men met de rekeningen op te los sen. Die hebben we ook niet dooi'berekend aan de klant." Met dit verschil dat het nu gaat om opbrengsten en niet om kos ten. Volgens Brinkhorst was het zelfs de bedoeling dat de energie rekeningen als gevolg van het systeem van emissiehandel zou den stijgen. De consument heeft dus geen recht van spreken. Maar hij verwijt de energiebe drijven wel dat ze geld in hun zak steken dat eigenlijk naar de Staat had moeten gaan. „Ik denk dat Delta geen enkel verwijt kan worden gemaakt, want dat suggereert dat wij eni ge invloed hadden kunnen uitoe fenen. Het is de politiek die heeft besloten de rechten niet te veilen maar ze gratis aan ons te geven." Heeft Brinkhorst dan boter op zijn hoofd? „Ik zeg alleen dat de overheid heeft besloten dat het is gegaan zoals het is gegaan. Delta heeft daarin geen zeggenschap ge had." Brinkhorst geeft toezichthouder DTe de opdracht te onderzoe ken of tegen de energiebedrijven maatregelen moeten ivorden ge nomen. Baart u dat zorgen? „Daarop kan ik luid en duide lijk nee zeggen. Ik kan werke- lijk niet bedenken wat we op dit terrein fout zouden hebben ge daan. Er wordt ons een macht toegedicht die we niet hebben. Ik maak me dus totaal geen zor gen." Toch worden de energiebedrij ven door de Kamer opnieuw af geschilderd als zakkenvullers. Het lijkt wel of jullie het nooit goed doen. Wat betekent dat voor het imago? „De situatie waarin Delta moet werken is veranderd, maar het beeld dat mensen van ons heb ben wil maar niet veranderen. Misschien moeten we maar ac cepteren dat daar tijd voor no dig is. Dat heb ik in het begin al gezegd: sommige politieke pro cessen gaan niet zo snel. Ik heb daar inmiddels voldoende erva ring mee." ^imisAntonisse MIDDELBUHC; - Gedeputeerde Kramer (PvdA. natuur en wa ar) zet vaart achter aanleg van siemre getijdenatuur langs de fffilerschelde. Er is al een pro- jfdburcau gevormd, er komt teinenkort een stuurgroep na- aurontwikkeling en de Gront- aijonderzoekt welke te ontpol- ifren gebieden uit natuuroog- pant de beste kansen bieden. Dai Kramer haast heeft komt dcordat er niet zoveel tijd is r de aanleg van 600 hectare •jiie natuur langs de boorden i3 de Westerschelde. Alles bij iiaar is er voor de voorberei dden iets meer dan een jaar be- siikbaar Met ontpoldering HU de Hedwigepolder bij Saef- •_-je en uitbreiding van het Zwin (samen ruim 300 hectare) fen vrij snel worden begonnen, Ifegt de gedeputeerde. heeft daarover inmiddels al de Vlaamse minister Peet- 55 (openbare werken, energie, leefmilieu en natuur) over ge sproken. De grote lijnen zijn uit gezet Voor de resterende circa 00 hectare moeten tussen Vlis- nngen en Hansweert locaties rorden gevonden. (Is de Grontmij heeft uitge- axht welke gebieden aan de eco- fcgische voorwaarden voldoen ofwel geschikt zijn voor aanleg angetijdennatuur), wordt nage daan hoe de grond aangekocht fen worden en of er ruimtelijke jbstakels (woningen, leidingen, masten, en dergelijke) liggen. ,En ook of er nieuwe kansen lande ontwikkeling van zo'n ge- j,! lied te koppelen zijn", beklem- sont Kramer. Chirurg spreekt iver reuma (Advertentie) 1IDDELBURG - Orthopedisch hirurg dr. I. Jansen, werkzaam i hel Oosterscheldeziekenhuis (Goes, houdt dinsdag een le ring over gcwrichtsvervangende operalies bij reumapatiënten. lelezing is een initiatief van de I «patiëntenvereniging Mid- tn-Zeeland, De lezing in Ont- ls soetingscentrum Dauwendaele, rijlandstraat 65 Middelburg icgint om 19.30 uur. 'overhands 10ES - Vier Zeeuwse bands trijden op 28 oktober in Goes m een plaats in de finale van he Clash of the Cover Bands. om de titel 'beste cover- land van Zeeland'. In de tweede talve finale staan MeltDown!, id Hair Day, FRONS! en De- op het podium. Manuela het festijn dat in het Heart- Café aan de Grote Markt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2005 | | pagina 13